Maandag 18 Juli 1932 .DE EEMLAINDER 31e Jaargang No. 15 TWEEDE BLAD CISKA KREMERt ,,Een engel onder de menschen" PROF. W. L. P. A. MOLENGRAAFF DE NOOD SN DE MIJN- 1NDÜSTRSE De regeering blijft zwijgen DE REGEERING EN HET RAPPCRT-V/ELTER Het standpunt van het personeel Eén zoo'n Boom ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI ERNSTIG MOTORONGELUK Fortinbras' Toovermacht De teraardebestelling op Zorgvliet Amsterdam, 1(3 Juli. Op de begraaf plaats Zorgvliet, is heden het stoffelijk overschot van de jeugdige actrice Ciska Kremer onder zeer groote belangstelling te ruste gelegd. Onder de zeer velen die naar de begraafplaats waren gegaan om de laatste eer aan Ciska Kremer te bewijzen, merkten wij op de hecren H. Bouber, \Y. Harms. L. de Vries, Max Tak cn den schrij ver A. M. de Jong. Dc kist met het stoffelijk overschot werd, nadat de stoet uit den Haag gearriveerd was, in de aula geplaatst. Hij ging schuil onder een 6chat van bloemen. Onder het spelen van het Largo van Handel, schaarden zich zeer velen om de kist. Allereerst nam het woord de heer W a 1- ter Schmidt, die wees op het veelbe lovende leven, dat nu was afgesneden Wij zijn daarover zeer bedroefd en zeer ont roerd. Niet alleen is thans een Jong en veelbelovend leven geëindigd, doch ook een zeer bewogen leven. Ciska, slaap zacht. De heer Anton Burgdorffer. van het gezelschap Bouber, bracht namens alle leden van dat gezelschap een laatsten groet. Jan Lemaire, sprekende namens het gezelschap waarbij Ciska het laatöt op trad, zeide dat haar doodsbericht hem had getroffen als een donderslag. We hadden je graag willen helpen, maar we wisten het niet. Wij allen beleefden veel vreugde aan je successen. Veel heb je ons. ondanks je jeugd, gegeven. We zijn je hiervoor zeer dankbaar. Je hebt niet tevergeefs geleefd, rust zacht. De heer Eduard Veterman, van het Rotterdamsch Hofstad Tooneel. wees erop. hoe Ciska een engel onder de men- schen was,-Zij is dan nu naar den hemel gegaan, waar zij thuis hoorde. Mevr. Braakensiek legde zeer aan gedaan bloemen aan het geopende graf. Nadat de heer Louis de Vries de overledene had geschetst als een actrice van zeer groote beteekenis, voerden nog enkele personen hel woord. Hierna legde de heer Hein Harms bloemen op het lijkkleed aan de groeve. Een familielid dankte voor de belang stelling. DE HULDIGING VAN GENERAAL SNIJDERS. Ter gelegenheid van zijn 30cn verjaardag. Bij het Comité, dat zich heeft gevormd om Z. E. generaal Snijders op zijn 80en ver jaardag te huldigen, zijn van verschillende zijden verzoeken ingekomen om aan deze huldiging te mogen deelnemen. In verband daarmede is besloten voor de verecnigingen cn organisaties, die zulks wenschcn, de gelegenheid open te stellen zich bij de plechtigheid te doen vertegen woordigen. De huldiging zal plaats hebben op 29 September a.6. in het Kurhaus te Schc\V ningen, welks directie zoo welwillend was eenige zalen belangeloos ter beschikking van het Comité te stellen. Het ligt voorts in het voornemen bij voldoende deelneming in de huldiging op te nemen een défilé van de leden van vereenigingen, organisaties enz, die zich daartoe aanmelden. Ten einde tijdig de noodige regelingen te kunnen treffen, wordt verzocht vóór 1 Augustus a.s. aan het secretariaat van het Comité, Lange Voorhout no. 7 te 'sGravcn- hage, bericht in te zenden of men wenscht: a. zich te doen vertegenwoordigen bij de huldiging; b. deel te nemen aan het défilé, zoo ja, met hoeveel personen ongeveer. Onthulling van een gedenk steen In het aan de Lange Hezelstraat te Nij megen gevestigde bijpost- en telegraafkan toor, het geboortehuis van prof. Molengraaff, hebben op initiatief van prof. mr. E J. J. v. d. Heyden te Nijmegen, wonende oud- leerlingen van prof. Molengraaff. een ge denksteen aangebracht met het inschrift: „Willem Leonard Pieter Arnold Molen graaff is hier geboren op den lOden Mei 1858." De onthulling heeft Vrijdag plaats gehad in tegenwoordigheid van de heeren Smeets, Miessen, Zuidema, Hekking. leden- van het comité, prof. Hermesdorf, wethouder mr. Kmotjes, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur; prof. v. d. Grinten als voor zitter van de juridische faculteit der R.