GRASMACHINES Slijpen en Repareeren DÉ EEMLANDEü Fa. R. van den BURG ■w Woensdag 13 Juli 1332 Uitgave: VALICHOFF Co. Sureau: Amhemschepoortwal 2a 31e Jaargang Ne 11 KRITIEK VAN LL0YD GEORGE SCHOENFABRIKANT OMGEKOMEN BATA WANNEER DUITSCHLAND NIET RATIFICEERT MEERDERHEID VOOR HERRI0T MANDSJ0ERIJE ALS TWISTAPPEL 9 uur 49 min. L. J. LUYCX ZOON Arnh.straat PIANO'S in huur verkrijgbaar f'. BLAD ABONNEMENTSPHIJS pfr> maanden voor Amersfoort 2.10, per maand I 0 75, per -=» wcck (met gratis verzekering tegen jongelukkcn) f 0.171/». Binnenland franco per post per 3 maanden f3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN vau 1—4 regels f 1.05 met Inbegrip van een bewijsnummer eDe regel meer f0.25. Liefdadigheids-advertentlën voorde helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.—. Bewijsnummer extra f 0.05 Bij den dood van Bala. De millionair slachtoffer van een vliegongeluk. Thomas Bala, de bekende groot-indu strieel, die als schoenfabrikant erin slaagde millionair te worden, is gisteren, gelijk wij meldden, in de vroegte boven zijn particu liere vliegterrein met het toestel, waarin hij had plaats genomen, naar beneden ge stort en gedood. BATA f Bata werd in 1876 al^ zoon van een ar men schoenmaker en handelaar in schoe nen te Zlin (Moravië) geboren. Hij leerde, bij zijn vader het schoenmakersvak en stichtte in 1894 zelf een klein bedrijf. In hoofdzaak legde hij zich toe op de vervaar diging van met de hand gemaakte linnen huisschoenen. Zoodra Bata daartoe in de gelegenheid was, begaf hij zich naar Duitscliland. om inlichtingen in te winnen over speciale machines voor de fabricage van schoenen. Op grond van de kennis, die hij hierbij verwierf, werd hij tot een pionier der mechaniseering der schoenenproductie In 190L riep hij op het gebied der voorma lige monarchie de eerste machinale schoen fabriek in het leven. Do resultaten, die hij bereikte, bevredigden hem echter niet. Hij besloot met enkele zijner arbeiders naar Amerika te gaan om do arbcidsmethodon die daar werden toegepast. Ie leeren ken nen. Als gewoon arbeider deed hij in do Verecnigde Staten zeer belangrijke erva ringen op. Teruggekeerd in het vaderland, zette hij dc verworven kennis in daden om. Weidra beheerschtc hij de Oosten- rijksch-Hongaarsche markt. in linnen schoenen en bovendien organiseerde hij op grootscheepsclie wijze den uitvoer. Toen de oorlog uitbrak, legde hij zich toe op de prcrtluctie van leeren schoenen. Zijn be drijven werden hoe langer hoe meer uitge breid, zoodat hij in 1917 reeds 4000 arbei ders aan het werk had, die dagelijks 100000 paar schoenen fabriceerden. Door toepassing van moderne rationa- liseeringsmethodes nam zijn bedrijf na den oorlog een steeds grooter vlucht. Op be wonderenswaardige wijze organiseerde 'hij den uitvoer naar alle landen en toen hij hierin naar wcnsch was geslaagd, richtte hij ook in tal van staten eigen fabrieken op. Einde 1930 bezat Bata te Zlin twee en dertig fabrieken, waarin 10000 arbeiders werkzaam waren, die dagelijks honderd duizend paar schoenen vervaardigden. Bovendien is Bata door zijn arbeidspoli tieke methodes bekend geworden. Het. sy steem. dat bij toepaste, is aan den oenen kant ten zeerste opgehemeld, aan den an deren kant fel veroordeeld. Dc arbeiders deelden in dc winst, maar moesten ook hard boet-cn voor fouten, die zij bij de pro ductie maakten. Een blad als dc Kölnische Zeitung meent echter, dat. wat men ook kan hebben aan te merken op Bala's ar- beidspolitiek, het niettemin onloochenbaar is. dat hij in sociaal opzicht buitengewoon veel heefti gepresteerd en dat velen, die in zijn dienst waren, welvarend zijn gewor den. Niet alleen echter als schoenfabrikant bezat Bata groote bekwaamheden; ook was hij een meester in het bewerken der open bare meening. Niet zonder reden is hij meermalen de Tsjechische Ford genoemd; zelfs