G. VAN DUIN MODERNE SALONBANK, zeer apar model 145.00 Mr. J. A. N. Patijn over Italië B@fldanopNo.42 DE INVLOED DER CRISIS NATUURLIJK /ERTROUWEN wordt alleen verworven door gTFIINT HFT HE0, FflBRIKflftT ai turn ntiplaatselijk bedrijf Laat Stoomen, Verven eet. QUICK OLYMPISCHE SPELEN 1932 Hebt U een Taxi of Auto noodig? B. SCHQOLEIVSAN DE EINDELOOZE REEKS WELTER EN HET VERKEER Stoere en diepgaande arbeid A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinscheiaan 10 HUMORHOEKJE De Italianen zijn aan armoede gewoon en hebben weinig behoeften Goed geadministreerd land Sinds eenige dagen vertoeft in Den Haag mr. J. A. N. Patijn, Nederlandsch gezant bij het Italiaansche Hof, oud-burgemecster van 's-Gravenhage. Van deze gelegenheid heeft het Ned. Corr. Bur. gebruik gemaakt den heer Patijn eens op te zoeken en in een onderhoud hem een en ander te vragen over Italië, en over den toestand, welke daar heerscht. Wat de economische verhoudingen in Italië be treft, deze zijn natuurlijk ook gedrukt, zoo als overal elders ter wereld. Er wordt erg geklaagd, zoo vertelde mr. Patijn, vooral door.de menschen, die grond bezitten en daardoor zeer hebben te lijden van de lage prijzen der landbouwproducten. „Maar toch heb ik den indruk, dat men in Italio min der onder de crisis gebukt gaat dan hier. Niet omdat zij daar minder hevig zou heer- schen, maar wel omdat Italië altijd een arm land geweest is. De bevolking heeft weinig behoeften; ook de natuur werkt zoo heerlijk mee. De menschen kunnen met minder kleeding, met minder brandstof en voedsel toe dan in ons land. Daarbij heeft de Italiaan altijd iets in zich, dat op zorge loosheid duidt. Hij leeft op de straat, het volk viert er zijn feesten en is er ge lukkig. Wanneer men door Italié reist, ver baast men zich onwillekeurig over de groo- te soberheid der bevolking, welke men overal kan waarnemen. Zoo komt het, dat in deze crisisjaren Italië gelukkiger is dan wij. Het land heeft ook nooit een welstand gekend, welken wij hier beleefd hebben. De Italianen zijn aan de armoede gewoon cn daarom maakt het op hen weinig in druk. Komt er echter oen opleving, dan zullen zij door deze mentaliteit en door deze omstandigheden ongetwijfeld een voor sprong hebben op anderen. Ook handel en industrie lijden sterk on der de belemmeringen in het internatio nale verkeer. Maar toch zijn er enkele in dustrieën, welke niet 6lecht gaan. Zoo her inner ik mij, dat de kunstzijde-industrie in Italië zeer bevredigende cijfers heeft gepu bliceerd en ook is van sommige landbouw- artikelen de uitvoer toegenomen, o.a. van kaa6 naar Frankrijk. Zoo zien wij hier on daar een lichtpuntje. Wat de handelsbalans betreft, zooals men weet, is deze passief. Maar dit nadeelige saldo is thans veel geringer, dan in de laat st» jaren. Zoowel dc invoer als de uitvoer is 6terk afgenomen, maar de invoer veel meer dan de uitvoer. Nog twee factoren beïnvloeden den eco- nomischen toestand van Italië ongunstig in dezen tijd. In de eerste plaats lijdt Italië sterk onder het verminderde vreemdelin genverkeer. In Italië reist thans een ande re klasse menschen, die weinig verteren en waardoor die takken van bedrijf, welke het van rijke vreemdelingen moeten beb ben, het zeer moeilijk hebben. Een zeer groot aantal Italianen is voorts over de gchcele wereld verspreid. Deze menschen verdienen in den vreemde geld, dat zij voor een gedeelte aanwenden om behoeftige familieleden in Italië te onder steunen cn te onderhouden. Ongeveer 10 