AMroSFOOraSCH DAGBLAD Woensdag 13 Juli 1932 .de eemlander: 31e Jaargang No. 11 TWEEDE BLAD ALS HET ONWEER WOEDT INVOER VAN RIJWIEL BANDEN WETENSCHAPPELIJKE BEDRIJFSECONOMIE DE RIJNVAART Fortinbras' Toovermacht Te Gorinchem vier personen door den bliksem ge troffen Woningen afgebrand Roermond, 12 Juli. Tijdens een kort doch hevig onweer werd hedenmiddag de 40-jarige wouw J., woonachtig te Klein-Leu- ken door den bliksem getroffen en op slag gedood. Woningen afgebrand. Den Bosch, 12 Juli. Hedennamiddag ontlastte zich een hevige onweersbui boven Oss en Nistelrode, die vergezeld ging van harde slagregens. Te Nistelrode sloeg het hemelvuur in de boerderij van L. van der Heyden, in het gehucht Donzel gelegen. Het geheele huis werd in korten tijd in de asch gelegd. De geheele inboedel ging mede in de vlammen op. Drie telefoonpalen braken door den hevigen wind af, waardoor het telefoonverkeer verbroken is. De draden werden over den weg verspreid. Het te vel de staande gewas leed ernstige schade door de hevige slagregèns. Onder de gemeente Hees werden de wo ningen van Th. van Duinkerken en A. van Duiflijk eveneens door den bliksem getrof fen en brandden tot den grond toe af. Ook hier gingen de inboedels geheel verloren. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Vier personen door bliksem getroffen. Een honner gedood. Gorinchem, 12 Juli. Hedenmiddag ont lastte zich boven deze gemeente een hevig onweder. Vier personen zochten een schuil plaats onder een der kastanje boomen in het plantsoen buiten de Waterpoort, waar bij zij alle vier door den bliksem werden ge troffen. Een hunner, de 22-jarige Frans Roo- vers, was op slag dood. De toestand der drie anderen Eckhart, Neerynen en van Linsbee die naar het ziekenhuis werden overgebracht, is niet ongunstig. Eorenmijten verbrand. Welleooi, 12 Juli. Tijdens een kort doch hevig onweder is de bliksem ingesla gen in een vijftal korenmijten, welke geheel in vlammen opgingen. Een knecht, die bij de korenmijten was gaan schuilen voor de he vige regens werd door den bliksem getrof fen en bewusteloos geslagen. Zijn toestand is ernstig. Treinstagnatie bij Velzen. Amsterdam, 12 Juli (V.D.). Heden avond is de bliksem ingeslagen in de elec- trische geleiding van den trein tusschen Velzen en Santpoort, tengevolge waarvan de electrische treinen op dit baanvak slfechts met enkel spoor kunnen rijden, totdat de schade hersteld zal zijn. MARINE-MUTATIES. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende mutatiën gelast: Met 11 Juli 1932: de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse C. A. Vos is geplaatst aan boord Hr. Ms. „Van Speyk"; mét 15 Juli 1932: de luitenant ter zee der 2e klasse J. P. Houteman is ge plaatst aan boord Hr. Ms. Medusa; de lui tenant ter zee der 2e klasse G. P. Kuiler is geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen; de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse J. van Ot teren is geplaatst aan boord Hr. Ms. „Schor pioen"; de officier van den marine stoom vaartdienst der 2e klasse H. J. van der Heyden is geplaatst aan boord Hr. Ms. Gelderland"; met 1 Aug. 1932: de luite nant ter zee der 2e klasse F. J. E. Krips is geplaatst aan boord 1-Ir. Ms. „Van Speyk"; met 2 Augustus 1932: de luitenant ter zee der 2e klasse jhr. F. E. de Koek, dienende aan boord Hr. Ms. „Van Speyk" is ter be schikking gesteld; met 12 Aug. 1932: de officier van den marine stoomvaartdienst der 2de klasse J. Dijkstra, dienende aan boord Hr. Ms. „Schorpioen" is