AMÊPSFÖÖKTSClH DAGBIAÖ 10 PRIMA SCHEERMESJES VOOR 25 CENT VERSCH GEKARND pek /zpumds pxaJue. Dinsdag 5 Juli 1932 .DE EEMLANDER" 31e Jaargang No. 4 TWEEDE BLAD Binnenland UIT DE STAATSCOURANT GESCHIEDKUNDIGE WETENSCHAPPEN MISBRUIK VAN TRIPTIEKEN EN CARNETS A. VAN DE WEG LANGESTRAAT 23 Verkoopingen Nieuwe Uitgavee Feuilleton Fort in bras' Toovermacht Ouderscheiding. Bij K. B. is verleend de Eeremedaillc ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan M. J. Maassen te Middelburg, klerk bij de Provinciale Stoombootdiensten; in brons aan: P. J. van Schcndel te Rijs wijk (Z.H.), zetter bij de N.V. Ten Hagen's Drukkerij en Uitgeversmaatschappij te 's-Gravenhaee. Directe belastingen. Bij beschikking van den minister van fi nanciën zijn met ingang van 1 September 1932: 1. Opgeheven de kantoren der directe belastingen en accijnzen de Huissen, Reste ren, Waardenburg en Vorden en dc kan toren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Grocsbeek en Millingen; 2. de gemeenten Huissen, Bemmel en Gent ge voegd bij het kantoor der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Eist; 3. de gemeenten Resteren, Lienden, Dode- waard en Echteld gevoegd bij het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te TicI: 4. dc gemeenten Hedel, Ammerzoden, Nederhemert en Driel ge voegd bij het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Zaltbommel; 5. de gemeenten Waardenburg, Herwijnen, Vuren, Haaften en Est en Opijnen gevoegd bij het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Gel- dermalsen; 6. de gemeenten Vorden, Hen gelo en Steenderen gevoegd bij het kadaster der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Zutphen; 7. de gemeenten Groes- beek, Heurnen en Millingen gevoegd bij het kantoor der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Nijmegen, 2de kantoor, waardoor de gemeente Millingen komt te ressorteeren onder de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Nijmegen, 2e afdeeling. blijvende echter de inspecteur der registratie en domeinen te Nijmegen evenals tot dusver voor de boven genoemde gemeenten belast met de aansla gen in de belastingen naar inkomen en ver mogen; 8. de gemeente Buren afgescheiden van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Geldermalsen en gevoegd bij het kantoor der directe belastingen en ac cijnzen te Culemborg. Zee- en landmacht. Bij beschikking van den minister van De fensie zijn de volgende mutatién gelast: met 5 Juli is do luitenant ter zee der 2e klasse J. E. A. Daane Bolier gedetacheerd aan boord van het opncmingsvaartulg „Eilerts de Haan"; is de luitenant ter zee der 2e klasse T. H. Milo geplaatst in de rol van H.M. wacht schip te Willemsoord; met 25 Juli zijn de luitenant ter zee der le klasse C. Hellingman, die der 2e klasse M. S. Wytema en de officier van den ma rinestoomvaartdienst der 2e klasse M. J. Drijver geplaatst te Rotterdam. Internationaal congres te Den Haag geopend 's-Gra venhage, 4 Juli. In de Rid derzaal te 's-Gravenhage is heden aange vangen de 7e jaarvergadering van het in ternationaal comité voor geschiedkundige wetenschappen. Behalve de leden van het comité der 39 deelnemende landen werd de plechtige opening o.m. bijgewoond door minister Terpstra, den burgemeester dei- residentie, onderscheidene diplomaten en 'oden van het Permanente Hoof vcor Inter nationale justitie, zoomede de leden van het Nederlandsche Comité voor geschied kundige wetenschappen dat het congres ontvangt. Nadat Prof. Colenbrander als voorzitter van het Nederlandsche Comité eei: woord van welkom had gesproken, hic'd minister Terpstra ter officieelc ope ning van do vergadering een rede, waarin hij de leden van het comité namens de regeering welkom heette en zijn beste wen- schen uitsprak voor het welslagen van den arbeid van het comité. De