Een worsteling in de Raadszaal G. VAN DUIN Raad van Rotterdam BIJ JUBILEA BIJ VERJAARDAGEN BIJ HUWELIJK EDELMETAAL BLIJFT JUWELIER OPTICIEN Fa. J. W.van Achterbergh POGING TOT MOORD HET RIJKSPERSONEEL ADRESSEERT CYRIEL BUYSSE t Onze Postvliegers onderweg Het communistische raadslid Reuderink slaags geraakt met den heer Van Burink Discussie over de haven tarieven Rotterdam, 25 Juli. De gemeenteraad heeft heden zijn Vrijdag zoo plotseling af gebroken zitting voortgezet. De heer Van Burink (c. p.) is daarbij teruggekomen op de houding van de sociaal-democraten, wien hij verweet dat zij een drenzerig» hou ding aannamen 6edert zij geen zitting meer hebben in het college. Van een werkelijke obstructie kan niet worden gesproken en hun optreden is niets anders dan kwajon- genswerk. Het afwerken van de hamerstukken der agenda ondervond thans geen belemmering meer. Eenige discussie was er over het voorstel om een nieuwen kademuur aan te brengen aan de Blaak en tegelijkertijd den rijweg ter plaatse 5 meter te verbreeden. Er heeft indertijd het plan bestaan deze binnenhaven, die tot. het weinige steden schoon van Rotterdam behoort, te dempen. Gehe?l van de baan zijn die plannen niet, en daarom wenschte de heer Donker (s.d. a.p.) nadere mededeelingen omtrent de voornemens van het college. Uit het ant woord van den wethouder kon hij echter niet de vaststaande zekerheid krijgen, dat deze beurshaven in de toekomst behouden zal blijven, en daarom diende hij een motie in tot aanhouding van het voorstel, tot B. en W. rnet vastomlijnde plannen zullen ko men. Die motie werd met 33 tegen 11 stem men aangenomen. De regeling, die aansluitende aan de Win kelsluitingswet door het college is ontwor pen, werd aangenomen met" een amende- ment-v. d. Brule, dat wil trachten nog eenige meerdere vrijheid te verkrijgen voor de winkels in zoute, zure en zoete snoepe rijen. Langdurig is daarop gedebatteerd over de wenschelijkheid van de instelling van een weekmarkt in de Spanjaardstraat, dat ten slotte is aanvaard, ondanks do bezwaren die aangevoerd werden door die raadsleden, die den winkeldrijvenden middenstand ver tegenwoordigen. Een interpellatie-Lührs betreffende het vervoer van materialen voor den dienst van gemeentewerken gaf den wethouder van plaatselijke werken, mr. A. do Jong, ge legenheid hét een en -ander aan te halen uit een rapport, dat. is uitgebracht door ambtenaren van gemeentewerken en ver voerdienst, waarin g»wezen wordt op do bovenmatig» kosten, die het eigen beheer voor de gemeente meebrengt. De heer Lührs heeft er op gewezen, dat de particuliere vervoerders tegen zulke, lag» prijzen kon den inschrijven, omdat zij veel te lage loo- nen betalen en geen rekening houden met de voorgeschreven arbeidsduur. De stukken zullen aan den raad ter inzage worden ge geven, waarna er gelegenheid zal zijn op deze zaak terug te komen. Rotterdam, 26 Juli. Hetgeen vanmid dag in den Rotterdamschen raad is voor gevallen zal er zeker niet toe bijdragen het prestige van dit college bij de burgerij en in het land te verhoogen. Het communis tische raadslid Reuderink is slaags ge raakt met den heer Van Burink, den poli- tiek-dakloozc. Hun optreden is er de oor zaak van geworden, dat de vergadering eenigen tijd geschoist is moeten worden. Men was bezig aan een intcrpellatie-Reu- derink, die \an den burgemeester als hoofd van de politie wenschte te weten, waarom deze tegenover de revolutionnaire organi saties een demonstralie- en meetingverbod handhaafde, terwijl aan andere organisa ties wel werd toegestaan te demonstreer.en en meetings te beleggen. Het antwoord van den burgemeester op de hem gestelde vra gen was voor de hand liggend. Zoolang niet de zekerheid bestaat dat de