ter beschik king gesteld; met 23 Aug. 1932: de luitenant ter zee der le klasse P. A. Willemsen is eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Frisio" en geplaatst aan boord Hr. Ms. „Gelderland" en de luitenant ter zee der le klasse M. A. A. Winkler belast met het bevel over Hr. Ms. „Frisia"; met 24 Aug. 1932: de luitenant ter zee der le klasse J. C. H. Mackay, dienende aan boord Hr. Ms. „Gelderlandis ter beschikking gesteld. Het oordeel van de Eerste Kamer '"5 Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot regeling van den invoer van rijwielbuiten- en bin nenbanden werd de opmerking gemaakt, dat de maatstaf: 95 pet. over het gemiddel de van den invoer in de jaren 1928, 1929, 1930 een groote onbillijkheid schept voor dit importeurs, die eerst eind 1929 hun zaak zijn begonnen en in 1930 een bloeiend be drijf hebben gehad rnet een aanzienlijken invoer. Er zijn, zoo werd betoogd, verschil lende gevallen bekend, waarin daardoor groote schade aan die nieuwe bedrijven is toegebracht en zelfs het voortbestaan on mogelijk gemaakt. De leden, hier aan het woord, wenschten dat bij volgende contingenteeringsmaalre- gelen hiermede rekening zal worden ge houden, le meer, daar ook inzake reeds plaats gehad hebbende conlingenteeringen soortgelijke ernstige bezwaren en groote nadeclen zijn ondervonden. NIET TEVREDEN MET ZIJN VERDEDIGER. Amsterdam, 12 Juli. Op 22 April werd een banklooper door een tweetal per sonen op de Binnenkant bij de Kalkmarkt aangevallen. Zij bedreigden hem met een revolver en poogden hem zijn tasch te ont rukken. De looper hield zijn tasch echter stevig vast 'en de beide aanranders moes ten de vlucht nemen. Vandaag hadden een los werkman en een timmerman zich voor de vacantiekamer der rechtbank te verant woorden, verdacht van poging tot diefstal. Een der verdachten maakte, echter be zwaar, verdedigd te worden door den hem toegevoegden advocaat. Er bestond n.l. ver schil van meening tusschen hem en zijn verdediger hoe de zaak behandeld moest worden. Verd. verzocht de zaak uit te stellen en hem een anderen verdediger toe te voe gen. Na raadkamer werd aan liet verzoek gevolg gegeven, de behandeling werd voor onbepaalden tijd aangehouden. Ds. JOH. DE VOOGD f. 's-Gavenh age, 12 Juli. Gisteren is hier ter stede in den ouderdom van 63 jaar overleden ds. Joh. de Voogd, emeritus-pre dikant te 's Heer Arendskerke. De overledene w as Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zouden niet al onze lezers en lezeressen deze warme dagen willen doorbrengen op deze manier? Zomer en buitenlucht en zonneschijn hooron bij elkaar. Bijzonderheden over het 5e Intern. Congres te Amsterdam Te Amsterdam zal op Maandag 18 Juli door minister mr. T. J. Verschuur het 5e internationale congres voor wetenschappe lijke bedrijfsorganisatie worden geopend. De voorgaande congressen werden' gehou den le Praag, Brussel, Rome en Parijs en hebben tot doel belangstelling te wekken voor wetenschappelijke bedrijfsorganisatie en den stand en den vooruitgang dezer we tenschappen: vast te leggen. In de 50 jaren, die vèrloopcn zijn sinds de eerste onderzoekingen van F. W. Taylor in de fabrieken in Philadelphia, waarbij hij den grondslag legde voor de bedrijfsorga nisatie als wetenschap, heeft deze zich snel ontwikkeld. Vooral de laatste jaren \an den oorlog, toen vele arbeiders uit de fa brieken weggeroepen waren, en voor de groote legers en violen-ontzaglijke massa's fabrikaten van allerlei aard noodig waren, hebben daartoe den