DE HOLLANDERS TE LOS ANGELOS Omtrek UIT DE HISTORIE VAN SOEST Het merkwaardige Gaes- beeker gilde i>iturn nti plaatselijk bedrijf Laat Stoomen, Verven eet. QUICK stationsstraat 16 - telefoon 344 LUITENANT-VLIEGER VEROORDEELD RADIOPROGRAMMA DE GROETEN AAN HET VADERLAND NAT. KAMPIOEN SCHAPPEN Eenmaal waren de bewoners berucht, omdat zij al te rap het mes hanteerden J. H. Brinkgreve—Entrop publiceert in het Maandblad van „Oud-Utrecht" een ar tikel, waaraan wij het volgende ontleenen: „Vroeger was Soest bekend om het kwee- ken van zijn kleine, Soester rapen, die 'n zekere bekendheid bezaten en geliefd waren om hun fijnen smaak. Ik heb ze nog wel eens 'n enkelen maal te koop zien aanbie den, die keurig ronde, goudgele raapjes. Ze worden geschild, in zijn geheel gekookt en gegeten als bloemkool. Nu worden veel Soester knollen als veevoeder gekweekt, maar de fijne Soester raapjes vindt men niet meer. Ook van de aloude huisnijver heid is niets meer over; het was een alge meen gebruik, dat de boerinnen en haar dienstboden zich 's winters met katoen spinnen onledig hielden, welk product aan de handweverijen in Amersfoort afgeleverd on waardoor ze een aardige bijverdienste hadden. Oudere dames zullen zich allicht het „Amersfoortsch" herinneren, een hee! smal satijnstreepig katoen, dat vooral voor luiermandkleertjes werd gebruikt, voor pon netjes, apenrokken, e.a. Soest ging oudtijds reeds door voor een welvarend dorp, dat een niet onbelangrijken handel dreef. In een er onder behoorend gehucht „dc Isselt" had men zelfs tot 1821 een glasblazerij. De Socstenaren stonden alom bekend als 'dappere, bekwame schutters, die het ver ge bracht hadden in de kunst van het boog schieten. Ze hadden dan ook een schutters gilde, „het St Aechtengilde," naar den stich ter ook wel „Gaesbeokergilde" genoemd, welks oorsprong in de middeleeuwen ligt en dat tolkenjare op den tweeden Pinksterdag naar de papegaai schoot. Omtrent de stich ting van het gilde, vermeldt de volksover levering het volgende: Jacob van Gaesbeek maakte op zekeren dag met zijn zoon een rit over hun landgoed, Blijendaal. Het trof den ouden jonker plotseling, hoe slecht z'n zoon te paard zat. Dit wekte zoodanig z'n toorn op, dat hij den jongen man met een stok een slag op het hoofd gaf, met het noodlottig gevolg, dat deze dood ter aarde stortte. Als boetedoening stichtte hij het St. Aechtengilde, gewijd aan de patrones van Soest, onder voorbehoud, dat telkenjare alle gildcbroeders op bepaalde dagen (b.v. St. Aechten, 5 Febr. en op H. Sacramentsdag) ter kerke zouden gaan en voor het zielehoil van z'n zoon bidden. Hij schonk het gild verschillende stukken grond, uit welker op brengst het gilde zou kunnen „teren," d.i feest vieren. Het Gaesbeekcrgikle bestaat nog steeds, al heeft het zijn karakter als schuttersgilde geheel verloren. De landerijen worden nu nog als „gildland" verhuurd en van dc opbrengst toert het gilde nog eens in de vier jaren. In October 1931 zou weer geteerd worden, maar de ouderman van het gilde deelde mij in 't begin van October mee dat, met het oog op de zorgelijke tijden, do leden liever de som (per gezin f 26.ont vingen om brandstoffen en wintervoorraad op te doen dan het in de herberg op te ma ken. Soest heeft vele malen hevige rampen meegemaakt. In het jaar 1:356 werd het ver brand door Gijsbrecht van Nijenrode op he vel van den Hollandschen giaaf, Willem V, omdat de Stichtenaren Muiden en Wecsp in brand gestoken hadden. Tijdens