leiders dezer organisaties hun volgelingen onder appèl hebben, zoodat men de verwachting mag hebben, dat alles een ordelijk verloop zal hebben, wordt aan deze organisaties geen toestemming verleend een demonstra tie te houden. Het wa6 vanzelfsprekend, dat dit antwoord den communist niet be- ALTIJD IETS IN GOUD OF ZILVER TELEPHOON 898. vredigde en hij kondigde dan ook aan, dat de revolutionnaire arbeiers maling aan dit verbod zouden hebben en dat zij sde 6traal wel zouden weten to veroveren. Ook de heer Van Burink mengde zich in het debat en nam het revolutionnaire gebral wat in het oogtje. Hij herinnerde er daarbij aan, dat de heer Dc Zeeuw het eens gehad heeft over het blaffen van zijn hond, waarop dc heer Reuderink gedaan had, alsof hij den heer De Zeeuw te lijf wilde gaan. Hij deed maar alsof, zei de heer Van Burink. „Als je hier komt, zal ik je een lik ge ven", schreeuwde do heer Reuderink van zijn plaats. „Ach man, antwoordde de heer van Bu rink, ik heb je eens een tik gegeven, waar door je een week ziekteverlof hebt gehad". Nauwelijks had de heer Van Burink deze woorden geuit, of de heer Reuderink stond op en liep op hem toe, om hem een 6lag te geven. Do heer Van Burink na eerst nog zijn lorgnet in veiligheid te hebben ge bracht, wachtte Reuderink af. Een oogen blik later lagen beiden door de zaal te worstelen. De kleine Van Burink had daar bij het voordeel zijn grooteren tegenstan der over eenige stoelen to doen struikelen, waarop de heer Reuderink terecht kwam op de banken der sociaal-democraten. Van alle zijden 6chotcn raadsleden toe, die de vechtenden probeerden te scheiden. Dat ging echter niet gemakkelijk. Ten slotte slaagden eenige leden, geassisteerd door een der boden erin den heer Van Burink van zijn slachtoffer af te trekken. Zij hiel den liem stevig aan beide armen vast. De heer Reuderink lag rotsvast in een stevige omarming van oud-wethouder De Zeeuw. Het kostte groote moeite de twee kempha nen gescheiden te houden. De voorzitter had inmiddels de vergadering geschorst en de publieke tribune doen ontruimen. Na eenige oogenblikkon werd do verga dering weer hervat. De beide vechtersbazen waren aanwezig. Beiden hadden letsel be komen, doch niet ernstig. De verdere dis cussies gingen gewoon hun gang. Over het incident werd niet meer gerept. Het moge intusschen verbazing wekken, dat de bur gemeester aan de hand van het regelement van orde niet aan den raad heeft voorge steld tegen den heer Reuderink, die de aanleiding tot deze onverkwikkelijke ge schiedenis is geweest, maatregelen te tref fen. In de middagzitting is eindelijk nog een begin gemaakt met de behandeling van het voorstel van het college om over te gaan tot een verlaging van de haventarioven. De heer Menist (R.S.P.) heeft nog getracht uit stel van behandeling te krijgen, doch op dit denkbeeld i6 niemand ingegaan. Als eerste spreker heeft de heer Diemer /A.R.) het, woord gevoerd. Deze deed zich kennen als een verwoed voorstander van do verlaging. Met tal van cijfers toonde hij aan, dat er van een noodtoestand in do Rotterdamsche haven kan worden gespro ken. Rotterdam heeft in vergelijking met de andere wereldhavens dc grootste terug gang. Wanneer men de haventarieven be schouwt, als een marktprijs in het wereld verkeer, dan kan men er niet van spre ken, dat door deze verlaging een cadeau gedaan wordt aan de reeders, maar dan moet men tot de conclusie komen, dat ver laging een algemeen belang is. Ten opzichte van de resultaten toonde de heer Diemer zich nogal optimistisch. De toegepaste verlaging toch zal, naar hij meent, met rente in de gemeentekas terug vloeien, door het grooter verkeer, dat voor de arbeiders meer werk zal brengen. De belanghebbenden in do haven