BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 'ELLE REDEVOERING VAN TARDIEU Poging tot bekeering der radicaal-socialisten MISLUKTE AANSLAG OP EGYFTE'S PREMIER DUITSCHLANDS RECHTEN AANGETAST Een interview met den ex-kroonprins MAATREGELEN TEGEN DE G0DDEL00ZEN Nieuwe noodverordeningen van Hindenburg ARGENTINIË LID VAN 'T GENEEFSCHE INSTITUUT? Onze Postvliegers onderweg DE VOLKEREN WORDEN ONGEDULDIG Groote rede van Grandi in de Kamer Geeft daar uw Keltje of Advertentie op Zonder prij6verbooging AB ON NEME NTS PR IJS 17% CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse dóns de operatie kwam Doumer weer bij Tegen half drie vórloor hij opnieuw het be wustzijn en óm 4.40 uur blies Dóuirter den laatsten adem uit Voor het ziekenhuis stond gedurendo den geheelcn nacht een zwijgende groote me nigte in bange afwachting op tijding te wachten. Do mededeeling, dat de president der republiek was overleden, werd onder diepe stilte ontvangen. De menigte ontbloot- fa het hoofd en verspreidde zich geleide lijk. Om kwart over vijf hedenmorgen is het lijk van den president der republiek naar het Elysée overgebracht In don loop van vandaag zal worden besloten waar bet zal worden opgebaard. De Franscho ministers, die tot vanmorgen vroeg in het ziekenhuis bijeen waren, komen hedenmorgen om half 12 in kabinetszitting bijeen om de nieuwe situatie te bespreken. Alle groote ParIJsche bladen publiceeren hedenmorgen extra-edities, waarin het overlijden van den president wordt mede gedeeld en die uitvoerige artikelen bevat ten over het leven van Paul Doumer. Russische émlgró's uiten hun verontwaardiging. Parijs, 6 Mei (H.N.) Het bestuur van den bond van Russische vluchtelingen in Frankrijk publiceert een verklaring, waar in het uiting geeft aan da verontwaardiging over de afschuwelijke misdaad, die van daag is begaan en uit naam van alle in Frankrijk levende Russische vluchtelingen zijn verontwaardiging uitspreekt over het feit, dat een individu van Russische af komst de hand heeft opgeheven tegen het hoofd van den Franschon staat, die de Rus sische vluchtelingen zoo edelmoedig gast vrijheid beeft verleend. De dader krankzinnig? Bij beweert het kind van Lindbergh te hebben ontvoerd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar Gorgoelof s geestvermogens. Tijdens het eerste verhoor legdo hij er 6teeds weer don nadruk op, dat hij geheel alleen had ge handeld. Vooral zijn mededeeling, dat hij de ontvoerder van den baby van Lindbergh is, versterkte den indruk, dat hij abnormaal is. Hij zou de ontvoering hebben georgani seerd, wat hem 60.000 francs zou hebben gekost. Mevrouw Gorgoelot zal worden gearresteerd. Parijs, 7 Mei. (V.D.) De dader van den aanslag op president Doumer, de Rus Gor- goelof, heeft zijn domicilie in een villa te Monaco. Gisteren vertrokken dadelijk twee beambten van de Süreté naar Monaco, om mevrouw Gorgoelof een verhoor af te ne men. Zij kwamen echter voor gesloten deu ren. Volgens mededeelingen van de buren had mevrouw Gorgoelof reeds vroeg in den ochtend het huis verlaten, zonder in don loop van den dag te zijn teruggekeerd. De politie bewaakt thans de villa, om de jonge vrouw bij haar terugkeer te arrc6tceren on naar Parijs over to brengen. NA BET VONNIS VAN BONOLOELOE. Washington, 4 Mei. De democrat]" sche senator Kenneth Mac Kellar uit Tón nessee heeft bij den Senaat een wetsont werp ingediend, waarbij volledige gratie wordt toegekend aan de vier Amerikanen, die In Honoloeloe wegens moord zijn ver oordeeld. Vele deskundigen verklaren, dat dit wetsontwerp in strijd is met de wet. daar een