DE SALARISKORTING AANGENOMEN PROV. UTR. VERKEERSINSPECTIE ALLEEN SOC. EN VRBJZ. DEM. TEGEN De veevoedering Onze Postvliegers onderweg STEUNT HET Laat Stoomen, Verven eet. QUICK DRIE MAANDELIJKSCH OVERZICHT 1 RADIOPROGRAMMA PROVINCIALE STATEN <De Prov. Staten kunnen als deel van het geheel geen zelfstandige financieele politiek voeren (Vervolg van ons vorige nummer). >vr De middagzitting. Te twee uur wordt de zitting heropend. 'Aan de orde is allereerst de benoeming van een buitongewoon lid van Gedep. Staten. Benoemd wordt de heer van A n d c 1 ;(A.R.). Hierna wordt de discussie over de voor bracht inzake salariskorting voortgezet. De heer v. d. V a t e (S.G.P.) neemt de voordracht van Gedep. Staten in bescher ming tegen de aanvallen van den heer Me- bius, wien hij verwijt, dat zijn rede zuiver materialistisch is geweest Terwijl het toch in dezen tijd meer dan ooit noodig is, om wat hooger te zien. Spreker ziet den toe stand denker in; er zullen nog millioencn op de Rijksbegrooting te kort komen, en 'dat zal ook we^r zijn terugslag hebben op de Provincie. De heer van Lier (V.B.) betoogt dat de liberale fractie haar steun zal verleencn aan de voordracht Hij meent, dat Gedep. Sta ten volkomen vrij zijn, om te handelen te gen het advies van het georganiseerd over leg in. Tiet College draagt de verantwoorde lijkheid, cn daarnaar moet het handelen. De uitspraak van een ander lichaam, dat g-een verantwoording draagt, heeft geen in vloed. Wat nu deze korting betreft, het Rijk is ten deze voorgegaan, en al vordert de toe stand van dit oogenblik de korting niet, als overheid moeten wij verder zien, en dan zien wij een tijdstip aankomen, dat het wel noodig zal zijn. Want overal verminderen de inkomsten van de bevolking, wat in de opbrengst van de belastingen tot uiting zal komen. En dan is het juist om reeds nu de uitgaven van de Provincie te verminderen. Want vermoedelijk zal het bij dezs eene ver laging niet eens blijven. Het geeft pas om de regeering te steunen bij haar streven tot <ie allergrootste versobering. De heer de Go ey (R.K.) wijst er ook op, 'dat de opbrengst der belastingen zal ver minderen, voor sommige belastingen zelfs zeer sterk. Wat zal er bijvoorbeeld terecht ko men van de opcenten op de grondbelasting*? Hoe eerder die worden afgeschaft, hoe be^ ter het is. De heer Reijnders sprak van stij ging der prijzen, maar hij vergat, dat het niveau der prijzen ondanks die verhooging nog altijd abnormaal laag is. Dit voorstel yan Gedep. Staten is absoluut gemotiveerd. De heer Rutgers van Rozenburg [(C.H.) ontkent, dat een korting als deze al- een gemotiveerd kan worden door den li nancieelen toestand van de Provincie. Dit standpunt is alleen juist in normale tijden. Doch de tijden zijn nu eenmaal hoogst ab normaal; wij leven in een crisis, die haar weerga niet heeft in de wereldgeschiedenis. Zooals Colijn het gezegd heeft, is het: het gaat er alleen nog om het naakte lijf to redden. En nu gezien dezen toestand is het ten eenen male onjuist te redeneeren: ik heb nog geen krimp, dus ik bezuinig maar niet. Een dergelijke exclusivistische kort zichtige politiek is hoogst gevaarlijk; men Ziet het aan Amerika en aan Frankrijk, die ook niet konden blijven bestaan als een lingen te midden van een ondergaande we reld. Alle Provincies moeten zich dus voe len als een deel van het grootere geheel; en het lot van de deelen hangt onverbreke lijk samen met het lot van het geheel. De Provincie Utrecht kan nu eenmaal niet een eigen financieele politiek blijven voeren. Men wil nu zoo graag autonoom zijn, maar als een Gemeente in nood zit, zegt zij ook niet: „ik