wat de tails betreft, geleek de Tsjech, wat zijn doen en laten betreft, veel op den Amerikaan; evenals de laatste was Bata een fel tegen stander van alcoholgebruik in zijn bedrijf HOOGWATERELLENDE IN ZUID- DUITSCHLAND. Augsburg, 11 Juli. (II.N.) Dc overslroo- mingen in Zwaben hebben tengevolge van het bezwijken van een sluis van de Wer- tach nog grooteren omvang aangenomen. De Augsburgschc voorstad Gocggingen werd gedeeltelijk onder water gezet. Verscheidene bewoners moesten per boot uit hun wonin gen worden gehaald om in veiligheid tc worden gebracht. Ook de stad Kaufbeurcn wordt door het water bedreigd. T\vce spoor dijken in de buurt van deze stad zijn door het water onderwoeld, zoodat het verkeer gestaakt moest worden. Stuttgart, 11 Juli. (Y.D.) De wolkbreu ken der laatste dagen hebben in het Wur- tembergsche „Oberland" catastrophalc gevol gen gehad. Te Leutkirch (Allgau) staan de straten onder water. De huizen zijn ernstig beschadigd. Het treinverkeer moest worden omgelegd, aangezien de spoordijk Isny-Lcut- kirch onderspoeld is. Talrijke bruggen zijn weggeslagen. Het verkeer wordt met kleine bootjes onderhouden. Dat is nu alles wat op de conferentie bereikt is' Londen, 13 Juli (V.D.). Tijdens de debat ten in het Lagerhuis, volgende op de rede van Mac Donald, betuigde Lansbury de in stemming van de oppositie en wees op de noodzakelijkheid van behandeling der po litieke kwesties. Chamberlain deelde mede, dat de mcdedccling van het bestuur van de B. I. B. van gisteren niet beteckende dat Engeland tot den gouden standaard zal te- rugkecren. Lloyd George zette uiteen dat het doel van Lausanne volledige zuivering is geweest. Zou oen volledige- schrapping der oorlogs- schulden niet mogelijk zijn geweest, zoo vroeg spreker. Met een exemplaar van ue gepubliceerde onderhandelingen te Lausan ne in cle hand, riep hij uit: En dat is nu alles wat er op de conferentie bereikt is. En dan staat er nog niet. eens in, wat ieder een er graag in had gezien. I-Iet Parlement heeft er recht op te weten wat het gcntlcmens agreement inhoudt. Macdonald heeft gezegd dat na dc confe rentie met een nieuw boek begonnen werd; spreker roept uit: wij hebben alleen nog maar het voorwoord gehad. Een nieuwe pe riode is bij lange na nog niet ingezet. Fel crltiseerde spreker het gentlemens agree ment en met groote klem drong hij aan op nadere ophelderingen. Praag, 12 Juli. (VDJ. Hedenochtend heeft in de nabijheid van Zlin een ernstig vliegtuigongeluk plaats gehad, waarbij de bekende schoenfabrikant Bata werd ge dood. Bata wilde naar Zwitserland liegen. Op een hoogte van ongeveer 700 Meter stortte het vliegtuig nabij het vliegveld in Zlin neer. Bata en de vlieger, die het toestel bestuurde, werden opslag gedood. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Londen, 12 Juli. (II. N.) Het aantal werkloozcn in Engeland is in de afgcloo- pen rnaand iets toegenomen en bedroeg einde Juni 2X milliocn. In economische kringen maakt men zich over deze stij ging bezorgd, daar in normale tijden in .Juni steeds een ontspanning op de arbeids markt intreedt. Dat dit ditmaal niet is ge schied, is een bewijs voor de geringe in- dustrieelo bedrijvigheid. Londen, 12 Juli. (V. D.) De verbetering in de werkloosheidscijfers gedurende Juni kwam tot een eind door een belangrijke toeneming in de kolenmijnindustrie, waar het aantal tijdelijk werkloozcn steeg met S2,S00. Het ministerie van arbeid heeft ge publiceerd, dat op 27 Juni bijna 9,39-1,000 verzekerde personen in Engeland werk hadden. Dit was 8000 minder dan een maand terug. De belangrijkste verbeterin gen toonden de katoen-, dc jute- en de tex tielindustrie, schoon- en laarzenindustrie, en het havenbedrijf, terwijl er ook verbete ring was te constateeren in de ijzer- on staalindustrie en het bouwbedrijf. Het aan tal geheel werkloozcn bedroeg 