HET AFSCHEID VAN BURGEMEESTER BERGSMA Een grootsch défilé HET FINANCIEEL BELEID DER GEMEENTEN N.V. GLASFABRIEK „LEERDAM" BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 INTERESSANTE BR0EDGE- VALLEN IN ARTIS H00GE RAAD VAN ARBEID DE TOUR DE FRANCE DE VIERDAAGSCHE Hij is benoemd tot eere^burger van Enschede. Zaterdagmiddag 12 uur was een vergade- ring belegd van den Raad van Enschedé met als eenig punt van de agenda: Het af scheid van den burgemeester. Het was de laatste keer, dat hij, na 36 jaar voorzitter van den Raad te zijn ge weest, vertoefde te midden van de gemeen teraadsleden. Bij zijn in functie-treding in 1896 telde het stadje ruim 20.000 inwoners, bij zijn heengaan nadert do stad de 52.000. Het is een tijdperk van bloei geweest; de textiel industrie breidde zich krachtig uit, de ge meentekas kon over ruime geldmiddelen beschikken en heeft dan ook onder de krachtige leiding van burgemeester Bergs- ma veel gedaan om Enschedé een waar dig 3 plaats in de rij der Nederlandschc ste den te doen innemen. Een opsomming van alles wat onder zijn bewind is tot stand gekomen, is onnoodig te achten. Alleen dient te worden gewezen op het geslaagde uitbreidingsplan, op de groote verbetering van de volkshuisvesting, op de totstandkoming van de Hoogcre Tex tielschool, keuringsdienst van waren, open baar slachthuis en organisatie van den rei nigingsdienst. Dank zij de belangrijke schenkingen van kapitaalkrachtige gemeentenaren kwam Enschedé in het bezit van het G. J. van Heekpark en Van Lochempark, kreeg de stad een uitmuntende openbare leeszaal en bibliotheek en een klokkenspel in den stads toren. Voor de totstandkoming'van het Twente Rijnkanaal heeft Bergsma zier geijverd. Om twaalf uur trad de burgemeester, in het bijzijn van zijn echtgenoote, zuster, dochter, schoonzoon en kleinkinderen, de raadszaal binnen, waar allen van hun zit plaatsen opstonden. De oudste wethouder, de heer H. C. San ders, bracht den scheidenden burgemeester dank voor alles wat hij dood in het belang van Enschedé, dankte ook mevrouw Bergs ma cn deelde mee, dat de Raad besloten had tot het instellen van het eereburger schap en tot het benoemen van Edo Bergs ma tot eersten 'sereburger van Enschedé. Ter waardeering van zijn bijzondere ver diensten werd hem voorts de eerepenning in goud geschonken. Tweede spreker was de heer Soetekouw, leider van de grootste raadsfractie, uit naam van alle fracties. Deze prees het tactische optreden van den scheidenden burgemees ter als voorzitter van den Raad en prees zijn houding in de economische oorlogen in de gemeente, waarin spreker menigmaal tegenover den burgemeester stond, die geen sociaal-democraat was, wat hem voor den heer Bergsma zelf en voor spr.'s partij zeer speek De burgemeester zeide diep getroffen te zijn door de wijze, waarop de Raad hem bij het neerleggen van het voorzitterschap heeft .willen eeren. Zijn portret zal den Raad wor den aangeboden ter plaatsing in de nieuwe raadszaal der gemeente. Spr. zeide, dat hij in den Raad veel strijd hesft gevoerd, veel moeilijkheden onder het oog heeft gezien, maar ook veel goeds en zelfs liefs ondervon den heeft. De wijze waarop de Raad hem bij zijn heengaan tegemoet is getreden, zal voor hem altijd een heerlijke herinnering zijn aan hun gezamenlijke werk. Bezorgd is hij voor de toekomst, maar niet zonder hoop en met vol vertrouwen op de goede eigenschappen van de bevolking der stad, haar geestkracht, ijver, doorzet tingsvermogen, werklust en goede door zicht. Nader meldt men d.d. 9 Juli aan de T c 1 e- graaf: Op waarlijk treffende wijze heeft heden