/rn Afdruk uitsluitend voor ge abonneerden. Plaatsing tlaii accoordbevinding met de leveringsvoorwaarden in. Alle rechten Vereenigde Persbureaax. GASTEN VOOR HET WEEK-END. Offert hen niet aan uw hobbies op! door J. de Boe r-v an S t r i e n. Wie eenigszins bekend is met het oeuvre van onzen grooten Speenhoff, zal zich ongetwijfeld ook herinneren het be faamde liedje van de Jansens. die de Driessens uitnoodigden om bij hen tc komen logeeren in het Gooi en te ge nieten van het Gooische mooi. De Dries sens deden het. maar ze hadden al zeer spoedig bitter berouw. Want de goed hartige Jansens behoorden tot die be ruchte soort lieden, welke logees vragen om zich te behelpen en eventueel een stevig handje uit de mouw te steken ter wjlle van gastheer en gastvrouw! Min of meer zijn die Jansens en die Driessens klassiek geworden en als we om ons heen zien komen we beide soorten veel vuldig tegen, als het eindelijk zomer ge worden is in Holland. ..O. Mies", schrijft een enthousiast jonggetrouwd vrouwtje aan een vrien din in de stad. ..We hebben nu zoo'n éénige bungalow op de hei. Je moet be slist komen week-enden." Mies wordt door het enthousiasme aangestoken, ze pakt haar koffertje en ze gaat. Het naas te stationnetje ligt anderhalf uur loopen van de bungalow, maar de gastheer, die in landelijk toilet Mies afhaalt, verzekert haar dat de weg erg meevalt. Mies wil het gaarne gelooven gedurende het eerste kwartier; als er een half uur voorbij is. geeft ze het geloof aan den gemakkelij- ken weg op en na drie kwa-.'er bijna allen moed. Natuurlijk kon: .1 ze ten slotte ter plaatse, waar ze haar vriendin in een overall aan het aardappelen schil len vindt en uitgenoodigd wordt mee te helpen ..piepers jassen". ..Straks komt er thee", verzekert het gascvrouwtje luchtig er. Mies. in hai- lichten overgooier, met het mooie zijden bloesje er onder, schilt aardappelen, doet of ze het leuk vindt en versmacht bijna van dorst. Het leven in de bungalow blijkt in alle opzichten gelijk soortig te zijn ran de ontvangst. Er is geen electrisch licht en de kaars op de slaapkamer is nauwelijks voldoende om op eenigerlei wijze je toilet te verzorgen. Water moet uit een naburige pomp wor den gepompt en het gastvrouwtje ver deelt den volgenden morgen aan het ont bijt oolijk de pompbeurten. waarbij Mies haar aandeel krijgt. Het spreekt vanzelf, dat de maaltijden tot den grootst moge lijken eenvoud zijn teruggebracht; om nogmaals Speenhoff te citeeren: Maan dag boonen. Dinsdag boonon. Woensdag weer gestoofde boonenOok wordi om der wille van het afwasschen. een minimum aan servies gebruikt en een dergelijke houding neemt het gastvrouw t;e aan ten aanzien van bedde- en tafel linnenIs het wonder, dat Mies' en thousiasme na enkele uren volslagen dood is en dat ze den hemel dankt, dat Zi. Zondagavond met den laatsten trein weer naar de stad kan. „Je moet eens gouw weerkomen".yzegt het gastvrouw tje gul. Maar Mies weet beier! Dit is één geval uit vele. Niet altijd is natuurlijk het weekenden voor de gas ten zóó oncomfortabel als we hier schets ten. maar meestal komt het er toch op neer. dat de gasten voor een kleiner ol grooter deel geofferd worden aan de hobbies der bewoners. Daar hebt ge de vele menschen. die dezer dagen hun heil zoeken bij het eten van rauwen kost. Er is niets tegen, maar het is toch niet te verwachten, dat steedsche gasten er óók aanstonds voor zullen schwarmen. Wie een reis achter den rug heeft en dan komt te zitten voor rauwe peentjes en krootjes met geraspte uitjes en aardappeltjes, zal misschien met een heimelijk zuchtje naar een smakelijk bordje soep of een bief stukje verlangen Nu kan men natuurlijk zeggen; .Ja. maar het week-enden in een zomerhuisje op een afgelegen oord is geen verblijf in een Ritz-Carlton-hötel. en het eenvoudig leven is juist een der aantrekkelijkheden er van". Dat zij toegegeven, maar dan bedenke men toch. dat er vele graden van eenvoud zijn. Laat de bewoners eener bungalow om te beginnen nooit voor het week-end menschen uitnoodigen van wie ze weten, dat ze niet geboren en getogen zijn voor de vreugden van het leven midden in de natuur. In onzen ja- genden tijd kan niet iedereen meer jazz. radio etc. missen en er leven vooral on der de jongeren tegenwoordig heel wat menschen. die in wezen bang zijn voor de stilte en de eenzaamheid. Maar zelfs wanneer de gasten wel van simpel buitenleven houden en bereid zijn om een en ander van het steedsche com fort te missen, dan nog is het plicht der uitnoodigenden om het hun naa: vermo gen een tikje behaaglijk te maken. Het gebrek aan