AM EOSF OOïïOTS C1H DAGBLAD Binnen land GOEDKOOP SCHEREN A.v.d. WEG Lai«traat23 Passé Vite Feuilleton Zaterdag 9 Juli 1932 .DE EEMLATSJJER" 31e Jaargang No. 0 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT DE MOORD IN DE WAGEN STRAAT „NIEUW PARIJS" Lijstenmakerij en Kunsthandel HET AFBETALINGSSTELSEL EN ZIJN BEZWAREN Een pleidooi voor het huurkoopsysteem Shaving Stick „ÖEE ESSE" NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 Nieuwe doorroerzeel DIETSCH STUDENTEN VERBOND Fortinfe; as' Toovermacfit Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in zilver, aan. M. Meijer, hoofd der afdeeling „Luxe-werk" bij de N.V. wijlen A. Jongbloed's Uitgeverszaak te Leeuwar den. Hulp melkveehouderij. Bij Kon. besluit is benoemd tot Regee- ringscommissarïs voor de hulpverlcening aan de melkveehouderij, de heer L. Bück- mann te Bussura. Crisis Zuivel Centrale. Bij Kon. besluit zijn bekrachtigd de Sta tuten van de Vereeniging Crisis-Zuivel-Cen- trale, gevestigd te '6-Gravcnhage. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid ls aangewe zen als secretaris van de Crisis-Zuivel-Cen- trale Th. C. Geudeker te 's-Gravenhage. GASTEN VAN DE KONINGIN MOEDER. 's Gravenhage, 8 Juli. H. K. H. de Prin ses Alice, Gravin van Athlone en de Graaf van Athlone zullen Zaterdag a.s. per vlieg tuig uit Londen te Schiphol aankomen (on geveer 12.10 uur) om enkele dagen te Soestdijk de gasten van H. M. de Koningin Moeder te zijn. BEDREIGING. Het Nieuwkoopsche geval. Amsterdam, 8 Juli. De politierechter te Utrecht veroordeelde op 1 April j.l. den 46-jarigen G. de B. te Nieuwkoop wegens bedreiging tegen het leven tol vijf maanden gevangenisstraf. De man zou zijn vrouw met een broodmes hebben bedreigd. In hooger beroep voor het Hof, alhier, terechtstaande, eischte de procureur-gene raal één maand gevangenisstraf tegen den man. Het Hof, arrest wijzend, veroordeelde hem tot- drie maanden gevangenisstraf met af trek van drie maanden voorarrest. TELEFOONVERKEER MET EGYPTE. Binnenkort proefgesprekken. Dezer dagen zullen door tussclienkomst van het telefoonkantoor te Londen proef gesprekken plaats hebben tusschen Amster dam en Rotterdam eenerzijds en Alexan- drië anderzijds. Indien dezo gesprekken, die van Londen uit langs radio-telcfonischen weg worden overgebracht, een gunstig ver loop hebben, is de openstelling van het tele foonverkeer van Nederland met Egypte binnenkort te verwachten. ONTSLAG IN DE TEXTIELINDUSTRIE Contingenteering bepleit. Almelo, 8 Juli. De Textielfabriek „Al melo" alhier zal van heden af, tot de an dere week stop staan in verband met moei lijkheden in de textielindustrie. De grootste textielfirma der stad H. ten Cate Hz. en Co. overweegt nog meer ar beiders te ontslaan, Vorige week werd hier aan een circa 100 arbeiders ontslag aange zegd. In een conferentie van de textielarbeiders organisatie met de directie besloten eerst genoemde evenals de fabrikanten, zich tot de regeering te wenden ten einde contin genteering te bepleiten. Chauffeur tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld Amsterdam, 8 Juli. In de Wagenstraat te Den Haag ontstond in den nacht van 15 op 16 Juni van het vorige jaar ruzie bij het uitgaan van een café. Een woordenwisseling tusschen chauffeurs liep zoo hoog, dat men handtastelijk werd. Op het verschijnen van een ageni ging men uiteen, doch plotseling stortte een der chauffeurs neer. De ge vallene bloedde hevig; bij onderzoek bleek, dat hij een messteek in de borst