HET GESCHENKENDEPOT EEVER'S ZEEP MIJ. u VGHRRDIN6EN MAAR: GEVAARLIJKE TOEREN IN CIRCUS EN VARIÉTÉ Aanschrijving van den minister DOOR DEN STROOM GETROFFEN DER00DE HAAN KRAAIT WEER Boerderybrand onder Zwolle EEN JURY HEEFT TE DIENEN.... OPPERRABBIJN A. S. ONDERWIJZER ZEVENTIG JAAR VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER der Sunlight Zeepfabrieken aan de LANGE JANSSTRAAT 25 te Utrecht, blijft aan dit adres voorloopig gevestigd. DUS: Geen last van bons opzenden. Geen porto meer te betalen voor het inzenden dezer bons. in het geschenkendepöt een keuze doen en het gewenschte ineens meenemen. Het depöt is geopend eiken werkdag van 9-5 en 's Zater dags van 9-1 uur. ALS GEREGELD VERBRUIKSTER OMZER ARTIKELEN VERWACHTEN WIJ OOK U NIEUWE SLAG VOOR ONZE MIJNEN? TEGEN „HET" RAPPORT DE TRAGISCHE REEKS WIE RADIO DEELACHTIG ZIJN De gemeentelijke overheid moet ze tegengaan De minister van Staat, minister van bin- nenlandsche zaken, heeft aan de burge meesters den volgenden brief, betreffende gevaarlijke verrichtingen bij openbare ver makelijkheden, gezonden: „Het zal u wellicht bekend zijn, dat in den laatsten tijd in de programma's van circussen en variété's nummers worden in- gelascht, welke, ten einde de sensatiezucht van het publiek aan to wakkeren, gevaar lijk moeten worden geacht, hetzij voor do uitvoerende artisten, hetzij voor liet publiek. Het behoeft geen betoog, dat het, om er ger te voorkomen, noodzakelijk is aan be doelde vertooingen zooveel mogelijk paal en perk te stellen. Door wettelijke voor schriften kan dit doel niet ten volle wor den bereikt, omdat daarvan geen oogen- blik effect is te wachten. Echter heeft de plaatselijke overheid het in de hand, zulks op grond van het bepaalde in artikel 221 der Gemeentewet, de voor uitvoerenden en voor het publiek gevaarlijke vertooningen tegen te gaan. Aan de vergunningen tot het geven van openbare vermakelijkheden, kunnen toch voorwaarden verbonden worden, waarbij op straffe van intrekking dier vergunning of verboden wordt het geven van voorstel lingen, waaraan gevaar verbonden is voor de uitvoerenden of voor het publiek, óf waarbij deze vertooningen slechts worden toegelaten, indien naar het oordeel van do plaatselijke politie voldoende maatregelen met betrekking tot de veiligheid worden getroffen." Linkerbeen verkoold Groningen. 25 Juli. Hedenmiddag is de 23-jarige E. E. van het- Provinciaal Elec- triciteits Bedrijf in aanraking gekomen met den stroom van een hoogspanningskabel. Zijn linkoronderbeon is verkoold, terwijl hij verder over het geheele lichaam ernstige brandwonden heeft gekregen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Dit ongeval was tevens vermoedelijk de oorzaak, dat zoowel gelijk- als wisselstroom gedurende een twintigtal minuten uitgeschakeld werden. J. W. DIJKSTRA. Afscheid als directeur Rijks kweekschool Hcerenveen. Na een 47-jarigen dienst bij het openbaar lager onderwijs heeft de heer J. W. Dijkstra Zaterdagmiddag officieel afscheid genomen als directeur der Rijkskweekschool te Iïee- renveen. Tal van onderwijs- en burgerlijke autori teiten waren aanwezig, daarnaast leeraren, oud-leeraren, leerlingen, oud-leerlingen en \ele belangstellenden. De heer Dijkstra werd toegesproken door 'dr. Nijhoff te Groningen, hoofdinspecteur •van het l.o., namens de leeraren door den heer