G. VAN DUIN DE WEG UIT DE MALAISE PROFITEERT HIERVAN! REDE Ir. VAN DUSSELDORP „Nederlandsch Fabrikaat" byeen VERTROUWEN wordt alleen verworven door „TOEN ONZE MOPS EEN MOPSJE WAS" UIT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg Heden is onze geweldige UITVERKOOP begonnen A. H. v. NIEUWKERK MEUBELFABRIEK N.V. HUMORHOEKJE TT^T n'.riÉWn,T. lnplaats van naar eenzijdigen vrijen invoer moet worden gestreefd naar wederzijdschen vrijen in- en uitvoer De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft Donderdag in de Stadsgehoorzaal te Leiden haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, ir. J. van Dusseldorp, zou bij de opening der vergadering een rede houden over het onderwerp. „De weg uit de malaise" Hij was evenwel door ongesteld heid verhinderd dc vergadering te leiden. Zijn rede werd thans uitgesproken door den 2en voorzitter, mr. S. J. Hogerzeil. Deze zeide o.ra.: „Wanneer wij ons de vraag stellen of onze Vereeniging gedurende dc ruim 17 jaren van haar bestaan veel bereikt heeft, dan kan het antwoord op die viaag bevesti gend zijn. Stonden velen in het begin zoo niet vijandig dan toch 6ccpti6ch tegenover ons streven, bij de meesten heeft die opvat ting zich gewijzigd. Werkgevers en werkne mers juichen thans vrijwel algemeen ons optreden toe, ja zelfs zijn er onder onz? vroegere tegenstanders, die een krachtiger optreden gewenscht achten of van meening zijn, dat, wanneer het buitenlandsch pro duct goedkooper is, toch aan het binncn- landschc do voorkeur moet worden gege ven. Dit laatste standpunt te verdedigen of te bestrijden, ligt niet op onzen weg Onze vereeniging moet zich houden aan hare sta tuten. Maar zich houdend aan die statuten, mag men zijn oogen niet sluiten voor den vloek der werkloosheid en voor de jaarlijk- sche toeneming onzer bevolking rnet 100.000. Ofschoon ons land buiten den grooten oor log gebleven is en ofschoon het jaren lang 200 of 300 millioen gulden aan dividenden uit onze koloniën trok, twee voordeelen, waarop geen onkel ander land kan 'wijzen, is de toestand van landbouw, handel en nijverheid ten onzent zeer ongunstig. De uit vlucht, dat het in andere lauden niet beter is, snijdt geen hout, want geen ander land had die twee voordeelen Een ander inzicht ter verklaring der crisis ten onzent is dus noodig. Ik wil hier mijn persoonlijk inzicht mededeelen. Zoolang ons land nog betrekkelijk dun be volkt was en aan onzen export geen over wegende belemmeringen in den weg werden gelegd, trad nog niet duidelijk op den voor grond de onjuistheid van de economische leer aan de meeste onzer intellectuelen onderwezen en op velerlei wijzen aan een groot deel onzer bevolking ingeprent, dat goederen tegen goederen worden geruild cn dat dus, zooals Pierson schreef, men moet wenschcn overstroomd te worden met alle soorten van goederen, want dat die over strooming slechts een andere vorm is van vraag naar onze producten. De toestand van thans doet de onjuistheid van die leer in het oog springen. Stellen wij ons eens voor, dat thans de 10 invoerrecht op fabrikaten en dc contingentecringcn werden afgeschaft, dan zou inderdaad de overstrooming met alle soorten van goederen een feit worden. Maar zouden wij dan een groote vraag krij gen voor onze boter, onze kaas, onze tuin bouwproducten, onze manufacturen en onze andere fabrikaten? Zouden onze schoenen- fabrikanten bijvoorbeeld meer vraag krij gen, wanneer schoenen vrij bij ons konden worden ingevoerd, zouden onze confectie- fabrikanten meer werk krijgen, als de in voer van confectiegoederen