MODERNE SALGNBANK, zeer apart model 145.00 Frisch en fraai ARTSEN TEGEN DEN OORLOG DR. G. BLOKHUIS AFSCHAFFING BOVENTAL LIGE ONDERWIJZERS [Fa.J.W.van Achterbergh DE SALARISKORTING TE BAARN RAAD VAN WOUDENBERG De arbeidsduur der werkloozen Onze Postvliegers onderweg A. H. V. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 HUMORHOEKJE Internationale conferentie te Amsterdam Een comité, met in de leiding dr. Bon heim, directeur van het Hufeland-zieken- huis te Berlijn, prof. Arthur Biedl van de universiteit te Praag, dr. Fritz Brupbacher van Zürich, prof. dr. Alfred Kantorowicz van de universiteit te Bonn, dr. Meng van Frankfurt a'M., prof. Pick van Königs- berg, dr. Simmel te Berlijn, prof. Zülzer van de universiteit te Berlijn en prof. Freud te Weenen, lieeft een oproep gericht aan de artsen van alle landen tot het houden van een internationale artsen-conferentie, ge lijktijdig met het internationaal congres te gen den oorlog met als agenda: 1. de uitwerkingen van den wereldoorlog op de volksgezondheid en het gevaar van een nieuwen wereldoorlog; 2. internationale samenwerking van art- sun ter bestrijding van den oorlog en de verwoestingen die door den oorlog onder de bevolking van alle landen wordt aan gericht 3. de gasoorlog. Meer dan 100 artsen hebben reeds met 'de conferentie hun instemming verklaard, en ondersteunen door hun deelname deze conferentie; waaronder medici met een we reldreputatie als prof. Schaxel uit. Jena. In Holland zijn voorbereidingen getroffen om zich van do medewerking van de art sen te verzekeren en is een voorloopig co mité opgericht, dat ten adresso van D. Kolk man, arts, Waalstraat 43, Amsterdam-Zuid, adhesiebetuigingen van artsen inwacht. TE VROEGE VACANTIE. Vit protest houden 20 pet. der ouders te Doetinchem *iun kinderen van school. Sedert eenige jaren hcerscht bij de inge zetenen van Doetinchem groote ontstemming over de regeling der zomcrvacantie, dij zoo vroeg begint dat heden de openbare scholen weer moesten aanvangen. Tal van protes ten bij het gemeentebestuur bleven zonder resultaat. Daar verschillende gezinnen eerst nu met vacantia gaan en andïren hun kin deren uit protest nog thuis lieten, ontbraken heden op een der scholen meer dan 20 pet. der leerlingen. (Hbld.) STATIONSKRUIER ONDER EEN TREIN. Medegeslcurd en gedood. Op het 6tationsemplacement te Dordrecht Is de 61-jarige kruier J. v. d. Linden bij het oversteken van het eerste naar hot hveede perron, door een van Rotterdam komenden sneltrein gegrepen", eenige me ters meegesleurd en gedood. UITVOERING VAN HET RAPPORT-WELTER. Opheffing rechtbanken en kan tongerechten. De regeering heeft, naar de „Res. Bode" meldt, besloten tot overneming van de voorstellen der commissie-Weiter in zake de opheffing van zes rechtbanken tweede klas se en wel te Roermond, Zutphen, Tiel, Dordrecht, Alkmaar en Winschoten en tot opheffing van vijftig kantongerechten, waarvan de totale bezuiniging op ongeveer zeven ton per jaar wordt geschat. In het thans opgestelde ontwcrp-justitic- begrooting zijn deze bezuinigingsmaatrege len reeds lot uitvoering gebracht. Ook tot samenstelling van de beide Krijgs raden zou zijn besloten. De Krijgsraad in Den Bosch zou worden opgeheven cn on dergebracht bij den Krijgsraad in Den Haag. Ook de vereenvoudiging in de procedure zou haar beslag krijgen. PERMANENT HOF VAN INT. JUSTITIE. 