AJdruk uitsluitend voor geabonneerden. Plaatsing sluit accoordbeoinding met de leveringsvoorwaarden in. Alle rechten Vereenigde Persbureaax, VACANTIE O, wee het regent! Wanneer we over e%n maand of twee volop in den zomer ziin en de vacantic: zijn begonnen, vinden we het vanzelf sprekend, dat daaraan ten nauwste ver bonden is ons goed recht op mooi, zon nig weer en zijn we geneigd iederen regendag, die gedurende dien tijd ons komt overvallen, als een verloren da/; te beschouwen, een dergelijke onderbre king va-1 de zonnige dagen vindt men gewoonweg verschrikkelijk, En het te leurstellende: „O, wee het regent!' wordt soms een ware jammerkreet, voor al wanneer het een aaneenschakeling van regendagen wordt. We hebber bij het weer nu enmaai niet vee' in te brengen en ook deze re genperiode moeter we dus met geduld door zien te komen, ,'ammer 1 helpt niets, en het is een troostende gedachte, dat wij niet alleen, -aarr zoovelen met ons het liever anc'er^ zouden wenschen. Vervelender fs het natuurlijk als we zulke eindelooze regendagen in een heel klein landelijk p'aatsje doorbrengen, waar we alleen heerlijk genieten met mooi weer of wan- er men aan zee is. die dan met z'n grauwen, kouden nevel in het geheel nic aanlokkelijk is. Wat kan men doen, wanneer we met vacantie weg zijn en 't pension, waar we onzen intrek namen zóó ingericht is. dat we er bij wijze van spreken slechts kun nen eten en slapen en alle verdere com fort missen? Onze kamer is alleen om te slapen, na lange wandelingen of aan zee doorgebrachte dagen: de eetkamer is slechts geschikt voor de maaltijden en des noods voor de avonduren, waarin we dan echter door het vele buiten zijn niet lang blijven, omdat onze oogen haast toevallen! En nu regent het! drupt het! giet het! In /.ralen valt de regen neer. Handwerken en jezen lezen! Heer lijk als we ons dan tenminste nog in een boek kunnen ..begraven" en alles om ons heen vergeten. Iets waar wij thuis niet toe komen, omdat de tijd ons daar toe ontbreekt. Of omdat wij altijd iets anders of naar wij meenen nuttigers te doen hebben! Maar toch... is het ook zoo nuttig en noodig om met :nze lectuur bij te blijven, vooral zok wat betreft de werken der nieuwere schrijvers en schrijfsters en wij duar den tijd ook bui ten onze vacanties om voor moeten af nemen. Zijn we dus met de ongevraagde regendagen aan het lezen van boeken e tijdschriften begonnen, en houden we ons op de hoogte van de verschillende stroomingen van den tijd. dan vergeten we te mopperen op den rege en dat :s op zich zelf reeds veel waaru. Gaan we met de kinderen cp reis. dan moet voor hen ook passende bezig heid gevonden worden, in den vorm van handwerkjes, spelen en b 'ken. We voorkomen dat ze zich op lange regen dagen vervelen cn daardoor zich zeiven en anderen tot Ja.t Jijn. Op deze wijze opgelost zullen we ook op de regendagen ens goede humeur niet verliezen en zullen allen nog dankbaar terugdenken aan den gezt-lligen tijd in de bosschen of aan zee doorgebracht. GEKLEEDE JAPON VOOR ZWARE FIGUREN De japon. b.v. van zwart crêpe ro- main of crêpe de chine gemaakt, is bij zonder geschikt voor zware figuren. Een effen japon, vooral zwart, draagt er zeer toe bij. om een gezet figuur slan ker te doen blijven. Gewerkte stoffen moeten voor gekleede japonnen zooveel mogelijk vermeden worden. smalle effen en puntig toeloopende biesje aan den hals z*_e> afkleedt is bijzonder aan den hals zeer afkleedt. is bijzonde* Ons voorbeeld gee^t gewerkte stof aan. maar voor dames. dir