Passé Vite NIEUW PARIJS Zaterdag 11 Juni 1932 AMERSFÖQRÏSCH DAGÖIAD .DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 292 VIERDE BLAD DE FRANSCH-ENGELSCHE ONTMOETING Uilstel der Duitsche betalingen bepleit TARDIEU VORMT EEN NIEUWE FRACTIE JAPANSCHE MUNITIETREIN OVERVALLEN Ragout Schelpen 1STROOHOEDEN 9 0.95 y 1.45 1.95 9 2.45 E. KRAAI Lijstenmakerij en Kunsthandel VOOR SCHRAPPING DER SCHULDEN HITLER'S BETREKKINGEN MET ITALIË NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 Nieuwe doorroerzeel COMPLETE MEUBILEERINGEN i ii Fa. vanAchterbergh GEMEENTEZAKEN VAN HILVERSUM Wijzigt Parijs zijn politiek inzake de herstelkwestie? Londen, 9 Juni. (V. D.) De diploma tieke medewerker van do Daily Telegraph verwacht, dat de besprekingen tussclien Macdonald en ITerriot betrekking zullen hebben op het herstel vraagstuk, de ontwa pening, de wereld-crisisconfer^ntie en het Donauprobleem. Hierbij zal ook de rege ringswisseling in Duitschland ter sprake moeten komen. De Daily Mail schrijft, dal in sommige kringen wordt geloofd, dat Macdonald den Franschen minister-president zal voorstel len de conferentie van Lausanne uit te stel len of te schorsen, nadat de hervatting der herstelbetalingen zal zijn behandeld. De conferentie zou dan op een later tijdstip te Lausanne of te Londen kunnen worden voortgezet. Volgens de Morning Post heeft de Engel- sche regeeringgisteravond belangrijke in formaties gekregen over een mogelijke wijzi ging in de Fransche herstelpolitiek, waarop Herriot in zijn regecringsverklaring re^ds gezinspeeld zou hebben. De Parijsche correspondent van de Daily Mail weet mede te deelon, dat de Fransche regeering zich op het standpunt zou hebben geplaatst, dat in de huidige omstandighe den geen betalingen van Duitschland ver wacht kunnen worden. Indien geen poging tot eenzijdige schrapping der herstelschul den zou worden gedaan, zou Herriot bereid zijn Berlijn een uitstel van betaling aan te bieden Duitschland zou dit aanbod echter zuiver als een uitstel moeten beschouwen en willen aanvaarden. Men hoopt te Parijs, dat, wanneer Washington van dit uitstel in kennis wordt gesteld, men daar bereid is tot een overeenstemming te komen, waar- door voldoende tijd g3\vonnen zou kunnen worden om te onderhandelen ovêV volledige en wederzijdsche schrapping van schulden. Te Parijs neemt men aan, dat zoowel Macdonald als Herriot de hoop koesteren, dat men er in zal ölagen Duitschland te overreden tot het aanvaarden van een be talingsuitstel, zonder dat Duitschland defi nitief verklaart geen verdere betalingen meer te zullen doen. Parijs, 9 Juni. (V. D.) Algemeen be groeten de Parijsche ochtendbladen het ini» tiatief van den Franschen minister-presi dent om een bespreking te hebben met Macdonald. De Petit Parisien schrijft, dat met het oog op de jongste gebeurtenissen in Duitschland een wederzijdscho gedachtenwisseling een dringender noodzakelijkheid is dan ooit. Terwijl men van Engelsche zijde nog altijd geneigd was de crisis in de verschillende Middcn-Europecsche staten als afzonder lijke gevallen to zien, is men in Frankrijk me3r en meer er van overtuigd, dat slechts een algemeen plan deze staten van een definitieve ineenstorting zal kunnen redden. Pertinax toont zich in een beschouwing in rde Echo de Paris tamelijk sceptisch. Men behoeft slechts de persstemmen in de En gelsche bladen over de Fransche regee- ringsverklaring te lezen, zoo schrijft hij, om een helder inzicht te krijgen in den geest, waarin de Engelsche ministers de bespre kingen over deze zaak zijn begonnen. Vooral uit het artikel in de Times van Woensdag morgen bleek duidelijk, dat men van Her riot een principieel ander standpunt ver wacht dan dat