dergelijke actie niet behoort tol de Jurisdictie van het congres. Dinsdagmid dag laat was het ontwerp door meer dan tachtig leden geteekend. Slechts één lid van het congres weigerde te teekenen. Volgens een nader bericht is de straf, waartoe luitenant Massie en zijn drie mede beklaagden worden veroordeeld tien jaar gevangenisstraf veranderd inéén uur gevangenisstraf. INBREKERS EN VALSCBE MUNTERS „ONSCHADELIJK" GEMAAKT. Ohrdruf, 6 Mei (V.D). Sedert het be gin van Maart wordt do omgeving van Ohrdruf door een inbrekersbende onveilig gemaakt. Thans is men er in geslaagd tij dens een nachtelijke inbraak in een her berg de leden van de bende op heeterdaad te betrappen. Zij bleek te bestaan uit vier jongens in den leeftijd van 12 tot 16 Jaar. die. voor zoover tot nog toe kon worden nagegaan, in twee maanden tijds ongeveer veertig inbraken hebben gepleegd. ZIJ stel den zich echter niet tevreden met hun nachtelijke rooftochten, doch na bun ar restatie werd ook nog een vrij groote en fa/oelijk goed geoutilleerde valsche mun te; s-werk plaats ontdekt, waarin vijf-Mark stukken werden -nagemaakt Bovendien be vonden de jongelui zich in bet bezit van jyapepen. „Wie het socialistische parool op-< volgt, gaai den zelfmoord tegemoet'' Parijs. 4 Mei. (V.D.) Heden heeft mi nieter-president Tardicu een rede voor de radio gehouden, waarin hij zich in de eerste plaats bezig hield met het resultaat van de eerste verkiezingen. Volgens Tardieu is de uitslag van de eerste ronde een bewijs voor de stabiliteit van het Fransche politieke lo ven. omdat 87 procent der gekozon Candida- ten reeds in de oude Kamer zitting hadden gehad. Uiterst links heeft een nederlaag ge leden; 132 nieuwgekozen afgeypardlgden steunon do regeering, terwijl sleclits 118 afge vaardigden tot de oppositie behooren. A.s. Zondag moeten nog 353 afgevaardigden ge kozen worden; dó herstemming is hier van beslissende beteekenis. Op 8 Mei zal men zich voor of tegen Frankrijk moeten uitspreken. Tardieu viel daarna scherp de socialisten en de kartelpolitlok aan. De candldaten der meerderheid verdedigen eon richting, die vasthoudt aan dc in 1P26 door Poincarö be gonnen politiek. Dezo politiek berust op vrede en veiligheid. De socialisten daaren tegen zijn voor ontwapening zonder vooraf gaande veiligheid en wenschen economische maatregelen, waarvan de uitwerking reeds Duitschland, Engeland en eenigo andere sta ten hoeft geruïneerd. Wio het socialistische parool opvolgt, gaat den zelfmoord tegemoet. De radicaal-socialisten, aldus ging Tardieu verder, spreken sedert Zondag van het af breken van allo bruggen en van de onmo gelijkheid om met de meerderheid samen te werken. De leiders der radicaalsociall6ten erkennen dc onmogelijkheid om met do so cialisten te regeeren cn toch willen zij a.s. Zondag de stemmen, op hun partij uitge- hracht, ten gunste van de socialistische can dldaten afstaan. Dat is een politiek, die nog ernstiger kan gonoemd worden, als men con stateert dat de socialisten hunnerzijds de communisten denken te steunen. Nog is het tijd voor de radicaal-socialisten om om te zwenken. Het volk moet spreken en aan de leiders hun fouten laten zien. Hij, Tardieu. en zijn voorganger hebben den radicaal-so cialisten steeds de hand gereikt voor een rc- puhlikeinsche samenwerking. Overgaande tot dc buitcnlandsche politiek, verklaarde Tardieu, dat alle buitcnlandsche bladen, die sedert 15 jaren steeds Frankrijk onrechtvaardig cn niet openhartig hebben aangevallen thans \oor een socialistisch meerderheid in Frankrijk zijn. Is het nu het oogcrtblik het socialisme door