SATIRE OP DEN PREEKSTOEL DE VERJAARDAG VAN KONINGIN EMMA Wolhandel „DE CONCURRENT" M. A. J. BAUER f Nieuwe Uitgaven Het afscheid van Ds. Reddingius van Den Haag 's-Gravcnhage, 1 Aug. Zondagmorgen heeft ds. W. G. Reddingius zijn ambt als voorganger van de Haagsche afdeeling van de Ver. van Vrijzinnig-Hervormden neer gelegd, nu hij een beroep naar zijn oude gemeente Westzaan heeft aangenomen. De Vrijzinnig-Hervormden in onze stad bielden ter gelegenheid van dit afscheid in plaats van drie,, gistermorgen één bijeen komst, welke plaats vond in het ruime gymnastieklokaal van de openbare school in de Abeelstraat. Een groote schare vulde de zaaj/tot de laatste plaats. De dienst ving aan met votum, het zin gen van Ps. 133:1 en 3 en het lezen van een gedeelte van Jac. 1. Nadat de voorganger in gebed was voor gegaan zong de gemeente Ps. 89:1. Als tekst koos de voorganger daarop Jac. 1:22 „En zijt dader des Woords, en niet al leen hoorders." Spr. wees er op, dat hij al 3 jaar over dit woord gepreekt heeft. Velen zeggen, dat die niet in de kerk komen beter zijn dan die er wel komen. Het is tot onze beschaming: De kerk is geen braafheidsinstituut, want als dat waar was en het zou gelukken door een uur per wéék en drie jaar ergens to zijn, kwade menschen goed te' maken, dan ware de Ver. van Vrijz. Herv. een hemel op aarde. Dat is echter nog lang niet zoo en zal naar spr. meening ook zoo niet worden! We zijn echter niet om onze belangetjes in de kerk maar om Christus' wil en het gaat er om of zijn licht en waarheid met kracht'en nadruk wprdt geheven. Christus is het hoogste in de kerk. Zeker, de kerk zit voL kleine autoriteitjes en we leven schijnbaar in een tijd waarin het kleine, het menschelijke, het autoriteitje alles heeft te zeggen. Als we echter door al het kleine autoritaire worden benauwd dan kan een bezoek aan het Egyptische museum te Leiden ons nut doen. Daar staan de autoriteitjes, de Pharaos, nu als mummies in een vitrine te kijk voor een dubbeltje. Kon een predikant dat doen met al dio autoriteitjes, dan ware het pastorale werk nog noodiger, nog nuttiger, nog heerlijker Zal men echter krokodillen mummificee- ren, dan moet men ze eerst aandurven. Dat kan alleen door Christus' geest, niet door christelijken geest, want dan is het menschelijke er in. De kerk moet zijn het geweten der menschen. Alleen in Christus is de redchng der wereld. De kerkmis onmisbaar zoolang zij be houdt den Pinkstergeest. Het kruisbeeld rnoet'geplant boven deze wereld'en dat orn dat wif gelóoven in des kruises triumf! In den tijd verscheen als goddelijke genade de Christusgestalte. Als God ons verlost kunnen wij verlossen en 6taan als lichten in de wereld. Pan doorstraalt zijn licht ons en wij stralen het uit! Hierna speelde de organist het Largo van Handel. Ds Reddingius sprak daarna een woord van afscheid tot zijn gemeente. Dat valt hem zwaar, waarom het kort zal zijn. Spr. is dankbaar in Den Haag te hebben mogen werken en heeft erveel geleerd. On ver breekbare banden zijn in Den Haag gelegd. Spr. weet dat. Met veel illusies kwam spr. hier. Maar het waren zeepbellen. Spr. meent dat hij moet zijn drager van het ker kelijk ambt: predikant, maar hij moest er varen dat men hem wil doen zijn voorgan ger van een vereeniging met een bestuur. Daarom wenschte spr. geen herbenoeming. Spr. heeft zich niet vrij kunnen uitleven. Hij heeft vijanden en vrienden geworven. In de laatsten voelt hij zich rijk! Een spe ciaal woord van afscheid richtte spr. tot leerlingen en oud-leerlingen. Het bestuur zal 4pr. op zijn verzoek niet toespreken. Moge de gemeente daders des Woords zijn en dé kracht ontvangen om de bekrompen heid de ontstijgen, om in de ruimte te gaan 6taaii en moge wat er goeds was in spr. werk door God in u blijven als een