G. VAN DUIN MODERNE SALONBANK, zeer apart model 145.00 EEN REISJE LANGS DEN RIJN IN MASSA'S SLIJTERIJ TREEDT MAANDAG IN WERKING Een heffing van 9 cent per K.G. slachtgewicht VERTROUWEN wordt alleen verworven door JEANE BRUSSAAT A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 HUMORHOEKJE I „Een reisje langs den Rijn" dat was al tientallen jaren terug de belooning voor een extra-prestatie; dat was reeds in grootvaders tijd bet doel van huwelijks- en pleizierreizen. En wat er ook veranderd is hoeveel uitgestrekter de toeren geworden zijn, die de reislustige twintigste-eeuwers ondernemen de Rijn heeft zijn bekoring behouden. Voor automobilisten, die over een beperkte vacantia beschikken, zijn deze contreien bijzonder geschikt; in kort bestek vindt men hier een rijkdom aan sterk va- rieerend natuur- en stedenschoon, op ver schillende plaatsen herinneringen aan de oude Romeinsche cultuur (Keulen. Aken, Trier, enz.), terwijl voorts een oer-gemüt- liche bevolking en een uitstekend wegennet een verblijf „einmal am Rhein" altijd naar meer doen smaken. f fj MAN s MANDERSCHEID Op bijgaand schetskaartje, dat ons door den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland toegezonden is. vindt men een aantal fraaie toegangswegen voor bewo ners van de verschillende deelen des lands. Nog altijd is de weg door Noord-Brabant minder goed bekend dan de route via Utrecht, wat natuurlijk nauw samenhangt met de gebrekkige oeververbindingen, die op tal van plaaisen het noord-zuidverkeer nog steeds belemmeren. Toch weegt het vele natuurschoon langs den weg door Noord-Brabant wel op tegen eenig opont houd met een pontveer. Automobilisten uit Groningen, Friesland, Drenthe en Overijs sel vinden aan het slot van deze beschrij ving een tweetal geschikte toegangsroutes (A en B) vermeld. In verband met dit alles zullen wij dezen autotocht beschrijven met 'Arnhem als beginpunt. Over een voorloo- pig nog gebrekkigen dijkweg komt men aan de vaste brug over den IJssel, en daarna voert een moderne heerbaan via Zevenaar naar de grens. Door een vriende lijk landschap, hier en daar door dichte besschcn, gaat het via Emmerik naar Wesel, waar de Rhcinbabenbrück over den Rijn voert. Het traject WeselKeulen zou door een gebrek aan afwisseling vervelend worden, wanneer niet even voorbij „half weg" de prachtige stad Düsseldorf tot een langer verblijft uitnoodigde. Daarna langs den rechteroever naar Keulen, het aloude Colonia Agrippina van de Romeinen, waar natuurlijk allereerst de zeer schoone gothische Dom bezichtigd wordt, maar waar ook talrijke andere antieke en mo derne stedebouwkundige bezienswaardig heden een bezoek verdienen. Imposant zijn ook de drie grooto Rijnbruggen: voor een Nederlander om van te smullen! Van Keu len naar Bonn kan men een moderne „Nur- Auto-Strasse" rijden, en voorbij laatstge noemde muziekstad ziet men de toppen van het Zevengebergte in de verte liggen. Go- desberg is een prachtige badplaats, „be waakt" door den hooggelegen Godesburg. Dit gedeelte van het Rijndal (tot Ander- nach) is buitengewoon mooi. hier liggen plaatsen met romantische namen als Ro- landseck, Königswinter, Nonnenwerth, enz. 