AMffiSFOOKTSCH DA6B1AD DE HUISZOEKINGEN BIJ DE NAZI'S Zaterdag 26 Maart 1932 -DE EEMJANDER" 30e Jaargang No. 229 VERRASSENDE SCHIKKING TARDIEU BESPREEKT DEN TOESTAND "U- DE IEREN BLIJVEN ONVERZETTELIJK DUITSCHLAND TEEKENT VERZET AAN DERDE BLAD WAAKT TEGEN BÖSCH- EN HEIDEBRANDEN Gesterkt en gekalmeerd Een brief van Groener is de aaii-- leiding geweest van Seve- ring's optreden De leiders antwoorden Berlijn, 24 Maart, (V.D.) In verband met het tijdens de behandeling voor het staatsgerechtshof voor het Duitsche rijk door den vertegenwoordiger van Pruisen, dr. Badt, voorgelezen schrijven van den rijksminister van binnenlandsche zaken, Groener, aan de Pruisische staatsregeering, wordt door het rijksministerie van binnen landsche zaken bevestigd, dat een dergelijk schrijven door den rijksminister van bin nenlandsche zaken aan de Pruisischo re geering is gericht. Ook wordt bevestigd, dat het schrijven juist is weergegeven. Er wordt echter op gewezen, dat de conclu sies, die naar het schijnt, uit dit schrijven worden getrokken, onjuist zijn. De rijksmi nister van binnenlandsche zaken heeft al leen dc geruchten weergegeven, die hij van een vertrouwd persoon gehoord had. Deze geruchten lit'eft. hij niet kunnen onderzoe ken, daar hij als rijksminister van binnen landsche zaken geen politiebevoegdheden bezit Het schrijven is derhalve met het materiaal aan de landsregeeringen gezon den voor het instellen van een onderzoek, zonder dat daarmede de verantwoordelijk heid genomen werd voor den inhoud van het materiaal. De rijksminister van bin nenlandsche zaken heeft alleen volgens zijn plicht' de Pruisische regeering in kennis willen stellen van de geruchten, opdat zij op 13 Maart in staat zou zijn zorg te dra gen voor orde en rust. Er kan dus geen sprake van zijn, dat de rijksminister* van binnenlandsche zaken aanleiding heeft wil len geven tot de eerst veel later verrichte huiszoekingen en inbeslagnemingen bij de nat.-soc. partij. Leipzig, 24 Maart. (V.D.) Het schrijven van rijksminister van binnenlandsche za ken Groener aan de Pruisische staatsregee ring luidt als volgt: „Een persoon, die op de hoogte is van de gebeurtenissen bij de nat.-soc. en vooral bij dc storraafdeelingen, heeft mij medegedeeld: In de stormafdeelingen kunnen in den laatsten tijd feiten worden waargenomen, die tot bijzondere voorzichtigheid aanlei ding geven. Allereerst heeft men ei' met op vallende belangstelling zorg voor gedra gen, dat de voor alle leden der stormafdee lingen voorgeschreven uitrusting voorhan den was. Tevens heeft men vooral in Sile- zie groots moeite gedaan om de wapende póts van de rijksweer op te sporen. Welis waar heeft de rijksweer bijzondere voor zichtigheidsmaatregelen genomen, als bijv. bet bescheiden opslaan van geweren en munitie, maar er werd getracht'ook deze moeilijkheid op te lossen. Vooral bedenke lijk is het feit, dat op belangrijke plaatsen de leiders, die niet voormalig officier wa ren, plotseling vervangen werden door voormalige officieren. Dit alles wijst er op, dat een staatsgreep te verwachten is. Fritz Goebbels en Strasser hebben hun laatste kansen gehad om legaal in het zadel te ko men. Mocht na de verkiezingen blijken, dat de overwinning van Hitier uitgesloten i«, dan kan verwacht worden, da* cr op los ge slagen zal worden. Ik stel u h tervan in ken nis met het verzoek het noodiec te doen." De heele zaak in den doe!» pot? Nader wordt uit Berlijn aan de N.R.C. o.ra. gemeld: Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft de behandeling van de klacht der nationaal- Bocialisten' inzako het optreden van dc Pruisische autoriteiten tegen de S.A.-man nen ten einde gebracht. De nationaal-socia- listische partij hoopte door een voorloopig arrest de Pruisische regeering te zullen kunnen dwingen het op 17 Maart in beslag genomen materiaal terug te geven. Een po sitief resultaat beeft dc behandeling voor het staatsgerechtshof echter niet opgele verd. Het staatsgerechtshof weigerde een voórlöopig arrest uit te spreken, daar een minnelijke schikking tüsschen beide par tijen niet uitgesloten leek. 