's-Gravenhago, S Augustus. Het Per manente Hof van Internationale Justitie zal Donderdag 11 Augustus te half elf des voormiddags in het Vredespaleis een open bare zitting houden voor de uitspraak van zijn arrest in do zaak betreffende de inter pretatie van het statuut van Memel, welke in April j.l. door Groot Brittannie, Frank rijk, Italië en Japan tegen Litliauen bij het Hof is aangebracht. DOODELIJK MOTORONGELUK. Tegen een auto gereden. Eindhoven, 9 Aug. Gisteravond is de 28-jarige motorrijdor A. Koppcs uit de Ra nonkelstraat 34 te Eindhoven in vólle vaart hij de bocht Kleine Beekstraat-Hertoglaan tegen de auto van den heer van der San- den uit Mcervelrhoven gereden. Déze laat ste reed geheel rechts van don weg, doch kon een aanrijding met zijn linker spatbord niet meer voorkomen. De motorrijder kwam te vallen en onder de auto te liggen. Doo- delijk gewond werd hij naar het zieken huis overgebracht. Na korten tijd is hij aan de gevolgen overleden. De ongelukkige was gehuwd. Do automo bilist treft geen schuld. FILMRONDREIS „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Sedert 25 Juli werden vertoond te Sant poort en Alphen a.d. Rijn, de industriefilms; de belangstelling bleek zeer groot. Te Slie- drecht waren eenige honderden toeschou wers aanwezig, ondanks het slechte weder; te Waalwijk en Tilburg zeker drieduizend ah> een dauwdrop in de zon wordt Uw taint door het dagelijksch gebruik van „Zij - Crème, In Prijzen van 203045 en 75 ot» personen. Te Oistenvijk woonden vele pen siongasten de voorstelling bij. Te Boxmeer had men het initiatief genomen voor het houden van een winkelweek; ongeveer dui zend toeschouwers volgden hier de film. Tc Eindhoven waren ongeveer 3000 menschen aanwezig; te Oss was op den Heuvel een dichte menigte bijeengekomen. In Gelderland werden twee voorstellin gen gegeven, n.l. te Brummen en Lochem, in de eerstgenoemde plaats voor duizend toeschouwers. Te Lochem werd een speci ale Nederlandsch fabrikaat-week gehouden; in verband hiermede stond het Marktplein geheel vol; een waardig slot van deze win kelweek. Deze week staan op het programma voor stellingen te Wijchen, Geldrop, Weert, Lut- Icrade, Maastricht en Valkenburg (de hon derdste). Nog 50 zullen er volgen, de mees te ter gelegenheid van een winkelweek. Oudsrector van het Gemeentes telijk Gymnasium te Hilversum Hilversum, 9 Augustus. Precies een maand na zijn officieel afschied is alhier ge heel onverwacht na -jen ongesteldheid van slechts enkele dagen op 68-jarigen leeftijd overleden Dr. G. Blokhuis, oud-rector van het Gemeentelijk Gymnasium alhier. De heer Blokhuis is op 24 Mei 1864 te Rhc- den geboren. Na het Arnhemsche gymna sium te hebben afgeloopen studeerde hij in Utrecht in de oudj talen. In 1892 promo veerde de heer Blokhuis tot doctor in de klassieke letteren op een proefschrift: „Van den kerkvader Tertulianus". Van 18921897 was hij leeraar cn tot 1904 con-rcctor aan het gymnasium te Zutphen. In 1904 werd hij benoemd tot rector van het nieuw-opgc- richte gymnasium te Alkmaar. In 1913 ten slotte werd Dr. Blokhuis benoemd tot rector aan het Gemeentelijk Gymnasium alhiir. De overledene was sinds 1914 voorzitter van de afdecling Hilversum van den Ncderland- schen Protestanten Bond. Ook heeft hij ge durende vele jaren, en de laatste tien jaren als voorzitter, aan do verecniging „Saluti Juventutis" zijn beste krachten gewijd. De begrafenis hooft Vrijdag a.s. plaats te één uur op de Noorderbegraafplaats. Op verzoek van den overledene geen bloe men en geen toespraken. Vrijdagmorgen om elf uur zal echter een rouwdienst in de kerk van den Protestantenbond aan de Tes- selschadelaan worden gehouden. Baarn. Burgemeester cn Wethouders deelen don Gemeenteraad o.m. het volgcn- do mede. Onder den drang der omstandigheden, zooals die zich voor do naaste toekomst