J. A. SCHOTERMAN ST. EMILION 1928 EEN KORTSTONDIGE TAXI-STAKING GEWELDIGE UITVERKOOP DE „BLOK"-CHAUFFEURS IN VERZET UIT DE STAATSCOURANT WIJNHANDEL VEREEN. „ONZE VLOOT" Algemeene vergadering te den Haag EERSTE TOEPASSING DER CRISISPACHTWET 1932 Onze Postvliegers onderweg Nog enkele dagen duurt onze A. H. V. NIEUWKERK N.V. COMPLETE MEUBILEERING HUMORHOEKJE Een ongewone demonstratie door de straten der hoofdstad Amslcrda m, 11 Juli. Hedenmorgen hebben de stationnecrende taxi-chauffeurs spontaan het werk neergelegd tengevolge van de houding van wethouder Kropman tegenover de gele en do witte band taxi's. De chauffeurs wenschen de door den Raad aangenomen bepalingen tegen do snorders ook tc zien uitgevoerd. Verleden week is ten stadhuize een con ferentie gehouden van wethouder Krop man met de bestuurders van de organisa ties der witte- en gele band-chauffeurs. De wethouder moet toen de toezegging hebben gedaan B. en W. tc zullen voorstellen aan een aantal gele en witte banders een 6ta- tionneeringsvergunning uit te reiken. De chauffeurs van de officieele blok- auto's zijn hierdoor zeer ontstemd Volgens hun meening is het aantal vergunningen reeds te groot. Sedert de nieuwe tarieven zijn reeds 120 nieuwe vergunningen af gegeven. Door de snorders en de crisistoe standen is het aantal ritten reeds belang rijk teruggeloopen. Door uitbreiding van het wagenpark zou het gemiddelde aantal ritten nog dalen. Naar het oordeel van de officieele stationnecrende chauffeurs treedt de politie veel minder scherp op tegen de „snorders", deze laatsten hebben de blok- band-taxi's ook op andere wijze in hun be drijf gehinderd, zoodat als protest tegen een en ander in den afgeloopen nacht en vanmorgen vroeg besloten werd niet uit te rijden. Vanmorgen hebben de besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en van de Federatie van Transportarbeiders in Bellevue een zeer druk bezochte verga dering gehouden met de stakende blok- chauffeurs. In de vergadering werd de toestand uiteengezet en medegedeeld, dat de besturen te 12 uur een conferentie met wethouder Kropman zouden hebben. In die conferentie zal uitvoering worden ge vraagd van de bepaling betreffende het snordersverbod, zooals die in de politie verordening is opgenomen. Voorts zullen de waarborgen voor de stationnecrende chauffeurs betreffende de ritten van d» straat worden besproken. De vergadering zal te twee uur in Bel levue worden voortgezet, de resultaten van de conferentie zullen dan worden medege deeld De conferentie van het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders en de Federatie met wethouder Kropman duurde bijna twee uur. In de gevoerde be spreking heeft wethouder Kropman het standpunt van het gemeentebestuur uit eengezet,. Daarbij verklaarde hij, dat het gemeentebestuur vastbesloten blijft om het snordersverbod uit te voeren, slechts tij dens de onderhandelingen met de A.T.O. heeft men de zaken een weinig op haar be loop gelaten. De wethouder deelde ons na afloop der conferentie voorts mede, dat het nooit de bedoeling van het gemeentebe stuur is geweest aan chauffeurs individu eel bedrijfsvergunningen te verleencn, zoo als hij ook aan de vertegenwoordigers der stakende statiopneerende chauffeurs heeft verklaard. Verder vernemen wij, dat de wethouder zich namens het gemeentebe stuur bereid heeft verklaard, het snorders verbod weer opnieuw verscherpt toe te passen, op voorwaarde echter, dat de staking onmiddellijk wordt opgeheven. Ten slotte werd nog overeenstemming bereikt over de houding bij een eventueele uit breiding van het wagenpark der station- neerendc taxi's, in dier voege, dat wanneer dit geval zich zou voordoen, overleg zal worden gepleegd tusschen organisaties van werkgevers en werknemers in het taxi bedrijf. Tijdens de conferentie waren ook de sta kende chauffeurs naar het gemeentehuis getrokken. De gracht was afgezet, doch aan den overkant van den O. Z. Voorburgwal stelden de stakers zich rustig in groepjes op. Wanordelijkheden hadden niet plaats. Na afloop der conferentie begaven de be sturen en de chauffeurs zich wederom naar Bellevue, waar eerstgenoemden