van Tardieu. De Excelsior waarschuwt tegen overdre ven verwachtingen en schrijft, dat de er varing nu reeds geleerd heeft, dat men op dergelijks internationale besprekingen geen overdreven hoop kan vestigen. Parijs, 9 Juni. (V. D.) In politieke kringen te Parijs hoopt men, dat de goede persoonlijke betrekkingen tussclien Herriot en Macdonald een toenadering der weder zijdsche standpunten mogelijk zullen ma ken. Bizondere aandacht wordt hier ge schonken aan het bericht, dat de Ameri- kaansche staatssecretaris Stimson tegen over den Britschen ambassadeur verklaard zou hebben tegen schrapping der herstel betalingen te zijn. Ten slotte verluidt hardnekkig, dat de 'conferentie van Lausanne direct na de alge- mecne beschouwingen over de horstelbeta lingen zal worden verdaagd en dat men deze onderhandelingen later te Londen zou hervatten, ten einde het den Vereenigden Staten mogelijk te maken mede te werken. De nieuwe rijksminister van buitenland- sche zaken von Neurath zal zich te Lau sanne wellicht een toegankelijker houding kunnen veroorloven dan zijn voorgangers, aangezien hij niet zoo sterk door de bin nenland-politieke toestanden is gebonden. DUITSCHLANDS BUITENLANDSCHE POLITIEK. B erl ij n, 9 Juni. (V.D.). Do voorzitter van do sociaal-democratische rijksdagfractie, dr. Rudolf Breitscheid, heeft den voorzitter der commissie voor buitenlandsche zaken van den rijksdag, dr. Frick, een brief doen toekomen, waarin hij Frick in opdracht van de sociaal-democratische leden der buitenlandsche commissie verzoekt deze commissie binnen den kortst mogelijken tijd bijeen te willen roepen. Ter motivee ring wordt er aan toegevoegd, dat ae door de rijksregeering in de pers gepubliceerde verklaring en de daarin neergelegde denk beelden en vooruitzichten inzake de bui tenlandsche politiek de bijeenrocping «Ier commissie ten zeerste noodzakelijk maakt. In algemecne termen wordt gesproken van het handhaven van den vrede met alle na ties en van de noodzakelijkheid om de Duitsche gelijkberechtigdheid te verweztm- lijkcn. Men mag immers aannemen, dat het kabinet bepaalde plannen ten aanzien van de buitenlandsche poli'ick heeft, die onge twijfeld van die der regeering-Brüning af wijken. Parijs, 9 Juni. (V.D.) Te Parijs heeft net bericht, dat de vroegere premier André Tardieu Donderdagavond uit de door hem geleide groep der linksrepublikeincn is ge treden, groot opzien gebaard Met hem zijn uitgetreden de leden, die Dinsdag tegen het kabinet Herriot hebben gestemd. Tar dieu heeft onder den naain „rcpublikcinsch centrum" een nieuwe fractie gevormd, welke uit 32 afgevaardigden bestaat. In politieke kringen verluidt in dit ver band, dat na de stemming over de motie van vertrouwen in de regecring-Herriot on enigheid is ontstaan in de linksrepubli- klcinsche fractie Deze oneenigheid heeft tut de splitsing gele:d. Er zijn verwijten gericht aan het adres van Tardieu. Tardieu heeft zich thans met de hem na staande politici afgescheiden Bloedige gevechten in Mandsjoer'Je Charbin. 10 Juni (V.D.). Zeshonderd man ongeregelde Chineesche troepen hebben gisteren op 130 K.M. afstand ten O. van Charbin getracht een overval te doen op een Japanschcn munitictrein. Na a'cn fél gevecht werden zij echter afgeslagen, nadat de Ja panners versterking hadden ontvangen van pantserauto's uit Imien Po. De Chineesche bende verloor I SO man, ter wijl aan Japansche zijde vijf soldaten wer den gewond en tien gewond. LANGESTR. 35 TEL. 308 o-o-c 0-0—O—o-c-c -o-c-c Arnh. weg 32 Tel. 31069 HET adres voor cadeaux steeds leis aparts tegen billijke prijzen. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Berlijn, 8 Juni. (H.N.) Het aantal werkloozen in Duitschland is in de tweede helft van Mei verminderd met 92.000, le gen met 114.000 in het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar. Het bedraagt thans 5.583.000. Hiervan genieten 1.070.000 ondersteuning uit de verzekering tegen de werkloosheid, 1.582.000 crisissteun. terwijl 2.0SG000 door de gemeenten ondersteund worden. Sedert midden Maart, toen de werkloosheid haar hoogtepunt had bereikt, is het aantal werkloozen met 5-16.000 ver minderd tegen met 924.000 in het overeen komstige tijdvak van verleden jaar. VALSCHE MUNTERIJ OP GROOTE SCHAAL. Veertien personen gearresteerd. M a i n z, 8 Juni (V.D.). In de stad Mainz en omgeving werden in don laatsten tijd talrijke valsche 5, 3 en 2 M.-stukken in om loop gebracht. De crimineele politie is cr in geslaagd do valsche munters op te 6poren. In totaal werden veertien personen gearres teerd en naar de gevangenis overgebracht. Alle werktuigen, welke gebruikt werden bij de vervaardiging van het valsche geld, konden in beslag worden genomen. De ge arresteerden hebben bekend. Waarschijnlijk zullen nog meer arrestaties plaats hebben. Parijs, 10 Juni (H.N.). Naar de Echo de Paris uit Londen meldt, zullen Macdonald en sir John Simon op de conferentie van Lausanne zonder veel omhaal de algeheele schrapping van de schadevergoedingsschuld voorstellen. Mocht het niet gelukken. Ame rika tot schrapning van de oorlogsschulden te bewegen, dan wil Engeland zich hij Frank rijk en de overige betrokken staten aanslui ten om de Vereenigde Staten mede te deelen dat rle oorlogsschulden onmogelijk kunnen worden betaald, indien Duitschland geen schadevergoeding betaalt. Te Londen is de opvatting, dat te Lausanne slechts een voor- loopige overeenkomst tot stand zal komen en men er zich dus toe zal beperken, het moratorium tot het einde van liet jaar te verlengen. DE NIEUWE CHILEENSCHE REGEERING Uitvoering van haar program. Santiago, 9 Juni. (V.D.) De nieuwe re geering is gisteren, in strijd met de berich ten, dat haar positie steeds zwakker wordt, overgegaan tot het beraadslagen over de maatregelen tot uitvoering van haar pro gram. Begonnen zal worden met het bren gen onder staatscontróle van den handel en de gehcele productie. Men hoopt op deze wijze productie en handel zoodanig tc kun nen regelen volgens bepaalde lijnen, dat aan de werkloosheid een einde kan wor den gemaakt, waardoor men tevens ge looft de voornaamste oorzaak van de crisis te kunnen wegnemen. Ramsav Mac Donald, de Engelsche premier en sir John Simon, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, zullen het weekend te Parijs doorbrengen om met de Fransche ministers de richtlijnen van de herstelconferentie te Lausanne te bespreken. Hij ontkent financieelen steun te hebben ontvangen Mönchen, 9 Juni. (V.D.) Bij de voort zetting van het meineedsproces tegen Wer ner Abel verklaarde Hitler hograaals met nadruk, dat hij zijn politieke onafhanke lijkheid nooit had verkocht voor geld om een bepaalde politiek te voeren. De natio- naal-socialistische beweging had haar ver takkingen in de gehecle wereld en do Völ- kische Beobachter wordt in geheel Europa zoo goed als in de overzeesche landen ge lezen, maar nooit had hij, Hitler, van ie mand daarvoor financieelen steun ontvan gen. De bewering van Abel, dat hij van Ita lië geld zou hebben ontvangen, noemde Hitier dan ook een pertinente leugen. Toen de president hem, aangezien hij zich bij deze verklaring nogal opwond, tot kalmte wilde brengen, riep hij uit. „Dat zijn bewe ringen, die, wanneer ik ze niet weerleggen kan, mij dwingen naar mijn revolver te grijpen". Op de vraag van advocaat Erhardt, één der beide verdedigers van beklaagde, of het Hitler bekend was, dat vertegenwoordigers van