'De vertegen woordiger vhn Pruisen heeft voor het staatsgerechtshof namelijk verklaard, dat de politie-autoriteiten reeds op 21 Maart opdracht hadden ontvangen het materiaal, dat ze niet dringend noodig hadden, weder aan de verschillende nationaal-socialisti- sche instanties en organisaties terug te geven. Nadat minister Severing den strijd aan vankelijk met veel élan geopend had en Hitier het antwoord op dien aanval niet schuldig gebleven is, klinkt liet eenigszins verrassend, dat nu plotseling van een min nelijke schikking wordt gesproken. Dit schijnt er op te wijzen, dat cr middelerwijl iets gebeurd moet zijn, waardoor het een gemeenschappelijk belang voor beide par tijen is geworden, den strijd te sussen en de heele zaak in den doofpot tc stoppen. Dit zou bijvoorbeeld een ontdekking in de in beslag genomen documenten kunnen zijn, waarover alle betrokken partijen in hun eigen belang en het landsbelang het stil zwijgen zouden willen bewaren. Men mag dus mei spanning afwachten, of het nog tot de aangekondigde publicatie van het com plete materiaal zal komen. Blijft ze uit, dan mag dit min of meer als een bevesti ging van bovengenoemde, geruchten worden opgevat. Een brief der S.A.-leldors aan rijksminister Groener. Mtiuchen, 25 Maart. (V.D.) De leiders der nationaal-sociali8tische S.A.'s hebben een brief gericht aan den rijksweerminis ter dr. Groener, waarin wordt medegedeeld, dat het voor elk verantwoordelijk leider der S.A.'s vanzelf sprak dat in een perio de waarbij do politieke hartstochten zóó danig opgewekt zouden worden dat ernsti ge botsingen konden worden verwacht zoo als op een verkiezingsdag, men mocht ver wachten, dat men zijn menschen zoo goed mogelijk in de hand en van de straat af zou houden. Ook het IJzeren Front neemt dergelijke maatregelen. Aangezien men ver wachtte, dat bij botsingen te Berlijn de Pruisische politie gemeene zaak zou ma ken met do tegenstanders der nationaal socialisten, zijn alle maatregelen genomen om zoo noodig de S A.'s buiten Berlijn te brengen. Hiermede is de wil om op den verkiezingsdag de orde te bewaren en te vens de legaliteit der nationaal-socialisti sche partij bewezen. In den brief wordt er verder op gewezen, dat de S.P.D. haar le den bewapent en dat het elk S.A.-lid en elk nationaal-s'ocialist verboden is, in het bezit van wapens te zijn. Een uiteenzetting van de Fran sche regeeringspolifiek P a r ij s, 25 Maart (H.N.). Minister-presi dent Tardieu heeft vandaag in den Senaat een rede over de regeeringspoMiek gohoó den, waarin hij in do eerste p'nats het con flict in het verre Oosten behandel Je. 'Tij wees er daarbij op, dat de Volkenbond in deze aangelegenheid niet veel heeft kunnei uitrichten, omdat de Ver. Staten niet tot den Volkenbond behooren cn Engeland zich in het Verre Oosten niet wil vastleggen, zonder zeker le zijn van overeenstemming met de Ver. Staten. Sedert 13 jaar heefi men steeds getracht do rol van den Vol kenbond te verkleipen, toch nebben jp h^i laatste beroep van den raadsvoorzitter de kanonnen gezwegen. Nadat volgens veler opvaU:nt? de orga nisatie van dezen internationalen 'act niet het verwachte resultaat heeft opgelt verd, staat men voor de volgende feiten- Men zal van den Volkenbond moeten at zien, of er toe moeten besluiten deze orgu nisatie tot een realiteit te maken. De Fransche regeering heeft dit pro bleem in zijn vollen omvang aan de Oxde gesteld, door het plan, dat zij op de oni wapeningsconferentie heeft ingediend. D.l plan is niet de politiek van één kabinet, of van één minister, doch de politiek van Frankrijk. Wij verlangen, aldus zeide T ir- dieu, dat de Volkenbond een strijdmacht tot haar beschikking