I U DENKT Geen scheuring in UMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. - UTRECH TSCHESTRAAT 40 - TELEF. 92 Uw adres voor Complete Meubileering De heer Baars aan het woord DRAMA TE KERKRADE SLAGER SCHIET ZIJN KNECHT DOOD GEBRUIKT NEDERLAND SCHE KOLEN! DE INVOER VAN VISCH IN BELGIË WORDT DE MIJNINDUSTRIE GEHOLPEN? Zoo ook thans! A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 HUMORHOEKJE s 43, aan VISCH en tevens aan den naam GLASTRA. Het allerbeste tegen de billijkste prUzen, daa raan danken wö ons succes. Eigen inkoopbureau te IJmuiden. VERSCHE VISCH: Tarbot, tong, griet, zalm, heilbot, schol, bot, visch-carbonade, kabeljauw, schelvisch enz. enz. Gebakken visch Gerookte Visch, Stokvisch, Zoutevisch, Croquetten, Vischconservcr.. Glastra's Delicatesjes, Gemarineerde Haring, Rolmops. PRIJSVERLAGING VISCHCONSERVEN 25—40 PROCENT. Voorjaar en zomer: Eet nu visch, voedzaam, licht verteerbaar. |iW~ Eet meer visch Dan blijft ge slank Gezond en frisch! Alleen de heer Haighton heeft de organisatie een kooJ gestoofd Gerechtelijke actie over wogen Het Vaderland heeft in verband met de scheuring in het fascisme een onderhoud gehad met den lieer J. A. Baars, president bestuurder van den algemcenen Ned. Fas cist enbond. Volgens hem is de verschijning van het nummer van „De Bezem'V waarin wij het befaamde bericht over de uitwijzing aan troffen, een mystificatie van personen, die de fascistische beweging blijkbaar oen loer hebben willen draaien. Volgens de overtui ging van den heer Baars zit dr. A. Haigh ton, eertijds bestuurslid van de organisatie er achter, die volgens den heer Baars slechts in naam fascist was en in werke lijkheid agent van de Antifa, een interna tionale anti-fascistische organisatie, in con tact met de Zuid-Slavische regeering, een der „voornaamste antipoden" van het Ita- liaansche fascisme". Dii en zijn Italiaansche ervaringen (de heer H. zou hem dwars hebben trachten te zitten op zijn Italiaansche reis) beeft den heer Baars aanleiding gegeven den heer H. vlak na zijn terugkeer (op 28 Juni) „gedu rende vijf minuten" zoodanig de waarheid te zeggen, dat de heer II. het beter geven- den beeft te verdwijnen. Het is bekend, dat hij zich eenigen tijd in een voorstadje van Parijs heeft opgehouden, ook weet men, dat hij op 1 Juli even hier te lande is ge weest, sedert heeft men echter niets meer van hem gehoord. Het vermoeden is, dat hij zich weder in Frankrijk ophoudt. In de op 29 Juni gehouden jaarvergade ring van den Fascistenbond de Bezem, Coö peratief Uitgeversbedrijf, was de heer Haighton, wegens zijn overijld vertrek, niet aanwezig. Er was een brief van hem cn een ander bestuurslid ingekomen, waarin me degedeeld werd. dat zij ontslag namen uit het bestuur. In die vergadering moest cr dus een nieuw bestuur gekozen worden. Zij heeft het echter beter gevonden het be stuur uitsluitend aan den heer Baars op te dragen Hij is van dit oogenblik af de eenige leider van de beweging, overeenkom stig het karakter daarvan, dat op een dic tatuur is gericht. Zijn verkiezing heelt op volkomen wettige wijze plaats gehad, met 0362 stemmen, d.z. alle geldige stemmen, welke op de vergadering zijn uitgebracht. Aan de wettigheid van zijn benoeming kan, meent de heer Baars, niet getwijfeld wor- don. Door deze „sancering" was dc mogelijk heid geschapen tot reorganisatie van de beweging te komen en daarin bevriende of verwante groepen, zooals de groep van ir. Mussert te Utrecht, de „goede krachten" van Adalbert Smit, de Nederlandsche Fas cistenbond (F. W. Hooykaas) liet Genoot schap .Nederland en Indiê te Bondoeng en een groot gedeelte van de comite's van actie \an den Plattelandersbond van dtn heer Braat (van dezen heeft dc nieuwe organisatie, \olgens den heer Baars, alleen op de Zuid-IIollandschc eilanden een zes honderd leden) te betrekken. In verband met deze organisatie is de naam van de organisatie gewijzigd in Algemeen Ncder- landschen Fascistenbond. Het woord de Bezem verviel er uit; wel