hebben reeds getoond het hunne te willen doen om het verkeer te vergrooten. Zij hebben hun ver schillende tarieven aanzionlijk verminderd en wanneer de gemeente er thans toe overgaat haar tarieven te verlagen zal dit voor het rijk een aansporing zijn om ook de loodsgelden te verminderen. Daarbij is deze tariefsverlaging van psychologische bcteckcnis. Tegen een overleg met andere havens is spreker niet gekant, maar dan moet ook vaststaan, dat met alle factoren, dio op het havenverkeer van invloed zijn, rekening wordt gehouden. De door het college voorgestelde verlaagde tarieven dra gen geen uitdagend karakter, zoodat het overleg wel kan plaats hebben nadat de verlaging is ingevoerd. Omtrent het tijd stip van invoering der verlaagde tarieven zal spreker zich neerleggen bij de meening van B. cn W. al had hij ook gewenscht, dat ze reeds in October of November zou den kunnen ingaan, zij het dan dat men op dat oogenblik ook de middelen van dek king van het becijferde tekort van 1 mil- lioen gulden niet had kunnen aangeven. Spreker heeft daarna uitvoerig stilgestaan bij de politiek der sociaal-democraten, wier deskundige woordvoerder, de heer Brauti- gam in vroeger jaren een warm voorstan der is geweest van tariefsverlaging en wiens naam nu voorkomt onder de motie, die uitstel van de tariefsverlaging wil tot na het overleg met de andere havens en nadat de middelen tot dekking zullen zijn aangewezen. De heer Reeser (V.D.) herinnerde er aan, dat hij reeds gedurende eenige jaren de noodzakelijkheid van tariefsverlaging heeft bepleit. Hij heeft zelfs voor verschillende ingrijpende maatregelen gesterad, om ta riefsverlaging mogelijk te maken. In plaats van met een dergelijk voorstel te komen, maakte de oud-wethouder De Zeeuw zich van deze zaak af door voor te stellen, dat met de gemeente Amsterdam zou woraen onderhandeld. De raad heeft zich daar bij neergelegd, doch hij heeft zeker niet be doeld, dat die onderhandelingen zouden worden gevoerd op een wijze als ze blijken gevoerd te zijn. De heer De Zeeuw, die na mens Rotterdam de besprekingen voerde heeft niets anders gedaan als getraineerd en wel op zulk een wijze, dat men in Am sterdam den indruk kreeg, dat het Rotter dam in deze zaak geen ern6t was. Spreker heeft voor het beleid van de sociaal-demo- l|| I FAUTEUILS I' 110 JAAR GARANTIE 1| WESTSINGEL 10-13 craten op dit gebied weinig bewondering. In het verdere van zijn betoog heeft de heer Reeser zijn 6tem aan het voorsts! van B. en W. toegezegd. De vrouw in 't spel Amsterdam, 25 Juli. Op -4 Mei j.l. veroordeelde de rechtbank te Haarlem den los-werkman P. K. te IJmuiden, wegens poging tot moord, tot een gevangenisstraf van drie jaar. De man ging van dit vonnis in hooger beroep, cn heden diende de zaak voor de vacantiekamcr van het gerechts hof te Amsterdam. Het bleek, dat een kost ganger, die oenigen tijd in verdachte's huis had vertoefd, naar de meening van verd. in een te intieme relatie stond met zijn vrouw. Verdachte had den kostganger de deur gewezen; de geschiedenis was hier mede echter niet ten einde, de vrouw ver brak haar relatie met den man niet, zij ging zelfs zoover, dat zij haar man ronduit zei, dat zij den kostganger de voorkeur gaf. Het bleek verdachte, dat zij den man nog regelmatig ontmoette en hij nam het besluit hieraan krachtdadig een einde te maken. Op 9 Januari in den morgen stelde verd. zich op achter een schutting, waarlangs de ex-kostganger iederen morgen passeerde. Toen hij dien ochtend voorbijging, bracht verd. hem over do schutting heen met een houweel twee slagen toe. Het slachtoffer kreeg een klap op het hoofd, zonder dat dit ernstige gevolgen had, door den eersten slag werd het bovenste lid van een pink verpletterd. Toen