president van het internationale comi té, prof. Ivobt uit Oslo uitte een woord van dank voor de ontvangst, Nederland roe mende als land van wetenschappelijke his torie, zelf met een groot verleden achter zich en prijzende het aandeel van ons land in de algemeene beschaving cn in de gees telijke vrijheid der mcnschheid. In den loop zijner rede herdacht prof. Kribt dc medewerkers die sinds de vorige jaarvergadering aan het internationale co mité door den dood zijn ontvallen. De plechtige opening werd opgeluisterd door muzieke ten gehoore gebracht dooi de Koninklijke Militaire Kapel. Het comité begaf zich vervolgens van de Ridderzaal naar het terrein van de kolo niale tentoonstelling in het Westbroekpark waar een ontvangst plaats had vanwege het gemeentcliestuur. waarbij de burgemeester een rede nield waarin hij zijn voldoening uitte over het feit, dat het comité in Den Haag vergaderde, omdat dat feit bewijst dat de atmosfeer van deze oude en tegelijker tijd eeuwig jonge stad gunstig is \oor het belangrijke werk van het comité. HOFSTEDE AFGEBRAND. Eist, 4 Juli. Zondagmiddag is de hof stede, toebehoorende aan den tuinder H. tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel kon niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Een waarschuwing voor automobilisten De K.N.A.C. maakt het volgende bekend: Aangezien in het tnans aangebroken reis- seizocn ongetwijfeld tal van automobilisten naar het buitenland /uilen gaan, is het van belang er op te wijzen, dat de houder van een triptiek of een carnet de passages en douanes dit is de persoon op wiens naam het stuk is uitgeschreven of diens chauf feur volgens de voorschriften verplicht is om zelf het motorrijtuig te besturen bij grensoverschrijding. Daarvan wordt dikwijls afgeweken, hetgeen in den regel zonder be zwaar of moeilijkheden kan geschieden, wanneer de douane beambten geen aanlei ding vinden om een onderzoek in te stellen. Waar echter in Frankrijk in den laatsten tijd. tal van automobielen met frauduleuze bedoelingen over de grens worden gebracht dat wil zoggen ten einde deze zonder be taling van invoerrechten op de Fransche markt te brengen heeft de Fransche douane-administratie er op gewezen, dat in het vervolg streng de hand zal worden gehouden aan bovengenoemde voorschrif ten. Deze 6taan echter toe, dat dc auto ook be stuurd wordt door een naaste bloedverwant van den houder van hel grensdocument, on der voorwaarde, dal deze niet in Frankrijk woont. Wordt aan deze voorwaarden niet voldaan, dan heeft de douane het recht be taling van het invoerrecht te eisrhen. Bovendien wordt er de aandacht op geves tigd, dat de triptieken en carnets door den houder zelf op de daarvoor bestemde plaat sen voor den aanvang van de reis geteekend moeten worden. Ieder triptiek of carnet, dat niet de hand- teckcning van den houder draagt, wordt aan de grens geweigerd. Ofschoon hierboven sprake is van klach ten der Fransche douane-administratie, ls het natuurlijk duidelijk, (lat ook in andere landen de douane-ambtenaren met dezelfde strengheid op de naleving der voor de grenspapieren geldende bepalingen zullen optreden. Waar vooral in deze zomermaanden een druk grensverkeer te verwachten is, zullen de automobilisten, die naar het buitenland gaan, dus goed doen met deze waarschu wing terdege rekening te houden. Als U ze niet goed vindt, geeft U de ongebruikte terug. Strop kan iiet voor U niet zijn NEDERLAND EN DE MINAHASSA. Comlté's ontbonden. Bij K. B. zijn met dankbetuiging voor de wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten, ontbonden het Eere-Comité cn het Iloofdeomité, ingesteld ten behoeve van de voorbereiding van de stichting in de Mina- hassa van een uit particuliere bijdragen van het Nederlandsche volk te bekostigen blij vend aandenken ter herinnering aan den