'AHEDSFOOffiTSCH DAGfMLAD" TRITON-TWEE HEEFT PECH Zaterdag 13 Augustus 1932 .DE EEMIATSDEET 31e Jaargang No. 38 DE OLYMPISCHE SPELEN, Nieuwe teleurstelling voor kap. de Joeg VIERDE BLAD Transpireerende Voeten, „HAARLEM"—„REST VAN NEDERLAND" Waarom „Zus Braun" niet startte (Vervolg van het avondblad). De uitslag van de herkansing6race vier ponder stuurman luidde: 1. Duitschland 7 min. 17.2 sec. 2. Ver. Staten 7 min. 18.2 sec. 3. Canada 7 min. 20.2 sec. I Double scull. In de repechage double-scull startten Ita lië, Brazilië en Duitschland. Direct na den start nam Italië de leiding, doch na 500 me ter moest zij die afstaan aan Duitschland, waarin Buhtz en Boetzelcn weer op volle kracht roeiden. De voorsprong der Duitscher6 beliep al dra een lengte en langzamerhand werd deze voorsprong vergroot tot 4 lengten. Op 1500 meter lag Duitschland met vier lengten voor Italië, welk land weer vier lengten voor Brazilië was gelegen. Tenslotte won Duitschland met zes lengten. De uitslag luidde: 1. Duitschland, tijd 7 min. 28.4 sec.; 2. Italië, tijd 7 min. 44.2 6ec.; S. Brazilië, tijd 7 min. 57.8 sec. Skllf. In de herkansingsrace skiff kwamen uit: Miller (V.S.), Douglas (Uruguay), Wright (Canada). Reeds na 1000 meter was de strijd beslist Miller had den kop en Douglas volgde op de tweede plaats. Wright was ver achter. Deze volgorde bleef tot de finish bestaan. De uitslag luidde: 1. Miller (V.S.) tijd 8 min. 5.$ 6ec. 2. Douglas (Uruguay), tijd 8 min. 20.5 sec 3. Wright (Canada), tijd 8 min. 37.8 sec. Achten. In de achtriemsgieken werden twee hcr- kansingsracQ^ gehouden. In de eerste race startten slechts Enge land en Nieuw Zeeland, terwijl Brazilië niet verscheel). Engeland nam dé leiding, bij 500 meter bedroeg do voorsprong tëeds een halve lengte, welke op 1500 meter was aange^ groeid tot 1 lengte. In den eindspurt liep Canada nog. in, doch bleef op de derde plaats met een halve lengte achterstand bij Nieuw Zeeland. 1. Engeland tijd 6 min. 40 sec. 2. Nieuw Zeeland tijd 6 min. 52.2 sec. In de tweede lierkansingsrace startten Canada, Japan en Duitschland. Op 500 me ter lagen de Duitsche en Canadeesche boo ten gelijk. De Japanners lagen toen reeds 1 lengte achter. Canada bleek meer Aus dauer te hebben cn na op 1000 meter reeds een voorsprong te hebben gehad van een halve lengte, liepen de Canadeezen 6teeds meer uit en wonnen met twee lengten. Uitslag: 1. Canada, tijd 7 min. 3.2 6ec. 2. Duitschland, tijd 7 min. 10.6 sec. 3. Japan, tijd 7 min. 22.6 sec. Wedstrijd voor dressuur ruiters. Op dezelfde terreinen, waar de dressuur proef voor de samengestelde ruiterwed6trij- den werd gehouden. Werd de wedstrijd voor dressuurruiters gehouden. In den personee- len wedstrijd werd winnaar de Franschman Lesage met: „Jaine". Tweede werd Mario, eveneens Frankrijk, met „Linon"; derde Yuttle (Amerika). De vierde tot zesde plaats werden bezet door Bystroem (Zweden) met Gulliver".. Fou8senume (Mexico) met „Sotelca" en Kitts (Amerika) met „American Lady". In de equipe wedstrijd, waaraan Frank rijk, Amerika, Zweden en Mexico deelna men, won Frankrijk voor Amerika en Zwe den. De eerste wedstrijd voor dressuurruiters is in zooverre met een wanklank geëindigd dat de Zweed Sand6tröm zich