'.tjruk uitfluitend voor geabonneeraen Plaatsing sluit accoordbevinding met do leveringsvoorwaarden in. Allo rechten Vereenigde Persbureaux. 7*05 SLANKMAKENDE MIDDAGJAPON OOK VOOR GEZETTE FIGUREN. Deze japon van gewerkte stof kan zoo wel van wollen georgette als van mous seline of kunstzijde gemaakt worden; de ruimte aan de schouders wordt door smalle plooitjes aan de binnenzijde weg gewerkt. terwijl de overtollige ruimte aan de taille ingehaald en verdeeld wordt, totdat de wijdte van het aanslui tende heupstuk is verkregen en dit daar na aan elkander gestikt wordt; het heup stuk wordt op de klokrok gestikt; de revers en het vest zijn van effen soepele crêpe of zijde, terwijl twee knoopen op het vest als garneering dienen; de mouw is vrij glad, doch heeft boven de pols cenige ruimte, waardoor als het ware een gladde manchet gevormd wordt. Deze japon met effen revers kan zoo 60BRe6fl(rt wel door slanke als door meer gezette figuren gedragen worden; de schuine punt van het heupstuk alsmede de vrij breede effen revers kleeden af. Heel aardig is dit japonnetje voor slanke figu ren van effen stof en vest en revers van een gekleurde streep, zooals men die te genwoordig in moderne tinten voor gar neering ziet dragen. Geschikt voor maten tot en met 50. o HET MODERNÏSEEREN VAN Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 42 100 104 44 108 110 46 112 116 48 120 124 50 126 130 Het verdient wel aanbeveling om dif lijstje even uit te knippen, opdat mer het kan raadplegen bij eventueel bestel len der patronen. Staat men voor een moeilijk probleem bij de keuze van een model, of wenscht men iets anders te weten op modege bied. dan is onze Moderedactrice gaar ne bereid hierbij de behulpzame hand te bieden, mits een gefrankeerde enveloppe voor antwoord wordt ingesloten. o JONGEDAMES JAPON. Deze zeer geklcede japon is gemaakt van een dunne wollen zomerstof en heeft, onder het kleine bolerotje. dat in het midden vóór met twee punten ge knipt is. die elkander juist raken en met een klein haakje en oogje verbonden worden, een allerliefst moderne blouse UW JAPON. Een aardig model. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. Voor onze lezeressen. ,Ik heb mijn talent van God ontvangen' zegt zij. GROOT SCHRIJFSTER EN EEN VOUDIGE HUISVROUW. Deze maand neeft de bekende Deen- sche schrijfster Sigrid Unset, aan wie n 1928 de Nobelprijs werd toegekend en wier boeken ook ir ons land zulk een opgang maakten, haar vijftigsten ver jaardag gevierd. Zij werd in 1882 te Kalundborg in Denemarken geboren en was de dochter van den uit Noorwegen stammenden oudheidkundige Unset. Aangezien haar ader tijdens zijn ver blijf in Oslo directeur was van het natio nale museum aldaar, had zijn dochter ge legenheid zich reeds van af haar kinder jaren in de oude geschiedenis van haar land in te leven: zij kwam zoodoende op de hoogte van de gewoonten en gebrui ken der oud-Noorsche tijden, waarvar. haar beste werken 7etuigen. Denken wij aan hare werken als ..Kristin Lavransdochter" met de beide vervolgdeelen en ..Olav Audu^'s zoon waarin zij hare lezers geheel en al te rugvoert in de sfeer der 13e en He eeuw. Hoe duidelijk zien wij alles als het ware vóór ons leven, door de groote kunde, waarmede zij de tafereelen uitbeeldr zonder echter het diep menschelijke van de verschillende personen ook maar cenigszins te verwaarloozen. Na den vroegen dood van haar vad^r bleef de familie in minder gunstige om stanigheden achter en moest Sigrid reeds met haar zestiende jaar mee helpen om in de financieele behoeften van het ge zin te voorzien. Meer dan tien jaren was zij op een kantoor werkzaam er. haar vrijen tijd benutte zij om novellen te schrijven waardoor het haar mogelijk was aan eer. 