dag, waarop vóór 250 jaren de eerste staat kundige band tussehen Nederland en de Minahassa werd gelegd. DE VEERDIENSTEN OP AMELAND. Mon schrijft aan de N.R.Ct. De particuliere vcerdienstonderneming Ameland—Hol werd heeft de routo verlegd van NesHolwerd naar NesZwartchaan op St. Jacobi Parochie. Practisch komt dit er op neer, dat de booten van den rijk6vcer- dienst thans de eenige verbinding zijn voor passagiers naar cn van Ameland. Den eersten dag van het herwonnen mo nopolie i6 de rijksveerdienst al heel onge lukkig geweest. Donderdagmorgen omstreeks 7 uur 30, toen de booten van den steiger te Holwerd zouden afvaren, bleken zoowel de Ameland als de Waddenzee aan den grond te zitten. De oorzaak hiervan was dc lage waterstand, waarmee men hier vaak heeft te worstelen. De boot der particuliere onderneming M.S. Friesland kon echter door minderen diep gang de verbinding tussehen Ameland cn den vasten wal onderlnuden. Aangezien deze thans niet aan den steiger gemeerd lag, kon zij geen hulp bieden, zoodat dc meer dan 400 passagiers, meest dagjesmenschen, onverrichfcrzake moesten terugkecren. DR. VAN DER SLEEN NAAR SURINAME. Afscheid van Willemstad. Men schrijft aan Aneta-IIolland. Dr. Van der Sleen, die, zooals wij meld den, met Ir. Soeters 8 April naar de West vertrok voor een studiereis, is, naar wij ver nemen den 25stcn Mei van Curasao verder gegaan naar Suriname. Op zijn laatste le zing, in Willemstad, deelde de spreker o. a. mede, hoe de eigenaardige schoonheid van Curasao hem getroffen had, de mooie baaien, de karakteristieke plantengroei cn vooral ook de forsche petroleum-raffinaderlj van de Koninklijke. Dr. Van der Sleen be zocht ook de olievelden rond dc golf van Maracaibo en hield daar lezingen in Mcna Grande, San Lorenzo en Maracaibo zelf, meest over zijn reizen in het Himalaya-ge bergte, waarvoor op deze meest Engclsch sprekende nederzettingen veel interesse be stond. Ook Aruba en Bonaire werden be zocht cn daar onder de auspiciën van het Alg. Nedcrl. Verhond, dat in do Antillen veel mooi werk doet. lezingen gehouden. Dr. Van der Sleen maakte op dezen tocht reeds een 600-tal foto's en gebruikte 1000 meter smalfilm, zoodat hij zijn voordrach ten over West-Indië als gewoonlijk weer rijk zou kunnen illustreeren. Naar wij ver nemen. zullen zijn reisbrieven zoo mogelijk als boek worden uitgegeven. Thans is Suriname aan de beurt, waar de reizigers van 7 Juni tot 21 Juli zullen ver toeven. Amersfoort. Donderdag 21 Juli. Hotel „de Zwaan". Verkoop van woonhuizen, perceclcn Zuidsingel 9a en 9b (met werk plaats), alhier, cn Stoutenburgcrlaan 28i to Hoevelaken. S uur. Baarn. Woensdag 6 Juli. Villa „De Dennenhorst." Verkoop van een inboedel. Bunschoten. Dinsdag 12 Juli Voor malig kerkgebouw (op Kostverloren). Ver koop van woonhuis met twee schuren, West Buiten Burgwal. 11 uur. NIEUWE UITGAVEN. Gids voor Naaldwijk. Waar de vacantietijd reeds begonnen en de actie tot het doorbrengen van die rust- poozc in eigen land een algemeene is, heeft ook Naaldwijk niet willen achterblijven in het aandacht cvstigen op haar aantrekke lijke ligging. En begrijpelijkerwijze draagt dc omshig van den gids voor dit dorp uit het Westland een afbeelding van een grooto druiventros! De burgemeester, de heer Th. P. J. Eisen, die tevens voorziter is der Commissie voor Westlandsche Belangen, heeft het voor woord geschreven, terwijl Anton Hartman in deze rijk geïllustreerde uitgave eon praat je over Naaldwijk en het Westland maakt, waarin tal van bijzonderheden opgesomd staan, die den vreemdeling zullen trekken. Fiets- cn autotochten staan aangegeven, benevens hotels, pensions, vervocrd:ensten, onderwijs, enz. BELANGRIJK VERMINDERDE VISCH- OMZET TE IJMUIDEN. In verband met den slechten toestand in het visschersbedrijf te IJmuidcn is het om zetcijfer van