Van elke 4 zielen een werkloos SIERKUNST JCunnon wij, Restaurant „Princess" MUSSOLINI OVER 'T FASCISME BOLIVIA EN PARAGUAY M0BILISEEREN Nota aan den Volkenbond MEISJES REGENMANTELS W. K. v. Rossum. VIT BERLIJN Men schikt zich in het onvermijdes lijke de wetsontwerpen voor vrijs willige arbeidsplicht Bitterheid in het hart. (Van onzen correspondent). Er gaat letterlijk geen uur voorbij, zon- 'd~r dai bedelaars en werkloozen aan mijn deur bellen en in meer of minder beleefden vorm de aandacht vragen. Ik schreef u daarover eenige maanden geleden reeds typische bizondcrheden. De omstandigheid echter, dat het aantal werkloozen in Duitschland op het oogenblik ongeveer 5.6 millioen weer aan het toenemen is, brengt mij er toe, den lezer over dit pro bleem, het ernstigste, waarmede de siaat bier te vechten heeft, nog het een en ander mee te deelen. Ik weet wel, dat morgen de verkiezingen voor den Rijksdag plaats hebben en dai in de eerste dagen van de volgende weck alle aandacht voor deze resultaten zal ge vraagd worden. Maar dat is een zuiver-po- litiek gebied, dat ik liever aan andere pu blicisten overlaat. Men zou zich in deze rubriek op het standpunt van den Shah van Perzië kunnen stellen, dje jaren gele den in Parijs weigerde de rennen in Long- champ bij te wonen, verklarende bij voor baat overtuigd te zijn, dat het eene paard sneller galoppeert dan het andere. Morgen avond zal blijken, dat de eene partij in Duitschland meer aanhangers heeft dan de andere iets, wat we allen wisten en dat enkele partijen winsten, zelf6 groote winsten, andere verliezen te boeken zullen hebben. Dat het ditmaal wellicht om méér gaat: om de voorloopige beslissing „vrij heid of dictatuur" is nog slechts een ver onderstelling en een verkiezingsleuze. Wat worden zal, staat in de sterren geschreven. iWat is echter: dat weten we allen. We zien het dagelijks vóór ons: een échec van de produceerende, financierende en arbei dende mcnschhoid Een misrekening van de ergste soort. Ontslagen werklieden, die men dank zij de machine niet meer noo- 'dig had, die men meende te kun nen sparen en die men nu langs indirecten weg toch in het leven houden moet. Onzin nige opeenhoopingen van 't goud als „dek king" voor het geldswaardig papier op en kele plaatsen, in plaats van gezonde ver- 'deeling over alle volkeren der aarde. Tol muren, zoo hoog, dat de staten eikaars ellende nauwelijks meer zien kunnen. En als slachtoffer van een en ander, Waar men ook héén gaat: werkloozen, werkloozen, werkloozen. In Duitschland is van elke vier zielen Jêéri werkloos en leeft op kosten van de andere drie. Men wil nu eindelijk werk verschaffen en publiceert de wetsontwerpen voor den „vrij wil ligen arbeidsplicht", waarvan het suc- ses nog afgewacht zal moeten worden. Landontginning is hierbij wel de hoofd zaak en men houdt begrijpelijkerwijze het oog gevestigd op Oost-Duitschland, waar nog zulke geweldige terreinen braak lig gen. Maar zulk een werkje kan niet van vandaag op morgen tot stand gebracht Worden en intusschen willen deze millioe- nen werklooze Duitschers toch met hun ge zinnen te eten hebben. Wat te beginnen? Zoolang het zomersch-warm weer is, be staan nog vele mogelijkheden. Blijven we bjj Berlijn, dat met zijn \Y% millioen zielen £en sfaat-in-den-staat, een wereldje op zichzelf is. Berlijn is er dc trouwe lezer van deze brieven weet het tamelijk gun stig aan toe, omdat het een zoo werkelijk idyllische omgeving met