ONZE GEZONDHEIDv LEER RUSTIG ETEN EN DRINKEN. Neem een oogenblik rust vóór eiken maaltijd. Door Dr. J. W. Frans. Waarom is het eigenlijk noodig, om nog te leeren hoe men eten en drinken moet? Deze opmerking hooren wij U al ma ken en toch is onze raad inderdaad niet overbodig. Wij willen echter eens nagaan, hoe veel eten en d-inken er echter wel geheel en al tot zijn recht komt. Komt de heer des huizes van zijn werk thuis, dan wordt het middagmaal, al dan niet klaar gemaakt volgens de eischen. die men aan een juiste voedinq redelijker- wijze mag stellen, heet cp tafel gebracht. Moede van den vaak langen en in- spannenden werkdag, en daarbii honge rig, zet men zich aan tafel. Vaak wordt het warme eten veel te snel naar binnen gewerkt, heel dikwijls zelfs weggespoeld met water. Dit koude water, met groote teugen gedronken, komt in de overver hitte maag. Veelal heeft men gelegenheid een half uurtje op divan of in een gemakkelijken stoel te gaan liggen, maar meermalen moet men te kort na het eten weer weg ïn valt er aan rusten niet te denken. Op deze wijze worden niet alleen de groote maaltijd, maar ook de kleine ge nuttigd. Is het dan eigenlijk wel te ver wonderen. dat er zich zoovele maag- en darmstoornissen voordoen en men meer malen hoort klagen over een onbehage- 'ijk zwaar gevoel, dat men 's avonds in ie maag heeft? Het beste is. dat men niet dadelijk nadat men thuis is, begint te eten, maar een half uur. desnoods een kwartiertje rust om lichaam en geest gelegenheid te geven, zich te ontspannen. In plaats dat de spijzen goed gekauwd ?n met speeksel bevochtigd worden, het geen reeds een kleine voorbereiding is voor het werk, dat de maag daarna ver richt. eet men veel te vlug en slikt de happen half gekauwd naar binnen. Hier mede willen wij niet betoogen. dat het kauwen overdreven behoeft te worden, maar volwassenen weten bij ervaring wel. hoelang zij het eten moeten ver malen. Gebit. mond. maag en darmen hebben van te heet eten met het daarbij behoo- rende drinken van koude dranken veel te lijden en maagzweren zijn er zeer vaak het gevolg van. Wie. voor zoover hij dit in de hand heeft, alle maag- en darmziekten wil voorkomen, gewenne zich op de juiste wijze te eten en te drinken, langzaam en rustig, en geen heete noch te koude spij zen en dranken te gebruiken. Indien mo gelijk een rusttijd vóór het eten, die veel beter werkt dan na den maaltijd en niet onmiddellijk daarna, zooals dit vaak ge beurt. z.g. voor een goede spijsvertering een sigaar of pijp rooken. hetgeen inte gendeel zeer verkeerd werkt. BABYJURKJE. Voor kleintjes van een tot twee jaar. Wit batist of voor de koudere dagen fla nellen babyjurkje met kleine pas. waarbij aan dc voorzijde een of ander motief in steel- ol kruissteek geborduurd wordt. Kleine pofmouwtjes j h (169). met smal boordje, dat eveneens met een kruis- o! steelsteek gewerkt wordt. In het jurkje wordt een brcede zoom gelegd die met onzichtbare stetkjes wordt gezoomd. VOOR WARME DAGEN. Een paar verfrisschingen. Vanille ijs. 1 Halve liter melk. 1 halve liter room, 2 pakjes vanillesuiker, 250 gram suiker. Melk en room brengen wij aan de kook met de suiker en de vanillesuiker: we nemen de pan van het vuur en blij ven daarna roeren, totdat de suiker ge heel en al is opgelost en de melk koud is. waarna wij het mengsel in de ijsbus over brengen en laten bevriezen. Ijspudding met vruchten. Y L. melk, 200 gram suiker. 1 pakje vanillesuiker. 12 bladen witte gelatine. 2 dooiers. 