do in Juni aangevoerde visch sterk gedaald. Het bedroeg slechts ruim 400.000 gulden. Na den wereldoorlog heeft men bij het Staatsvisschershavenbedrijf nog nimmer zulk een laag cijfer moeten boe ken, wat natuurlijk een groote schadepost beteckent voor dit bSdrijf, door de mindere ontvangst aan retributierechten. fcUJE BAN O B.B39-C Rein geluk is de edelste vrucht van den menschelijken geest, gesproten uit de bloe sems van ernst, eenvoud en plicht. naar liet Engelsch van William Locke door J. E d. B. K. 13 Zes uur is etenstijd in Brantome merk te mijnheer Bigourdin op. Zij zijn gewend aan de uren van Lon den en Parijs, net zooals hun dat liet best bevalt. In Londen en Parijs staan zc 's mid dags op en gaan ze naar bed als de zon op ga*—. Ze komen juist hier om die manieren van Londen of Parijs af te leeren. Tenmin ste, dat heeft je vader me geschreven, 't Is een slecht begin. Ik verlang er naar ze te zien, zei Félise Zie je dan geen Engelschen genoeg? Tien jaar geleden was in Brantome een En- gelschman een bijzonderheid. Al de inwo ners cn jij met hen, kleine Félise, liepen twee Kilometer ver om hem te zien. Maar nu met al die auto's zijn ze net zoo min iets bijzonders als truffels. Met deze vergelijking bedoelde monsieur Bigourdin absoluut niet, dat de twaalfhon derd inwoners van Brantome allen gastro nomische wellustelingen waren, 't Is waar (Ut Brantóme welvarend werd door de pate de foie gras; aan haar dankt Brantóme haar bestaan, zij maakt en \erkoopt het en met honden en varkens worden de truffels ge zocht en zonder truffels zou de paté de foic gras niets zijn dan een smakeloos vet kostje. Maar vader heeft nog nooit F.ngclschen hierheen gestuurd, zei Félise. Dat is waar, antwoordde Bigourdin met een breeden glimlach, die zijn sterke witte tanden liet zien. 't Zijn de eerste Franschen of F.ngcl schen, die ik ontmoet, die vader gekend hebben. Dat is waar ook, zei Bigourdin. En het zullen wel vreemde types zijn, zooals je va der er ook een is. Tiens (wacht eens), laat mij nog eens zien wat hij over hen schrijft. Hij begon zijn zakken te doorzoeken, een arbeid, die zijn lichaam zoo deed schudden, dat de schommelstoel er van kraakte. De brief moet in mijn zwarte buis zit ten. zei hij. Ik zal hem krijgen, zei Félise en zij ging het huis binnen. Bigourdin rolde een cigarct, die hij aan stak, en gaf zich over aan prettige overden kingen. Het I-Iótel des Grottes was gebouwd tegen de helling van een rots cn de loggia of veranda, waarin Bigourdin zat, hing over een kleinen afgrond. Onder hem stroomde de rivier de Dronne, die om het oude stadje hecnkabbekle en waarover hier cn daar kleine bruggen lagen. In het Noord westen doemden de bergen van de Limou sin op, waarin de rivier ontsprong. De klei ne stad sliep onder de schuin vallende zon nestralen. Het gezicht op Brantóme. dat he neden voor hem lag uitgestrekt, was onaf scheidelijk verhonden asn de eerste indruk ken, die Bigourdin van het geheel gekregen had. In het Hotel des Grottes was hij gebo ren, daar had hij zijn heele leven doorge bracht, op een paar jaren te Lyon na, waar heen hij door zijn moeder was gezonden om ruimer begrippen te krijgen over het be stieren van een hotel cn in Brantóme hoop te hij te sterven met eere en een goed ge vulde beurs. Brantóme voldeed hem, het hoorde bij hem. 