MODERNE SALONBANK, zeer apart model 145.00 HÉLSCHE MACHINES DOEN HAAR WERK BERAAMDE AANSLAG OP THOMAS? CONSUMPTIEPRIJZEN IN STATIONSRESTAURATIES HET INTERN. P00LJAAR EEN DIJKVERSCHUIVING A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 HUMORHOEKJE Nieuwe aanslagen in Duitschland. B r u n s w ij k 6 Aug. fV.D.) In den afge- loopen nacht hebben onbekenden te Bruns- wijk eenige bomaanslagen gepleegd. In een zeer smalle straat van een wijk, die bijna uitsluitend door arbeiders wordt bewoond, hebben de bommen een aanzienlijke schade aangericht. B r g s 1 a u, 6 Aug. (V.D.) In den afge- loopen nacht is een aanslag met handgra naten gepleegd op den leider der socialisti sche arbeiderspartij te Breslau, dr. Eckstein. Onbekenden wierpen van uit een auto een handgranaat in de slaapkamer van dr. Eckstein Dr. Eckstein bleef ongedeerd. De aangerichte materieele schade is aanzien lijk. Kiel, 6 Aug. (V.D.) In den afgeloopen nacht hebben onbekenden te Kiel een bom aanslag gepleegd op het warenhuis Kar- stadt aldaar. Tengevolge van de explosie werd het traliehek voor den ingang weg gerukt en werden twee groote spiegelruiten vernield. Ook de ruiten van de huizen aan den overkant van de straat werden inge drukt. Ortelsburg, 6 Aug. (V.D. In den af geloopen nacht werd een bom geworpen in de woning van den koopman Littwack te Ortelsburg, waardoor een gedeelte van een muur werd beschadigd Ook in het kantoor van den ontvanger der belastingen werd een bom geworpen, die echter niet ontplofte. Offenbach, 6 Aug. (V.D. In den af geloopen nacht is een bomaanslag gepleegd op het filiaal van de arbeidsbeurs van Of fenbach, te Mühlheim aan de Main. De materieele schade i6 vrij gering. Ank lam, 6 Aug. (V.D.) In den afgeloo pen nacht werden schoten gelost op het huis van een sociaal-democraat te Anklam, waarbij vier personen werden gewond. Tot nog toe is één persoon gearresteerd, die, naar verluidt, communist zou zijn. Koningsbergen, 6 Aug. (H. N.) De aanslagen in Oost-Pruisen duren voort Te Johannisburg werd een granaat geworpen naar het warenhuis Heimann, zoodat alle ruiten vernield werden. Te Lyck werden de ruiten van Joodsche winkels met steenen ingeworpen. Naar de apotheek Franken stein werd een handgranaat geworpen, die niet ontplofte. B e r 1 ij n, 5 Aug. (V. D.) De Berliner Börsenkurier meldt: Het soc.-dem. partij bestuur heeft heden een rapport ontvangen van den partijvoorzitter Wels over den poli- tieken toïstand na de verkiezingen. In de hierop aansluitende debatten werd, volgens een mededecling van de partij, zeer scherpe critiek geoefend op de houding der staats organen tegenover de terreur. Ten slotte wordt dan nog medegedeeld: Door het partij bestuur zijn de mogelijkheden overwogen van een zelfbescherming bij falen van de staatsmacht. V. D. maakt nog melding van het vol gende De politie heeft haar onderzoek inzake den bomaanslag te Brunswijk nog niet be ëindigd. In de oude stad is het tot samen scholingen gekomen, waar de aanslag opge wonden besproken werd. Van tijd tot tijd moest de politie de menigte uiteendrijven. Op verschillende plaatsen kwam het tot in- cidonten. Zoo werd een S.A.-man van zijn rijwiel gesleurd en tegen den grond gesla gen. Een leider der S.A. die te hulp snelde, verzette zich gewapend tegen de woedende menigte. Een ander S.A.-man werd over vallen en met stokslagen gewond. In een nationaal-socialistisch partijorgaan, 'dat te Brunswijk verschijnt, is een oproep van den districtsleider verschenen, waarin deze er nadrukkelijk voor waarschuwt zich te laten verleiden tot onbezonnenheden, op straffe van buiten de partij gesteld te wor den. Zaterdagnacht wierpen een twintigtal communisten in Hindenburg de vensterrui ten van het S.A.