millioen Italianen waren verplicht van hun in den vreemde verdien de loon een gedeelte naar Italië te zenden Nu is dit ook voor hen zeer moeilijk ge worden en is deze geldstroom goeddeels op gedroogd. Het gevolg is, dat tal van gezinnen en families in Italië in zeer armoedige om standigheden verkeeren." Mr. Patijn kon daar echter dadelijk weer een gunstigen factor tegenover zetten: de vermeerdering der graanproductie. Men weet, dat onder leiding van Musso lini een „veldtocht voor het graan" heeft plaats gehad en met groot succes. De graaninvoer is aanzienlijk afgenomen. „Kunt u ons iets zeggen omtrent de han delspolitieke richting, waarin Italië zich beweegt?" „De invoerrechten zijn alle aanzienlijk verhoogd, den laatsten keer met 15 pCt. voor alle landen, waarmee dit niet door de bestaande verdragen onmogelijk was. Voor Nederland is dit niet van zeer veel betee- kenis. Voor twee jaar wa6 onze invoer slechts lVs pCt. van dne totalen invoer en de uitvoer naar ons land 2Vi pCt. Op het oogenblik 16 onze invoer echter veel gerin ger. Voorts heeft Italië een systeem van con- ringenteering, dat afwijkt van ons stelsel Italië contingenteert niet over de gehcele lijn, zooals Nederland, maar Italië contin genteert met ieder land afzonderlijk. Daar door krijgen deze maatregelen veel .meer het karakter van represailles." Vervolgens kwam het gesprek op den po- litieken toestand van Italië, voornamelijk in verband met de jongste kabinetswi6se ling. Hierop antwoordde de heer Patijn: „Deze heeft niet zooveel te beteekenen. als men wel gedacht heeft. Al maanden geleden wa ren de gezanten te Rome van de op han den zijnde wijziging op de hoogte en in het diplomatieke corps wist men eveneens, dat zij na de conferentie van Lausanne zou plaats hebben. Dit is nu eenmaal een ka raktertrek van het fascistisch stelsel: men denkt bij dit 6telsel lichter over pcrsoon6 wisseling. Zoo is zelfs het partjjsecretari aat reeds enkele malen in andere handen overgegaan. Ik beb niet den indruk, dat er an een ernstig mecningsverschil tusschen Mussolini cn Grandi sprake is geweest." Geeft de diplomatieke functie U nog al oldoening na het drukke leven als burge meester der residentie?" vroegen wij ver olgen6. „Ja, het is een interessant leven. Rusti ger natuurlijk, dan dat van burgemeester van 's-Gravenhage, maar ongetwijfeld bui tengewoon interessant. Italië is een merk waardig land met vele nieuwe oxperimen- ten en het is zeer curieus deze van dichtbij te kunnen volgen. Daarbij is het langza merhand een belangrijk centrum der inter nationale politiek geworden, waar men doorgaans ook buitengewoon goed geïnfor meerd i6." „Wat is Uw indruk van het fascisme?" „Ik geloof, dat dit stelsel zeer vast ge vestigd i6. Welk percentage der natie ech ter fascistisch denkt, is niet te zeggen, ook al omdat er geen oppositie tegen dc regee ring mogelijk is. Maar wel staat vast, dat vele menschen, die in principe tegen het fascistisch systeem zijn, het thans toch steunen, omdat het ongetwijfeld het beste is. Trouwens het kan niet worden ontkend, dat er in de laatste jaren in Italië een ko lossale materieele verbetering valt waar te nemen. Wilde men in de jaren na den oor log in een auto een reis maken, dan placht men vooraf bij de politie te inforraeeren of het veilig was. Thans is dit absoluut voorbij. Overal heerscht orde, rust en veiligheid. Kortom. Italië maakt den indruk een goed geadmi nistreerd land te zijn." „Gelooft U in een toekomst voor het fascisme?" „Ik