doen aanzien, zien wij ons genoodzaakt, maatregelen te overwegen, die zullen lei den tot aanzienlijke vermindering der kos ten, welke terzake van het lager onderwijs ten laste der gemoente komen. Wij doen daarom hierbij, gehoord do On derwijscommissie, het voorstel in do eerste plaats tot volledige afschaffing van boven tallige leerkrachten bij het openbaar go- woon lager onderwijs mot ingang van 1 Januari 1933, ten tweede vermindering van het personeel aan do openbare school voor uitgebroid lagor onderwijs, indien hot aantal leerlingen dier school zoodanig mocht dalen, dat niet meer voor alle leer krachten aanspraak op Rijksvcrgocding van wedde zou kunnen worden gemaakt. De voorkoming van boventallige leer krachten aan do U.L.O.-schooi behoeft thans nog geen nadere toelichting, daar deze maatregel afhankelijk is van nu nog onbekende omstandigheden. Wij bcoogen to dezen slechts oen principiecle beslissing te doen nomen. Wellicht zal deze geen ge- volgon hebben, omdat het aantal leerlin gen, dat onlangs minder dan 71 bedroeg, nu weer tot 82 is gestegen. Mocht weer een daling tot beneden 71 intreden, dan stelt do bedoelde principieele beslissing ons in staat, met toepassing van artikel 25 der Lager-Onderwijswot 1820 te zijner tijd op de dan meest gowonschte wijze dienover eenkomstig voorzieningen te treffen. Met betrekking tot de afschaffing van boventallige leerkrachten bij het gewoon lager onderwijs deelen wij het volgende mede. Do toestand nan do openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, gerekend naar den tóestand in Juni j.l. en met de samenvoeging van de Westorschool met de Julianaschool, zal zijn: 558 leerlingen, 21 leerkrachten, waarvan 16 voor rekening an het Rijk cn 5 voor die van de gemeen te. Aan de bijzondere scholen zal do volgen de toestand aanwozig zijn: 1062 leerlingen, 40 leerkrachten, waarvan er 30 voor reke ning van het Bljk cn 8 voor die van do ge meente komen. Het totaal aantal boventallige leerkrach ten voor rekening der gemeente is 13. De kosten van deze leerkrachten op ge middeld 1800.— per jaar stollende, zal bij volledige afschaffing een jaarlijksche besparing geven van 23400.—. Vermindering van porsoncel aan de open bare scholen zou niet tengevolge hebben, dat alle kosten tor zake van boventalligo leerkrachten dadelijk eindigen. Immers geeft lid 2 van artikel 100 der Lager-Ondor- wijswet den bijzonderen scholen nog twei jaren recht op de in dat artikel bedoelde ergoeding. Wij hebben daarom met de be sturen der bijzondere scholen overlegd of zij willen medewerken aan het volkomen4 FAUTEUILS V 10 JAAR GARANTIE WESTSINGEL 10-13 doen slagen van den beoogden maatregel door ook met ingang van 1 Januari 1933 het boventallige personeel to ontslaan. Deze medewerking is on6 helaas niet toegezegd, waarom wij, gelet op de noodzaak, tot on middellijke kostenvermindering te geraken, bij aanneming van ons voorstel, tot den mi nister van Onderwijs, Kunsten cn Weten schappen het verzoek zullen richten maat regelen te treffen, desnoods door wetswijzi ging, dat voor alle bijzondere scholen dade lijk de vergoeding van wedden der boven tallige leerkrachten eindigt Den besturen der bijzondere scholen heb ben wij gegevens verstrekt, waaruit blijkt, dat het mogelijk zal zijn zonder bovental lige leerkrachten hot onderwijs te doen geven in klassen, dio niet meer dan 48 leer lingen bevatten. Weliswaar zal voor een tweetal scholen een kleine verbouwing daartoe noodig zijn, doch de kosten daarvan zullen aanzienlijk lager zijn dan de bespa ring, die uit den maatregel zal voortvloeien. Voorts stellen