zich qrang zoo slankmakend als mogelijk is kleeden, verdienen effen stoken de voorkeur. De ruimte aan het voorpand bij de schouders wordt door twee platte op gestikte plooien weggewerkt: als slui ting zijn aan het 'oorpand drie knoo- pen en omgeboorde knoopsgaten, die eveneens op de schuine roklijn worden aangebracht. De aar we aansluitende mouw heeft een vokint. die even op de hand valt. ter wijl om het middel een smal leeren cein tuur wordt gedragen. SPEELPAKJE VOOR DE KLEINE BROER OF ZUS Bijgaand model voor een speelpakje is al lnyd gemakkelijk te maken en kost bijna niets aan materiaal, daar we voor *tn pakje met korte mouwtjes slechts tweemaal de hoogte noodig hebben en hiervoor op uitverkoopen vaak voor een schijntje een lapje kunnen koopen, daar iuist heele kleine lapjes zeer voordeelig te krijgen zijn. De pijpjes aan de onder zijde zijn niet afgewerkt met een boord je. maar eenvoudig met een smal zoompje, terwijl de sluiting midden vóór is met een klein split je; voor het effen kraagje hebben we nog wel iets in onze lappenmand, wit linnen of popeline. ter wijl het pakje zelve zoo heel aardig staat van vlisco. tobralco, of zelfs van effen linnen, b.v. rood of oud blauw. EEN VLAAMSCH MEIGEBRU1K De japon begaat uit taille en rok met smalle ceintuur met gesp. De hals heeft geen garneering en is evenals de tot on der de taille doorloopende schuine lijn. die zich voortzet over de voorbaan, af gebiesd; onder de taille zijn twee mooie knoopen gezet. De mouw is glad gehou den en valt met een kleine volant op de hand. Benoodigde stof ongeveer 4 M. van 100 breed. rood in voorkomt, verwerkt men veelal wit of crème. En nu de japon. Een be drukte stof kan met succes gedragen worden, doch effen kleuren staan dik wijls eleganter. Wanneer japon en man tel niet volkomen van dezelfde stof zijn er. een z.g. complet vormen, is het echter niet aan te raden, mantel en japon in dezelfde effen tint te nemen. Bij elkaar afstekende kleuren zijn veel moderner. Voor sommige lezeressen is het een EEN EIGEN KAMER VOOR ONZEN JONGEN Bevordert de karaktervorming Men is in vele gezinnen gelukkig in staat den kinderen hun eigen kamer te geven, al zal dan in de meeste gevallen hun eigen kamer een gecombineerd ka rakter dragen en zal het een zit-slaap- kamer zijn. Doch met de tegenwoordige divanbedden en opklapbare bedden is dit geen bezwaar. De kamer van uw jongen behoort zijn speelkamer, werkkamer en zijn speciaal domein te zijn. Hier toch brengt hij heel wat tijd door. als hij leert, leest of speelt. De omgeving van een kind speelt een belangrijke rol in het op bouwen en vormen van zijn karakter. Richt daarom zijn kamer zóó in. dat hij er trotsch op is en er belang in stelt. Laat hem er grootendeels alleen voor zorgen. De jongenskamer op het hijgaan- de prentje ziet er wel zeer ideaal uit en zal heel wat jongens doen watertanden De twee groote ra—en met breede ven sterbanken. zijn dat geen fijne plekjes om te lezen? In de meeste huizen bouwt men tegenwoordig geen breede venster banken meer. doch dat is geen bezwaar, men kan ze er omheen laten bouwen en aan zijkanten boekenplanken en onder de vensterbank, zooals bij het linkerraam op de albeelding. een kastje laten maken voor het opbergen van speelgoed. De muren zou men in een lichte oranje kleur kunnen schilderen. Oranje is een warme levendige tint. waarbij de Oud-Holland- sche stoelen zeer goed kleuren. Het di vankleed voor het divanbed. als men qeen opklapbed gebruikt, zou men in bruin kunnen nemen. Een