BLUE BAND MODERNE SALONBANK, zeer apart model 145.00 IN T ZWEEFVLIEGKAMP IE ESMOND 22 van de OO leerlingen van dé huishoudschool konden Blue Band niet van natuurboter onderscheiden cent per half ponds-pakje HET NIET ONTSLAAN VAN EEN HOOFDINGENIEUR DE POLITIEKE VRIJHEID VAN DEN AMBTENAAR VERSCH GEKARND A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 DE EINDELOOZE REEKS HUMORHOEKJE Toenemende belangstelling voor de vliegsport zonder motor; een wenk aan de vele zweef vliegclubs in ons landdie overweging verdient (Van een specialen verslaggever). Nu de zweefvliegsport. die in Duitsch- land zoo'n hoogc vlucht genomen heeft, dat de beoefenaars niet meer te tellen zijn, ook in ons land ingang begint te vinden zweefclubs vindt men al in Amsterdam, Arnhem, Apeldoorn, Delft, Eindhoven, Noor dwij kerhout, Groningen, Haarlem, Den Haag, Leeuwarden. Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Venlo en Zoetermeer leek het ons aanbevelenswaard deze jonge 6port in het zweefkamp te Egmond aan Zee, waar zij deze maand dag in dag uit beoefend wordt, van nabij te loeren ken nen. We fiadden den wcnsch daartoe nau welijks geuit of de leider van het Egmond 6che kamp, de heer L. C. Kruithof uit Gar deren, die in Duitschland tot zweefvlieger instructeur werd opgeleid, en dio nu ge heel belangloos zijn enthousiasme, zijn er varing en zijn tijd aan het zweefvliegen in ons land geeft, was al aan de telefoon om onze reis naar Egmond, in verband met den zeer gunstigen wind, te bespoedi gen. „Eerst maar eens even praten voordat we het kamp gaan zien", stelde hij voor, toen we hem op den winderigen middag opzoch ten in het Egmondsche zomerhuisje, dat een in zweefvliegen geinteresseerd inwoner van het dorp tijdelijk ter beschikking van de zweefleiders en van dc kamp-admini stratie heeft gesteld. „Want er i6 over de ze sport heel wat te vertellen ente schrijven. Zie je deze stapel corresponden tie? Allemaal brieven over het zweven, cn het is nog maar het resultaat van één week! „Vertel maar," noodigden we uit, toen de heer Kruithof aan zijn met papieren over laden tafel dreigde te vervallen in dc on der vliegers opmerkelijk gebruikelijke klacht over de moeilijkheden van het cor- rcspondeeren. Hij stak van wal met de mededeeling, dat men in ons land eigenlijk nog gansch niet zweeft, doch uitsluitend glijdt, en dat liet Egmondsche kamp daarom beter glij- vliegkamp dan zweef-vliegkamp kon hee- ten. „Men dient onderscheid te maken tus- 6chen de uren lange zweefvluchten, die o.a. in Duitschland ondernomen worden met behulp van luchtstroomingen, en tus schen de glij-vluchten van seconden cn minuten, die hier de inleiding tot het zwe ven vormen. Voor beide sporten heeft men verschillende toestellen noodig, die men te samen kan beschouwen als dc schakel tusschen auto-rijden en motor-vliegen. Een goed zwever is binnen zeer korten tijd te maken tot een goed motorvlieger, cn m.i. dankt vooral hieraan de zweefsport in Duitschland zijn geweldige opkomst, waar van men hier geen idee heeft. Weet je, dat in Duitschland het zweefvliegen begon toen Frankrijk verboden had gewone vliegtui gen te bouwen en te gebruiken, cn dat de Duitsche regeering het zweefvliegen door groote subsidies bevordert en propageert? Men weet daar wel wat men doet; als de nood aan den man mocht komen heeft Duitschland binnen enkele weken de be schikking over zooveel bestuurders van motorvliegtuigen als het verlangt. „Wanneer is men deze sport in ons land gaan beoefenen?" „Een paar jaar celeden is de eerste Nc- derlandsche zweefclub opgericht, die een tijd lang vrij geregeld in Noord wij kerhout geoefend heeft. Slot, de bekende vliegtuig bouwer van Pander is een van dc mannen, die het zweefvliegen hier geïntroduceerd hebben. Populair is in ons land het