kracht- steuij en zegen vóór het leven! Hierna bad ds. Reddingius het „Onze Va der", waarna de gemeente staande zong Gez. 96. Met het uitspreken van den zegen- groet besloot de voorganger de bijeen komst. Zondag 4 Sept. a.s. doet ds. Reddingius intrede te Westzaan, na vooraf te zijn be vestigd door den consulent ds. G. Hornstra van Koog-Zaandijk. goedkooper philips-lampen. Een verlaging van 30 pet. in zicht. Het is volgens het Volk te verwach ten, dat de prijzen der Philips-radiolampen spoedig m prijs zullen dalen. De betreffen de afdeelingen van de N.V. Philips Radio hebben de prijzen der ontvanglampen over de gehcele linie herzien, als gevolg waar van de prijzen van deze Philips-producten met ongeveer 30 pet. zullen dalen. Door deze verlaging zou de prijs der Phi- lips-lampen komen op het peil der goed- koopere lampsoorten, tenzij ook de concur rerende fabrieken tot prijsherziening over gaan. de schatgraverij te zaandam. Madame Sylvia uit den put? B. en W. van Zaandam hebben aan de nog steeds hoopvol doorwerkende schatgravers gisteren het ultimatum doen geworden, dat vóór a.s. Zaterdag een nieuwe cuatie moet zijn gestort, indien zij de concessie tot gra- Veh geprolongeerd wenschen. De eerste waarborgsom is inmiddels voor allerlei on kosten aan derden verbruikt, DE FINANCIEELE POSITIE VAN LONNEKER. Overdreven alarm. Naar aanleiding van de verontrustende berichten, welke over den financieelen nood van Lonnekcr in de pers zijn ver schenen, schrijft men uit Lonneker aan de Zwolsche Crt.: De ruim 14000 ha groote, en meer dan 33000 inwoners tellende gemeente Lonne ker heeft een schuldenlast van ruim 3!/i millioen gulden of 110 per inwoner. De door wijlen burgemeester Stroink voorgestane en in Lonnekcr toegepaste po litiek om zooveel mogelijk uitgaven uit den gewonen dienst te bestrijden en zoo weinig mogelijk ten laste van den kapi- taaldienst te brengen, is oorzaak van deze in verhouding tot andere gemeenten zoo gunstigen schuldenlast. In 1929 had b.v. Amsterdam reeds ruim 450, Rotterdam 480, Den Haag 430, Enschedé 225 en Lonneker ruim 60 schuld per inwoner. De stijgende werkloosheid heeft do uit gaven in Lonneker inderdaad onrustba rend doen stijgen, terwijl de inkomsten als gevolg van de reeds lang heerschende malaise in landbouw en industrie 6terk zijn gedaald. De moeilijkheden bij het financieele be heer in Lonneker bestaan dan ook hoofd zakelijk in den onwil eener raadsmccrder- heid om de tering naar de nering te zet ten. Lonneker heeft geen voorschot van het rijk en is er ook niet slechter aan toe dan de meeste harer zustergemcenten. TEGEN FASCISME EN OORLOG. Een betooging te Amsterdam. Amsterdam, 2 Augustus. Hedenavond belegde het Comité tegen Fascisme en Oor log „Antifo", samengesteld uit eenige re volutionaire politieke partijen en vakorga nisaties, een meeting tegen het fascisme op het IJsclubtcrrein te Amsterdam, welke meeting bezocht was door naar schatting ruim 1500 personen. Nadat de voorzitter van het Amsterdam- sche Comité, de heer Langkemper een kort openingswoord had gesproken, werd het woord gevoerd door den heer H. Sneevliet, voorzitter van het N.A.S., die een uitvoe rige beschouwing gaf over den afloop der verkiezingen in Duitschland, waaruit on danks alles was gebleken, dat het fascisme bijna de helft van het Duitsche volk om vat, Men deed verkeerd met spottend over het fascisme te spreken, zooals in Neder land vaak het geval was. Een van de bru tale uitingen ervan was wel het rapport Wel ter, waarover spr. langdurig uitweidde. Met een oproep om het Comité tegen Fas cisme en Oorlog te versterken tegenover de toenemende reactie een eenheidsfront der arbeiders te stellen, eindigde spr. zijn rede. ONDERLUITENANT OVERLEDEN. Buitenzorg, 2 Aug. (Aneta). De onder luitenant der infanterie