AMERSFQORTSCH DAGB1AD Zaterdag 2 Juli 1932 .DE EEMLANDER" 31e Jaargang No. 2 TWEEDE BLAD JUBILEUM MR. L. LIETAERT PEERBOLTE ONTPLOFFING IN EEN STOOMWASSCHERIJ EEN FERME SCHOORSTEEN BRAND TEGEN FASCISME EN OORLOGSGEVAAR EEN MES.OF ZILVER PAPIER? Fortinbras' Toovermacht 12'/' jaar directeur=generaal van Volksgezondheid Dr. Josephus Jitta spreekt een huldigingswoord 'e-Gravenhage, 1 Juli. Heden was het 12Vi jaar geleden, dat mr. L. Lietaert Peer- bolte optrad als directeur-generaal der Volksgezondheid en zooals reeds eerder bericht werd hebben vele personen, die op eenigerlei wijze in ambtelijk contact met den heer Peerbolte staan, deze gelegen heid aangegrepen om hem op bescheiden wijze te huldigen. Om 4 uur kwam mr. Lietaert Peerbolte met zijn echtgenoote en familie in de Twee Steden Palace en vond daar een grooten kring van vrienden en medewerkers, die hem wenschten te feliciteeren. Onder de aanwezigen was de minister president, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, onder wiens departement thans de Volks gezondheid ressorteert; de secretaris-gene raal van dat departement, mr. Frederiks en de oud-ministers prof. Slotemaker de Bruine en prof. Aalberse. Voorts werden opgemerkt de hoofdinspecteuren der Volks gezondheid, Terburgh, Eykel, Coebergh, prof. Berger, chef van de veterinaire inspec tie en de heer de Brey, chef van de drank bestrijding, de inspecteurs uit de verschil lende hoofdinspecties, vertegenwoordigers van het Rijksserologisch Instituut, van het Centraal Laboratorium voor de Volksge zondheid, van de Arr terdamsche en Rot- terdamsche kweekscholen voor Vroedvrou wen, hoofdambtenaren en ambtenaren van de afdeeling Volksgezondheid van het de partement van Binnenlandsche Zaken en voorts vele bestuursleden van vereenigin- gen en organisaties, die zich op het gebied der volksgezondheid bewegen. Namens allen werd het woord gevoerd door dr. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, die zeidc, dat de vele vrienden van mr. Lietaert Peerbolte dezen mijlpaal in diens leven gaarne had den aangegrepen om hem de omstandig heden in acht genomen te huldigen. In verband met die omstandigheden had men de huldiging willen beperken tot een be scheiden kring, iets wat spr. eigenlijk on juist achtte. Want velen, die niet tot de ambtelijke medewerkers van den jubilaris hoorden hadden zich in de afgeloopcn dagen toch nog aangemeld en spr. was er van overtuigd dat nog een veel grooter aantal dit zou gedaan hebben, indien daartoe gelegenheid was geweest. Dr. Josephus Jitta memoreerde vervol gens de vele en belangrijke werkzaamhe den van den jubilaris. De Armenwet werd onder zijn leiding geheel herzien, wat in die jaren hoog noodig was en een groote verbetering beteekende. Vooral de Volksgezondheid heeft veel aan mr. Peerbolte te danken. De Gezondheids wet, door Goeman Borgesius ingediend is op initiatief van den jubilaris geheel gewij zigd; voorts herinnerdo spr. aan de rege ling van de diploma's voor ziekenverpleging aan de Tuchtwet, aan de wijzigingen der Woning- en Drankwet, aan de Wet op de besmettelijke ziekten, welke biizonder veel voorbereiding vereischte. Bij al deze kwesties zijt gij gebleven de scherpzinnige jurist, doch waart gij ook do medecin malgré lui, steeds heeft er een prettige, aangename samenwerking met den jubilaris bestaan, iets waarvoor dr. Jitta hem hartelijk dankte. Namens een groote kring van vrienden en vereerders, bood