middag de burgerij van Enschedé afscheid genomen van haar burgemeester. In een défilé, dat een half uur noodig had om voorbij te trekken en waaraan Heilsoldaten en A. J. C., R. K. en socialistische vereeni- gingen deelnamen, is een laatste groet ge bracht aan den grijzen magistraat, die 37 jaren lang de stad heeft gediend. Onge veer tachtig vereenigingen en corporaties, omvattende circa achtduizend personen, liepen in den langen stoet mede en het was op het groote groene Sportpark onder den prachtigen blauwen hemel een imposant schouwspel, dat aan het oog voorbij trok. Een drietal vliegmachines cirkelden in for matie boven het park en een twee-motorig passagiersvliegtuig van de K. L. M., dat om ongeveer zes uur passeerde, wierp aan een valscherm bloemen uit, bestemd voor den burgemeester. Voor het terrein, waarop het défilé gehou den werd, had de burgemeester met zijn familie en het burgercomité onder een baldakijn plaats genomen. Menigmaal als bepaalde groepen passeerden was de aan doening hem te machtig, maar toch wist hij zich voldoende te beheerschen om de ge beurtenis tot aan het einde toe te volgen. Toen het défilé beëindigd was cn een vaandelgroet was gebracht, hield de voor zitter van het Huldigingscomité, het lid van Ged. Staten en oud-wethouder van Enschedé, de heer G. Elhorst, een toespraak, waarin hij de groote verdiensten van den burgemeester in het licht stelde. Namens de geheele burgerij bood hij den heer Bergsma een schets van het door Willem van Konij nenburg te schilderen portret aan, dat een plaats zal vinden in de raadszaal van het nieuwe stadhuis. Verder bood spr. een al bum aan, waarin een zeventigtal foto's, be- -■ ~^i trekking hebbende op werken tijdens do ambtsperiode van don heer Bergsma te En schedé tot stand gebracht. Aan mevrouw Bergsma werden eveneens cadeaux aange boden. Vervolgens bliezen de tien muziekgezel schappen den speciaal voor deze gelegen heid gecomponeerden „Edo Bergsma- Marech", waarvan de partituur aan den scheidenden burgemeester werd overhan digd. Hierna hield de heer Edo Bergsma een treffende afscheidstoespraak, waarmede de plechtigheid geëindigd was. Beschouwingen in het rapport der Commissie Weiter. De gemeentefinancien geven, naar het oor deel der commissie-Weiter meer nog dan die van het rijk, reden tot bezorgdheid. Ge zien de groote risico's, die de rijksfinan ciën bij een onoordeelkundig gemeentebe- licer loopen, is de commissie van oordeel, dat de ernstige aandacht der rogcering op deze zieke plek gevestigd behoort te worden. Wat de gemeente-uitgaven betreft, komt de commissie tot dc slotsom, dat veilig kan worden aangenomen, dat dc gewone uitga ven der gemeenten in 1934 niet ver beneden de f 700 millioen zullen blijven; d.w.z. se dert 1928 met ongeveer f 100 millioen zijn gestegen en thans ver boven die van het Rijk uitgaan. Een dergelijke geweldige stij ging trekt te meer de aandacht, indien men mede in aanmerking neemt, dat dc Rijks uitgaven zich sedert 1934 om het bedrag van f 600 millioen 's jaars zijn blijven bewegen en geen noemenswaardige stijging hebben vertoond. Dat de gemeenten in de gunstige jaren vóór 1930 behoorlijke reserveering hebben achterwege gelaten, blijkt, behalve uit den sterk gestegen schuldenlast, ook uit het feit, dat bij de gemeenten de teiken jare ver bo ven de ramingen uitgaande middelenop brengsten niet hebben geleid tot batige reke ningsaldi, die (zooals na de groote ten deele nog ongedelgde oorlogsverliezen verwacht had mogen worden) voor buitengewone schuldaflossing zijn aangewend, maar dat de gemeente de stijging van haar gewone