vrij onbeperkt kon plaats hebben, zouden onze veeteelers een grootcr afzet aan hun slachtvee hebben, als vleesch vrij cn onbelast kon worden in gevoerd. Een zelfde vraag zou ik voor hon derden artikelen kunnen stellen. Het stellen dier vraag is echter voldoende, om het on gerijmde der stelling van Pierson aan te toonen. Het antwoord op die vraag moet ontken nend luiden, omdat men door goederen te koopen nooit vraag voor zijn producten krijgt, doch de verplichting op zich laadt de koopsom te betalen. Wij zouden die over strooming moeten betalen met geldswaarde, resp. effecten, vorderingen, landbezit, vaste goederen, schuldbekentenissen en dergelij- ken, omdat de andere landen onze goede ren niet willen invoeren. Nadat dit nog uitvoeriger was uitgewerkt, werd in de rede betoogd dat inplaats van het stelsel van den eenzijdigen vrijen in voer, dat buitengewoon schadelijk en weten schappelijk onjuist is, moat worden ge streefd naar dc bevordering van den Vrij handel, dat is het stelsel, waaronder de goederen wederzijdsch vrij kunnen worden in- en uitgevoerd. Wij hebben dit stelsel in Nederland tusschen de verschillende ge meenten cn provinciën, men heeft het se dert 1870 gehad in het Duitsche Rijk, welks industrie in 1914 aan dc spits stond, men heeft het gehad in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar vóór den oorlog een schier onbegrensde welvaart heerschto cn waar 42 staten met een oppervlakte van 29 maal het oppervlak van Nederland eikaars producten kunnen uitwisschcn zonder be taling van één dollar invoerrecht. Wij zouden die wcderzijdsche vrije uit wisseling van producten kunnen hebben met onze koloniën, wij zullen za moeten zoeken bij Engeland, dat verklaard heeft na de conferentie van Ottawa voor onderhan delingen in dien geest open te zijn, wij moe ten het aanbieden aan landen, die met ons wederzijdsch de tarieven willen verlagen. Er is nog een bijzondere reden, waarom Nederland dien weg uit moet. Nederland is het land, dat de laagste rechten heft. Indien Nederland met andere landen overeenkomt bijvoorbeeld de rechten op fabrikaten we derzijdsch op te heffen of te brengen op 5 dan offert Nederland veel minder op dan de andere landen cn is tevens het voor deel der rechtenvermindering voor de Nod. exporlindustrie veel grooter dan voor de buitenlandsche industrieën. Wij moeten du6 komen tot de vervanging van het onjuiste stelsel van den E.V.I., waaronder ons land dreigt ten onder te gaan, door het stelsel van den zooveel mo gelijk wederzijdsch-vrljcn in- en uitvoar. Zondor dien vrijen uitvoer is het streven onzer vereeniging wel is waar nuttig en hoogst noodzakelijk, maar kan dit streven Nederland niet tot vollcdigen bloei brengen, om uit de malaise te komen zij dus voor Nederland dc leuze: Voor Vrijhandel tegen Eenzijdigen vrijen invoer. Hierna is het verslag over hot eerste half jaar 1932 uitgebracht. Daarin wordt o. a. medegedeeld: Dc belangstelling voor doel cn werken on zer Vereeniging is wel zeer sterk toegeno men, en gedurende het afgeloopen halfjaar werd dan ook onder hoogen druk gearbeid. Van ons bekend vlugschriftje, waarin een en ander omtrent doel en werken der Ver eeniging wordt meegedeeld, werden 71.000 exemplaren verspreid. Van onze wandkaar ten, die men hoe langer hoe meer in winkel uitstallingen en wachtkamers aantreft, gin gen 20.510 exemplaren de deur uit. de strooi biljetten die bij onze openluchtvoorstellin gen worden rondgedeeld, bereikten het cij fer van ruim 150.000, terwijl voor de serie nieuwe sluitzegels zeer groote belangstel