spr. ten slotte een ameublement aan, vergezeld van een al bum met handteekeningen. Mr. Lietaert Peerbolte dankte ver volgens allen bijzonder voor de hem ge brachte hulde. Hij wees er op, dat hij, in dien hij niet de medewerking had gehad van de hoofdinspecties en inspecties, van den Gezondheidsraad, van het Centraal la boratorium en van het serologisch Insti tuut, nooit bereikt zou hebben, wat er thans bereikt is. Vervolgens herinnerde hij aan zijn stu dententijd te Amsterdam, waar hij zijn geestelijke vorming had ontvangen en waar hij ook zijn sociale idealen had gekregen. Men kan niet altijd blijven voortbouwen en uitbouwen, maar het is aangenaam te er varen zoo zeide de jubilaris dat ook in een tijd als deze, alle menschen, die op dit gebied werken, er prijs op stellen 6aam- hoorigheid te betrachten. Er is eigenlijk geen mooier terrein dan het onze: materieel, maar met een ethischen inslag. Het i6 een voorrecht, indien men op deze wijze voor het geheele geestelijk leven van zijn volk nuttig kan zijn. Er waren vele fraaie bloemen gezonden en een zeer groot aantal telegrammen, waaronder één van minister Verschuur, als volgt luidende: „Door uitstedigheid ver hinderd tegenwoordig te zijn sluit ik mij hierbij aan bij hulde aan directeur-generaal Volksgezondheid wiens jarenlange schep pende arbeid niet voldoende geprezen kan worden". Deel van een fabrieksschool steen ingestort Arnhem, 1 Juli. Hedenmiddag te ruim 1 uur heeft een ontploffing plaats gehad in de stoomwasscherij van de firma H. J. ten Oever, aan de Schaapsdrift te Arnhem. In het ketelhuis is. n.l. een rookgasontploffing ontstaan in het kanaal dat uit het ketel- vuur naar den buitenschoorsteen gaat. Tengevolge hiervan is een gedeelte van den fabrieksschoorsteen, die niet zeer hoog is, naar beneden gestort en door het dak van het gebouw gevallen. De muren zijn ecnigs- zins ontzet, terwijl vele ruiten werden vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, daar tijdens het schaftuur geen personeel in de fabriek aanwezig is. Ook is geen brand ontstaan. Het bedrijf onder vindt geen stagnatie, daar van bevriende zijde de fabriek voorzien wordt van de noodige stoom. Het Rijksstoomwezen zal een onderzoek instellen naar den ketel. NOODLANDING OP SCHOKLAND. Schokland, 1 Juli. Het militaire vlieg tuig 534 uit de legerplaats Oldebroek heeft een goedgeslaagde noodlanding moeten ma ken, wegens defect aan de olieleiding, op de zuidpunt van Schokland. Do bemanning bestaande uit den luitenant Fuchs en den waarnemer luitenant Jansen waren onge deerd. Ook het toestel bleef onbeschadigd. In verband met deze noodlanding is in den loop van den middag een tweede vlieg tuig, namelijk no. 549, uit het kamp Olde broek opgestegen naar het eiland om assis tentie te verlecnen. De bemanning bestond uit den tweeden luitenant Linschotcn en den mecanicien Bonhoff. Later zijn beide toestellen weer vertrokken. Het ernstig auto-ongeluk te Echt heeft aan twee personen het leven gekost. De vernielde wagen. Amstelbrouwerij te Amsterdam Amsterdam, 1 Juli. Inktzwarte en zware rookwolken zetten hedenavond onge veer acht uur het oostelijk deel van de stad in het duister terwijl, ook in andere gedeelten de zware rookwolken de aan dacht trokken. Bij honderden trokken de nieuwsgierigen in de richting van do zwa- ren rook. Spoedig wist men elkaar te ver tellen dat de Amstelbrouwcrij aan de Mau- litskade in brand stond. Inderdaad sloegen