meen. dat er in het fascisme ideeen zijn, welke niet meer zullen verdwijnen. Maar of het de oplossing zal zijn van alle politieke moeilijkheden, weet ik niet Het is ook niet zoo eenvoudig om te zeg gen. wat het fascisme eigenlijk is. Het Ita liaansche fascisme is niet hetzelfde als wat men elders daaronder verstaat. Als meest kenmerkende karaktertrek zal wel de cor poratieve staatsidee zijn te beschouwen Maar ook deze is nog in haar eerste ont wikkeling. Het is vooral voor een vreem deling zeer moeilijk, zich over de beteeke- nis hiervan een oordeel te vormen en no* moeilijker om te zeggen in hoeverre dit stelsel in andere landen toekomst heeft. Maar nog eens, er zijn elementen van blij vende cn levende waarde." Ten slotte kwam het gesprek nog even op een polemiek, welke dezer dagen in en kele dagbladen i6 gevoerd over een uitla ting van mr. Patijn tijdens een diner te Rome betreffende het fascisme en den Vol kenbond. Mr. Patijn toonde zich hierover zeer ver baasd en meende, dat er óf een verwarring in het spel moet zijn, óf dat men hier met een ergerlijk geval van duiinzuigerij te doen had. Eén keer heeft de heer Patijn een red* gehouden bij zijn bezoek aan het Interna tionaal Landbouw-Instituut, maar daarbij heeft hij met geen woord over het fascis me en over den Volkenbond gerept. Overi gens heeft hij aan geen enkel diner het woord gevoerd. Mr. Patijn, die per auto van Rome naar ons land is gereisd, is voornemens hier on geveer een maand te blijven. koop ik de benoodigde visch bij IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co., N.V., Utrechtschestraat 40. Tel. 92. Eon billijk en betrouwbaar adres. Meermalen bekroond. DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID BILLIJKE PRIJZEN O PRIMA KWALITEIT Indien U dus een Bril noodig hebt, wendt U dan tot ons. Van de eenvoudigste tot de nieuwste modellen voorradig. Bescherm Uw oogen door prima kwaliteit glazen. Juwelier Opticiën. UTRECHTSCHESTRAAT 23. TcL 898. bil STATIONSSTRAAT 16 - TELEFOON 344 Eenigste zaak met eigen bedriji hier ter stede. en: apekool „Dc Gids" heeft in de „Stemmen der Re dactie" het volgend entrefilet, een satire op de moderne sportverheerlijking, die ieder intellectueel uit. het hart gegrepen zal zijn: „Het vaderland kan gerust zijn; niet al leen vernemen wij uit het Handelsblad van 29 Juni, dat de Heer Ch. Aerts als trainer van Mej. J. J. de Boer en van den vijf kamp deelnemer Luit. van Rhyn met de „Staten dam" zal vertrekken, zoodat wij onze zor gen te dien opzichte gelukkig kunnen ter zijde zetten, maar als cornble van geluk vernemen wij nog het volgende bericht; De uitzending van Peters verzekerd. Naar wij uit Zwolle vernemen heeft het P.E.C.-bestuur aan het N.O.C. be richt, dat het zich garant stelt voor de 900 gulden, die nog aan het geld, noodig voor de uitzending van den athleet Pe ters, ontbraken. Het is dus nu zeker, dat Peters ons land te Los Angelos zal vertegenwoor digen in het nummer hink-stap-sprong, waarbij een ietwat ongerust gevoel over blijft, of de Heer Peters nu ook wel over een trainer beschikt, dit zal maken, dat hij in Los Angelos zoo kranig mogelijk hinkt stapt en springt. Deze ongerustheid bederft ons bijna het genoegen van de wetenschap dat de heibel over den trainer van de Friesche juffrouw, die zoo ijselijk hard kan loopen cn op wie wij dus ijselijk trotsch moeten zijn, tenslotte geregeld is en deze prima-donna zich tot onze opluchting be reid heeft verklaard, ter cere des vader lands in Los