Poort, namens het personeel van do leerscholen door den heer Van Tuinen, na mens do gemeentebesturen van Schoterland en Engwirden door den heer Falkema, bur gemeester van eerstgenoemde gemeente. Cadeaux werden aangeboden in den vorm van schrijfbureau en lamp en wel in ver band met do omstandigheid, dat de heen gaande zich thans zal gaan wijden aan de herdrukken van zijn vader, den bekenden Frieschen schrijver, Walling Dijkstra. Do heer Dijkstra dankte voor dc groote belangstelling, sprak van een leven, waar voor hij dankbaar kon zijn, en van nog ge noeg werkkracht en werklust om nog niet te gaan rusten. X.R.Ct. BEROOVING. Den Bosch, 25 Juli. Heden werd voor het gerechtshof te Den Bosch behandeld de zaak tegen Petrus Smetsers, sigaren maker te Zeelst, wegens het beroovcn van den koopman Snetens aldaar. De recht bank had den sigarenmaker van het ten laste gelegde vrijgesproken. Het gerechts hof veroordeelde hem heden tot 4 jaar ge vangenisstraf. ZWEEFVLIEGEN. Goede resultaten bereikt in hot kamp te Egmond aan Zee. In het zweefkamp te Egmond aan Zee is druk leven. De instructie, die berustte bij den beer Wendling, wordt nu mede uitge oefend door de Heeren van Hulst en den kampleider Kruithof. Het oefenen is in vollen gang. Er werden Donderdag reeds twee examens afgelegd. De toekomstige zwever moet namelijk verschillende brevetten veroveren. In de eerste plaats het z.g. brevet A, waarbij hij 20 seconden in de lucht moet hebben ge gleden. Dan volgt het brevet B, daartoe moet hij 5 maal een minuut hebben ge zweefd, terwijl voor 't brevet C een vlucht van 5 minuten moet worden afgelegd. Nu, uls men 5 minuten achteroen 'heeft ge zweefd, daarbij verschillende bochten heeft beschreven en dit langs de duinen, dan kan men gerust zeggen, dat dc zwever al aardig op weg is. Men begrijpt, dat de beide zwevers We ber en Stoll, die hun eerste examen afleg den, in de wolken zijn en, hoewel ze al menig uurtje in een motor-vliegtuig heb ben doorgebracht, de zweefsport roemen als een die zeer bijzondere ervaringen mee brengt. Vrijdagmorgen hebben de drie instruc teurs achter een auto verschillende vluch ten uitgevoerd. Hoewel dit reeds eerder op het vliegveld Schiphol door ir. von Baum- hauer was ontwikkeld, moest de tocpassihg op het 6trand nog plaats vinden. Dit bleek zoo buitengewoon goed te - gaan, dat ook wanneer er weinig of geen wincl is, of de wind in do richting langs het strand waait, men met behulp van de auto de leerlingen kan blijven oefenen. Er zijn nu 12 leerlingen in het kamp. Er kunnen nog leerlingen worden aangeno men. Het plan is het kamp tot 31 Augus tus voort te zetten. We raden een ieder aan, die met deze mooie 6port kennis wil maken, deze gelegenheid niet te laten ont snappen. Zwolle, 25 Juli. Hedennacht brak brand uit in de hooiberg van de boerderij be woond door de fam. Put Sr. aan den Has- selscherdijk op grond der gemeente Zwolle. Hot vuur greep zoo snel om zich heen, dat dc beide andero kapitale boerderijon, als mede drie landbouwschuren en 5 hooiber gen er door werden aangetast cn geheel verloren gingen. Ook een aantal landbouw werktuigen werd een prooi der vlammen. Het vee kon worden gered. De brandweer uit Zwolle, die spoedig ter plaatse was, wist verdere uitbreiding te voorkomen. De boerderijen werden bewoond door do fam. Put Sr., Put Jr. on Neuteboom. Zij waren allen verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoedelijk hooibroeiing. 