zijn partij onderhandelingen met Ita lië hadden gevoerd, antwoordde Hitier: „Wat zijn vertegenwoordigers der partij? Dat kunnen slechts mcnschen zijn geweest, die mij persoonlijk vertegenwoordigden, want de partij ben ik". Op de vraag of Hit- Ier iemand opdracht had gegeven om met Mussolini of de Italiaansche regeering te onderhandelen, antwoordde Hitier beslist ontkennend. De advocaat dr. Rosenfeld legde, nadat de veroordeeling van Hitier wegens de wei gering oin getuigenverklaringen af te leg gen was medegedeeld, een verklaring af, waarin hij constateerde, dat de houding van den getuige Hitier het onmogelijk maakte de waarheid te achterhalen. De uitlatingen van den getuige beletten de ver dediging hem de vragen te stellen, die zij noodzakelijk acht. Dit dient geconstateerd te worden, opdat de publieke opinie vvete, wiens schuld het is, wanneer in dit pro ces de waarheid niet aan het licht komt. Ter aanvulling kan nog worden mcegedeeid, dat de journalist Werner Abel vroeger tot de nationaal-socialisten be hoorde. Het proces ging vooral over de vraag, op welke wijze de geldon zijn ver kregen voor den staatsgreep, welken Hitier in 1923 te München heeft willen uitvoeren. DE MASSAMOORD IN DE WOJWODINA. Belgrado, 9 Juni. (V.D.) Met betrek king tot den massamoord te Novy Betschej wordt het onderzoek energiek voortgezet. De tot dusverre afgenomen getuigenverhoo- ren brachten aan het licht, dat het bij 86 moorden niet onschuldige slachtoffers be trof. maar leden van de rooversbende. De roovers werden n.l. door een contra-orga nisatie, die zich „witte terreurgroep" noem de, met alle middelen bestreden. Tusschen de vernietigde rooversbende en de witte terreurgroep is geruimen tijd een directe kleine oorlog gevoerd. Ondanks het feit echter, dat kort geleden talrijke arrestaties zijn gedaan, heeft men weinig hoop de voornaamsto schuldigen nog to kunnen achterhalen. zen beduidend zijn gestegen. De allerbeste soorten zijn tot 30 en 31 ct. per pond ver kocht, en menige boer, welke een behoor lijke partij Goudsche kaas stond te mark ten, heeft daarvoor een prijs kunnen ma ken tussclien 25 en 30 ct. Zooals gewoon lijk, zijn ook deze week vele partijen beno den 25 ct. verkocht, maar hierop was dan altijd iets aan te merken, als- nog niet vol doende leverbaar, enkele iets los (de boer zegt dan: ,,'n klein tikkic) soms te koud of wel te warm gemankt, enz. enz. Echter zal de kaasboer ongetwijfeld erkennen: er is thans zeer duidelijk eenige verbetering in de kaasprijzen merkbaar. Jammer dat de kaas 1931 ng steeds in een veel te groot aantal kilogrammen in voorraad Is gebleven. Duitschland kan deze soort wel gebruiken en vele klanten daar hebben geld genoeg op hun bank staan om te betalen, maar do deviezen noodverordeningen verbieden hel beialen naar buiten. Op deze manier ze; tóch op den duur blijken, dat de prijs^ernooging van het oogenblik slechts een „tijdelijke" is geweest, want als Duitschland niet vol doende kan betalen, dan zal ook de leve ring naar dit land gering moeten zijn. Een verstandig koopman zal toch niet een gr<iot deel van zijn kapitaal in Duitschland op Banken laten staan, of in de boeken van zijn klanten. Hoewel bij het schrijven van dit over zicht ons nog niets met zekerheid bekend is, hebben wij wel hooren beweren van per sonen die het weten kunnen, dat wellicht van de heffing op kaas momenteel niets komen zal, nu de prijzen zich gaan bewe gen tusschen 25 A 30 ct., wat ongeveer over eenkomt met den melkprijs van 5 A 6 ct. WESTSINGEL 10-13 Hoendereieren 2.403.35, eendeneieren 1.752.25, per 100 stuks. Grasbotcr 1.40 per K.G. Kippen 0.90—1.30, hanen 1—1.20, hennen 1.40, jongehanen 0.80, tamme konijnen 0.807.00, per