'ang gekoesterde wensch, een reis naar Italië, evolg te geven. Later zijn door haar geschreven ..Jen ny" en ..Lente", maar haar internatio nale roem heeft zij te danker, aan „Kris tin Lavransdochter". een roman van een vrouwenleven in ie Middeleeuwen, doch Met vreugde zullen de vrienden van deze begaafde schrijfster vernemen, zij ook nu weer aan een historische ro man werkt. Het leven van Sigrid Unset is zeer een voudig en weinig opvaiend. Een feit, dat voor hare innerlijke ontwikkeling en voor hare Kunst van groote beteef.enis was is haar overgang tot de Roomse!; Katholieke kerk. In haar particuliere leven is zij vóór .alles vrouw en moeder en in.de lande lijke omgeving van Lillehammer. haar woonplaats, vol van oude Noorsche boerencultuur zei rij zich tot den arbeid er schept nieuwe werken, maar niet vóór de eenvoudige huiselijke plichten vervuld zijn. Onvermoeid is zij, altijd tot helper, gereed, waar hef de armen en behoefti- gen van haar land betreft, wien ook een gedeelte van den Nobelprijs, dien zij in 1928 kreeg ten goede "am. Van alle kanten heeft deze een voudige. doch var groote beteekems zijnde vrouw eerbewijzen ontvangen op haar vijftigste verjaardag, ook van de zijde der koninklijke familie werd zij niet vergeten! De groote schrijfster heeft echter ge heel in overeenstemming met hare een voudige levensopvattingen alle uiterlijke eerbetoon van de hand gewezen. ..Ik heb mijn talent aan God te danken en het n Zijn hand gesteld" schreef zij onlangs „het heeft dus geen zin mij deswege te vieren". L. DE WEES-STA VERNES die zoo in-menschclijk is. dat zij ook in den modernen tijd van groote waarde is en in den mensch van heden een diepe ontroering wekt. Het pendant ervan „Olav Audun zoon" is een machtige zieleworsteling ge durende een gehee. leven, de trijd van een mensch om God. de tragedie van een niet gebiechte zonde, die gedurende der tig lange joren gedragen werd. een on waarheid en een bedrog, w ardoor in onverbiddelijke log-'ca altijd nieuwe ver grijpen ontstaan. Dat in onzen modernen tijd boeken waarin liet begrip van het kwaad, dc zonde en de boete als absoluut waar er. vaststaand het essentiëele uitmaken en die vol zijn over het kerkelijke leven du: middeleeuwen, zulk een enorme kring van lezers vinden, is wel een bewijs, dat er in de wereld een sterk verlangen naai geloofsbehoud is. een geloof dat Si grid Unset voor zichzelve gevonden heeft. Ook hare latere romans leggen even als haar historische werken getuigenis af van religieusen strijd en houden zeer ze ker wel veel in van hetgeen de schrijf- st r ze'f beleefd heeft, zonder dat er evenwel een te persoonlijk cachet aan hare boeken gegeven wordt. Oude dames klagen er wel eens over dat het handwerken, dat zij in hun jeugd zooveel deden en zoo n gezellige bezig heid vonden, eigenlijk uit den tijd ge raakt is. Ongetwijfeld is dat eenigen tijd het geval geweest, doch juist onder den invloed der Amerikaansche vrouw is er de laatste jaren weer een groote voor liefde voor handwerken ontstaan, vooral wanneer het erom gaat, iets te maken voor de versiering van het huis, van de vestibule at tot de keuken toe. Gordij nen. kleedjes, vingerdoekjes, keukendoe ken, beddespreien. kleeren bij alles komt tegenwoordig handwerk te pas. Enkele voorbeelden, waarvan de plaat jes op de pagina voorkomen, worden hierbij gegeven. Voor het kruikezakje van de baby wordt een overtrek gemaakt van zachte wollen stof. waarop een haasje wordt ge- appliqueerd. Deze figuurtjes kan men voor weinig geld kant en klaar koopen Daaronder ziet men een linnen kussen overtrek, dat altijd frisch blijft, omdat het dikwijls gewasschen kan worden Vooral wanneer het kussen bestemd is om bij een ODen haard t<> worden neer. ren. Onder aan het gordijn komt dan een: breede rand van effen linnen. Men zou het geheel in herfsttinten kunnen hou den: geel. oranje, bruin, goud. rood en, -wat groen op een-~beige achtergrond.' met een bruinen rand. doch konings blauw. donkergeel, groen en zwart op een naturelkleurigen ondergrond staat ook zeer goed. evenals oranje, bruin, roodbruin en donkergroen op een licht groenen achtergrond met een donker groenen rand. Hierbij geven wij een idee hoe een be staande japon door een afstekend boven stuk op voordeelige wijze gemoderni