verkiezings- k Artels voor te bereiden9 Het gaat er om vast te stellen, of Frankrijk tegenover de hclangrijke buitcnlandsche politipke kwes ties cn op een moment, waarop het land al zijn physiekc en geestelijke krachten noodig hooft, in zijn kracht geschokt en van zijn middelen beroofd zal worden, als men een politiek systeem aan de macht brengt, het welk zijn onbekwaamheid reeds voor enkele jaren heeft bewezen. Hét ligt in de macht det kiezers de rndicnal-socialistischo partij op den weg eenor gemeenschappelijke con structieve politiek terug te brengen. Tardieu wist, dat ook Hcrriot de tijden van het kartel niet terugwenscht, daar deze aan het uit den weg ruimen der door het kartel aangebrachte schade heeft medegewerkt. Daar de toestand in de geheele wereld moei lijk on ernstig is, ziet hij in de houding der radicaal-socialisten een groot gevaar voor Frankrijk. Wanneer zij, aldus besloot Tar dieu, het kartel in stand zouden houden, moet het gebroken worden. Twee spoorwegambtenaren gedood C a r o, 6 Mol. (V. D.) Onbekenden héb ben nabij Cairo een bomaanslag gepleegd op den extra-trein van den Egyptischen minister-president Nabas Pasja. De bom ontplofte echter te vroeg, zoodat slechts de rails werden beschadigd. Twee spoorweg beambten werden gedood en drie gewond. In den trein, die korten tijd later de plaats van den aanslag moest passoeren, bevonden zich behalve de minister-president ook nog de minister van verkeerswezen, de minister an onderwijs, de vice-presidept van de Egyptische kamer en andere vooraanstaan de personen. ENGELSCHEN ONDERZOEKERS GELUKT HET ATOMEN TE SPLITSEN DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM. In het Cavendl&h-laboratorium te Cambridge dat ondor leiding staat van 'den beroemden atoom-onderzooker Lord Rutherford (middelste der hierboven afge beelde personen) zijn twee jongo Engelsche geleerden, Dr. Wa.ton (links) en Cockroft (rochttO geslaagd in een proefneming, waarvan de draagwijdte nog niet is te overzien. Met electrischen stroom tot 500.000 volt toe, werden dc atomen van verschillende elementen gesplitst, waarbij energie-massa's vrijgemaakt wer den, welke meer dan honderdmaal zoo groot zijn als de voor splitsing aange wende energieën COMPLOT TEOEN DEN SPAANSCHEN PRESIDENT. Parijs, 6 Mei. (H.N.) Volgens een bericht uit Madrid heeft do Spaansche politie een complot ontdekt, dat tegen president Za mora was gericht, evenals tegen den rai nister-president en verscheidene leden van Je regeering. Do samenzweerders, die rij kelijk van geldmiddelen waren voorzien, waren van plan een regeering van uiterst rechts te vormen. In verband met dit com plot zijn talrijke personen gearresteerd. LITAUSCHE NEDERLAAG IN MEMEL. B e r I Ij n, 6 Mei (H.N.). Het blad Mcme er Dampfboot meldt thans den volledigen uitslag van de verkiezingen voor den land dag :n alle 205 districten. Blijkens deze ljfers hebben d$ Dultsche partijen 24 ze- fels en de Groot-LIthausche partijen 5 zo tels verworven, zoodat de samenstelling van den landdag geheel gelijk Is aan die an den vorigen. Uitgebracht werden in het geheel 6572S stemmen tegen 49713 in 1930, waarvan op de volkspartij 17922, op de Meraelandsche boerenpartij 24442, op de sociaal-democraten 5114, op de arbei derspartij 5300 en op de Groot Litausche oartljon samen 12960. Dientengevolge ver krijgen de volkspartij 8 (1930 eveneens 8) zetels, de Memollandsche boerenpartij 11 (10), de sociaal-democraten 2(4) en de ar beiderspartij 3 (2) zetels, in totaal voor de Duitsche partijen 24 (24) zetels, terwijl de "root-Litausche partijen 5 (5) zotels ver