geweldige rookwolken boven het dak van het 43 meter hoogc spoelgebouw uit en dook tussclien dunnen rook een rood schijn sel door, zoo nu en dan zelfs een lange roode vlammentong. De honderden, wel licht duizenden, die zich in den omtrek verzamelden, bleven den indruk houden, dat er een geweldige brand was uitgebro ken, waarvan de vlammen zich een weg hadden gebaand naar het dak Het liet zich van buiten af ernstig aanzien. Echter het was slechts de schoorsteen die op den pek- ketel staat en die inwendig brandde. Het was dus een schoorsteenbrand, rnaar een heele groote. Gevaar voor de gebouwen was er hoegenaamd njet. De pekketel^ die in het groote gebouw gclijkstraatsch is ge legen. en die dient om de vaten te pekken heeft een aantal kanalen om de pekdam- pen af te voeren naar een zeer grooten en zwaren schoorsteen, die even boven het dak uitsteekt. Tegen de wanden van dezert schoorsteen zet zich langzamerhand een koek van pokdeelen. In een van bovenge noemde kanalen ontstond brand, die zich dadelijk mededeelde aan den schoorsteen. Door werklieden van de fabriek zijn de ka nalen onmiddellijk afgesloten, zoodat alleen de schoorsteen van binnen brandde. De brandweer heeft door middel van schuim het vuur bestreden. Toch heeft het nog ongeveer een uur geduurd voordat het vuur in don schoorsteen was gebluscht. Naarmate hot proces verliep, veranderde de kleur van den rook. Van inktzwart werd hij grijs om steeds lichter te worden en lonslotte nog een witte rookpluim oprees. De brandweer had echter voor alle ze kerheid ook in het vijf verdiepingen hooge gebouw maatregelen genomen, want de schoorsteen, die door alle verdiepingen loopt, straalde groote hitte uit. Op de twee de verdieping geraakten daardoor een aan tal kisten met bierflesschen in brand. Dit begin van brand werd dadelijk gedoofd. Tegen negen uur was alles afgcloopen en rukten de brandweerwagens successieve lijk in. De politie had voor een groot gedeelte de Mauritskade afgezet en het tramverkeer van lijn 3 stopgezet. Op het afgezette gedeelte bewogen zich vele autoriteiten, waaronder ecnige ge meenteraadsleden. Een Revolutionair comité in 't leven geroepen Op Woensdag 29 Juni kwamen te Am sterdam vertegenwoordigers bijeen van de Onafh. Soc. Partij, "net Ned. Anti-Militaris tisch Bureau, llet N.A.S., den N.A.S. Vrou wenbond, den Rev. Jeugdbond, de Perhim- poenan Indonesia en de Rev. Soc. Partij ter bespreking van de oprichting van een re volutionair comité tegen fascisme en oor log. De wenschelijkheid van samenwerking werd vastgesteld met het door allen on derschreven nadrukkelijke voorbehoud, dat in deze samenwerking volkomen loyaliteit jegens elkander zal worden toegepast met behoud van elks karakter. Bepaald werd, dat deze samenwerking de kwestie van het al dan niet deelnemen aan verkiezingen uitsluit en dat in de vergade ringen van het comité uUgaande scheiden de elementen niet op den voorgrond zullen worden gebracht. Uit de deelnemendo organisaties wordt een comité gevormd; nadere bijzonderheden zullen hieromtrent worden bekend ge maakt. De aanwezige vertegenwoordigers van de organisaties, die het Ned. Anti-Mil. Bu reau vormen, zullen in hun besturen de defcinitieve aansluiting bepleiten. S.D.A.P. en N.V.V., die mede uitgenoodigd waren hadden geen antwoord gezonden. VLEESCHVERVOER PER POST. Verbod gevraagd door personeel van do voedingsbedrijven. Het hoofdbestuur van den neutralen bond van personeel in de