zwe ven echter nog maar kort. Voor die popu lariteit heeft mede de eerste Nederland sche zweefvereeniging gezorgd. Deze ont stond na de eerste club, was minder select en minder duur, maar bolwerken kon zij het tenslotte al evenmin als de club. Toen kwam in het. leven dc Zwcefcommissie, die ook thans nog het hoogste zweef-instituut is, die een onderdeel is van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, cn die naar streeft voor de zweefclubs in ons land te worden wat dc A.N.W.B. voor de fict 6ers is, n.l. het medium tusschen de massa on de autoriteiten, in dit geval het minis terie van waterstaat. Dc 15 zweefverecni- gingen, die ons land op dit oogenblik telt, modderen nog te veel op zich zelf, en door het gemis aan opname in een vast ver band, door te weinig contact met de zwcef commissie, wordt er veel gedaan, dat do zweverij niet ten goede komt. In verschil lende steden hefeft men destijds gedacht als we een zweefclub stichten en we koopen een zweeftoestel, dan zijn wc er. Gebleken is echter dat men er dan héelemaal niet is. Volgens de wet mag b.v. geen enkele ver eeniging of particulier met een toestel gaan oefenen zonder dat aanwezig zijn oen door de zweefcommissie gebrevetteerd of erkend instructeur en een technicus 3c klas, wel ke laatste in Amsterdam worden opgeleid, Aangezien de meeste plaatselijke vereeni gingen na het koopen van een toestel aan het einde van de finantieele draagkracht zijn gekomen, en er geen geld over blijft voor een instructeur wordt door nagenoeg geen enkele zweefclub in ons land ge zweefd of geoefend. Zij, die van plan zijn een vereeniging op te richten zullen er goed aan doen te bedenken, dat de aanschaffing van een „kisf' van later zorg is; eêr6t is het zaak een van de leden elders de voor het instructeurschap benbodigde brevetten a b. enz. te laten halen, cn een of meer leden tot technici 3e klas te laten opleiden. Dit laatste is al zeer gemakkelijk, iemand, die technisch onderlegd is wordt het een paar dagen. Nu zitten vele vereenigin- gen met een mooie kist en met een pracht van een start-kabel, maar vliegen... ho maar! Wat wordt hier zooal in het kamp go- daan?" ..Geoefend voor de brevetten, dus min of meer gewerkt aan de opleiding van instruc teurs. We hebben hier jongelui uit ver schillende plaatsen, die later elders weer zweefvliegen zullen leeren." „Wie heeft de cischcn voor de brevetten gesteld?" „Do rijksstudiedienst voor dc luchtvaart, welks directeur, dr. ir. v. d. Maas, ook de leiding heeft van dc zweef-cornmissie, die ik hier vertegenwoordig. Voor brevet A. moet de leerling volgens de wet twee vluch ten van 20 secunden rechtuit maken, voor brevet B. twee rechte vluchten van 45 se cunden cn een vlucht met een voorgeschre- cn S-bocht. Tot nu toe hebben we alleen A.- en B.-brevetten uitgereikt, het C.-brevet is nog niet behaald. Zij, die slaagden heb ben evenwel meer gepresteerd dan het wettelijk voorgeschreven minimum, want ik heb van hen dc Duitsche, hooger gestelde prestaties verlangd. Een A.-brevet haalt men in Egmond pas als men 2 vluchten van 30 secunden heeft gemaakt, en aan het B.- brovet zijn verbonden 5 vluchten van min stens 60 secunden, en bij iedere vlucht de oorgeschreven S-bocht. Deze zwaardere eischen hebben we m.i. noodig om tot be trouwbare instructeurs te komen. Voor de lessen betaalt iedere leerling 15 per week, voor voeding en onderdak moet echter iedereen zelf zorgen. En als wc nu naar het strand gaan kunnen wc de kist de lucht in brengen." Aan het Egmondsche strand stond bij onze komst reeds een glij-vliegtuig in don stevigen wind gereed. Do deelnemers aan het kamp hadden het uit de tenthangar in de duinen op de schouders naar de oefen plaats gedragen. De heer Kruithof nam plaats op het plankje aan den kop van het