do regeering van Karei den Stou ten in 1181 onderging het nog eens dat lot. En toen in 1545 Maarten van Rossum Amersfoort belegerde, werden Soest en om liggende dorpen geheel uitgeplunderd. Ten slotte had het in 1029 nog eens te lijden van de keizerlijke troepen onder Montecuculi. .Want gedurende den dertigjarigen oorlog waren Spanje en Duitschland bondgenoo ten. De Duitsche troepen drongen de Velu- we binnen, namen Amersfoort en teisterden de omliggende dorpen, o.a. ook Soest. Geen wonder, dat in zoo'n ruwen tijd do dapperheid hoog gehouden werd. Een Soes- tenaar, die goed schieten en handig met het mes omgaan kon, teneinde 'n ander een paar flinke kerven toe te brengen, stond hoog in aanzien. Daarbij komt nog, dat do inwoners van Soest met hun buren uit Eem nes en Spakenburg hekend stonden als twistziek. Het is een dertig jaar geleden, dat zoo'n echte Soester zich bij den dokter aanmeldde, omdat z'n tegenstander 'm zijn neus afgebeten had. Hoe meer litteekens een rasechte Soeste naar op zijn gezicht had, des te hooger stond hij bij de Soestersche schooncn aan geschreven en verre van hun man of vrijer van een vechtpartij terug te houden, moe digden zij hem er eerder toe aan. Maar gelukkig heeft de tegenwoordige tijd een andere maatstaf dan het messentrek ken en hoewel het jammer is. dat voel oude dingen verdwijnen, 't is toch maar beter, dat ruwheid plaats heeft gemaakt voor zachtere zeden." CTCIIMT UCT NED- FABRIKAAT bi) Eenigste zaait met eigen bedrijf hier ter stede, De Olympladestad fn vlaggetooi. Een loto van een der hooldstraton van Los Angelos. Aanrijding op den Biltschen straat; weg, waarbij een duorijder doo= delijk verwond werd Een maand hechtenis voorwaardelijk 's-IIcrtogenboscli, 26 Juli. Voor den Krijgsraad stond terecht een 29-jarig res. Ie luitenant, leerling-vlieger bij de luchtvaart-af deeling te Soesterberg, wien ten laste werd gelegd, dat hij op 12 Decem ber te De Bilt als bestuurder van een twee wielig motorrijtuig, daarmede hoogst roeke loos heeft gereden op den openbaren rijweg, den Utrechtscheweg, en daarbij in aanrij ding is gekomen met een bakkerswagen, met het gevolg dat de duorijder met het hoofd tegen een ijzeren mast is gekomen en zoodanig werd verwond, dat hij korten tijd na liet ongeval aan de verwondingen is overleden. Beklaagde reed met eon snelheid van plm. 60 K.M. op genoemden weg, toen een bak kerskar, die met een paard bespannen vóór hem reed, opeens een zwenking naar links maakte om de Kerklaan in te rijden. Getuige H. van den Brink, de bestuurder van den bakkerswagen, verklaarde voordat bij van richting wilde veranderen, rnet de zweep een teeken te hebben gegeven; be klaagde beweerde, dat de zweep slechts enkele decimeters buiten de kar uitstak en hij dat ook niet als een teoken had begre pen; deze bewering werd door twee getui gen. die beiden ook motorrijdr zijn, beves tigd, terwijl t\vee andere getuigen als hun mecning te kennen geven, dat het ongeluk aan noodlottigo omstandigheden was te wijten. De waam. auditeur-militair mr. Kleinen Hammans, achtte schuld voor beklaagde aanwezig en cischte een hechtenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Beklaagdes raadsmans, de kapitein L. A M. Koppert, der Luchtvaartafdecling, pleit te vrijspraak. Dc Krijgsraad, uitspraak doende, veroor deelde beklaagde overeenkomstig den eiscli tot een maand hechtenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaren. (Telegraaf). FLORALIA-FEEST. B a a r