bosschen en meren in overvloed heeft. Ik heb u onlangs ook verteld, hoe verzot de Berlijner op alles is Wat met dc natuur en vooral met de water sport te maken heeft. Niets begrijpelijker, 'dan dat men de werkloozen en den ande ren, die het evenmin naar den vleeze gaat, in de zes warme maanden van het jaar naar buiten transporteert. Rondom de meren, vooral daar waar de joevers zondig zijn, zijn daarom honderden „tuin- en tentsteden" verrezen. Wie een bootvaart onderneemt, kan ze overal zien liggen. Maar het loont werkelijk de moeite, er ook eens een kijkje te gaan nemen. Hon derden, ja duizenden tenten, van het be kende model, dat bij onze Padvinders popu lair is, vormen dorpen en steden met eigen bestuur, burgemeester, politie en regle ment. Men kan eigen tenten meebrengen maar ook vreemde huren. Daar zijn fami lies, die alleen voor „week-end" komen, an dere, die den „heer der tent" alleen Zondags te zien krijgen, terwijl het gezin maanden lang buiten blijft; weer andere, en dat is de meerderheid, die van April tot November buiten „met man en muis" blijven wonen. Ofschoon ze toch ook de woning in de stad blijven aanhouden. Want de heilige bureau cratie heeft, in plaats van dezen menschen nu eens in alle opzichten ter wille te zijn, nu eenmaal voorgeschreven, dat de ten ten niet als „domicilie" beschouwd worden, zoodat hij, die wegens gebrek aan werk en aan inkomsten, tot de goedkoopc tent en het leven in de vrije natuur zijn toevlucht neemt, geen uitkeering voor werkloosheid meer krijgt, geen kiesrecht meer bezit, kortom de voornaamste staatsburgerlijke rechten verliest, zoolang hij er slechts een tentenwoning (die immers niet door de ge meente geregistreerd is) maar niet een „heusche stadswoning" er op na houdt. De werkloozen en de andere behoeftigen Schikken zich dus in het onvermijdelijke en trachten daarbuiten van de weinige tientallen marken per maand, die de even eens arme staat voor hen over heeft, zoo goed en zoo gemoedelijk mogelijk door de zomermaanden heen te komen. Ze hebben er hun roeiboot, hun giek, hun kano, ze kunnen zwemmen naar hartelust, loopen den heelen dag in hun zwempakje rond en gouden waarlijk te benijden zijn, als er het vreesclijke gevoel niet bij kwam, te moe ten luieren, niets te mogen aanpakken, de eigen positie niet te kunnen verbeteren. Er zijn natuurlijk luilakken bij, die dit le ventje nog zoo kwaad niet vinden en die van nature gewoon zijn, nimmer aan den dag van morgen te denken. Maar die vor- me toch een kleine minderheid. Over het algemeen is de Duitscher, en zeker de Ber lijner, niet zoo. Werken is hem een lust, zwoegen iets wat hij van vader en groot vader geleerd heeft. De werkloosheid onder mijnt zijn zenuwstelsel, zelfs in de heerlijke natuur, waarheen hij een goedkoope, maar gedwongen toevlucht gezocht heeft. En met bitterheid in het hart koopt hij dagelijks in bij dc winkeliers, die hem met kleine houten winkels naar de tentdorpen gevolgd zijn. In de kranten leest hij, dat de werkloosheid alweer toeneemt. Hij leest 's avonds, op de omgekeerde kano gezeten, moeder de vrouw voor, dat in de volksbi bliotheken van Berlijn het aantal lezers verveelvoudigd is en voor 60 tot 70 uit werkloozen bestatt. Het strandbad „Wann- see" is tot een waar toevluchtsoord der vcr- geefs-werlczoekenden geworden. In 1924 had het 350.000 bezoekers, in 1931 reeds meer dan een millioen. De eenige luxe. die zich deze menschen nog veroorloven, blijktde