vliegtuig, bond zich vast, een 200 M. lange kabel werd aangehaakt*een aantal leerlin gen begaf zich naar het uiteinde van den abel, cn toen hun leider een teeken gaf, trokken zij, snel tegen den wind "in loopend, de kist binnen enkele secunden op een hoogte van ruim 80 M. Dc heer Kruithof stak op die hoogte den neus van zijn toe stel naar boven, waardoor de kabel verwij derd werd, cn gedurende ecnigen lijd gleed hij, steeds lager, boven zee en boven het strand, om met een mooie landing weer op den begancn grond te komen. De eerste sprong was gelukt. „Hoe krijgen jullie het toestel zoo hoog", vroegen we een der gebrevetteerde kam peerders. Dank zij de 200 M. lange kabel", ant woordde hij. „Kruithof heeft die ingevoerd. Tot nu toe werd alleen met een kabel van 100 M. gestart, doch deze bracht de kist niet hoog genoeg. Heeft hij u al verteld van zijn auto-start?" Tusschen de vluchten van leerlingen in deelde de heer Kruithof ons daarover een ander mede. Hij heeft in Egmond met zijn nieuwe start-methode, waarbij het vliegtuig door een auto in beweging wordt gebracht, zeer goede resultaten bereikt. Met behulp van dc auto komt het vliegtuig in een moment op een verbluffende, hoogte, en deze hoogte zal ongeveer 200 M. bedra gen, zoodra het plan om met. 300 M. start kabel ie gaan werken, in vervulling zal zijn gegaan. Uit hetgeen we van den heer Kruithof, maar vooral over dezen zweefvlieger hoor den, mag worden afgeleid, dat deze door invoering van tal van nieuwe dingen prach tig werk voor de zweefsport in ons land doe,t. Momenteel is hij ongetwijfeld de spil, waarom men hier te lande zweeft. „Vanwaar uw enthousiasme voor deze sport", vroegen we hem, toen we na het beeindigen der oefeningen weer op het vlieg-kantoor zat an. „Omdat het de mooiste sport is, die ik ken. Iedere vlucht is weer een emotie, iedere zwever is na eiken sprong opnieuw onder den indruk van het. gebeurde, lloe dat komt? Omdat men bij elke vlucht onder an dere omstandigheden verkeert. Zweefvlie gen is eigenlijk onophoudelijk fouten verbe teren, men is uitsluitend op zijn gevoel aan gewezen, geen motor brengt je door de moeilijkheden heen, je kunt dat alleen je zelf doen. Het is geweldig inspannend, maar heerlijk. Dat het veel meer van iemand vergt dan motor-vlieger kan men zien als men ervaren motor vliegers op de zweefkist yzet. Ik heb er ervaren oorlogs vliegers lijkbleek af zien stappen na een vlucht. Zoo had het gevoel uitsluitend cp zich zelve aangewezen te zijn hen aange grepen. Wat ook zoo mooi is bij het zweef vliegen? De kameraadschap. Allen moeten zwoegen om een collega in de lucht te bren gen en om de kist na dc landing te ver voeren. Allen werkon voor één, die straks weer tot de „allen" behoort. Er schuilt een mooi opvoedend element in de zweefsport, en een prachtige propaganda voor het mo tor-vliegen en voor het reizen per vlieg tuig. Of zweefvliegen gevaarlijk is? Gedu rende de opleiding zeker niet. We gaan zeer voorzichtig en met in achtneming van het temperament van den leerling te werk. Is iemand eenmaal zelf baas dan kan hij het zweven zoo gevaarlijk maken als hij zelf wil. zooals dat men elke sport kan." werkzaam is geweest, doch reeds lang werkloos en steuntrekkende is, was op het oogenblik van het ongeluk niet thuis. Zijn vrouw, een geboren Amcrikaansche, was aan het eten koken op een petroleumstel, een zgn. blauwbrander, waarbij haar beide kinderen cn een hond tegenwoordig waren. De laatste was de directe oorzaak van do misère, doordat liet dier tegen het petro leumstel sprong cn de wegvloeiende petro leum dadelijk-vlam vatte, zoodat de bewo ners niets anders konden doen dan in een overhaaste vlucht hun heil te zoeken. Ook de bewoners van de tweede étage van het bovenhuis, de familie Vlictstra, verlie ten