uitgaven met dc abnormale stijging van het volksinkomen gelijken tred deden houden. De commissie licht dit met cijfers toe, en zij zet het nuder uiteen waarom het vraag stuk der gemeentefinanciën boven alle an dere zorgwekkend kan worden genoemd. In den laatsten tijd hebben zich bij vele gemeenten kasmoeilijkheden voorgedaan, welke tot dusver ruim 100 gemeenten heb ben gedwongen voorschotten uit 's Rijks kas aan te vragen, aan welke gemeenten te za- men tot heden f 100 millioen is toegezegd. (Bovendien heeft het Rijk voor ongeveer f 17 millioen een garantie aanvaard), waar van ruim f 77 millioèn is opgenomen. De totale gemeenteschu'vi bedroeg direct na den oorlog (1919) omstreeks f 850 mil lioen. Tien jaren later is zij reeds boven de f 2100 millioen gestegen, d.w.z. een vermeer dering met meer dan 150 pCt. De rijksschuld steeg in diezelfde periode met omstreeks 10 pCt. Erkend wordt, dat onder de evengenoem- de f 2100 millioen ook begrepen zijn de lee ningen voor de gemeentebedrijven, maar ook daarin wel belangrijke risico's kunnen schuilen, indien de geheele bevolking zich op een lager levenspeil moet gaan instellen, zal wel geen uitvoerig betoog behoeven; men denke slechts aan de groote kapitalen, die in den woningbouw zijn vastgelegd. Het systeem, dat doo1' vele gemeenten wordt ge volgd om voor alles te leenen wat bestemd is om voor meerdere jaren dienst te doen, moet vroeg of laat vastloopen. De commis sie staat hier nog eenigen tijd bij stil. Vele gemeenten zullen h.i. indien zij wer kelijk de gemeentelijke autonomie van den rand van den afgrond willen redden, zeer diep en veel dieper dan het rijk het mes in haar gewone uitgaven moeten zetten en het gemeentelijk budget moeten terugbrengen tot een peil, dat zich aan de sterk gedaalde draagkracht zal aanpassen. De tegenstelling met de door het rijk gevolgde behoedzame financieele politiek moet thans tot uiting komen in een veel straffer inperking van de uitgaven dan bij het rijk noodig zal zijn. Het heeft de commissie getroffen dat do onlangs aan de Eerste Kamer overgelegde vergelijkende staat van salarissen en loo- nen van "net rijk en enkele groote gemeen ten bijna zonder uitzondering voor de groo te gemeenten op hoogere bezoldiging wijst Zelfs indien de gemeentefinancien gezond genoemd mochten worden, zou een derge lijke bevoorrecl«\:ng van het personeel in gemeentedienst bezwaarlijk to verdedigen zijn, terwijl zij bovendien tengevolge heeft, dat de recruteering van openbare ambtena ren een verkeerd verloop krijgt. Doch hoe veel ernstiger karakter krijgen dergelijke verschillen nu het juist de gemeentefinan ciën en speciaal de financiën der grootere en grootste gemeenten zijn, die boven elke andere reden geven tot bezorgdheid. In een der andere hoofdstukken is be toogd, hoezeer er een nauw verband bestaat tusschen de financiën van het rijk en die der gemeenten, en hoe dus pogingen om de eerste in orde te houden, moeten falen, in dien de laatste buiten beschouwing worden gelaten. Verschillende maatregelen worden be sproken, welke in het belang van een doel matig beheer en de veiligstelling van de gemeentefinanciën behooren te worden ge troffen, terwijl ten slotte beschouwingen worden gewijd aan de mogelijkheid om op de kosten van het gansche gemeentewezen te bezuinigen, door órganisatie van samen werking, combineering van functies en ver eeniging van daarvoor in aanmerking komende gemeenten. De moeilijkheden van het bedrijf als gevolg der abnormale tijdsomstandigs heden In de vergadering van Obligatiehouders der N.V. Glasfabriek „Leerdam" die te Ara sterdam