's-Gravenhagc, 25 Juli. Zondagavond ruim tien uur ontdekte mej. Z„ een dienst bode in betrekking bij den hoer van C. aan de Boekhorststraat 141, die haar kamer heeft in het naastgelegen perceel 139 dat in laatstbedoeld huis, waarin een vischwin* kei van den heer J. M. is gevestigd, brand was uitgebroken, en wel op de lo verdie ping. Do brandweer, onmiddellijk gealar meerd, bluschte den brand, waarbij met een di- htcn rook viel te kampen, met den klei nen straal op dc motorspuit Rijswijksche- wog. Een overloop cn een vertrek braadden uil. Scherpe motie van Haagsche kunste naars contra de inrichting van de tentoonstelling in Amsterdam Men zendt ons de volgende motie ter publicatie: De alecmecne vergadering der Haagsche Federatie van Beeldende Kunstenaarsver- eenigingen, gezien het feit, dat er voor de tentoonstelling van werken van levende Nederlandsche leeldende Kunstenaar in het Stedelijk Museum te Amsterdam door plaatsgebrek ongeveer 200 werken gewei gerd zijn en dat velen uitmundonten colle ga's in 't geheel geen plaats waardig werd gekeurd, betreurt het, dat de jury-leden het hun geschonken vertrouwen op een cy- nisch-egoistische wijze hebben beantwoord door zichzelf twee en zelfs drio plaatsen toe te kennen, waaruit tevens blijkt, dat zij zich zelf beschouwen als do meest superieure kunstenaars van Nederland. Dc Haagsche Federatie verzoekt vriende lijk aan do Ned. Federatie van Beeldende Kunstenaarsverenigingen in den vervolge ervoor te willen zorgen, bij de organisatie van tentoonstellingen, dat de jury zich niet kan bevoorrechten. Het is de meening van de Haagsche Federatie, dat een jury heeft te dienen cn niet te heerschen. OPENSTELLING VAN HET LANDGOED DE HONDSBERG BIJ OISTERWIJK. Bij beschikking van de ministers van oeconomisehe zaken en arbeid en van fi nanciën is het landgoed Do Hondsberg, groot pl.m. 103 H.A., tocbehoorcnde aan den heer A. Kleiweg dc Zwaan te Amsterdam en gelegen ten Zuiden van Oistenvijk, tus- schen den weg naar Moergestel en de eigendommen aldaar van de Verecniging tot behoud van Natuurmonumenten, er kend als een landgoed in den zin van arti kel 1 der Natuurschoonwet 1928. Dit landgoed, dat in veel opzichten over eenstemming vertoont met do aangrenzen de bezittingen van genoemde verecniging, is voor wandelaars opengesteld op vertoon van kaarten, die tegen 0.25 per gezin en 0.10 per persoon verkrijgbaar zijn bij den heer J. Hommen, villa Waldemar te Oister- wijk. De kaarten zijn een jaar geldig. 55-JARIG PRIESTERSCHAP. O 8 6. Deken Mgr. G. van der Boer te Os6 herdenkt vandaag den dag, waarop hij voor 55 jaar het H. Priesterschap ontving. Zijne Hoogeerwaarde is ruim 81 jaar en mag zich ïn een goede gezondheid ver heugen. Een man van groot initiatief Een bloeiende Joodsche gemeente Uit het zegenrijke leven van den opper rabbijn bij de Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Amsterdam, S. A. Onderwijzer, die Zondag zeventig jaar werd, ontleent het Hbld. de volgende bijzonderheden: De Joodsche gemeenschap in het alge meen en de Joodsche gemeente te Amster dam in het bijzonder hebben aan den op perrabbijn groote verplichtingen. Steeds heeft hij het juiste gevoel gehad voor de steeds groeiende noodon van den tijd en daarin voorziening weten