krijgen. B e r 1 ij n, 5 Mei. (V.D.) Ex-kroonprins Friedncb Wilhelm, die Vrijdag zijn vijftig- sten verjaardag heeft gevierd, heeft heden oen onderhoud gehad mgt den Berlijnscben vertegenwoordiger van de Associated Press Louis P. Lochner, waarin hij een beroep deed op het Amorikaansche volk en het ver zocht begrip te toonen voor datgene, waar om het thans gaat in Duitschland, dat door economische zorgen en vernederende beperkingen van zijn souvereiniteitsrechten tot wanhoop wordt gedreven. Wanneer hom naar aanleiding van zijn \ljfftgsten geboor tedag verzocht wordt iets tot het Ameri- kaansche publiek te zeggen, kan hij niet zwijgen over de afschuwelijke ellende ir Dultscliland, de voortdurend groeiende ver twijfeling, kan.ljlj .niet zwijgen over de ver schijnselen van voortdurende verwoesting, waaraan met onverbiddelijke gelijkmatig heid dag aan dag groote en kleine, in lange jaren met moeitev^llen en taaien arbeid geschapen economisch^ organismen ten of- for vallen. Men zegt In DuiLschland. nood leert bidden. Zeker. Maar nood, die boVen een zekere grens uitkomt, die zoo groot wordt, dat het nutteloos schijnt nog te slrij den, maakt dc mcnschen, die niet meer ge looven in een zedelijke vvoreldorde, slechter. Dergelijke nood brengt vertwijfeling en ver twijfeling kent geen remmen En daarom roept hij met allen hartstocht dengenen, iie naar hem luisteren willen, toe: Wat is er van ons Duitsche volk gemaakt, dat met een kracht en overgave zonder gelljkg lan gér dan vier jaren stand h^pft gehouden tegenover een worcld van vijanden. Het is niet waar, en de onjuistheid ervan is reeds lang bewezen, dat men mag spre ken over een Duitsche schuld aan den oor log. Hoe staat het vandaag met de stelling betreffende de noodzakelijkheid van oen strijd voor de vrijheid der kleine volkeren, met welke leuze de Ver Staten den oorlog tegen Dultschland in zijn gegaan? En boe staat het mét de 14 punten van Wilson, op welker nakoming Dultschland ook heden nog recht heeft? Zij zijn in Parijs prljsge^ geven. Hoe zien vandaag de Lansing-nota's er uit, waardoor de Duitsche keizer gesteld word tusschcn zijn volk en de toen even aanlokkelijke als huichelachtige kans op een goeden vrede? Hoe staat het met 't dic taat van Versailles, dat, opgebouwd op den leugen van de schuld van Duitschland aan den oorlog, Duitschland ontzaggelijke ver nederingen opdrong en ondragelijke lasten op het land legde? Hebt gij er eenig begrip van, gij vrije, trotsche Amerikanen, wat het beteokent, een groot, trotsch volk op de basis van een leugen onder een speciaal récht te stellen? Is het nog noodig uiteen te zetten wat het alleer reeds beteekent een volk, dat geworden ls in eeuwen van oude geschiedenis, welks grenzen bovendien naar alle kanten heen open liggen, het recht te ontnemen zelf zijn bewapening te bepalen? Ik worp juist deze vragen op, omdat zij midden in de brandende, Duitsche schande, In de ontzottende Duitsche ellende grijpen. Dit dictaat van Versailles, waaronder de geheele wereld lijdt, en de geest, waaruit het ontstaan is, is ten slotte de schuld van al het onheil. Zeker, gij Amerikanen, hebt het niet onderteekend, maar gij hebt het mogelijk gemaakt en gij duldt nog steeds den daardoor geschapen, onmogclijken toe stand. Het behoeft thans wel niet meer ge motiveerd te wordon, dat alleen wanneer de herstelbetalingen ophouden, wanneer de be perking ophoudt der Duitsche souvereini- tcitsrechten, aan ons gaarne arbeidend, werklustige Duitsche volk eindelijk de in geboren scheppingskracht en de zin voor oen vreedzamen opbouw van het leven