n. Het jaarlijksche Floralia-feest zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag, 23 Augustus a.s. Er zal wederom een wedstrijd met ver sierde rijwielen aan verbonden worden. DE FEESTELIJKHEDEN OP 2 AUGUSTUS. Baarn. Op den tweeden Augustus a.s. zal de feestviering dit jaar in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden een so ber karakter dragen. Van eigenlijke feestelijkheden van de zij de van de permanente oranje-commissie zal dan ook niets komen. Een aubade aan I-I. M. de Koningin-Moeder zal in verband met den gezondheidstoestand van de hooge ambachtsvrouwe wel niet plaats vinden. Het traditioncele ringrijden en vuurwerk zullen thans ook niet plaats hebben. Wèl zal des morgens de Baarnsche har monie „Crescendo" concerteeren op den Brink en wellicht nog een ommeggang door de gemeente maken. De Christelijke Ornnjcvcreeniging heeft het voornemen opgevat op dezen dag een feestelijke samenkomst tc beleggen in het Baarnsche Bosch, zulks behoudens toe stemming van HL M. dc Koningin-Moeder Op deze samenkomst, welke om twee uur zal aanvangen, zal ds. W. Seinen, gerefor meerd predikant alhier, al6 spreker optrc den, terwijl muzikale medewerking ver leend zal worden door de christelijke mu ziekvereeniging „Excelsior" van Bunscho ten-Spakenburg. Donderdag 28 Juli. Hilversum: 8.01—10.00 Gramofoonmuziek. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoonmuziek# 10.30—11.00 Solistcnconcert dobr Fritz Kok (viool) en Ellen Kok (piano). 11.00—11.30 Mevr. R. Lotgering-IIilde- brand: „Verfrisschende dranken en ijs". 11.3012.00 Solistenconvert. (Voortz.). 12.01—2.00 Lunchmuziek door Kwartet o.l.v. Prof. Ugo Calatroni: Ernesto Mercian- li, piano. Ugo Calatroni, viool. Gino Silvcs- tri, cello en Franco Gualtieri, zang. 2.00—2.15 Rustpoos \oor dc N.S.F. voor verzorging zender. 2.15—3.00 Solistcnconcert P. E. J. Appe- lius van Hoboken, viool en mevr. M. C. Ap pel ius van Iloboken-Wijmer, piano. 3.00—4.00 Gramofoonmuziek. 4.00—5.00 Ziekcnuur door mevr. Antoinet te van Dijk. 5.00—5.30 Causerie door Max Tak (geïllus treerd met gramofoonplatcn). „Louis Arm strong en Cab. Calloweg." 5.30—6.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. (Refreinzang: Bob Scholte). M. m.v. Lya Ro land, zang. 6.30—7.00 Sporlpraatje door H. Hollander en T. E. Slot over „Zweefvliegen". 7.00—8.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 8.01—8.30 Gramofoonmuziek. 8.30—9.30 Concert door het Utrechtsch Ste delijk Orkest o.l.v. Albert van Raalte. 9.30 Voordracht door Nico de Jong. a. Het voordeel van lang te zijn (E. v. Lidt de Jeu- de), b. Wekken (E. v. Lidt de Jeude). 9.4510.35 Het Utrechtsch Stedelijk Or kest o.l.v. Albert van Raalte, Pierre Palla, pianosolist. 10.35—10.15 Nieuwsberichten en koersen Vaz Dias. 10.4512.00 Aansluiting met „de Vcreeni- ging" te Nijmegen. John van Brück en zijn band met een speciaal programma ter ge legenheid van do 4-daagsche afstandö marsch, welke op dezen dag beëindigd is. Huizen: 8.00—9.15 K.R.O. Gramofoonplaten. 10.00 N.C.R.V. Gramofoonplaten. 10.15 Ziekcndienst 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 K.R.O. Godsd. Halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 N.C.R.V. Gramofoonplaten. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Pauze. 4.00 Ziekcnuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Cello-recital Ludwig Werner. Aan de vleugel: mevr. H. Werner-Stuiver. 6.45 Knipcursu^. 7.00 Declamatie door G. Meynen. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Ds. K. H. Wallicn: Het bezoeken van zender en studio. 8.15—10.45 Concert. N.C.R.V.-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk, rn. m. v. Utrechtsch Dubbelkwartct o.l.v. W. Schuileman. O.a, fragm. uit „Gioconda", Ponchielli cn fant. „Madame Butterfly", Puccini. 9.00—9.30 Zendingspraatje door ds. L. Ne telenbos. 10.00 ca. Vaz Dias. 10.45—11.30 Gramofoonplaten. DE VIERDAAGSCHE. De eerste dag. N ij m e g e n, 26 Juli. Hedenmorgen is de „Vierdaagsche" begonnen. Er verschenen 2257 deelnemers aan den start. Vijf deel nemers, die zich Maandagavond opgegeven hadden, waren thuis gebleven. In totaal hadden zich dit jaar 2410 deelnemers ge meld, waarvan zich 148 teruggetrokken hebben. De eerste dag kenmerkte zich door buiig weder in dan aanvang en aan het eind van den m<S*gen, waardoor de deelnemers veel last van hevige stortregens ondervon den. Tegen het middaguur was het weer beter. De temperatuur was over het alge meen goed en dc loopers, zoo ook de vrou welijke, hielden zich uitstekend. In totaal zijn cr den eersten dag negen deelnemers uitgevallen, waarvan drie militairen en zes burgers, die buiten groepsverband liepen. Van de buitenlanders is geen enkele uitgevallen. Morgen gaat de marsch weer door dezelfde streek. Nijmegen, 26 Juli. Nader meldt men ons nog het volgende: In vergelijking met het vorige jaar was er wederom een vooruitgang te bespeuren in het aantal deelnemers, hetgeen dus wel bewijst, dat de mersohen steeds meer in populariteit toenemen. Het parcours he den via de mooiste plekken van Berg en Dal cn Groesbeek naar de Piasmolen. OLYMP. SPELEN Onze meeste deelnemers wonen buiten het Olympische Dorp L o s A n g e 1 e s, 25 Juli. (V.D.-Bijz.dienst) Ruim een week zijn onze landgenooten thans in Los Angeles, de stad in het cen trum waarvan men op het Pershingsquare thans dagelijks een mcnschenmenigte vindt, komende uit alle oorden der wereld. Men hoort er de talen van schier alle landen cn het lijkt alsof de geheele wereld hier verza meld is. De stad maakt een gunstigen in druk, zij is feestelijk versierd, de straten zijn helder en in de vele plantsoenen vallen ons natuurlijk de palmen het meest op. De auto regeert in Los Angeles; uit vele steden van Amerika zijn de Amerikanen met hun wagens naar het Olympische cen trum gekomen en zij hebben het aantal automobielen in deze stad zeker verdub beid. Overal ziet men Olympische teekens, speldjes, hoedlinten en in de stad hangen duizenden Olympische vlaggen, dwars over dc straten zijn draden gespan nen, waaraan de vlaggen van alle mogelijke naties waaien. Aan do masten van de lichtleidingen zijn groote transpa ranten opgehangen met „Wellcome Tenth Olympiad". Dc hotels hebben vooral veel werk van een passende versiering gemaakt en zeer geslaagd is het nieuwe mooie raad huis van Lon Angeles, dat tot de 25e verdie ping met vlaggen van alle naties als het ware overladen is. Des avonds baden de straten in een zee van licht cn wanneer dan de warmte iets vermindert, is de menigte op straat nog grooter dan overdag. Heden, Maandag, hebben wij een bezoek gebracht aan den algemeenen leider van onze landgenooten, den heer G. van Ros sum in hotel „Figueroa". Deze deelde ons mede, dat dc stemming onder de Nederland- sclie deelnemers zeer goed is. Allen zijn de moeilijke zeereis gedurende welke men veel met slecht weer heeft te kampen gehad, te boven. Alle vrouwelijke leden van de Nederland- sche delegatie