seerd kan worden, terwijl het patroon eveneens dienst kan doen voor een nieu we japon. Verschillende combinaties zijn mogelijk. Ons voorbeeld geeft een gewerkte ja pon te zien. die uit drie gedeelten be staat, boven-, tusschenstuk en rok; het effen bovenstuk heeft een punthals. die evenals de onderkant der mouw afge biesd is met de gewerkte stof of zijde der japon; de ruimte in de taille wordt weggewerkt, door eenige groepen plooi tjes. zoodat het lijfje eenigszins aansluit. Een andere aardige japon is te maken door rok en tusschenstuk van effen zijde of dunne wollen stof te maken en het bo venstuk van zijde in dezelfde tint met een witte stip; de hals met effen zijde afgebiesd en een kleine pofmouw of van een nieuw wollen weefsel, dat uit over elkander vallende kleine ruches be staat. hetgeen een bijzonder apart geheel geeft. In modewinkels is deze stof van het stuk '«.e verkrijgen; ook wollen kant stof staat heel aardig. Het kleine pof mouwtje is met een smal boordje afge« werkt; de rok heeft een met punten ge knipte voorbaan en een ceintuur van de stof der japon met gesp in de kleur der blouse. Voor blonde jongedames is een combi natie van rood met wit wollen blouse heel lief. terwijl voor donkere typen een ko- renblauw japonnetje met wollen blouse in honingkleur of geel zeer flatteus is. Geschikt voor de maten 42 tot 46. lange aansluitende mouw van de gc- moesde zijde. Wat ook bijzonder elegant staat, is im een-tweedeelige japon te maken met blauw en witte stip en het bovenstuk van wit met blauwe stip. b v. van zijden crêpe marocain of andere kunstzijde. Wij zouden nog door kunnen gaan met verschillende aardige combinaties te noemen, maar met een weinig smaak is van ciit patrour, een bijzonder aardig ge heel te maken. De op deze pagina voorkomende mo dellen worden na overschrijving op post rekening 191919 van den „Knippatronen- dienst" te 's-Gravenhege of na inzending van dit aedrag in postzegels of per post wissel aan de redactrice van de mode- rubriek. Muzenstraat 5 B te 's-Gi.avenha- ge omgaand toegezonden. De maat van het gewenschte model en het nummer vooral niet vergeten o. te geven. BONTEN BOLERO'S. o DE KEUZE VAN EEN PATROON. Voor lezeressen, die gaarne een in ons blad afgebeeld model zelf wenschen te maken of door de naaister willen laten vervaardigen, kan het hiervoor benoo- digde patroon worden aangevraagd. Bij zulk een aanvraag om een patroon dient men het nummer van het gewenschte mo del en natuurlijk de maat op te geven. Dit voorkomt onnoodig wachten, daar onvolledige brieven niet in behandeling kunnen worden genomen, alvorens alle gegevens verstrekt zijn. Teneinde het bepalen van de juiste n.aat te vergemakkelijken, geven wij on derstaand een lijstje met de verschillen de overeenstemmende maten: Heel veel worden de korte aanslui tende bonten bolero's gedragen, evenveel echter ook de veel minder kostbare korte fluweclen en imitatie Astrakan en breit- schwanz jasjes; de astrakan jasjes ziet men ook veel in een grijze kleur. Kleine pelerines worden over mantels en japonnen gedragen en voor degenen, wie het te kostbaar is ze van bont te Ie ten makén. kan evengoed een imitatie riemen en \ergenoegt zich dan met een smal randje van goedkoop bont. Een zwart fluweelen pelerine met een smal randje wit bont staat b.v. zeer ge distingeerd op een zwarte avondjapon Men kan even goed fluweelen pelerines in de tint der japon kiezen en afzetten met een bijpassend bont randje. —o Ve M 22 SIGRID UNSET. EENIGE PRAKTISCHE HAND WERKEN. is dit van groot belang. Het af gebeelde kussen is zeer modern versierd met stukjes gekleurd linnen en geeft een aardig denkbeeld van de verschillende manieren, waarop men restjes stof kan verwerken. De gordijnen en kussens, die tezamen een geheel vormen, zijn werkelijk artis tiek en de moeite waard om er aan te beginnen. Men kan grof graslinnen ne men en dit met stijve bloempjes en blaad jes borduren in wol van vroolijke kleu-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18