voedingsbedrijven heeft in samenwerking met het dag?lijksch be stuur van de afdeeling gezellen in dien bond, te bevoegder plaatse maatregelen ge vraagd tegen het euvel, dat per post'groote partijen vleesch van elders in Den Haag worden ingevoerd. Aangedrongen is op een bepaling, waar bij het vervoer van vleesch per post verbo den is, ook om gezondheidsredenen. Van een Don Juan en een crime passionelle" in het lande lijke Nieuwkoop Amsterdam, 1 Juli. De laatste acte van een familietwist, waarvan de oorsprong in het dorpje Nieuwkoop, bij Utrecht ligt speelde zich vandaag voor het Amsterdam- sche Gerechtshof af. Een 46-jarige man had een verhouding met een dorpsgenoote, zijn wettige echtge noote was echter óók met haar bevriend en kwam zoo nu en dan een buurpraatje ma ken. De man wandelde op zekeren dag rustig door de dorpsstraat, doch bemerkte plot seling, dat zijn vrouw weer een bezoek bracht aan zijn vriendin. Dit beviel hem heelemaal niet en fluks klampto hij een kruideniersbediende aan om de woning bin nen te gaan en zijn vrouw te verzoeken met hem mee te gaan. Zij weigerde echter en de beido dames noodigden den vreedzamen wandelaar uit binnen te komen. Aldus ge schiedde en do man zou zijn eisch, dat zijn vrouw het huis van zijn vriendin zou ver laten, kracht hebben bijgezet door een groot broodmes te trekken onder do woorden: „de deur uit, jij hoort hier niet bij deze slech te vrouw, als je niet gaat steek ik je aan het mes". Hoe het „drama" zich' verder ontwikkel de kwam ter Hofzitting niet naar voren. In ieder geval werd de man gearresteerd wegens bedreiging met zware mishandeling. De Utrechtscho rechtbank veroordeelde den Nieuwkoopschen Don Juan tot vijf maanden gevangenisstraf. Toen de man in voorarrest zat kreeg de vrouw blijkbaar be rouw. In overleg en op instigatie van haar schoonvador dichtte zij een schoon epistel aan den Officier van Justitie, waarin zij vertelde, dat haar man niet met een mes had gedreigd, maar... met een rolletje zilverpapier! Zij had oorspronkelijk een onjuiste verklaring afgelegd op aanstoken van de vriendin van haar man. Do vrouw verklaarde voor het Hof ook, dat haar man haar niet met een mes had gedreigd. Alles was de schuld geweest van de vriendin... Deze laatste wist zeker dat het een groot broodmes was geweest of schoon de agent, die gehoord werd, het wa pen bij fouillcering niet had gevonden. De procureur-generaal mr. Bauduin acht te de bedreiging bewezen, maar... aldus spr., als we de vriendin zien, geloof ik niet dat hier sprake is van een crime pas sionelle (hilariteit). Menschen als verd. zijn nog al eens gauw klaar met groote woor den. De straf door de Utrechtsche rechtbank opgelegd vond de procureur-generaal dan ook wel erg hoog Hij eisch te ten slotte een gevangenisstraf van één maand. De verdediger mr. Koster achtte het ten- laste gelegde niet bewezen en pleitte vrij spraak. Het Hof zal 8 Juli arrest wijzen. MINISTER RUYS VOOR DE MICROFOON. 19 Juli a.s. Naar wij vernemen zal de Minister van Staat Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, voor zitter van den raad van ministers, 19 Juli te 19.30 gedurende 20 minuten over de zen ders te Hilversum en te Huizen spreken over den huidigen toestand des lands. töEJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tablatten... 