Angelos te gaan harddraven zij het dan aangevuurd door den verkeer den trainer. Zoo schijnt de crisis nog niet ver genoeg gevorderd te zijn, om aan gezegde apekool een eind te maken en onze „athleten" te nopen, zonder reisje naar Los Angelos cn slechts voor hun plezier thuis te hinken, springen en harddraven, wat overigens ooi! wel zoo natuurlijk zou zijn, zoodat ons een verscherping van de crisis, die zulk een nuttig gevolg zou hebben, althans één re den tot veriiejp^Qjs zou geven.'1 DAMESl Eenmaal per jaar UW STOFZUIGER schoongemaakt is noodzakelijk. Tarief 2.50 Het bespaart U grootc onkosten. Electro-Technisch-Burcau v. Pcrseynstraat 19. Tel. 423. Weer twee dooden op den weg Eindhoven, 2 Aug. Gisteravond heeft tusedhen Vaals en Maastricht bij Heer een ernstig autoongeval plaats gehad. De 56 j. heer J. v. .d. Velden Keuncn, directeur van het bijkantoor der Rotterdamsche Bank verceniging te Eindhoven, keerde per auto van een vacantiereis uit het Rijnland terug. 1-Iij was vergezeld van zijn cchtgcnoote, twee zoon9 en een dochter. Door dat de auto op den natten hobbeligcn weg slipte, reed het voertuig tegen een boom en sloeg om. De heer v. d. Velden Kennen, dica ach ter in den wagen zat kreeg een zware schedelbreuk en overleed spoedig aan de gevolgen. De 24 j zoon van den heerv. d. V. sprong, toen dc auto tegen den boom bot ste uit den wagen en liep een hoofdwonde op. De overigs inzittenden kregen slechts lichte, verwondingen. Dc auto werd door de politie in beslag genomen. Den chauffeur treft geen schuld aan het ongeval. ITet stoffelijk overschot van het slacht offer werd voorloopig overgebracht naar het ziekenhuis Calvarienberg te Maastricht en zal morgen naar Eindhoven worden ver voerd. De overledene was vroeger directeur van de Eindhovensche bank en sinds 1914 directeur \an het bijkantoor der Rotter damsche Bankvereeniging te Eindhoven, Tevens lid van de firma Duynstee en Van der Velden te Leiden. Apeldoorn, 2 Aug. Gisteravond reed een vrachtauto, bestuurd door J. D. uit Apeldoorn in de Hoogstraat aldaar in de richting van den Groeneweg. Van uit een zijstraat rechts van de auto kwam per rij wiel de 18 jarige W. Vis, wonende aan de Waterloosche weg alhier. Gelijktijdig na derden zij het kruispunt. De wielrijder reed vermoedelijk uit zenuwachtigheid tegen de rechterkant van den auto en kwam er on der te liggen. Hij kreeg zulke ernstige ver wondingen dat hij na ecnige oogenblikken overleed. De auto is in beslag genomen. HET DRAMA BIJ DE ST. WILLIBROR- DUSKERK TE AMSTERDAM. Amsterdam, 2 Aug. Vrijdag 5 Augus tus a.s., des voormiddags te 10 uur, zal voor de Vacantickamer der Arrondissements rechtbank te Amsterdam zich te verant woorden hebben dc 29-jarige chauffeur L. D., verdacht van poging tot doodslag, subs, poging tot zware mishandeling. Verdachte had een verhouding met een barhoudster uit de Govert Flinckstraat, welke vrouw in October 1931 de liefdesbe trekking wilde verbreken. Na een heftige woordenwisseling bij de St. Willibrorduskerk loste verdachte L. D. uit zijn revolver een klein bulldogmodel eenige schoten op de vrouw en op zich zelf; daar echter geen edele deelen werden geraakt, zijn beiden weer geheel hersteld. Van dc zijde van het O. M„ waargenomen door mr. de Blécourt, zijn zes getuigen ge dagvaard; door den verdediger mr. J. Frankenhuis drie getuigen. De heer Reitsma in Spooren Tramwegen over „het" rapport De heer Reitsma, dis in Spoor- en Tram wegen het rapport-Weiter in den breede be spreekt, heeft