-huis in. Toen daarop 20 nationaal-socialisten naar buiten stormden, vielen ongeveer 8 schoten, die volgens de nationaal-socialisten door de communisten werden gelost. Bij de komst van de politie namen de communisten de vlucht. Een hun ner werd gearresteerd. Een nationaal-socia- list is door een steenworp gewond. In de visschershaven van Altona is het Vrijdagavond laat tot een incident gekomen, dat echter nog op minnelijke wijze kon wor den geschikt. De vischveilingsfirma Koeser had bij de nationaal-socialisten 70 arbeiders aangevraagd, aangezien het communistische gedeelte van het personeel wilde gaan sta ken. Toen de nationaal-socialistische arbei ders in de loodsen van de firma verschenen, scheelde het maar weinig of het was tot handtastelijkheden gekomen. Inmiddels ge arriveerde politie wist dit echter te verhin deren. Daar de communisten hun voorne mens om te staken opgegeven hadden, had deze zaak verder geen gevolgen. Brunswijk, 5 Aug. (V.D.) In vergade ringen van de Brunwijksche landdagfrac- ties der N.S.D.A.P. en van de partijen der burgerlijke eenneidslijst is de wil tot uit drukking gekomen, de regeering opdracht te geven de staatspolitie te versterken door hulppolitie. Naar verluidt, zou de Bruns- wijksche minister Klagges hierover reeds in verbinding met den rijksminister van bin- nenlandsche zaken zijn getreden en zelfs weet men reeds mede te deelen, dat het antwoord uit Berlijn toestemmend zou zijn. Slechts zouden nog eenige financieelc en juridische kanten van de zaak geregeld moeten worden. Van Duitsch-nationale zijde is er op aangedrongen, dat behalve S.A.-le den ook leden van de Stahlhelm in de hulp politie zullen worden opgenome»- B er lijn, 5 Aug. (V.D.) Van welingelichte zijde wordtvernomen, dat het rijksminis terie van binnenlandsche zaken slechts in zooverre toestemmend op het verzoek van Brunswijk heeft geantwoord, dat nog he denmiddag een bespreking van den rijks minister van binnenlandsche zaken met de ministers v&a binnenlandsche zaken zal worden gehouden van die. landen, welke een hulppolitie hebben ingesteld of nog willen instellen, zooals Oldenburg. Mecklenburg cn Brunswijk en dat pas na deze bosprc- king een beslissing over de toelaatbaarheid van hulppolitie zal worden genomen. Onder meer een Sinn De CarïacfêescEe politie heeft te Toronto Dan Malone aangehouden, die beschreven wordt als een jong Sinn Feiner, die zou hebben gezworen, dat hij den Engelschen minister Thomas zou vermoorden bij de plechtige opening van het Wellandkanaal. Te Hamilton, de plaats waar de ope ningsplechtigheid geschieden zou, zijn nog verscheidene andere verdachten aangehou den. Londen, 6 Aug. (H. N.) Volgens een bericht, uit Ottawa zou inderdaad de aan slag der Sinn Feiners op Thomas, den En gelschen minister van de dominions, tijdens de feestelijks opening van het Wellond-ka- naal uitgevoerd worden. Voor de opening van dit kanaal waren ruim 100 deelnemers van de conferentie te Hamilton aan het Ontariomeer bijeengekomen. Ook talrijke communisten, die in deze plaats bijeengeko men waren, zijn gearresteerd. De politie had reeds vroeger buitenge wone voorzorgsmaatregelen genomen, om dat reeds voor het. begin van de conferentie hardnekkige geruchten de ronde deden, dat aanslagen op de Engelsche ministers waren beraamd. Daarom hadden een honderdtal detectives opdracht, gekregen om de minis ters te beschermen. De politie heeft Malone laten nagaan en