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Wees ijskoud of brandend heet maar nooit-lauw. naar het Engelsch van William, Locke door J. E d. B. K. 11 De meest opmerkelijke mensch dien ik ooit ontmoet heb, zei Martin. Je hebt niet veel menschen ontmoet, zei Corinna. Dat weet ik niet, antwoordde Martin. Eens maakte ik kennis met een bokser, een bijzonder soort van kerel, in de gelagkamer van het café op den hoek van onze straat. Hij is later opgehangen omdat hij zijn vrouw had vermoord en ik heb ook eens een lid van het parlement ontmoet, die eveneens heel bijzonder was. Zijn naam ben ik kwijt, Maar geen van hen kan zich meten met Fortinbras, beweerde Corinna ironisch vriendelijk. Geen van hen had dien magnetischen invloed, die van hem uitgaat, antwoordde Martin. Zelfs niet het lid van het parle ment. Maar, vervolgde hij na een korte pau ze, is dat alles wat je van hem weet? Hij schijnt een geheimzinnig persoon te zijn. Ik wil er wat om verwedden, zei Co rinna, dat jij en ik de eenige menschen in Parijs zijn, die weten dat hij een dochter in Brantóme heeft. Waarom zou hij ons voor die vertrou welijkheid uitkiezen? vroeg Martin. Hij zei gisteravond, dat hij ons een stukje van zijn hart eraf. Zpu je dat graag weten? zei Corinna, hem flink aanziende. Dat zou ik. Hij vertelde mij vanmorgen, voordat je in le Petit Cornichon waart gekomen, dat hij je beschouwde als een soort „hemel- schen zonderling". Ik weet niet of ik dit al dan niet op moet vatten als een compliment, zei Mar tin, even ophoudend met het rollen van een cigaret. Ilij had me net zoo goed een ezel kunnen noemen. Na dit snedige antwoord veranderde het meisje van toon. Je moogt me gelooven als ik ie zeg dat Fortinbras niet een stuk van zijn hart zal geven aan een ezel. Als ik alleen voor mij zelve naar hem toe was gegaan, dan zou hij nooit, je hoorde het zelf, over wat hem lief was, hebben gesproken. Hij deed het voor jou, niet voor mij. Maar waarom? Omdat hij meer dan genoeg heeft van menschen zooals ik, zei Corinna bitter. Er zijn honderden en duizenden zooals ik. Martin fronsde de wenkbrauwon. Dat begrijp ik niet. 't Is beter niet te probeeren dat te doen, antwoordde zij. Kom, laten wij beta len en verder gaan. Zij betaalden en reden weg en stapten af in de kleine stad Rambouillet, waar ze als Monsieur et Mademoiselle Overshaw twee kamers bespraken voor zeer lagen prijs. En tot groote geruststelling van Mar tin bood Corinna hem niet in het bijzijn van de hotelhoudster haar wang aan voor een kus, toen zij 's avonds uit elkaar gin gen. Hij ging naar bed in de zalige over tuiging, dat Corinna niet zoo kwaad was als ze zich voor deed. Zoo peddelden zij dag aan dag hun on- schuldigen weg, en brachten den nacht door in kleine hotelletjes, waar trotsche automobilisten zich niet ophouden. Hun gezamenlijk fortuin bedroeg maar 60 pond, dus ging het niet aan zich ongewone weel de te veroorloven. Zij trokken door Char tres en, evenals bij Martin, ging Corinna's hart open bij de mysterieuze pracht van de gothische cathedraal, met haar prach tige geschilderde vensters; door Chateau- dun met haar grimmig uitziend oud ka steel; door Vcndómc, de westzijde van de cathedraal in gloed gezet door de onder gaande zon; door Tours, in welker omstre ken zij vele dagen ronddwaalden, waar zij allerhande dingen zagen, waarvan zij voor heen niet gedroomd hadden; Chinon, Lo ches, Azay-le-Rideau, misschien het mooiste kasteel van de Loire. En den raad volgend van den wijzen Fortinbras, maakten zij 'n omweg om Richeleu te bezoeken, die betoo- verende