't Was zoo klein en beknopt dat hij er een goed overzicht over had. Hij was bekend met alle tragedies en comedies, die zich onder de roode dakpan nen afspeelden. Als hij de Rue de Péri- gueux afliep, dan ging zijn hand even dik wijls naar zijn hoed, als die van den presi dent van dc Republiek op weg naar Long- champs. Hij was een man van gezag cn aanzien en hij was nog maar veertig jaar. En Félise aanbad hem en voorkwam zijn wenschen. Zij kwam met den brief terug. Hij keek hem door en las gedeelten er van hardop voor. Ik heb naar je toe gestuurd een paar jonge menschen, wier lot ik mij heb aan getrokken. Ze zijn geen familie van elkaar. Ze zijn niet getrouwd en het zijn ook geen geliefden. Het zijn Arcadiers van de straat onschuldiger dan duiven cn van echte, strenge Engelschc moraliteit. Zij is een schilderesje, zonder beschermers, hij ccn leeraar zonder leerlingen. Ze zijn ook can- didatcn voor het geluk, die hun proeftijd doormaken. Later zullen ze wel de belofte afleggen. Wat bedoelt hij? Wat voor belofte? Misschien zijn het erg vrome menschen en willen ze later in een klooster gaan, zei Félise. Ik zie je vader al, die zoo anti-clericaal is, belangstelling aan den dag leggen voor nonnetjes en monnikjesl En toch zijn hij en Monsieur le Curé (mijnheer de Pastoor) vrienden! Dat is omdat Monsieur le Curé wijs is en geen vrees kent. Hij zou zelfs getracht hebben om Voltaire te bekeeren. Maar laten wc verder gaan. Daar ze arm zijn en dit uit gehoor zaamheid doen, verlangen zij niet dc ko ninklijke vertrekken in het Exelsiorpaleis tc betrekken. Corinna Hastings woonde in Pa rijs op ccn zolderkamertje, Martin Overshaw boven een bakkerswinkel in een onbekon de buurt van Londen. De eenige weelde, die zij vragen, is zich eens per dag van top tot teen in koud water te mogen wasschcn. Ik was er zeker van dat u vader niet over de badkamer hadt geschreven, zei Félise. Ze had gelijk, maar dat verzuim was vreemd. Want Bigourdin was zóó trotsch op zijn nieuw ingerichte badkamer, dat al de rcisbureaux van Europa cn alle uitgevers van reisgidsen er van hadden gehoord en half Brantóme de badkamer had mogen be wonderen. De burgemeester had haar gezien en, zoo hij gekomen was, getooid met zijn driekleurig lint, zou Bigourdin hem hebben voorgesteld haar plechtig in te wijden. Dat moet ik vergeten hebben, zei Bi gourdin. Maar het doet er niet toe, ze kun nen genoeg koud water krijgen. Maar als ik ze voeding en huisvesting en bcwassching moet geven voor de belachelijke kleine som, die je vader noemt, dan moeten ze begrij pen, dat zes uur het etensuur is in het Hó tel des Grottes. Alleen menschen met auto's kunnen het hotel op zijn kop zetten en dan moeten ze vier francs betalen voor hun diner. Hij rees plechtig overeind en staande zag hij er uit als een flink gebouwde, sterke. man, met rechten rug. Hij had een breed, frisch gezicht, waaraan een klein zwart snorretje iets pikants gaf. Zijn oogen waren bruin cn vriendelijk. Zijn mond was te klein cn in zijn kin was een spleet, die bij een kleiner mensch een kuiltje zou wezen. Allons diner (laat ons gaan dinecren) zei hij. Op de patriarchale wijze, die nu helaas uit de mode gaat, at de heer Bigourdin met zijn gasten De salie k mangcr (eetzaal), die in de loggia uitkwam, was gemeubeld met een lange tafel in het midden, waaraan de handelsreizigers zaten en met eenige klei nere tafels voor de andere gasten. Aan één van deze drie, tussehen keuken en eetka merdeur, zaten mijnheer Bigourdin en zijn nichtje. Toen ze binnen kwamen, stonden de vijf handelsreizigers, in afwachting van hun diner, met de punt van hun servet in hun boord gestoken, op en bogen. Goeden avond, heeren, zei Bigourdin, en hij ging met Félise naar zijn tafeltje. Euphémie, de keukenmeid, dik en warm, kwam binnen met de soepterrine, gevolgd door een boerenjongen, die cr triestig uit zag, met kaal geknipt hoofd en die de soep borden droeg. Uit de verte, door een teles cope bekeken, leek hij een gewone bedien de, maar van dichtbij beschouwd zat hij vol vetvlekken. Hij bracht de borden met soep rond, eerst bij de vijf reizigers en toen bij Bigourdin en Félise. Op Félise's bord liet hij een afdruk na van een breeden duim. Met onverholen afkeer keek zij er naar. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5