een gesprek afgeluisterd, waarin deze zijn misdadige plannen uiteenzette. DE SAMENSTELLING VAN DEN THÜRINGSCHEN LANDDAG. Weimar, 5 Aug. (H.N.) De Zondag ge kozen nieuwe Thüringsche landdag zal uit 81 afgevaardigden bestaan, n.l. 26 natio naal-socialisten, 15 sociaal-democraten, 10 communisten, 6 vertegenwoordigers van den landdag, 2 Duitsch-nationalen, terwijl do Duitsche volkspartij en de staatspartij te zamen met het centrum ieder 1 zetel heb ben. BOSCHBRANDEN BIJ MARSEILLE. Parijs, 6 Aug. (V.D.) In de omgeving van Marseille zijn ten gevolge van de aan houdende hitte en droogte verscheidene boschbranden uitgebroken, die ten deeje een dreigend karakter hebben aangenomen. Brandweer, gendarmerie en militairen moesten te hulp worden geroepen om ge bouwen voor het vuur tc beschermen. NOG STEEDS REVOLUTIE IN BRAZILIth Parijs, 5 Aug. (H.N.) Volgens een be richt uit Buenos Aires wordt uit het hoofd kwartier der Braziliaansche opstandelingen gemeld, dat de opstandelingen den staat Parana zijn binnengedrongen en daar de steden Cambara en Riberon Claro bezet hebben. De regceringstroepen in het Zuiden zouden volgens dit bericht overmeesterd zijn. DE ONDERGANG VAN DE NIOBE. Kiel, 5 Aug. (H. N.) Omtrent het ber gingswerk van de Niobe deelt het marine station te Kiel mede, dat dit normaal ver loopt. Het is gelukt de masten te verwijde ren. Zoodra het weer het toelaat, zal men beginnen de trossen onder het wrak door te brengen. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Tot dusver niet het minste resnltaat. Men meldt uit Zaandam aan de N.R.Ct. Reeds 3 maanden is de zoo langzamer hand vermaard geworden Zaandamsche schatgraverij aan den gang, zonder dat zelfs nog maar het minste resultaat is verkre gen. Aan de put, die tot den onderaardschen gang moet voeren, wordt gestadig gearbeid. Het is thans zoo ver gevorderd, dat de ge storte waarborgsom van 1000 is ver bruikt. B. en W. van Zaandam hebben aan mevr. Sylvia en haar assistent laten we ten dat opnieuw, 500 gulden moet wor den gestort op straffe van stopzetting van de graverij. De Zaandamsche burgerij toont nagenoeg geen belangstelling meer. LOTERIJ „DE JOODSCHE INVALIDE". Vervroegde trekking op 23 Atig. a.s. Men deelt ons mede, dat de trekking van de loterij voor „De Joodsche Invalide" ver vroegd is en thans is vastgesteld op Dins dagavond 23 Augustus a.s. in de Konings zaal van Artis te Amsterdam, ten overstaan van Notaris E. Heimans. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is de 20-jarige G. B. bij het baden in de Buitenvest te Hulst ver dronken. Het lijk is eenige uren later opge haald. Klachten van handelsreizigers die niet gedeeld worden De Vereenigde Handelsreizigersorganisa ties, circa 7000 leden tellende, hebben zich met een brief, die veel lijkt op een ultima tum, tot dc stationsrestauraties gewend. Zij verklaren "daarin "den tijd voor verlaging dagelijks voorkomehde artikelen geko- voorai ook in de stationsrestauraties, ,lke do prijzen nog steeds op het oude peil ouden, hoewel de grondstofprijzen aanzien- ijk zijn gedaald. 