te brengen. Hij toonde zich een man van groot initiatief, een baanbreker, wiens patriarchale figuur reeds lange jaren in het middelpunt staat van oen sterken opbloei van Joodschgods- dienstig leven. „Belangstelling", aldus verklaarde de heer Onderwijzer in een onderhoud, dat eon medewerkster van het Hbld. bij zijn veertigjarige ambtsvervulling met hem heeft gehad, „belangstelling in alles, wat den Joodschen godsdienst betreft, valt in steeds stijgendo mate waar te nemen. Ah ik die belangstelling vergelijk met wat ib aantrof, tien ik veertig jaar geleden mijt; herdelijke taak begon, dan is die vooruit gang waarlijk buitengewoon te noemen. D< zucht naar meer kennis openbaart zich in de vcreenigingen, die voordrachten wen- schen van de rrabbijnen en wier leden in grooten getale naar die voordrachten ko men luisteren. De belangstelling spreekt uit de specifiek Joodsche organisaties, voor velerlei doeleinden opgericht; zij spreekt uit den wcnsch naar godsdienstonderwijs, naar nauwere aanraking met dc heilige ge schriften on wat daarmee verband houdt." Dc opperrabbijn, zorgend medo voor het maatschappelijk welzijn van zijn ge- mecntcnarcn, heeft, ongeveer dertig jaar geleden, dc werkliedenverccniging Betsalel opgericht en daarmede zich de critiek van velen op den hals gehaald. „U zijt oók al een halve socialist", werd hem, schijnbaar schertsend, maar ernstig bedoeld, toegevoegd. „Aan de andere zijde echter meende men", zegt de heer Onderwijzer, „dat het altaar stond in dienst van het kapitaal en dat Betsalel werd opgericht tegen den A.N.D.B. Niets nu was minder waar Zorgend voor het morccle welzijn van zijn gemeentenaren, treedt dc opperrabbijn ook op als arbiter in echtschcidingsquaes- ties. Honderden gevallen op ritueel gebied, die nauwgezet berecht' moeten worden, legt men het rabbinaal -roor. „Dat oischt", aldus de heer Onderwijzer' „een tijdrobven- de studie, waarbij wij ih uitgebreide boe kerijen voorlichting moeten zoeken. Het beantwoorden van al die, vaak buitenge woon ingewikolde, quaesties over wat als wel of als niet geoorloofd mag worden be schouwd, legt zooveel beslag op mijn tijd, dat de lust om te schrijven helaas niet tot uiting kan komen. Noodgedwongen moest ik mij beperken tot het in druk doen ver schijnen van eenige Joodsch-wetcnschap- pclijke voordrachten op Halagisch gebied. En dan is er mijn vertaling van den Pen tateuch met de commentaren van Raschi. „Dit werk (ik mag het zeggen omdat het reeds zoo vaak werd geconstateerd) wordt véél gebruikt cn heeft reeds menigen gods dienstleeraar bij het verklaren van moei lijke passages den weg geëffend Toen dr. Dimner in 1871 tot opperrabbijn werd benoemd, telde dc gemeente der Hoog-Duitsche Joden in Amsterdam 27.000 zielen. Onder het bewind*van den heer On derwijzer is het aantal tot 65.000 gestegen. IIoo bemind en geacht de heer Onderwij zer is, kwam bij zijn jubileum in Augustus 1928, toen hij veerlig jaar geestelijke bij de Amsterdamschc N. I. Hoofdsynagoge was, duidelijk tot uiting in de huldo, hem bij die gelegenheid van veie zijden ge bracht. De nummering van de lijsten. Heden heeft het Centrale 6tembiw-eau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer vergaderd ter nummering van de voor de verkiezing op Vrijdag 29 Juli a.e. ingediende candidatcnlijsten. De uitslag hiervan is al6 volgt: In de groep van provinciën omvattende Gelderland, Overijsel cn Drente, waren in gediend een lijstongroep en zeven stellen gelijkluidende lijsten. Deze kregen de vol gende nummering: No. 1. Vrijheidsbond. No. 2. Do lijstengroep bestaande uit twee lijsten der R.K. Staatspartij. No. 3. de lijsten van de Staatkundig Ge reformeerde Staatspartij. No. 4. Communistische partij. No. 5. De lijsten van den Vrijz.