verslag zul len uitbrengen over oun besprekingen met den wethouder. Na de conferentie van de besturen van den Centralen Bond van Transportarbei ders en de Federatie met wethouder Krop man werd te half drie de vergadering in „Bellevue" voortgezet. De heer Van Duu- ren, secretaris van den Centralen Bond van Transportarbeiders, bracht verslag van de conferentie uit. De besturen, aldus spreker, hebben na kort overleg besloten den stakers te ad- viseeren het werk weer te aanvaarden (ge roep vanuit de vergadering). Doorstaken zal ons niets verder brengen, aldus spreker. Als het hard tegen hard gaat loopt men de kans, dat de vergunningen aan don groep, die wij niet wenschen, eerder wor den gegeven dan wij denken (lievig rumoer in de vergadering, geroep: „dan wij met een geel bandje rijden"). Men dient er re kening mee te houden, aldus vervolgde spreker, dat de 500 snorders een voortzet ting der staking met daverend applaus zouden begroeten. Deze actie zou dan ton hunnen voordeele verloopen. Do dag van vandaag, zoo zeide spreker, is een inzot ge weest voor een conflict van grootere bc- teekenis, een conflict voor het behoud van uw arbeidsvoorwaarden. Met klem adviseerde spreker op de basi6 van de voorstellen van den wethouder het werk te hervatten. Langdurige discussies vele sprekers bestreden de meening van de besturen volgden. Tenslotte werd besloten de pro teststaking op te heffen. Een demonstratie. Do staking van de bloktaxi's werd he denmiddag opgeheven, zoodat omstreeks zeven uur dan ook alie standplaatsen weer bezet waren. Er was echter afgesproken, dat heden avond om acht uur de niet in dienst zijnde chauffeurs zouden demonstreeren op het Amstclveld. Op dat uur kwam dan ook een aantal chauffeurs mot hun wagens Zij kwamen vertellen, dat de belofte, dat de politie zou optreden tegen èn gele- cn witte-band-taxi's niet gehouden werd. Meer en meer kwamen van alle kanten taxi's opdagen, die om en op het plein standplaats innamen. Hevig werd er gedis cussieerd, wat gedaan moest worden, nu de politie niets deed en om welke reden juist hedenmorgen de staking begonnen was. Te gen negen uur werd plotseling besloten te gaan demonstreeren en in lange rij trokken de ongeveer vijftig wagens de stad in. Er werd gereden langs de standplaatsen om zooveel mogelijk wagens aangesloten te krijgen. De meeste chauffeurs gaven aan de oproep gevolg. Hier en daar bleven en kele wagens staan, zoodat het in den loop van den avond moeilijk was een blok-laxi te krijgen. Na afloop van de demonstratie keerden de chauffeurs met hun wagens naar de standplaatsen terug. Doparlement van Waterstaat. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Aug. a.s. bij het departement van water staat bevorderd: tot hoofdcommies H. Goedhart, thans commies en tot commies N. A. Popma (o.v.), thans adjunct-com mies. Hooger Onderwijs. Bij Kon. besluit zijn voor het studiejaar 1932193-3 benoemd tot rector-magnificus der Rijksuniversiteit te Leiden dr. J. ïl. Zaaijer, tc Utrecht dr. C. G. N. do Vooys en te Groningen mr. H. van Goudoever. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. beslui', is met ingang van 1 Sep tember a.s benoemd tot leeraar aan de R.II.B.S. te Tiel S. J. Geurscn, thans tijde lijk als zoodanig werkzaam; zijn met ingang van 1 September a.s. be noemd aan de R.II.B.S. te Roermond tot leerares mej. A. Tam. tot leeraar A. Last, beiden thans tijdelijk als zoodanig werk zaam en.is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar IJ. Spec; is wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan de R.H.B.S. te Winterswijk mej. G. K. J. Vergeer. Nederlandsch Fabrikaat. De minister van economische zaken en arbeid heeft ir. J. van Dusseldorp op zijn verzoek eervol ontslagen als lid van do commissie van advies inzake propaganda voor Nederlandsch fabrikaat en als zooda nig benoemd den heer K. F. van den Berg, voorzitter der Verceniging Nederlandsch Fabrikaat te Driebergen. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Rotterdam mr. J. Overwater, secretaris van den Voogdijraad Amsterdam II; benoemd tot kantonrecht er-plaatsvervan ger in het kanton Woerden G. v. d. Valk Bouman, burgemeester van Linschotcn en Snelrewaard en L. C. Brinkman, burgemees ter van Hekendorp, Lange Ruige Weide en Papekop; benoemd tot lid van het regenten-college over dc gevangenissen te Utrecht mr. A. M. Fabius, officier van justitie bij de recht bank aldaar; bij K. B. is benoemd tot notaris te Utrecht A. M. Brouwer, thans notaris te Meppol; benoemd tot voorzitter van bet regenten- college over de gevangenissen tc Leeuwar den mr. 'C. H. Beekhuis, thans lid, en tot lid jhr. mr. W. H. Nahuys, officier van justitie bij de rechtbank aldaar; benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan ger in bet kanton Enschedé mr. P. te Win kel, advocaat en procureur aldaar. Benoemd tot rech ter-plaatsvervanger in rechtbank Winschoten mr. M. I. Polak, ad vocaat-procureur te Oude Pekela. Op verzoek eervol ontslagen met dank T. J. B. van der Meijden als kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Win schoten. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassau-orde aan M. Laenen, metaaldraaier bij de N.V. Ma chinefabriek v.h. Rogier, Ncrinen, Richter te Bergen op Zoom. Buitcnlandsch eereteeken. Bij Kon. besluit is aan mevrouw C. W. Firmin-Loder te Rotterdam verlof verleend tot het aannemen van het' vreemde cere- leeken ridder der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Notariaat. Bij beschikking van den minister van justitie is herbenoemd tot lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candi- daat-notarissen te 's-Gravenhage mr. C. Uiterwijk, kantonrechter te 's-Gravenhage; is opnieuw benoemd tot pl&atsvervan gend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te 's-IIertogenbosch, F. de Lange, oud-hypo theekbewaarder te Breda. A.s. V/OENSDAG 12—4 uur wederom „VOLKSVISCHDAG". 4 cn 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje! IJm. Vischh. Utrechtschestraat 40. „Het gesprek van den dag". GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 TEL. 145 per flesch f 1.45. per anker f 58.50 Hel aantal leden achteruitgegaan met 784', als gevolg der crisis. 's-Gravenhage ,9 Juli. Onder voorzit terschap van den heer H. M. v. Bemmelcn hield de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" he denmiddag op dc Indische Tentoonstelling een algemeehe vergadering. De voorzitter sprak een welkomstwoord, o.a. tot den vertegenwoordiger der ver. Ons Leger, majoor Linden. Spr. wijdde eenigc woorden aan do huidige crisis, die ook aan leiding was, dat dit jaar de verceniging geen feestelijke bijeenkomst houdt. Verso bering is ook voor de verecniging geboden. De verecniging voelde zeer sterk aan den lijve de gevolgen van de crisis. Over 1931 is het aantal leden' achteruitgegaan met 784 leden. Spr. constateerde opnieuw, dat in het de partement van defensie een frissche wind is gaan wuaien onder dezen minister. Mi nister Deckers oefent met groote toewijding zijn taak uit, getuige ook zijn reis naar Indic. Spr. juichte ook de houding van den minister toe bij do behandeling der motie- Cramer in de Tweede Kamer. Aan 's minis ters krachtige rede was het tc danken, dat de bouw van den derden kruiser thans •"oorlgang heeft pplaus). Spr. kwam vervulgens op den internatio nalen toestand en sprak de hoop uit, dat na in Lausanne, ook in Gcnève spoedig re sultaat zou worden bereikt met betrekking tot de ontwapening. Met betrekking tot de eenzijdige ontwapening wees spr. op eenige uitlatingen van den soc.-democraat v. d. Woesteyne, die in een brochure be toogt, dat eenzijdige ontwapening een ge vaar voor Europa is. Zoolang geen sterke vermindering van de bewapening interna tionaal is tot stand gekomen, zal „Onze Vloot" blijven ijveren voor onze middelen van ons onafhankelijk volksbestaan (ap plaus). De secretaris, jhr. C. A. L. v. d. Wyck, bracht hot jaarverslag uit. Het werd goedgekeurd, evenals de reke ning en verantwoording over 1931. Aan de orde was de verkiezing van zes le den van het hoofdbestuur ter vervanging van de periodiek aftredende leden, de hee- ren \V. A. Engelbracht, C. J. van Kempen, mr. L. J. Plemp v. Duiveland, jhr. mr. J. W. Schorcr, G. J. Staal, E. G. Wesselink. Deze heeren werden bij acclamatie her benoemd. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren van de Bilt, lid der Tweede Kamer, to Haarlem cn de heer J. M. Luger te 's-Gravenhage. De leden van den Algemecncn Raad wer den herbenoemd. In dien Raad werd be noemd mr. Heerkens Thijsscn, lid der Eer ste Kamer. Luit.-gen. Swart stelde voor, den oud-ko lonel L. A. Boelen tc benoemen tot eerelid vanwege zijn groote verdiensten voor de verecniging. Het hoofdbestuur nam dit voorstel over, waarna do heer Boeion on der applaus als zoodanig benoemd werd. De heer jhr. Sandberg vestigde de aan dacht van het hoofdbestuur op het mis bruik, dat men veelal voor reclamedoelein den maakt van de Nederlandsche vlag. De voorzitter zeide, dat de actie daarte gen door de verceniging gevoerd, geen suc ces had. Het bestuur blijft diligent. Zoo noodig zal men zich tot de regeering wen den. De vergadering werd hierop gesloten. VERBOND VAN VEREENIGINGEN VOOR VEILIG VERKEER. Door den minister van waterstaat is de heer mr. dr. J. F. Schönfeld, administra teur bij bet departement van waterstaat, aangewezen om als vertegenwoordiger van het departement van waterstaat zitting te nemen in het bestuur van het Verbond van Vereenigingcn voor Veilig Verkeer. De Kantonrechter treft een door pachter en verpachter aan vaarde regeling over vermindering van de pachtsom Wij lezen in het Handelsblad: De op 17 Juni j.l. in het „Staatsblad" af gekondigde en den eersten dezer maand in werking getreden „Crisispachtwet 1932" heeft dezer dagen haar eerste toepassing gevonden voor den Amsterdamschen Kan tonrechter mr. dr. G. L. dc Vries Feyons, bij wien reeds vele verzoekschriften van pach ters, strekkende tot ontheffing van beta ling van een gedeelte van de pacht, zijn binnengekomen. Omtrent dezo „Crisiswet 1932" brengen wij hier nog even het bij artikel 2 dezer wet gestelde naar voren, n.l. dat de pachter bij een pachtovereenkomst, aangegaan voor 1 Januari 1932, die van oordeel is, dat van hem in verband mot de heerschende bui tengewone tijdsomstandigheden niet in re delijkheid kan worden gevorderd den be dongen pachtprijs te voldoen, telkens uiter lijk binnen veertien dagen na het. verval len van een termijn zich bij verzoek schrift kan wenden tot den Kantonrechter, ten einde een geheeje of gedeeltelijke ont heffing van de betaling te krijgen. Is een dergelijk verzoekschrift binnengekomen, dan roept de kantonrechter pachter en ver pachter op om voor hem te verschijnen en tracht een voor beiden aannemelijke re geling te bewerkstelligen. Dezer dagen nu heeft de Kantonrechter, die zoo welwillend was ons toe te staan daarbij tegenwoordig te zijn, voor 't eerst een dergelijk verzoekschrift behandeld cn daartoe pachter en verpachter gehoord. De pachter, die in Mei nog een halfjaarlijksche termijn ad 439 ten volle had betaald, zet te uiteen dat hij door de ongunstige tijdsom standigheden zijn bedrijf niet loonend had kunnen maken en met verlies had gewerkt, waartegen de verpachter aanvoerde dat hij zijnerzijds ook dermate moeilijke tijden doormaakte, dat hij een vermindering van do door hem te ontvangen pachtsom moei lijk kon toestaan. Mr. de Vries Feyens stelde den pachter verschillende vragen omtrent de uitkom sten van zijn bedrijf en informeerde naai de inkomsten van den verpachter, die* pa pieren over grond- cn poldevlasten en hy potheken overlegde, waaruit zou moeten blijken dat een vermindering van inkom sten voor hem niet te dragen zou zijn. Resultaat van dit alles was, dat de Kan tonrechter dc partijen dc z.i. billijke rege ling voorstelde, dat op den in Mei verval len (cn reeds ten volle betaalden) termijn en op den in October vervallendcn termijn telkens 100 van de pachtsom in mindering zouden worden gebracht, waarmee de pach ter en de verpachter, de laatste niet dan schoorvoetend en onder de verzuchting „het zal wel moete", genoegen namen. Dit kwam dus hierop neer, dat de pachter een ver mindering kreeg van b ij n a 25 van zijn in het contract vastgestelde pacht en in October zal kunnen volstaan met in plaats van 439 tc betalen 239, waarbij dan tevens de verlaging