benadeeld gevoelde en tegen den uitslag heeft gepro testeerd. Equipe-sabel. Voor de finale der equipewedstrijden sa- belschermen hebben zich geplaatst Ameri ka, Italië, Polen en Hongarije. Volgens de prestaties, die tot dusver wer den getoond, zi\ de belissing gaan tus- 6chen Hongarije en Polen. Het Bokstournool. oeiangrijkste uitslagen der Olympische bokswedstrijden van Donderdag luiden: Weltergewicht: Campe (Duitschland) sl Jensen (Denemarken) op punten. Lichtgewicht: Stevens (Zuid-Afrika) slaat Bianchini (Italië) met gering puntenver- Bchil. De nederlaag van den Europeeschen kampioen Bianchini was een groote ver rassing, daar hij favoriet was in dit ge wicht. Vlieggewicht: Salica (Vereenigde Staten) favoriet in het vlieggewicht, sloeg Spanna- gel (Duitschland) met groot pun tonverschil Het sabelschermen. De Jong niet in de demi-finale. Los Angeles, 12 Augustus. (V.D-.) Heden .werden de schermwedstrijden voort gezet met de personeele wedstrijden op sa bel, waarin ook onze landgenoot De Jong uitkwam. In zijn poule trok hij tegen Piller (Hon garije), De Vecchi (Italië), Lubics (Polen), Gardcre (Frankrijk), Hofman (V.S.), Oliver (V.S.) en Leidersdorff (Denemarken). Slechts de partij tegen Leidersdorff kon De Jong met 3 ontvangen cn vijf gegeven treffers winnen. Iïij verloor alle partijen en wist zich dus niet in de demi-finale te plaatsen. Wat de Jong voornamelijk miste, was internationale routine. De volgende schermers zijn in de demi- finnles gepleatst: Uit poule 1: Petscliauer (Hongarije), Gau- dini (Italië), Legada (Polen), Broedar (V.S.), Piot (Frankrijk), Ossier (Italië). Uit poule 2 gingen naar de demi-finales over Kabos (Hongarije), Salatina (Italië), Pappe (Polen), Armitage (V.S.), Recio (Me xico) en Casmir (Duitschland). Uit poule 3 hadden zich geplaatst.: Piller (Hongarije), Luhics (Polen), Hofman (V.S.), Oliver (V.S.), De Vecchi (Italië) en Gardere (Frankrijk). Hoe de finales verroeid worden. Nadat het roeiprogramma weer aan eeni- ge wijzigingen onderhevig was geweest, is dit thans definitief als volgt samengesteld: Op Vrijdag vinden de finales plaats in de sciff, de twee zonder stuurman en de twee met stuurman, benevens de vier met Stuurman. Op Zaterdag vinden de eindwedstrijden plaats in de double-scull, de vier zonder stuurman en de achten. Op beide dagen wordt om 3 uur des mid dags aangevangen. De dag van heden begint met de finale vier met stuurman, daarna volgt de eind strijd twee zonder stuurman, vervolgens de sciff en tenslotte de twee met stuurman. Vier met stuurman: Nieuw Zeeland, Duitschland, Polen en Italië. Twee zonder stuurman: Nederland, Polen Nieuw Zeeland cn Engeland. In deze volg orde wordt gestart. Sciff: Southwood (Engeland), Douglas (Uruguay), Miller (V.S.) en Pearce (Austra lië). Twee met stuurman: Frankrijk, Verecnig de Staten, Brazilië en Polen. Op Zaterdag de volgende nummers: Vier zonder stuurman: Italië, Vereenigde Staten, Duitschland en Engeland. Double-scull: Italië, Canada, Vereenigde Staten en Duitschland. Achtriemsgieken: Vereenigde Staten, Ca nada, Engeland en Italië. Het niet uitkomen van „Zus Braun". Ze werd ernstig ongesteld tengevolge van een insectensteek. Omtrent het niet vermelden van den naam