werd gehouden, begon de Trustee (Nederlandsche Trustmaatschappij) niet de voorlezing van een schrijven van de Di rectie der N.V. Glasfabriek Leerdam, waar in een uiteenzetting werd gegeven van dc moeilijkhedon, waarmede het bedrijf heeft te kampen als gevolg van de abnormale tijdsomstandigheden en vooral in vorband met het uitblijven van de contingenteering van den invoer van glaswerk, een maatre gel die aan het begin van dit jaar algemeen werd verwacht. Op grond van deze feiten verzocht de N.V. Glasfabriek Leerdam toestemming van obli gatiehouders om de aflossing, die per 1 Augustus zou moeten geschieden, een jaar te mogen uitstellen. Een der aanwezigen bestreed het voorstel en gaf do vergadering in overweging het niet aan.te nemen, doch andere maatregelen te treffen. De heer P. M. Cochius, president-directeur der Vennootschap gaf hierop nog een uit voerige uiteenzetting van den stand van zaken. Sinds Januari 1.1. bobben dc omstandighe den, waaronder dc Glasfabriek Leerdam werkt, zich sterk gewijzigd. Voorzoover hel. den omvang dor productie betreft, is het bedrijf belangrijk toruggeloopen. Wij wer ken nog slechts met een veste kern van ongeveer 600 man en als men bedenkt, dat wij nog niet zoo lang geleden circa 1500 man in dienst hadden, blijkt hieruit wel duidelijk dc teruggang. In Januari van dit jaar viel het nog niet precies te zeggen, hoe de zaken in Enge land zouden loopen, m.a.w. of de terugslag daarvan op het bedrijf van tijdclijken of blijvenden aard zou wezen. Ook wisten wij toen nog niet, of de invoer van glas al dan niet zou worden gecontingenteerd. Volgens de algemeene opinie stond het echter als een paal boven water dat er voor gias con tingenteering zou komen. Teneinde die voor het huishoudelijk glaswerk te verkrijgen, werden adressen ingediend, onderteekend door dc hoofdbesturen der betrokken vak- vereenigingen, de fabrikanten, de grossiers en de detaillisten, waaruit wel de eensge zindheid bl?sek van alle belanghebbenden. Gunstiger kon het dus al niet. Toen kwam tenslotte na eindeloos wachten het onbegrijpelijk bericht, dat dc invoer van huishoudelijk glas voorloopig niet zou wor den gecontingenteerd. En wat het verpak kingsglas betreft, hieromtrent is op dit oogenblik nog niet eens een beslissing ge nomen, ondanks do vele ingediende adres sen, do gehouden vergaderingen, do confe rentie met officieelo personen en wat dies moer zij. Slechts hebben wij onlangs in het verslag van de Tweede Kamer kunnen le zen, dat van Roomsch-Katholieke zijde gewe zen werd op den verontrustenden toestand van do glasindustrie, waarop de minister verklaarde thans de zaak in studie te zul len nemen. Dit klonk na alle reeds gedane moeite en na al hetgeen in geschriften cn conferenties werd te berde gebracht wel ietwat zonderlingmaar het doet toch ook de hoop weor eenigermate herleven. Intusschen hebben wij door dit alles cok weer geleerd, dat de Regeering bij de be handeling van bepaalde aangelegenheden den traditioneelen slakkengang nog niet heeft verlaten, iots waarmede wij dus voor het vervolg wel rekening zullen moeten houden. Wat de Engelsche markt aangaat, staat het nu wel vast, dat wij deze voorloopig als verloren moeten beschouwen. Door de daling van de koers van het Pond en de nieuwe invoerrechten hebben do Engel- schen een voorsprong op ons van zeker 50 pet. Zij zijn dan ook begonnen om ons hier te lande aardig concurrentie* aan te doen. Verder hebben wij nu veel te lijden van een. sterke liquideeringsconcurrentie door verschillende andere landen. Deze verschillende gebeurtenissen dwon gen ons ertoe het