ling bestaat, ongeveer 260.000 exemplaren daarvan werden sedert de enkele weken ge leden, waarop deze serie het licht zag, ver zonden. Onze tijdschriften „Nederlandsch Fabri kaat" en „Nederlandsch Fabrikaat in Ned. Oost- en West-Indië" bereikten een geza menlijke maandelijkschc oplage van ruim 9000 exemplaren. Gedurende de eerste zes maanden van het jaar werden door of met medewerking van liet bestuur onzer Vereeniging, 119 indus- trieole filmvoorstellingen gehou/len, daarbij gebruik makend van het. industrieel film archief der Vereeniging. Krachtig werd voortgegaan te trachten het opgroeiend geslacht belangstelling bij te brengen voor bet doel onzer Vereeniging, en het is. een verheugend verschijnsel dat van de zijde van onderwijsautoriteiten daarbij groote medewerking en belangstelling wordt getoond. In verband hiermede zij mel ding gemaakt, van onze reizende schoolten- toonstelling, die geregeld van dc ccnc school naar de andere wordt gezonden. Achtereen volgens hebben in totaal 70 tentoonstellin gen plaats. Onze verzameling „ïndustricele lezingen met lichtbeelden ten dienste' van het onderwijs", mag zich ook in groote be langstelling van de onderwijswereld verheu gen. Het is alleen jammer, dat van de zijde van de Industrie nog maar zeer onvoldoen de de waarde van dit laatste propaganda middel wordt ingezien. Maar ook dc schooljeugd, die nog maar korten tijd schoolwijsheid wordt bijgebracht, mag niet worden vergeten. Hierbij geldt het woord van Vader Van Alphen: „Mijn leeren is spelen, mijn spelen is leeren". Uit deze overweging werd in een oplage van 60.000 exemplaren een industrieel kwartetspel, in samenwerking met een tiental fabrikanten uitgegeven, waarvoor een ongedachte be langstelling bleek ie bestaan, wat ten ge volge had, dat onmiddellijk nadat de eerste serio van dit spel was uitgekomen, de uit gave van een. tweede serie, eveneens van 60.000 exemplaren, ter hand werd genomen, welke tweede serie binnen enkele weken het licht zal zien. Gedurende het eerste halfjaar werd 610 maal inlichtingen verstrekt, 252 betreffende afzet van Nederlandsch fabrikaat hier te lande en 358 maal betrekking hebbend op afzet, in het buitenland. De heer dr. J. Stroomberg, chef der af- deeling van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel te Batavia, met verlof hier te lande, verklaarde zich bereid door tusschenkomst onzer Vereeniging aan belanghebbenden voorlichting te geven be treffende de mogelijkheid van afzet hunner artikelen in Nederlandsch-Indie, van welke voorlichting druk gebruik is gemaakt ge worden. Hierbij werd de ervaring opgedaan dat lang niet alle Ncderlandschc fabrikan ten op de hoogte zijn van de toestanden daar te lande, wat toch in de eerste plaats gewenscht is ter beoordeeling van de vraag of afzet aldaar mogelijk is of kan zijn. Helaas waren de keeren, dat de bemid deling van ons bestuur werd ingeroepen, om te voorkomen dat de Nederlandschc indus trie bij bestellingen onverdiend zou worden ten achter gesteld bij de buitenlandsche, talrijk. Zooals bekend heeft Z.E. de Minister van Economische Zaken en Arbeid op dc bcgroo- ting een bedrag van f 100.000 gebracht met de bedoeling dat deze som wordt besteed voor het maken van een krachtige propa ganda tot het gebruik van Nederlandsche artikelen. De begrooting is, zooals men weet. door de beide Kamers der Staten- Generaal goedgekeurd. Voor zooverre mogelijk, heeft ons Bestuur zijne plannen gereed. Het is te hopen dat de uitvoering thans zoo snel mogelijk zal kunnen geschieden in verband met dc kom mervolle