-K. Universiteit; .1. de Vreeze, pracses van den Senaat van het Studentencorps Carolus Magnus; notaris Courbois; dr. Schwartz, rector van het gymnasium; den directeur van het post- en bijpostkantoor ir. Deur, ontwerper van den steen cn den uitvoerder steenhouwer Peters. De plechtigheid geschiedde bij monde van prof. v. d. Heijden, die den steen aan het staatsbedrijf der P.T.T. overdroeg. Spreker schetste de loopbaan van prof. Molengraaff. Ilij wees op den ontzaglijken arbeid, welken Molengraaff in zijn vruchtbaar leven heeft verricht. Dc in 1896 ingevoerde faillissc- mentenwet is goeddeels zijn werk, waar door onze wetgeving op dit punt een Euro- peeschc vermaardheid heeft gekregen. Ilij drukte het stempel van zijn onbetwistbaar gezag op dc wijzigingen van het Wetboek van Koophandel betreffende de koopmans boeken, dc makelaardij cn de N.V. Terecht is hij genoemd de vader van ons modern handelsrecht. Het recht was voor hem so ciale ethica. Het allerbest in dezen menscli was zijn zedelijke grootheid. Zonder eigen baat. zonder zucht naar eer heeft hij ge arbeid fin wijdde hij zich aan talloozc be langen van dc gemeenschap en zijn rnede- mensch. DE RELLETJES TE OVERSCHIE. En de conclusie der soc.-demo- craten. De soc.-dem. Vooruit wijdt een be schouwing aan de kloppartij tusschen fas cisten cn communisten te Ovcrschie. Dat het blad de schuld van liet geval wijt aan de fascisten, die provocecrend zouden zijn opgetreden, is op zichzelf niet zoo merk waardig, maar in aansluiting daaraan laat het een mededeeling volgen, die ons belang rijk genoeg lijkt, om haar even te signalce- ren: „Wij zijn tegenstanders van heel deze ge weldmethode. Wij zijn hartgrondige anti militaristen. Maar dit uil niet zeggen, dat wij op den duur zullen kunnen dulden, dat gewapende benden vrijelijk rondtrekken en hun tegenstanders belagen. Als de politie ons daartegen niet voldoende weet te be schermen cn die benden niet ontwapent, zal het er van moeten komn, dat wij ons zeiven beschermen cn geweld tegen geweld stellen. Wij kunnen het, daarvan zij men verze kerd." Den onderhoud met Ir. Klink. Wat dc mijndireciies wenschen Het Limb. Dagblad heeft in verband met de ontslagen bij de vier Oranje Nassaumij- ncn een onderhoud met den directeur-gene raal van de Oranje-Nassaumijnen, ir. D. J. Klink, gehad. Deze wees er op, dat, ofschoon de productie van zijn onderneming door ontslag en verzuimdiensten reeds vermin derd is zoo bedroeg b.v. de productie over Juni 1931 13 pCt. meer dan over Juni 1932 zij zich nog steeds niet heeft aangepast aan den sterk verminderden afzet. De productie dient nog verder verminderd te worden. Thans zijn zooveel arbeiders ontslagen, dat althans een van de twee tot nu toe nood zakelijke „feierschichten" weer kan komen te vervallen. Op een vraag, of ir. Klink iets verwachtte van evcntucelc rcgccringsmaatregelcn, ant woordde deze dat tot nog toe dc regeering blijft zwijgen. Op alle telegrammen en brie ven heeft men geen antwoord gegeven. Men schijnt zich in Den Haag niet bewust te zijn yan den noodtoestand, die thans reeds hcerscht, maar die nog erger dreigt te wor den. De rcgecring zal wel blijven