stuk. Tamme dui ven 0.30—0.50 per paar. Zeugen drachtige 20—30, biggen 6—43, per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 1.100.000 stuks hoendereieren, 4000 stuks eendeneieren, 45 K.G. grasbotcr, 1 zeugen drachtige, 280 biggen. E IERVEILING. Veiling van 10 Jnnl 1932. Aangevoerd werden ongeveer 25000 stuks. Wit 50-52, f 2,32; idem 52—54, 1 2,3S; idem 5658, f 2,43; idem 5860 250—f 2,61; idem 60—62, i 2,62—f 2,73; Wit Hoenderpark 58— 60, f 3,66; Ecndeiren 7073, f 204; Bruin 50—52, f 2,59; idem 52-54 f 2,60; idem 58- 60, f 2,81; idem 60—62, 1 2 80-f 2,95; idem Hoenderpark 58—60, f 2,95. KAAS-OVERZICHT. Verbeterde toestand. Eindelijk kunnen we ons overzicht weer eens aanvangen met mededeelingen in gunetigen zin. Was reeds in de vorige week een kentering merkbaar in de kaasprijzen voor Gouda volvet, thans toonen de markt noteeringen ons duidelijk aan, dat de prij- De afvoer van het rioolwater naar de Lieberger heide Hilversum, 9 Juni. Een aantal bewo ners van perccelen, gelegen aan den Les- bergerweg, hebben aan den Raad geadres seerd om stappen te doen, dio er toe zullen leiden, dat dc afvoer van het rioolwater, welke thans op korten afstand van hun huizen plaats vindt, wordt verplaatst. B. en W. stellen den Raad voor adressan-i ten te berichten, dat het vraagstuk van do etankversprciding van het afvalwater op do vloeivelden in de Leebergerheide de bijzon dere aandacht heeft van B. en VV. en dat getracht wordt op den duur afdoende maat regelen te treffen om de daaraan verbonden bezwaren te ondervangen, terwijl inmiddels aan do grootste bezwaren zal worden tege- mo?t gekomen door een deel van het nabiji hun woningen gelegen veld niet te be vloeien Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben o.a. den Laarderweg, den Loos- drechtschen weg, den Naarderweg en den Lagen Naarderweg, voorzoover gelegen bui-| ten de bebouwde kom dezer gemeente, gew sloten verklaard voor het verkeer met rij-j wielen in beide richtingen. Als gevolg van' dit besluit zullen voortaan de wielrijders1 niet langer de voor het algemeen rijverkecr! bestemdo gedeelten van gjnoemde wegen^ mogen berijden, doch gebruik moeten ma-j ken van de daarlangs gelegen rijwielpaden.! In aansluiting op dit verbod zijn B. en W.I Voornemens soortgelijko voorschriften tei geven voor den Laarderweg van de Noord-j oostzijde van den Kamerling Onnesweg tot! aan de grens der bebouwde kom en voor| den Loosdrechtschen weg van de zuidzijdo1 van do Beetslaan tot aan «ie grens der be-| bouwde kom, alsook voor het viaduct meti de aansluitende opritten in dc Insulinde-j laan en den Joh. Gerardtsweg Voor do koe-; ten, die een cn ander medebrengen, vragen» B. cn W. een crediet van f 360. Een tweetal grondeigenaren heefti grond om niet aan de gemeente in eigen-1 dom aangeboden ter verbreeding van den Naarderweg. Do daaruit voortvloeiende kos ten bedragen 2130. Dit bedrag komt ten laste van het crediet, verleend voor de uit voering van het wegenplan-Simon Steveyn- .1veg. B. en W. vragen den Raad verder eon crediet van 4300 voor het aanbrengen van enkele verbeteringen in het nieuwe raad huis. De verbeteringen betreffen o.a. de accous- tiek van enkele kamers, de ventilatie, het aanschaffen van verplaatsbare kapstok ken (zoo moeten do vertegenwoordigers van de Pers het nog steeds zonder kapstok stel len), de uitbreiding van de telefoon-instal latie enz. Ook vragen B en W. den Raad een cre diet van 6500, noodig voor verbeteringen in cn het aanschaffen van leermiddelen voor een tweetal R. K. 6choIen Nog is een suppletoir crediet van 11401 noodig voor den aanleg van twee tennis-j banen bij het sportpark.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11