dadelijk de woning. De brandweer was dadelijk ter plaatse en gaf uit de 6puit van het hoofdbureau met twee stralen water, terwijl met twee kleine stralen op dc motorspuit het verdere blus- schingswerk werd uitgevoerd. Het vuur was door deze bestrijding spoedig bedwongen, doch had inmiddels 6chade genoeg uitge richt. Do voor- cn achterkamer van de wo ning van dc familie Posthuma waren ge heel uitgebrand. Op de tweede étage en in het beneden huis, bewoond door de familie Kans, werd eenige waterschade geleden. Omtrent de vraag of de heer Posthuma tegen brand is verzekerd, konden wij, daar hij zelf nog niet aanwezig was, geen zeker heid verkrijgen. Vermoed werd, dat geen verzekering de ernstige schade dekt. Geert reglementaire bepaling bij de Nederlandsche Spoorwegen Op vragen van den heer Hermans betref- fende het niet ontslaan van den hoofdinge nieur, chef van den dienst van Tractie, bij de Nederlandsche Spoorwegen, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, heeft minister Rcymer het volgende geantwoord: Een reglementair voorschrift, op grond waarvan de hoofdingenieur, chef van (Jen dienst van tractie bij de Nederlandsche Spoorwegen, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst met pensioen zou moeten verlaten, bestaat niet. Niet dc betrokken ambtenaar heeft ge vraagd nog een jaar in dienst te mogen blijven, doch op verzoek van de directie gedaan met het oog op de belangen van den dienst heeft hij zich bereid verklaard nog eenigen tijd aan het hoofd van den dienst werkzaam te blijven. Van een be paald tijdsverloop is niet gesproken. Of de dienst van tractie daarna voor samensmel ting met een anderen dienst in aanmer king komt, staat nogniet vast. Een beslis sing daaromtrent is nog niet genomen. De jaarwedde, die de betrokken ambte naar geniet, ligt overeenkomstig de daar voor vastgestelde regelen, boven het in deze vraag genoemd salarisbedrag (10.000 gul den). ERNSTIGE BINNENBRAND TE DEN HAAG. 's-Gravenhage, i Aug. Hedenmiddag omstreeks kwart voor één is brand uitge broken in de eersto étage van perceel 136 aan de Van Speijkstraat, bewoond door de familie Posthuma. De man, die in Amerika Merkwaardig optreden van den Socis aal Democraat Severing De Vrijheid schrijft: „Sinds geruimen tijd was het in Pruisen aan de ambtenaren verboden, nationaal- socialist of communist te zijn. Wij hebben er meermalen op gewezen, dat deze uiter mate onbehoorlijke aantasting van dc vrij heid door de Pruisische sociaal-democra ten gesanctioneerd werd. Bij hun régime vergeleken was de onpartijdigheid der „burgerlijke" Nederlandsche regeering waarlijk bewonderenswaardig, wat niet wegneemt, dat de sociaal-democratische pers hier te lande hevig verontwaardigd deed, toen minister Deckers onlangs bij vermindering van het personeel aan de Hembrug het eerst de revolutionnaire ele menten heeft ontslagen, die in geval van nood zeker niet voor sabotage zullen terug deinzen. Aan het departement van Kolo niën echter, om maar een voorbeeld te noe men, handhaaft diezelfde „burgelijke" re geering in een tamelijk hooge positie een bekend communistisch ambtenaar die vroeger nog vertegenwoordiger zijner par tij in den Haagschen gemeenteraad geweest is. Hoe het zij thans hebben de soc.