AMlEÏSSFOOMSCH DAGBIAB Woensdag 4 Mei '1932 -DE EErUj\NDER- 30 e Jaargang No. 261 DERDE BLAD EEN RADIO-QUAESTIE GEMEENTE-UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM DRIE AUTO-ONGELUKKEN „KLANK EN BEELD' DE GEHEIMZINNIGE INBREKER De uitzending van het Mengelberg concertdat gisteravond in Parijs werd gegeven Een merkwaardige mededeeling van den K.R.O. Toen gisteravond de Katholieke Radio Omroep genaderd was tot het oogenhlik, waarop zij het concert van het Amstcr- damsche Concertgebouw-orchest uit Parijs zou uitzenden Mengelberg vertoeft mo menteel met zijn orchest in Parijs werd door den omroeper van den K.R.O. aan de luisteraars een mededeeling gedaan, die, kort samengevat, op het volgende neer kwam: De K.H.O. was voornemens geweest het ooncert dat Mengelberg met de zijnen gis teravond in Parijs gaf, uit te zenden. Al de toebereidselen daartoe had de K.R.O. reeds getroffen, met medeweten van het Amster- damsche Concertgebouw Orchest, toen de Katholioke Radio Omroep bericht ontving dat deze uitzending geen voortgang kon hebben, aangezien het Concertgebouw-or». chest zich gebonden achtte aan een con tract met de A.V.R.O., die zich indertijd do alléén-uitzending van de Mengelberg-con certen verzekerde. Op grond daarvan ver bood het Concertgebouw-orkest de uitzen ding van het Parijsche concert via den K. R. O. De omroeper van den Kath. Radio Omroep verbond aan deze mededeeling nog een op merking. Hij gewaagde van de zilveren koorden die een omroep*vereeniging, die het woord „Algemeene" in haar naam voert (bedoeld werd natuurlijk de A.V.R.O.) aan wendt om zich het monopolie van iets te waarborgen. Die zilveren muren waren door de desbetreffende omroep-vereeniging blijkbaar zoo hoog rondom het Amsterdam- sche Concertgebouw opgetrokken, dat dit geen mogelijkheid zag, om de uitzending van het Parijsche concert via den K.R.O. te verwezenlijken, zonder in botsing te komen met de bewuste omroepvereeniging „met de zilveren koorden". De omroeper van den Kath. Radiq Opi roep zeïde, het" zéér te betreuren, dat door een dergelijke verbintenis, steunende op geld, aan Nederland deze interessante Pa rijsche avond zou moeten worden onthou den, waardoor ons land in 'de oogen van het Franschè volk wel zou verschijnen als „mal ler dan mal". De K.R.O. liet het oordeel over dezen gang van zaken gaarne over aan „luisterend Nederland" en zou voor zich in de toekomst overwegen, wat tegen derge lijke consequenties kon worden gedaan. Intusschen kon de K.R.O. mededeelen, dat hij desniettemin in staat zou zijn, om dezen avond aan de luisteraars de nummers te bieden, die door het Mengelbcrg-orchest in Parijs werden ten gehooro gebracht. Die nummers kwamen daarna inderdaad via Huizen door. Door de Parijsche Radio werd het Mengelberg-concert uitgezonden. Die uitzending is zeker door den K.R.O. op gevangen en vervolgens door „her-uitzen ding" weer door gegeven bij ons te lande. Deze maatregel paste de K.R.O. blijkbaar toe, nu hij geen gelegenheid had, om door middel van een eigen lijn, de uitzen ding uit; Parijs regelrecht tot stand te bren gen. Wij hebben ons gisteravond dadelijk tot den K.R.O. te Hilversum gewend met het verzoek .om inlichtingen, doch deze konden ons niet worden verstrekt. Wij hebben ons eveneens tot de A.V.R.O. te Hilversum gericht, met eenzelfde ver zoek; daar deelde men ons mede, dat de A.V.R.O. zich inderdaad het alléén-uitzen dingsrecht van de muziek van het Concert gebouw-orchest heeft gewaarborgd, zooals in zooveel artdere zaken iemand zich een uitsluitend recht verzekert. De A.V.R.O. be taalt die muziekuitzending ten behoeve van haar luisteraars, duur— is hot wonder, dat zij dat uitzcnd-recht dan ook voor zich alléén cischt? Van andere zijde vernamen wij gister avond in dit verband nog, dat in Februari van dit jaar door het Concertgebouw-or chest werd uitgevoerd do Mis van Janacek, onder leiding van Théo van der Bijl, welke uitvoering de K.R.O. gaarne voor hare luis teraars zou hebben uitgezonden. Dit gaf de A.V.R.O. toen aanleiding, om geheel eigener