toestanden, die in het Neder landsch bedrijfsleven heerscben. De heer K. van der Veer van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam heeft hierna een rede gehouden over het Nederlandsch- Indische Industrialisatie-vraagstuk. Nader seint men ons omtrent hot verloop der vergadering, dat de wnd. voorzitter heeft medegedeeld dat Ir. van Dusseldorp op medisch advies zijn functie van voorzitter cn bestuurslid moet neerleggen. Mr. Hoger zeil sprak een woord van warmen dank DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID BILLIJKE PRIJZEN PRIMA KWALITEIT Indien U dus een Bril noodig hebt, wendt U dan tot ons. Van de eenvoudigste tot dc nieuwste modellen voorradig. Bescherm Uw oogen door prima kwaliteit glazen. Juwelior Opticlën. UTRECHTSCHESTRAAT 2X TeL 898. voor hetgeen Ir. van Dusseldorp voor de vereeniging had gedaan. Deze werd vervol gens door de vergadering tot eerc-lid be noemd. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer F. K. v. d. Berg, oud-president der Javasclie Bank. Na afloop dezer rede vercenigden de aan wezigen zich aan een gemeenschappelijk noenmaal. In den namiddag werden bezoeken ge bracht aan de meelfabriek Dc Sleutels, aan de conscrvenfabriek der firma Tielcman en Dros en aan de fabriek van de Vereeniging Het Kaasmerk. Tot besluit werd per salonstoomboot een tocht gemaakt over dc Kager- en Brasem er- meren. Tijdens dezen tocht heeft dc heer A. J. Dekker, molenbouwer cn waterbouwkun dige, een voordracht gehouden over opvoe ring van het vermogen van den Ilolland- schen windmolen. Droeve toestand onder de Amsten damsche sociaaUdemocraien Dc Avondpost (lib.) schrijft onder dit op schrift: Men kent de geschiedenis van dc Amstcr- damsche sociaal-democraten, die van hun raadsleden marionetten hebben gemaakt. Thans echter is onder hen de opper-ma- rionet opgestaan. Toen destijds drie socialistische raadsle den, de hecren mr. van den Bcrgh, dr. Po lak en Ossendorp, vóór de loonsverlaging stemden, verscheen er in Het Volk een stukje van mr. S. Mok, waarin deze aan genoemd drietal hulde bracht voor hun houding. Dit stukje 'was een goed toeken, want de heer S. Mok is nog een jongeman, en het pleit voor hem, dat hij aldus durfde getuigen. Maar wat gebeurde er teen? Toen w.crdcn dc drie raadsleden aan den dijk gezet; zij traden af; dr. van den Tempel nam ook ontslag; en één van de nieuwe raadsleden was... mr. S. Mok. Iedereen snapte, dat deze nu natuurlijk óók zou moeten bedanken, immers, hij was het met het afgezette drietal eens. Maar neen, hij nam aan. En nu komt Het Volk het ge heim onthullen: de heer mr. S. Mok is ge draaid, dc heer mr. S. Mok, onverwachts gesteld voor den raadszctel, slikte zijn hul de aan het dappere drietal in, verklaarde dat hijmaar wat doet het er toe, wat hij verklaarde? Hij keerde bet drietal, dat hij eerst had toegejuicht, den rug toe. Hij draaide, dat is go-ioeg, hij draaide alzoo den Raad in. Toen onze Mok een Mokje was, was 't aardig hem te zien. Maar: met zijn salto, mortale heeft deze jonge man bij ernstige menschen, die ka raktervastheid één der eerste en onmis bare deugden achten voor het dienen van de publieke zaak, reeds afgedaan voor hij den Raad is binnengetreden. Het is toch eigenlijk een droeve toestand onder de Amsterdamsche sociaal-democra ten. IN DE WIERINGERMEER AL GODSDIENSTSTRIJD. Wij lezen in de N.R.Ct.: In de Wieringermeer is er al spoedig een godsdienststrijd ontbrand tusschen de rechtzinnigen en vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk. In rechtzinnige kringen is men er bijzonder