der volkeren wordt teruggegeven.'' Slechts door het herstel van oen verstan dige ordening in deze wereld kan ook wor den tegemoet gekomen aan de Amerikaan- scho wenschen. Tonslotte wees de kroonprins naar Fre- derik den Groote. dio op een groot en voor het Amerikaansche volk beslissend uur met verzienden blik inzag, wat destijds voor Amerika en de wereld het juiste was. Optreden tegen militaire organisaties in Duitschland Rijkspresidont Hindenburg heeft op 4 Me twee nieuwe noodverordeningen ondertee kchd. De eerste noodverordening stelt alle op militaire wijze georganiseerde politieke organisaties onder toezicht van den rijks minister van binnenlandsche zaken. Doo: de tweede noodverordening worden all communistische, atheïstische verecnigingen (de zoogenaamde goddeloozcnorganisaties) in het geheele rijk met ingang van hedei; ontbonden De Deutsche Zeitung noomt de noodver ordening inzake dc militaire organisaties een product van een regeering, bij wio de compromissen op het voorhoofd staan ge schreven. De regeering heeft niet den eenig juisten weg gekozen, n.l. het S.A.-verbod on voorwaardelijk opgeheven. Het gelijktijdige verbod aldus het blad van de commu nistische vrijdenkersorganisaties is blijk baar bedoeld als een pleister voor de in op schudding gebrachte openbare meening. De Kreuzzeitung is van meening, dat van de beide verordeningen die betreffende he ontbinden der atheïstische organisaties in elk opzicht valt goed te keuren. Schrijvend over .de militaire organisaties zegt het blad dat de verordening gècn betrekking heeft op de Stahlhelm, daar de voorwaarden ont breken. Het'is te. betreuren, dat er geen we gen zijn gevonden om de scherpste kanter van het verbod der S. A. en S. S. te ver zachten. De andere rechtsche bladen zijn van hei zelfde oordeel, waarbij over het algemeen betreurd wordt, dat geen stappen inzake de sociaal-democratische vrijdenkersorganisa ties zijn genomen. De Ttigliche Ründschau merkt op, dat de verordening inzake de atheïstische organi saties ongetwijfeld is geschied op instigatie van den christelijk-soqialnn volksdienst Het Berl. Tagcblatt critiseert de verorde ning tégen de goddeloozen, als zijnde te scherp, terwijl de communistische Welt am Abend van een kruistocht spreekt tegen do vrijdenkers en de noodverordening betref fende de militaire organisaties beschouwt als een heslissenden slag tegen de gezamen lijke beschermingsorganisaties der arbeiders klasse, doch aldus het communistisch blad. de S.A. kan openlijk opnieuw opgebouwd worden. Buenos Aires, 6 Mei (V.D.) Voor het eerst sedert vier jaar is het Argentljnsche congres weer op den constitutioneel vastge- «telden tijd bijeengekomen en door den president der republiek persoonlijk met een officieele boodschap geopend. Generaal Jus- ♦o herdacht zijn voorganger, den verleden weck to Parijs overleden generaal Urihuru. Het leger heeft dc taak. den grondwettelij ken toestand te hei-stellen, vervuld en zal zich, getrouw aan zijn traditie, niet in de politiek mengen. De financjeelo toestand eischt, dat alle krachten worden ingespan nen om de staatsbegrootlng weer in even wicht te brengen. Argentinië zal voor geen offers terug schrikken om do reputatie van zijn crediet te handhaven en zijn buiten- 5—5 28—4 -5 29—4 1—5 2—5 3—5 4—5 5—5 6—5 Amsterdam Budapest Belgrado of Amsterdam Parüs Marseille Rome Brindisi Athene Mersamtruh Cairo Chaza Rutbawells Bagdad Basra Bor-shlr Dj&sk Kaïachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akvab Rangoon Bantrkok Kohlak Penang Medan Pa I ei n hang Batavia Bandoeng Sp«ch! (JU 6—5 6—5 