Afdruk uitsluitend voor geabonneerden. Plaatsing sluit occoordbevinding met de leveringsvoorwaarden in. Alle rechten Vereentgde Persbureaux. VRIENDSCHAP, Vormt mooie karakters. Past haar ook in den familiekring toe. Hebt gij er wel eens over nagedacht wat vriendschap beleekent? Wat het zeggen wil. iemands vriendin te zijn? Een vriendin te zijn, als vriendin in den waren zin des woords gekozen te worden, zegt oneindig veel. Niet ieder onzer is in staat, vriend schap te geven Het is een bijzondere gave. die hiertoe noodig is, een bij zondere aanleg, die van onze kinder jaren af in ons groeit en niet eerst na jaren of zelfs na tientallen jaren ont staat. Denken wij slechts aan onze kinder en jeugd-aren terug. Hoevele kinderen zij'n er riet. die eenzelvig zijn en geen vriendjes hebben? Waaraan ligt dit dan wel? Is het slechts toeval, dat er in zi:n omgeving geen kinderen van gelijken leeftijd zijn? Wii gelooven het niet. Het ligt veelal aan de kinderen zelve, aan hun karak ter. hun aanleg. Bii speelmakkertjes komt het niet slechts op het samen spelen aan, maar hierbij is het vooral noodig, dat de kinderen elkander begrijpen en toe geven en niet in dé eerste plaats wil len heerschen. Kinderen, die altijd hun zin willen doordriiven, alleen maar willen, dat de anderen spelen, waar zij zin in hebben, die niet dulden, dat andere kinderen aan hun speelgoed komen nooit leeren meedeelen van een snoe perij, die zij van moeder hebben ge kregen. kunnen geen vriendschap met anderen sluiten. Reeds in de schooljaren typeert het de kinderen en hoevele jongens of meisjes worden riet onwillekeurig door de anderen uit hun kringetje ge houden, omdat zij er een minder pret tige geest brengen. In de ontwikkelingsjaren, als jon gens en meisjes veel aan sport doen tennissen, roeien, zeilen, enz., kan men dadelijk zien, wie als goede ka meraden met elkander omgaan. Ook hier wordt geen egoïsme geduld slechts vriendschap moet de overhand hebben en zij. die geen vriendschap kunnen geven, omdat zij slechts willen wat zij zelf aangenaam vinden en wier „haan alt'id koning moet kraaien" worden als vanzelfsprekend uitgeslo ten. Later, wanneer er liefde tusschen twee ionge menscben ontstaat en zij ge huwd zijn. moet de vrouw ook trach ten riet alleen de echtgenoote, maar ook de vriendin te ziin, waardoor de gesloten band zeker hechter zal zijn, dan helaas vaak het geval is. De vrouw moet lief en leed met haar man deelen, moet hem tot steun zi:n in den levensstrijd en zijn raadgeef ster trachten te zijn in moeilijke oogen- blikken: zoo mogelijk eigen zorgen oozij zetten en den man niet door klaagliederen het leven nog zwaarder maken, irdien er zorgen zijn. In alle levensomstandigheden kan en moet de vrouw, in den waren zin des woords, de beste vriendin zi'n. de steun, waar op haar man weet te kunnen ver trouwen. Ook de vrouw als moeder heeft een groote taak te vervullen en zoo ooit, dan zeker in deze tijden is het noodig. dat moeder de vertrouwde, de vrien din van haar jongens en meis.es is. Laten zij toch weten, moeders, dat zij met al hun zorgen, maar ook met hun vreugden bij u kunnen komen, frank en vrij met u kunnen praten over al datgene, waarin zij als kinderen, later als jorge menschen belang stellen Zegt niet: „ik heb nu geen tijd", wan neer zij u noodig hebben; dat half uurtje dat gij hun geeft als zij u erom vragen, zal ruimschoots vruchten dra gen. Hoevele moeders bekladen zich niet als hare kinderen groot zijn, dat zij zoo weinig van hen weten. De tijdgeest is geheel anders dan vroeger, dat voelen alle moeders wel aan. Hebt gij echter zelve wel de noodige moeite genomen om op de hoogte te blijven van den ti'd, waarin uwe groote :ongens en meisjes leven? Leest gij hun boeken? Kent gij hun vrienden en vriendinnen? Tracht u in te leven in het gedach- tenleven uwer groote kinderen, stel belang in alles wat hen interesseert Vriendschap kan bestaan, zooals wij reeds noemden, in de schooliaren en eveneens daarna, maar het vriendin zijn van man en kinderen sluit zoo heel veel in zich en kan zoo opbouwend werken in een gezin. Is er inderdaad iets mooiers denk baar voor een moeder, dan te weten dat zij de vriendin, de vertrouwde is van hare zoons en