stoot gegeven. Ook de jaren na den oorlog hield deze honger naar producten nog een tijdlang aan. De'nieuwe productie-methode maakte lage prijzen mo gelijk, waardoor de vraag naar deze pro ducten nog grooter werd eii.de massa-fa- bricage aan den loopenden band ontston den. Groote veranderingen hebben in het bedrijf plaats gegrepen. Verschuiving van arbeid is er liet gevolg van geweest, ten deele is er ook werkloosheid uit voortge komen. Vergeten mag hierbij niet worden, dat liet productievermogen per arbeider enorm is gestegen, volgens Amerikaansche berekeningen is in de laatste 25 jaar de productiviteit met 80 toegenomen. Ont kend kan niet worden, dat de mensch te genwoordig beter gevoed wordt, beter ge kleed is en beter gehuisvest is dan 25 jaar geleden. De wetenschappelijke bedrijfsorganisatie heeft zijn taak op het geheele gebied van het bedrijfsbeheer, zoowel bij de bepaling van de afzetmarkten bij de grootte van om zet, financiering, uitvoeringsvorm, verpak king van het product, inrichting der werk plaatsen, kanschaffing \an machines en transport-inrichtingen, als bij de voorberei ding en uitvoering van bet werk tot in de kleinste bewerkingen en handgrepen toe, vindt zij haar toepassing. Beoefenaren van alle takken der wetenschap vinden er hun bestaan in. Psycliotechnici wijzen de juiste menschen voor elk werk aan en en omge keerd zorgen zij, dat elke arbeider het voor hem geschikte werk verkrijgt. De verlich ting wordt door natuurkundigen berekend, de houding tijdens het werk en de ver moeidheid worden door medici onderzocht. Stond in den beginne de arbeider afwijzend tegenover al deze maatregelen, langzamer hand, is dat veranderd. Door tijdstudies en studies van cle bewegingen wordt de tijd bepaald, waarin hij zijn taak kan uitvoe ren, en waardoor hem een rechtvaardig loon wordt gewaarborgd. Vele hulpmidde len verlichten hem het werk. Op het congres worden een 12-tal onder werpen besproken. Ken 106-tal prac-advic- zen over deze onderwerpen zijn in het con gresboek opgenomen, dat daardoor veel studiemateriaal bevat. De onderwerpen zijn zoowel van theoretischen. als practischen kant bekeken, waardoor zoowel uit de prae- adviczcn als uit do besprekingen op het congres voor ieder die bij het bedrijfsleven betrokken is, veel valt tc leeren. REÜNIE OFFICIEREN. 's-Gravenhage, 12 Juli. Verzocht wordt, mede te delen, dat. wegens bezwa ren, verbonden aan uitstel, dc réunie van dc op 11 Juli 18S2 aangestelde officieren. zij het ook in een minder fccstclijkeii vorm, toch door gaat op a.s Zaterdag. Dc vol gende oud-officieren zullen zich daartoe des middags om 3 uur niet hun dames in het paviljoen der Witte Societeil te Schc- veningen vereenigen: J. C. ten Xocver de Brauw, J. A. do Bruyn, M. Ch. Buys Ballot, C. IJ. Carbin, R. Dufour, G. A. v. Haeften, Jhr. J. v. Heemskcrck van Beest. A. L. Hes- ta, P. C. Mccrdink, J. C. M. Pompe, J. I. Proost, D. M. E. de Ridder. W. C. Baron Floèll v. Hazerswoude, Jhr. C. H. J. Storm v. 's Gravensande, J. v. Swicten, J M. Vum- mers en L. II. F. Wackcrs. VROUWENLIJK AANGESPOELD. 