echter werd dc Bezem als symbool van de actie der be weging behouden. Tevens werd'er wijziging gebracht in het orgaan van de organisatie. Het blad de Be zem werd opgeheven en omgezet in een nieuw blad ook met een afbeelding van oen VARKENS MARKT 13-16 TEL.S62 bezem in top onder den titel van de Fascist, dat bij een nieuwen uitgever gipg verschij nen. Dit is reeds sinds vier weken zoo. Wie beschrijft dan ook do verbazing van den heer Baars c.s. toen Maandagochtend op hun bureau een blad bezorgd werd, dat geheel en al het uiterlijk had van den ouden Bezem, alleen geen enkel ondertee kend artikel, noch ecnig aares van redactie, drukkerij of uitgeverij bevatte. Spoedig werd bekend, dat niet alleen het hoofdbu reau dit blad had ontvangen, maar. «'.at ook een groot aantal leden van de organisatie een exemplaar bezorgd hadden gekregen. Dit bevestigde het door den inhoud gewekte vermoeden, dat dc heer Haighton ochtcr de uitgave moest, zitten met het doel de orga nisatie een nieuwe poets te bakken. Vroeger werd de Bezem namelijk te Leiden gedrukt op een drukkerij, waarin da heer Haighton veel te zeggen had. Het moet de adreslijst, die nog op deze drukkerij berustte, of er opzettelijk achter gehouden was, geweest zijn, waarvan de lieer Haighton gebruik gemaakt hoeft voor de verzending van de exemplaren van het pseudo-orgaan. De inhoud daarvan is bekend: het roye ment van den heer Baars en circa 73 pet. van de leden van de oude organisatie. Ver schillende van dezen hebben van hun roye ment ook nog een speciale aanzegging per brief gekregen, die uit Rijswijk afkomstig en onderteekend was door zekeren M., iemand zonder ccnigo bevoegdheid in de organisatie. Het blad is waarschijnlijk te Leiden op bovenbedoelde drukkerij gedrukt. Volgens den heer Baars zijn bij het complot behalve de heer Haighton zekere Van der Ven en zekere Brugman betrokken. Deze vormden tezamen met Schmitz cn Haigh ton een kleine groep (die onder leiding stond van Schmitz) welke de proletarische elementen uit de beweging wilden wegwer ken en van het Nederlandsche fascisme een uitsluitend intellectueele groep wilden ma ken. In deze actie was Schmitz, bekend als vijandig aan de arbeiders en het proleta riaat, de drijvende kracht. Haighton, die zich nimmer als vijand van de arbeiders heeft doen kennen, zal er volgens den heer Baars in meegeloopen zijn om den heer Schmitz een plezier te doen. Natuurlijk (aldus de heer Baars) heeft het royement in het geheel geen kracht. Het wettige bestuur, dat is de heer Baars, weet er hoegenaamd niets van. Overigens zou het, daar de geroyeerden allen lid waren van de vroegere coöperatieve organisatie, die na de oprichting van den nieuwen bond in liquidatie is gegaan, volgens de statuten, volstrekt onmogelijk zijn meer dan tien pro cent van hen tegelijk te royeeren. Op alle mogelijke manieren is dus het z.g. roye ment er naast. Er is geen sprake van -een schisma in de beweging en in werkelijkheid is cr niets gebeurd dan dat de heer Haightjn (men moet zeggen op een vermakelijke manier) de organisatie een kool heeft gestoofd. Uit erkentelijkheid da'arvoor zal hij, naar de heer Baars beloofde, is het a.s. nummer van de Fascist getracteerd worden op de manier, die men reeds lang voor hem in het vet had. Bovendien wordt overwogen, of er niet een gerechtelijke actie tegen hem en zijn bentgenooten kan worden aange spannen. Een 15:jarig meisje ten gevolge van mishandelingen overleden In perceel 25 aan *t Gulpenerplein te Heerlen, bewoond door den brikkenbakker W. St. uit Stein afkomstig heeft zich, zoo als wij reeds eerder in kofte woorden heb ben gemeld, een ontzettend drama afge speeld, dat blijkbaar den dood ten gevolge heeft gehad van het 15-jarige dochtertje Louisa, een stiefdochtertje van S. Volgens dc buren had Louisa een hoogst onaangenaam leven. Het kind kreeg van haar moeder veel slaag en weinig eten en moest dikwijls des nachts buiten slapen. Ook begin vorige week blijkt dc moeder, Maria K. geheeten