5—5 4—5 3—5 2—5 1-5 29-4 In Europa kan thans uit twee routes u-kozen worden. Beide zijn achtereen volgons in bovenstaand staatje opgeno m^n. Vertrek van *t eerstvolgende postvlieg- luig van Amsterdam 12 Mei 1932. landscho verplichtingen nauwgezet te ver- vullen. De betrokkjngon tot de'buitcnland sche mogendheden en de deelneming van Argentinië aan de ontwapeningsconferentie te Gonèvo eischcn, dat er klaarheid za) wor- len gebracht in do verhouding van Argen tinië tot den volkenhond. De regeering zal daarom oen voorstel bij het congres indienen om het in 1919 geno men besluit tot toetreding van Argentinië tot den Volkenbond te ratificecren on tot herroeping van het besluit van 1920, waar- hii werd besloten huiten den volkenbond te blijven. Zooals do zaken thans staan, heelt noch de eenzijdige verklaring van 1919 van pro vident Jrigoyen, noch de verklaring van 1920, dat Argentinië geen belang heeft om tot den volkenbond toe te treden een rechts- eldig karakter. De werkzaamheden ter ontwapen ningsconferentie schieten niet bijster op Rome. 4 Mei (V.D.) Hedenmiddag sprak n de Italiaansébe kamer de minister van buitcnlandsche zaken Grandi zijn begroo- ingsredc uit. Hij begon mot op te merken, dat de richtlijnen der Italiaansche politiek door de rede van Mussolini en door het laatste besluit van den grooten fascisti- vehen raad bekend ziin Voortgaande zeide Grandi, dat de volke ren, die het bijeenroepen der ontwapenings conferentie met groote verwachtingen heb ben begroet, ongeduldig beginnen te wor- lcn. Dit ongeduld is meer dan 'gerechtvaar, ligd ten aanzien van de langzaam voort gaande werkzaamheden der ont\vapening6- onferentie. Te veel woorden, te veel prin cipieel* beslissingen, wanneer men die met de bescheiden resultaten van het heden vergelijkt. De arbeid is zeer ingewikkeld Italië zal echter de laatste zijn, die aan de mogelijkheid twijfelt, om de moeilijkhe den te ovcrwinnpn. Een klein degl van den oprechten goeden wil, van het gemeenschapsgevoel en van het gemeenschappelijk belang, welke gevoe- lens zoo dikwijls in de redevoeringen van de vertegenwoordigers der mogendheden naar voren komen, zou voldoende zijn om de conferentie te doen slagen. Het is buiten twijfel, dat het gowetcn dor wereld niet langer meer wachten kan en In elk gevaJ een snelle beslissing, niet alleen in het ontwapeningsvraagstuk. verlangt Grandi schilderde daarna den toèstand van don strijd in het Verre Oosten, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de samenwerking van alle mogendheden een spoedige op lossing moge brengen. In aansluiting hier op vestigde hij de aandacht op de economi sche verdragen van Italië met Oostenrijk en Hongarije. De economische crisis moet met middelen bestreden worden, welke de be scherming der belangen van alle staten waarborgen. De fascistische regeering zal er teeds voor blijven ijveren Bulgarije te be trekken bij de maatregelen voor de Dopau- staten. Ten aanzien van het koloniale vraag stuk merkte Grandi op. dat Italië de inter* nationale gorerhtigheid voor alles wensrht, doch dat de regeering niet het offer kan brengen zich zelf van deze gerechtigheid Ut te filuiten. Italics bedoeling is zijn zo nen een betere toekomst te bezorgen. De eerlijke openhartigheid, waarmede oen staatsman zijn standpunt weergeeft kan slechts een bijdraee zijn tot den wederop- houw der wereld. Vroeg of laat zal een op lossing gevonden moeten worden, welke ge grondvest is op de beginselen van het tnenschelijk leven. Italië is aldus Grandi op den goeden weg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10