zwijgen. Moet er hier ook eerst een dr. Posthuma opstaan om dc regeering tot hulp te bewe gen? Op de vraag: bracht de staking in België eenig voordeel, gaf ir. Klink een ontken nend antwoord. Behalve, dat zij reeds ge eindigd is, heeft zij voor ons een zeer slecht gevolg, n.l. dat de Belgische regeering toe gezegd heeft, maatregelen te beramen om de Belgische mijnindustrie te helpen Dc moge lijkheid om het afzetgebied voor cle Bclgi sclie mijnen te vergrooten in het buitenland bestaat er, gezien den huidigen chaolischen toestand op de internationale kolenmarkt, practisch niet. De uitlating van de Belgi sche regeering kan z. i. dan ook niet anders beteekenen dan een verscherpte contingen- tcering in België. Verder bleek uit het gesprek, dat de <li rcctic van dc Oranje-Nassaumijnen ernstig onderzoekt in hoeverre inkrimping van het ambtenarencorps noodzakelijk is. orn den omvang daarvan aan te passen aan die van het hcele bedrijf Op de vraag: hoe denkt u over dc huidige situatie van onze Neder- landsche mijnindustrie! luidde het ant woord: somber. De toestand; verergert nog steeds cn. wat het meest ontmoedigt, cr is voorshands geen vooruitzicht op verbete ring. I)ocn er zich geen gunstige factor n voor, dan zie ik dc toekomst met groot pes simisme tegemoet. Dc Limb. Koerier meldt nog In een onderhoud met een onzer mede werkers verklaarde een der mijndirecieuren dat in den laatsten tijd als de wensch van de mijndireciies in de pers wordt kenbaar gemaakt, om de buitenlandsche steenkool te contingenteeren. Dit is niet juist. Dc mijndirectics hebben op de allereerste plaats aan den minister verzocht, dat do regeering niets zal nalaten om te verkrijgen, dat de belemmerende bepalingen, die het buiten land heeft getroffen ten aanzien van den in voer van Ned. steenkool, zoo spoedig moge lijk zouden worden ingetrokken. Mocht de regecring hierin onverhoopt niet slagen, dan dient, ter bescherming van onze mijn industrie in de tegenwoordige tijdsomstan digheden, de invoer van buitenlandsche steenkool te worden belemmerd. Vragen van den heer Hermans. Het lid der Tweede Kamer dc heer Her mans heeft aan de ministers van Waterstaat en van Economische Zaken en Arbeid ge vraagd: 1. Hebben de ministers kennis genomen van den buitengewoon moeilijken toestand, waarin het Nederlandsche steenkolenmijn bedrijf verkeert; van de aanzienlijke ver korting van den arbeidstijd, waartoe dit be drijf noodgedwongen reeds moest overgaan en van het voornemen, om aan duizenden mijnwerkers ontslag te geven? 2. Zoo ja, is dan door de Regeering mede naar aanleiding van dc conferentie, die onlangs heeft plaats gehad met de mijn- directies en vertegenwoordigers der mijn- werkersorganisaties overwogen, wat door haar zou kunnen gedaan worden om dit zeer belangrijko Nederlandsche bedrijf te steunen Bezwaar tegen de korting op den werkloozensteun? Van welingelichte zijde verneemt het Haarl. Dagblad, dat de regecring het rap- port-Welter in zijn groote beginselen heeft aanvaard. Dc regeering is voornemens be houdens wijzigingen op sommige punten (dit betreft ook de korting van 15 pet. op do uit keeringen aan werkloozcn) dc richtin gen voor bezuiniging, welke het rapport- Wclter aangaf te volgen. Dc bcgrootingen der onderscheidene departementen worden thans onder handen genomen in dien zin, dat het rapport-Weiter daarin verwerkt wordt. En wat buiten dc begrootingen valt, daarvan wordt veel in noodwetjes onderge bracht. Dc komende millioencnnota zal een zeer somber geluid doen hooien. Een opvallende benoeming iu dezen tijd van besparing is wel dit van Mr. II. Albar- da, secretaris der commissic-Wclter tot com mies bij minister De Geer. Deze