haar woede weer eens op het meisje te hebben gekoeld. ITet slaan en het mishandelen schijnt al om een uur of half tien te zijn begonnen. Buurvrouw B. blijkt, veel gezien en gehoord te hebben. Het meisje riep luidkeels om hulp. Tegen elf uur heeft ze het meisje nog in de keu ken gezien met het hoofd tusschen de han den, van te voren was nog een doffe slag gehoord. Toen werd alles stil. De politie vernam al spoedig, dat er iels in het pand 25 was voorgevallen en dc hoofdagent-rechercheur Genders deed op last \an den commissaris van politie Woensdagmiddag een onderzoek. Het lijkje van het meisje lag op zolder in bed en de ontaarde moeder verklaarde dat het meisje veel last had van krampen in den buik, en in 't bed aan pijnen is gestorven. Al spoedig bleek ook, dat de vrouw haar man is gaan waarschuwen, die op een brikkenbakkerij in de nabijheid werkte, en deze ging cp zijn beurt den dokter waarschuwen, die thans echter door een collega vervangen wordt. Toen de geneesheer vroeg, of er haast bij was, antwoordde S. ontkennend. Daarom werd bepaald dat do dokter tegen twee uur de patiënte zou komen bezoeken. De geneesheer vond het kind dood in bed. Doodsoorzaak onbekend, luidde zijn con clusie. Het onderzoek werd intusschcn voortge zet, buren werden gehoord en het lijkje is op last \an den commissaris van politie, den heer Offermans, in beslag genomen en naar het lijkenhuisje van het St. Joseph- Hospitaal overgebracht. Het slachtoffer viel zijn vrouw lastig Maandagavond heeft zich te Schaesbcrg een ernstig drama afgespeeld. Tegen half twaalf stond een slager, S. genaamd, in de Hoofdstraat voor zijn slagerij, toen zijn knecht, zekere W., die 62 jaar oud is, thuis kwam. Deze begaf zich naar de keuken, waar de vrouw van den slager vertoefde. Even later hoorde de slager hulpgeroep van zijn vrouw. Hij begaf zich onmiddellijk naar binnen en zag. dat de knecht zijn vrouw vasthield. Hierop ontstak hij zoo danig in woede, dat hij blindelings zijn re volver nam, die op een tafeltje lag cn twee schoten op zijn knecht afvuurde. Tevoren had de knecht, die den slager had hooren komen, de vrouw losgelaten, die daarop naar boven was gevlucht. Een der schoten, die de slager op zijn knecht afvuurde, ging door het hart, zoodat de knecht onmid dellijk dood neerviel. De slager heeft zich zelf bij de politie aangemeld, waarna hij in het arrestantcnlokaal is opgesloten. De man is 23 jaar oud en staat, als zeer op passend bekend. Hij verklaarde in een he vige gemoedsstemming tot zijn daad te zijn gekomen. De knecht heeft de vrouw bij de worsteling aan den hals gewond. Hij ver keerde onder den invoed van sterken drank. Een advies van den RK. Alijnwerkersbond Het hoofdbestuur, van den Ned. R.K. Mijn werkersbond heeft telegrafisch aan den mi nister van waterstaat gemeld: „De toenemende nood in de mijnstreek dwingt ons jjogmaals aan te dringen op het spoedig freffen van maatregelen in het belang der mijnindustrie cn der betrokken arbeiders. Wij verwachten van de regecring bij de onderhandeeling over de nieuwe handels overeenkomst krachtig pogen in de richting van een ongehinderden internationalen ko lenhandel, en zoo dat geen resultaat heeft, liet treffen van \erwcersmaatregelen. Wij dringen in het bijzonder aan op ver laging der vrachtkosten bij de spoorwegen en aanwending van alle middelen om over- heids- cn semi-overheidsinstellingen cn bo drijven tot verbruik van Nederlandsche ko len te bewegen Wij mcencn, dat door twee laatstgenoemde punten reeds direct eenige verbotering kan worden verkregen." DUITSCHE INVOERRECHTEN OP BOTER. Spoedig onderhandelingen met Nederland? Onge rustheid in zuivelkringen. Naar reeds uit Berlijn is gemeld, is over eenstemming bereikt tusschen de industri- eele en agrarische organisaties in Duitsch- land, hetgeen zou leiden tot onderhandelin gen met Nederland, Denemarken en Fin- lang over een nieuwe regeling van de in voerrechten op boter. Naar De Telegraaf verneemt, is het niet uitgesloten, dat