1.9G1.769, gc- deeltelijk-werkloozen 6SS.378 en in lossen dienst 97,196. De toeneming van de laatste maanden van het wcrkloozencijfer was 6037. Bij de gchcel-w erkloozen waren 67,796 jongens, 416,386 vrouwen en 46,554 meis jes. KLEINE BURGEROORLOG DUURT VOORT. ITagen, 12 Juli. (H.N.j Na afloop van een nationaal-socialistische vergadering is liet hier tot hotsingen gekomen. Ook de politie werd beschoten, waarop deze eveneens van haar vuurwapenen gebruik maakte. Onge veer 20 personen zijn gewond, terwijl er 13 gearresteerd werden. AMERIKA'S WERKLOOZEN BETOOGEN. N e w -York, 12 Juli. (V.D.) Te St. Louis in den staat Missouri kwam liet tot enorme demonstraties van werkloozcn. De politie dreef dc menigte met trahngasbornmen en gummiknuppels uiteen. Bovendien moest zij van dc vuurwapens gebruik maken. Vier werkloozcn werden ernstig gewond. Zullen de nazi's de autarchie tot een ijdel idool verheffen? Londen, 12 Juli. (V.D. In een hoofd artikel over de overeenkomsten van Lau sanne verklaart de Times, dat er geen haast is hij de ratificatie. Van belang is, dat de openbare meening de handelingen \an haar staatslieden goedkeurt en dat geen debat ontstaat over een terugkeer naar het Youngtflan, zooals te Parijs ge schied is. Macdonald heeft er geen twijfel over ge laten, dat, wanneer de overeenkomst van Lausanne niet wordt geratificeerd, geen stappen zullen worden ondernomen zonder voorafgaand overleg met Duitscliland op een nieuwe conferentie. Er zou dus een nieuwe en ernstiger toestand ontstaan, doch het Y'oungplan zou niet weer automatisch in werking treden. Het blad maakt verder melding van dc vrees, die te Londen tot uiting is gekomen in verband met de moeilijkheden, die in Duitscliland aan dc ratificatie van de overeenkomst van Lausanne zijn verbon den. De Times wendt zich tot de natio- naal-socialisten, die, naar het schijnt, om redenen van partijpolitiek besloten zijn dc mogelijkheid van medewerking van Duitscliland te verhinderen om in de plaats daarvan dc autarchie tot een ijdel idool te verheffen. Wanneer Duitscliland zijn mede werking niet verleent, dan zou het zijn po litieke en economische moeilijkheden nog vergrooten, terwijl de overeenkomsten van Lausanne een nieuwe basis voor een vruchtdragende samenwerking vormen. Het program, dat in dc bijlagen tot dc overeenkomst van Lausanne met betrek king tot de schadevergoeding, den weder opbouw van Middcn-Eu rof>a en de econo mische samenwerking is opgenomen, kan slechts dan worden uitgpvoerd, wanneer alle landen hun bijdragen leveren en be zield zijn door den geest van wederzijd- sche bereidheid tot hulpyerleening. Ook de Morning Post betoogt, dat een automatische terugkeer naar het. Young- plan niet kan plaats hebben, doch dat in geval van niet-ratificatie eerst besprekin gen met Duitscliland moeten plaats heb ben. ENGELAND EN 'T VRAAGSTUK DER OORLOGSCHULDEN Londen. 11 Juli. (V.D.) De Engelsche bladen bespraken uitvoerig de beteekenis van de besluiten van de conferentie te Lausanne en dc stappen, welke thans zul len volgen. Algemeen wordt toegegeven, dat het einde van de politieke herstelbetalin gen een succes voor Duitscliland is, dat men nauwelijks verwacht had. Wat dc be taling van drie milliard betreft, meent Gar vin in de Observer, dat het zeker is, dat deze bepaling in dc eerste vijf jaar niet zal worden toegepast. Het is eerder aan te nemen, dat deze be paling geheel in de vergetelheid zal raken. Ten opzichte van de toekomst gaat de aandacht van de bladen in twee richtin gen. In de eerste plaats cischon de bladen een tastbaar resultaat van dc ontwape ningsconferentie te Genève in den herfst en in dc tweede plaats bespreekt men de regeling van het vraagstuk der oorlogs schulden met Amerika. In de Sunday Times wordt het denk beeld van een ncutraliseering van den At- iantischen Oceaan weer naar voren ge bracht. Verschillende