krijgt en ook de be voegdheid om zich van deze strijdmacht te bedienen. Te Sjanghai was een inter nationale strijdmacht aanwezig. De arm bestond, doch de hersens om deze te la ten handelen, ontbraken. Vervolgens be handelde Tardieu de schadevergoedingspo- litick, waarbij hij er op wees, dat in de begrooting een post van 1173 000.000 fis. als ontvangsten is opgenomen, die Dultsch- laud in Juli moet betalen. Moge de hemel geven, aldus Tardieu, dat die 1173 milliocn zich op een goeden dag in onze kas bevin den. Frankrijk is bereid de vrijwillig 011- derteekende verdragen in overeenstemming met dc omstandigheden te brengen, doch het verlangt, dat de ondertcekenirgcn ge respecteerd worden. Op de conferentie vau Lausanne zal Frankrijk vastberaden aan dit standpunt vasthouden. De onderhandelingen over de vorming van een Donaufederatie hebben een bevredigend verloop. Met Engeland wordt op vriendschappelijke wijze on ler- handeld. Wat dc betrekkingen tussohtm Frankrijk en Italië betreft, is het noodig. dat de laatste nog bestaande hindernissen uit den weg worden geruimd. De rede van Tardieu-werd levendig toe gejuicht. £3-11 'HÜIHiggf DE NIEUWE UNIVERSITEIT IN KEULEN. Rechts en links de gehoorzalen, in het midden de aula. 'Afschaffing van den eed en stopzetting der betalingen Dublin, 24' Maart (V.D.). De Engelsche nota aan Ierland over de kwestie van den eed van trouw en de Iersche betalingen, die heden te Dublin is overhandigd, is in een bijzondere kabinctszitling behandeld. Het antwoord van de Iersche regeering is Qog niet gereed. Op zijn laatst echter zal het Zaterdag tegelijkertijd te Dublin en te Lon den worden gepubliceerd. Naar verluidt, heeft dc buitengewone scherpte van de Engelsche nota grooten indruk gemaakt op het Iersche kabinet De kabinetsleden zijn echter desondanks vast besloten de afschaffing van den eed van trouw en de stopzetting der betalingen door te zetten. Dc Iersche regeering heeft re-ads opdracht gegeven tot voorbereiding van ae desbetreffcifdc wetsvoorstellen. Officieel werd medegedeeld, dat de Iersche landdag in geen geval voor 20 April bijeen zal ko men. Er zijn maatregelen genomen voor het zenden .van een Iersch regeeringslid naar Londen voor het voeren van onderhande lingen. De kwestie in het Brltsche Lagerhuis besproken. Londen, 24 Maart (V.D.). In het Lager huis hebben verscheidene afgevaardigden de regeering overijld en oppervlakkig han delen verwelen in de Iersche kwestie. Ier land is een vrij volk en. heeft het recht ver dragen te sluiten en verdragen op te zeg gen. Het parlement werd geen gelegenheid gegeven tot het uiten van meeningen. De regeeringsvertegonwoordiger verklaar de, dat na Paschen geen enkel bezwaar meer zou zyn tegen diepgaande debatten in het parlement Het Lagerhuis 'werd ver daagd tot 5 April. Republikeinsche betoogingen in Iersche steden. Dublin, 24 Maart (V.D.). Op Paasch- zondag zullen in alle Iersche steden repu blikeinsche massademonstraties worden ge houden, waar stelling genomen zal word -n tot de kwestie van afschaffing van den eed van trouw en stopzetten der betalingen aan Engeland. VERVOLGING WEGENS BELEEDI- GING VAN HITLER. München, 24 Maart (H.N.) Naar de nationaal-socialistische persdienst mede deelt, heeft de justitie te Hamburg den advocaat van Hitier meegedeeld, dat ge volg zal worden gegeven aan het verzoek van Hitler tot het instellen van een ver volging tegen allen, die zich op minachten de wijze over zijn diensttijd aan het front uitlaten. In alle gevallen, waarin, zooals dit in do Hamburger Echo geschiedde, op oneervolle wijze over Hitier tijdens zijn dienst aan het front wordt gesproken, zal een vervolging wegens laster worden in gesteld. DE BIJEENKOMST TARDIEU- MACDONALD. Parijs, 25 Maart (V.D.) Hoewel een of ficieele bevestiging van een uit Engelsche bron afkomstig bericht eener a.s. ontmoe ting tusschen Tardieu en