's-Gravenhage, 12 Juli. Aan het strand Noord te Scheveningcn is hedenavond uur aangespoeld het lijk van een onbekende vrouw, naar schatting 26 jaar. Het signa lement luidt: donkerbruin of donkerblond haar, vermoedelijk bruine oogen; gave tan den, slank postuur, lengte ongeveer 1.70 M.; klceding- zwart zijden japon, lichte onder jurk, rose directoire, donkerbruine kousen, zwarte lage, nieuwe schoenen. De commissaris van politie afd. C. te 's-Gravenhagc, verzoekt le worden bekend gemaakt met de identiteit. Een bespreking van belang: hebbenden 's-Gravenhage, 12 Juli. Op Keder- land's initiatief had heden een bespreking in den Haag plaats van vertegenwoordigers der belanghebbenden bij de Rijnvaart der gezamenlijke oeverstaten. Deze bespreking betrof den liuidigen nood toestand der Rijnscheepvaart en de verschil lende plannen, welke verbetering in dezen toestand ten doel hebben. Ter verdere uit werking der plannen op internationale ba sis stelde de vergadering een studiecommis sie samen, waarin de belanghebbenden bij de Rijnvaart der gezamenlijke oeverstaten vertegenwoordigd zijn. Een spoedige aanvang van den arbeid de zer studiecommissie kan worden verwacht, liet secretariaat dezer commissie wordt waargenomen door het secretariaat van het Centraal Bureau voor Rijn- en Binnenvaart Stationsweg 147, Den Haag. INVOER VAN PORSELEIN EN AARDEWERK. Afdeelingsonderzoek der Eer ste Kamer. Het afdeelingsonderzoek inzake het ont werp van wet tot regeling van den invoer van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- cn wandtegels gaf enkelen leden aanleiding tot de opmerking dat zij den voorgesteïden maatregelen toejuichten, maar dat zij meenden dat de bedrijven daarvan niet die baat zullen ondervinden, welke ermede wordt beoogd en gewenscht is. De percentages naar de waarde der goederen, welke voor invoer zijn toege staan, zijn n.l. zoo hoog gesteld, dat. in ver band met het dalen van de koopprijzen 100 pet. van den tegenwoordigen invoer zal blijven toegelaten. Daarbij komt nog dat tengevolge van de belangrijke verminde ring van den bouw van huizen hier te. lan de de binnenlandsche afzet van sanitair aardewerk sterk is ingekrompen. Opgemerkt werd voorts, dat de. ervaring heeft geleerd, dat contingcntecring van den invoer van glaswerk evenzeer noo dig is. VERDRAG BETREFFENDE INTERNA TIONALE TENTOONSTELLINGEN. Blijkens het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag met bijbehoorende protocollen, be treffende internationale tentoonstellingen \an 22 Nov. 1928 werd in de afdeelingen der Eerste Kamer vrij algemeen de aan dacht gevestigd op de traagheid waarmede de bevordering der indiening er van en het verdere verloop der behandeling van de zijde der rcgecring zijn geschied. Voorts zou men gaarne vernemen of het juist is aat een vertegenwoordiger der Nedcrland- sclie regcering bereids zitting heeft geno men in den Raad van Beheer van het In ternationale Tcntoonstellingsbureau en zoo ja, hoe de aanwijzing van dien vertegen woordiger mogelijk is geweest, terwijl het verdrag dezerzijds nog niet was bekrach tigd. AFLOSSING NED. INDISCHE PONT STERLING-LEENINGEN. Blijkens het eindverslag der Fierste Ka mer over liet ontwerp van wet tot voorzie ning in de behoefte aan geldmiddelen in verband met aflossing van de Ned. Indi sche pond stcrlingleeningen 1921 C en 1023 B stelden ccnigc leden de vraag, of de gren zen, welke gesteld waren van het overne men van ponden, wel ruimte genoeg lieten. Deze leden zouden het in het belang van Ned. Indic hebben geacht, indien ten deze met meer breedheid ware opgetreden. Wij kunnen de 'booze gedachten niet weren, maar wel verhinderen, dat zij in ons w'ortel slaan en in ons booze daden bren gen. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 20 Hij kon heele bladzijden van Victor Hogo, Alfred de Musset en. Theodore de Banville opzeggen. Wanneer het aangedaan was. kréég zijn stem een verontrustende klank. In den maneschijn réciteerde hij den Zang van Fortunio en den Zang van Barberine. En Corinna hield den adem in, terwijl kou de rillingen haar langs den rug liepen. Te rillen was een nieuwe gewaarwording voor Corinna, te rillen bij het hooren van ee» mannenstem Mais j' airne trop pour que je dis* Qui j' ose aimer, Et je vcux rnourir pour ma mie Sans la nommer. Ze was naar bed gegaan, terwijl die woorden haar als muziek in de ooren klon ken. En wel beschouwd was het veel pret tiger om met Bigourdin te praten dan om huishoudles te nemen bij Félise. Eindelijk brak de dag aan waarop ze moed vatte om Martin te vragen verant woording te doen van zijn beheer. Hij trachtte er zich af te maken door eenige bankbiljetten voor haar oogen heen en weer te zwaaien. Ze hadden nog hoopen geld om net zoo door te blijven gaan. Met vrouwelijke vasthoudendheid hield Corin na vol. Had hij wel alles opgeschreven? Natuurlijk had de methodische Martin dit gedaan. Waar waren dan de notities? Al tegenstribbelend trok hij een vies opschrijf boekje uit zijn zak, en naast elkaar geze ten aan een klein tafeltje op de veranda, terwijl haar blonde haren tegen zijn bruine wang króezelden, zaten ze de cijfers op te tellen en te deelen en de uitgaven om te slaan cn eindelijk konden ze de balans op maken. Corinna was voor één franc vijf en zeventig centimes bij Martin in de schuld. Ze bezat geen stuiver. Ze had een franc vijf en zeventig centimes minder dan niets. Met witte lippen stond ze op. Dat,had je me moeten zeggen. Waarom? vroeg Martin. Er is genoeg in de gemeenschappelijke kas. Er is noo't een gemeenschappelijke kas geweest. Ik dacht van wel, beweerde Martin. Ik dacht dat we dit met Fortinbras hadden afgesproken. In alle geval is er dan nu een. Dat is niet waar, riep ze verontwaar digd. Denk je dat ik van jouw geld wil leven? Voor wat soort meisje zie je me aan? Voor een onconventioneel meisje, zei Martin. Maar zeer fatsoenlijk, als je belieft! Het mag onconventioneel zijn om zoo op je vrijheid te staan, alleen in Parijs te wo nen en met jou door Frankrijk te dolen. Maar het is heel iets anders voor een jong meisje om te leven van het geld van een jongmensch en het niet terug te geven. Ze bleven een poos aan het redetwisten en konden elkaar niet overtuigen. Zij gaf hem ongelijk. Martin had iederen dag moe ten afrekenen. Hij kwam weer aan met de gemeenschappelijke kas; waaraan zij haar goedkeuring had gehecht. Kom aan, zei Martin eindelijk, er is niets oneervols in om geld te leenen. Je kuni mij een schuldbekentenis geven. Dat is een wettig document. Maar hoe derik je dan, dat ik je dat ooit terug kan betalen? Dat kan me geen lor schelen, mijn lieve Corinna, antwoordde hij. Woedend keek ze hem aan. Weet je wat, jij bent? Zal ik je dat eens vertellen? Je bent de meest zelfzuch tige man op de .wereld. En weg rende ze door de leege salie manger en liet Martin staan, den blik ge richt op de eeuwige heSvelen \an le Li mousin. Ik bied aan, zei hij, om mijn laatsten stuiver in eer en goede kameraadschap te deelen rnet een lid van het andere geslacht, die ik altijd met de meeste fijngevoeligheid behandeld heb: dat niets voor me is, dat niet met me zóu'willen trouwen, net zoo min als ik met haar, dat me allerlei min achtende scheldnamen heeft toegeworpen ik bied haar aan niijn laatste stuk brood mei baar te deelen en zij noemt mij een egoïst. Eeuwige Heuvelen, lost gij dit raad sel op. Maar de heuvelen hadden zich gehuld in purperen herfsttinten en