zal zien mijzelf te redden, want ik ben autonoom". Neen, dan gaat die Gemeente steun vragen in den Haag. Zoo bezien heeft ook deze Provincie de taak om mede te doen in het geheel, om mede te trachten het schip in veilige haven te brengen. Onbillijk is het ook niet, om deze salaris korting toe te passen, gezien het feit, dat de crisis van alle groepen van -lc bevolking offers heeft gevraagd, zelfs zéér zware. Slechts één groep heeft er nog niets van gemerkt, en dat zijn de ambtenaren. Spreker vraagt nog of er bij de P.U.E.M. en de P.E.G.U.S. ook plannen tot verlaging aan de orde zijn, want dat brengt de con sequentie mee. De heer Lustig (V. D.) meent dat Ged. Staten wakker zijn geworden door de on rust, die de Regeering in het land heeft ge zaaid. En het College wil nu het Rijk gaan volgen, maar zegt erbij: eigenlijk behoeft het niet. Wanneer nu eens de Regeering andere bezuinigingen had gezocht, zouden Gedep. Staten dan ook met een voorstel tot korting zijn gekomen? Waarschijnlijk niet En daaruit mag de conclusie worden ge trokken, dat het College gehandeld heeft op instigatie van boven af. Nu wordt deze zaak, die voor de Provincie maar een klei nigheid oplevert erg opgeblazen, alsof het financieele heil van de Provincie ervan af hangt Dat is natuurlijk overdreven. Er is ook gezegd, dat de korting billijk is, omdat de ambtenaren zoo bevoorrecht zijn. Maar zoo dikwijls als spreker in zijn leven kor tingen heeft zien ingevoerd, waren het al tijd de ambtenaren, die dat te dragen kre- en, altijd omdat ze zoo bevoorrecht zijn! Ze hebben een vaste stoel maar hoevelen worden er tegenwoordig niet ontslagen? Spreker bestrijdt verder den heer Rutgors van Rozenburg, cn verklaart zich tegen de voordracht. De heer Vermooten (A. R.) betoogt, dat het Kortingswetje ook de Provincie noodzaakt een zekere loonkorting toe te passen. Men beroept zich wel op den gun- stigen stand der provinciale financiën, maar dat beroep gaat in dezen ongunstigen tijd niet op. De Provincie mag zich niet in een uitzonderingspositie plaatsen. Het algemeen belang eiseht een salariskorting, en daaraan kunnen ook de provinciale ambtenaren niet ontkomen; bovendien is die korting alles zins gerechtvaardigd. De heer Reijnders zeide, dat de prijzen alweer omhoog loo- pen, maar als men dat zegt, gaat men uit van een verkeerd standpunt; men neemt dan als basis de „afbraakprijzen", die niet als basis genomen mogen worden. De heer Reijnders (S. D.) merkt op, dat de heer Rutgers, die spreker vanmorgen gebrek aan argumenten verweet, voor het voorstel van Gedep. Staten slechts één ar gument heeft gebruikt, dat spreker nog moet terugwijzen. Dat een Gemeente in nood naar het Rijk gaat, is niet meer dan logisch, want zelfs de meest solide gemeen te kan door toedoen van de Regeering geen geld meer krijgen. Waar moeten de Gemeenten dan naar toe? Spreker meent er op te moeten wijzen, dat er geen Provin cie in Nederland is, die zulke lage belas tingen heft als de onze; en hij blijft van oordeel, dat de noodzaak van deze loons- erlaging door niemand is aangetoond. Hij is ertegen, omdat elke verlaging betee- kont verminderde welvaart in liet land, en geen enkele loonsverlaging mede betcekent prijsverlaging. Als men de prijzen omlaag wil hebben, dan zal men loonsverlagingen van 40 pet. en 50 pet. moeten invoeren. De consument merkt in de prijzen niets van een loonsverlaging van 3 pet. En wat zegt de middenstand nu, die altijd zoo gehetzt heeft tegen de hooge loonen? Daar hoort men nu: hadden we die hooge loonen nu nog maar! Zoo bezien is loonsverlaging uit den booze, want zij verlaagt de koopkracht van