4 Wordt aan het verzoek niet voldaan, dan zullen de organisaties hun leden aanraden, geen gebruik meer te maken van die sta tionsrestauraties, wier beheerders naar hun meening hun tijd niet begrijpen en maar blijven doorgaan de meest gebruikte artike len van verbruik op prijs tc houden. De na men der te vermijden restauraties zullen in de organen der organisaties bekend worden gemaakt. Men verzoekt vóór 15 Augustus antwoord op den rondzendbrief aan het adi'cg St. Christoffel, Stationsplein 15, Utrecht. Het Hoofdbestuur van Horecaf, dat inzage kreeg van den briefheeft daarop een scherp/ protest aan St. Christoffel gezonden. In het protest wordt er o.a. op gewezen, dat de schuld niet ligt bij de restaurateurs maai bij de Nederl. Spoorwegen, die aan den hoogstbiedende de stationsrestauraties ver pachten. Verder wijst het hoofdbestuur op de prijzen in de 3e klas wachtkamers, welke niet hooger zijn dan in eenvoudige stads- zaken. De organisaties zouden beter hebben gedaan, als zij hun leden daarheen hadden verwezen. Mochten niettemin de dreigemen ten worden uitgevoerd, dan zult U ons schrijft het Hoofdbestuur met de zuster organisaties paraat vinden, om voor de be langen van onze leden op te komen. De redactie van De Hotelhouder teekent nog bij deze correspondentie aan: „De handelsreizigers zijn zeer gewaar de klanten in al onze bedrijven, maar hun organisaties moeten toch niet de voorstel ling wekken, alsof zonder hen een stations- restaurant niet meer te exploiteeren is. In den stroom van de honderdduizenden rei zigers, welke de spoorwegstations per week vullen, zou hun afwezigheid niet eens op vallen. Daarom is dit ultimatum zoo dwaas." BRAND TE THOLEN Een winkelhuis afgebrand. Zaterdagavond is te Tholen brand ont staan in het winkelhuis van den heer van Drummeien in de Boterstraat. Het vuur deelde zich mee aan een grooten voorraad lingerieën die in den winkel was opgesta peld. Aan het redden van den inboedel viel niet meer te denken. De brand liet zich zoo ernstig aanzien, dat de waarnemende burgemeester, wethou der v.d. Berg, aan den burgemeester van Bergen op Zoom om assistentie verzocht. Om kwart voor tien rukte dan ook de brandweer van Bergen op Zoom met een autobrandspuit naar Tholen uit. Toen de brandweer in Tholen was aangekomen, bleek echter, dat de woning totaal was uit gebrand. De brandweer van Tholen was er in geslaagd de belendende perceelen te be houden. De schade is zeer groot, doch wordt door verzekering gedekt. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Bloemendaal, 5 Aug. Hedenmiddag fietsten de 26-jarige J. v. d. End, wonende in de Ruiterstraat te IJmuiden, met zijn broer en twee meisjes op den Vogelenzang- schenweg alhier. Zij reden paarsgewijze achter elkaar en rechts van den weg, in de richting van Overveen. Een tourincar, die uit tegenovergestelde richting kwam, reed den heer v. d. End aan, waardoor deze een ernstige hoofdwonde kreeg en op den berm langs den weg geslingerd werd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Hoewel medi sche hulp spoedig aanwezig was, is het slachtoffer, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, kort na het ongeval overleden. Het lijk is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De oorzaak van de aanrij ding is onbekend. De politie onderzoekt de zaak en heeft den tourincar in beslag ge nomen. UITVOER NAAR FRANKRIJK. Regeling voor fruit. De minister van Ecanomische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat met ingang van 6 Augustus 1932 voor den uitvoer naar Frankrijk certificaten, als bedoeld in art. 2 lid 1 van het Kon. besluit van 11 Mei 1932 tot. regeling van den uitvoer naar Frank rijk, zullen worden afgegeven voor: tafelperen, tafelappelen, pruimen, kersen, aardbeien, roode en witte bessen, zwarte bessen, kruisbessen. Met het uitgeven dezer certificaten is be last mr. L. Niemöller te s Gravenhage. Het bedrag, verbonden aan de uitgifte dezer certificaten, is vastgesteld op 10 cent per 100 K.G. met een minimum van 1.