'Aan de overzijde liggen de Petersberg, waarop een groot hotel (eigendom van een bekenden Eau-de-Cologne-fabrikant). en de ruïne van den Drachenfels. Door een schit terend landschap gaan we verder naar An- dernach, een van de oudste steden langs den Rijn, prachtig gelegen aan den voet van den Krahnenberg. Ten zuiden van dit stadje wijken de bergen wat verder terug van den Rijnstroom, het dal wordt breeder en min der interessant. Wel heeft men nog gedu rende den geheelen rit naar Koblenz prach tige panorama's in de vallei en ziet men op de berghellingen aan de overzijde de wijn druiven rijpen, zoodat er nog geen sprake is van eentonigheid. Koblenz ligt weer schitterend aan de vereeniging van de Moe zel met den Rijn. Op een hooge rots aan de overzijde ligt de vesting Ehrenbreitstein, waar men een schitterend uitzicht heeft op de groene bergen. Onze route gaat dan ver volgens door het Moezeldal dat sterk kronkelend en omzoomd door prachtig gesteente zuidwestwaarts verloopt. Ook deze streek is weer bijzonder interes sant. Op het kaartje is de kortste route (over Wittlich) naar Trier aangegeven, maar mooier nog is een omweg, van Alf Fraaie en niet te lange autotocht i over Zeil en Bernkastell (waar een wereld beroemde Moezelwijn vandaan komt) naar Trier, waar talrijke goed geconserveerde bouwwerken uit den Romeinschen tijd te bewonderen zijn. Het laatste deel van ons buitenlandsch reisje, door de Eifel naar Aken, gaat door prachtige berglandschap pen. De Eifel is een oud vulkanisch ge bied; gevaar voor erupties is natuurlijk niet in het minst aanwezig, maar de vele meren, warme bronnen en kratertoppen zijn evenzoovele reliquiën van Vulcanus, die hier in oude tijden zijn scepter gezwaaid heeft. Men kan ook een iets korteren weg ne men, namelijk van Koblenz over Wittlich en Adenau. Hier ligt de bekende autoren baan, de Nürburgring, waarop elk jaar tal rijke wedstrijden verreden worden. Deze baan, die in den regel voor het publiek toe gankelijk is, gaat door een zeer mooi land schap, zoodat men de gelegenheid niet ver zuimen moet, hier enkele „ronden te maken", zij het dan ook niet met snelheden, die aan wereldrecords herinneren. Tenslot te op Aken aan en dan door ons mooie Zuid-Limburg en door de provincie Noord- Brabant weer huiswaarts. Wie in het oos ten des lands woont kan van Roermond over Venlo en Nijmegen rijden. Voor dezen tocht zijn verschillende inter nationale documenten noödig, waarover men nadere inlichtingen bij ons bureau of bij den A. N. W. B. verkrijgen kan. 1. Den Haag Leiden (17) Woer den (52) Utrecht (71) Zeist (82 Wageningen (117) Arnhem (135). 2. Amsterdam Baarn (35) Amers- hoort (46) Woudenberg (58) Arn hem (95). 3. (A.) Groningen Assen (28) Mep pel (73) Zwolle (99 Deventer (132) Zutphcn (148) Doetinchem (170) Anholt (189) Wesel (217). 4. (B.) Hengelo Groenlo (32) Bocholt (58) Wesel (79). 5. Arnhem Emmerik (30) Rees (47) Wesel (69) Rheinberg (86) Mors (98) Düsseldorf (130) Mülheim (168) Keulen (172) Bonn (200) Godesberg (207) Andernach (243) Ko blenz (261). 6. Koblenz Treis (38) Kochem (49) Alf (79) Traben-Trarbach (106) Bernkastel (121) Trier (165) Bitburg (193) Prüm (226)"— Losheimergraben (250) Schleiden (273). 7. Koblenz Alf (79) Wittlich (103) Manderscheid (123) Daun (139 Adenau (176) Blankenheim (104) Schleiden (223). 8. Schleiden Gemünd (6) Simme- rath (26) Aken (58) Valkenburg (84) Maastricht (97). 9. Maastricht Sittard (22) Roer mond (48) Weert (69) Eindhoven (102) Tilburg (137) Breda (159) Dordrecht (188) Rotterdam (208) Den Haag (233). (Men kan ook van Aken via Valkenburg naar Roermond rijden, zon der Maastricht aan te doen). 10. Maastricht Eindhoven (102) Boxtel (121) 's-Hertogenbosch 133 Zaltbommel (149) Culemborg (169) Utrecht (189) Amsterdam (230). 