slecht over te spreken, dat het classicaal bestuur van Hoorn een vrijzin nigen predikant (ds. Fischer) deed kiezen voor de eerste gemeente in den nieuwen Zuiderzeepolder. Te meer is men daarover ontstemd omdat al het vóór-werk verricht is door orthodoxe voorgangers en een groot aantal bewoners om een rechtzinnigen pre dikant vroeg. De vrijzinnigen zijn echter van oordeel, clat dit aantal niets zegt, om dat er onder de verzoekers een groot aan tal tijdelijke arbeiders was en aan het ver zoekschrift weinig waarde moet worden ge hecht om de wijze, waarop het verzoek is tot stand gekomen. Bovendien was het werk van den rechtzinnigen voorganger, den heer F. O. Finkcnsieper, verricht, vóór dat er van officieelen arbeid sprake kon zijn. DOOR EEN TRAM OVERREDEN. Een doode. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn op de Gedempte Blaak te Rotterdam een bejaard man en zijn schoonzoon die op den tramrails liepen onder een remisetram geraakt. Dc 67-jarige Versteeg is aan de bekomen verwonding overleden. De 41jarige W. van Putten is met een hersenschudding ter verpleging opgenomen. De tram be stuurder schijnt geen schuld te treffen. Bij K.B. is de heer W. II. Brussée erkend en toegelaten als Consul van België te Soe- rabaja voor de Gewesten Oost-Java, Zui- der cn Oostcr afdeeling van Borneo en Bali cn Lombok. Bij K.B. d.d. 9 Juni 1932, is aan Ch. Tb. Stork, fabrikant te Hengelo (O.), verlof ver leend tot het aannemen van zijn benoe ming tot Officier in dc orde van Leopold II van België. Onderscheiding. Bij K.B. is toegekend de bronzen cereme- daille der Oranje Nassau-orde aan den rijks werkman J. G. Esser, van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen. Bij K. B. is toegekend de zilveren eere medaille der Oranje Nassauorde aan W. F. van der Staat, vernisstokërbaas bij do N.V. Molijn en Co. te Overschie. en aan H. Böhmer, boekhouder ten kan tore van notaris Th. O. M. J. bar.on van Wijnbergen te Utrecht en de bronzen me daille aan A. Houtman, timmerman-molen maker in dienst van H. Turkenburg te Al phen aan den Rijn. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen ecremcdaille der Oranje Nassauorde aan P. F. Leerdam te 's-Gravezande, sluiswachter van Delftland aan de Oranjesluis aldaar. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau mevrouw J. D. van Ro- mondt Vis geboren baronesse Quarlcs fie Quarles presidente van de te Utrecht ge vestigde Ncd. Ver. ter behartiging van dc belangen der Jonge Meisjes, wonende te Zeist. Diplomatie. Bij K.B. is aan den gezantschapsraad jhr. mr. dr. H. van Asch van Wijck de persoon lijke titel verleend van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister. Bij het zelfde K.B. is jhr. van Asch van Wijck op zijn verzoek ter beschikking gesteld. Consulaire Dienst. Bij K.B. is de heer W. H. de Roos, tolk der tweede klasse, werkzaam aan het con sulaat-generaal der Nederlanden te Kobe, met ingang van 1 Juli 1932 bevorderd tot tolk der eerste klasse. Hooger onderwijs. Bij Kon. besluit is benoemd tot gedele geerde van de Ned. Regeering bij het 5e in ternationaal congres voor entomologie, dat van 16 tot 25 Juli 1932 tc Parijs zal wor den gehouden, dr. J. C. H. de Mcijcre, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Ja nuari 1933 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr. A. Beets, redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche Taal te Leiden rnet dankbetuiging voor de lang durige cn belangrijke diensten, door hem bewezen. Bij beschikking van den minister van On derw., K. en W. is