sigaret te zijn. Aan honger zijn ze gewend, zonder rooken komen ze echter niet door den dag heen. Het gevolg daarvan is niet oninteressant. De sigaretten-industrie heeft namelijk met deze situatie onmiddellijk re kening gehouden en, waar vroeger de siga ret in Duitschland van 8 tot 20 pfennig kostte, den laatsten tijd sigaretten van 3Vs pfennig in den handel gebracht, die door de werkloozen bij massa's gekocht worden. In Mei 1932 bedroeg het aantal sigaretten van 3*A pfennig reeds 54.4 van de totale Duitsche productie, dat der sigaretten van 2V* pfennig 6.5 dat der 5-pfennig-siga- ret 21.2 der 4 pfennig 10.2 en der 6 pfennig-sigaret 7.4 Men ziet daaruit, hoe zeer de werkloozen zelfs met een hal ven pfennig moeten rekenen. Maar toch, als het even gaat, niet op de minderwaardige si garet van 2Vs pfennig willen afdalen! Er zijn heusch nog menschen, name lijk zij, die zich voor bitter lage loonen half dood moeten werken die smalend mec- nen, dat de werklooze het nog beter heeft: zijn eigen tentwoning, een roman, een doos je sigorttcn, en dat alles door den Staat be taald. Zij, die zoo oordeelen, zien dan echter over het hoofd, dat slechts weinige werk loozen over de energie beschikken, dit doellooze leven vol te houden en gezond te blijven. De meesten leven volkomen apa thisch liggen dagen lang is bed. zijn door onvoldoend eten verzwakt en dat wellicht het ergste is, nauwelijks meer in staat een beroep (voor zoover ze het ooit geleerd hebben) uit te oefenen, omdat het werken hun volkomen vreemd geworden is. Men wil nu van deze doelloozen op groo- ten schaal farmers maken. Het is niet te ontkennen, dat de grond er is en zonder kosten kan worden afgegeven. Maar in do eerste plaats vereischt het leven van den landbouwer een ijzersterk lichaam, een ro- buste gezondheid en veel kennis van za ken. Zullen deze ondervoede stedelingen zulk zwaar werk kunnen verrichten op slechten of middelmatigen bodem zonder na eenige maanden lichamelijk ineen te storten. Hier zijn problemen, die van veel grooter beteekenis zijn dan de vraag, of het Duit sche volk democratisch of dictatoriaal ge regeerd zal worden. Elke regeering deugt, die aan deze onnoemelijke ellende een spoe dig einde maakt. ROLAND. ERNSTIG FABRIEKSONGELUK TE TURIJN. Rome, 4 Aug. {H.N.) In Turijn is in een metaalfahriek een met vloeibare lucht ge vuld e compressor uit elkaar gesprongen. Er volgde een hevige ontploffing, waardoor vier arbeiders gedood en 3 anderen zwaar gewond werden. Tegen het einde der vorige week trok een hittegolf in Noordoostelijke richting over Midden-Europa en raakte daarbij juist even ons- land, zoodat wij hier een paar warme zomerdagen hadden, die echter weer spoe dig door een afkoeling werden gevolgd en het verwachte onweer bleef niet uit. Het weer gedurende de daarop volgende dagen werd bcheerscht door een vochtigen Westelijken luchtstroom en bleef daardoor winderig en vrij koel, terwijl kleine depres sies, die langs den Noordrand van het ge bied van hoogen druk over Zuidwest-Europa trokken, eenigszins buiig weer veroorzaak ten. Het gebied van hoogen druk over Zuid west-Europa is nu nog van veel beteekenis, daar het als het ware een stevig bolwerk vormt tegen het al tc ver naar het Zuiden doordringen van de depressies, die uit den Oceaan opkomen. Over Noordwest-Europa en in de omgeving van IJsland ligt een uitge breid en vrij stationair depressie-gebied. Langs den Zuidrand daarvan trekken z.g. secundaire