stroomend water op de slaap kamer is licht verholpen als er 's mor gens vroeg een groote kan warm water naast de deur wordt gezet. Maaltijden kunnen eenvoudig zijn en blijven, maar als aar schotels e>en beetje aandacht is gewijd ook wat het uiterlijk betreft, zal het geheel er gezellig uitzien. Ontbijten en middagmalen buiten is dolgezellig maar de tafel dient met zorg gedekt te worden. De gasten moeten zooveel mo gelijk gevrijwaard worden van helpen ;n-de-huishouding en dat kan het beste naarmate de huisvrouw er minder van spreekt. Hoe gesmeerder de huishoudelij ke machine ook in de bungalow loopt, des te aangenamer zal het verblijf er zijn. Laten we nooit vergeten, dat het vra gen van gasten altijd de verplichting met zich brengt het hun zoo aangenaam mo gelijk te maken, en dat doen we, wanneei we rekening houden met hun kleine ge woonten. Een doosje sigaretten voor Kees. die zoo graag rookt: een pakje bonbons voor Tine, die een snoepstertje is; een luien stoel of hangmat voor An nie. die graag een beetje luierthet zijn alle misschien maar kleinigheden, maar kleinigheden maken tezamen nu eenmaal de som des levens uit. Wanneer we op dit punt een tikje ons best doen. kunnen we gemakkelijk bereiken dat on ze week-end-fuifjes altijd slagen, zonder dat we anderen of onszelf geweld heb ben hoeven aan te doen! BLOUSE. Ook voor gezette figuren. Deze gladde aansluitende blouse is zeer geschikt om bij een mantelpak ge dragen te worden; doordat er niet meer ruimte dan noodig is. heeft men het voordeel niet altijd e'.n gekreukelde blouse te hebben indien men de mantel ergens uittrekt. De olouse .s^eft reen kieag en het ecne voorpand gaat met een aangeknipte punt over het andere, terwijl de knoop- sluiting tevens als garneering dient. Aan gesloten in de taille valt deze blouse met twee punten op de rok. De mouw is glad en heeft aan de on dermouw een garneering van eenige kleine punten, die aangeknipt worden aan de mouw. Heel mooi is deze blouse van shantung of witte waschz.'de. Geschikt voor de maten 42 tot 5ü. Benoodigde stof 2 el van 100 c.M breedte. Patronen verkrijgbaar voor 0.48. HOE OUDE VLEKKEN TE VERWIJDEREN. Vochtvlekken verwijdert men door ze in melk A in wat chloorwater te weeken In hardnekkige gevallen, waarbij inkt. bloed of verfvlekken met zeepwater niet verdwijnen, cast men deze bewerking eveneens toe en spoelt de stukken d3n goed na. Zakdoeken, waarin bloedvlekken zit ten worden in water met ^da geweekt of met water en amoniak. dan met warm zeepwater nawasschen en bleeken of in niet te sterk chloorwater zetten. Vooral goed naspoelen! Wollen stoffen worden met lauw wa ter uitgewasschen er zijn de stoffen kleurecht, dan kan men de plek voor zichtig met lauw water en Venetiaansche zeep bewerken. Met lauw water naspoe len GEKLEED ZOMERJAPONNETJE. Dit zeer aparte japonnetje kan van een zijden, voile of stoffen ruit gemaakt worden en kleedt het mooiste, indien men de ruit schuin neemt, zoals ons voor beeld laat zien. Het lijfje is op taillehoogte gemaakt en heeft een ceintuur in de hoofdkleur der ruit; het diep uitgesneden vest kan van effen zijde gemaakt worden, maar staat :>ok bijzonder aardig indien het gemaakt wordt van over elkander vallende ruches kant der jurk zorgen we voor een breede dubbele z^om. die wij met de hand on zichtbaar naaien, machinesteken blijven vaak zichtbaar na het uitleggen. Geschikt voor kleintjes van 1 tot vier jaar. van Valengienne kant. Het mouwtje is tot boven de elleboog en heeft een vo lant, terwijl de rok aansluit en onder kniehoogte een apart aangezette volant heeft. Het geheel kleedt zeer af en indien meer gezette dames dit patroon zouden kiezen, is dit model bijzonder aardig doch dan aan te bevelen van een soepele wollen stof, b.v. georgette of crêpe de chine. Indien gewenscht kan men voor de groote maten een aansluitende mouw nemen met kleine volant, die op de hand valt. JURKJE VOOR KLEINE MEISJES. Dit jurkje voor kleine meisjes is hier op onze afbeelding van effen katoen of shantung, maar is ook heel lief van een gewerkte katoenen stof, die wij in de aardigste dessins geëtaleerd zien. Een wit jurkje met gebloemd bovenstukje pofmouwtjes en zakjes is ook snoezig, terwijl wij het kraagje dan weer effen houden, met smalle schuine biesjes van ZOMER VERKOUDHEID. Hoe die te bestrijden. Bij verkoudheid 's zomers is het vol gende raiddel aan te bevelen, daar een echte zweetkuur in het warme jaarge tijde nu niet bepaald aangenaam is. Men make een mengsel van één deel salicylzuur en vier deelen magnesia; bei de poeders moeten zeer fijn zijn en