had gekre gen. Kort na het gebeurde overleed de ge wonde en de chauffeur D. P., met wien het slachtoffer twist had gehad, werd gear resteerd. De rechtbank te Den Haag sprak den man vrij. In hooger beroep werd hij door het Haagsche gerechtshof veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebben de. De Ilooge Raad vernietigde echter dit ar rest en verwees de zaak naar het Hof te Amsterdam. Verd. hield zijn onschuld vol, hij was naar zijn zeggen zóó dronken geweest, dat hij zich niets van het gebeurde herinnerde. Uit getuigenverklaringen voor het Hof kwam echter vast te staan, dat verdachte nog had getelefoneerd n& het gebeurde, om te vra gen hoe het met zijn slachtoffer ging. De procureur-generaal eischte vernieti ging van het vonnis en vord.'s veroordeeling tot zes jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Parfumeur pleitte vrij spraak, subs, beriep hij zich op noodweer of noodweer-exces. Het Hof, arrest wijzend, verwierp het beroep op noodweer en ver oordeelde den chauffeur wegens zware mis handeling den dood tengevolge hebbende, tot oen gevangenisstraf van vier jaar. INVOER IN FRANKRIJK. Verhooging van invoerrechten op hammen en bereide vleesch- V* waren. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs als gevolg van de opheffing van hot Franscb- Italiaansche Handelsverdrag het invoer recht op gezouten rauwe hammen verhoogd is van 175 tot 400 francs, dat op de droge worstsoorten salami, mortadelle, zamponi eh cotecnini van 160 tot 575 frs. en dat op andere bereide vleeschwaren van varkens- vleesch dan de boven met name genoemde worstsoorten van 470 tot 500 frs., alles per 100 K.G. V/AT ER OP DE GELDERLAND GEBEURDE. Vragen van den heer Wijnkoop beantwoord. Op de vragen van den heer Wijnkoop in verband met het voorgevallene aan boord van de Gelderland op 29 Juni j.l., heeft mi nister Deckers het volgende geantwoord Het kolenladen op dezen bodem was niet op bevredigende wijze verloopen, waardoor het schoonschip maken niet meer vóór ver trek naar zee heeft kunnen plaats vinden. De te houden oefeningen maakten vertrek echter noodzakelijk. Hoewel schoonmaken na kolenladen vóór het vertrek gewoonte is, wordt hiervan in bijzondere gevallen afgeweken. Do commandant heeft niet alleen de be voegdheid, maar ook den plicht om dc krijgstucht te handjiaven, óók waar dc leden der bemanning optreden als ver zoekers. Van rondloopen met revolvers is geen sprake geweest. Het gezinsleven wordt door den minister steeds zooveel mogelijk bevorderd. De sche pen der zeemacht verblijven niet onnoodig veel buitengaats. GAAT U KAMPEEREN? rust U volledig uit voor een heerlijk en onbezorgd Kampleven. Reeds voor 7.75 heeft U een com plete Waterproof tent, ook tenten in diverse maten te huur. LANGESTRAAT 35. Arnh. weg 32 Te!. 1060 Het adres voor cadeaux. Steeds iets aparts tegen bill, prijzen. Besprekingen van den Ned. Bond van Credietgevers Dondcrdagmidag hield dc Ned. Bond van Credietgevers zijn derde jaarvergadering te Haarlem. Na het openingswoord van den voorzitter den heer .T. Vennik, gemeenteraadslid van s Hertogenbosch, hield mi\T."H. Kok, advo caat en procureur te Schiedam en rechtskun dig adviseur der vereeniging, een rede over het onderwerp: „De credietbehoefte en hare reëele voorziening", waarbij hij de volgende stellingen verdedigde- 1. Het afbetalingssteJsel is geen kunstma tig product, maar dc vrucht can een steeds groeiende behoefte aan crcdictvoorziening in de huidige maatschappelijke ontwikke ling. 2. Elke bestrijding der uitwassen zonder meer. heeft slechts negatieve waarde. 