over den ten volle betaalden Mei-termijn zal zijn verrekend. Onmiddellijk nadat deze regeling was ge troffen is ze op schrift gesteld en door bei de partijen gctcekend. De regeling is van kracht tot het volgend jaar, wanneer dan de pachter nog van meening is dat vermin dering van de pacht billijk is to achten, zal hij opnieuw een verzoekschrift hebben in te dienen en zal de Kantonrechter zijn be middeling verleencn met inachtneming van dc omstandigheden, die dan zullen gelden. De „kamer van crisispacht zaken". Nu deze eerste toepassing van de „Crisis- wet 1932" direct tot een door beide partijen aanvaarde regeling heeft geleid, komt de kwestie van „hooger beroep" niet aan de orde, en is daarmede nog niet het licht ko- ft A Uil Jbis 7-7 Amsterdam 7-7 Budapest VVeenen of Amsterdam Parijs Marseille Rome Bnndisi Athene Mersamtruh 8—7 Caïro Chaza Rulbawells r- i C7 Bagdad Basra Boeshir 10—7 Djask Karachi 11—7 Jodpoer 11-7 Allahahad Calcutta 10—7 Akvab Rangoon Bangkok 9—7 Kohlak Penang Medan 8—3 Palcmbang Batavia S—7 Bandoeng Vertrek van 't eervolgcnde postvlieg tuig van Amsterdam 14 Juli. Dc „Uil", op uitreis, vertrok 4 uur 45 uit Djask en arriveerde na een tusschenlan- ding te Karachi van 12 uur 8 tot 13 uur 30 te Jodhpur om 17 uur 8. De „Ibis" (retour), is om 8.38 uit Cal cutta vertrokken en na een tusschenlan- ding te Allahabad om 16.58 te Jodhpur aangekomen. men to vallen op oen lacune in de uitvoe ring van deze wet. Zij bepaalt dat, wanneer de regeling niet tot stand komt, de Kan tonrechter de beide partijen zoo spoedig m o g c 1 ij k oproept ter zitting van de „ka mer voor crisispachtzaken" van het kan tongerecht een kamer waarin, naast den kantonrechter als voorzitter, wordt deelge nomen dóór twee niet tot de rechterlijke macht bchoorende personen, die deskundig zijn te achten ten aanzien van de verhou dingen op landbouwgebied, en die do kroon op voorstel van Ged. Sta ten benoemt. Ken dergelijke benpeming is tot heden niet. geschied, zoodat, wanneer het een kantonrechter niet gelukt een regeling te troffen, de afdoening van do verzoekschrif ten niet zoo spoedig zal kunnen gaan als de wet, blijkens haar redactie, dit wenscht. MIJDT DE BORINAGE. 's-Gravenhage, 11 Juli. De Konink lijke Nederlandsche Automobiel Club ves tigt er de aandacht van automobilisten die naar Frankrijk wenschen te gaan, op, dat haar bij informatie ter bevoegder plaatse is gebleken, d3t het raadzaam moet wor den geacht om voorloapig zooveel mogelijk de Borinage te vermijden, ".ulks met het oog op de aldaar heerscliende onrustige stemming. Zij, die per auto hetzij naar Parijs of ccnig ander gedeelte van Frankrijk wen schen te gaan, zullen goed doen hun route te nemen hetzij van Luik of Brussel over Namen en Givet, hetzij van Maastricht uit over Verviers, Spa naar Luxemburg en \erder. Wie niet opziet tegen een omweg kan natuurlijk ook over Vlissingen en Breskens de kustroute volgen over Ostcnde. BRAND TE GIESSENDAM. Gi essen dam, 11 Juli. Hedenmiddag om kwart over twaalf is brand uitgebro ken in de woning, hooi- en emballageberg plaats van den kruidenier P. de Breijen. De brand had een dreigend aanzien, daar dc woning in het midden van de bebouw de kom ligt. Door het snelle optreden van dc brandweer konden woonhuis en aan grenzende winkel worden behouden. Do schuur met den geheclcn inhoud werd een prooi der vlammen. K. BEEKSTRAAT 6. TEL. 543 AMERSFOORT. BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS. DE LOONSVERLAGING BIJ VAN GEND EN LOOS. Op 10 Juli de 7 pCt. ia werking. Aan de leden van den R. IC. en Centralen Bond van Transportarbeiders was de beslis sing voorgelegd om de aangekondigde loons verlaging niet tc accepteeren, of de 7 pCt loonafslag met een contractduur van een jaar wel te aanvaarden. Naar „De Transportarbeider" is het refc rendura zoodanig uitgevallen, dat de leden van beide bonden zich met groote meerder heid bij de verlaging hebben neergelegd. De verlaging gaat morgen 10 Juli in. „Thuis heb ik een boerderij met 5000 stuks hoornvee." „WatRunderen 7" „Nee, slakken." (Gepte Nostra).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6