beweging aan den K.R.O. to doen weten, dat de A.V.R.O. voor ditmaal afstand wilde doen van haar uitsluitend uitzendingsrccht van de Concertgebouw-uitvoeringen, zoodat de K.R.O. daardoor de gelegenheid verkreeg deze Mis van Janacek via zijn studio uit te sturen. Dit aanbod van de A.V.R.O. is door den Kath. Radio Omroep evenwel ge weigerd. Door dit feit verschijnt de mededeeling, die do K.R.O. gisteravond gemeend heeft den lande te moeten doen, wel in een zéér eigenaardig licht. Prof. Dr. Pos no. 1 op de voordracht in de vacature Prof. de Boer. Aanbeveling buitenge woon hoogleeraar psy chologie Naar de Standaard verneemt, zal de Raad van Amsterdam binnenkort to beslissen krijgen over de benoeming van een hoog leeraar aan de Gem. Universiteit te Am sterdam, ter voorziening in de vacature- Prof. Dr. Tj. dc Boer. Naar de meening van Curatoren is het wcnsclielijk een scheiding te brengen in de vakken welke Prof. de Boer doceerde, n.l. Pbylosophie en Psycho logie. Hun voorstel aan het College van B. en W. is dan ook om in de vacature te voorzien door de benoeming van een gewoon hoogleeraar in de Philosophic en een bui tengewoon hoogleraar in de Psychologie. Voor de benoeming van een hoogleeraar in de Philosophic hebben Curatoren de vol gende voordracht samengesteld: 1. Prof. Dr. H. J. Pos, hoogleeraar in de Literarische faculteit der Vrije Universiteit tc Amsterdam; 2. Prof. Dr. J. Clay, hoogleeraar in de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Gem. Universiteit tc Amsterdam. Voor do benoeming van buitengewoon hoogleeraar in de Psychologie hebben Cu ratoren de volgende voordracht opgemaakt: 1. Dr. Geza Revèsz, oud-hoogleeraar in de Psychologie te Budapest: 2. Dr. II. C. Rumpko, psychiater te Am sterdam. De desbetreffende voordracht van B. en W. is spoedig te verwachten. WERKEN VAN H.M. DE KONINGIN. Een tentoonstelling te Gro ningen. Groningen, 3 Mei. Do Commissaris der Koningin in de provincie Groningen jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stackhouwer heeft hedenmiddag in de Pictura"-zalen een tentoonstelling ge opend van werken van II. M. de Koningin ten bate der noodlijdende beeldende kun stenaars. Hierboven geven wij een afbeelding van de merkwaardige meters hooge constructie in het centrum van de fotosalon op de Internationale tentoonstelling Klank en Beeld, welke Vrijdag a.s. des morgens tc elf uur door minister Mr. P. J. Reymcr in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam zal worden geopend. Monst er, 3 Mei. Hedenavond heeft op den Nieuwen Weg tc Poeldijk, gemeente Monster een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De heer K. W. Kuyvenhovcn uit Naaldwijk moest met zijn auto plotseling uitwijken voor een wielrijder, die onver wachts den weg overstak. De autobestuur der trachtte den man te ontwijken, het geen niet gelukte. Zoowel dc auto als dc wielrijder kwamen in liet water langs den weg terecht. Laatstgenoemde, zekere V. uit Ter Heide werd bewusteloos uit het water opgehaald. De man bad verschillende ern stige verwondingen bekomen en is naar het R.K. Ziekenhuis te Den Ilaag vervoerd Zijn toestand is zorgwekkend. Do heer K., die zichzelf wist te redden, bekwam geen letsel. 's-Gra ven h age, 3 Mei. Hedenmiddag ongeveer drie uur heeft aan den Nieuwen Weg onder Loosduinen nabij de Leugen brug (gera. Monster) een ernstig ongeval plaats gehad. De beer P. Z wonende In de Fredcrik Hendrikstraat te Naaldwijk, is door tot nu too onbekende oorzaak met een door hem bestuurde auto ter plaatse to water ge raakt. Het gelukte na eenigen tijd hem uit zijn benarde positie te verlossen, waarbij bleek, dat hij een gecompliceerdcn breuk aan hot rechterdijbeen en aan bot rcchterscheen been, alsmede een hersenschudding heeft bekomen- In zeer zorgwekkenden toestand is het slachtoffer door den Haagschcn Gem. Gen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid wal vervoerd. Men vreest dat het slacht offer er het leven bij zal inschieten. Hedenavond laat was de toestand van den heer P. Z. uit Naaldwijk, die heden middag als