ROTTERDAMS HAVEN- TARIEF VERLAAGD? Blue Band heeft gedurende een reeks van laren haar bijzondere reputatie gehandhaafd door de machtigste factor KWALITEIT. Voortaan wordt Blue Band gekarnd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder RükscontrSle. Be prijs van Blue Band blijft onveranderd. Wees verstandig en koop uitsluitend Hollands beste standaardmerk. HET MIJNBEDRIJF EN DE CRISIS NIET ALLEDAAGSCHE DIEFSTAL L. H. W. VAN SANDICK NOS JUNGUNT R0SAE WEERVOORSPELLING OP LANGEN TERMIJN s Het college van B. en W. stelt een verlaging van 5.4 op 4.5 cent per bruto hub. M Botterdam, 20 Juli. In de zitting van den gemeenteraad van morgen komt aan do orde een voorstel van het College van B. on W. om over te gaan tot een alge- meene verlaging van de havengeld-tarie ven. Het voorstel is ingegeven door den wensch om de afbrokkeling van het verkeer zooveel mogelijk te voorkomen. Invoering van de door het College voor gestelde verlagingen, zouden op den basia van het tegenwoordige verkeer een min dere ontvangst van één millioen gulden be- teekonen, waarvoor nog geen middelen tot dokking zijn aangegeven. Dezer dagen is het Collége, op verzoek van mr. Donker (S.D.A.P.) overgegaan tot de publiceering van het rapport, dat sa mengesteld is door de hoofdambtenaren der afdeeling Financiën en van een rap port van den directeur van het kort ge leden ingestelde Havenbedrijf. Eerstgenoemde ambtenaar komt tot de conclusie, dat het voorstel van het College niet verantwoord is en dat niet verder ge gaan mag worden dan het horopenen van de onderhandelingen met Amsterdam, om te komen tot een herziening van de in bei de havens geldende tarieven. De directeur van het Havenbedrijf echter meent, dat de door het college voorge stelde algemeene verlaging van 5.4 tot 4.5 cent por bruto M3., benevens reductie voor lijnschepen aanvaard behoort te worden. De heeren Kievit, Donker, de Zeeuw en Brautigam (allen S.D.A.P.) hebben thans een motie ingediend, waarin zij verzoeken aan het college het voorstel terug te ne men, het overleg met Amsterdam voort te zetten, na te gaan in hoeverre het moge lijk is met anders haven6 tot overeenstem ming te komen, met do Regeering te over leggen in hoeverre zij haar medewerking wil en kan verleenen om althans aan de onderlinge concurrentie der Hollandsche havens door middel van vechttarieven een einde te maken, de resultaten van ditover- leg ten spoedigste aan den Raad mede te deelen en indien dat B. en W. aanleiding geeft tot voorstellen, die van de gemeente een geldelijk offer vragen, die voorstellen vergezeld te doen gaan van de mededec- ling der middelen, waaruit deze bestreden kunnen worden. OUD ECHTPAAR OVERVALLEN Zware straffen geëischt Voor de rechtbank te Almelo stonden twee veenarbeiders uit Sibculo en een schilder uit Daarlerveen terecht. Zij zijn er van ver dacht, dat zij in den nacht van 10 op 11 Juni te Vriezenveen in de Pollen een echtpaar hebben mishandeld en daarna zich een be drag van ongeveer 500 hebben toegeeigend. Alle drie verdachten bekenden. Het bleek, dat de waakhond met een stuk leverworst was stil gehouden, waarna de verdachten de woning hadden opengebroken. De schil der had daarna de beide oudjes, die in oen bedstede sliepen, met een 6tuk van een fiets bewerkt, zoodat de man direct bewusteloos werd. Daarop had de vrouw in haar doodsangst op het gezegde: „je geld of je loven", de de plaats aangewezen, waar het geld gebor gen was. Do twee eerste verdachten hadden de wacht bij de bedstede gehouden, terwijl de hoofddader zich van het geld had mees ter gemaakt, dat volgens zijn verklaring 6lechts 80 bedroeg. Dit bedrag was onder het drietal verdeeld. Een der .veenarbeiders had van zijn aandeel een kinderwagen ge kocht! De officier van justitie achtte een zeer strenge straf gebiedend en eischte tegen den schilder vier jaar gevangenisstraf en tegen de twee anderen elk drie jaar en zes maan den, allen met aftrek. De verdediger, jhr. mr. Von Bönninghau- sen, betoogde, dat buiten de bekentenis der verdachten er geen enkele aanwijzing is, wat toch noodig is. Spr. concludeerde tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs cn zoo dit niet zou kunnen, vroeg pleiter een nader onderzoek. NEDERL. AEROLOGISCH STATION OP IJSLAND Vertrek van een vlieger. JI. Maandag heeft de a.s. leider van dit station, de le luitenant-vlieger J. H. van Gi essen, zijn reis naar IJsland aangevan gen. Per K.L.M.