benoeming zegt al genoeg: de secretaris is noodig voor de doorvoering van het rapport. Wat dc rijkskweekscholen voor onderwij zers betreft verneemt het blad tenslotte, dat het voornemen der regeering is om 5 van de 37 inrichtingen tc sluiten. Er zullen 4 scholen uitgezocht worden die excentrisch gelegen zijn en verder nog de speciale kweekschool voor meisjes te Apeldoorn. Vergadering van het A.C.O.P. Vrijdag j.l. kwam het moderne Comité ter behartiging van dc algemcenc belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) te Amsterdam in vergadering bijeen ter bespreking van het rap port-Wel ter. Besloten werd tot het voeren van een snel le afwecr-actie. Een plan hiervoor werd opgemaakt. Na gepleegd overleg mot dc besturen van N. V. V en S. D. A. P. 'zal dit plan aan de tegen 22 dezer bijeengeroepen gecombineer de vergadering van dc Hoofdbesturen van den Ned. Bond van Personeel in Overheids dienst, den C. N. A. B., den Bond van Ncd. Onderwijzers cn den Alg. Bond van Politie personeel in Ncd. worden voorgelegd cn na goedkeuring worden gepubliceerd. Genoemde organisaties tellen te zamen meer dan 41.000 leden in overheidsdienst. ZESHONDERD GULDEN VERLOREN. Een meisje van ongeveer zestien jaar, een jeugdige kantoorbediende, is te Amster dam zeshonderd gulden kwijt, geraakt. Zij had dit geld voor haar patroon van het girokantoor gehaald en in een tasch achter op haar fiets gebonden. Op het Rokin werd zij aangereden cn miste zij haar tasch met het geld. Of de tasch is weggenomen of verloren kon nog niet worden uitgemaakt. zou men niet missen. Haar jaarlijks gaan duizenden hec tares bosch door brand ver torent En die mist men wèl. Spaar ons nationaal bezit, DE SALARISSEN BIJ DE K. L. M. Crltlck van don heer Braaf. Het lid der Tweede Kamer de heer Braat heeft den minister van Waterstaat ge vraagd: Is het den minister bekend: dat bij de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij personeel in dienst is menschcn die viccmde talen moeten kennen dat be taald wordt met 60 gulden per maand en een diensttijd van 80 uren per weck; dat een expeditieknecht daar 17.5 gulden per week verdient; dat lager personeel met een maandgeld van 25—60 guldens wegens bezuiniging ont slagen wordt; dat een gids zich beloond ziet met, 25 gul den per weck, die tevens 45.80 gulden per week marinepensioen geniet; dat een boekhouder 275 gulden per maand geniet, terwijl hij uit een vroegere betrek-, king reeds pensioen geniet: drt een sous-chef bij den tcchnischen dienst 275 gulden per maand verdient en een pensioen als oud-officier-machinist der marine heeft van 70 gulden per week; dat 5000 gulden voor tafelzilver, bestemd voor het restaurant der Maatschappij, uit gegeven is? Is de minister bereid om een onderzoek naar deze gegevens in te stellen, en zoo die juist mogen blijken tc zijn, deze Maatschap pij wegens ondoelmatig beheer, en het be vorderen van cumulatie van pensioenen met functies niet meer voor Rijkssubsidie in aanmerking te laten komen? De berijder overleden Zalerdagvond tegen tien uur had op den Rijksstraatweg te Ouderkerk a.d. Amstel in de nabijheid van dc Ouderkerkcrlaan een ernstig motorongeluk plaats. Een omstreeks 45-jarige inwoner van Utrecht reed, terwijl zijn vrouw op de duo zitting gezeten was. met zijn motor in de richting Amsterdam. Bij een botsing met een vrachtauto op een kruising van den weg, vloog de motor in brand. Voorbijgangers wisten het vuur tc doo- vcn. Spoedig waren dr. Derkinderen en dr. Balfoort ter plaatse. De man werd naar het Burgerzickenhuis te Amsterdam ver voerd cn is daar Zondagmorgen overleden. Dc vrouw liep echter enkele lichte schaaf wonden op. AUTO-ONGELUK DOOR