aquarium en cactussen behooren tot de liefhebberiien van de tegenwoordige jeugd. Juist groei ende en levende dingen, die onderhoud vereischen. snel en een qroote rol in den opbouw van het karakter meer nog dan welk instructief speelgoed ook. DE KEUZE VAN EEN MANTEL En een bijpassende japon De kleur bepaalt altijd voor een groot deel. of de kleeding een modernen in druk maakt. Wat de mantels betreft, kleuren van verleden jaar zijn nog steeds modern. Wel ziet men er af en toe een rooden. blauwen of groenen mantel tus- schendoor. doch daardoor worden de meer gedekte kleuren niet somber, wat men misschien zou vreezen. doch juist elegant. Ook de lichte neutrale tinten: beige, lichtbruin en grijs, die men ver leden jaar een enkele maal zag, ziin nu zeer modern. Er zijn echter combinaties, die typisch 1932 zijn. zooals donkerbruin en zilvergrijs, citroengeel of zacht geel groen. Bruin en rood wordt evenals zwart en rood veel gebruikt voor ge streepte stoften. Men combineert gaarne een sprekende kleur blauw met marine blauw en in kleurencombinaties, waar moeilijk punt, of zij een mantelpak zullen nemen of een complet met een langen mantel. Het mantelpak viert ontegenzeg gelijk triomfen het wordt zelfs van zwarte zijden crêpe gemaakt voor den avond, doch over het algemeen heeft men toch meer aan een langen mantel dan aan een kort jdsje. Anderen maken zich ongerust: kan men wel een mantel van het moderne rechte model dragen over een japon met wijd uiteenvallenden rok? Op het oogenblik laat de mode dit zeer zeker nog toe. DE NIEUWSTE PARAPLUIES Op menigen dag vormt de parapluie een onmisbaar onderdeel van ons toilet. doch de nieuwe uitvoeringen zijn zoo aardig, dat wij het haast niet meer als een bezwaar voelen, een parapluie te moeten dragen. Als men er eenige bij elkaar ziet. lijkt het wel een menagerie! Honden, katten, pelikanen, zwanen, pa pegaaien. vossen en olifanten in alle soorten hout. metaal, leer of combinaties daarvan vormen het handvat. Wij beel den er een af met den kop van een ruw- harigen fox-terrier, die gemaakt is van de lichtbruine huid van een waterslang Deze parapluie heeft een bijpassende hoes. De andere parapluie heelt chroom- nikkelen bollen aan het handvat en op den top. 'wat eveneens heel modern staat. Wij zagen nog een zeer aardige parapluie met een olifantenkoD van rood galalith met witte slagtanden en een hoes van rood en zwart patentleer. Soms ziet men ook dat parapluies. waarvan het handvat een bloem of een vogelkopje voorstelt, aan de punt eenzelfde motief vertoonen, maar dan kleiner. Ook bij de parapluies ziet men echter oude modes terugkeer-n. De omgebogen handvatsels van mooi glanzend bruin hout of leer (waarin soms een potlood verborgen is), ziet men weer dragen op de boulevards, vooral wanneer zij een lange punt heb ben, zoodat zij in lengte overeenkomen met een wandelstok. PARIJSCHE MODENIEUWTJES. Bij een society-huwelijk alhier droeg de bruid een costuum van Patou met een Hindoesluier van crêpe romaine. welke gedrapeerd was over witte mag nolia's. die slechts een halven krans vormden aan één zijde van het hoofd. De imitatie-juweelen worden meer en meer vervangen door echte, bij voor keur groote saffieren en robijnen, die af gezet worden door een krans kleine diamantjes. Lyolene gebruikt bedrukt katoen als garneering op voorjaarsmantels en ge streept katoen inplaats van het zoo al- gemeene piqué voor revers, enz. op cos- tuums. Zij maakt er ook blouses van. Het zal u misschien verwonderen, dat diezelfde Lyolene