dr. P. A. Dietz den Haag tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent in dc faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs tc geven in de parapsycho logie. Visscherijen. Bij K.B. is met ingang van 1 Juli 1932 aan den visscherijconsulent A. G. van Ba ren den Haag de persoonlijke titel van in specteur der visscherijen toegekend. Bij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid is met ingang van 1 Juli 1932 de inspecteur der vissche rijen A. B. Brouwer aangewezen als dis trictshoofd in het 4e en 5o district (de Zuid- Hollandsche en de Zecuwsche stroomen met de aan die wateren gelegen open ha vens cn zeegaten) on de inspecteur der vis scherijen titulair A. G. C. van Baren als districtshoofd in het 6e en 7c district (de rivieren en binnenwateren met de open ha vens van Schcveningcn en IJmuiden), bei de met standplaats 's-Gravenhage. Eervol ontslag. Bij beschikking van den minister van Defensie is aan de graveurs 2e klasse B. C. van Raamd en H. G. de Leeuw, aan den adjunct-commies Ph. A. de Bordes, aan de Ijsvogel Ekster Duo Havik 30—6 23-6 Amsterdam Budapest Weenen of Amsterdam Parijs Marseille Rome Rrindisi 30—6 23-6 Athene Mersamtruh 30-6 24-6 Caïro Chaza Rutbawells 25-6 Bagdad 29—6 Basra Boeshir 26-6 Djask 28-6 27-6 Karachi Jodpoer 27-6 28-6 Allahabad Calcutta 26—6 29-6 Akvab Rangoon 25—6 Bangkok Kohlak Penang 3D—6 Medan 1—7 24-6 Palembang 1—7 Batavia 1—7 Bandoeng I 1 In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen volgens in bovenstaand staatje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 7 Juli 1932. DE HAVIK. Ancta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat de Havik heden morgen uit Mersa Matruh is vertrokken en na tusschenlandingen te Athene en Boe dapest om 20.27 te Leipzig is aangekomen. Morgen om half tien tien uur wordt het toestel op Schiphol terugverwacht. drukkers le klasse A. F. Trcep, M. L. Oberg, Th. W. Dufais en J. Mofier, aan den drukker 2c klasse M. L. A. T. Smits, aan den steenslijper Chr. Limburg en aan den kaartenplakker F. W. Alblas, werkzaam bij den Topografischen Dienst, met ingang van 1 September a.s. (voor den drukker le klasse J. Molier op diens verzoek met in gang van 1 Juli 1932) een eervol ontslag verleend uit hun betrekking, zulks wegens verandering in de inrichting van het dienst vak, waarbij zij werkzaam zijn. SMOKKELEN VAN WAPENEN. Autobanden met revolvers opgevuld! Ondanks het nauwlettend toezicht van grensbeambten wordt er toch nog gepoogd bij Vaals wapens Duilschland binnen te smokkelen. Dit bleek Donderdagmiddag weer toen een auto werd aangehouden, waarin men smokkelwaar vermoedde. In den auto v.erd niets gevonden, maar bij nader onderzoek vond men in de drie reservebanden een partij revolvers. Auto en revolvers werden, zoo lezen wij in de Msb., in beslag genomen. JONGEN VAN DAK GEVALLEN EN GEDOOD. Heerlen, 30 Juni. Hedenmiddag te on geveer twee uur is de 17-jarige .H Mager uit Rumpe van een in aanbouw zijnde loods bij de Nationale Houthandel to Heerlen, gevallen. Hij was op slag dood. Even van tevoren was de zink werker Boos eveneens van het dak gevallen. Deze werd echter bij zijn val gestuit. Met inwen dige kneuzingen is hij naar het SU Jo- sephsziekenhuis overgebracht. K. BEEKSTRAAT G. TEL. 543 AMERSFOORT. BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS. ZS3EZ Heien, tot naar zuster: „Die verstrooidheid van Hendrik wordt vreeseHJk. Vanochtend kuste hij de keukenmeid goeden morgen en hU zei me met een maand op" (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6