-toestel „De Raaf" vertrok hij 's nam. 1 uur van Schiphol met zijn ge zin naar Malmö, uitgeleide gedaan door een groot aantal officieren der Luchtvaart-af- dceling, die hem even te voren een af- scheidslunch hadden aangeboden, alsmede door den voorzitter van het comité-IJsland, dr. H. G. Cannegieter. Mevrouw van Giessen kreeg bloemen. Tot de Duitsche grens werd „De Raaf" geëscorteerd door een escadrille van vier C V-toestellen, ondei* commando van kapitein Van Weerden Poelman. Prach tig schaarden de ranke, vlugge legervlieg tuigen zich naast hun grooteren broeder in 't gelid. Onder deze vliegers bevond zich ook de onderofficier-vlieger Bosch, met wien luit. Van Giessen op 1 Sept. de hoogte- vluchten in de buurt van Reykjavik zal be ginnen. (Hbld.). VEERDIENST GORINCHEM-SLEEUWIJK De derde grooto veerpont. Db bouw van een derde groote veerooot is gegund aan de N.V. Scheepsbouwwerf en machinefabriek „De K1 op" te Sliedrecht, zijnde de laagste ipschrijfster van. .die wer ven die zelf ook de 'machine maken. De ontslagen zonder over leg met de organisaties Het bestuur van den Nederl. R.K. Mijn werkers Bond heeft het volgende schrijven gezonden aan do dirsctie van de mij- tot exploitatie van Limburgsche steenkolenmij nen te Heerlen. Onze organisatie heeft uit publicatie in de pers kennis kunnen nemen van het massa ontslag dat tegen 1 Aug. a.s. bij uw onder nemingen plaats zal vinden. Wij willen er uw directie op wijzen, dat naar ons oordeel over een dergelijk voor de arbeiders zoo belangrijke kwestie toch wel cenig overleg met de arbeidersorgani saties had kunnen plaats vinden. Dat deze volkomen worden uitgeschakeld in zake waarmede de levensbelangen der mijnwer kers zijn besnoeid kan niet bevorderlijk zijn voor den geest en goede verstandhouding, die vooral in moeilijke omstandigheden nis die welke het mijnbedrijf thans doormaakt meer dan ooit gewenscht .is. TWEEDE KAMER. Naturalisatie. Ingediend zijn twee nationalisatie! ont werpen, n.l. betreffende J. August en 19 an deren en A. J. Böhm en 19 anderen. Verdrag met België aangaan de invnlidlteits- en ouderdoms verzekering. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van een tusschen Nederland cn België gesloten verdrag betreffende de gelijk stelling van elkanders onderdanen voor de toepassing der wederzijdsche wetgeving op het punt, der invaliditöits- en ouderdoms- verzekering en de regeling van de gevolgen voor elkanders onderdanen van het naast elkander werken dier Wetgevingen. Het verdrag stelt in de eerste plaats vast, dat voor de toepassing van de wederzijd sche verplichte verzekeringen tegen gelde lijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom door beide landen geen onderscheid zal worden gemaakt naar gelang den vorzeke- ringsplichtige van Nederlandsche dan we] van Belgische nationaliteit is. Tot nog toe werd in de wederzijdsche wettelijke rege lingen met dat onderscheid wel rekening gehouden. In de tweede plaats bevat het verdrag een voorziening tot het voorkomen van dubbele verzekering van arbeiders ter zake ven dezelfde dienstbetrekking, tot welke dub bele verzekering onder bepaalde omstandigl heden, het naast elkander werken der bei- derzijdsche verplichte verzekeringen leidt. In de derde plaats brengt het verdrag ten bate van de Nederlanders cn dc Belgen, die afwisselend in loondienst werkzaam zijn in Nederland en in België cn als ge volg daarvan afwisselend verzekcringsplich tig zijn ingevolge de Nederlandsche Invali diteitswet cn de Belgische wet, coördinatie tusschen beide verzekeringswetten op het punt van vervulden wachttijd en aantal be taalde premién, welke in de wederzijdsche wetgeving als voorwaarde voor het hebben van aanspraak op cenige wettelijke uitkce- ring zijn gesteld. Er zou op 't laatst van Leimuiden niet veel meer zijn over geweest Een niet alledaagsche diefstal heeft te Leimuiden plaats gehad. In deze gemeente liggen n.l. uitgestrekte rietlanden, zooge naamde „zudden". Daar deze door liet water ondermijnd zijn is het niet moeilijk de zudden los te ma ken van het vaste