11. Breda Roosendaal (25) Bergen op Zoom (38) Goes (83) Middelburg (106) Vlissingen (113). De uitvoering van de wet geschiedt door de Ned. Varkenscentrale lil een der lokalen van het dep. van Eco nomische zaken en Arbeid is een perscon ferentie gehouden, waarin mededeelingen zijn verstrekt betreffende de uitvoering van de Crisis-varkenswet 1932. Daaruit blijkt: le. Op 15 Augustus a.s. zal de Crisis varkenswet 1932 in werking treden. Er zal nog niet volledige uitvoering worden ge geven aan alle bepalingen van de wet, o.m. niet aan die betreffende het merken der varkens. Dit zal pas later zijn beslag kunnen krijgen. Hoewel deze wet, de vorige week afgekondigd, niet voor 15 Aug. a.s. in wer king kan treden, hebben de landbouwers van den invloed, welke de verwachtingen, door het vooruitzicht op de wet gewekt, ten aanzien van den varkenshandel hebben ver oorzaakt, reeds geprofiteerd. Direct na de bekendmaking van den mi nister dat het in de bedoeling van de regee ring lag, de varkenshouders te steunen, zijn de prijzen der varkens gekomen op een niveau dat vrij ver lag boven dat, hetwelk door de wereldmarkt werd gerechtvaardigd. Men mag aannemen dat sedert begin Juni, toen de prijzen hun laagste punt hadden bereikt, n.l. van 8 cent per pond levend, de landbouwers van 5 tot 7 cent per pond meer hebben ontvangen dan zij anders zouden hebben gekregen. 2e. De uitvoering van de Crisis-varkens- wet is in hoofdzaak opgedragen aan de Ne- dcrlandsche Varkenscentrale, die Woensdag 3 Augustus werd opgericht en welker be stuur reeds eerder bekend is gemaakt. De NederL Varkenscentrale, die twee der voornaamste zaken, bij deze wet naar Voren komend, regelt n.l. den export en het be heer van het Stabilisatiefonds, oefent daar door een vrij beslissenden invloed op de prijzen van het Nederlandsche varken uit. De Nederlandsche Varkenscentrale, voor- loopig nog gevestigd in het dep. van Eco nomische zaken en Arbeid te 's Gravenhage, wordt in haar taak bijgestaan door elf Ge westelijke varkenscentrales, voor elke pro vincie één, met uitzondering van een ge deelte van Gelderland, nl. het Rijk van Nij megen en het Land van Maas en Waal, dat bij Noord-Brabant, is gevoegd. Deze Gewestelijke Varkenscentrales dra gen op hun beurt een deel der werkzaam heden over aan plaatselijke commissies. Deze zorgen voor inventarisatie en merking der varkens. Zij bepalen op grond van alge- meene regels ook het aantal varkens dat bij iederen varkenshouder zal kunnen worden gemerkt. Men weet dat het in de bedoeling ligt, een te groote uitbreiding der varkens houderij te voorkomen. Zoodra de wet ge heel in werking is getreden, zal het. niet ge oorloofd zijn, ongemerkte varkens boven een bepaald levend gewicht te houden. Waar dergelijke ongemerkte varkens na een be paalden datum, vermoedelijk 1 October a.s., ook niet meer kunnen worden voorzien van de slachtmerken, dus practisch gesproken niet meer kunnen worden verkocht, zal iedere landbouwer hebben te zorgen dat hij, zoodra daartoe de gelegenheid bestaat, maar in elk geval vóór den fatalen termijn, zijn varkens gemerkt krijgt vanwege de Geweste lijke Varkenscentrale. De noodige bekend makingen daaromtrent zullen tijdig ge schieden. 3e. De geldmiddelen, noodig om de prij zen te steunen en om de tekorten op den export aan te vullen, worden verkregen door heffingen, D^ze zullen geschieden yan alle geslachte varkens naar het slachtgewicht. Als slachtgewicht geldt het schoone varken met de nieren. Voorloopig is de heffing be paald op 9 cent per K.G. slachtgewicht, het geen ongeveer overeenkomt met 7 a cent per K.G. levend gewicht. Deze heffingen ge schieden voor zooveel de varkens met het oog op de vleeschkeuringswet toch moeten worden gekeurd, door de keuringsdiensten. Er is een bespreking gehouden met een zestigtal hoofden v keuringsdiensten, waarbij de verschilU maatregelen die moeten worden genc?