POLEN, DE PIEPJONGE REPUBLIEK PILSOEBSKI'S PORTRET Een moeilijke tijd DRAMATISCH ONDERHOUD ROEMENIË REORGANISEERT DYNAMIETVOORRAAD ONTDEKT BELANGRIJK MEMORAN DUM IN OTTAWA NIEUWE MANNEN OP OUDE POSTEN Da partij van hen, die tot geen partij behooren De Maasbode bevat een goed georiën teerd artikel, blijkbaar van een insider over den toestand in Polen. Wij veroorloven ons dit stuk hier over te nemen, daar Polen een rijk is, waarvan men in West-Europa veel te weinig weet, en dat toch voor de hcelc Europeesche po litiek van het uitnemendst gewicht is: Polen is nog een piepjonge republiek. Het heeft er nog het heerlijk-onbezonnen enthousiasme van, het weinig systeem, het overmoedige, alsof de champagne der vrij heid nog wat sterk nafuift in de hoofden iets onrustigs. We zouden bijna zeggen: iets gemaakts opgeschroefds. Dat heeft zijn natuurlijke oorzaken. Dooi de innerlijke verdeeldheid van voor den oorlog een derde deel was Russisch, een derde deel Duitsch, een derde deel Oosten rijksch, heeft het nog geen vaste lijn, een gang als van oudsher kunnen vormen: het heeft nog niet klaar de mannen, die een lage routine hebben in het besturen van zoo'n geweldig land met zijn grootc en uit- eenloopende behoeften. De vorming dier mannen, en vooral hun practische vorming in de practische politiek kan pas beginnen met de vrijheid, 11a de eenheid. Wie Polen zou willen vergelijken met een ander land, vergeet dat het Polen van vandaag nog geen 15 jaar oud is. Het verleden had daarbij zooveel te doen overgelaten. En, last but not least, terwijl allen liet roerend eens waren vóór 't bezitten dei- vrijheid, om die vrijheid te gebruiken out stonden er, als overal elders, partijen ge nocg, die elkaar heel sterk in het oog hou den, de een zegt, uit liefde voor het alge meen welzijn, een ander: tot meerdere eer en glorie van de partij. Het is met die eenheid lcelijk tegenge loopen. Totdat Josef Pilsocdski aan de regeering kwam. Poclsoedski is de groote man, die de bolsjewieken in de buurt van Warszawa heeft verslagen en zich zeker verdiensten heeft verworven voor de republiek. De nationale feesten, niet alleen 19 Maart den patroonsdag van den generaal worden met algemeenen luister gevierd. Bij iedere gelegenheid ziet men naast 't portret van den president ook dat van Pilsoedski in de bloemen. Het portret van Plsoedski moet ook overal te vinden zijn in openbare loka len, en liefst ook in andere. Het wordt niet als een goede noot aangetroffen, als Pil- soedski's portret in uw huis ontbreekt Die regeoring steunt op de zoogenaamde B. B.-groop de voorletters van een paar woorden, die beteekenen: de partij van hen, die tot geen partij behooren. Het is een regeeringspartij door dik en dun, die even de meerderheid heeft en gewoon „en bloc" stemt. Strikt genomen zou er geen oppositie gevoerd behoeven te worden, ten minste als de andere partijen er mee be doelden eenig practisch effect te bereiken. Het heeft chter zijn goede zijde, dat de meening der minderheid eens aan het dag licht komt, en dus haar uitwerking kan hebben onder het volk, want niemand ge looft, dat Pilsoedski's regeering eeuwig zal duren. Van den anderen kant komt het volk niet zoo gemakkelijk alles van de opposi tie te hooren. Men moet niet denken, dat iedere partij hier haar op- en aanmerkin gen naar eigen inzicht ten beste kan ge ven. De kranten laten nog al eens witte vakken zien bij hun verschijnen, als be wijs, dat daar eigenlijk iets gestaan heeft, voor de censuur er zijn oog op liet gaan. We hebben wel kranten gezien die er bij afdrukken, hoe dikwijls hun zoo iets over komen was, en dat liep tot over de hon derd. Eenigo dingen doen echter geen goed aan de zeer sterk van hoogerhand gepro pageerde vaderlandsliefde als vereenzelvigd met B. B. De sterkste zet van Pilsoedski was wel, dat onlangs een aantal leden van de Sejm. achter slot en grendel zijn gezet Wat eigenlijk met die hoeren gebeurd is, komt irrog steeds niet ten volle aan het licht; het proces daarover gevoerd heeft den lang niet 'gunstigen indruk in geen enkel opzicht ver minderd. Er is een vcroordeeling gevolgd, maar of dat het einde is, valt niet te zeggen. Dan kennen we in Polen cok nog zoo