dochters? ONS KLEINTJE, Wanneer baby grooter wordt en zijn maaltijden al met de ouders mee- gebruikt. is het noodig, dat hij eigen bord, bekertje vork en lepel krijgt, en dat de grootst mogelijke zorg bij het afwasschen betracht wordt. De z.g. etensschuivertjes zijn bijzonder prac- tisch om de kleine te leeren met twee handjes te eten en zijn van zilver, maar ook in Gero en nikkel te ver krijgen. Niet genoeg kan gewezen wor den op het groote gevaar, dat erin gelegen is als moeder df zelfs kinder meisjes bij het voeren der kinderen eerst even van baby's lepel proeven, of de spijs niet te warm is. Het is niet alleen een onsmakelijk gezicht, maar bovenal bijzonder onhygiënisch. Niet vroeg genoeg kan men kinderen dan ook leeren om niet uit de kopjes van tor 102 ENSEMBLES VOOR MEISJES VAN 12—14 JAAR. Nu de ensembles zoo in de node zijn, ziet men ze zeils door kinderen dragen, nog wel niet door de kleintjes maar toch wel door meisjes van twaalf jaar en ouder. Zoowel voor school als voor het sportveld is zoo n costuumpje praktisch en als men het zeif maakt, behoe ven de kosten geen bezwaar te zijn. Links op het plaatje is een miniatuur robe-manteau alge beeld; ook deze, bij volwasse nen zoo populaire dracht is dus aangepast voor de kinderen. Het is van groene voile met een hooge taillelijnDe halsuitsnij ding kenmerkt zich door zeer breede revers, die met een randje van wit piqué afgewerkt zijn, en door nikkelen knoopen met echte knoopsgaten worden versierd. Deze garneering her haalt zich op zakken en man chetten, en dezelfde knoopen vormen een schijnsluiting van voren. Rechts is een ensemble van beige en blauwe wollen jersey afgebeeld, met een afneembaren bolero De ingezette reepen op den rok zetten zich onder een hoek op het lijfje voort. anderen te lepelen. Elk lid van het ge zin moet zijn eigen kopje hebben, waardoor vergissingen niet mogelijk zijn. JAPON UIT TWEE DEELEN MET GRIEKSCHE LIJN, Deze japon leent zich uitstekend voor twee doeleinden. In de eerste plaats kan men haar maken of liever vermaken van twee bestaande japon nen. We hebben een gebloemd crêpe de chire japon, maar deze is nu zoo kort geworden, dat we haar riet meer kun nen dragen, doch nu wordt de rok voor dit goed kleedende bovendeel gebruikt en de effen japon, die order de armen dun werd, gebruiken wij nu voor on dergedeelte: uit de mouwen maken we de hooge manchet. Dit japonnetje bestaat uit drie ge deelten, afstekend bovenstuk, midden stuk en niet zeer ruime klokrok. Bij het krippen van het bovenstuk, moeten wij er op letten, dat het patroon midden vóór langs de schuine vouw van de stof wordt gelegd, want dit is juist de fout. die vele dames maken, dat zij het patroon middenvóór langs een recht- loopende draad leggen, waardoor nooit een mooie drapeering ontstaan kan. Nu iets over de sluiting van deze japonnen: de hals is niet meer zóó laag. dat de japon zonder meer gemakkelijk over het hoofd gaat, temeer, daar de taille een weinig aansluitend is: we laten daarom een gedeelte order en boven de ceintuur, 15 a 20 c.M.. open en werken dit af. met tegen- en onder- beleg, waarop drukknoopen genaaid worden, die de sluiting vormen. De tweede manier, waarvoor we dit model kunnen gebruiken is voor ge- kleede japon n.l. een kanten bovenstuk en wollen crêpe georgette onderstuk, waardoor wij een mooie combinatie krijgen, die zoowel in zwart als in ge kleurde stoffen toegepast kan worden, mits we zorgdragen bij gekleurde stof fen, dat èn kent èn stof niet te zeer afwijken.wat de kleur betreft. Benoodigde stof van 100 breedte voor rok, middenstuk en manchet is 2 75 M. en 1 h M. afstekende kant ot zijde. REINIGEN VAN VILTHOEDEN. Lichte vilthoeden zullen het a.s. voorjaar weer veel gedragen worden, zoowel door heeren als door dames. Haalt men zoo n hoed van de voor gaarde zomer nu voor den dag, dan zal deze er. niettegenstaande hij goed afgeborsteld werd voor hel opbergen en zelfs nog in papier gepakt werd, er in den regel minder frisch uitzien Wan neer men de hoed chemisch laat reinigen, moet deze daarna weer goed in het model gebracht worden, omdat hij door de behandeling zijn vorm ver- 'iest. Meestal is het echter genoeg de hoeden goed af te borstelen en over de vuile plekken