een uitgesproken voor liefde heeft voor japonnen van zwart piqué met een kraagje en manchetten van wit piqué. Mantels met korte mouwen zijn een zeer gangbaar voorbeeld van de voor jaarsmode. Men voorspelt de terugkeer van wer kelijk gedrapeerde, tulbandvormige hoe den. maarer zal nog wel eenigen tijd mee heengaan. Augustabernard verbergt gaarne een klein bloempje van wit piqué tusschen de plooien van een gedrapeerde hals- versiering. Lelong en Patou lanceeren beiden avondjasjes van wit lamsvel met mouwen. Julienne's nieuwste wandelschoenen sluiten nauw aan over de wreef; dit ef fect wordt echter niet verkregen door elastieken zijstukken, maar door een slui ting met groote rechthoekige goud- of zilverkleurige gespen. Maggy Rouff laat bij gekleede japon nen een 15 c.M. breed ceintuur van glan zende metalen schalmen dragen. Chanel heeft veel succes met kleine hoedjes van angora jersey, die zij soms met wit piqué garneert. Ze passen dan ook uitstekend bij de met piqué gegar neerde wollen japonnen. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN Geschikt voor kleintjes van 1 tot vier jaar. O De op deze pagina voorkomende mo dellen worden na overschrijving van 58 cent op postrekening 191919 van den .Knippatronendiens*" re 's-Gravenhage of na inzending van dit bedrag in post zegels of per postwissel aan de Redac trice van de modcr briek. Muzenstraat 5 B te 's-Gravenhage toegezonden. De maat van het gewenschtemodel en het nummer vooral niet vergeten op te ge ven. o MIDDAGJAPON Voor meer gezette figuren Dit voorjaarsjaponoetje. dat door het I schuin overslaande voorpand met het Stamt uit den tijd der kruistochten. In de Meimaand vindt in de oude. schilderachtige stad Brugge ieder jaar een beroemde historische processie plaats. De deelnemers komen niet alleen uit België, maar ook uit de aangrenzende landen. Het doel van deze processie is. de ver eering van het Bloed van Christus", dat volgens een overlevering bij de Krui siging werd opgevangen en door opvol gende generaties in een urn in Jeruza- le i werd bewaard. Ten tijde der kru stochten kwam deze Heilige reliquie in het bezit van den Graaf van Vlaanderen. Met de grootst mogelijke voorzichtigheid werd het bloed in een kristallen schaal naar de kapel va:i het Grafelijk slot overgebracht. Tot 1331 bleef die schaal daar. waar na een bijzondere Broederschap werd gevormd, om de heilige reliquie te be schermen. Tweemaal geraakte de schaal in ge vaar: de eerste maal. toen roovers de kerk, waarin de reliquie bewaard werd. plunderden, de twe° inaal gedurende dc Fransche revolutie. Een geestelijke verborg de schaal toen maals in zijn woning, waar deze tot 1819 bleet en daarna naar de z.g. Bloed Kapel werd overgebracht. De Bloed-Processie in Brugge, die door de nauwe straten <J'r binnenstad trekt, biedt een bont en schilderachtig beeld. Aan het begin dc; optocht vindt men tn den tegel een groep personen, die ta fereelen uit het Oude Testament weer geven. Dé tweede groep st 't verschillende tooneelen uit het mven van Christus voor en de derde groep geelt de over brenging van de reliquie uit lerusalem na ii Brugge weer. Tenslotte volgt de graaf, van Vlaanderen, gekleed in her gewaad der kruistochten.'omgeven door krijgsliedendienaren, handwerkslieden, boeren en knapen. De lange processie wordt besloten door geestelijken. Het geheel biedt een tegelijkertijd boeiend, schilderachtig en indrukwek kend schouwspel. Ve M 20 Voor onze lezeressen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18