het volk op onrustbarende wijze. Want in landen waar de loonen niet ver laagd zijn, in Zweden bijvoorbeeld, is do werkloosheid nog lang niet zoo groot als elders. Spreker acht het ten slotte onbe grijpelijk, dat men door deze voordracht ook wil laten aantasten de loonen van vol wassen mcnschon, die GO cn 70 in de maand verdienen. Dat is volstrekt ontoe laatbaar. De heer van Spanje (Gedep. Staten) acht het niet noodig, om na deze discussie nog zeer in den breede het standpunt van het College uiteen te zetten. Het uitgangs punt. van Gedep. Staten is dit geweest, dat de overheid steeds scherp het algemeen be lang in bet oog moet houden, cn dat zij maatregelen moet nemen als dat algemeen belang wordt aangetast Daarbij hebben de lagere organen de pücht met de hoogere mede te werken, in het bijzonder in moei lijke tijden als deze. Uit deze overwegingen is deze voordracht geboren. Een tweede ar gument is het kortingswetje, en een derde de daling van de indexcijfers. Daar komt bij, dat deze korting een zéér matige is. Er is gevraagd: wat zouden Gedep. Staten ge daan hebben, als de Ivortingswet er niet was geweest. Dat is natuurlijk moeilijk te zeggen, maar voor spreker staat vast, dat de steeds dalende conjunctuur te eeniger tijd tot ingrijpende maatregelen zou hebben genoodzaakt. Spreker concludeert dat het voorstel in het algemeen belang is, dat het tijdstip niet onjuist is, en dat het zeer ge matigd is te achten. Men moet ook niet uit het oog verliezen, dat, als men thans een salarisregeling moest maken, deze vast en zeker 20 k 25 pet. lager zou zijn dan de thans vigeerende, die staat van 1919. Er is gezegd, dat de verlaging ook de koopkracht verlaagt; dat is spreker niet duidelijk. Want hoe kan de koopkracht verhoogd worden, als de eene helft van de natie geld geeft aan de andere helft? Spreker beveelt de voordracht met vertrouwen bij de Staten aan, als een plicht van sociale rechtvaar digheid. Er wordt niet gerepliceerd. De voordracht wordt aangenomen met 24 tegen 9 stemmen. Tegen de soc.- en vrijz. democraten. Wijziging Ambtenaren-reglement. Nr. 26. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het besluit der Staten van 21 Juli 1931, houdende wijziging van het Ambtenarenreglement voor de provincie Utrecht. Goedgekeurd. Waarborging geldleening. Nr. 27. Voorstel van Gedep. Staten tot waarborging van rente en aflossing van eene door de N.V. „P.E.G.U.S." te sluiten geldleening. Betreft een leening van ƒ700,000 tegen een rente van 5 af te lossen in 14 jaar- lijksche termijnen. Goedgekeurd. Subsidie paardenfokkerij. Nr. 29. Voorstel van Gedep. Staten tot bet verleenen van een provinciaal subsidie aan de Provinciale Regelingscomraissie voor de paardenfokkerij in Utrecht. Gedep. Staten stellen voor een subsidio te verleencn van ƒ2200. Goedgekeurd. Subsidie veefokkerij. Nr. 30. Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een provinciaal subsidie aan de commissie ter bevordering van de vee fokkerij in de provincie Utrecht. Voorgesteld wordt een subsidie van 3450. Goedgekeurd. Subsidie veevoeding. Nr. 31. Adres van de commissie, gevormd uit delandbouworganisaties in de provin cie Utrecht ten behoeve van de voorlich ting op het gebied der veevoeding, om een provinciaal subsidie, met het voorstel daar omtrent van Gedep. Staten. Gedep. Staten stellen voor een subsidie te verleenen van 3000. De heer W. H. de Beaufort (Lib.) juicht dit voorstel ten zeerste toe, omdat het een ruime strekking en een groot perspectief heeft. Dp contróle van de vee voeding is een belangrijke ontwikkelings factor voor de toekomst. De heer R e ij n d e r s (S. D.) is