iets als een van boven af opgelegde wijze van feestvieren. Bij een der feesten van Pil soedski, die toen in Madeira, mccnen we, \erblecf, werd aan de schoolgaande jeugd zeer sterk aanbevolen, om een kaart te zen den aan den feesteling. Het getal der ge zonden kaarten behoeft natuurlijk voor den latercn geschiedschrijver geen evenredig be wijs te zijn van de genegenheid, die het jonge volk den minister toedroeg in die da gen. Zoo komt het ook voor, dat er een soort feestprogram wordt rondgezonden van hoo gerhand, waaronder als een hoofdnummer staat aangegeven een voordracht door het onderwijzend personeel te houden over Pilsoedski met den korten inhoud, wat over hom gezegd moet worden. Wij geloovcn wel, dat zoo iets in de B. B. kringen een onverdeeld gunstigen bijval vindt, doch hoe gaat het gewoonlijk? In zul ke omstandigheden dringen zich uit den kring der mindere goden altijd menschen naar voren, die van ijver blaken, om hun regeeringsgezindheid en vol-karaaischc BB. gezindheid te laten uitkomen, en daarvoor wel eens lastig worden voor ondergeschik ten. Hoewel dezulken in strijdgevallen niet gemakkelijk alleen gelaten zullen worden door de hoogere leiding behoeft men daar om toch alle minder gelukkige uitingen van vaderlandsliefde nog niet op rekening der regeoring te stellen. Bij zoo'n toestand komt dat deel van het volk, dat sterk af ha.nkelijk is van de regcering licht in een moeilijke situatie, zoodat velen zich nood gedwongen om hun betrekking, om hun ver houding, of wat dan ook, meer als B. B. voordoen dan zij in werkelijkheid zijn. Al die feiten rekenen wij tot het onvermij delijke gevolg van een nog jongen en niet gcstabiliscerden tijd, waarin bovendien nog moer een persoon, dan wel een partij re geert. PILSOEDSKI. Dat de B. B. regeering heel wat goed aan Polen gedaan heeft, staat vast. Wij aarzelen zelfs niet te zeggen, dat als er één partij aan de regcering moet zijn ,cn er geen kans be staat, om in samenwerking van enkele of alle partijen het land te besturen, de B. B, wel de cerst-aangewezenc is om te regeeren, Er zijn er dan ook heel velen, die weliswaar groote grieven tegen de huidige regeering hebben en niet zolder reden maar haar daarom toch nog niet zonder meer aan den dijk zouden willen zetten. Den laatstcn tijd gaan er voortdurend ge ruchten, dat Pilsoedski geneigd zou zijn, de regcering uit handen te geven, en vooral professor Bartel wordt genoemd als de „coming ma,r?." Deze schijnt zeker een der mannen te zijn, die in staat is, de „naro- dowen," de nationalen, wat dichter bij de B.B. te brengen, teneinde een gemeenschap pelijke regeoring te vormen. Polen maakt een moeilijken tijd door: de economische toestand, die Lu dit grootc land, vooral in de dorpen en wat voor dorpen nooit rooskleurig is geweest, is op het oogenblik allertreurigst. Heel de boerderij zit aan den grond, veel erger dan in Neder land. En de Nederlandsche boer en boertjes zouden er versteld van staan, als ze eens konden constateeren, hoe men hier leeft wat men verdient en hoe laag hier de levensstandaard is. Het zou een groote on rechtvaardigheid zijn. dat enkel en alleen te wijten aan de B. B. regeering. Er moeten nu eenmaal belastingen zijn en Polen heeft geen groote rijkdommen. Wel groote armoe de. Een foto van do Interventie-vergadering in Washington, waaraan alle Ameri- c iaanscbe staten deelnamen, en die er In geslaagd is Bolivia van agrossieva stappen te dpen afzien Hitier is niet langer dan een kwartier bij Hindenburg geweest Ernstige vermaning van den gryzen president Het officieelc communiqué over de be sprekingen tusschen Hindenburg en Hitier luidt: President Hindenburg heeft vanmiddag in tegenwoordigheid van den rijkskanselier Adolf Hitler, den leider der N.S.D.A.P., ont vangen voor een bespreking over den poli- tieken toestand en een hervorming der njks- egeering. De president richtte tot Hitier de vraag of hij bereid was, zelf alsmede met andere ge schikte persoonlijkheden van zijn partij in de door rijkskanselier von Papen gcleido regeering te treden. Hitler antwoordde „neen!" en stelde den rijkspresident den eisch, hem de leiding der rijksregeering en het gehcelc staatsgezag over te dragen. President von Hindenburg wees dezen eisch stellig van de hand op grond dat hij het voor zijn geweten en zijn plichten jegens het vaderland, niet kon verantwoor den, het geheele regeeringsgezag uitsluitend aan de nat.