3. Bestrijding van het systeem zelf, zon der aanwijzing op welke wijze in de bestaan de credietbehoefte dient te worden voor zien, mist elke waarde. 4. Voorlichting en leiding in deze cre dietbehoefte en bestrijding der excessen, heeft uitsluitend te geschieden door de orga nisatie der credietgevers. 5. Inmenging van det wetgever is alleen gewenscht, zoodra en wanneer het in sub 4 genoemde faalt. De heer Kok wees er allereerst op, dat men bij de bestrijding van het afbetalings stelsel niet kan volstaan niet te. wijzen op de, ongetwijfeld, bestaande excessen, of een voudigweg te zeggen. „Ik ben er tegen," zon der er iets beters voor in dc plaats te stellen. Er is nu eenmaal een credietbehoefte, waar in voorzien moet worden. Wij zijn geen pri mitief natuurvolk, zeide spreker, maar we hebben moderne levensbehoeften, die ver- v.ild moeten worden. In den breede ging spreker op de ver schillend» nadeelcn van het afbctaiingsstcl- sel in, o.a. do overproductie, het verkoopen aan niet-kapitaalkrachtigo personen enz. Maar dit zijn juist excessen, die door een krachtige organisatie bestreden kunnen worden. Niet de wetgever moet, dit doen, maar een krachtigo organisatie, die o.a. een scherpe keur en controle op dc colporteurs kan uitoefenen, voor een niet bona fide han delaar kan waarschuwen, toezicht kan uit oefenen op do koopers en yerkocpers, enz. Als een groot voordeel noemde spr. het feit, dat een contante koopcr nooit kan rccla- mceren als het gekochte niet voldoet, maar een verkooper op afbetaling zal wol zorgen dat zijn waar in orde is. Tenslotte wees spreker er nog op, dat het publiek hoe langer hoe meer vertrouwen in het huurkoopsystecm krijgt cn hij hoopte dan ook, dat, dank zij een krachtige organi satie, de excessen vermeden kunnen worden. Bij de gedachten wisseling maakte een be langstellende de opmerking, dat blijkens dc persberichten, verschillende instanties, o. a. de rechterlijke macht het stelsel bestrijden. In zij nantwoord wees mr. Kok er op, dat excessen geen gewicht in de schaal leggen, er zijn ook wel bankdirecteuren veroordeeld wegens verduistering en toch schaft men geen banken af! In de toekomst zal een in formatiebureau vele gerechtelijke bemoeiin gen voorkomen. Van bestuurszijde werd er nog op gewezen dat van overheidswego het afbetalings systeem bevorderd wordt, zelfs kan men bij dc gemeente Haarlem bijna niet op cloctro- technisch of op gasgebied koopen of het moet op afbetaling geschieden. En ook de contante handel heeft excessen die bij dit systeem niet kunnen voorkomen. Tenslotte sprak het hoofdbestuurslid, de heer J. Burger nog een propagandistisch woord, waarna de vergadering met een aan vullend slotwoord gesloten werd. (Hdbl.) OVERHAASTE ARRESTATIE? Wegens niet betaalde boete. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Heide, heeft den minister van Justitie gevraagd Is het waar, dat in den nacht van 29 op 30 Juni twee mannen te Amsterdam d.