gedeelte. Een zekere H. maakte daar een soort beroep van. IlC maakte stukken van 25 bij 20 M. los en bracht ze drijvende. Deze drijvende zud den transporteerde hij met behulp van mo- tortracties naar Aalsmeer, waar de tuin ders er graag 20 per stuk voer betaalden. Als de politie deze' diefstal van grond niet tijdig had ontdekt zou waarschijnlijk een groot gedeelte van dc gemeente Leimuiden naar Aalsmeer zijn overgebracht, een an nexatie dus buiten voorkennis der bevoeg de autoriteiten. GEEN VISSCHERIJRAAD. Bij Kon. besl. is ingetrokken het besluit, waarbij voor de visscherij in de Zuiderzee een Visscherijraad is opgericht. DE WERKVERSCHAFFING. Nieuwe icdeellng der controle. 's-Gravenhagc, 21 Juli. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle inspecties van de werkverschaffing mede gedeeld, dat in overleg met de Ned. Heide maatschappij een regeling is getroffen, waardoor de algemeene dontrole, welke deze instelling namens het Rijk op de werkversrhaffingen, welke onder leiding van gemeente-personeel staan, uitoefent, voortaan beter tot. haar recht komt. Door een nieuwe indeeling der ambtsgebieden, aanwijzing van bijzonder personeel enz. zal het de Ned. Heidemaatschappij mogelijk zijn, deze algemeene controle geheel over eenkomstig de wenschen van den minister uit te oefenen* Gaat heen als lid van den Raad van Indië Bij Koninklijk besluit is aan den heer L. H. W. van Sandick, lid van den Raad van Nedcrlandsch-Indic, op zijn verzoek, met ingang van 30 Augustus a.s., eervol ontslag uit 's Lands dienst verleend, onder dank betuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den Lande be wezen. Leonard Hendrik Willem van Sandick werd den 26sten Juni 187G te Bodjonegoro (res. Reipbang) geboren. Reeds vroeg begaf luj zich in den Indischen bestuursdienst cn op 20-jarigen leeftijd werd hij ter beschik king gesteld van den gouverneur-generaal. Drie jaren later, in 1899, volgde zijn aan stelling als adspirant-controleur bij het binnenlandsch bestuur in de buitengewes ten. In 1901 ging hij als controleur naar Atjeh, terwijl hij in 1904 als zoodanig werd werkzaam gesteld in de residentie Woster- afdeeling van Borneo. In 1909 volgde zijn benoeming tot secretaris der residentie Su matra's Oostkust, waar hij in 1914 assis tent-resident werd. In gelijke functie werd hij in 1917 benoemd in Ambon en in 1920 in Bandjermasin. Hierna was hij van 1921 tot 1926 resident van Arabon om in laatst genoemd jaar de functie von gouverneur der Molukken op zich te nemen. Nadat hij daarop nog van 1928 tot 1930 het gouver neurschap van Sumatra's Oostkust had he kleed, volgde tenslotte in 1930 zijn benoe ming tot lid van den Raad van Nedcr- iandscb Indië. Ro zententoonstelling in Den Haag *s-G raven h age, 21 Juli. Ter gele genheid van hot 40-jarig bestaan van de verecniging „Nos Jungunt Rosao' wordt morgen, Zaterdag en Zondag een rozenten- toonstelling gehouden in Pulchri Studio, welke morgenmiddag 2 uur door don bur gemeester van Den Haag zal worden ge opend. De slechte tijdsomstandigheden zijn de oorzaak geweest, dat ook „Nos Jungunt Rosao" haar jaarlijkscbe expositie op een meer bescheiden schaal heeft moeten inrich ten als in andere jaren het geval was. Het tentoonstellingsplan is ook ditmaal weder uitgowerkt door een Technische Com missie, onder voorzitterschap van de heer Abbing uit Zeist. Ongeveer 2o inzendingen zullen aanwezig zijn, welke totaal plm. 400 M2. in beslag zullen nemen. Ook dit jaar zullen er weer cenigo nieu we soorten rozen te bewonderen zijn. Daar naast zijn op de tentoonstelling verschillen de rozen in pot aanwezig, o.a. stam-, klim-, treur- on struikrozen. Bij de nieuwe on schoone kruisingen van den allerlaatsten tijd zullen ook weer fijn geurende rozen aanwezig zijn. Een speciale prijs, dc F. A. des Tombeprijs, is voor de fijnst geurendo roos beschikbaar gesteld. Ook heeft men gezocht naar een roos met blauwe kleur, een kleur, die er tot heden nog niet is. Afgewacht moet worden in hoeverre do kweekers hiorin geslaagd zijn. Voorts zijn er heel wat inzendingen perk rozen (ongeveer 200 M2.), trosrozen, kasro- zen en klimrozen. Dc kamp om de Jhr. Mock-medaille zal ook dit jaar weer zwaar zijn en de jury, waarin ook enkele bekende buitenlandsche