wij u voor te besluiten tot afschaffing respectievelijk vermindering der lessen, gegeven door vakonderwijzers aan openbare scholen voor giwoon cn uitge breid lager onderwijs, voor zoover zulks na invoering der voorgestelde afschaffing van boventallige leerkrachten zal blijken mo gelijk te zijn. Baarn. Burgemeester cn Wethouders deelen den gemeenteraad het volgende mede: De financieele toestand der gemeente geeft alleszins reden tot tozpassing van een korting op de wedden cn ioonen van het gemccntepersoncel over te gaan en boven dien moet hiertoe aanleiding gevonden worden in de daling van de kosten van levensonderhoud, de weddekortingen, waar toe het Rijk cn de provincie besloten, als- medo de noodzakelijkheid te voorkomen, dat het evenwicht der inkomsten cn uitga ven van de gemeente wordt verstoord. Mitsdien stellen wij u voor, gehoord de Commissie voor Georganiseerd Overleg, te besluiten tot toepassing van ccn korting van 5 op de wedden en Ioonen, vastgesteld door of vanwege de gmiecnte, voorzoovor die in geld worden uitbetaald, zulks voor den tijd van 1 September tot cn mot 31 De cember 1932. Op billijkheidsgrondcn stellen wij u voor* aan de Gedeputeerde Staten te advi- seeren voor hetzelfde tijdvak oen gelijke korting toe te passen op de jaarwedden van don burgemeester, den secretaris, de wet houders, de ambtonaren van den Burgerlij ken Stand en den secretaris der gezond heidscommissie, eventueel in do plaats van die, bedoeld in Provinciaal Blad no. 47 van dit jaar. Van laatstbedoeld voorstel meï- ncn wij den ontvanger te moeten uitzon deren, omdat voor dezen ambtenaar door Gedeputeerde Staten niet werd overgegaan tot de weddeverhooging, waartoe uw col lege voor hem geadviseerd hoeft indien zou worden besloten tot een weddeverhooging voor den burgemeester en don secretaris, zooals die inmiddels hoeft plaats gehad. Ton aanzien van den commissaris van politie ware de toepassing van oen even- tucclc korting over te latch aan het oor deel van de Kroon, in verband met het uit gebrachte advies tot nadere regeling der wedde voor c/ezen functionnaris. Het totale bedrag der in dit voorstel be doelde kortingen zal ongeveer 4500 beloo- pen cn derhalve vrijwel kunnen strekken tot dekking van het nadeel, voortvloeiende uit do korting op de rijksuitkeering 1932. Of en in hoeverre voor 1933 en eventueel volgende jaren deze korting of een tot een ander percentage gemotiveerd zal zijn, zul len wij onderzoeken bij het opmaken der begrooting voor het jaar 1933. Dit voorstel is behandeld in de Commissie voor Georganiseerd Overleg. Het bleek echter niet mogelijk met eenstommigheid een advies daarover uit te brengen. De vertegenwoordigers der gemoente vor- ecnigden zich ermede. De vertegenwoordi gers der organisaties waren van oordeel, dat in deze gemeente, waar de salarissen en Ioonen in het algemeen lager zijn dan in andere vergelijkbare gemeenten, geen ter men aanwezig zijn tot toepassing eencr kor ting en dat zeker de toestand der financiën daartoe nog niet noopt. Dokking van het tekort, mede ontstaan door vermindering der Rijksuitkoiring, behoort naar hun mee ning op zoodanige wijzo te geschieden, dat alle belastingbetalers daarin bijdragen. Nochtans waren de vertegenwoordigers van een der organisaties bereid toe te stem men in een korting van 3 toe te passen op die saiarissen en ioonen, welno hoogcr zijn dan 1500 per jaar. Deze vertegenwoor digers konden niet mot eon hooger percen tage accoord gaan, omdat met een korting van 3 zoo dio dadelijk was ingevoerd met ingang van 1 Mei 1932, voldoende zou zijn voorzien in het tekort, ontstaan door vormindering der Rijksuitkeering. Tenslotte waren vertegenwoordigers van organisaties van oordcal, dat het aanbeve ling verdient, zoo tot een korting wordt overgegaan, deze te doen ingaan op 1 Sep tember en niet 15 Augustus. Vertegenwoor digers der gemeente konden zich hiermede In beginsel wel vereenigen* XVerkloozen die om arbeid en daarna om hooger loon vragen Woudenberg. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Woudenberg op 8 Aug. 1932, des nam. half twee. De voorzitter deelt mede, dat Gedep. Sta ten zich hebben vcrecnigd met do besluiten tot aanvulling der politie-verordening op de wegen en der verordening op de water gangen en waterkeeringen. Ingekomen is een schrijven van G. Stcin- man e. a., waarin wordt aangedrongen geen uitvoering te geven aan het besluit tot verwijdering van de pomp aan den Ho- levoet. Naar aanleiding hiervan stellen B. cn W. voor deze pomp te handhaven. De heer Van Bruggen had het voorstel tot verwijdering gedaan, omdat do pomp gevaar oplevert voor kleine kinderen. Mocht tot handhaving worden besloten, dan zal in elk geval verbetering aange bracht moeten worden. Na eenige discussie wordt besloten de pomp to handhaven, doch verbetering aan te brengen in den waterafvoer. Voorgelezen wordt een adres van G. E. Munter cn T. de Broc om uitbetaling van een hooger uurloon voor hunne werkzaam heden aan de ontijzcringsput bij het go- mcentehui6. Do Voorzitter herinnert, dat genoem de personen als werkloozen van gemeente wege te werk werden gesteld. Destijds is verzocht de werkloozen zooveel mogelijk te laten werken in hun eigen vak. Op grond daarvan werden beiden te werk ge steld voor het maken van een put bij het gemeentehuis. Dit is gezocht werk gowocst en nu aan de wenschen is tegemoet geko men vragen ze hoogcr loon. De heer Vermeulon beschouwt dit als productief werk. Het drinkwater in het gemeentehuis wa6 niet goed, zoodat het werk toch moest gebeuren. Adressanten zijn in hun verzoek zeer billijk, waar zij alleen voor d i t werk verhooging vragen. Spreker wijst voorts op de verplichtingen der gemeente als overheid, ook jogens pa troons. Adressanten zijn nadien uitgesloten geweest van de werkverschaffing. Hij hoopt dat de Raad deze boycot thans zal opheffen. De Voorzitter herhaalt, dat destijds gevraagd is zooveel mogelijk in eigen vak te laten werken. Toen is nooit gevraagd om hooger loon. Nu de gemeente aan de wenschen tegemoet komt is het weer niet goed. Het bedoelde werk was absoluut niet productief. Allen worden over dezelfde kam geschoren, doch B. en W. blijven de lakens uitdcolon. De heer E. Schimmel zegt, dat dit werk nu voorbij i6. Laten we verder de zaak laten rusten cn adressanten weer tc werk. stellen. De Voorzitter wijst er op, dat zij geweigerd hebben het hun opgedragen werk te doen, terwijl zij zeer ernstig voor de gevolgen zijn gewaarschuwd. De heer Van Bruggen geeft te ken nen, dat het uitgravon van slooten produc tief werk is. Het dient voor de afwatering der landerijen. Verrichten nu do bouwvak arbeiders dit werk, dan verrichten zij pro ductief werk dor grondwerkers. Wat nu adressanten betreft, merkt spreker op, dat nu zij eenigen tijd uitgesloten zijn geweest cn dus gestraft zijn, die straf niet kan blij ven voortduren. Daar dient nu weer een einde aan to komen. Do heer Van Alphen is tegen inwil liging van het verzoek, doch hij stelt voor B. on W. te verzooken ernstig te willen overwogen om do boycot op te heffen. De Voorzitter zegt toe, dat B. cn W. dit zullen overwegen. Het verzoek wordt vervolgens met 10 stemmen tegen 1 (die van den hoer Ver meulen), afgewezen. Aan de orde wordt gesteld een verzoek van de afd. Woudenberg van de S.D.A.P. om de werkloozen weder 6 dagen per week te laten arbeiden. 