deze onderhandelingen spoedig zullen plaats hebben. Vermoedelijk zal nog deze week bekend worden, wan neer, waar en door wie de besprekingen zullen worden gevoerd. De berichten over de overeenstemming tusschen de agrarische en industrieele or ganisaties in Duitschland hebben intus- schen in Nederlandsche zuivelkringen on gerustheid gewekt. De komende regeling zal, voor zoover zich op het oogenblik laat aanzien, ons land geen enkel voordeel, doch wel nadeel brengen. Zij helpt Denemarken, doch men voorziet, dat Nederland nog ver der in het gedrang zat komen. Tot nu toe immers had Nederland nog steeds het voordeel van den valuta-toeslag van 36 Mk. Vervalt deze en worden de rechten verhoogd van 50 op 75, dan wordt de uitvoer van Nederlandsche boter steeds moeilijker en zal, als Denemarken een pro portioneel contingent krijgt, Nederland wel licht in het geheel niet meer aan bod bo men. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 23-jarige monteur E. E„ die in aan raking kwam met een hoogspanningskabel van het provinciaal electriciteitsbedrijf te Groningen, is aan de bekomen verwondin gen overleden. Besprekingen tusschen Nederland en België Naar wij vernemen heeft de vorige we>k, in verband met de contingenteering van de invoer van versche visch in België te Brus sel een bespreking plaats gehad tusschen.de ambtenaren van de Belgische ministeries van biïitenlandsche zaken en verkeerswezen en een Nederlandsche delegatie, bestaande uit den consul-generaal van Nederland te Brussel en de chef der afdeeling Vissche- rijen in den Haag. Het doel van deze bijeen komst was om te bereiken, dat bij de con tingenteering met de Nederlandsche belan gen in het bijzonder zou worden rekening gehouden cn van een soepele toepassing der uitvoeringsmaatregelen te verkrijgen. De Belgische regeering heeft zich bereid ver klaard bij de uitvoering geregeld overleg te plegen met de betrokken Nederl. autoritei ten. Bij de bespreking bleek voorts, dat de contingenten iedere week zullen worden vastgesteld. Ook werd onder het oog gezien dq aan voer van visch door Belgische kotters liier te lande en de in verband daarmede te ne men maatregelen. EEN AUTOMAAT OF NIET? De Haagsche kantonrechter mr. Bergsma deed heden schriftelijk uitspraak in de zaak van den sigarenwinkelier van R. uit de Wa genstraat, die terecht heeft gestaan \vegeii6 overtreding van de winkelsluitingswet, door dat hij zijn winkel open had op daarvoor niet toegelaten tijd. Hij had verkocht door middel van een z.g. automaat, die echter telkens als een klant in den winkel kwam bediend rnoest worden. De kantonrechter heeft nu verdachte veroordeeld tot 1.50 bojte. Wat het aparaat betreft dat bij het ver- koopen dienst deed, overwoog de kanton rechter onder inejr, dat dit aparaat niet de rust van den verkooper, die de winkelslui tingswet heeft willen beschermen, verze kert. Verdachte gaat van dit vonnis in hoo- ger beroep. VECHTPARTIJ TUSSCHEN STAKERS EN WERKWILLIGEN. Alkmaar, 26 Juli. Gisteravond kwam het in de Clarissenbuurt te Alkmaar tot een treffen tusschen een aantal stakers en do politie, die eenige werkwillige stucadoors van de trein naar huis brachten, gevolgd door eenigi honderden geestverwanten dei- stakers. De politie zag zich genoodzaakt eenige charges uit te voeren met de gummie- stok en blanke sabel, waarbij gevoelige klappen werden uitgedeeld. Er vielen geen erge verwondingen. Het aantal werkwilligen dat te Haarlem werkt is inmiddels van 6 tot 2 geslonken. ZAKKENROLLER VEROORDEELD. Amsterdam, 26 Juli. De vacantieka- mer van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam veroordeelde heden den Belgi schen zakkenroller van internationale re putatie tot een gevangenisschap van an derhalf jaar. De man was door een paar rechercheurs gearresteerd, toen hij zich bij een tram halte verdacht gedroeg. Hel bleek, dat hij verschillende papieren in zijn zak had, af komstig uit een gestolen portefeuille. Hij ontkende de portefeuille te hebben