bedrijf in te krimpen op een zoo klein mogelijke basis, waarbij wij natuurlijk moesten zorgon dat „Bedrijf" en „Top" met elkaar in evenwicht bleven. Voor oen goed deel hebben wij doze inkrim ping volbracht. Enkele maatregelen moeten echter nog worden uitgevoerd. Het behoeft geen betoog, dat het in dezen tijd bijzonder moeilijk is om door een zoo sterke inkrimping te komen tot een sluiten de exploitatierekening en wij moeten er dan ook vooral naar streven de liquiditeit niet in gevaar te brengen. Het is dan ook om deze reden, dat wij ons thans tot de obligatiehouders wenden met het ver zoek de jaarlijksche aflossing op de obliga ties groot 3(5.000, die per 1 Augustus a.s. zou moeten geschieden, een jaar uit te stel len en te dien einde to aanvaarden het voorstel, dat thans wordt gedaan. Bij de hierop volgende stemming werd het voorstel, met slechts enkele stemmen tegen, aangenomen. Het voorstel in kwestie luidt als volgt: „De Vergadering van houders van obli gation ten laste van de Glasfabriek Leer dam machtigt den trustee om de volgens de voorwaarden van geldleening voor het jaar 1032 verplicht gestelde uitloting van 36 obli gatiën uit te stellen tot uiterlijk in Juli van het jaar 1946, onder voorwaarde echter, dat indien de bedoelde uitloting alsnog ge heel of gedeeltelijk op een later tijdstip in het kalenderjaar 1932 zal plaats vinden en de betaling der alsdan uitgelote obligatiën op 1 Februari 1933, indien en voor zoover de financieele toestand der Maatschappij debitrice zulks naar het oordeel van den trustee toelaat". Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder prljsverhooging ABONNRMENTSPRIJS 17'/, CENT PER WEEK EENIGSTDAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse Artis is dezen zomer weer bijzonder ge lukkig met zijn geboorten. Vermeldden wij onlangs verschillende zoogdiergeboorten, waaraan we thans nog die van Bengaalsche zoowel als Sumatraansche Koningstijgers kunnen toevoegen, niet minder succesvol belooft het broedseizoen te worden. Vijf bijzonder merkwaardige brocdsols worden er op 't oogenblik, dat wij dit schrijven, in „Artis" groot gebracht. Vooreerst volgt men er met belangstelling do ook uit we tenschappelijk oogpunt zeer interessante broedverzorging van het paar Braziliaan- scho Tijgerroerdompen, van welke vogels nog zoo weinig bekend is, dat om maar iets te noemen do kuikens in de Catalogue of the British Museum als zwart te boek staan, terwijl zeeen wit donskleed ver- toonen, aanstonds door de bruingele hand en armpennen geschakeerd cn door bruin gele contourveeren gaandeweg verdonkerd. Nimmer heeft men broedverzorging en zolfopgroei dezer zonderlinge roerdompen kunnen volgen, zoodat de waarnemingen in „Artis" daaromtrent verricht en mot der gelijke aan roerdomp, woudaapje, purper en blauwe reiger vergeleken, niet van be lang ontbloot zullen blijken. Voorts brengt in de Fazanteric een Argusfazant-hen dit jaar haar twee kuikens groot, welke dons jongen evenals die der spiegelpauwen en in afwijking met die der andere fazanten, hun eerste voedsel van m ieders hen voor gehouden snavel afnemen, al wordt daar naast ook spontaan door hen, althans naar bewegend voedsel gepikt. In het Vogelhuis is dit jaar voor 't eerst een groot Zuid-Amerikaansch boschhoen, de geelknobbel-pauw met broeden be gonnen en men verwacht een dezer dagen het nog onbekend kuiken. Ook do prach tige Solater's Kroonduif van Nieuw-Gui- nea zit er ten aanschouwe van het publiek op haar nest in de binnen-volière, terwijl een paar pracht-glansspreeuwen van Abys- sinië er eveneens vlak onder de oogen van het publick zijn jongen groot brengt. Inte ressant nieuws dus weer, voor wie een de zer dagen naar „Artis" optrekken om er van het vele moois en merkwaardigs dat tuin en aquarium waar ook weer zee paardjes zijn aangekomen hun bezoe kers kunnen bieden. AUTOBUSSEN EN TOURINGCARS VOOR DUITSCHLAND. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, deelt mede, dat de Duitocha douane weder begonnen is autobussen en touringcars, die vanuit ons land naar Duitscbland rijden, aan te houden, om den benzinevoorraad iu de reservoirs op te ne men en voor hetgeon er meer in is dan 20 L. invoerrecht to hëffen. Zooals bekend gold deze maatregel, die in het laatst van 1931 werd ingevoerd, oorspronkelijk voor alle motorrijtuigen, doch later is er in zoo verre verandering in gebracht, dat motor rijtuigen voor personenvervoer, waaronder ook autobussen en touringcars waren te rekenen, niet meer aan deze heffing on derworpen waren. Thans is men daarop, zooals gezegd, weder terug gekomen. Of Duitschland daarvan gewin zal heb ben, is zeer do vraag. De autobussen en touringcars, die uaar Duitschland rijden, vervoeren vrijwel uit sluitend lieden, die voor hun genoegen uit zijn en die geen ander doel hebben, dan iets van Duitschland te zien en er geld uit te geven. Het oponthoud, dat aan de grens ontstaat, ontstemt de reizigers echter en zij vragen zich af, of zij niet boter doen, een land e mijden, dat blijkbaar zoo wei nig prijs stelt op de voordeelen van bet vreemdelingenverkeer. Aangezien tegen den maatregel zelf niets te doen is, heeft de B.B.N. het noodige ge daan, om de Duitsche administratie te wij zen op do voor Duitschland schadelijke consequenties van straffe handhaving der ondenverpelijke verordening. Al is de Duitsche douane-politiek vaak niet te door gronden, er bestaat desniettemin eenige reden, om te verwachten, dut de autobus sen en touringcars weder wat schappelij- ker zullen worden behandeld dan de laat ste dagen het geval was. POGING TOT ROOF OP DEN OPENBAREN WEG. Heerlen, 11 Juli. Toen do veehouder J. L. uit Put Schinnen zich Zaterdagmiddag op den Keldenaasweg naar huis begaf, wetfi bij door twee personen op de fiets achterhaald. Toen zij hem op een afstand van 2 Meter waren genaderd, richtte een van beiden plotseling een revolver op J. L. en bedreigde hij hem teneinde hem te no pen zijn geld af te geven. L., die erg geschrokken was, wierp zijn rijwiel weg en sloeg op de vlucht, daarbij hulp roepend. De beide mannen volgden hem een 50 Meter, doch toen juist een vrachtauto kwam aanrijden, sloegen zij op de vlucht en verdwenen. L. was in bezit van ruim 700.—. Door de politie wordt eon onderzoek ingesteld en de omgeving afgezocht. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Een werktijdenbesluit voor apotheken 's-G ravenbage, 11 Juli. De Hoogo Raad van Arbeid beeft in zijn 9 Juli j.l. >nder voorzitterschap van prof. mr. P. J. M. Aalberse gehouden vergadering den af getreden voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aal berse en de beide plaatsvervangende voor zitters, de heeren H. P. Gelderman C.Mzn. cn E. Kupers, bij acclamatie herkozen. Vervolgens heeft de Raad zijn advies vast gesteld omtrent het voorontwerp van een werktijdenbesluit voor apotheken. Een meerderheid in den Raad (21 tegen 10) ging inet de invoering van een desbe treffende paragraaf van de arbeidswet ac- coord. Een minderheid achtte die invoering in de huidige omstandigheden niet ge- wenscht. De argumenten, die voor beide stand punten werden aangevoerd, zijn in het ad vies vermeld. In het advies wordt vooits stil gestaan bij de vraag, of de