— per certificaat. Het in het derde artikel van voormeld Kon. besluit bedoelde tijdvak voor fruit is vastgestold op 1 Jan. 1931—1 Jan. 1932. DE INBREKER IN DE SLAAPKAMER. Een arrestatie te den Haag. 's-Gravenhage, 6 Aug. Toen gister avond in een perceel aan de Nieuwe Park laan te 's-Gravenhage twee dienstboden thuiskwamen, ontdekten zij in kaar slaap kamer achter een kastje verscholen, een haar onbekenden man. Zij snelden het ver trek uit, 3loten de kamerdeur af en waar schuwden de politie. De overige bewoners van het huis vertoefden buiten de stad. Buiten gekomen zagen de dienstboden den man 4iit het slaapkamerraam springen en de vlAcht nemen. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd en zette de buurt af. Tegelijkertijd werd in de woning een onderzoek ingesteld., waarbij bleek, dat uit een linnenkast 3.90 vermist werd. Voorts bleek, dat de inbre ker moest zijn binnengekomen door een lichtraam op het dak. Intusschen was een man aangehouden, die op een hekje zat op den Wagenaarsweg Hij werd medegenomen naar het hoofdbu reau, waar hij bleek te zijn de 24-jarige te Voorburg wonende broodbakker H. J. W. Bij fouilleering werd het vermiste bedrag bij hem gevonden. De man is dan ook in bewaring gesteJxhrDfc' politie meent in hem te hebben ggjjl^^5|Ben dader van nog ver- scheidemwPidere inbraken van den laat- De Hollandsche expeditie aangekomen Uit Groenland is bericht ontvangen, dat de „Gertrud Ra6k" in Angmagsalik op 2 Augustus is aangekomen. Zooals uit een vorig bericht bekend is, heeft dit schip o.m. onze—Holiandsche expeditie, bestaande uit de herren dr. J. van Zuylen, H. P. Th. van Lohuizen, K. L. varï Schouwenburg en J. A. de Bruine, met de instrumenten en levensmiddelen van Kopenhagen naar de plaats hunner bestemming gebracht. De zeereis i6 vlot verloopen, wel was er veel wind, zoodat zij iets later zijn aange komen dan oorspronkelijk geraamd was. Er was in dezen tijd gelukkig weinig drijfijs, zoodat dit het binnenkomen in Angmagsa lik niet heeft bemoeilijkt. Terstond na aan komst zijn de vele instrumenten ontscheept en wordt aan de opstelling ijverig gewerkt, opdat de waarnemingsreeksen zoo spoedig mogelijk kunnen beginnen. Toch hebben de expeditieleden nog tijd gevonden om radiotelegrafisch terstond ge gevens voor dit bericht te zenden. De ligging van het waarnemingsstation, dat op het eiland Angmagsalik ligt, is zeer beschut. Het blijkt dat dit eiland veel ster ker is begroeid dan dat zij zich hadden voor gesteld, want aan dr. Tinbergen en zijn vrouw, die als biologen daar onderzoekin gen gaan doen, niet onwelkom zal zijn. De bevolking, die behalve uit eenige Deensche families voor het grootste deel uit Eski mo's bestaat, maakt een zeer vriendelijken indruk. Geen wonder dat als in zulk een kleine gemeenschap voor een jaar een zes tal Hollanders komen, het veel waard is, dat de verhouding goed is. Wannesr verdere berichten komen zullen we de lezers geregeld op de hoogte houden. BRANDSTICHTING. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontstond briand in een stal van de boeren woning van Kuppert te Laren (G.). De brand kon beperkt blijven tot deze stal, waar echter eenig klein vee in de vlam men omkwam. De knecht van K. heeft zich bij de politie aangemeld met de mededee- ling dat hij den brand heeft aangestoken. Hij is voorloopig in de politiewacht in gesloten. EEN JONGEN GEDOOD. Stond tijdens een onweer onder een lamp en werd neergeslagen. Tijdens een hevig onweer is Donderdag te Westeervoort bij Arnhem een veertien jarige jongen, die op een steenfabriek werk te, door den bliksem getroffen cn gedood. De jongen stond vlak onder een electri- schen