depressies dicht voorbij ons land en veroorzaken veranderlijk, eenigszins buiig, regenachtig weer met sterk afwisse lende bewolking. Voor de eerstvolgende dagen zijn geen groote veranderingen in den algemeenen weerstoestancl in West-Europa te verwach ten, zoodat wij voor het einde der week en voor Zondag moeten rekenen op dezelfde weersgesteldheid als de laatste dagen hecrschte,'derhalve onvast, eenigszins buiig weer, niet bijzonder warm, met sterk afwis selende bewolking en meest matigen wirnl van veranderlijke richtingen tusschen Zuid en West. (Nadruk verboden). MIJNHEER! Uw vrouw afwezig? zorgt keurig voor Uw lunch en diner Tel. 137—310 EEN JACHT OP EEN BANKROOVER Schietpartij te Stettin Stettin, 4 Aug. (V.D.) Beambten van het filiaal van de Rijksbank te Stettin be merkten vanmorgen een man, die verschil lende kasloopers van firma's, die geld af haalden, achtervolgde. Toen een politie agent den man aanhield om zijn identiteit vast te stellen, rukte dc man zich los en loste een schot op den politie-agent, waar door echter een voetganger zwaar gewond werd. De man vluchtte in het gebouw van de ziekteverzekering vanwaar hij over een binnenplaats in een andere straat uit kwam. Hier hield hij een taxi aan en dwong den chauffeur met bedreiging van zijn revolver, hem naar het station tc rij den. Inmiddels was een Ueberfall-comman- do gearriveerd, dat de taxi achtervolgde. Men schoot op den man, die het vuur be antwoordde en een politie-agent ernstig verwondde. Pas toen de man door eenige kogels getroffen was, durfde de taxi-chauf feur te stoppen. Tot hun verrassing vonden de politie-beamenten in de taxi nog een dame uit Sellin, die op weg was naar de haven, toen de bankroovcr de taxi aan hield. Waarschijnlijk om zich reisgeld te verschaffen had de man haar gedurende de rit onder bedreiging van zijn revolver gedwongen, hem 200 Mark te geven, die hij waarschijnlijk als reisgeld wilde gebrui ken. De dame kwam met den schrik vrij, terwijl de onbekende naar het ziekenhuis werd overgebracht, waar hij korten tijd la ter aan zijn verwondingen overleed. De fabrieksexplosie te Emmerik. De pijl wijst de plek aan waar het in de lucht gevlogen gebouw stonde Het gelooft niet aan den eeuwigen vrede Rome, 4 Augustus. (V.D.) Mussolini heeft een schriftelijke uiteenzetting gege ven van de politieke leer van het fascisme In de inleiding ver klaart Mussolini dat hij 't fascisme niet heeft geschapen op de basis van een reeds gereede leer, doch dat hij eerst de wet van het han delen heeft gevolgd. Mussolini vervolgt dan: Het fascisme heeft thans zijn eigen doelstelling in alle kwesties, welke ma terieel en geestelijk van belang zijn voor de volkeren der wereld. Vóór alles gelooft het fascis me, wat de toekomst en de ontwikkeling der menschheid in het algemeen betreft en wel afgezien van iedere referte aan de huidige politiek niet aan den eeuwigen vrede. Derhalve wijst hij het pacifisme terug Slechts de oorlog brengt alle menschelijke energie tot de hoogste spanningen. Een leer welke uitgaat van de voorwaarde den vrede te eischen is het fascisme vreemd. Het fascisme bestrijdt beslist iedere leer die de basis vormt van het z.g. weten schappelijke en marxistische socialisme, d.w.z. de leer van het historische materia lisme. Het fascisme staat geheel tegenover de liberale doctrine, zoowel op het gebied der politiek als op dat van het bedrijfsle- MUSSOLINL Hef Roode Kruis verdeelt gasmaskers onder