D. V. Wijting is tijdens schietoefeningen het slachtoffer gs- worden van een verkeerde manoeuvro bij het laden van een revolver. Hij is in den buik getroffen en aan de gevolgen over leden. EXAMENS. Voor het te Haarlem door het Centraal Bureau Instituut Pont gehouden examen voor kantoor-stenograaf Nederlandsch (130 lettergrepen per minuut) slaagden de da mes D. Smit, F. Veenman en W. Wester laan. Voor het practij'k-diploma machineschrij- ven slaagden de dames D. van Heuvelen en E. v. d. Velden, evenals de heeren P. Helsloot, J. Bos.L. Roske en J. Verschuur. De heer W. Kraan wist zich het practijk- diploma boekhouden te verwerven. Te. 's'Gravenhage is voor het examen Nijverheidsonderwijs geslaagd de heer I. G. Hoving alhier. Voor het examen Fransch L. O .slaagde te Utrecht onze stadgenoot de heer T. L. A. Derksen. Voor het te Haarlem gehouden examen handenarbeid slaagde de heer J. Ringha- ven alhier. VEILING. Ten overstaan van notatris J. G. Klaas- sen werd gisteravond in „de Zwaan" ge veild het perceel Langestraat no. 99, waar in thans gevestigd een melksalon. Het perceel werd toegewezen aan den heer W. van Hasclen P.Hzn. qq voor 10.100.—. STAATSEXAMEN TOT TOELATING AAN DE UNIVERSITEIT. Na voortgezet exarrten slaagden van de vorige groep voor diploma A. mej. A. Enklaar cn de heer G. Blom. VERDUISTERING IN DIENST BETREKKING. Ongewenscht vacantlereisje. Een 19-jarig jongmensch heeft een be drag van 30 k f 35 ten nadeele van zijn patroon verduisterd en is daarna er van door gegaan. Het eveneens meegenomen rijwiel is op het Stationsplein teruggevonden. Een or^jerzoek wordt van politiewege in gesteld.; Geslaagde feestelijkheden in onze stad Voor het eerst is dit jaar ook dc verjaar dag van H.M. de Koningin-Moeder in onze stad eenigszins feestelijk herdacht, hetgeen in de avonduren is geschied. De plaatselijke Oranjeverceniging had een bescheiden programma samengesteld, dat niettemin uitstekend geslaagd is en een aansporing tot herhaling in de komen de jaren moge zijn. Om zeven uur werd gisteravond op dc Schimmelpenninckkade een muzikale wan deling aangevangen volgens de route, die reeds vorige week in ons blad vermeld stond. Vóór den aanvang werd het „Wil helmus" gespeeld, Waarna de betrekkelijk kleine stoet, met het bestuur der Oranje vereniging aan het hoofd, zich in bewe ging zette. Welwillende medewerking werd hierbij verleend door de R.K. Muziekvere niging „Wilskracht" onder leiding van den heer J. Wak el kamp en door de kapel van dc Christelijke Jongemannenverecniging „Immanuel", directeur de heer G. C. Iveij. Ter vervulling van een meermalen geuite wensch was een gedeelto van het Sóoster- kwartier in den rondgang betrokken. Overal langs den weg was een ruime be langstelling waar te nemen, terwijl ook velen zich aansloten bij den stoet, die op keurige wijze van politiezijde geleid _\yerd. Het eindpunt was de Hof, waar om half tien een geslaagde bioscoopvoorstelling aanving. Nog nimmer te voren hebben wij bij een filmvertooning op het genoemde plein een dergelijk groote menschenme- nigte waargenomen. En wat nog meer zegt: het bijzonder aardige programma (ver meld in ons blad van gisteren), dat geopend werd met de portretten van de leden der Koninklijke familie, werd met de meest mogelijke aandacht gevolgd. Op de „uitver kochte" Hof was het muisstil, alleen dc telkenmale klinkende lachsalvo's onderbra ken die stilte. De vertooning, welwillend verzorgd door het filmspel „de Faam", is zeker het groot ste succes van den avond geweest! Muzi kale medewerking werd bij dit cinemato grafisch schouwspel verleend door de mondaccordconverseniging „Door Vriend schap Verbonden", onder leiding van den heer M. Klijnen. Het musiceerende gezel schap had zich tot dat doel opgesteld voor de geopende ramen van