op het gegil hulp kwam opdagen had verd. geroepe;i: „het kon niet anders, een van on6 beiden was te veel." De vrouw van verd., als getuige gehoord, verklaarde, dat zij zich weer ract haar man had verzoend en dat zij aan echtschei ding niet meer dacht. Het slachtoffer van den aanslag zeide thans geen nadeeligo ge volgen meer te ondervinden van de ver wondingen. Hierop was het woord aan den procu reur-generaal mr. Van Geunö, die de po ging tot moord bewezen achtte. Het verle den van den man is zeer gunstig, hij han delde in een hevig affect en de verhou ding tusschcn de beide echfgenooten is nu weer goed. Hiermede rekening houdende, eischte spreker een gevangenisstraf van twee jaar wegens poging tot moord. De verdediger, mr. F. W. Meyer, betoogde uitvoerig, dat verd. in een hevigen affect toestand had gehandeld. PI. drong aan op de uiterste clementie, daar een straf nog korter dan door den procureur-generaal gcëischt het rechtsgevoel volkomen zal be vredigen. Arrest 4 Aug. AANLEGSTEIGER TE OOSTMAHORN GESLOTEN. Op last van den minister. Maandag is op last van den minister van waterstaat de aanlegdam met steiger te Oostinahorn, welke sinds onheugelijke tij den heeft dienstgedaan voor aanlegplaats voor loods- en veerbootcn, postschepen cn visschersschuiten, afgesloten. Aan passa giers, die niet in het bezit zijn van een bil jet van den Rijksveerdienst, is de toegang tot den steiger ontzegd. Tegen een aantal passagiers en particuliere veerdiensten is proces verbaal opgemaakt. Inmiddels is door de verschillende particuliere veer dienstondernemingen een protest tegen de zen ministerieelen maatregel ingediend. DE KLEINE MISDAAD AAN BOORD. Amsterdam, 25 Juli. Door een passa gier van een der mailschepen der Mij. Ne derland is aangifte gedaan, dat tijdens de vaart in de Middellandsche Zee uit zijn luxe hut een portefeuille, inhoudende 475 en papieren van waarde, is ontvreemd. Door een konstabel is aangifte gedaan, dat tijdens de vaart in de Noord-Ameri- kaansche wateren uit een der ruimen van M.S. „Saleier" 64 blikken, inhoudende ciga- retten, zijn ontvreemd. DRIE GERAAMTEN GEVONDEN. Bij het uitdiepen \an een sloot stootte de knecht van den landbouwer O. aan dc Markt te Terheijdcn op een drietal geraam ten, waarvan de beenderen nog vrij gaaf waren. Men vermoedt dat ze afkomstig zijn uit den Spaanschen tijd, waartoe het verle den van Terheyden men denke aan de bekende, nog bestaande „Spinolaschans" aan den ingang der gemeente wel eenige aanleiding geeft. Men heeft de beenderen verzameld en zorg gedragen voor een behoorlijke teraar debestelling op het kerkhof. DE NOOD ONDER DE TUINDERS. Medemblik, 26 Juli. Door B. en W. van Medemblik is aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid een telegram gezonden, waarin verzocht wordt een spoe dige voorziening in den hopeloozen toe stand der tuinders in gunstige overweging te willen nemen. Inzake het rapport Weiter Het dagelijksch bestuur van de centrale voor vercenigingen van personeel in 's rijks dienst, heeft als gevolg van de in do jong ste algcmecne bcstuurvergadering gehou den bespreking een adres tot den raad van ministers gericht, waarin beschouwingen worden gegeven over het rapport-Weiter voor zoover deze betreffen de aantasting van de arabtenarenpositie. O.a. wordt daar in de vraag gesteld of het zelfs in ernstige tijden als welke wij nu beleven wel oirbaar is de helft van het te schatten tekort van 100 millioen eenzijdig op de ambtenaren te verhalen. De door de commissio-Weltor gestelde salarislast van 256^ millioen gul den welke op gezag van de commissie is aangenomen wordt in het adres niet in overeenstemming met de werkelijkheid go- acht. Aan de regeering wordt aangeboden om op een