kweekers zitting hebben, zal zeker voor oen moeilijke taak staan. De jubileerende vcreeniging is oorspron kelijk door enkele liefhebbers van do roos gesticht cn had in hot oprichtingsjaar een twintigtal leden. Thans telt de vereeniging ongeveer 600 leden, over de geheele wereld verspreid. DE BEZUINIGING AAN DE KWEEK- SCHOOL TE APELDOORN Waarin de maatregelen bestaan. In aansluiting op een bericht in een vorige éditie, waarbij wij meedeelden dat dc Rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apel doorn niet zal worden opgeheven, doch dat op deze inrichting bezuinigingsmaatregelen zullen worden toegepast, verneemt het Hbld thans dat deze maatregelen bestaan in: het omzetten \an den vior-jarigen cursus in een driejarigen; een studiebeurs zal niet meer worden beschikbaar gesteld; fróbelklasse en het achtste leerjaar aan de leerschool zul len worden opgeheven, terVvijl voorts geen tuinman voor de schoolwerktuinen mag worden aangehouden. DE BURGEMEESTER VAN STEDUÏT. De nieuwbenoemde burgemeester van Stedum, de heer G. Kuyper, is oud-majoor der infanterie en werkzaam op de gemeen tesecretarie van .Kouderkerk a. d. Rijn, In Duitschland geeft men ze thans voor 10 dagen (Van onzen weerkundigen medewerker.) Verleden jaar heb ik in een reeks van ar tikelen in een ander blad de grondslagen behandeld, waarop weervoorspellingen op langen termijn zouden kunnen worden op gemaakt of die zouden kunnen dienon oni het karakter van het weer langen tijd voor uit te beoordeelen. In het laatsto artikel van die reeks heb ik toen medegedeeld, dat de Staatliche Forschungsstelle für langfris- tlge Witterungsvorhersago te Frankfort-Rö- delheim, die onder leiding staat van Prof. Dr. F. Baur, reeds sedert cenige jaren de gegevens verzamelt cn uitwerkt, die do mo gelijkheid openen weersverwachtingen voor 10 dagen vooruit op te makem on dat het plan bestond dergelijke voorspellingen in den loop van het jaar 1932 te publiceeren Dit plan is nu tot verwezenlijking gekomen en men kan than6 tweemaal in do week door middel van dc radio deze voorspellin gen afluisteren. Dit is geen zaak om don draak mee te steken. Een vergelijking met den Enkhuizer Almanak gaat hierbij allerminst op omdat deze laatste een geheel anderen grondslag gebruikt dan Prof. Baur. Bij het samenstel len van den Enkhuizer Almanak gaat men uit van de gedachte, dat een bepaalde op volging van weerstoestanden na verloop van een aantal jaren terugkeert, een ge dachte, die in wezen misschien niet onge grond is, maar in details niet kan worden uitgewerkt zonder tot mislukkingen tc lei den. Dc tiendaagsche weervoorspellingen, die nu in Duitschland worden gepubliceerd be rusten daarentegen op den samenhang tus schen de weergesteldheid in een bepaald gebied in dit geval NW-Duitschland en de weersgesteldheid, die in andere ge bieden binnen een bepaalden tijd daaraan voorafging. Er is een zeer uitgebreide sta tistische studio noodig geweest om dien sa menhang te ontdekken en zoo goed te lee- ren kennen, dat het mogelijk zou zijn voor spellingen op zoo langen termijn mogelijk te maken. Wij moeten ons verheugen, dat de metereologie er in geslaagd is goede grondslagen voor zulke verwachtingen te vinden. De trefkans van dezo verwachtingen is 5 op 6. Het nut, dat aan zulke voorspel lingen op langen termijn verbonden is, kan men stellig onberekenbaar noemen. Enkele jaren geleden heeft Prof. Baur voor een deel van Duitschland een waarschuwing gegeven voor het intreden -van een regenpe- riodc, op grond waarvan een vervroegd binnenhalen van den oogst een verlies van ongeveer 8 millioen mark heeft voorkomen. Deze weervoorspellingen zijn daarom voor ons land van belang omdat zij onder zeker voorbehoud ook voor ons land gelden. Dit zal vooral voor het Oosten van het land het geval zijn, voor het Westen misschien iets minder door den invloed van de nabijheid van de zee, die vooral bij onweerstoeêtan- den zich laat gelden. Waar men in den laatstcn lijd het verlan gen naar weersverwachtingen op langen termijn gaandeweg ziet toenemen en bet nut daarvan niet twijfelachtig is, mag men ze ker mot groote belangstelling de publicatie van deze tiendaagsche weervoorspellingen volgen,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7