de bovenzaal van „de Keizerskroon" Concert in „St. Aechten". Na afloop van den muzikalen rondgang heeft de R.K. Muziekvereeniging „Wils kracht" een druk bezocht concert gegeven in den feestelijk versierden en verlichten tuin van „St. Aechten" aan het Zand. Ook hier was de stemmingopperbest en klonk telkenmale een dankbaar applaus. De feestavond in zijn geheel geeft ruim schoots gelegenheid tot voldoening voor de organisaties en houdt ongetwijfeld een be lofte in voor 31 Augustus a.s. KAMER VAN KOOPHANDEL. Aanwinsten voor de LeeszaaL Het Bureau der K. v. K. vestigt winke liersaandacht op het laatste no. van het officieel orgaan van het Genootschap voor Reclame (in de leeszaal der K. v. K. aan wezig), dat geheel is gewijd aan de étalage- verzorging; een zeer belangrijk no. van dit blad. Als nieuwe aanwinsten der boekerij wor den vermeld: Jhr. dr. J. C. Mollerus, „Officieele verte genwoordiging van landbouw, nijverheid en handel". Rijksbur. v. onderzoek handelswaren, „Gedenkboekje 1907—1932". Jaarverslagen van verschillende andere Kamers van Koophandel. Dr. E. J. Tooi en mr. B. C. Slotemaker, pro en contra „Gebondenheid of vrijheid; de crisis en de détailhandel". Beschouwingen over het Extra-Rood-Con- tract. Mr. A. N. Molenaar, „De nationale koop kracht in verband met het loonvraagstuk". Dr. E. J. Tobi, „Een mislukte aanval" (te gen De Miranda's aanval op den détail- handel). Ned. Spoorwegen, „Jaarverslag 1931". Mr. H. A. van Nierop, „Art. 1793 v. h. Burg. Wetboek, Veranderingen in de waar de van het geld". H. O., „Geistige Technik" (behandelt uit voerig speciaal den succesvollen handels brief). Dr. K. Kaufman, „Intellectueele arbeid". H. N. Casson, „Zakelijke leiding". Ned. Bond v. d. handel in vetten, oliën, onz. „Jaarverslag 1931". Ned. Inst. v. Efficiency, „Jaarverslag 1931". Econ. Inst. v. d. Middenstand, „Jaarver slag 1930—1931". Ver. veredeling v. h. ambacht, „Jaarver slag 1931". Prov. Geld. V.V.V., „Jaarverslag 1931". Utr. Hyp. Bank, „Vijftig jaren, 1882— 1932". A. G. Jagt, „Rapport Tarievencommissie" (spoor- en tramwegen). Bur. afd. Limburg Ver. Ned. Gem., „Over zicht betreffende de werking der fin. rege ling Rijk en Gemeenten" (met kaart). Prov. St. Utr., „Verslag toestand prov. Utrecht 1931". Ned. Handelshoogeschool Rotterdam, „Stu dieplan 1932'33". W .Lubberink, „Economische opstellen". Rapport Staatscommissie-Weiter (verla ging Rijksuitgaven). „Meppel, ingangspoort van het Noorden". Arbeidsbeurs Amersfoort, „Jaarverslag 1931". In het begin September e.k. verschijnend jaarboekje der Kamer zal ook een boeken- en tijdschriftenlijst van de leestafel der K, v, K, worden opgenomen, POLITIENIEUWS. Korte berichten. Ter zake overtreding der Arbeidswet zijn door do politie twee bekeuringen opge maakt. Bij de politie is aangifte gedaan van het ontvreemden van een rijwiel, dat voor een perceel in de Krommestraat geplaatst stond. GARNIZOEN. De reserve-officier van gezondheid 2c kl. J. Pot, werkzaam bij het militair hospitaal alhier, wordt 6 Augustus a.s. daarvan ont heven. UITSPRAKEN. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde gisteren een 27-jarigen lasschcr uit onze stad, wien ten lasto waren gelegd vijf rij wieldiefstallen, tot een gevangenisstraf van één jaar, waarvan 3 m'aanden voorwaarde lijk. De eisch was een gevangenisstraf van twee jaar. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ORDONNANS". Zondag hield bovengenoemde vereeni ging een wedvlucht vanuit Vilvoorde, af stand 152.3 K.M. De duiven werden om 8 uur met een gunstigen Zuiden wind in vrijheid gesteld. In concours waren 169 dui ven. De eerste duif werd om 10.2.18, do 42e duim om 10.24.49 getoond. De prijzen werden als volgt gewonnen: N. de Waal 1, 16; J. Heddema 3, W. Gerth 3, 6, 30; M. Dekker 4, 5, 14, 20, 24, 39; J. G. v. d. Berg 7; M. van Keeken 8, 11; J. H. Psschedag 9, 40; J. J. Kok 10, 23, 37; Wed. Kóppen 12; B. Roetert 13, 27, 34, 38; H. Kol len 15, 17, 18, 28, 29, 31, 35, 36; J. v. 