1 d.L. arak, eenige gekruimelde bitterkoekjes. Y L. slagroom en verschillende soorten vruchten. We brengen de melk aan de kook met de suiker en vanillesuiker en voegen dit menqsel lepelsgewijze onder flink roeren bij de goed geklopte eierdooiers, daarna voegen wij de gekruimelde bitterkoekjes er bij en de arak of een of andere likeur en de in koud water geweekte gelatine We laten dit mengsel koud worden en wanneer wij zien dat het drillerig be gint te worden, komt de geslagen room er doorheen, evenals de verschillende vruchten, waarvan we b.v. 250 of 300 gram tezamen nemen: aalbessen, ontpitte kersen, aardbeitjes, frambozen, die wij voorzichtig door de puddingmassa heen roeren, die in een goed gesloten vorm is overgebracht en in het ijs gezet wordt om te bevriezen. Bij het opdienen kan de ijspudding raar verkiezing nog gegarneerd worden met slagroom en kersjes. We presentee ren er wafeltjes bij. MIDDAGJAPON. Ook voor gezette figuren. Deze japon zal met het oog op de koudere herfstdagen het best van wollen mousseline of van een effen wollen crêpe gemaakt kunnen worden. ibS. Het model is eenvoudig en kleedt bijzonder af, vooral dooi het glad gehouden bovenstuk en de halsafwerking, die slechts afgebiesd wordt. De ruimte der schoudernaad (voorpand) wordt in twee platte plooien gelegd en opgestikt: de ruimte aan de taille wordt ingehaald en verdeeld, daarna met een stiknaad aan dc eenvoudige klok- rok verbonden. Qe mouw is aangesloten cn vanaf de elleboog valt een ruime volant, die een aparte afwerking geeft. Geschikt voor de maten 42 tot 52. DE HALS EN HET KARAKTER. De schoonheid van den hals is door alle lijden heen reeds door dichters bezongen. Men zegt. dat een lange hals op een fleg matisch temperament wijst: een dikke hals op een prikkelbaar karakter: een buigzame hals op een soepelen geest: een zeer rechte hals op ontoegankelijkheid: een hals.' waarbij de spieren zeer uitko men wijst op een onaangenaam karakter; een naar rechts neigende op goedheid en een naar links neigende hals op nieuws gierigheid. Een goedgevormde hals moet min of meer rond en langer dan breed zijn en moet zich in een elegante lijn boven de schouders uit verheffen, terwijl de over gang tusschen hoofd en lichaam bijna on merkbaar moet zijn. De huid moet soepel en zacht zijn. zonder de aderen te veel door te laten schijnen. Men beweert, dat vrouwen, die veel schrijfwerk verrichten en zeer luid spreken, een leelijke hals hebben. GROOTE ZOMERHOEDEN. Ons eerste mo del geeft een witte stroohoed te zien, met een garneering om den bol van zwart fluweelen blaadjes In den binnenrand zien we een paar toefjes fluweelen bloemen. Fijne, zwart strooien hoed met een garneering over den bol van glim mend zwart satijn lint. dat op zijde in een strik gelegd wordt. De hoed is aan den achterkant een weinig opgeslagen, ook hier wordt een strik vastgehecht. PRACTISCHE WENKEN. Reinigen van haakwerk. Meermalen hooren wij de klacht, dat haakwerk zoo moeilijk weer mooi wit te krijgen is, vooral kleedjes die een tijd in een kast hebben gelegen. De beste manier is, het haakwerk een nacht over in lauwwarm water te zetten onder bijvoeging van 1 d.L. heet water, waarin een theelepel borax is opgelost. Den volgenden morgen knijpt men het water uit en doet het haakwerk in een pannetje met water en zeepvlokken op een lage pit. zoodat het wel warm blijft, doch niet gaat koken; daarna geeft men het nog eens een vet vlokkensopjc en haalt het herhaaldelijk op en neer. niet wrijven of boenen, spoelt het eerst in warm en daarna in koud water na en gc kunt er verzekerd van zijn, dat Uw ge haakte kant en kleedjes er prachtig uit zien. Naar verkiezing worden zij tenslotte gespannen of aan den verkeerden kant gestreken. Als baby baadt. Alle moeders weten hoe heerlijk baby kan spartelen en plassen als hij of zij in het bad is. Zijn de kleintjes al wat grooter, dan kan men ze afleiden door gummi speel goed of