van Mevr. Philipsen—Braun in den eindstrijd voor de 100 Meter rugslag dames, welke gisteren gehouden werd, wordt ons nog het volgende gemeld: Mevr. Philipsen-Braun is gisteren door een insect gestoken. Tengevolge hiervan is ze ernstig ongesteld geworden en moest ze nog gisteren naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De toestand was ernstig. Do koorts was tot 41 graden opgeloopen. Gelukkig trad in den loop van lieden een verbetering in den toestand in. Hoewel na tuurlijk niet uitgesloten is, dat de hooge koorts wederom zal intreden zijn de dok toren toch van meening, dat van een ern stig gevaar voorloopig geen sprake is. Het gevolg van dit betreurenswaardig incident is echter, dat mevr. Philipsen-Braun in den halve-eindstrijd 400 M. vrije slag, welke heden gezwommen werd, niet is uitge komen. Ook Puck Oversloot heeft zich uit den halve-eindstrijd teruggetrokken in verband met bovenvermeld incident Be grijpelijkerwijs, dat de stemming onder on ze Nederlandsche dames zeer gedeprimeerd is. Personeele wedstrijden turnen. Gisteren werden de personeele wedstrij den aan paard, rek en paardspringen be ëindigd. Heden werden nog twee wedstrij den gehouden n.l. aan brug en ringen. De uitslag hiervan luidt: Brug: 1. Neri (Italië), 5G.9 pnt. 2. Pclle (Hongarije), 55.S pnt 3. Savolainen (Finland), 54.8 pnt. 4. Noroma (Finland), 53.4 pnt. 5. Letora (Italië), 52.6 pnt Ringen: 1. Gulack (Amerika), 56.9 pnt 2. Denton (Amerika), 55.8 pnt. 3. Latuada (Italië), 55.5 pnt. 4. Bisshop (Amerika), 55.4 pnt 5. Opuzzo (Italië), 54.8 pnt. Eindstrijd vier met stuurman. Als eerste eindstrijd bij de roeiwedstrij- den te Long Beach kwam het nummer vier met stuurman aan de beurt, waarvoor aan den start verschenen Italië, Polen, Duitschland en Nieuw-Zeeland. De ploegen startten- allen goed en Italië nam de lei ding. Op 500 M. lag Italië 2 Meter op Duitschland voor, welke voorsprong op 700 M. reeds tot één lengte was vergroot, Steeds liepen dc Italianen uit en op 900 M. was de volgorde als volgt: 1. Italië met IA voor Duitschland en tenslotte Nieuw-Zee land. Op 1000 Meter had Polen op verras sende wijze de tweede plaats ingenomen doch Duitschland had deze plaats voor dat der baan verroeid was, weer her overd. Op 1500 Meter lag Italië nog steeds voor n.l. mot 'A lengte. Duitschland was twee, welke ploeg weer op Vk lengte voor Polen ging, terwijl Nieuw-Zeeland vierde was. Do eindspurt was opwindend. De Italianen schenen te .veel van hun krachten te hebben gevergd on Duitschland liep zienderoogen uit. Toch hield Italië kranig vol. De spanning was op de laatste 10 Meter geweldig. Duitsch land lag gelijk met Italië. Met slechts drie decimeter verschil won Duitschland van Italië. De uitslag luidde: 1 en Olympisch kampioen Duitschland, 7 min. 19 sec. 2. Italië 7 min. 19.2 sec. 3. Polen 7 min. 24.8 sec. 4. Nicuw-Zceland 7 min. 32.6 sec Finale stuurmanleoze twee. Na dc finale vier met stuurman werd ver roeid de finale twee zonder stuurman, waarvoor ook onze Triton-twee aan den start verscheeen. De ploegen lagen als volgt: Nederland, Polen, Nieuw-Zeeland en Engeland. Nederland had dus de meest Noordelijke baan geloot, waar het meest wind stond, zoodat dit met recht een han