4—8 4-8 4-8 5-8 6-8 7-8 8-8 9-8 Amsterdam Budapest Weenen Athene Morsamatruh Cairo Rutbawells Baftdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Jhansi Calcutta Akvab Ranftoon Bangkok Medan Batavia Bandoeng 9-8 8—8 7—8 68 5-8 5-8 Vertrek van 't cerstvolgcndo postvlieg tuig van Amsterdam 11 Augustus. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Donderdagmorgen 11 Augustus a.s. ver trekt het Iv.L.M.-vliegtuig do „Ijsvogel" van Amsterdam naar Batavia. De bomTTTining bestaat uit do hoeren P. Both, G. Bax, Chr. Biesheuvel, J. J. Ste- dieck, dio resp. als le bestuurder, 2o be stuurder, werktuigkundige en radio-tclegra fist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk morgen, Woensdagavond, te Amsterdam zijn. De heer Vermeulen betreurt de hou ding van B. en W. tegenover den Raad. Naar aanleiding van eene vorige vergade ring zijn de raadsleden als figuranten be titeld. Spreker zou liet nu ook bijna gaan gcloovon. Destijds waren de leden het al len eens dat do Ioonen der werkloozen niet hoog waren. Toen was de arbeidstijd nog 6 dagen. Later hebben B. cn W. buiten den Raad om dozen tijd Eot 4 dagon terugge bracht Dit is toch geen handelwijze. Daar in dient dc Raad gekend te worden. Is er geen werk meer, welnu, laat dc gemeente die twee overige dagen dan ook bijbetalen. Spreker stelt voor het adres aan te nemen. De heer Methorst herinnert, dat in eén vorige vergadering door den voorzitter werd medegedeeld, dat het werk zou wor den stopgezet. Dit is niet geschied, doch de arbeidsduur is toen op 4 dagen bepaald. De Voorzitter wijst er op, dat het grootsto deel der bevolking onzer gemeente van vroeg tot laat werkzaam is in het be drijf en alles met verlies. Óm nu midden zomer dc werkloozen zooveel doenlijk tc helpen, hebben B. en W. bepaald hen 4 da gen per week te laten werken. Do land bouwers werken allen met verlies on het gaat niet op hen nog meer to belasten, om daarmede de kosten der werkloosheid te dekken. Voorts geeft spreker een overzicht van de kosten van straatwerk door werk loozen uitgevoerd. Als ze voor de gemeento werken dan wordt er geluierd. Het verzoek, in stemming gebracht, wordt met 10 stemmen tegen 1 (die van don heer Vermeulen), afgewezen. Een verzoek van don heer C. van Voort huizen om vergoeding in de kosten van vervoer van zijn kinderen die de o. 1. school tc Maarsbergen bezoeken, wordt aangehou den tot een volgende vergadering, aange zien er in elk geval geen reden aanwezig wordt geacht om deze kinderen ccn open bare school in eene andere gemeente te laten bezoeken. Besloten wordt aan de gemeente Amers foort bij te dragen in dc kosten voor het bezoeken van kindoren uit deze gemeente van do openb. U.L.O.-school aldaar. Aangeboden wordt dc rekening over 1931 en de begrooting voor 1933. Overeenkomstig het voorstel van den heer De Jong wordt besloten aan het park op Laanzicht den naam „de Bcaufortpark" te geven. Hierna 6luiting. WIJ BIEDEN U STEEDS KET NIEUWSTE BEZICHTIGT DE ETALAGE BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS Zoo'n bord is er niet! maar hot zou wèl nuttig wezen, want elk Jaar gaan duizendon hec tares bosch en hel door brand verloren. Spaar ons nationaal bezit, wees voorzichtig met vuur, en Rook niet in bosch of hei Vrouw des huizes: „Berg al dat zilver in de kast, versta je?" Inbreker: „Wees nou redelik, dame, de helft ervan is van de burend

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7