slachtoffer van een auto-onge al onder Loosduinen in zeer zorgwekken den toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal is vervoerd, nog onveranderd zor gelijk. Denekamp, 3 Mei. Hedenmiddag is on der de buurtschap Noord-Deurningo een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vracht auto van den stcenkolenhandelaar on vrachtrijder Oude Brunink uit Oldenzaal geraakte nabij het Erve Damhuis van den weg en kwam in de langs den weg loopen- dc, ruim één Meter diepe sloot terecht. Ver volgens botste de wagen tegen een boom. De bestuurder, de heer Oude Brunink, werd met zware inwendige kneuzingen opgeno men en na ter plaatse door dokter Wor- telboer ie zijn behandeld naar hét zieken huis te Oldenzaal overgebracht. Zijn toe stand is zorgelijk. Dc mede-inzittende, de landbouwer T. uit Lattrop bekwam vele snijwonden in het gelaat, doch kon na te zijn verbonden, naar huis terugkeeren. Het voorste gedeelte van dc auto is totaal ver nield. De oorzaak van het ongeluk is de groote snelheid, die dc wagen op dezen bochtigen weg had, terwijl het gebruik van sterken drank hieraan niet vreemd schijnt te zijn. De marechaussee stelt een onderzoek in. MARINEOEFENINGEN EN HEMEL VAARTSDAG. Op de dezer dagen door ons vermelde vragen van den heer Drop betreffende den tijd van terugkeer in Den Hcldêr van het op 2 Mei j.l. uitgevaren eskader, heeft de minister van Defensio het volgende geant woord: De Commandant der Marihe te Willems oord heeft opdracht gegeven aan de Com- mandanton van Hr. Ms. Hcemskerck en van Hr. Ms. Gelderland om Woensdag avond of in den vroegen ochtend van Don derdag a.s. terug te koeren van de oefe ningen en alsdan ter reedo van Den Hel der te ankeren. De onderzeebooten zullen In de haven meren. De Z-booten zijn deze week niet uitge varen. De bemanningen van al deze schepen zul len derhalve, voor zoover niet voor den wachtdienst aan boord nóodig, de gelegen held hebben den Hemelvaartsdag thuis te zijn. Bezoek aan de tentoonstelling Amsterdam, 3 Mei. Door de leden van hot Uitvoerend Comité van de Inter nationale tentoonstelling „Klank en Beeld", de heeren K. R. van Staal, organisator on G. H. Knap, secretaris generaal van hot Algemeen Europecsch Film verbond hebben wij do thans nog onvoltooide tentoonstel ling bezocht De architectuur van het geheel staat, dank zij het voortreffelijke werk van den Haagschcn architect H. Faber, op oen hoog peil. Op de expositie, die dour Minister Rey- mer Vrijdag zal worden geopend, zijn ook Duitsche. Engelsche. Franschè. Belgische on Amerikaansche firma's vertegenwoor digd. Een stand van de Sovjet-Unie zal een volledig beeld geven van de Russische film industrie. Do V.F.A. zal het publiek in do gelegenheid stellen, het filmbedrijf in wer king te zien. Do N.C.R.V. en do V.A.R.A. hebben in het gebouw geluidwercndo stu dio's opgesteld, waarvanuit zij op zekere tijden haar programma's zullen uitzenden. P.T.T. zal geheime telegrafie demonstroc- ren en zal gclegonheid geven, tegen ver minderden prijs met Indiö te telefoneoren. Beeldzending zal natuurlijk niet ontbreken. Van veel belang is ook do historische ver zameling-Groenendijk. De gramofoonmaatscbappljcn zijn alle aanwezig in smaakvolle stands. De foto salon zal een expositie van de prachtigste inzendingen uit allo werclddeelen geven. In een theaterzaal, die plaats biedt aan 700 toeschouwers, zullen geluidsfilms ge draaid worden en een marionettenspel met gramofoonmuziek vertoond worden. In een congreszaal met 400 zitplaatsen tenslotte zal door vooraanstaande personen een achttal lezingen gehouden worden, die ten doel hebben, het publiek bekend te ma ken met de techniek en do aesthetica dpr mechanische muziek. ONZE NATTE MAAND APRIL. Veel togen, weinig zonne schijn. Het voorloop ia overzicht van het weer in April 1932, m ajgedeeli door het Kon. Ned. Mot. Inst. te Do Bilt, luidt als volgt Gemiddeld ovh de vijf hoofdstations was de ochtcndtemporatuur een heiv.» graai beneden normaal. Zij wa-- in de eerste de cade 1 graad boven normaal in do tweede 2 graden er beneden