dicap kon worden genoemd. Polen en En geland namen de leiding en op 500 Meter was Nederland twee lengten achter op Engeland en Polen, welke achterstand steeds grooter werd. Op 700 Meter heeft Engeland den kop cn op de helft der baan is de volgorde: 1. Engeland met 1 lengte voor Nieuw-Zeeland, welke ploeg weer 1 lengte voor Polen was. Nederland was op dat moment vier lengten achter op de derde ploeg, n.l. Polen. De zijdelings staan de wind verhinderde dat dc Hollanders voorloopig hun achterstand verkleinden. Eerst na de 1500 Meter kwamen de Ne derlandsche roeiers krachtig opzetten. Steeds verkleinden zij hun achterstand op de Polen, die reeds te veel van hun krach ten hadden gevergd. Meter voor meter lie pen de Tritonners in, doch de spurt was te laat ingezet om nog de derde plaats te be zetten. Slechts met een verschil van 0.2 sec. in tijd eindigden de Hollanders als laatste. De Poolsche twee was volkomen uitgeroeid. De eindspurt der Hollanders werd door het publiek hartelijk toegejuicht. Meermalen werd door den luidspreker gezegd, dat de ongunstige baan den Hollanders belotte van de vierde plaats of te komen. Roëll en Roelofsen hebben sportiel partij gegeven en zich tot het uiterste ingespannen. Engeland won in precies 8 min., met Nieuw-Zeeland als tweede in een tijd van 8 min. 8.2 sec. Als bewijs van de spanning in deze race geldt wel, dat de tijd van Nieuw-Zeeland en Polen gelijk was. De uitslag luidde: 1 en Olympisch kampioen, Engeland, S min. 2. Polen 8 min. 8.2 sec. 3. Nieuw-Zeeland. 8 min. 8.2 sec. 4. Nederland 8 min. 8.4 sec. Wanneer men nog bedenkt, dat onze ploeg de Nieuw-Zeelanders reeds gisteren hadden geklopt, dan is het wel duidelijk, dat het feit, dat de Hollanders geen prijs konden bemachtigen, wel goeddeels op re kening geschoven kan worden van de on fortuinlijke baan, welke hun door het lot ten deel viel. 400 M. schoolslag dames. De Olympische zwemwedstrijden werden heden in het zwemstadion voortgezet met den halven eindstrijd 400 M. schoolslag da mes, waarin door het reeds vermelde onge val mevr. Philipsen-Braun en het zich te rugtrekken van Puck Oversloot geen Ne derlandsche dames meededen. De uitslagen 1ste halve eindstrijd: 1. Helen Madison (Ver. St.) 5 min. 48.7 sec. 2. Mej. Maakal (Zuid-Afrika) 6 min. 0.6 sec. 3. Miss Forbes (Ver. St.) 6 min. 22.1 sec. Do uitslag 2de halve eindstrijd: 1. Miss Kight (Ver. St.) 5 min. 50.2 sec. 2. Mil© Godard (Frankrijk) 6 min. 0.1 sec. 3. Miss Cooper (Engeland) 6 min. 0.4 sec. Hierna ving de halve eindstrijd 1500 Me ter Crawl voor heeren aan. Reeds in de morgenuren had het num mer torenspringen voor dames plaats ge had. Er waren 10 15.000 toeschouwers. De uilslag luidt: 1. Miss Poyntonn (Amerika), 40.26 pnt. 2. Miss Coleman (Amerika) 35.56 pt. 3. Miss Roper (Engeland), 35.22 pnt. 4. Inge Sjoequist (Zweden), 34.57 pnt. 5. Mej. Larsen (Denemarken), 31.96 pnt, 6. Mej. Kamakocra (Japan), 31.36 pnt, 7. Mej. Eppley (Oostenrijk), 26.76 pnt. De halve eindstrijden 200 Meter school slag heeren waren uiterst spannend. lstc halve eindstrijd: 1. Koikke (Japan), 2 min. 44.9 sec. (Nieuw Olymp. record). 