Macdonald nog niet is ontvangen, 6chijnt het alsof reeds besloten is de bijeenkomst te doen plaats hebben. De gewoonlijk goed ingelicht „Temps" verklaart in dit verband dat dc datum voor de bijeonkomst nog niet defini tief is vastgesteld, terwijl evenmin vast staat of ook de Britsche minister van fi nanciên aan de besprekingen zal deelno men. In de eerste plaats zal bet Donaupla besproken worden, zoomede de a.s. confe rentie van Lausanne. Bovendion ligt het in de bedoeling eon viermogendhedenconferen tie, waaraan zou worden deelgenomen door Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschlend. voor te bereiden. Wegens de gebeurtenissen in Memel Berlijn, 23 Maart (V.D.) De Duitsche rijksregeering heeft te Kofno, Rome, Parijs en Londen geprotesteerd tegen de ontbin ding van den landdag van Memel, welke ontbinding zij als onwettig beschouwt. In dit protest wordt erop gewezen, dat het directorium-Simmat in strijd met het Memelstatuut is gevormd, aangezien het een uitgesproken strijdkarakter draagt en het gevormd werd met do bedoeling om tot ontbinding van den landdag over te gaan. De vorming van het directorium was der halve onwettig, evenals het ontbindingsbe sluit van den landdag. De Duitsche regee ring wijst de onderteekenaarsstaten erop, dat hun verantwoordelijkheid voor don verderen gang van zaken in het Memelge- bied blijft voortbestaan, dat de kwestie- Böttcher voor het Haagsche Hof behandeld dient te worden en dat de nieuwe verkie zingen voor den landdag van Memel in vol komen overeenstemming met het Memel statuut behooren te zijn en niet door bet directorium beïnvloed mogen worden. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat te Kofno reeds sprake zou zijn van een verordening, waardoor niet in het Memel gebied woonachtige Litauers: die toevallig in de verkiezingsperiode zich te Memel zou den ophouden, kiesgerechtigd zouden zijn. De Duitsche regeering zou zich tegen een dergelijke verordening natuurlijk ten felste verzetten. DE STEDELIJKE SCHOUWBURG TE KONINGSBERGEN, WAARIN TIJDENS EEN OPERA-VOORSTELLING BRAND ONTSTOF TAL VAN PERSONEN MET ONT VOERING BEDREIGD. N e w-Y o r k, 25 Maart. (V.D.) Naar thans blijkt hebben in de laatste dagen tal van personen in de Vereenigde Staten dreig brieven ontvangen waarin zij of hun kin d^ren m*t ontvoering worden bedreigd. Te Longworth nabij Washington bewaken detectives het huis van Alice Roosevelt en het huis van den heer Wilott Lewis, cor respondent te Washington van de Londen- sche ,,Times". Beide personen hebbeft dreig brieven ontvangen, waarin zij worden ge sorameerd een zeker bedrag aan geld te betalen. In den dreigbrief aan Mevrouw Roosevelt wordt slechts om geld gevraagd zonder over ontvoering van baar dochter te 6preken; de heer Lewis wordt echter bedreigd met ontvoering van zijn zoon. De politie deelt mede dat ook nog andere vooraanstaande personen te Washington dreigbrieven hebben ontvangen, o.a. de bri gade-generaal Pelham Grassford, chef dei- militaire politie en een bankier wiens naam de politie niet heeft medegedeold. DE DOOD IN DE BERGEN. In het gebied van den Gross-Glockner is een gezelschap van vier skiloopers, twee dames en twee heeren, verongelukt, meldt een H.N.-bericht. Zij zijn in een sneeuw storm geraakt en konden door uitputting niet meer voorwaarts komen. Drie hunner zijn van uitputting gestorven, terwijl de vierde nog zwakke teekenen van leven gaf. DE THEATERGRISIS TE PARIJS. P a r ij s, 25 Maart. (H.N.) De bond van directeuren van Parijsche theaters en bio- sccopen heeft beslaten een stakingscommisr sie te benoemen, daar de regeering wel een verlaging van de belastingen voor de thea ters, doch niet voor de bioscopen wil tóe- staan. De staking zal waarschijnlijk 29 Maart beginnen. De bond hoopt, dat alle theaters en bioscopen in Frankrijk en de koloniën zich bij de staking zullen aan sluiten. Een sigaret in 