groote waardeering voor den stoeren arbeid die hier is geleverd en be toogt, dat de Commissie zich diepgaand met het verkeersvraagstuk heeft bezig gehouden, al wijst hij ook op eenige tekorten cn vergis singen. Hij is 't met dc Commissie ten volle eens. dat een reorganisatie van het Departe ment van Waterstaat noodzakelijk is. Nog beter zou hij met de conclusie kunnen mee gaan indien op vrijwel algemeen buiten- fandsch voorbeeld de vorming van een spe ciaal Verkccrsministerie ware \oorgcstcld. „De Ncderlandsche toestand, dat de Waterstaatsministcr in do Eerste Kamer verklaarde, zich slechts voor 20% aan de verkccrsvraagstukkcn te kunnen wijden, spreekt meer clan welk betoog. Instel ling van een adviescollege inzake ver- keersaangclcgenheden ter vervanging van dc z.g. Vervoerscommissie, zooals de Commissie-Welter aanbeveelt, mits uit gebreid met een vertegenwoordiger van het wegverkeer, verdient alleszins aan beveling". Ten volle accoord ook gaat hij met de conclusies, dat het Wegenfonds moet wor den vervangen dcor een algemeen Rijksver- keersfonds, en dat een betere gelijkmaking noodig is van de exploitatie voorwaarden der verschillende wegen. De schrijver besluit aldus: „De bespreking van het onderdeel van het Rapport-Weiter, dat betrekking heeft op hel verkeerswezen, zoude ik willen besluiten met een citaat der commissie, n.l. „niemand zal het belang ontkennen, dat goede ver keersmiddelen hebben voor de volks wel vaart; anderzijds echter zijn drukkende overheidslasten voor diezelfde volkswei vaart een even grootc belemmering en de juiste \relvaartspolitiek wordt dan ook be- heerscht door het zoeken naar het juiste evenwicht tusschen balen en lasten". Dit governo van hen, die elke uitgave vooi spoor-, land- of waterwegen (naarmate dit in hun eigen kraam te pas komt) gemoti veerd achten met een beroep op Julius Cae sar, Frcderik de Groote, Napoleon, Coolidge of een andere verkeersecononoom, die bij een of andere gelegenheid een algemeenheid n die richting plaatste. F.n daarom plaats ik dit citaat te liever, omdat het afkomstig is van een commissie van erkend bekwame mannen, waarin het spoor- of tramwegelement niet vertegenwoor digd is. Elk particularisme op het gebied van verkeerswezen is vreemd aan de he schouwingen van het rapport en aan de daaruit getrokken conclusies. Geen spoor wegmannen, geen schippers, geen „autovre- ters" zijn aan het woord, doch verantwoor delijke personen, die het verkeer bezien van uit een hoog standpunt en daardoor kwamen tot objectieve beschouwingen, waarvan men als geheel de juistheid moet erkennen, al kan men het in onderdeelen oneens zijn en al is lang niet alles tot in finesses uitge werkt. Gelijke lasten, gelijke lusten. Wettelijke fi nancieele gelijkstelling voor de verschillen dc ondernemingen, daarbij rekening houden de met hun eigenaardigheden, geen afwente ling van eigen lasten op de gemeenschap, eerlijke concurrentie bij eigen rentabiliteit Het zijn alle desiderata, waarvoor de spoor wegen al jaren lang tevergeefs strijden, doch die nu door dc Commissie-Welter als lands belangen erkend worden. Aan dc grcnzeloozc kapitaalverspilling in Nederland kan een einde komen als gegaan wordt in de richting, welke door de Com missie-Wel ter werd aangewezen. Econo mische noodzakelijkheid is voor verkeerswe gen een eerste belang. Men was den laatsten tijd dit principe, dat de verkeerseconoom Sympher 40 jaar gel den op het 5e Interna tionale Scheepvaartcongres te Parijs reeds