salarislast van 230 millioen gul den, dit is 36 millioen gulden lager dan do commissie-Weiter de salarislast stelt, hot bezoldigingsbesluit 1918 te herzion en het loon der arbeidscontractantcn to regelen, met dien verstando dat de eerste drio jaren geen ambtenaren anders dan langs den natuurlijken weg zullen afvloeien en geen nieuwe ambtenaren zullen worden aange steld, van welke maatregelen verwacht wordt, dat daardoor de salarislast geleide lijk daalt en tot 205 millioen gulden zal terugloopen. De centrale deelde uitdrukkelijk mede, dat de voorgestelde verlaging de salaris sen zou brengen op een peil, dat niet aan vaard kan worden, zelfs wanneer men een aanzienlijke verlaging van den prijs der eerste levensbehoeften erkent. !n het adres wordt het standpunt ingenomen, dat de sanecring der rijksmiddelen moet geschie den door het opleggen van een algemeen werkende belastingverhooging van bijna 2% op dc vermogens gedurendo drie jaar por jaar) en dubbele heffing van de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting. Hiervan wordt een opbrengst van 133 mil lioen per jaar verwacht die toestaat zonder ingrijpende ontslagmaatregelen hetzelfde te bereiken wat de commissie Weiter beoogt. DOOR EEN VALLENDEN BAAL ZOUT GETROFFEN. Amsterdam, 26 Juli. Hedenmiddag werd een 23-jarig man op den Singel 19 waar hij werkzaam is, getroffen door een vallenden baal zout. Zijn toestand was van dien aard, dat hij moest worden opgenomen in het Binnengasthuis. De Vlaamsche schrijver op zijn buiten bij Gent op 72*jarigen leeftijd overleden Cyriel Buysse, de Vlaamsche schrijver, die een paar weken geleden door een be roerte werd getroffen en 6edert dien het bed moe6t houden, is op zijn buiten te Af snee bij Gent overleden. Cyriel Gu6tave Emiel Buyöse werd 20 Sept. 1859 te Nevele geboren als zoon van Louis Buysse en Pauline Loveling. Hij is een volle neef van Rosalie en Virginie Lo veling cn van den schilder Georges Buvese. Van moederszijde behoort hij tot de wel bekende Vlaamsche families Fredericq en Mac Leod. In zijn jeugdjaren woonde hij op zijn boortedorp in een milieu van werklie- len, boeren, dorps notabelen en kas- tcelheeren, vandaar zijn innig ver trouwd zijn met de verschillende lagen der plattelandsbe volking. „Zijn vader", al dus vertelt Herman van Puymbrouck, „was er de eigenaar eener fabriek, door hem zelf aldaar aan gekocht en ingericht. Hij was een tamelijk 6treng, ernstig, nauwgezet, positief man, zeer aan het familieleven gehecht en zijn zaken beschouwend als hoog6te doel. Zijn moeder daarentegen was van een zachtere natuur en bezat veel van de kunstliefde die haar zusters, de tc vroeg gestorven Ro salie Loveling en de fijnzinnige Virginie Loveling kenmerkte. Van zijn beide ouders heeft Cyriel Buysse zijn aandeel overge ërfd". Nadat Buysse de klassen van het Gent- sche Atheneum '.iad doorloopen, werd hij, tegen wil en dank, in de fabriek van zijn vader opgeleid voor industrieel. Zooais hij in enkele vertellingen een kijk heeft ge geven op zijn jeugd, heeft hij het fabrieks leven beschreven in d*- novelle Een levens droom en in den roman: Zooals het was. Einde 1886 bracht Buysse voor de zaak van zijn vader twee jaar in Amerika door. Hij kreeg er heimwee en op de terugreis werd hij overtuigd, dat hij voor den han del niet geschikt was en beter deed zijn krachten in de litteratuur te beproeven. Op de boot schreef hij: Guusje en Zieneken Hij liet die novelle aan zijn tante Virginie Loveling lezen, die hem aanmoedigde om door te gaan. Deze novelle is in 1887 ver schenen en het jaar daarop zagen Twee her inneringen uit Amerika het licht. 