stad, slechts aan enkele zwervende reizigers bekend. Die stad. die gebauwd werd door den groooton kardinaal, bij zijn paleis ten gerieve van zijn hofhouding, en daar staat ze nu nog, onaangetast door den tijd. Een kostelijk juweel van de stijl Louis t.reize, met haar muren en poorten en kerk en marktplaats en deftige straten met ho tels voor de edelen. Ieder hotel met haar mansarde-dak en koetspoort die toegang verleende tot binnenhof en tuin; en daar blijft ze staan, de oude stad en sluimert in haar welvaart, want ze is omgeven door wijgaarden, die de heele wereld van bran dewijn voorzien. En daar was het, dat Martin, die met Co rinna op de markt onder een -'ataan was gezeten, op een vcrvelooze ba voor het eerst tot haar zei: Ik geloof dat het me niets zou kunnen schelen als ik Engeland nooit terug zag. En hoe moet je dan aan een baantje komen? zei Corinna. Engeland en een baantje zijn synoniem Hoe verder ik ga, hoe minder belangrijk het mij lijkt om er een te krijgen. In alle geval is het vooruitzicht om weer in sla vernij te gaan, afschuwelijk. Laten we er niet over spreken, zei ze, zich koelte toewuivend met haar hoed. Al leen de gedachte terug te moeten gaan, maakt de zon grauw. Laten wo denken dat we altijd zoo door kunnen gaan. Dat heb ik ook al zoo'n beetje gedaan, zei hij. Ik heb geleefd in een soort van roes, maar nu en dan word ik wakker en heb dan een helder oogenblik. En dan voel ik dat ik iets slechts doe, iets immoreels, omdat ik niet op de stoep zit van een lid van de een of andere schoolcommissie, en dan heb ik innerlijke pret. Ben je niet net een kind dat groeit in zijn stoutheid, stoutheid alleen om stout te 'ijn? Martin stond op en de eenige andere be zoeker van de markt, een geelbruine kat, hield verschrikt op met zich te wasschcn pn keek hem, de achterpoot vooruitgesto ken, aan. Mijn lieve Corinna, zei hij, ik wou dat je gelooven kon dat ik heusch niet zoo verduiveld onnoozel ben. Corinna schaterde het uit als eenig ant woord en de poes vluchtte. Zij stond even eens op. Laten we de kerk gaan bekijken en zoo dezen twist eindigen. En zoo gingen ze de Louis treize kerk be kijken en vervolgden toen hun reis. De da gen gingen met luieren voorbij en er ge beurde niets. Ze praatten veel samen en kibbelden nu en dan. Na zijn flinke uitla ting in Richelieu, ergerde Martin zich over haar spotten over zijn onnoozelheid. Hij voelde dat het noodzakelijk was dat hij zich man toonde. In het begin was Corinna de leidsvrouw geweest, zij koos de wegen uit en praatte met de hotelhouders. Maar nu nam hij deze werkzaamheden op zich; wat het eerste betreft was dit in hun voordeel, want hij besefte dat Corinna niet goed op de kaart kon rijden cn zoo hadden ze te veel omgedwaald. Zijn bemoeiingen in het twee de geval lokten bij Corinna hevige protesten uit, want zij vond de kosten veel hooger. 't Kan me niet schelen, zei Martin. Ik vind het best dat je me behandelt al« je broer, maar ik wil niet behandeld worden als je jongere broertje. In dit vrije cn avontuurlijke leven op nun ongewonen pelgrimstocht begon hij zich te ontwikkelen; hij was niet zoo bang meer voor haar ironische opmerkingen, hij hun kerde er naar zich zclvcn recht te laten wedervaren, ja zich te uiten. Ook ontdekte hij bij haar een van die kleine vrouwelijke zwakheden, die zijn mannelijk gevoel van superioriteit verhoogden. (Wordt vervolgd}.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5