logcercn in het Chapman Park Hotel. De mannen zouden allen in het Olympisch dorp wonen, doch in ver band met dc verschillende afstanden, heb ben velen er den voorkeur aan gegeven el ders onderdak te vinden. In het Olympisch dorp wonen alleen de athleten Christiaan Berger en Wim Peters en onze eenige deel nemer aan de Moderne Vijfkamp cn de schietwedstrijden de le luitenant van Rhijn. Het is op het oogenblik in Los Angeles niet zoo warm als anders, hetgeen voor de deelnemers aan de Olympische Spelen aan genaam is. Onze landgenooten hebben zich reeds gacclimatiseerd en zijn reeds weer druk aan het trainen. Met de trainingsge- legenhcden zijn zij zeer tevreden. Gedurende de eerste dagen van hun ver blijf hebben de Nederlandsche deelnemers bezoeken gebracht aan do verschillende sta dions, waar op 31 Juli dc Olympische Spe len zullen aanvangen. Het Amerikannschc Olympische Comité heeft ook voor de Ne derlandsche deelnemers alles uitstekend voorbereid. Het blijkt, dat de inrichting van het Amsterdamsche Stadion en de regeling in de Nederlandsche hoofdstad goed bestu deerd zijn en het Amerikaansche Olympisch Comité heeft getracht de inrichtingen in Los Angeles zoo mogelijk nog te verbeteren en in ieder geval aan de Amerikaansche verhoudingen aan te passen. Het Olympisch Stadion is een geweldig gebouw, temidden van plantsoenen, dat met de tram in ongeveer een kwartier uit de stad is te bereiken. Steil, schuin omhoog loopend, zijn de meer dan honderdduizend plaatsen in keurig geordende rijen ge plaatst. Het geheel maakt een fantastischen, bijna overweldigenden indruk. Op de hoog stc zitplaatsen heeft men een prachtig uit zicht over het geheele stadion, doch het kan niet anders of de deelnemers aan de wedstrijden op het middenterrein moeten van deze hooge plaatsen af niet meer dan speelfiguurtjes lijken. Een ding valt echter op en voor hen, die gedurende langen tijd in hot stadion zullen verblijven kan dit züer afmattend worden, het geheele stadion is onoverdekt. Vele uren zullen tienduizenden in brandende zonneschijn moeten zitten. In dit opzicht rnaakt het Amsterdamsche Sta dion een gelukkige uitzondering, al is dit niet zoo Amerikaansch groot als het gewei dige bouwwerk in Los Angeles. Ook bij regenachtig weer is er voor de vele bezoe kers er moeten reeds me;r dan een mil- lioen kaarten zijn verkocht geen schuil plaats. De persplaatsen zijn uitstekend verzorgd te zamen gebracht in twee groote vakken, steeds drie plaatsen bij elkaar. Wij beschik ken hier over de modernste technische mid delen om een bliksemsnelle berichtgeving mogelijk te maken. Voor elke groep van drie journalisten is een „telewriter" aan wezig. In de nabijheid van het groote stadion ligt het zwemstadion, aan weerszijden waar van eveneens hooge tribunes zijn gebouwd. Het water is buitengewoon helder en men kan den bodem zien. Vaak is het bijna on mogelijk op het water te kijken, wanneer de zon fel daarin weerspiegeld wordt en het oog verblindt. Voor ons is het water vrij warm, gemiddeld 25 graden. De wielrenners hebben het Rose Bowl Stadion in Pasadena, bijna in denzelfden vorm opgetrokken als het groote stadion, doch kleiner van afmetingen, bezichtigd en hebben hun eerste proefritten over de baan reeds gemaakt. De heer van Rossum was zeer voldaan o\er de organisatie en hij is ervan over tuigd, dat alles goed zal functionneeren. Hij heeft de Olympische vlag, die in 1928 ami Burgemeester De Vlugt te Amsterdam werd tor hand