-or eenige rijksveldwachters van hun bed zijn gelicht en naar een politicbureau zijn ge bracht, omdat zij dc door hen verschuldigde boete niet hadden betaald Is het waar, dat den eenc geen tijd werd gelaten zich behoorlijk aan te kleodcn, zoo dat deze in zijn onderklecrcn met de rijks veldwachters moest meegaan, cn dat hem het verzoek werd geweigerd, dat zijn zuster zou worden gewaarschuwd, bij wie het grootste deel van zijn geld wordt bewaard? Is de minister, als hij deze wijze van op treden wraakt, bereid, afdoende maatrede lcn te treffen, opdat herhaling zal worden uitgesloten PROF. DR. J. RAHDER. Vcor twee maanden naar Japan. Prof. dr. J. Rahder, hoogleeraar in de Japansche taal en letterkunde aan de Leid- sche Universiteit, is voor wetenschappelijke doeleinden voor den tijd van twee maan den naar Japan vertrokken. Ad Rem Scl^erinesjes, Prima staal 10 stuks voor 25 cent. Probeert U ze eens. Niet naar gznoegen, dan ruilen. 3 X zoo groot als de gewone Sticks. 55 cent per stuk. Voer Amersfoort Herdenking Prins Willem van Oranje Zooals vroeger reeds werd medegedeeld, zal het Dietsch Studenten Verbond in Fe- bruari-Maart 1933 in alle Universiteitsste den der Nederlanden een Wilhelmus van Nassouwcdag inrichten met als middelpunt ten Aularede door een bevoegd historicus over een gedeelte van 's Prinsen leven en werk. In Utrecht spreekt Dr. N. B. Tcnhaeff: Prins Willcms jeugd; in Wagcningcn Dr. A. Ercns: Prins Willem en do oppositie van hooge adel en geestelijkheid; in Til burg Dr. R. van Roosbrocck: Prins Willem in 1566 cn '67; in Delft Dr. J. C. H. do Pater: Prins Willem in ballingschap; in Rotter dam Dr. J. S. Bartstra: Prins Willem en de Ilollandsch-Zeeuwschc Opstond; in Leuven: Dr. N. Japikse: Prins Willem en de generale Unie; in Gent Prof. Dr. A. A. van Schelven: Prins Willem cn het ver zet togen Parma; in Brussel© Prof Dr. C. G. Gerretson: Prins Willem cn het recht van Opstand; in Nijmegen: Prof. Dr. W. Nolet: Prins Willem en do nationale ge dachte: in Groningen Prof. Dr. L. Knappert. Prins Willem en de godsdienstvrijheid; in Amsterdam Dr. P N. van Eyck: Het Wil helmus als lied der Revolutie; in Leiden Prof. Dr. P. GeyP Streven cn bereiken. Denzelfden avond zal een opvoering wor den gegeven van ret Willem van Nassou- stuk door het Nat. VI. Toonel. In bijna alle steden zei het Algemeen Ncderlandsch Verbond reeds zijn medewerking toe; an dere vereenigingen zullen plaatselijk in September door beide genoemde organisa ties worden aangezocht steun te vcrleenen. Aansluitend bij het Dietsch Studenten Congres in Nijmegen zal nog een centrale herdenking worden ingericht te Delft, waar voor vele vereenigingen reeds steun toe zegden. Nadere mcdcdeelingen hieromtrent konden n\ij nog niet verkrijgen. STAKENDE VADERS STAKENDE KINDEREN. In verband mt de nieuwe Rijksregeling, waarbij bepaald is, dat tc werk gestelde werkloozen, die binnen een bepaalden af stand van het werkverschaffingsobject wo nen, niet meer per auto, tram of trein daarnaar worden vervoerd, is begin dezer week tc N.-Pekela een zestigtal arbeiders thuis gebleven. Zij belegden een protest- vergadering, waar het communistisch raadslid Orfel uit O.-Pckela het woord voerde. Ook de arbeiders uit O.-Pekcla zijn thans niet meer naar do werkverschaffing teruggekeerd en gisteren hebben werkloo zen uit beide gemeenten besloten, als pro test hun kinderen niet naar school te stu ren. Een 40-tal kinderen is reeds onmiddel lijk niet meer naar school geweest, aange zien de ouders weigeren hun kinderen naar ze beweren met hongerige magen naar school te zenden. Men verwacht, dat het aantak stakende kinderen tot 150 zal oploopcn. In verhand met dezen gespannen toe toestand is te N.-Pekela een tiental rijks veldwachters op detachement gekomen en voorloopig in verschillende Hotelf onderge bracht. De stakende werkloozen 'ijn door den minister geschorst. ,Msb.). Ik heb nooit gezien, dat flinke menschen ondankbaar zijn. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 17 Daar is nog altijd het station, beweer de Corinna. En als je de oude dame in de boekenkiosk netjes een kus geeft, dan geeft zij je wat je verlangt. 't Kost tijd om achter de gebruiken van het provinciale Frankrijk te komen, zei Martin. Zoo begon hun eerste dag in Brantóme, die kalm, vredig eindigde. Een andere dag ging voorbij, en vele andere dagen en zij leefden in de wereld van vergetelheid. Spoe dig na hun aankomst kwam hun bagage uit Parijs en van zwervers, die er eenigs- zins vagebondachtig uitzagen, veranderden zij in keurige Engelschen uit de buitenwij ken en Brantóme zag hen met welgeval len. Zij konden weinig anders doen dan hun onderzoekingen voortzetten. Op hun avontuurlijke omzwervingen werden zij dikwijls door Félise vergezeld, die, verle gen, een paar Engelsche zinnetjes stamel de. Tegen Corinna dorst ze heel haar grap pig, ongrammaticaal taaltje te luchten, maar was Martin er bij, dan bloosde ze haast bij elk woord. Haar heele jonge leven had zij in het land van haar moeder ge woond en de taal van haar moeder ge sproken. Ze had een vaag gevoel, dat ze Engelsche was volgens de wet, maar door haar opvoeding en geestelijken aanleg was zij door en door de kleine Fransche bour géoise. Was ze met Martin alleen, dan liet ze alle pogingen orn Engelsche tc zijn, va ren, en langzamerhand verminderde haar verlegenheid. De eerste keer, dat ze ver trouvvelijk met Martin sprak, vertelde ze hem van haar moeder in Parijs, die voor haar een mooi droombeeld was, toegerust met uitstekende hoedanigheden. Ziet u haar dikwijls, Mademoiselle? vroeg Martin. Helaas neen, Monsieur Martin. Treurig schudde ze haar hoofd en staar de in de verte. Ze slenterde over een van de bruggen, terwijl op korten afstand Co rinna een schetsje maakte. Maar uw vader? O ja, hij komt viermaal in een jaar U moet niet denken dat ik niet veel van hem houd. Ik aanbid papa. Dat doet ieder een; je kunt het niet laten. Maar dat is niet hetzelfde. Een moeder Dat weet ik, Mademoiselle, zei Martin. Mijn moeder is een paar maanden geleden gestorven. Met haar vriendelijke oogen zag ze hem meewarig aan. Dat zal u groot verdriet hebben ge daan. Ja, Mademoiselle, antwoordde hij een voudig en voor de eerste maal keek hij met zachten glimlach haar diep in de oogen en realiseerde toen plotseling, hoe in hun diepten, sympathiek, fijn begrip verborgen was. Misschien wilt u met mij wel eens over haar spreken, mijnheer Martin, zei ze. 't Kan soms zoo vertroosten er over te spre ken. Zij gebruikte het Fransche woord sou lages (verlichting geven), een woord, dat zoo veelzeggend is. Dat is zoo. En uw moeder Madcmoi selle Félise? Zij kan niet loopen, zei ze Ze heeft al deze jaren te be.1 gelegen. Zoolang ik van haar weg ging, toen ik nog heel klein was. En daarom kan ze niet hier komen om mij te zien. Maar u zoudt naar Parijs kunnen gaan. Hier in Brantóme gaan we niet op reis. Dus u hebt haar niet gezien? Neen, maar ik herinner mij haar hee; goed. Ze was zoo mooi cn lief. Ze had kas tanjebruin haar. Vader zegt dat ze heele maal niet veranderd is. En zoo ligt ze daar te lijden den oenen dag na den anderen maar altijd lief en geduldig en nooit klaag: ze. Ze is een engel. Na een korte poos hief ze haar gezichtje naar hem op Maar nu spreek ik u over mijn moe der, terwijl ik u gevraagd had mij van de uwe te vertellen. En zoo kwam het, dat Martin haar dik wijls sprak over iemand, die