door hen een spons te geven, waarmede zij zich mogen wasschen, het geen hun gedachten bezig houdt. On langs zagen wij een zeer practisch bad- hangmatje. dat van. stevig vit koord geknoopt was en aan haken, die aan het bad bevestigd waren, was vastgebonden. Men kan deze hangmatjes zoowel aan het kinderbad of de teil bevestigen als arn het groote bad: het lijfje der kleinen ligt in het water, terwijl het hoofd er bovenuit komt. De moeder behoeft hei kind dan niet met beide handen in het water te houden, doch heeft de handen vrij, hetgeen veel vóór heeft. Onderhoud van ringen. Gouden en zilveren vingerringen kan men het beste onderhouden door ze van tijd tot tijd eenige minuten in een bakje met eau de cologne te leggen: ook de glans der steenen zal dan veel meer uit komen. - Nagelbijten. Nagelbijten is in den regel een ner veuze gewoonte, die men de kinderen slechts met geduld kan afleeren. LICHT-, LUCHT- EN WATER BADEN. Iedere vrouw moest per dag drie baden kunnen nemen, n.l. een licht-, een lucht en een waterbad of afwassching. Onze huid leeft, ademt en transpireert, en de poriën scheiden, meestal nauwelijks zichtbaar, de slechte stoffen uit. die bij onvoldoende baden de porieën verstop pen, waardoor een goede functioneering belemmerd wordt. Het wasschen der huid met een goede kwaliteit zeep is zeer noodig. Vrouwen moeten er aan denken, dat haar lichaam oneindig veel meer zorg vereischt. dan b.v. de behandeling van hare wasch, die in den regel hare volle toewijding heeft PRACTISCH EN ELEGANT SCHORT. Het nuttige met het aangename vcr- eenigen is altijd iets goeds. Iedere vrouw streeft er dan ook naar, zoowel bij de inrichting van haar woning, het besturen van haar huis, als wel bij haar kleeding. Een vrouw, die huishoudelijk werk verricht, al behoort dit werk ook tot het lichte gedeelte, is genoodzaakt om. wil ze haar japonnen ontzien, een huishoud- schort te dragen. Nu behooren die grove, stijfgestreken schorten van blauw of grijs katoen voor het moderne vrouwtje tot het verleden. Daar denkt ze gewoonweg niet over. jVI\i Ze bepaalt haar keus tot de een of an dere crêpe met gewerkt dessin cn vindt zich er beter in uitkomen dan haar zus ters van een vroegere generatie. Onze teekening geeft u een schortje van crêpe laneaux in wit met cerise- rood. De ruiten der garneering zijn in de laatste kleur bedoeld. Ook van achteren bedekt het schort dc japon geheel. De armsgaten zijn zeer wijd en wPrden om geboord met een effen wit biesje. Een paar lintslippen van de crêpestof vormen dc sluiting. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen van de op deze pagina afgebeelde modellen worden toegezonden na overschrijving van 0 58 op girorekening 191919 in.v. den ..Knippatronendienst" te 's-Gravcnhage. Aanvragen kunnen ook per postwissel of pc: brief onder bijsluiting van het bedrag in post zegels worden gezonden aan de Moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5B. 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte model moet met uw naam en volledig adres op giro of postwissclstrookje worden vermeld. Bij elk patroon wordt ccn beknopte handleiding vooi het gebruik medegezonden. LAAT KINDEREN FRUIT ETEN. Een genot engezond. Hun magen kunnen er al jong tege~. Hebben kinderen fruit noodig? Dat kinderen gaarne fruit eten, weet ieder een, tenminste zoolang het normale kin deren blijven, wier smaak niet door al lerlei snoeperij is bedorven. Velen echter is het niet recht duide lijk of het kind slechts het genot alleen van het fruit eten zoekt, dan wel, dat een dieper instinct hem als het ware er toe drijft ora datgene te eten, wat het voelt dat noodig is. Wat zegt de wetenschap hieromtrent? Tot voor korten tijd