-demo- craten in Pruisen niet veel meer te vertel len. Door een „staatsgreep", die formeel ge wettigd moge zijn, maar in materieel op zicht ons Nederlanders kwalijk bewonde ring kan afdwingen, zijn nu de roode en rose kopstukken aan den dijk gezet Dat is, voor zoover het de sociaal-democraten betreft voor de hoogere regionen der amb tenaren een zelfde maatregel, als deze hee- ren zelf indertijd op veel ruimer gebied voor alle nationaal-socialistischc ambtenaren zonder uitzondering hebben toeèepast. Wie meenen mocht, dat onze roode pers uit een zeker schaamtegevoel althans de vroegere zonde der eigen geestverwanten zou ver zwijgen, vergist zich te éénenmale. Wat men in von Papen gispt, verheerlijkt men in geestverwanten gelijk Severing. In „Vooruit" van 26 Juli treffen wij het vol gende merkwaardige stukje aan: „Afbraak van Severlngs werk". De Pruisische commissaris van Binnen- landsche Zaken heeft opgeheven een vo rig besluit van het Pruisische staatsminis- terie, dat staatsambtenaren niet lid mogen zijn van de nationaal-socialistische arbei derspartij van Hitier". Het bericht is van Wolff, maar de titel is van „Vooruit" zelf. Het blad geeft dus toe, Wij noodigen iedereen gaarne uit de Blue Band fabrieken te komen bezichtigen. Ge kunt U dan zelf overtuigen van het ongeëvenaarde kamproces, van de uiterste reinheid bij de bereiding, van de wijze hoe de allerbeste grondstoffen met 25°'o allerfijnste RoomboteronderRijkscon- trole tot Blue Band worden verwerkt. Koopt Hollands beste Standaardmerk. dat het vooral Severing is geweest, die in dertijd alle ITitlerianen, d. w. z. eon zeer groot deel, der bevolking van Pruisen en Duitschland een veel gróoter percentage dan b.v. de soc. democraten in Nederland uitmaken buiten het ambtenarencorps heeft gebannen. Als deze in hooge mate on liberale maatregel thans ongedaan wordt gemaakt, zet de redactie van het roode blad een zuur gezicht, en jammeren zij „af braak". Op den keper beschouwd zijn de sociaal-democratische heeren bijna even eenzijdig als de Russische communisten, die al wat niet geestverwant is, buiten de baantjes houden, maar tegelijk voor hun eigen geestverwanten in het buitonland verschillende baantjes opeischen. Het ware rechtvaardigheidsgevoel ontbreekt zoo wel dezen als genen." DE NIEUWE VOORZITTER VAN DE NED. REISVEREENIGING. Amsterdam, 4 Aug. In de onlangs gehouden hoofdbestuursvergadering van de Ned. Reisvereeniging heeft een nieuwe ver deeling der functies plaats gehad. De samen stelling van het hoofdbestuur is thans als volgt: J. Panman, voorzitter; J. G. P. Sabel, alg. secretaris; A. C. Dijkman, alg. penning meester; mr. W. W. Osinga, ondervoorzit ter; J. van Ettinger, 2e penningmeester; J. H. van Egmond, J. J. Oltmans, V. J. Uri en S. de Leve. Tot dusverre waren resp. de heeren Sabel en Panman voorzitter en secretaris. DOODELIJK MIJNONGELUK. Heerlen, 4 Aug. Gisteren had op d« Oranje Nassaumijn IV een doodelijk onge val plaats, doordat de arbeider J. Mastnak te Heerlerheide bij het verrichten van re paraties in een tusschenschacht van de kooi naar beneden is gevallen. De onge lukkige was op slag dood. Hij was gehuwd, vader van drie kinderen en Oostenrijker van geboorte. ma WIJ BIEDEN U STEEDS HET NIEUWSTE BEZICHTIGT DE ETALAGE BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS Zwolle, 4 Aug. Hedenmorgen omstreeks half 9 heeft op den rijksstraatweg Zwolle Meppel nabij Café „de Vroolijkheid" gem. Zwollerkerspel, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe-auto, bestuurd door den heer Gerritsen uit Amsterdam en waar in behalve de chauffeur nog een persoon gezeten was, reed met zeer snelle vaart tegen een boom. De heer Gerritsen moest uit de auto gekapt worden en werd met ingedrukte borstkas en zware hoofd- en beenwonden in hoogst bedenkelijken toe stand per ziekenauto naar het Sophia-zie- kenhuis te Zwolle overgebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De mede- inzittende bekwam enkele lichte verwondin gen. De auto werd totaal vernield. Dit is het 4e ongeluk, dat deze week op den Mep- peler straatweg bij Zwolle plaats vond. Jansen zegt dat bl] die wagen al vt)f jaar heeft en nog nool» een cent roor reparaties heeft be taald. Geloof JIJ dat Het la waar. He doe zijn eparatles. .(Vart Hem),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6