SLIPPEN. Op der. provincialen weg tusschen Aduard on den Ilam kwamen twee luxe auto's met elkaar in botsing, doordat een der wagens slipte. Beide auto's kwamen tegen een boom terecht. Dc voertuigen werden zwaar beschadigd. Een der inzittenden werd zwaar gewond en moest naar een zieken huis worden vervoerd. De overige passa giers kwamen met den schrik vrij. Het komt niet zelden voor, dat iemand stand is slechts de stem van den mensch. naar het Engëlsch van William Locke door J. E. d. B. K. 21 Ze is, zooals u ze graag drinkt, zei zo in haar aardig gebroken Engelsch. 't Is de lekkerste koffie, die ik ooit ge had heb, zei Martin met een glimlach. Hij keek naar Fortinbras, die achterover leun de in de houten stoel, die anders door Co rinna werd gebruikt. Weet u wel, mijnheer Fortinbras, dat Félise me zoo heeft bedorven, dat de maal tijden in een Engelsch pension me nooit meer zullen smaken. Fortinbras legde zijn arm om zijn dochter heen en drukte haar teeder tegen zich aan. Ze zou mij ook bederven, als ze er kans toe zag. 't Is een wonder hoeveel dat kleine ding al niet zou kunnen doen. D Félise gaf zich over aan zijn liefkoozing en streek haar vader over zijn haar. Dat deed Maman ook zoo, toen ze jong was, ïi* est cc pas? Ze sprak ransch, wat haar gemakkelijker afging. Ja, zei Fortinbras met zijn diepe stem, loo deed je moedor ook. Ik doe zoo mijn best om op haar te gelijken weet u, iederen kser als ik lui ben of iets verkeerds heb gedaan, denk ik aan Maman en dan zeg ik, neen, ik wil haar niet onwaardig zijn en ziet u, dat geeft me dan weer moed. Ik heb zooveel van mevrouw Fortin bras gehoord, zei Martin, dat het mij is, alsof ik haar goed ken. Er kwam iets heel treurigs en iets heel feeders in dc oogen van Fortinbras, toen hij ze op zijn dochter vestigde. 't Is goed, dat je zooveel over haar denkt en spreekt. Idealer, brengen den mensch hoogor. En als 't al te hoog gaat en schade veroorzaakt, zooals het met Ica rus gebeurde en niet zijn volgelingen, de eerste vliegeniers, dan heeft het toch iets bereikt. Hij liet haar los en zij vloog naar haar bezigheden. Met een verschrikt gezicht kwam ze dadelijk weer terug. Monsieur Martin, wat is er gebeurd? Mademoiselle Corinna wil vanmorgen ver trekken. Corinna vertrekken! Weet ze, dat ik gekomen beri? vroeg Fortinbras verbaasd. Dat weet ik niet, ik heb baar niet ge zien. Ik had er geen idéé van, dat ze al op was, omdat ze gewoonlijk zoo laat is. Maar zc heeft Bapliste gezegd om haar koffers op de omnibus te zetten, op de omnibus voor den eersten trein naar Parijs. Mon Dieu, wat is er gebeurd om haar van hier te verdrijven? Misschien wel de visite van Monsieur Camille Fargot gisteren, zei Martin. Wat? vroeg Fortinbras op scherpen toon. En toen zich tot Félise wendend: Lieve kind, ga naar Mademoiselle Corinna en leg mijn eerbiedige groeten aan haar voeten en zeg haar, dat ik een dag en een nacht gereisd heb om haar te zien en dat ik haar verzoek mij de eer aan te doen niet te vertrekken, vóór ik haar gesproken heb. En dan kun je ook aan Bapliste zeg gen, dat ik hem zijn hals zal omdraaien als hij aan de koffers komt. De omnibus zou best wat vroeger kunnen vertrekken. Félise ging weg. Fortinbras stak een siga ret op, die hij tusschen zijn vingers hield en met boos gezicht beschouwde. Camille Fargot! Wat kwam die onbe duidende sukkel hier doen? Ik denk, dat ze hem heeft laten komen, zei Martin. Ik geloof dat het beter is u de geschiedenis te vertellen. Dat heb ik nog niet gedaan, omdat het mijn zaak niet is. Ga door, zei Fortinbras en Martin ver telde hem van het opmaken van de ge wichtige balans en van Corinna's handel wijze daarna en van haar zich niet