verwaardigden zich niet in tc gaan op beuzelachtige men sch cnvragen. Zonder iets verder te zijn .gekomen, slen terde hij door eetzaal en vestibule en voor het hotel zag hij de rammelige omnibus en den magereri ouden omnibusknol, triestig en verlaten staan. Om den tijd te verdrij ven, schudde het paard, af en toe den kop, zoodat de koperen bellen rinkelden en de vliegenkwast tusschen zijn ooren op cn neer danste. Martin ging naar het dier toe, streek liet over den bek en legde het 't raadsel voor. Maar het paard, dat blijkbaar een lekker hapje verwachtte, werd onge duldig, wendde boos het hoofd op zij en wilde blijkbaar naar die gekkepraat niet luisteren. Met viol Martin op, boe weinig belangstelling in de zonderlinge humeurig heid van de vrouw cn heuvelen én paar den aan den dag legden. Toen trad uil de deur naar buiten een blozende Corinna, gelaarsd en gespoord voor avonturen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat bij een vrouw „gelaarsd en gespoord" meer van toepassing is op haar hoofd dan op haar voeten. Corinna had het hoedje op met liet faizantenveertje, dat ze sinds Parijs niet meer gedragen had. Een roode vlek brandde op iedere wang. Martin, gewend om allijd te vragen: waar ga je heen? wilde dit nu ook doen, maar haar ijskoude blik hield hem terug. Klaarblijkelijk wilde ze niets met hem te maken liPbben. Ze liep hem voorbij cn daal de met vluggen tred den heuvel af. Martin keek liet zich verwijderende figuurtje na tot een buiging van den weg haar aan zijn blik onttrek, en toon ging hij naar zijn ka mer cn verdiepte zicii in Montaigne, wat hem doorFortinbras was aangeraden- Aan het diner ontmoetten zc elkaar weer voor het eerst en ze knikte liem vriendelijk glimlachend toe. Ze vroeg excuus voor haar onhcuschheid en zei op vriendelijkcn toon, dat ze graag voor korten tijd wat geld wilde leenen. Wat voor boodschap ze had gedaan met dat parmantige hoedje op, ver telde ze niet. Maar gevat vermoedde hij, dat zij naar Postos et Télégraphes (Post- en Telegraafkantoor) was geweest, maar hij was er mijlen van af dat ze naar Bordeaux had getelegrafeerd. Tiet middagmaal, onder zulke voorteeke- nen begonnen, werd verder zeer verleven digd door een zeer ergerlijk gedrag van den verloopen bediende Polydore. Hij had den laatsten tijd zooveel reden tot ongenoegen gegeven, dat hij, wanneer chique auto's voor liet hotel stil hadden gehouden, ver vangen werd door het kamermeisje en door Fclise. Eens, toen Martin, door de deur, die op het terras uitkwam, F'élise had zien zwoegen om laat gekomen en honge rige Amerikaansche gasten van het noo- dige le voorzien, was hij haar met innige pret te hulp gesneld. De gasten, die hem \oor den onder-directeur aanzagen, deel den hem in slecht Fransch hunne wen- schen mede. Félise dankte hem, verlegen stamelend, en Bigourdin zeido voor de hon derdste maal den dienst op aan Polydore, die als 'bordenwasscher ongelooflijk veel kapot gooide. En nu moet over Polydore de waarheid gezegd worden. Met al zijn zon den van slordigheid, domheid en vuilheid, beging hij nok nog dc zonde van zich te be drinken. Hij was bijna altijd aangeschoten. Maar doordat dc grootmoeders voedster kinderen waren geweest, had Bigourdin met die onvolmaaktheden genoegen geno men. Nog eenmaal trok hij het ontslag in en nog eenmaal was Polydore een paar da gen nuchter. Toen viel hij weer terug en dien avond bij het diner, was zijn val groot. (Wordt vervolgd^.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5