en in de derde onge veer normaal. D^ grootste afwijkingen kwa men voor op den 4en en 20en respectieve lijk 4 graden boven en 3 graden beneden normaal. Do gemiddelde maximum tempe ratuur was 1 grand beneden, het geniid tel de minimum een halve graad boven nor maal. Het aanta' dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt, be droeg te De Bilt 2 tegen 4 normaal De neer slag bedroeg over het algemeen meer dan het dubbele van de normale r.oeveelheid. De afwijking boven normaal bedroeg in Noord-Holland, West-Brabant en Zuid- Limburg ongeveer 100 in Zuid-IIol'and en Zeeland 120 tot 130 in het midden en Noord-Oosten van het land 130 tot 140 en in het Oosten 140 tot 160 Te Do Bilt werden 102 uren zonneschijn waargenomen tegen 151 normaal. LANDGOED „BRANDENBORCH" OPENGESTELD. Het landgoged „Brandcnborch", onder Vor- den, groot ruim 90 H.A. en toebehoorende aan Mr. H. J. v. Lulofs Umbgrove, aldar, het welk bereids was aangemerkt als een land goed in den zin van artikel 1 der Natuur- schoonwet 1928, is thans voor het publiek opengesteld, mits dit is voorzien van kaar ten, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij den werkbaas op het landgoed. Toorn verwekt toorn en haat verwekt haat; hartstochten zijn besmettelijk. Uit het Engelsch door A. TREUB 46 Sir Peter keerde zich afgemat naar Enid. Enid, beval hij, met een poging om zijn gezag te herstellen, roep Lee Wang! Als U maar eenigszins denkt aan Lse Wang's lichamelijk welzijn, zal U hem op dit oogenblik niet roepen, dreigde Spencer ernstig, voordat het meisje antwoorden kon. Sir Peter stond half van zijn stoel op. Blijf zitten! Sir Peter ging zitten, en klopte met zijn handen op zijn stoelleuningen op een bui tengewoon hulpeloozo manier. Ik zal Lee Wang niet roepen, zei Enid. Sir Peter verschrikte onder de koelheid van deze openlijke uitdaging, en zijn woe de was de twistzieke woede van den zieke, die tegen zijn geneesmiddel strijdt. Tart jij me, Enid? vroeg hij met beven de stem. Enid knikte met het hoofd, en zag hem fconder medelijdon aan. Heel goed, knarste hij, terwijl hij dc telefoon naar zich toe trok en den hoorn opnam. Heel goed, wij zullen de politie weer laten komen. Leg den hoorn neer! beval Spencer. De politie is te roepen en ik zal ze roe penwanneer het noodig is. Leg den hoorn neer! Zenuwachtig als sir Peter was door het vooruitzicht der noodlottige gevolgen, die onvermijdelijk zouden zijn na het verlies dor obligaties, nam deze onbegrijpelijke opstand van een ondergeschikte een om vang voor hem aan, dien hij in normale oo- gcnblikken niet zou gekregen hebben, en in zijn geest zag hij een ongekende paniek voor zich. Hij herkende in Spencer een wil, die oneindig veel krachtiger dan de zijne was een dynamische persoonlijk heid, die, om een duistere reden, zich in een gedaante van een butler verscholen had, een macht, die de kracht uit zijn geest en lichaam kon halen een bedrei ging! Hij, die geen meester gekend had, hij, die zich onkwetsbaar had gewaand, zag zich nu gedwongen in een toestand te gelooven, die onmogelijk moest zijn in een wereld, die uitsluitend bestond uit het Huis Brace en anderen, cn zijn toorn was bitter. Hij trachtte wanhopig zijn meester schap te handhaven. Ik laat me niet door een bediende ringeloorenl snauwde hij en de klank van zijD stem verleende hem een denkbeeldig zelfvertrouwen Leg don hoorn neer! Do kalme stem beukte zijn hersens als met duivelsche hamers en hij voelde, dat zijn weerstand als door een wonder uit zijn hart verdween. Hij liet den hoorn op de tafel vallen, kromp terug in zijn stoel en keek onrustig naar den muur, de kloppen de polsslag in zijn oogen maakte dat de schilderijen zich spottend opwaarts sche nen te bewegen. Goed, zei Spencer rustig. Het woord „lafaard" zullen we wat later behandelen. ITij wendde zich tot liet meisje, dat hem met verbazing aankeek. Het spijt me, dat ik tot dezen stap moest overgaan, miss Enid, zei hij met een beleefde leugen. Het verwondert me, dat je het niet vroeger gedaan hebt, Spencer! klonk het onverwachte