91 droge gras zet bosch en baas in zak en asch99 De directies van de Nederlandsche Hei demaatschappij en van het Staatsboechbe- heer verzoeken ons met het oog op het ge vaar voor brand in bosch en heide een waarschuwend woord te richten tot allen, die zich in de komende feestdagen naar buiten begeven om van de natuur te ge- nioten. Het gevaar voor bosch- en heidebranden is vooral in dit jaargetijde groot De heide cn grassen zijn nog dor en uiterst gemak kelijk ontvlambaar. De lentezon, die dage lijks in kracht toeneemt, en de schrale, veelal oostelijke winden oofenen een sterke uitdrogende werking op bosch on heide. Een enkele vonk kan voldoende zijn om een grooten brand te veroorzaken. Als men nagaat, dat in 1929 ten gevolge van boscb- en heidebranden een schade werd geladen van GlO.OOö.ongerekend het onherstelbaar verlies aan natuurschoon, dan zal het een ieder duidelijk zijn, welke groote onheilen kunnen worden gesticht. Hela,as is het eon bekend verschijnsel, dat het ontstaan van bosch- en heidebran den, naast andere oorzaken ook in vele ge vallen moet worden toegeschreven aan on voorzichtigheid en achteloosheid van het publiek. Vooral op Zon-en feestdagen, wan neer velen genieten van het buiten zijn, wordt het brandgevaar hierdoor in hooge mate vergroot. Een achteloos weggeworpen sigaret, sigaar of lucifer, maar ook een vonk uit een pijp, kan een ramp ten gevol ge hebben. Voorts vormen de bij een pio nic zoo vaak gebruikte spiritus- of petro- leumtoestellen, wanneer hiermede niet de grootst mogelijke voorzichtigheid wordt be tracht, een groot gevaar voor het ontstaan van bosch- cn heidebranden. Laat toch iedereen uiterst voorzichtig zijn met vuur! Helpt allen mede bosch- en heidebranden te voorkomen; het geldt een algemeen be lang. De Burgemeester van Amersfoort, ver zoekt den inwoners de grootst mogelijke waakzaamheid en voorzichtigheid te be trachten, ten einde boschbrand te voorko men en tevens bij het ontstaan van bosch brand, indien zulks noodig is, de behulp zame hand te bieden om een spoedige blus- sching te bevorderen. AANRIJDINGEN. In de Methorststraat, Donderdag reden een drie- en een zes- wielig motorrijtuig in de Methorststraat tegen elkaar op. De vermoedelijke oorzaak is, dat het laatstgenoemde voertuig links van den weg gereden heeft. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Op den Bisschopsweg. Een auto en een wielrijder kwamen op den Bisschopsweg in botsing. Do wielrijder kwam uit de Willem van Mechelenstraat, terwijl de auto in dc richting Vermeer straat reed. Waarschijnlijk heeft de auto geen signaal gegeven, bovendien is er geen doorgang aan het verkeer van rechts ver leend. Het geval bleef tot materieole scha de beperkt. In de Kampstraat. Op den boek KampstraatConinckstraat kwamen Donderdag tweo auto's in aanrij ding. Eén der w.igens werd licht bescha digd; de 60hadc is onderling geregeld. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. CHR. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. De 27e algemeene vergadering van den Protestantsch-Christelijken Bond van Spo/r- en Tramwegperso neel zal op 3 en 4 Me! te dezer stede worden gehouden. Op den beschrijvingsbrief komen eenfge voorstellen voor, beoogende, dat de peo- sioengerechtigde leeftijd van bet gahe<Jc spoorwegpersoneel in het algemeen op 60 jaar zal worden gesteld. Het hoofdbestuur doet als zijn meening hierover kennen, dat dit op het pensioenfonds zulke groote fineu- cieele lasten zou leggen, dat oractisch e*n dergelijke regeling onmogelijk moet wordin geacht FRUIT- EN GROENTEN VEILING. Van 23 Maart. Lof 1213. Aardbeien 58, Gulemans 11 12, Uien 78, Spruiten 12—13, Spinazie 1622, Bieten 26, Andijvie 36, Boerenkool 1518, Prei 8, Roode kool 4—6, Gele kool 1921, Sla 8—9, Rabarber 10, Raapstelen 2023, Radijs 2130, Dunsel 15—20 cent. worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9