verdedigde, geheel vergeten, n.l. dat men nieuwe verkeerswegen, zonder acht te ge ven op politieke verhoudingen, slechts dan mag aanleggen, indien zij economisch ge rechtvaardigd zijn, wanneer le. de bestaan de transporten billijker vervoerd of nieuwe transporten mogelijk gemaakt kunnen worden, indien nieuwe indus trieën zullen ontstaan of bestaande tot grooteren bloei kunnen komen, mits niet al leen de exploitatiekosten en de rente van het aanlegkapitaal gedekt worden, maar evenzoo de verliezen, welke door de reeds aanwezige verkeersmiddelen geleden wor den, en 2e. de voordeelen van het nieuwe niet op andere manier beter bereikt kunnen worden. Dit principe is verloren gegaan; toene mende verkeers-luxe richtte schade aan en bedreigt het verkeerswezen raet ondergang. De Commissie-Welter heeft haar stem later, hooren, heeft op de eenheid van het ver keerswezen geduid cn tevens een weg aan gewezen, welke ingeslagen dient te worden om die eenheid te bereiken. De aangewezen middelen: reorganisatie van het Water staatsdepartement, omvorming van de Wa- terstaatsbegrooting en vorming van een Al gemeen Verkeersfonds verdienen zoo spoe dig mogelijk uitgewerkt te worden. Deze middelen aangewezen te hebben als logisch uitvloeisel van een economisch on aanvechtbare grondstelling, is voor wat het verkeerswezen betreft, de groote verdienste van het Rapport der Commissie Weiter." HET DEENSCHE ZEILJACHT „ASTRID" WEER AAN DEN GROND, Den Helder, 2 Aug. Het Deensche zeiljacht „Astrid" dat in het begin van de vorige week bij Oostmahorn gestrand ls, doch dat later weer vlot is gekomen, is hedennacht op de kust van Texel in het Molengat weer aan den grond geloopen. Het schip zit ongeveer 50 Meter uit de kust. Om zeven uur hedenmorgen is de Drente van het bureau Wijsmuller uitgevaren, doch de sleepboot kon niets uitrichten. Vier leden der bemanning waaronder een dame zijn naar Den Helder gebracht. Do stuurman is aan boord gebleven. Het schip maakt een zware slagzij over stuurboord welk boord geheel in het water ligt De sloepen en ankers zijn verloren gegaan. Of het schip vlot kan worden gebracht is niet zeker. Deskundigen meenen hier dat dit niet kan gebeuren. De schipper van de „As trid" evenwel zegt, dat het wel mogelijk is. Het schip was op weg van Kopenhagen naar Teneriffe en was na het vertrek van Cuxhavcn reeds negen dagen op zee, gedu rende welken tijd het vaartuig met zeer slecht weer tc kamnen had. PH. PINKHOF. Hoofdredacteur van het week» blad „Het Leven." Met ingang van 1 October a.s. is benoemd tot Hoofdredacteur van het weekblad „Het Leven" de heer Ph. Pinkhof, redacteur- correspondent van het dagblad „De Tele graaf" te Rotterdam. Behalve als journalist is de heer Pinkhof onder zijn pseudoniem „Rido" algemeen be kend als de schrijver der populaire revues van dien naam. DE JONGSTE PASSAGIER OP DE INDIE-LIJN. Een zuigeling van 10 weken. Den Haag, 2 Aug. Met de „Uil", welke 16 Juli j.l. onderweg van Amsterdam naar Batavia Palembang aanliep, is tot Batavia mede gereisd een zuigeling van tien weken oud. Dit is vermoedelijk wel de jongste passa giers welke ooit op de Amsterdam—Bata- via-lijn heeft gereisd. WIJ BIEDEN U STEEDS HET NIEUWSTE BEZICHTIGD DE ETALAGE BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS Mama, mag ik naar bulten om met Freddy Smit te spelen „Neen, Je weet we hebben ruzie met de Smit's." „Mag ik dan naar buiten om Freddy een pak slaag te geven?" (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6