lamp, toen de bliksem op de licht- leiding sloeg en dc lamp verbrijzelde. Ernstige stagnatie in het op: spuitingswerk in den IJspolder Amsterdam, 6 Aug. Naar thans be kend is geworden heeft Donderdagavond in de IJ-polder in de nabijheid van den Hem- brug een dijkverschuiving plaats gehad, waardoor ernstige stagnatie is ontstaan in hot opspuitingswerk op het uitgestrekte in dustrieterrein ten Oosten van de forthaven. Deze dijk, die de scheiding vormt tusschen het op te spuiten terrein en de bouwakkers in den zijpolder is door den druk welke werd uitgeoefend door het opgespoten zand en het water uit de forthaven als ook door het feit dat hij op een slappe bodem lag over een lengte van ruim 60 M. verschoven. Ge lukkig zonder dat persoonlijke ongelukken zijn geschied. Wel is nog al veel materieele schade aangericht o.m. doordat verschil lende buizen en een aantal pijpleidingen zich bij de verschuiving hebben begeven. Ook de dijk aan het einde van dc forthaven is in gevaar geweest, doch dadelijk zijn maatregelen getroffen om de vernieling daarvan te voorkomen aangezien anders en groot deel van het daarachter liggende polderland onder water zou zijn geloopen. Het afgeschoven dijkgedeelte heeft een deel van het er achter gelegen bouwland ver* woest. Onder leiding van den hoofdingenieur van publieke werken jhr. Heemskerk van Beesd is de strijd tegen het vernielingswerk krach tig aangepakt. O.S. HET PARK DER NEDERLANDSCHE JODEN. f Joodsch Nationaal Fonds, Het dertig-jarig bestaan van het Joodscli Nationaal Fonds heeft den Nederlandschen Joden aanleidng. gegeven tot het bijeenbren gen van een bedrag, waarvoor binnenkort in Palestrina een park van 1000 boomen zal aangelegd worden. Dit zal geschieden in de nabijheid van de Joodsche kolonie „Nahalal", één der bloei- endste, welke op grond van het Joodsch Na tionaal Fonds met behulp van het Palestri- na-Opbouwfonds, het „Keren Hajesod", in den Emek Jezrcel gesticht zijn. Nahadal dateert sinds 1921, en heeft zich alleszins gunstig ontwikkeld; terwijl nog voor vijftien jaren de geheele Emek Jezreel geschuwd was wegens het dreigende mala ria-gevaar, dat veroorzaakt werd door hon derden moerassen, evenveel broedplaatsen der malaria-muggen, rijen zich thans in den Emek tientallen bloeiende Joodsche kolo nies, waarvan Nahalal, met zijn bevolking van meer dan 800 Joodsche kolonisten en een uitgestrektheid van 20.000 dunam (1 du- nam is 900 M2), wel één der mooiste is. Het Joodsch Nationaal Fonds heeft ter be strijding van de malaria alle moerassen drooggelegd en tienduizenden boomen laten planten, met het resultaat, dat malaria in den geheelen Emek een ongekende ziekte is geworden. Aan de meer dan l1,^ millioen boomen, welke door het Joodsch Nationaal Fonds sinds zijn oprichting in Palestrina geplant zijn ,op de ruim 300.000 dunam grond, wel ken het door giften van Joden over de ge heele wereld als onvervreemdbaar Joodsch Volksbezit in Palestrina wist te verwerven, zal zoo aanstonds het Park der Nederland- sche Joden gevoegd worden, als een nieuw bewijs van de liefde, welke in breede Jood sche kringen ook hier te lande nog leeft voor den grond, waal-mee het Joodsche Volk door alle eeuwen van zijn historie verbon den blijft. WIJ BIEDEN U STEEDS HET NIEUWSTE BEZICHTIQT DE ETALAGE BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS Actrice: „Het tooneel, dat is de eene te leurstelling na de andere". Gastvrouw: „Ja niet waar? Om u do waarheid.te zeggen, ga ik ook al in jaren niet meer naar do comcdie." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6