2. Tsoeroeta (Japan), 2 min. 45.4 sec. 3. Atjaloedin (Philippijnen), 2 min. 50.2 sec. 4. Cartonnet (Frankrijk), 2 min. 50.9 sec. 5. Rheingoldt (Finland), 2 min. 54.9 sec. 2de halve eindstrijd: 1. Sietas (Duitschland), 2 min. 47.6 sec. 2. Ildefonso (Philippijnen), 2 min. 48.4 sec. 3. Nagakala (Japan),'2 min. 52.4 sec. 4. Speuce (Canada), 2 min. 52.7 sec. Nederland tweede in de i x 100 M. vrije slag dames De eindstrijd 4 x 100 Meter estafette vrije slag vond heden plaats tusschen de Ver. Staten, Engeland, Canada, Nederland en Japan. Door het niet meczwemmen van „Zus Braun" was onze ploeg zeer verzwakt. Zij was als volgt samengesteld: Marie Vierdag Puk Oversloot, Corrie Laddé en Willy den Ouden, Opmerkelijk was de strijd tusschen de Ver. Staten en Nederland, vooral tusschen Mackim en Marie Vierdag. Nadat Puck Oversloot tegen Miss Johns gezwommen had, hadden de Ver. Staten een kleine voor sprong, die zij niet meer afgestaan hebben. Helen Madison zwom de laatste 100 Meter en er was geen sprake van dat Willy den Ouden haar inhaalde. De Ver. Staten won nen in een nieuwen Olympischen record tijd van 4 min. 3S sec. Nederland werd tweede in 4 min. 47.5 sec. 3. Engeland 5 min. 2.5 sec. 4. Canada 5 min. 5.1 sec. 6. Japan 5 min. 6.2 sec. DE K. N. G. V.-KAMPIOENSCHAPPEN. Thans reeds bijna 300 inschrijvingen. liet laat zich aanzien, dat de wedstrijden om de athletiekkampiocnschappcn van het K. N. G. V. een groctsch evenement zullen worden i.n liet sportleven van Amersfoort. We durven veronderstellen cn voorspellen, dat alle voorgaande wedstrijden zullen wor den overtroffen door die van 3 en 4 Sep tember a.s. Gelijk bekend kan zijn, is de or ganisatie der wedstrijden door het K.N.G.V. toevertrouwd aan de gymnastickverecniging Excelsior, waar men reeds weken bezig is, om de voorbereidingen te troffen. Een der belangrijkste dingen is het logies voor dc gasten. De hotels kunnen met allen bergen cn dus moest er omgezien worden naar par ticuliere hulp. Gelukkig zijn er particulieren die hierbij hun bclangelooze hulp verlecnen. Wellicht kunnen Jeugdherbergen ook mee helpen. Reeds thans wordt met de inschrij vingen het getal 300 benaderd, terwijl de gelegenheid tot inschrijven nog geopend is tot Maandagavond a.s. We laten hieronder een lijstje volgen van de verecnigingon, welke één of meer ploegen afvaardigen: Wilhclmina, Deventer; Ernos, Zeist; Olym- pia, Deventer. In deze ploeg werkt o.a. mede mej. J. Martin, die reeds eerder bij mej. Schuurman op de 100 meter haidloopen slechts U.l seconde achterbleef. Bato, Utrecht; Bato, Winschoten; D. O. S., Amster dam; Ulysses, Rotterdam; U. D. 1., Bergen op; Zoom; D. G. V., Doetinchom (bekend om de dames-estafettcplocg); Concordia cn Car- na, Zaandam; Quick, Meppcl: D. O. S., Bus- sum; SporUust, Enschede; HerculesHcbe, Enschede, (met o.a Dora Wevers voor dis cus); Achilles, Utrecht; Olympia, Hengelo (O.), (met o.a. Jo Olthuis, ster op 100 M.); Hercules Hengelo (O.), (met o.a. Bets Ter Horst kampioene); Olympia, Zaandam; Oranje, den Haag; Kr. en Vriendschap, Nieuw-Lekkerland; D. O. S., Vinnen; Dc Nieuwe. Turnkring, Apeldoorn; II. S., Iiooge zand; Aalsmeer; Achilles, Zaandam; Olym pia, Groningen; Clias, Wildcrvank; O.D.I.N. Amstelveen; Amstel G. V., Amsterdam; Vol harding, Purmcrond; N. E. A., Purmerend; Olympia, Wieringerwaard (schreef in met 00 deelnemers); B. G. V., Bloemendaal; W. G. V., Winterswijk; Jahn TI, Stadskanaal. Tot zoover over de inschrijvingen, welke tot Vrijdagmorgen waren binnengekomen. Reeds dit lijstje geeft voldoende overzicht van den grootcn omvang der deelnemers lijsten: Groningen, Bergen op Zoom, Win terswijk, den Ilaag .Hengelo enz. wijzen op do algemeenheid der deelneming. Ook dc belangstelling \a,n' het publiek zal wellicht aan die der deelnemers evenredig zijn. Zoo is door ecnige vereehigingsbesturen reeds nu een aantal tribuneplaatsen besteld voor hun leden-supporters. Wieringerwaard be stelde reeds 90 slaapplaatsen. De belangstel ling buiten Amersfoort is levendig en we willen in dit blad U geregeld op de hoogte houden van alle nieuwtjes betreffende deze inderdaad belangrijke wedstrijden op 3 en 4 September. Het maandblad der verocniging de Excelsior-Revue zal voor die gelegenheid uitgebreid en in feestdos verschijnen Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct Alleen bij Apoth. en Drogisten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HERVORMING VAN HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. Geachte Redactie, Begin April werd tc Bussum een Ver- eeniging gesticht met het doel de hervor ming van ons huidig V.H.O. en M.O. te be vorderen. Deze vereeniging, kortweg „Her- vormo" genoemd (Hervorming Middelbaar Onderwijs, waaronder tevens het V.H.O. is tc verstaan) verzamelde verscheidene be zwaren, die in breede kringen van ouders, zoowel als van werkgevers, docenten en anderen tegen dit onderwijs worden ge voeld. Zij meent onder meer dat: De overgang, zoowel van lager naar mid delbaar als van dit naar liooger onderwijs onvoldoende geregeld is. De kinderen in de middelbare-schoolja- ren tot veelszins onnatuurlijke levens- en werkwijze zijn gedwongen, waardoor een gezonde lichamelijke ontwikkeling belem merd wordt en de aanpassing bij, alsmede de inleving in de maatschappij niet vol doende tot hun recht komen. Er nog te veel waarde wordt gehecht aan zuiver geheugenwerk en te weinig aan ATHLET1EK De samenstelling der ploegen Voor den a.s. Zondag tc Haarlem te hou- den wedstrijd tusschen de winnares van den Prins Hendrikbeker „Haarlem" en „de Rest van Nederland" ten bato van de Ath- letictouring club „De Snelvoeters" voor het uitzenden van Hollandscho athleten naar de buitenland6che athletiekccntra zijn do beide teams na vele veranderingen wegens vacantie, spicrdcfecten enz. thans als volgt samengesteld: „Haarlem": -100 M.: v. d. Berge en Bonz. 400 M.: Voogd en Hoppenbrouwer. 800 M.: Effern en J. v. d. Booren. 1500 M.: Buis en A. v. d. Booren. 3 K.M.: Buis en Effern. Hoogspringen: W. Kaan en Korver of Veurman. Verspringen: Van Welsencs en van Mus- schen. Polshoog: Van der Lee en Verkes. Discusweifien: Ey6den en Veurman. Speerwerpen: Matzka en van der Zee. Kogclstootcn: Eystcn en Van Wclsenes. 110 M. horden: W. Kaan en A. Kaan. 400 M. horden: W. Kaan en Brandenburg. 4 x 100 M. estafette: Blik, Bcnz, Van Wel- senes, van den Berge. 4 x 400 M. estafette- Voogd, Hoppenbrou wer, J. v. d. Booren en Spoor. Het team van „De rest van Nederland" zal beslaan uit: 100 M.: Jansen (V.E.L.) en Scbellemans (A.M.V.J.). 