21—7 21—7 22—7 22—7 23—7 25-7 25—7 26-7 Amsterdam Budapest Weenen of Amsterdam Parijs Marseille Rome Bnndiai Athene Mcrsamtruh Cairo Chaza Rutbawells Bagdad Basra Boeshir Dj ask Karachi Jodpoer Allahahad Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Kohlak Penang Medan Paleinbang Batavia Bandoeng U»TOge] 25—7 24-7 23—7 22—7 22—7 Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 2S Juli DE IBIS NAAR INDUS. Donderdagmorgen, 28 Juli a.s., vertrekt het K.L.M.-vliegtuig „Ibis" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren J. J. E. Duimelaar, E. E. Hulse- bos, J. J. Ruben, J. W. Hoogland, die resp. als le bestuurder, 2e bestuurder, werktuig kundige en radio-telegrafist, de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk heden, Woensdagavond, te Amster» dam zijn. DE IJSVOGEL. De „Ijsvogel" (retour) is uit Hyderabad vertrokken en te Djask aangekomen. DE DUIF. De Duif is uit Jodhpur naar Calcutta ge vlogen (tijden van Vertrek en aankomst konden niet worden opgegeven). K.N.I.L.M.-VERVOER IN JUNI 1M2. De vooruitgang, die in het vervoer op de regelmatige lijnen in Mei werd geconsta teerd, handhaafde zich in Juni. In de afgeloopen maand werden geen rondvluchten gehouden, behalve de gebrui kelijke op den eersten Zondag van de maand te Batavia, Bandoeng. Soerabaja en Medan. De deelneming was zeer bevredi gend. Totaal worden 1581 passagiers vervoerd, gesplitst als volgt: Batavia—Bandoeng 299 BandoengBatavia 3*0 Batavia—Semarang—Soerabaja 122 SoerabajaSemarang—Batavia 125 BataviaPalembang—Singapore 11 SingaporePalembang—Batavia 13 Batavia-Paletnbang-Pakanbaroe-Medan 24 Medan-Pakanbaroe-Palembang-Batavia 28 Rond- en speciale vluchten 619 Totaal 1581 16998 K.G. goederen en 1526 k.g. luchtpost, gelijkstaande met bijna 107.000 brieven wer den vervoerd. De K.N.I.L.M. maakte in Juni haar eerste vlucht boven Noord-Sumatra. Van Medan uit werd een reclamevlucbt ten behoeve van een sigarettenfabiiek gemaakt langs dc Oostkust van Atjeh tot Kota Radja en Sabang. Wekte de Fokker op zichzelf cl groote bewondering van de bevolking in de vele Atjehsche plaatsen en kampongs, die letterlijk leegstroomden, de regen van gekleurde rcclamebiljeften, die uit het vlieg tuig neerdaalde, deed het enthousiasme ten top stijgen. De baai van Sabang, waar zich juist dé Dempo en de Indrapoera bevonden, bood een onvergelijkelijk mooi panorama. In Juni 1890 werd in De Nieuwe Gids De Biezenstekker opgenomen (herdrukt in 1894 en in 1900 in den 1 undel Te Lande) en in 1893 verscheen zijn roman Het recht van den sterkste. In datzelfde jaar 1893 stichtte hij met August Vermeylen, Em. de Bom en Pros per van Langendonck het tijdschrift Van Nu en Straks en in 1903 richtte bij met Louis Couperus en W. G. van Nouhuys Groot Nederland op, waaraan hij als re dacteur verbonden is gebleven. Bij zijn 70en verjaardag is Buysse in Bel gië op grooteche wijze gehuldigd en be noemd tot commandeur in de Leopoldsorde cn onlangs is hij in den adelstand verheven met den titel van baron. De eerste realistische novelle De Biezen stekker was het sein van de herleving der Vlaamsche letteren na '80, de voorloopcr van den grooten storm, die met Van Nu cn Straks in het Zuiden opstak. Het oeuvre van Buysse is zeer omvang rijk en omvat een 60 deelcn romans, no vellen en tooneelstukken. Het is wel merk waardig, daar hij zijn loopbaan als schrij ver begonnen is met Twee herinneringen uit Amerika en zijn laatste geschrift Ame rika en Vlaanderen tot onderwerp heeft. Met Buysse is een verteller heengegaan, zooals wij er maar weinig hebben gehad in Noord- en Zuid-Nederland. Zijn humor ging vaak vooral in zijn latere werken als Het Ezelken, 't Bolleken, Tantes e.a. over in het tragische en een groot werk, niet alleen vaa omvang, is Het Leven van Rozeke,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7