compensatie, die het voorontwerp voor Zondagsdienst en nacht dienst biedt, voldoende is. Een aantal leden van den Raad ging met de regeling van het voorontwerp accoord. Een aantal andere leden achtte do door het voorontwerp geboden compensatie te ge ring. Ten slotte hebben vrijwel alle vóór- en tegenstanders in den Raad zich kunnen vinden in een compromis, dat een wat zui vere compensatie geeft van het vooront werp. Op verzoek van ccnige leden van den Raad io een lijst opgomaakt van adviezen, die do Hooge Raad van Arbeid heeft uitge bracht en van het gevolg, dat aan die ad viezen is gegeven. Er zijn sinds de oprichting van den Raad in 1920 in totaal 74 adviezen uitgebracht. Het gevolg, dat aan die adviezen is gege ven, blijkt uit de volgende tabel: advies in geheel of in hoofdzaak gevolgd 46; advies in geheel gevolgd 10; advies is niet of in hoofdzaak niet gevolgd 11; over het advies is nog geen beslissing genomen 6; geen antwoord mogelijk 1, totaal 74. De vergadering werd voor een gedeelte door den minister van economische zaken on arbeid bijgewoond. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Anger en, 11 Juli. Gisteravond tus schen zevon en acht uur gingen drie jon gens zwemmen in het Zandgat bij de steen fabriek te Angeren. Een der knapen sprong midden in het water en zonk onmiddellijk. De twee andoren gingen hulp halen. Een nabijliggende schipper kwam eenigo oogen- blikken later met een dreg en haalde den drenkeling, den 15-jarigen J. Ingendaa, op het droge. Geruimen tijd werd kunstmatige ademhaling toegepast. De dokter uit An geren was spoedig ter plaatse, maar het gelukte hem niet de levensgeesten weer op te wekken. België leidt nog steeds Parijs, 11 Juli (V.D.). Vandaag werd de vierde etappe afgelegd van de Tour de France. Het traject, dat zich uitstrekte van Bordeaux naar Pau, had een lengte van 195 K.M. Winnaar werd de Belg Ronsse met een tijd van 6 uur 23 min. 20 sec. Het persoonlijk klassement luidt thans: 1. Leducq (Frankrijk) 35 uur 16 min. 2 sec; 2. Stoepel (Duitschland) 35 uur 17 min. 47 6ec.; 3. Bonduel (België) 35 uur 18 min. 2 sec.; 4. Lemaire (België) 35 uur 19 min. 3 sec.; 5. Ronsse (België) 35 uur 19 min. 50 éec.; 6. Thierbach (Duitschland) 35 uur 21 min. 2 sec.; 7, 8, 9 cn 10: Moineau (Frank rijk), Monclair (Frankrijk-toerist), Wauters (België) en Bernard (Frankrijk) zelfde tijd. Het landenklassement luidt als volgt: 1. België (105 uur 46 min. 55 sec.); 2. Frankrijk (106 uur 2 min. 43 sec.); 3. Duitsch land (106 uur 3 min. 48 sec.)4. Zwitserland (106 uur 28 min. 56 sec.); 5. Italië (106 uur 30 min. 3 sec). Voor de internationale vierdaagsche af- standsroarschcn, welke van 26 t/m. 29 Juli a.s. te Nijmegen zullen worden gehouden, hebben, naar gemeld wordt, 2350 personen ingeschreven. Voor het dageltjkscö parcours van 30 K.M. hebben ingeschreven 35 personen, voor 40 K.M. 1180, voor 50 K.M. 695 en voor 55 K.M. 450 personen (getallen afgerond). Het aantal ingeschreven dames bedraagt 235. Uit Engeland neemt een groep van 10 burgers deel, behoorende tot „The Road Walking Association". Uit Noorwegen een detachement militai ren, bestaande uit 1 officier en 14 man schappen, alsmede een groep burgers van de vereeniging „Sport" uit Oslo en eenige leden van de vereeniging „Hermod" uit Oslo. Uit Duitschland eenige burgers. Uit Frankrijk een groep burgers behoo rende tot de „Fédération Francaise d' athlé- tisme". De dagelij ksche parcoursen zijn dezelfde van het vorige jaar. Aan de dames Is het niet toegestaan te marcheeren in sky- of rijbroek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10