de bevolking Londen, 3 Aug. (V.D.) Volgens een be richt. uit Washington hebben 16 van de 19 Amerikaansche staten hun dïplomatieken vertegenwoordigers in Washington opdracht gegeven nota's te onderteekenen, waarin Bolivia en Paraguay worden opgeroepen tot een onmiddellijk staken der vijandelijk heden. Men verwacht, dat de overige Ame rikaansche 6taten zich hierbij zullen aan sluiten. G e n v e, 3 Aug. (V.D.) Do president van den Volkenbondsraad heeft de Boliviaan- sche regeering een nota toegezonden van Paraguay, waarin dit land verklaart, dat het optreden van Bolivia een inbreuk be- teekent op do verplichtingen van het Vol- kenbondsstatuut, doch tevens verklaart be reid te zijn een arbitrale beslissing te aan vaarden. In een begeleidende nota verzoekt de voorzitter van den Volkenbondsraad Bo livia mede te deelen, welke vreedzame mid delen het voorstelt tot bijlegging van het conflict. De internationale pogingen om een bijleg ging van het conflict tot stand te brengen, stuiten, naar men meent, op moeilijkheden, omdat economische belangen van verschil lende groepen in het geding zijn. Het gebied van Gran Chaco wordt hier om zijn econo mische beteekenis cn internationale positie vergeleken met het Mosoelgebied. Londen, 3 Aug. (V.D.) Naar het En- gelsche departement van buitenlandsche za ken mededeelt, heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Spanje ertoe aangespoord het beroep van den Volkenbond en Bolivia en Paraguay tc steunen langs diplomatieken weg. De Britsche diplomatieke vertegenwoordi gers in La Paz en Asuncion hebben daarop van de Engelsche regecring opdracht ge kregen in den geest van dit beroep van den Volkenbond en van de actie van de in Washington bijeengekomen staatsvertegen- woordigers te handelen. De regeering der Vereenigde Staten is hiervan in kennis ge steld. N e w-Y ork, 3 Aug. (V.D.) De regeering in Asuncion voorziet de bevolking met gas maskers, daar zij in geval van een oorlogs verklaring een Boliviaanschen luchtaanval vreest. Bovendien zijn maatregelen genomen om de lcvensrniddelenvoorziening tc waar borgen. Naar uit La Paz gemeld wordt, hebben de banken aldaar de Boliviaansche regeering een vrij groote „oorlogsleening" gegeven. De regeering te Washington en een reeks Zuid-Amerikaansche staten hebben scherpe nota's gericht tot Paraguay en Bolivia, waarin wordt geëischt, dat de vrede gehand haafd zal worden. Bolivia en Paraguay willen de vijandelijkheden niet sto ken. Buenos Aires, 4 Aug. (V.D.) Uit La Paz wordt gemeld, dat Bolivia en Para guay het voorstel der Zuid-Amerikaansche staten, om de vijandelijkheden te staken cn de beide legers in hun stellingen te doen terugkeeren, teneinde de zaak aan de ove rige neutrale staten van Zuid-Amerika voor te le&gen, hebben afgewezen. UTRECHTSCHEWEQ NIEUWE ZENDINQ: BARNSTEENEN EN KRALEN KETTINGEN R AM-SERVIEZEN O BUREAULAMPEN 9 MEUBELSTOFFEN 9 METALEN STOELEN Maten 100 - 105 en 110 EXTRA AANBIEDING4.90 18 LANGESTRAAT Londen, 4 Aug. (V.D.) Als gevolg van het voorstel van den secretaris-generaal van den volkenbond om door de Engelsche, Fransche, Duitsche, Italiaansche en Spaan- sche regeering langs den gebruikelijken di plomatieken weg een beroep van den vol kenbond op de regeeringen van Bolivia en Paraguay te doen ondersteunen, hebben de Britsche gezanten te La Paz en te Asun cion opdracht gekregen de regeering van Paraguay en Bolivia op de hoogte te stel len van het voornemen der Engelsche re