gesteld, meegenomen en bij de slotplechtigheid van do spelen te Los Angeles zal hij deze overgeven aan Graaf da Baillet Lalour, die het symbool op zijn beurt zal overdragen aan den burgemees ter van Los Angeles. Aan het slot van ons aangonaam onder houd met den heer Van Rossum verzocht deze ons namens hem en alle leden van de Nedcrlandscho delegatie naar Los An geles, de beste groeten naar het vaderland over te brengen en eraan toe te voegen, dat „wij ons best zullen doen". LAWNTENN1S De uitslagen van den tweeden dag Hilversum, 26 Juli. De uitslagen an den tweeden dag luiden: Ileeren enkelspel: L. J. Nienaber slaat ir. J. W. Barteldé met 64, 6—3. P. E. W. Borst slaat H. C. de Loopcr 7—5, 6—2. A. Knottenbelt slaat ir. W. E. R. van Her- wijnen met 62, 63. M. Wetselaar slaat W. M. Korthals Altcs 6—0. 6—4 „Gewis" 6laat D. Teschmacher 0—2, 6—4. C. J. van der Hagen slaat K. Heslerfeld met 62, 62. G. R. Castendijk slaat B. Ketjen met 62, 6—1. J. W. Wisselink slaat W. C. W. Worst 7—5, 3—6, 6—4. P. E. Hofstee slaat V. Coster van Voor hout 62, 6—1. H. G. Eilers slaat J. v. d. Hagen 0—1, 6—2. J. Hazewinkel slaat B. H. Mohr C1, 62. Dames enkelspel: Mevr. M. Mcchel slaat Mcj. N. Brouwer met 6—3, 63. Mej. J. van den Bosch slaat Mevr. Heslen- feld met 6—3, 6—3. Mej. G. Perwindt slaat Mej. II. van Effe- ren 61, 62. Mej. M. Sluis saat Mej. B. de Herder 6- 0, b—0. Mej. E. van Herwijnen slaat mej. I. Hel dring met 60, 63. Heeren dubbelspel: Jhr. ir. Laman Trip en Ihr. E. W. Tïocll slaan A. W. Groote en M. van Oordt met 6—3, 4—6, 6—4. A. C. Lijsen en L. J. Nienaber slaan J. H. Wisselink en B. Ketjen 61, 60. Dames dubbelspel: Mevr. de Bruyn-Kops en Mevr. de Jcng slaan Mevr. M. Mechel en Mevr. N. de Bruijn 86, 64. Gemengd dubbelspel: Mej. T. Groencwegen cn J. van der flagen slaan Mej. van Efferen en P. Hofstee met 6-2, 6-4. Mevr. de Bruyn-Kops en II. G. Eilers slaan Mej. I. Heldring en Jhr. E. Laman Trip 60, 60. Mej. P. de Jong cn Mr. M. C. Sigmond slaan Mevr. L. van Herwijnen cn ir. W. E. R. van Herwijnen met 63, G6. Mej. M. Sluis en A. C. Lijsen slaan Met. M. Heldring en Jhr. E. W. Ro-ill 6—2, 6-3. Mevr. M. Mcchel heeft w.o. evenals Mej. P. Groenewcgen en mevr. Vleugel-Schutten tegen mevr. L. van Herwijnen en Mej. Z. Kerckhoff. Mevr. de Jong en Ir. J. A. Pen- nink w.o. tegen Mej. R. Mcchel en R. C< Mechel. DE TOUR DE FRANCE. De lGe étappe. P a r ij s, 26 Juli. (V.D.) Vandaag hebben de deelnemers aan de Tour de France het 145 K.M. lange traject BelfortStraatsburg als zestiende etappe afgelegd. De gemiddel de uursnelheid bedroeg 30 K.M. Het weer was buitengewoon slecht Van den vroegen morgen af heeft het aanhoudend geregend. Be renners hebben zeer veel last gehad van bandcnpech. De Italiaanscho toerist Puy gaf op. In het totaal klassement staat Frankrijk aan het hoofd, vóór Italië. De etappe werd gewonnen door den Belg Loncke. Het persoonlijk klassement is nu: 1. Leducq 121 uur 26 min. 37 sec. 2. Slöpel 121 uur 44 min. 40 sec. 3. Camusso 121 uur 44 min. 58 sec. 4. Pesenti 121 uur 55 min. 45 sec. 5. Bonduel 122 uur 0 min. 33 sec. 6. Ronsse 122 uur 4 min. 41 sec. 7. Archambaud 122 uur 13 min. 16 sec. 8. Thierbach 122 uur 14 min. 31 sec. 6. Barral 122 uur 20 min. 29 sec. Landenklassement: 1. Frankrijk 366 uur 6 min. 43 sec. 2. Italic 366 uur.? min. 34 sec. 3. België 366 uur 31 min. 30 sec. 4. Duitschland 366 uur 49 min. 26 seec. 5. Zwitserland 369 uur 52 min. 27 sec.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10