't Hoen- derdaal 19; J. H. Meerstadt 21, 42; G. van Doornik 22, 25, 20, 41; N. v. d. Berg 32 en II. Veenbrink 33. D a g e 1 ij k 9 City Theater, Westsingel 7. Vertooning van „Tot eiken Prijs" („Een liefde in Wee- ncn"). Rembrandt Theater. Langestraat Ver loo ning van „Menschen achter tralies." Museum Fléhite, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos. Vereeniging, Regentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, NieUwsraat 24. Vredosbibliotheek, Arnhemscheweg 50. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Tot en met 4 Aug.: City Theater, Vacantio- matinee, vertooning va:i „De avonturen van Tom Sawyer", 2)4 uur. 16 Augustus, School voor Wijsbegeerte, leergang over critische philosophic. 8—12 Augustus, School voor Wijsbegeerte, Prof. Dr. Frank uit Berlijn over „Die Russi sche Geistesart in Ihrer Bezichung zur Westlichen." 9 Aug. „'t Boompje." Vergadering Nederl. Fascistenbond. 8 uur. 13 en 14 Augustus, School voor Wijsbe geerte, Mr. J. J. Boasson over „Levenshou ding van den modernen mensch, zooals die is en zooals die behoort te zijn." 15—20 Augustus, School voor Wijsbe- gcerte.-Prof. Dr. Haberlin over „Das Aesthe- tische Bewustscin." 22—27 Augustus, School voor Wijsbe geerte, Dr. Bierens de Haan over „De idealis tische gedachte in haar hoofdgestalten." 29 Augustus—3 September, School voor Wijsbegeerte, Prof. Dr. Clay over „Een na tuurlijke orde der wetenschappen." 3—4 September, School voor Wijsbegeerte, Mevrouw Dr. J. D. v. d. Bergh van Eysinga— Elias over „Arbeid cn Sexe." BURGERLIJKE STAND. 2 Augustus 1932. Geboren: Wilhèlraina Johanna, d. van Albertus Heijman en Wilhelmina Johanna Hentenaar. Gehuwd: Hendrik Adrianus Verheuvel en Johanna Julia Dijkhuis; Arie Jacobus Ger- ritse en Pctronclla Martina van den Berg; Hermanus van de Vijzel en Cornelia An- tonia Jacoba Hendrika Uding; Gradus Jo- hanhes Kramer en Julia Catharina Sin gels. Fil d'ecosse KINDER SPORTKOUSEN in effen en gekleurd met mooie randen. 0.29, 0.25 en 19 cent. Natuurlijk weer in LANGESTRAAT 81 AMERSFOORT f OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. 2 Aug. 3 Aug. 12 uur Londen8.72)4 8.73)4 Berlijn..59.10 59.10 Parijs 9.73)4 9.74 Brussel 34.50 34.50 Zurich 48.37)4 48.40 Kopenhagen. 47.30 47.50 Oslo 44.30 44.25 Stockholm 45.30 45.25 New-York.2.48)4 2.48)4 Milaan 12.65 12.66 Medegedeeld door de Rotterd. Bankvereen. Herdacht in De Gids In de Gids wordt Marius Bauer Herdacht door A. M. Hammacher, die o.m. schrijft: „Baucr heet vooral de teekenaar, de etser, niet de schilder of de aquarellist. Ten onrechte. Zijn etslijn, zijn teekenwijzc, zijn manier van schilderen, is immer schilderachtig be wogen van aard. Zijn lijn is rijk aan bewe ging, vol modulaties, wekkend vooral tin ten. Plet werk, hot graphische zoowel als het geschilderde, was daardoor van één soort: geinspireerd door de bewegende schoonheden van het rijk schakeercnde licht. De droomkracht in dit realistisch ge grond scheppen werd geheel geleid door zijn impressionistische gesteldheid. Dc lijn die een waarde op zich zelf kan zijn, de harde, heldere of de welluidend gcryth meerde lijn, die niets met kleur of toon te maken heeft, het schilderachtige niet meer dient, maar eigen steml\ecft herwonnen cn in het vlak een leven van andere struc tuur heeft gewekt, doze lijnkunst is niet die van Bauer geweest. In zijn jongero jaren scheen een oogen- blik een wending mogelijk. Zijn verbeel ding, bevolkt door de zuidelijko reizen, werd bij het lezen van de 1000-en-l-nacht- vertellingen gewekt tot het omzetten van do woordbeelden van den tekst tot ranke lijnengroei, in