-dem. bond. No. 6. S.D.A.P. No. 7. Anti-revol. partij. No. 8. Chr.-Hist. Unie. In de provincie Zuid-Holland waren inge diend 8 op zich zelf staande lijsten, welke de volgende nummers kregen: No. 1. Staatkundig Geref. Partij. No. 2. Communistische Partij. No. 3. Vrijheidsbond. No. 4. S.D.A.P. No. 5. Chr. Historische Unie. No. 6. Anti-revol. Partij. No. 7. R.K. Staatspartij. No. 8. Vrij'Z.-Dem. Bond. De Belgische cementfabrieken over wegen geen Nederlandsche kolen meer te gebruiken. Van goed ingelichte zijde wordt on6 ge meld. dat Belgische cementfabrieken ern stig overwegen, of zij verder Nederlandsche kolen zullen kunnen blijven betrekken, daar door de bekende ministcrieole aanschrijving i.z. het uitsluitend gebruik van Nederland sche cement voor openbare werken dc afzet van hun product hier te lande ernstig wordt bedreigd. Dit zou een nieuwe ernstige slag zijn voor onze mijnen, van welke bedoelde fabrieken jaarlijks tienduizenden tonnen Nederlandsche kolen betrekken. Een landelijke betooging in 7 zicht Vrijdag 22 Juli j.l. kwamen de hoofdbe sturen der bij het comité ter behartiging van de algeraeene belangen van overheids personeel (A. C. O. P.) aangesloten bonden in Amsterdam in gecombineerde vergadc ring bijeen. Besproken werd het rapport-Weiter, dat algemeen werd gekwalificeerd als een reactionnaire aanval op de positie van het overheidspersoneel en de arbeidersklasse. De vergadering liet zich in scherp afkeu rende zin over het rapport uit en besloot tot het voeren van een felle afweeractie. Hot daarvoor door het A. C. O. P.-bestuur opgestelde plan werd met algemecne stem men aanvaard. Ingevolge dit plan zullen o.a. een aantal gewestelijke vergaderingen worden belegd, terwijl in September, na de- verschijning van de millioenennota, een massale lande lijke betooging te Amsterdam zal worden gehouden. Het partijbestuur van de S. D. A. P. en t bestuur van het Ned. Verbond van Vak- veroenigingen hebben aan het A. C. O. P. volledige moreele steun bij deze actie toe gezegd. Ter behandclinj_van onderdeelcn van het rapport-Wclter zullen bovendien van te voren eenige congressen van-befangrijke groepen overheidspersoneel worden belegd. Maatregelen werden getroffen voor een uitgebreide schriftelijke voorbereiding van deze actie, door middel van manifesten, brochures, platen e.d. DEN HAAG GAAT 5.200.000 LEENEN. Twee leeningen 5 pCt. B. en W. van don Haag zijn bedacht ge bleven op een zoo spoedig mogelijke conso lideering van vlottende schuld; met name hebben zij het oog gehouden op het verkrij gen van een aanbieding voor een leening op langen termijn (40 jaren). De laatste twee 5 pCt.-leeningcn zijn gesloten op resp. 5- en 6-jarigen termijn; als definitief dek kingsmiddel zijn dergelijke lecningen uit den aard der zaak onvolkomen, omdat na het verstrijken van deze termijnen opnieuw moet worden geleend voor het restant, n.l. voor het geheele bedrag verminderd met de te re9ervecren jaarlijksche aflossingsbe dragen. Onderhandelingen hebben geleid tot het vorkrijgen van eenige aanbiedingen van een rijksinstelling en van barikconsortiums, tot het overnemen van een 5 pCl.