-soc. beweging toe te vertrouwen, daar deze van zins is, deze macht eenzijdig te cebruiken. Hij betreurde, dat Hitler zich niet in staat achtte de regeering-von Papen, die het ver trouwen van den rijkspresident bezit, tc steunen. Het onderhoud eindigde met de ernstige vermaning van den rijkspresident aan Hit- Ier, de door hem aangekondigde oppositie ridderlijk te voeren, ten einde zich voor het vaderland en het Duitsche volk te kunnen verantwoorden." Het onderhoud begon om 5 uur en ein digde na nauwelijks een kwartier. LIededeeling der Nazi's. Berlijn, 13 Augustus. (V.D.) De persaf- deeling van de nationaal socialistische partij deelt het volgende mede: Do leider is heden uitgenoodigd tot een be spreking met den Rijkskanselier Von Papen en in aansluiting daarop tot een onderhoud met rijkspresident Von Hindenburg. Op dc hem gestelde vragen, of hij en de partij be reid waren deel uit tc maken von de regec- ring-Von Papen verklaarde de leider: Wij zijn bereid en vast besloten, dc volledige verantwoordelijkheid voor de Duitsche poli tiek in ieder opzicht op ons tc nemen, wan neer men ons dan ook daarvoor de volledige leiding der regcering toevertrouwt Wanneer dat niet het geval is, kan de nationaal-socialistischc beweging noch aan de macht, noch aan dc verantwoordelijkheid deelnemen, cn in het bijzonder is er geen sprake van deelneming van de partij in dc regccring-Von Papeni Toen de rijkspresident Von Hindenburg weigerde de nationaal-socialistische bewe ging als de sterkste partij de leiding der regcering toe te vertrouwen, warden de on derhandelingen onderbroken. Een commentaar. In de N.R.Ct. lezen wij het volgend com mentaar op het resultaat van het bovenver melde onderhoud: De kans op de vorming van een parlemen tair kabinet, gebaseerd op een coalitie van nationanl-socialisten en centrum, is op het oogenblik ook vrijwel verkeken, sinds de na- tionaal-socialistcn hebben geweigerd gevolg tc geven aan een uitnoodiging van het een trum tot het houden van een bespreking over dc verkiezing van den Pruisischen minister president. Indien Hitier dc toenadering in Pruisen van de hand wijst waarom zou hij zc dan in het rijk wel aanvaarden? Het is natuurlijk toch wel mogelijk dat pogin gen zullen worden ondernomen om beide partijen toch nog tot elkander te brengen en dergelijke onderhandelingen zijn reeds daar om denkbaar, aangezien bet centrum zich totnu toe nog steeds niet uitdrukkelijk heeft uitgesproken tegen een benoeming van Hit- Ier tot rijkskanselier aan het hoofd van een parlementaire regeering. Te vrcezen is echter wel dat indien het ooit tot onderhandelingen tusschen natio- naal-socialisten en centrum komt. de Hitle- rianen eischen zullen stellen, welke de ka tholiekcn onmogelijk kunnen aanvaarden. Het lijkt in deze omstandigheden meer en meer waarschijnlijk dat het kabinet-von Pa pen vorloopig aan het bewind zal blijven, alhoewel de rijkskanselier weet dat hij in een dergelijk geval zonder genade door de nationaal-socialisten zal worden bestreden, Op 30 Augustus komt de Rijksdag weder bijeen. Na de verkiezingen van het presidum zal von Papen zich ten slotte wel aan het huis moeten voorstellen en dan zou een motie van wantrouwen der communisten voldoende zijn om hem ten val te brengen mits de nationaal-socialisten zich inderdaad aan de zijde der oppositie scharen. In het bovenstaande is het voortbestaan van het grondwettelijk regime tot uitgangs punt onzer beschouwingen genomen. Een op vatting van een ander regime wordt ech ter door dc Angriff door de Berlijnsche Hit lcrianen aangekondigd. Het blad dat ver schenen is nog voor dat het negatieve resul taat van het onderhoud van von Papen en Hitier bekend was, schrijft: „Alle mogelijk heden staan voor ons open, wanneer men ons den eenen weg verspert dan staan er nog voldoende andere ter beschikking om elk mindenvaardig compromis van dc hand te wijzen. EEN „HOOG" MEETTOESTEL. Stuttgart, 13 Aug. (H.N.) ITet is prof. Wegener te