van mee ning, dat de Provincie zich gaat begeven op een gevaarlijk terrein. Hier ligt z. i. in de eerste plaats een taak voor het Rijk, en het aandeel dat de Provincie wil nemen, is te groot. De heer v. d. V a t e (S. G. P.) informeert, hoe Gedep. Staten zich voorstellen dat deze zai\k in de praktijk aan de boeren ten goede zal komen. De heer Kettlitz (Gedep. Staten) ant woordt. dat de controleurs wen de adviseurs naar de boerderijen zullen gaan, .om daar de fouten en de gebreken aan te toonen en te verbeteren. Gedep. Staten zijn van oor deel, dit in antwoord aan den heer Reijn ders, dat het hier een zeer bijzonder geval betreft. Er is terzake overleg gepleegd met het Departement, maar op de Rijksbegroo- ting was geen geld beschikbaar. Toen heb ben Gedep. Staten besloten zelf de zaak ter liand te nemen. De voordracht wordt z. li. st. goedgekeurd. Vleuten's proeftuin. Nr. 32. Adres van het bestuur van de vereeniging „Vleuten's Proeftuin" te Vleu ten, om een provinciaal subsidie, met het voorstel daaromtrent van Gedep. Staten. Voorgesteld wordt een subsidie van 250. Goedgekeurd. Subsidie verkeersinspectic. Nr. 33. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een provinciaal subsidie voor 1932 aan de Prov. Utrechtsche Ver- keers-inspectic. Voorgesteld wordt een subsidie van 500. Goedgekeurd. Geldleeningen. Nr. 39. Voorstel van Gedep. Staten van 31 Mei 1932, le afdecling, nr. 1038, strek kende achtereenvolgens: a. tot goedkeuring van het besluit van de algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. „P.U.E.M." d.d. 30 Mei 1932, tot het aangaan van eene geldleening reëel groot 1,000,000; b. tot het aangaan van eene geldleening ten laste van de provincie, reccl groot ƒ1,000,000. Goedgekeurd. Wijziging begrooting. Nr. 35. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van de provinciale bcgrooting voor 1932. X Ibis Uil 16—6 Amsterdam Budapest 16-6 Weenen of Amsterdam Parijs f Marseille Rome Bnndisi Athene Mersamtruh 17—6 Cairo Chaza Rutbawells 18-6 Bagdad Basra Boeshir 19-6 Dj ask 21-6 Karachi 20-6 Jodpoer 20—6 Allahahad 21—6 Calcutta 19-6 Akvab 18-6 Rangoon Bangkok Kohlak Pcnang 17—6 Medan Palembang 17-6 Batavia Bandoeng r V In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen volgens in bovenstaand staatje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 16 Juni 1932. 1 NED. FABRIKAAT BEDRIJF bil STATIONSSTRAAT 16 - TELEFOON 344 Eenigste zaak met eigen bedrijf hier ter stede. Wielrijders die het fietspad negeeren Ook automobilisten in overtreding Aan het 4 maandelijksche overzicht Ja nuari tlm. April 1932 ontleenen wij het vol gende: De Provinciale Utrechtsche Verkeersin- spectie, die het geheele jaar door, zoowel des zomers als des winters, haar autorit ten maakt, hield in het eerste kwartaal van 1932 22 autoritten, ten einde op de we gen buiten bebouwde kommen mede te wa ken voor de naleving der wettelijk vastge stelde verkeersvoorschriften. Er werd zoo wel 's avonds als overdag gereden; bij avond werd in het bijzonder toegezien op de verlichting van motorrijtuigen, omdat meerdere malen ons de klacht bereikte, dat automobielen en vrachtauto's vaak met één licht rijden, vooral bij pa6seeren. Ook werd er op gelet of wielrijders(sters) de lan taarns in den juisten stand hadden, opdat een tegenkomer niet door het felle licht zou worden gehinderd. Want ook de klacht, dat bestuurders van motorrijtuigen dikwijls worden verblind door het rijwiellicht, be reikte ons eenige malen. Wielrijders. Vele waarschuwingen werden gegeven aan wielrijders wegens het rijden op den grooten verkeersweg, terwijl er een uitste kend rijwielpad aanwezig was. Tegen twee wielrijders, die dit deden op den voor rij wielen verboden rijweg, werd proces-ver baal opgemaakt. Ook kregen waarschuwin gen wielrijders, die bij avond zonder licht reden. Het gebeurt n.l. nog al eens, dat de electrische lampen weigeren. Een wielrij der, die niettegenstaande de waarschuwing met een defecte lamp doorreed, kreeg een proces-verbaal. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een fietser, die zich, liet voorttrekken door een in beweging zijnd motorrijtuig. Een wielrijder, die werd gewaarschuwd voor het rijden op een rijwiel met de handen los op een drukken verkeersweg cn die niette genstaande de waarschuwing daar toch mee doorging, kreeg een proces-verbaal. Voor het niet hebben van een voorgeschre ven reflector op het rijwiel werd één pro- ces-verbaal opgemaakt. De juiste aanbren ging der reflectors op rijwielen laat nog veel te wenschen over, terwijl een groot aantal eigenlijk geen aanspraak op den naam reflector mag maken, omdat zij hoe genaamd niet het daarop vallende licht te rugkaatsen. Motorwielrijders. Het aantal motor wielrijders schijnt in ons gewest opeens toe te nemen. Een' mo torwielrijder, die gevaarlijk een bocht door reed, kreeg een waarschuwing. Bestuurders van motorrij tuigen. Er werd een groot aantal automobilisten aangehouden voor het niet geven van een teeken bij verandering van richting; tegen twee bestuurders, die hierdoor de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar brachten, werd proces-verbaal opgemaakt Een bestuurder werd aangehouden wegens het niet hebben bij avond van een rood achterlicht; hij bleek niet in het bezit te zijn van een nummer- en rijbewijs, even min van een wegbelastingkaart. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Een bestuurder werd aangehouden wegens ie snel rijden op een gladden weg. Het bleek een 15-jarige jongen te zijn. Proces-verbaal werd opgemaakt. Inderdaad werden 's avonds auto's aan getroffen met één vóórlicht. Dit ontstond bij dimmen voor een tegenkomer. Waar schuwingen werden terzake gegeven. Te gen een automobilist, die met groote vaart aan de linkerzijde een bocht doorreed, werd proces-verbaal voor het zonder noodzaak de linkerzijde van den weg berijden. Nog altijd wordt waargenomen, dat auto mobilisten stilstaande trams voorbijrijden. Tegen drie bestuurders werd proces-ver baal opgemaakt. Waarschuwingen werden gegeven voor 't verzuimen van een teeken te geven bij stoppen. Bestuurders van vracht auto's. Tegen een bestuurder van een vracht auto werd proces-verbaal opgemaakt we gens het niet geven van een teeken bij -ver andering van richting, waardoor het ver keer in gevaar gebracht werd. Waarschu wingen werden gegeven voor het, bij 't ge ven van signaal, niet dadelijk naar rechts gaan. Het is gebleken, dat dit vaak niet met opzet geschiedt. Velen kunnen de sig nalen in de cabine niet hooren. Bestuurders van vrachtwa gens. Vele bestuurders werden aangetroffen staande bijna midden op den weg voor 't afladen van goederen, waardoor het ver keer hinder ondervindt. Waarschuwingen werden terzake gegeven. Voorts trad de Provinciale Utrechtsche Verkeersinspectie op in verschillende niet onder deze rubriek voorkomende gevallen. Tal van waarschuwingen werden gege ven aan bestuurders van bakkers- en groentenwagens voor het plaatsen van dtn wagen anders dan terzijde van den weg. Twee processen-verbaal werden opge maakt tegen bestuurders van met paard bespannen wagens wegens het los en on beheerd laten staan van de bespanning zonder de noodige voorzorgen voor de vei ligheid te hebben genomen. Opgetreden werd tegen geleiders