bladen meencn, dat Enge land een goede kans heeft op tegemoetko ming van Amerika inzake de oorlogs schulden. De Rolhermerc-bladcn melden, dat Mac donald het. voornemen heeft zicli tot Ame rika te wenden met liet verzoek om her ziening van de overeenkomst inzake de ocriogsschuldon. Daartegenover wordt van den anderen kant beweerd, dat de meer derheid van het kabinet onder alle om standigheden eerst liet resultaat van de Amerikaansche verkiezingen wil afwach ten, voordat de kwestie van de oorlogs schulden aan de orde wordt gesteld. De Daily Express cischt, dat Engeland tij dig, d.w.z. reeds in September, 4 gebruik maakt van dc clausulo in de Engelsch- Arnerikaansche schuldenovereenkomst, waarbij voor Engeland de mogelijkheid van een eenjarig moratorium bestaat. Zooals de toestand thans is, heeft Engeland door af te zien van de schadevergoeding zonder gelijke toezeggingen van Amerika, zich in een moeilijken toestand gebracht. Hetzelfde standpunt nemen de Daily Telegraph en de Morning Post in. die echter beide op liet verstand van Amerika hopen, dat ook in zijn eigen belang tegemoetkoming moet tonnen. NIEUW INCIDENT AAN DE BERLIJNSCHE UNIVERSITEIT. Berlijn, 12 Juli. (V.D.) Van vijf kransen, die Maandag bij het monument voor de ge vallen studenten aan de universiteit waren ne?rgclegd naar aanleiding \an de Lange- mark-herdenking, zijn door onbekende da ders dc linten afgerukt. De kransen waren van den rector en den senaat der universi teit, van den Duitschcn officiersbond, van den nationaal-socialistischen Studcntcnbond en van twee andere verecnigingcn. Bij het monument verzamelden zich he denmorgen dc Duitsch-nationale en de na- tionaal-socialistisch-2 studenten en namen in groote opwinding een motie aan, .die scherpe maatregelen van den rector der uni versiteit cischt. Daarna werd het „Deutsch- land-lied" gezongen. De stemming onder de studenten is zeer opgewonden, maar tot op het oogenblik is het gjlukt de orde te be waren. De republikein6clie studcntcnbond, die zelf Zondag een krans liet neerleggen, veroordeelt de gebeurtenis ten zeerste. Opnieuw de regeerings: kwestie gcsleld Belastingverhooging aangenomen Parijs, 1.2 Juli. (H.N.) In de Kamer heeft Ilerriot vannacht bij de bestrijding van het socialistische voorstel, om de reservisten- oefeningen van dit jaar te laten vervallen, de kwestie van vertrouwen gesteld. Dc Ka mer verklaarde zich daarop met 361 tegen 179 stemmen \oor dc regecring. De gema tigde rechtschcn stemden voor het kabinet, de socialisten tegen. In linkschc kringen was men cenigszins verwonderd over deze houding van Herriot, omdat men aannam, dat het kabinet bij de eerste ontmoeting met de Kamer niet de kwestie van vertrou wen zou stellen, doch zou wachten, tot dc Senaat de noodige wijzigingen in het door de Kamer aangenomen ontwerp zou aan brengen. Parijs, 12 Juli. (V. D.) Dc debatten in de Kamer over het financiccle program der regeering zijn eerst hedenmiddag geëindigd. Bij de stemming stelde Hcriiot opnieuw de kwestie van vertrouwen. Het financieel program der regeering werd aangenomen met 303 stemmen der radicaal-socialisten, de links-radicalen, de onafhankelijke linkschen en de groep-Flan- din, tegen 172 stemmen der socialisten, on- afhankelijk-socialisten en communisten. 125 afgevaardigden van uiterst rechts onthiel den zich van stemming. De meerderheid bedraagt dus 133 stemmen. De verhooging der inkomstenbelasting werd aangenomen met 396 tegen 101 stem men. BUITENLAND. Een meerderheid voor Herriot. (Eerste Blad, pag. 1.) Critiek van Lloyd George op Lausanne. (Eerste Blad, pag. 1.) Macdonald over Lausanne (Derde Blad, pag. 1). BINNENLAND. Verwoestingen door het hemelvuur. (Tweede Blad, pag. 1.) Volksbond tegen Drankmisbruik. (Tweede Blad, pag. 2.) Medegedeeld door bet. Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste Barometerstand 765,7 te Thors- havn. Laagste Barometerstand 755,5 te Mar seille. Verwachting; Zwakke, verander lijke wind, betrokken tot zwaar of half be wolkt, waarschijnlijk nog regen- of on weersbuien, iets koeler des nachts. Van Finland lot het Kanaal en de Pyre- neen ligt een uitgebreid depressiegebied met verschillende kernen, die over een groot gebied het weer een onweerachtig karakter geven. De hooge druk in het N.YV. verloor zijn samenhang met liet groote ge bied van hoogen luchtdruk bij de Azorcn en ligt als een geïsoleerde kern over da Noorscho zee. Terwijl in liet W. allerwego afkoeling intrad blijft het in het O. nog zeer warm. In Polen was de morgentempera- tuur boven 25 °C. In ons land en in Z. Frankrijk vielen zware onweersregens, hier en daar met hagel. Uit Brabant en Noord-IIolland wor den hoeveelheden regen boven 40 m.M. ge meld, uit het buitenland de grootste hoeveelheid 23 m.M. tc Toulouse. Tokio 11 Juli. (V.D.) De Cliineesche voor stellen betreffende bijeenroeping van een conferentie ter behandeling van de Mand- sjoerijsche kwestie zijn door dc Japanschc regecring afgewezen, daar deze voorstellen niet in overeenstemming waren met de Ja- pansche belangen in het Verre Oosten. De Japanschc regcering 6taat op het standpunt, dat Mandsjoerije een onafhankelijke staat is en stelt de Chineesche regeering voor nieuwe onderhandelingen direct met Mand sjoerije aan te knoop:n. ONTPLOFFING IN EEN BRIKETTEN FABRIEK. Oberhauscn, 12 Juli. (V.D.) Vanmor gen vroeg heeft in de brikettenfabriek der firma Alstadcn een explosie plaats gevon den, die waarschijnlijk veroorzaakt is door de ontbranding van kolenstof. Vijf arbei ders werden gewond, van wie er vier naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. De matericele schade is niet groot. De ontstane brand kon in korten tijd worden geblusclit. WOLKBREUKEN IN FRANKRIJK. Parijs, 12 Juli. (IT.N.) Een hevige storm, welke van een wolkbreuk vergezeld ging, heeft te Parijs en in de omgeving veel schade aangericht. Op verschillende plaat sen drong het water de Métro binnen, zoo dat het verkeer gedeeltelijk gestaakt moest worden. Tallooze kelders liepen onder. Ook uit andere deelen van Frankrijk worden overstroomingen gemeld. DE OUD-STRIJDERS IN WASHINGTON. Washington, 11 Juli. (V.D.) Ofschoon 1600 oud-strijders zich Zondag nog weer bij de reeds alhier aanwezigen gevoegd hebben, is het leger van veteranen gisteren toch ver minderd tot 12.000 man, daar 5000 man ge bruik gemaakt hebben van het aanbod der regecring inzake een voorschot van reis geld. Dit voorschot zal in mindering worden gebracht van de in 1945 vervallende premie. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Pracht Aanbieding ZIJDEN KOUSEN 78 cent en 1,10 Moderne Kleuren. IxveESi». QQJfer-280 UITVOERING VAN OPENBARE WERKEN IN JAPAN. Tokio, 11 Juli. (V.D.) Bij de afdeeling openbare werken van het ministerie van binnenlandsche zaken is een plan gereed ge komen voor de uitvoering van groote open bare werken, waarvoor de kosten 132 mil liocn yen zullen bedragen. Dit geld zal wor den opgenomen door de uitschrij\ing van een leening tegen den parikoers. Het is de bedoeling in het bizonder de landbouwbevol king van deze werken te doen profiteeren. DE OORSPRONKELIJKE ALICE EN PETER PAN. Bij Bimipus in Oxford Street is een ten toonstelling geopend van de werken van ds. Charles Lutwiagc Dodgson, beter be kend onder zijn schuilnaam Lewis Garroll, den schrijver van Alice's Adventures in Wonderland. Mevrouw Hargreaves, de oorspronkelijke Alice, droeg ze aan het pu bliek over cn naast haar stond Peter Da- vies, de oorspronkelijke Peter Pan. De De ken van Christ Church is de voorzitter en hij zcide, dat Lewis Carroll de unieke gave bezat om meer kinderen te doen lachen dan eenig ander op de gelniele wereld;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 1