marginalia. Een middei- eeuwsch contact: van een gegeven boek vorm, een episch verhaal en het handwerk van den teekenaar. Doch ook toen bleek zijn aard, zijn vorm, zijn scheppende natuur, de vrije vaart van 't schilderachtig avon tuur te verkiezen boven de leefregels, van een hechter band, waartoe die eerste ont- moeting, bij dieper kennismaking tasschen. boek en verluchter, had kunnen voerEn. Toch had het tijdelijk aanvaarden van do literaire inspiratie en de gegeven maten van den boekvorm zijn vermogen zeldzaam melodieus opgevoerd. Later in de onvol tooide Bijbclsche plannen zou deze mo gelijkheid zich nog weer voordoen. En wie zal zeggen of het Bauer niet op z'n best, 'in een zeer gelukkig dogen blik van zijn leven, is geweest., Doch de sterkste drift in zijn wezen ging toch blijkbaar uit naar de azu ren luchten cn het blanke licht en het vrij uit verdroomen en nadroomen van zijn ver re reizen. Doelend in de sfeer van het Rem- brandtieke voorbeeld, zonder uit dions kern te leven, bleef hij laat-lOde eeuwsch' van verschijning en wezen. Dat hij de ets kunst der vorige eeuw in dat plan een zwieriger, lichter, fijner gang en het aroom der verbeelding heeft gegeven, is in ons' zwaar op do handsche vaderland zijn stel lige verdienste geweest." SHAWS NIEUWSTE STUK NAAR RUSLAND. Moskou, 2 Aug. (V. D.) De bekende Engelsche schrijver George Bernard Shawl heeft zijn nieuwste stuk „Too true to be good" naar Rusland gezonden met- een he* geleidend schrijven, waarin hij de Wensclï uitspreekt, dat het stuk in een der Mpskoü- schc theaters zal worden opgevoerd „óp echt bolsjewistische wijze". Het stuk 'is reeds in het Russisch vertaald en zal door een der beste Moskousche troepen, worden opgevoerd. Geboeide Vrijheid, door Mary Grace Ashton. Ui tg. v. Holkema Warendorf's U. Mv Amster dam. De jeugdige schrijfster, die met Ras in een slag haar naam vestigde, heeft ook in dit nieuwe boek weer blijk gegeven van een buitengewone menschenkennis. Zij behan delt hierin het probleem der persoonlijke vrijheid, welke in onderscheidene personen zeer verschillend worclt gekarakteriseerd. Diana en haar broer John zijn de hoofd figuren, waarvan de eerste in een vrije levensopvatting, los van godsdienst en con ventie haar vrijheidszin meent te kunnen uitleven. John daarentegen gaat over tot de Katholieke kerk en vindt daardoor innerlijk rust en vrede. Zijn vriend Gavin ging nog verder en koos voor zich het pries terschap, om als Pater Trcverstone zijn leven te wijden aan den godsdienst. Zijn vader, daardoor zeer getroffen, bracht in hun kring een cx-monnik, Simon, die hij uit een klooster in Rome naar Engeland bracht. En ten slotte zocht Ruth haar vrij heid in een huwelijk met David, die door een ongeneeslijke ziekte getroffen, zijn vrouw in hooge. mate aan zich bond. En zoo vond geen van allen hetgeen zij zich ge droomd hadden en op waarlijk meesterlijke wijze heeft de schrijfster dit geschetst. Haar uitwerking van het probleem is forsch en geheel gebouwd op den bodem-der realiteit! Wee de Zondaars, door E. JPhil- lips Oppenheim. Uitg. Bruna en Zn.'s U. M., Utrecht. Peter Hames, voormalig Amerikaansch detective, gelukkig erfgenaam van een mil lioen dollar, verliet zijn land en vestigde zich als schilder te Monte Carlo. De oude hartstocht misdadigers op te sporen, kwam daar weer boven en, louter uit liefhebberij volgde hij het spoor van het misdrijf. In samenwerking met Miss Sybil Christian, die als de cocotte mademoiselle Anna in het café Régal verschillende misdadigers bespionneerde. weet hij in verschillende misdrijven opheldering te brengen. Avontu-t ren dus van een amateur detective* avonturen, welke zeer interessant zijn en op boeiende wijze zijn beschreven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3