van woonwagens, die niet dadelijk uithaalden na het hooren van signalen om te passee- ren cn de linkerzijde van den weg bereden. Aangehouden werd een geleider van een hondenwagen wegens het zitten op de kar. Hij kon niet. vertoonen de hiertoe vereisch- te vergunning. Bij onderzoek is gebleken, dat hij echter wel een vergunning had. Tal van voetgangers werden er opmerk zaam op gemaakt, dat het voor eigen vei ligheid het beste is niet midden op den weg, maar terzijde daarvan te loopen. Uit het hierbovenstaande overzicht moge blijken, dat de Provinciale Utrechtsche Verkeersinspectie bij voortduring werk zaam is om een veilig verkeer in ons ge west te bevorderen. Door den Districtscom mandant der Rijksveldwacht werd weder om de grootst mogelijke medewerking ver leend. Deze voordracht houdt verband met de verleende subsidies. Goedgekeurd. De weg Schoonhoven—Benschop. De heer W ij k a m p (Gedep. St.) deelt op een reeds eerder gedane desbetreffende vraag van den heer v. d. Brink mede, dat geen verzoek om subsidie is ingekomen voor de verbetering van een weg Schoon hoven—Benschop. Zulk een aanvraag is niet ingekomen. Wel steunen de Staten de verbetering van den Lopikschen Voordijk. De heer Lustig dankt namens den heer v. d. Brink voor de inlichtingen, doch vraagt toch de noodige aandacht voor de verbinding Schoonhoven—Lopik—Benschop, die z. i. dringend verbetering behoeft. Door den griffier worden de notulen ge lezen; ze worden goedgekeurd. De zitting wordt te 4.40 gesloten in naam der Koningin. Donderdag 23 Juni. Hilversum. 8.0110.00. Gramofoonmuzick. 10.01—10.15. Morgenwijding. 10.15—10.30. Gramofoonmuziek. 10.30—11.00. Solistenconcert. Bram Men- des (viool) en Maurice van IJzer (piano). 11.00—11.45. Cursus Knippen van Kinder- kleeding door mevr. Ida de Leeuw-van Rees. 11.45—12.15. Soüstenconcert (voortzetting). 12.15—2.15. Het A.V.R.O.-Kleinorkest o.l.v. Nico Treep. 2.15—2.30. Rustpoos voor de N.S.F. voor het verzorgen van den zender. 2.30—3.00. Gramofoonmuziek. 3.00i.00. Aansluiting van de Tentoon stelling „Moeder en Kind", Amsterdam. Concert. 4.0050.0. Ziekcnuur door mevr. Antoi nette van Dijk. 5.00—6.30. Het A.V.R.O.-Kamer-OrkesI o.l.v. Louis Schmidt. 6.307.00. Sportpraatje door H. Hollander. 7.007.30. Het A.V.R.O.-Kamerorkest: Franz Lehar-programma. 7.308.00. A.V.R.O-Reislezingen, VI. „Va- cantiegangersattentie!!" Jac. A. Lotge ring: „Op het waterin eigen land". 8.0110.00. Aansluiting van het Concert- geb. te Amsterdam. Beethoven-Cyclus. Het Concertgebouw-orkest o.l.v. dr. Willem Men gelberg. 6de en 7de symphonie. In de rust poos: Ad. Hooijkaas over „Het Lustrum spel van het Amsterdamsch Studenten Corps „S.P.Q.A. *32". 10.0010.15. Nieuwsberichten en koersen van Vaz Dias. 10.1512.00. Kovacs Lajos en zijn ork^L (Refreinzang: Bob Scholte). Huizen. 8.009.15. K R.O. Gramofoonplaten. 10.00. N.C.R.V. Gramofoonplaten. 10.15. Ziekendienst, 10.45. Gramofoonplaten; 11.30. K.R.O. Godsd. Halfuurtje. 12.15. Orkestconcert. 2.00. N.C.R.V. ITandwerkcursus. 3.003.30. Vrouwenuurtje. 4.00. Ziekenuurtje. 5.00. Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.45. Concert. W. de Zoete (viool), A. Mondt (altviool) en E. Oskam (cello). 6.45. Knipcursus. 7.00. Declamatie door J. Verhcijen. 7.45. Ned. Chr. Persbureau. 8.008.45. Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior" te Lisse o.l.v. J. Th. Wester- daal. O.a. Beati Mortuij Mendelssohn. 8.45. Dr. N. v. d. Laan: Onze martelaars boeken. 9.15—10.00. Vervolg concert. O.a. Cantate Soli Deo Gloria, Pylman. 10.00. Vaz Dias. 10.1011.30. Gramofoonplaten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10