(y(^^por de keurings diensten, werden hc In het begin dezer week zijn de k diensten uitvoe rig van een en anderhuur gevjogte gebracht; zij zijn in het bezit?1)- Aanlan de daarvoor noodige formulierciflcen,,e,1lmf 4e Het ligt in de het'itvxcig om in te grij pen in den binrienla'ndschen handel, d.w. z. in den handel in varkens, bestemd voor de binnenlandsche markt. Op de gewone wijze kunnen slagers, commissionairs, grossiers, of wie dan ook, de varkens bij de landbou wers koopen. Alleen indien mocht blijken, dat van de zijde van dezen niet medege werkt werd om den landbouwers een be hoorlijken prijs uit te betalen, zou de moge lijkheid niet uitgesloten zijn, dat de Neder landsche varkenscentrale gedwongen wordt, iook in den binnenlandschen handel in te grijpen. 5e. Inzake den expport ligt het in de be doeling, een (verdere) concentratie tot stand te brengen. Reeds met het oog op de controle en om er voor te waken, dat de voordeden van de crisisvarkenswet werke lijk komen daar, waar zij moeten gelden, is dit noodzakelijk .De grootste export van hot Nederlandsche varkensvleesch vindt plaats in den vorm van bacon en versch geslacht vleesch. De baconexport zal geheel geconcentreerd worden. In verband daarmede zullen door de Nederlandsche varkenscentrale contracten worden gesloten met de exportbedrijven, zoowel particuliere en coöperatieve, zoodat dezen geheel voor de Nederlandsche varkens centrale zullen werken. Daar de export van versch vleesch voor een goed deel in handen is van deze exportbedrijven, is daarmede natuurlijk tevens deze versch vleesch-ex- port geconcentreerd. Van de andere exportartikelen treedt te genwoordige vooral het spek op den voor grond. Door het groote aantal zware varkens, dat mede zijn ontstaan te danken heeft aan de slechte prijzen en de belemmerende ex portmogelijkheid van lichtere varkens, is er op het oogenblik een groot surplus aan spek, Daarbij komt, dat de lage prijzen van ande re vetten, als boter, margarine, enz., de varkensvetconsumptie hebben doen terug gaan. De uitvoering van de crisisvarkens wet zal in deze wel eenige verbetering bren gen, maar toch zal er voorloopig een vrij groot surplus aan varkensspek blijven. Zou men nu zonder meer dit varkensspek aan zijn lot overlaten en wel belasten met de heffing, dan zou de handel in de zwaarste varkens daarvan ongetwijfeld een prijsda- lenden invloed ondervinden. Ten einde dit te voorkomen en vooral om te zorgen, dat de meest onvoordeelige, d.w.z. de allerzwaar ste varkens, zoo spoedig mogelijk worden opgeruimd tegen een behoorlijken prijs, heeft de Nederlandsche varkenscentrale be paald, dat zij den export van spek van var kens boven een bepaald slachtgewicht, voor loopig aangehouden op 200 K.G. slachtge* wicht, zoo noodig voor een paar weken zal steunen met een bepaald bedrag per K.G. spek, welk spek uitgevoerd ,moet worden, ten einde de markt hier niet opnieuw te be lasten. Het ligt in de bedoeling om, ten einde moeilijkheden te voorkomen, dit spek van een bepaald merk te voorzien. Men hoopt, dat, zoodra de spekproductie binnen meer normale grenzen is gekomen, een aparte steun van den spekexport niet meer noodig zal blijken te zijn. De vlcesch- warenexport zal op de gewone wijze zijn gang kunnen gaan; alleen bestaat de moge lijkheid, dat door de geforceerde prijzen der DEGELIJKHEID 9 BETROUWBAARHEID BILLIJKE PRIJZEN PRIMA KWALITEIT Indien U das een Bril noodig hebt, wendt U dan tot ons. Van de eenvoudigste tot do nieuwste modellen voorradig. Bescherm Uw oogen door prima kwaliteit glazen. Juwelier Opticlën. UTRECHTSCHESTRAAT 2X Tel 808. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje'' HAVIK (1. Tel 291 dipl. conserv -t. Amsterdim. geeft onderwijs in Viool, Piano en Solo-Zang Zij stelt zich gaarne beschikbaar voor bespre king van condities en bepaling van les-uren Tot 1 Sept. dresAr.ihemschcstraat 26 b Na dien tijd: St. Anfridusstraat 49 varkens de export van vleeschwaren eenigen tijd door de Nederlandsche varkenscentrale zal moeten worden gesteund. 6e. Aan de landbouwers heeft deze wet reeds, vóór zij in werking trad, voordeel ge bracht en zij hoopt, in de toekomst nog dit groote voordeel te brengen, dat zij de var kenshouderij op een loonende basis houdt. Iu dezen crisistijd wordt hiermede aan een ernstigen wensch voldaan. De mogelijkheden voor prijsverhooging zullen, zelfs als men geen rekening houdt met de belangen van de consumenten, aan vrij enge grenzen gebonden zijn. Bij een te hooge heffing zou de consumptie van het varkensvleesch zonder eenigen twijfel vrij snel dalen en dit zou veroorzaken dat men met een niet te plaatsen surplus zou blijven zitten. Vooral is dit gevaarlijk in een tijd waarin door het buitenland voortdurend contingenteeringsmaatregclen worden ge nomen. Tot nu toe was er op de wereld markt één afzetgebied dat nog niet inge krompen was n.l. Engeland. In Engeland hoort men evenwel voortdurend stemmen die wijzen in de richting dat ook daar een contingenteèring met tot de onmogelijkheden behoort. Daarmede zal practisch verdwenen zijn de vrije wereldmarkt, voor varkens vleesch. Dit zou, indien een varkenshouderij zooals wij die in Nederland kennen, niet aan bepaalde regels was gebonden, ongetwijfeld groote wisselingen in prijzen met zich moe ten medebrengen, daar men óf misschien een tekort zou krijgen voor cle binnenland sche markt, óf tijdelijk een surplus, waar mede men geen weg zou weten, omdat het eenige afzetgebied voor het teveel zou wor den gevormd door de binnenlandsche markt Hot is dus in het belang van de landbou wers zelf gebeurde er verder niets dat cle productie van varkens aan bepaalde be perkingen wordt onderworpen. De regeling dienaangaande want altijd nog bestaat cle hoop natuurlijk, dat de beperking zich zal moeten bepalen niet tot het normale aantal, maar tot voorkoming van uitbreiding zal moeten inhouden, dat alle varkens gemerkt moeten worden. In den loop van do volgende maand zal een inventarisatie gehouden worden van al le aanwezige varkens. Bij deze inventarisa tie zullen ook allo aanwezige dieren wor den gemerkt met een oormerk, zooals dat tot nu toe bij stamboekvarkens o.a. gebruikelijk is. Het ligt in de bedoeling, voorloopig den handel in biggen enz., geheel vrij te laten, zoodat de eenige bemoeiing, die de fokkers zullen hebben, is, dat zij de biggen zullen moeten laten merken en dat zij niet meer fokzeugen mogen houden dan hun wordt medegedeeld. Mocht blijken, dat dit tot ongewenschte toestanden in den biggenhandel aanleiding geeft, dan zal men ook maatregelen moeten treffen om te voorkomen, dat niet enkelen te veel biggen opkoopen. 7e. Van alle slachtingen zal de heffing moeten worden betaald met uitzondering van een gedeelte der huisslachtingen. Vrij gesteld zullen moeten worden de kleinslach- tingen van hen, die niet meer dan twee var kens per jaar mesten en er één voor eigen gebruik slachten. De huisslachtingen, waarvan nu te voren kennis wordt gegeven op de gemeentehui zen zullen voortaan ook moeten worden aangegeven bij de gewestelijke varkenscen trales. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. Zij, die in deze de crisisvarkens wet mochten overtreden, stellen zich aan vrij groote gevaren bloot. Waar een overtre ding als deze in strijd is met de statuten van de gewestelijke varkenscentrale, en dus van de gewestelijke varkenscentralo, waar toe iedere varkenshouder, die zijn varkens zal moeten laten merken, als lid toetreedt en waar deze organisaties de bevoegdheid hebben, leden, die de crisisvarkenswet over treden, te weigeren of te ontzetten, kan een overtreding met zich medebrengen, dat men geen merken meer kan krijgen en met var kens komt te zitten, die men niet meer zal kunnen verkoopen, omdat, er natuurlijk geen kooper is, die varkens, die niet van merken voorzien zijn na den fatalen datum zal willen koopen. Se. De prijzen, die men voor varkens zal kunnen betalen zullen dat is de bedoeling van cle varkenscrisiswet loonend zijn, maar zij zijn natuurlijk ook in hooge mate afhankelijk van de mate van de consump tie. Men mag de prijzen van het varkens vleesch in de consumptie niet te hoog op voeren. Het ligt in de bedoeling om voorloo pig voor de exportvarkens een prijs van lb1/* a iey2 cenl tc geven. Zoodra de Neder landsche varkenscentrale geheel georgani seerd is, zullen de exportvarkens naar qualk- teit en slachtgewicht worden uitbetaald. Voorloopig kan dat evenwel niet geheel worden doorgevoerdl cn moet men dus vast houden aan den richtprijs van 15% A 16% cent De prijzen zullen worden bekend ge maakt. De zware varkens, die door hun groot speksurplus gevaar loopen in prijs te dalen, zullen niet door de Nederlandsche varkenscentrale als zoodanig worden ge kocht, maar de besprekingen, gevoerd met cle koopers van dio varkens, en de in uit zicht gestelde steun voor spel, maken, dat deze varkens ook een niet veel lageren prijs zullen kunnen opbrengen. Het ligt in de bedoeling, langzaam door te gaan met een opvoering van den export, om op deze wijze de zwaardere varkens te doen verdwijnen, waardoor men ook voor de varkens, die het zwaarste exportgewicht overschreden hebben, een beteren prijs zal kunnen bedingen. 9e. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat men hier te doen heeft met ten geheel nieuwe materie en een zeer krachtige po ging, de geheele varkenshouderij in Neder land op een loonende b.Jssis te stellen. Dit zal alleen dan volledig 'Magen, indien alle belanghebbenden zooveel mogelijk mede werken. WIJ BIEDEN U STEEDS HET NIEUWSTE BEZICHTIGT DE ETALAGE BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS OM ONDERDAK TE KRIJGEN. Brandstichtingspoging in de Boschjes van Poot 's-G r a v e n h a g e, 11 Aug. De 42-ja- rige los werkman L. H. F., zonder vaste woonplaats, iemand, die een goede opvoe ding heeft genoten, doch langzamerhand aan lager wal is geraakt en reeds eenige vonnissen achter den rug heeft was ten einde raad om in zijn onderhoud te voor zien. Om onderdak te krijgen, heeft hij een manier gevolgd, welke tot op heden nog slechts zelden in toepassing wordt gebracht. Vanmorgen heeft hij in een winkel op de Nieuwe Markt een doosje lucifers ge kocht, is daarmede naar con garage aan den Nieboerwcg gegaan, waar hij zich van benzine voor zag. Toen wandelde hij do Boschjes van Poot in. Een partij dennen- boomen koos hij uit om zijn voornemen tot brandstichting uit te voeren. Na de bodem rondom de boomen met ben zine besprenkeld te hebben, stak hij ze in brand. Dadelijk daarop ging hij weg en alarmeerde do politie. Een agent, die op de dichte rook, welke zich ontwikkelde, kwam aansnellen, vond den man. rustig gezeten op de plaats des misdrijfs. Hij meldde zich dadelijk als den dader aan en werd meegenomen naar het politiebureau. Hij: Wat was er eigenlijk voor op-' schudding op het kantoor, vandaag ZijDe aanstaande van de typiste, die bij de politie is, kwam binnen en toen .vieljde kassier, flauw. ^(Smith's Weeklejr),,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6