-leening groot 5.000.000 op 10-jarigen termijn; de voor- deeligste van deze achten B. en W. aanne melijk. Verder hebben zij een aanbieding gekregen van het Pensioenfonds ten be- hoevo van het Personeel der N.V. Ned.-Ind. Spoorweg-Maatschappij tot het sluiten van een onderhandsche 5 pCt. geldleening, groot 200.000, eveneens af te lossen in 40 jaren. Ook van deze onderhandsche leening achten B. cn W. de voorwaarden aanvaard baar. Zij stellen dan ook voor deze lecningen aan te gaan. Het verkeer vordert weer eenige menschenlevens In een bocht op den Amstcldijk nabij Ouderkerk is Zondagmiddag de 21-jarige A. d. L. van do duo van een motorfiets ge slingerd. Zij kreeg een ernstige hoofdwonde en zware inwendige kneuzingen; men heeft haar naar een ziekenhuis overgebracht. - Maandagochtend te 7 uur is bij de Maaldrift een auto, waarin gezeten w&rcn do heoren v. d. L. uit Rotterdam met een kind on K., uit Vlaardingen, door de glad heid van don weg geslip en tegen een boom gereden. K. werd ernstig gewond naar het Academisch Ziokenhuis te Leiden overge bracht, waar hij na eenige oogenblikken overleed. De andere personen kwamen er met lichte verwondingen af. De auto was geheel vernield. Nabij de buurtschap Zevenhuizen, on der -Leende (Liraburg) kwam Zondagmor gen omstreeks 8 uur de 46 jarige motor fietsrijder J. de V. uit Maastricht met groo te snelheid uit de richting Maarheeze ge reden. In een scherpe bocht van den weg bemerkte hij niet een hem tegemoetkomen- len auto en is hij tegen een boom gereden. De man. die op slag gedood werd, was ge huwd cn vader van zeven kinderen. Het lijk is naar het ziekenhuis te Loonde vervoerd. Zondagmiddag passeerde de motor rijder Paap met op de duo den heer Gielis uit Oss de Staalstraat to Vught. Plotseling verloor hij de macht op het stuur en reed legen de 'pui van een sigarenwinkel. De heer Paap. werd met een gapende hoofd wonde cn in bewusteloozon toestand naar het ziekenhuis te Vught vervoerd. De heer Gielis geraakte met een been onder den motor cn liep een zware beenwonde op. Na verbonden te zijn konden beiden naar hun woonplaatsen worden overgebracht. 69 luisteraars per 1000 zielen Eind Juni 1932 bedroeg het aantal aan gegeven radioontvanglnrichtingen 291.926. Het aantal aangeslotenen aan radio-dis tributie centrales bedroeg 256.464, hetgeen in totaal neorkomt op 69 luisteraars per 1000 inwoners. PASTOOR PERQUIN STELT VOOR.... Voor den K.R.O.-mlcrofoon heelt pastoor Pcrquin, de K.R.O.-voorzitter, een praatje gehouden, waarin hij sprak over de ochtend muziek. Hij achtte het \crkwisting eiken ochtend van aclit uur af over twee zenders muziek uit te zenden en zou nu willen, dat de vier groote omrocpvereenigingen zich met elkaar zouden verstaan. En wol in dier voege, dat 'a morgens van acht uur tot b.v. 11 uur 30 namens dc vier over één zender zou worden uitgezonden. Het zou veel kos tenbesparing geven en tevens een begin zijn tot samenwerking. Het denkbeeld lijkt zeker, aldus het Han delsblad, de overweging waard. Laat pas toor Perquin eons definitieve .voorstallen doen aan de andere omroepvereerugiogea!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7