goed met elkander vermengd worden. Alle twee of drie uren neemt men een weinig h-'ervan tusschen vinger en duim en snuift dit op. waardoor de slijmaf- scheiding spoedig zal verminderen. Hebben zich slijmpropjes in den neus gevormd dan moet men deze eerst ver wijderen door den neus door te spoelen met een lauwe wateroplossing met één procent zout. JAKJE VOOR ZWAARDERE FIGUREN. Ook de meer gezette dames vinden het heel vaak gemakkelijk eens een klein manteltje voor de koudere dagen te heb ben. Het model, dat wij hier geven kleedt zeer af door de breede revers, die vanaf de schoudernaad tot op taille hoogte reiken. Om het middel wordt een smalle ceintuur gedragen met fantasie- gesp. terwijl het gedeelte der voorpanden onder de taille met kleine knoopjes sluit Het jakje kan van gewerkte stof ge- 7 ZH-7 de gebloemde stof, die gestrikt worden. Het model is zeer eenvoudig met voor en achter een rechte pas, waaraan het jurkje gerimpeld wordt; aan den oiider-. 120 maakt en met effen biezen langs de re vers gegarneerd worden, maar is voor gezette figuren te verkiezen van effen dunne wollen Georgette of marocain of wel van zomerfluweel, waarbij de revers met tres omboord kunnen worden. Geschikt voor de maten 46 tot 50. Benoodigde stofbreedte indien de stof 1.30 M. is 1 X de hoogte en 1 X de lengte der mouwen; bij een breedte van 100 c.M. is twee maal de hoogte en 1 X de mouwlengte noodig. Prijs van het patroon 0.48. MOUWEN. Er is groote afwisseling. Zeer veel afwisseling ziet men thans in de keuze der mouwen, die kort, lang halflang, met pof of hooge manchet in allerlei variaties gedragen worden en ge heel overeenkomen met de modellen die in het laatst der vorige eeuw gedragen werden. IN DE WAR GERAAKTE KUNSTZIJDE. Kunstzijde rolt onder het haken vaak van de kluwen, waardoor het knoopt of in de war gaat zitten: men voorkomt dit. door de zijde op een kartonnen dekseltje te winde/ DRIFTIGE KINDEREN. Wat moet men met driftige kinderen beginnen? Het meest probate middel om een drift bui bij kinderen te breken, is. hen niet in de meening te laten, dat zij interessant zijn. Drift zonder toeschouwers duurt nooit zoolang, als wanneer wij blijkgeven, deze te willen temperen. Het beste is dan ook een kind. zoodra het een onredelijke driftbui krijgt, aan zijn lot over te laten en te doen alsof hij er niet is. Het kan voor sommige kinderen goed zijn. hen aan te moedigen goed hun best te doen op school, opdat zij toch vooral een mooie puntenlijst mee naar huis brengen. Op anderen daarentegen, die bang zijn. dat de ouders boos zijn als zij met slechte cijfers thuis komen, en in derdaad hun best doen, zooveel als zij kunnen, kan dit een zeer slechten invloed hebben. Vele overgevoelige kinderen lijden hier ontzettend onder. De juiste manier is om het kind tegemoet te komen, zijn vertrouwen te winnen en zoodoende te zorgen, dat hij met alle moeilijkheden, die hij op school met zijn werk heeft, bij de ouders komt. Slechte cijfers moeten geen toorn verwekken, indien het kind slechts over beperkte vermogens beschikt en ijn best heeft gedaan op het afgelever de werk GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. Voor onze lezeressen. De op deze pagina voorkomende mo dellen worden na overschrijving van 58 cent op postrekening 191919 van den ..Knippatronendienst" te 's-Gravenhage of na inzending van dit bedrag in post zegels of per postwissel aan de redac trice van de moderubriek, Muzenstraat 5 B te 's-Gravenhage. omgaand toege- z den. De maat van het oewenschte model en het nummer vooral niet ver geten op te geven. MANTELJAPON. Vcor jonge meisjes. Dit eenvoudige mante japonnetje is he^l gemakkelijk aan huis te nikken, daar het manteltje niet aangesloten is. Het kan gemaakt worden van wollen, maar eveneens van een of andere waschstof. Het eigenaarujge effect va! dit geheel is. dat de ruit der lichtklokkende rok schuin is genomen en daarom een bij zonder vlot aanzien gee't. Van waschstof zouden wij dit niet aanraden, hierbij zouden wij de stof recht willen nemen Een effen z.jden of batist blouse staat heel lief bij dit rokje. De garneering van revers en machet- ten is van de stof der rok evenals de ceintuur; de sluiting is met één groote knoop in het midden vóór. (153) Een zeer aardig geheel zal men krij gen door een /uitje te nemen van de zoo noderne losse frottó en een manteltje van effen frotté of linnen; het beeft het voordeel luchtig en toch niet te koel zijn in de minder warme dagen en is niet duur. Geschikt voor de mate i 40 en 42. Vc M 2i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18