400 M. Sierhuis en Oostcrmcycr (A.V. 23). 800 M. Ilcymans (A.A.C.) en Haver (Pro Patria). 1500 M. Pflugcr en Loclewijks (A.V.A.C.). 3 K.M.: Bakker en Mulder (A,V.A.C.). Hoogspringen: Jansz en Krijgsman (V.E. L.). Verspringen. Boot (D.F.C.) cn Blankers (A.V. 1923). Polshoog: Dc Kevzer (A.V. 1923) en Van Oorschot (Brederotlen), reserve van Genno (Alkmaria). Discuswerpen: De Bruyn (Olympia) en Sclman (A.V. 1923). Speerwerpen: De Kcyzer (A.V. 1923) en Knol (A.P.S.V.). Kogclstootcn: Do Bruyn (Olympia) cn v. d. Berg (A.P.S.V.). 4 x 100 M. estafette: Jansen, Bijlstra (bet den V.E.L.) en Scbellemans. Vermoedelijk zal Boot (D.F.C.) de plaats van den ver hinderd zijndèn de Boer (V.E.L.) innemen. 4 x 400 M. estafette: Oosternjeyer, Sier huis, Robert ep Bcrgfeld, allen van A.V. 1923. 400 M. horden: Kok (de Trekvogels) en Sierhuis (A.V. 1923). 110 M. horden: Stokman (Hellas) en Car rière (A.V. 1923). Aanvoerder: Harry de Keyzer. Aanvang dor wedstrijden 2 uur nam. de ontwikkeling van het verstand en in zicht in de behandelde leerstof. Het onderwijs verkeerd gericht en over laden is, zoodat voorbereiding voor een hcogc school hoofdzaak schijnt, terwijl blij kens de ervaring A van de leerlingen van de H.B.S. niet naar hooger onderwijs over gaan. Dc gelegenheid om tot zelfstandig wer ken en inzicht tc komen niet groot genoeg is. Er overlading met. dclailkennis is. Het wenschelijk is, ter vermijding van overlading, kern- en keuzevakken in te voeren. Docenten onvoldoende worden voorbereid lot hun paedagogischc taak. De grenzen der vakken nauwkeuriger dienen omschreven te worden, opdat de vrijheid om in een bepaald vak dc leer stof naar eigen inzicht, uit te breiden, be perkt worde. Het gewenscht is, de gelegenheid te scheppen aan ongeschikte of onbekwame leerkrachten een anderen werkkring te verschaffen, opdat niet de leerlingen (en ouders) van dergelijke docenten de nadoe len ondervinden. Er niet voldoende contact is tusschen onderwijs en maatschappij en onderwijs en ouders. De bovengenoemde vereeniging weet, dat hare bezwaren door tal van ouders en be langhebbenden gedeeld worden. Zij wil zich daarom landelijk organiseeren, tenein de bij de Regccring met klem te kunnen aandringen op de hoog noodige herziening. Wij verzoeken daarom allen, wien het welzijn van de jeugd niet onverschillig is, ouders, leeraren, werkgevers, ook., ouders van toekomstige leerlingen van V.H.O. of H.B.S. een bewijs van instemming (naam cn adres) te zenden aan: G. J. van Sieren- berg do Boer, Slecdoornstraat 11, Den Haag. Dit verplicht U nog lot niets, doch wij weten dan bij wien wij op belangstelling kunnen rekenen, terwijl U later in de ge legenheid zult worden gesteld te beslissen, of U zich als lid van de vereeniging wilt opgeven. De groep van voorbereiding (alfabethiscK gerangschikt): Dr. F. C. Dominicus, Den Haag. Dr. II. G. Hamaker, Utrecht. Mevr. A. Holle-Granpré Molière, Naarden, D. H. E. van Hylckama Vlieg, Den Haag. Ir. L. Jonker Czn., Rotterdam. G. J. van Sierenberg de Boer, Den Haag. Mevr. J. M. Yssel de Schepper-Becker, Rotterdam. Bewijzen van instemming s.v.p. te zen dend aan: G. J. van Sierenberg de Boen Sleedoornstraat 11, den Haag,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11