gerold. RECLAME VOOR STRAATKLINKERS. De heer Arntz in de Eerste Kamer. De heer Arntz heeft den Minister van Wa terstaat het volgende gevraagd: Heeft de Minister kennis genomen van het bericht in de dagbladen, dat op den asphalt- weg genaamd „dc Bredasche Baan" nabij Roozendaal op 22 Juli j.l. een ernstig auto ongeval met doodelijken afloop heeft plaats gehad, hetwelk volgens de berichten uitslui tend te wijten was aan de gladhekl van den genoemden asphaltweg? Is het den Minister bekend, dat in de pro vincie Overijssel, zelfs langs den waterweg nabij Lichtmis, wederom wegverhardingen zullen worden toegepast, die tot slipgevaar aanleiding geven en waardoor in de toe komst ernstige ongelukken wegens de nabij heid van het water dreig Is het den Minister bekend, dat klinker wegen in het geheel geen slipgevaar opleve ren? Zoo ja, is de Minister bereid, daar, waar het Rijk hetzij direct, hetzij indirect zeggen schap heeft, bij het maken van wegen, te be vorderen. dat uitsluitend van straatklinkers wordt gebruik gemaakt? De regeering zou voornemens zijn de noodige maatregelen te nemen Naar het Handelsblad verneemt is de re geering voornemens binnenkort maatrege len te nemen teneinde aan de mijnindus trie steun te verleenen. Waarin die hulp zal bestaan wenscht men voorloopig ge heim te houden teneinde in het belang van de zaak gepolemisecr te voorkomen. Uit Heerlen meldt men aan het Hbld. dat daar de vorige week conferenties zijn ge houden over den toestand in de mijnindus trie, welke besprekingen de naaste aanlei ding zijn tot de stappen, die de regeering van plan is te doen. Op het gemeentehuis te Heerlen kwamen o.a. dc burgemeesters uit de mijnstreek bij een. Besloten werd per telegram drie con crete punten onder de aandacht van de re geering te brengen, welke in het belang onzer mijnindustrie onmiddellijk kunnen worden verwezenlijkt. Ook de mijndirecties confereerden met andere personen. MACHINEKAMER VOLGELOOPEN. Met behulp van de „baby" leeggopompt. Amsterdam, 26 Juli. De brandweer heeft he.dcnavond hulp verleend hij het leegpompen van de machinekamer van de „Spes", een schip thuisbehoorende in Gro ningen, op weg naar Nijmegen, geladen met stecnen cn thans liggend in het Noord- Iïollandsch Kanaal. Hedenmiddag was men bezig met het herstellen van dc buitenboord-leiding. Bij die reparatie is de leiding afgebroken en liep het water naar binnen. Een „baby" van de brandweer is aan boord gezet en heeft het overtollige water weggepompt. SPECIALE MAILTREIN. Amsterdam, 26 Juli. De speciale boot trein met post en passagiers in aansluiting op de 29 Juli a.s. van Genua vertrekkende motorschip Chr. ITuigens zal Donderdag morgen 28 Juli om 2.02 uur van den Haag staatsspoor vertrekken van Utrecht C.S. om 10.01 uur, van Arnhem 10.55 uur, van Nij megen 11.25 uur. Vertrek van de aaii6lui- tingstrein naar Utrecht, van Amsterdam C.S. 8.38 uur, van W.P. 8.53 uur en van Rot terdam Maas S.19 uur. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen 29 Juli 7.30 uur. ARBEIDSCONFLICTEN IN HET GRONING*- SCHE LANDBOUWBEDRIJF. Bemiddelingsvoorstel aan vaard. De stakende landarbeiders to Vlacht- wedde hebben het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemiddelaar Westerdijk aan vaard. Maandag is het werk bij de land bouwers hervat. Eveneens te Middclstum, waar alle landbouwers dc loonsvraag der arbeidersorganisaties hebben aanvaard. Onze Etalages zijn steeds de moeite van het bezichtigen waard. VAN DE TRAPEZE NAAR BENEDEN GEVALLEN. Circus Scheveningen. 's-Gravenhage, 26 Juli. Twee buiten- landsche artisten, die eiken avond optreden in het circus te Scheveningen en het pu bliek vergasten op toeren aan het. trape zium, zijn hedenavond naar beneden ge vallen. Gelukkig kwamen zij nog al goed terecht en waren de verwondingen niet ernstig. Een hunner werd ter observatie in het zieken huis opgenomen. De struisvogel heeft cement voor zanid aangezien. (Berlingeke Tidende).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6