meer vertoonen na het vertrek van den onbe- duidenden jongen man. Goed, zei Fortinbras. toen Martin ge ëindigd had, heel goed, en wat had mijn uitstekende zwager toen te vertellen? Uw uitstekende zwager, zei Martin met een glimlach, schijnt mij iemand te zijn die zeer fijn voelt. Fortinbras vroeg niet verder. Al wach tende op Corinna spraken ze over koetjes en kalfjes. Martin, die nu een gezonden eetlust had, at onnoemelijk veel broodjes en dronk vele koppen koffie, tot groote vreugde van Fortinbras. Maar Corinna kwam niet. Toen stopte Martin een pijp cn vertelde met vuur aan Fortinbras, wat hij vernomen had in het café de 1' Univers. Hij zeide zoo ver wonderd te zijn, dat het volk zoo weinig geestdrift toonde over de politieke leiders. Dc politieke avonturier is de vloek van dit land, beweerde Fortinbras Op dat moment kwam Corinna naar bin- lien gestapt; ze-was in reiscostuum en aan haar arm bungelde een klein geborduurd taschjc. Met liet hoofd in den nek, zeer uit dagend van houding liep ze de kamer door en gaf Fortinbras de hand. Ik ben gekomen op uw verzoek, maar laten we gauw afpraten, want ik moet den trein halen. Ga zitten, zei Fortinbras, haar een stoel gevende. Ze gehoorzaamde en daar zat het drietal weer om een tafel in een leege eetzaal. Maar nu was het op een nevclachtigen morgen in het begin van November, in het hartje van Frankrijk, dc bergen waren ver huld en er viel een fijne motregen! Kille buitenlucht drong naar binnen door het raam. dat. op het terras uitkwam. Zoo, lieve Corinna, dus heb je niet dit tweede consult afgewacht, zooals afgespro ken was? Dat is uw schuld en niet de mijne, antwoordde Corinna. Ik had u al weken eerder verwacht. Ongetwijfeld, maar jou verwachten was voor mij geen reden om te gaan. Doch mijn stellige belofte gaf je alle reden te ver wachten, dat ik komen zou, daar kon je zeker van zijn. O, heel goed, zei zij, maar dit is nu allemaal los gepraat. Wat wilt u eigenlijk- van mij weten? Ik wou je vragen,'mijn lieve Corinna, zei Fortinbras op overredenden toon, waar om je mijn raad in den wind licht geslagen? En wat was uw raad? Om niets koppigs, hevigs en onver standigs te doen, voor we elkaar weer ont moet zouden hebben. U hadt eerder moeten komen! Ik heb gemerkt, dat ik leef van Martin's weldaden en de tijd is gekomen om al die mallig heid te laten schieten en naar mijn familie terug te gaan, met de staart tusschen dc bcenen. 't Is heel prettig, dat verzeker ik u. O, jonge vrouw, met weinig vertrou wen! Waarom mij niet geraadpleegd in- plaats van hardvochtige medische studen ten met bespottelijke moeders? Corinna werd vuurrood en in haar oogen kwam een harde uitdrukking. Ik veronderstel dat de kwaadspreken de tongen in dit afschuwelijke kleine hotel aan het babbelen zijn geslagen. Daarom ga ik nu juist weg, om ze gelegenheid te geven lo kletsen in mijn afwezigheid. Maar mijn Penthesilelia, zei Fortinbras op vertroostenden toon, waarom wordt je nu zoo boos? In dit afschuwelijke kleine hotel is iedereen op je hand. Ze zouden alt les willen doen om je te helpen, met je mede te voelen en js te toonen, dat ze je lief hebben! Ik heb hun sympathie niet noodig, zei Corinna bits. Ook geen menschelijke betuiging van leedwezen of genegenheid? Je wilt je reke ning voldoen als een jonge vrouw, die in een auto kwam, een nacht bleef en zoo weggaan? Neen, dat wil ik niet, maar ik ben infaam behandeld en ik wil naar Engeland terug. Wie heeft je hier zoo infaam behan-» deld'f vroeg Fortinbras. Doet nu niet zoo idioot, riep Corinna* Ze zijn hier allemaal engelachtig voor me geweest, zelfs Martin. (Wordt vervolgd®.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5