geering om zoowel het beroep van den vol kenbond als van de Amerikaansche sta ten tot staking der vijandelijkheden te steunen. Ook de regeering der Vereenigde Staten is van dezen stap op de hoogte ge steld. G e nè v e, 4 Aug. (V. D.) De waarnemend president van den volkenbondsraad heeft de Boliviaansche regeering medegedeeld een telegram te hebben ontvangen van de re geering van Paraguay, waarin wordt ver klaard, dat Bolivia art. 10 en 11 van het volkenbondspact heeft geschonden. Voorts verklaarde de Paraguaysche regeering, dat Paraguay bereid blijft oip het conflict langs arbitralen weg tot een oplossing tc brengen. De schuldvraag. Londen, 4 Aug. (V. D.) Het Boliviaan- gcho gezantschap ta Londen pifSliceert- een verklaring, waarin gezegd wordt, dat de huidige situatie' is oh-tsfaan lëngèvolgé van het afbreken der bemiddelingsónderhande- lingen te Washington door Paraguay en tengevolge van den Paraguayschen aanval op de Boliviaansche havens Santa Cruz en Florida in de Gran Chaco. Als repressa-ille- maatregelen hebben de Bolivianen toen de Paraguaysche forten Corrales, Toledo -en Bouqueron bezet. Buenos Aires, 4 Augustus (V.B>.) Hoe wel noch Bolivia noch Paraguay een oor logsverklaring hebben afgekondigd, gaan beide landen voort met hun mobilisatie. In de hoofdstad van Paraguay verdeelt het Roode Kruis nog steeds gasmaskers on der de burgerbevolking. De regeering laat groote hoeveelheden dezer maskers vervaar digen. De Boliviaansche vlieghaven is slechts vier vlieguren van Asuncion gelegen. Bur gers melden zich aan voor den krijgsdienst. Te Puerto Nuevo moest de politie honder den burgers van de vaartuigen, waarmede de troepen naar de grens zouden varen, verwijderen. Honderden jonge menschen belegeren als het ware het ministerie van oorlog. Zij dringen er op aan instructie te ontvangen in schieten. Kinderen trekken door de straten onder het zingen van va- derlandsche liederen. Te La Paz, do hoofdstad van Bolivia, vreest men, dat een eventueele oorlog zal leiden tot een versperring van de Boliviaan sche grens door de naburige neutrale sta ten. Zulks zou een zeer gevoelige maatre gel zijn, aangezien Bolivia dan geen toe- gangsAveg naar de zee zou hebben, terwijl Paraguay ieder oogenblik toevoer kan ver krijgen via de Paraguay rivier. Practisch zou een dergelijke stap. der staten een steun aan Paraguay beteekenen. Nota van V.B.-Raad. Do regeering van Paraguay heeft ln ver band met het conflict met Bolivia telegra fisch een nota toegezonden aan den presi dent van den Volkenbondsraad, waarin zij er op wijst, dat Paraguay reeds herhaalde lijk bewijzen heeft geleverd van goeden wil te zijn voor een vreedzame regeling van de kwestie der grenzen. Bolivia is zonder eenige moreele en ju ridische motiveering overgegaan tot een aanvalsoorlog en heeft op deze wijze de bepalingen van het Volkenbondspact ge schonden. De nota bevat evenwel geen en kel voorstel met betrekking lot den weg welke zou moeten worden ingeslagen om het conflict op vreedzame wijze tc regelen. DRIE MIJNWERKERS VERONGELUKT. Parijs, 4 Aug. (H.N.) In een kolenmijn to Clarence bij Rijssel zijn drie mijnwer kers door neervallend gesteente bedolven en op slag gedood. DE FRANSCHE SPOORWEGEN OPGELICHT. P a r ij s, 4 Aug. (H.N.) Een transportfirma te Parijs heeft de Fransche spoorwegen door valsche declaraties voor millioenen bena deeld. Een strafvervolging i6 ingesteld

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2