gestorven was, vertrouwelijker dan tegen Corinna. die ongeduldig werd, wanneer men zijn aandoening ook maar in het minst lucht gaf. Corinna zou niet kunnen velen dat er tranen in zijn oogen opwelden, maar mer Félise kwam dit er niet op aan. Van me degevoel werden ook haar oogen vochtig En dit was het begin van hun onderling stil begrijpen. En wellicht zou het 't begin zijn geweest van een dieper gevoel bij Mar tin, zoo Bigourdin hem niet had ingelicht over de huwelijksplannen, die hij voor Félise koesterde Deze waren een jaar of wat geleden al vastgesteld. Zijn brave buurman. Monsieur Viriot, wijnkooper, een van de meest betrouwbare mannen ter wereld, had een ccnigcn zoon, en hij, Bigour din. had een eenig nichtje, dat hij een goede bruidschat had toegedacht; hon derd duizend francs. In Brantóme waren niet veel meisjes, die zoo'n bruidschat mede kregen, 't Was dus de natuurlijkste zaak van de wereld, dat Lucien Félise zou huwen, neen, wat meer was, het was bevolen door le bon Dieu. Lucien was tijdelijk afwezig, omdat hij in dienst was. Maar dat duurde niet lang. Hij kwam in de zaak van zijn vader. En dan zou het formcele huwelijks aanzoek gedaan worden en vóór het eind van het jaar zouden zij dc verloving vieren. Hield Mademoiselle Félise van Lucien, vroeg Martin. Bigourdin haalde zijn breede schouders op. Hij mishaagt haar niet. En meer is .liet noodig. Zij is een lief meisje.cn ze weet, Jat ze haar geluk aan mijn hand n kan toever trouwen. En Lucien is een beste jongen. Ze zullen heel gelukkig zijn. Zoo had hij Martin gewaarschuwd voor hofmakerijtjes en met echt Fransche han digheid hield hij den jongen man en het jonge meisje zooveel mogelijk gescheiden. En moeilijk was dat niet. Félise bestuurde de. huishouding in het Hótel des Grottes en haar werkzaamheden waren veelvuldig. Daar was het toezicht op de keuken en alles wat daar omging. Het toezicht op de slaap kamers of het linnen wel droog en schoon was. Polydore moest worden nagegaan, evenals Baptiste, de duizendpoot. Félise controleerde de dagelijksche uitgaven en rekeningen, moest do kruiers betalen en te vreden houden; zij zorgde voor de bcste'lin- gen póté de foie gras cn truffels. Het Hótel des Grottes fabriceerde nl. deze heerlijkheden in het groot en liet zoo een zwerm arbeiders in hergst en winter het brood verdienen, de planken in de koele voorraadkamer stonden vol verleidelijke pasteipotjes. En dan was er de wasscherij en de naaikamer en het poetsen van de beroemde badkamer; mo foi (op mijn woord) er was genoeg om een jonge huishoudster den geheelen dag druk bezig te houden. Als een goede hótelier hield Bigourdin het oppertoezicht over al deze dingen, bevelend en controleerend als ad ministrateur, maar Félise was de uitvoe rende macht. En als gehoorzame en geluk kige, jonge uitvoerende macht, merkte Félise niet op, dat zij steeds meer plichten te ver vullen kreeg. En Martin, die eerlijke ziel, voor wien een verloofd meisje iets heiligs was, bemerkte ook niet hoe steeds vertrou welijker hun omgang werd. Als een bekoor lijk figuurtje zette zij kleur bij aan ziin leven. Een vriendelijk woordje, een zachte glimlach in het voorbijgaan, maakte hun verhouding steeds prettiger. Corinna zorgde voor stimuleerende vrouwelijke conversatie En voor omeong met man.ien waren daar Bigourdin en de stamgasten van het Café de VUnivers. aan wie hij was voorgesteld in zijn waardigheid van leeraar. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5