eigenlijk slechts zeer weinig. Zeker, men erkende den gunstigen invloed van het eten van vruchten op de spijsvertering van het kind en men wist het zeker ook wel als smakelijk nagerecht te waardeeren. Aangezien vruchten echter in verge lijking met andere voedingsmiddelen slechts weinig eiwit, vet en koolhydra ten bevatten, werden zij meer als ex traatje dan als voedingsmiddel be schouwd. De moderne wetenschap staat thans anders tegenover het gebruik van rauwe vruchten. Wij weten, dat het inderdaad een waardevolle voeding is. evenali bladgroenten, wortel- en koolgewassen die vroeger evenmin naar hun juiste waarde geschat werden. Vruchten bevatten vitaminen en mi neralen. die niet minder onontbeerlijk zijn dan eiwit, vet en koolhydraten, zoo dat zij niet uit het oogpunt van luxe. maar als noodzakelijke levenseisch be schouwd moeten worden. Bevatten de gebruikelijke voedings middelen. zooals brood. melk. eieren, boter, kaas, vlcesch in hoofdzaak op bouwende en verbrandingsstoffen voor de lichaamsmachine, de vruchten kan men beschouwen als noodig zijnde om aanvullend te werken, als de vonken, d''e den motor in werking brengen. De mineraalstoffen, die zich in groen ten en vruchten (vooral in rauwen toe stand) bevinden, zijn niet alleen onont beerlijke opbouwende stoffen, maar zij zijn noodig om de menschelijke machine zonder storingen te laten werken. Voor kinderen, zoowel als voor volwassenen ik het eten van fruit dringend nöodzake- iiik. Reeds kindertjes van drie of vier aanden kan men dagelijks eenige lepels vruchtensap toedienen, vooral sap van sinaasappelen, citroenen (gezoet met honing) of tomaten, hetgeen vooral noodzakelijk is voor kinderen, die de moedermelk ontberen en kunstmatig ge- oed worden. Wij hebben voor u een buitengewoon goed recept opgedaan, een vruchten- schoteltje. dat de kinderen dolletjes zul len vinden. Het heeft den naam ..appel muesli 1 Groote appel wordt flink onder stroomend water afgeborsteld cn ge droogd: 1 eetlepel gemalen noten (ok kernoten. hazelnoten of andere). 1 af gestreken eetlepel havermout, die men 12 uur geweekt heeft in 3 eetlepels wa ter. het sap van een halven citroen en 1 eetlepel gecondenseerde melk met suiker. Gecondenseerde melk, citroensap cn geweekte havervlokken worden met el kander in een kommetje vermengd, daarna wordt de appel geraspt met schil en klokhuis op de z.g. appelrasp. hetgeen men het beste kan doen door de rasp op de kom te leggen en den appel met flinken druk hierover te wrijven: telkens wanneer men wat geraspt heeft door d* brij roeren. Op deze wijze blijft de muesli er sma kelijker uitzien, daar het appelvleesch door den luchttoevoer vaak bruinachtig van kleur wordt. Dadelijk na de bereiding moet de mu esli genuttigd worden, nadat er nog 1 eetlepel fijne noten overheen is ge strooid. Ook bananen-muesli valt zeker wel in den smaak; het recept hiervoor is pre cies hetzelfde, alleen neemt men inplaats van een appel 150 gram bananen (zon der de schil gewogen), klopt deze en voegt de moes bij de geweekte haver mout. citroen en gecondenseerde melk. Vindt men de aanschaffing van ge condenseerde melk om een of andere reden overbodig, dan kan deze vervan gen worden door een lepel honing of een paar lepels room of afgeroomde meik: ook een halve geklopte banaan bij de appel muesli is heel smakelijk in plaats van gecondenseerde melk. Men kan appel of banaan door alle mogelijke vruchten vervangen, indien men dan 150 gram aardbeien, pruimen, kersen, enz. neemt en deze door den vruchtenmolcn of paardeharen zeef tot n oes maakt. De opgegeven hoeveelheden bij het recept der Birchei muesli zijn voor één persoon. VcM32

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18