met het fijnste schuurpapier dat er te verkrijgen is. heel voorzichtig over de vuile plekken te tvrijven. Daarna wordt de hoed boven de wasem van den ketel gehou den en tenslotte op een hoedenstan- daard of hooge vaas gezet om geheel en al te drogen. De hoed ziet er dan geheel als nieuw uit. GEKLEEDE JAPON. Zeer aparte gekleede japon, waar van de rok een glad heupstuk heelt met doorloopende smalle vóór- en achterbaan en ingezette klokken. De puntig uitloopende mouw sluit nauw om den onderarm, terwijl de hals met een kraag is afgewerkt. Men kan deze japon zoowel van een eenvoudige stof als van zijde voor meer gekleed maken. Wil men de kraag niet van afstekende stof of zijde maken, dan staat een kanten kraagje ook zeer aardig. Crêpe satin in dof en glimmend ver werkt. leent zich zeer goed bij deze af zonderlijke klokken. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. Voor onze lezeressen. De op deze pagina voorkomende modellen worden na overschrijving van een bedrag van 58 cent op post rekening 191919 van den „Knippatro- nendienst" te s-Gravenhage of na in zending van dit bedrag in postzegels ot oer postwissel aan de redactrice van de moderubriek, Muzenstraat 5B te s-Gravenhage omgaand toegezonden. De maat van het tfewenschle model en het nummer vooral niet vergeten op te geven! HUISHOUDELIJK ALLERLEI. Vliegen. De tijd ligt niet meer zoo héél ver in het verschiet, dat de vliegen ons weer danig komen plagen. Vooral bui ten, waar veel koeien gehouden wor den, heeft men er soms in de huizen ontzettend veel last van. Een goed middel om ze van onze vensters af te houden, bestaat daarin, dat men de glasvlakte met een doek, in azijn gedrenkt, afneemt. Ketelsteen. Ketelsteen zet zich in ketels van aluminium en email tot wanhoop der huisvrouw, soms zelfs in een vrij dikke laag vast. In den regel is dit het meest het geval in streken, waar z.g. hard water b.v. duinwater gebruikt wordt. Naarmate die laag ketelsteen dik ker is, zal het ook langer duren, eer het water kookt, daar de steen de wand verdikt. De kachel- of gas- warmte kan slechts langzaam door die dikke laag heen dringen. Op de volgende manier kan men de steen gemakkelijk verwijderen: Men giet verdund zoutzuur in de ketel en schudt deze dan flink heen en weer; daarna verscheidene malen met koud water flink naspoelen en ten slotte nog eens na koken, welk water men natuurlijk weg moet gieten. MOUSSELINE DE SOIE VOOR AVONDJAPONNEN. In het komende seizoen zullen zeer vele avondjaponnen gemaakt zijn van mousseline de soie en na zooveel maanden lang satijn en zware crêpe stoffen gezien te hebben, doet de fijne mousseline buitengewoon frisch en prettig aan. Men zal echter voor avondjaponnen ook nog veel wol ge bruiken, heel dunne wol, die meer het uiterlijk heeft van katoen. Zeer popu lair is een dunne wollen stof met de zelfde onregelmatigheden als Shan- tungzijde; deze zal behalve voor avondjaponnen ook voor allerlei an dere kleedingstukken worden ge bruikt. Interessant is ook de poging om dit jaar nu eens niet een onafzien bare rij bedrukte japonnetjes onder dunne wollen mantels te vertoonen, maar af en toe ook eens een mantel van bedrukte stof over een wollen :aponnetje. ROKKEN MET DRAAG BANDEN. De rokken met draagbanden zullen wel het meest worden gedragen door de kinderen, zeds door de kleintjes. De draagban den maken het ook mogelijk om de hooge taillelijn, die er toch wel meer en meer in zal komen, le verkrijgen, zonder dat men zijn toevlucht behoeft te nemen tot nauwsluitende en voor kin deren daarom dubbel hinderlijke kleeding. Links hebben wij een rok af gebeeld van dikke, naturelkieu- rige shantungzijde met een overhemdtlouse van blauwe crêpe de chine. Het rokje valt van onderen wijd uit en is zeer hoog aan de draagbanden be vestigd. met een onregelmatige taillelijn. De knoopen zijn even als de kleinere op de blouse, van nikkel. Rechts zien wij een aardig kinderjurkje van roode crêpe de chine, waarbij het plooirokje is gezet aan een doorloopende pas, die door een breed opnaaisel is versierd, zoodat de aanzetting bedekt wordt De onderbiou-e is van witte crêpe de chine met roode balletjes. Vc M 19 103 101

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18