antwoord. Maar aan sir Peter ontging dc betee kenis er van. De tijd was cr niet gunstig voor, miss Enid, legde Spencer ernstig uit. Ik zal het hem betaald zetten! Bij den hemel! Hij zal er met zijn hartebloed voor boeten! Sir Peter mompelde de woorden eentonig, toen Spencer zijn aandacht tot zich riep. Nu, sir Peter Brace. Gedurende bijna twee jaar heeft U me behandeld als een hond zooals men verwachten kan, dat een tierende snoever oen hond behandelen zal; U heeft misbruik van me gemaakt. U heeft me een pluimstrijker genoemd een parasiet, die zijn onsterfelijke ziel voor een fooi zou verkoopen er klonk niét de min ste drift in Spencer'6 stem, toen hij de ca tegorische beschuldiging uitsprak een vleiende bedelaar, die do hand zou likken van iederen vloekenden schelm, welke zich als oen gentleman voordeed! U heeft mij geld toegegooid, zooals men afval aan een varken toewerpt! U beschouwt mij en mijn geheele klasse van minderen rang een soort van menschelijke deurmatten, die door een wijze Voorzienigheid aangewezen zijn dat Uw sociaje klasse er zijn voeten op kan vegen! een broedsel van mensche lijke ratten, die gevoel nocji verstand, lief de noch trots hebben! En waarom? Omdat wij bedienden zijn! Vaar niet tegen me uit, jij onbeschof te schelm! Sir Peter's stem was zulk een zwakke echo van haar vroeger krachtig geluid, dat de butler er niet de minste nota van nam. Omdat het toeval van geboorte u tot een aristocraat maakte, vervolgde hij on- meedoogend, omdat u toevallig in staat is dc markt soms te beïnvloeden, omdat u be- woert dat bet goddelijk recht uitsluitend bij de leden van uw huis berust, meent ge, dat uw aanmatiging buiten bespreking moet blijven! Maar de tijd is gekomen dat g3 moet leeren, dat anderen recht hebben in de wereld te zijn dat zelfs bedienden eenige aanspraak hebben op een zekere mate van eerbied cn achting! Enid weerhield een natuurlijke begeerte om deze heldhaftige woorden toe te juichen en haar vader ging met een zwakken spot lach opzitten. Ben je heelemaal klaar? vroeg de baro net, Neen. Ik heb u een voorstel te doen. Sir Peter vond een beetje troost en moed in deze erkenning, dat de voorgestelde le9 niet van zuiver lichamelijken aard zou zijn. Er is geen voorstel dat jij of iemand van je soort me doen kunt, dat mij beletten zal je de 9traat op te gooien, als Je niet vrijwillig en onmiddellijk wilt gaan! blufte hij, opstaande met een vertooning van ge veinsde strijdlust. Ga zitten! Hij ging zitten, verbaasd en worstelend met zijn merkwaardige onmacht in tegen woordigheid van dit bovennatuurlijke we zen, dat eens de vertrapte Spencer was ge weekt. Ik ben niet van plan het huis te ver laten, zei Spencer hem, noch vrijwillig, noch door geweld. Nu het voorstel. Loop naar de hel met je voorstel! Spencer keek Enid verontschuldigend aan. Misschien wilt u liever de kamer uit gaan, miss Enid, zei hij beleefd. Integendeel, antwoordde het meisje on middellijk, ik blijf liever. Ik vind het onder houd buitengewoon interessant. Zoo, klaagde haar vader. Ik had kun nen verwachten dat je de zijde zoudt kiezen van een brutalen bediende en een stclcnden biscuit-fabrikant! Wil je rooken, Brace? Spencer hield den ander de sigarenkist onder de neus en sprak koel. Het helpt je misschien de zaken in een duidelijker licht te zien. Sir Peter koos werktuigelijk een sigaar, maar toen de smaad begrijpend, brak hij zo in twee stukken en gooide ze in de kachel. Noem mij geen Brace! riep hij boos uit. Doe dat nietl Spencer lette niet op het bevel cn ging kalm \oort. Nu het voorstel, begon hij. Ik wil niet, schreeuwde sir Peter. Je zult! snauwde Spencer. Ik heb je plan omtrent de zaak opgemaakt! Sir Peter aanvaardde deze buitengewone aankondiging met een merkwaardig wrin gen van zijn lichaam. Hij voelde, dat hij door banden van onzichtbaar staal werd vastgehouden en de doordringende oogen van den butler begonnen hem bang te ma ken. Nu. Brace, ik begrijp dat je feitelijk ge-, rulneerd bent, zei Spencer. Wordt vervolg^.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9