Stuttgart gelukt tot op oen hoogte van 28,000 meter stralen te meten met behulp van door hem geconstrueerde automatische meetinstrumenten. Een zwembad op het dak van een groot Londensch hotel, waarvan thans, na een hittegolf boven Engeland hangt, druk gebruik wordt gemaakt Het protectionisme verlaten! Dc verklaring, waarmede de nieuwe re giering zich aan de Kamer en Senaat heeft voorgesteld, kondigt een aantal belangrijke oeconomische reorganisatiernaatregelen aan, die vooral de bestrijding van de crisis ten doel hebben. Naast drastische bezuinigings maatregelen zal een scherpe conlróle op het financieel beheer cn op de inning der be lasting worden ingevoerd, waarmede men hoopt dc staatshuishouding in evenwicht te brengen. Met protectionistische stelsel zal worden verlaten ten aanzien van de in dustrie, in het hijzonder waar het branches betreft, die ten la6te van den staat en ver bruikers blijken te komen. Dc contróle op de kartellen zal worden verscherpt, reorgani salie van de petroleumindustrie, wijziging van de bankwet, reorganisatie van het land- bouwcredietwezcn en verlaging van eenigc directe belastingen worden verder aange kondigd. Er zal gezorgd worden voor ver dere stabilisatie der valuta, terwijl de staats financiën met hulp van den Volkenbond op nieuwen grondslag zullen worden gesteld. Te Kingston bij Londen Londen, 13 Aug. (V. D.) Door een toe val ontdekten ecnige grondwerkers op 20 meter afstand van den nieuwen autoweg te Kingston aan de Thames, dicht bij Rich mond, een opslagplaats van 3000 dynamiet- patronen, die gebruikt worden om wegge deelten op te blazen. De politie werd ge waarschuwd, die een deskundige van het ministerie van binnenlandsche zaken ter assistentie ontbood. De opgeslagen voorraad dynamiet was voldoende, om een groot on geluk tc veroorzaken. Men vermoedt dat nog meer patronen in de omgeving begraven liggen. De arbeiders deelden mede, de pa tronen te hebben ont'dekt, toen zij bij het weghalen van eenige balken plotseling een wolk zwavelachtige gas inademden. De po litie stelt een onderzoek in hoe de patronen hier zijn gekomen cn met welk doel ze apart zijn gelegd. Internationale maatregelen ge wenschtom de prijsdaling ongedaan ie maken Londen, 13 Aug. (H. N.) Op de rijks conferentie te Ottawa heeft de financieel® commissie een memorandum uitgewerkt, waarin vastgesteld wordt dat een verhoo ging van de groothandclsprijzen over de ge heele wereld zeer gewcnscht is. Het euvel van de daling der prijzen moet door maat regelen van de regeering en van de leiders van de economische wereld verholpen wor den. De oorzaken van de daling der prijzen kunnen van politieken, cconomischen of va lu taltechnisch en aard zijn. De commissie is overtuigd, dat een internationaal optre den dringend noodzakelijk is en spreekt den wcnsch uit, dat met andero naties samen gewerkt zal worden om de maatregelen te treffen, die noodig zijn om een prijsstijging te veroorzaken. Dit kan echter eerst ge schieden, indien de andere oorzaken van dc tegenwoordige crisis uit den weg geruimd of verzacht zijn. Het memorandum stelt verder vast, dat een verbetering in het valutavraagstuk niet bereikt kan worden door inflationistische maatregelen cn ook niet door bet doen stij gen van de openbare uitgaven. Slechts een gezonde valutapolitiek kan herstel brengen de al te hevige speculatieve be wegingen in de grondstoffen of effec ten beteugelen. Het laatste doel van do valutapolitiek moet zijn het herstel van een bevredigend werkenden internationalen valutastandaard, waardoor niet alleen een vaste verhouding ontstaat tusschen de be talingsmiddelen van alle landen, doch waar door vooral een goed werken van do inter nationale financieelc machinerie verzekerd mojt worden. Dit is slechts te bereiken door internationale overeenkomsten tusschen do groothandelsstaten. Ten 6lottc stelt het memorandum vast, dat voorstellen voor de beoogde hervormin gen thans niet gedaan kunnen worden, ten einde niet vooruit te loopen op de beraad slagingen van de economische wereldcon ferentie. WAARNEMER UIT VLIEGTUIG GESTORT. Brussel, 12 Aug. Te Wevelghem steeg heden, naar aan „De Telegraaf" gemeld wordt, een militair vliegtuig op, waarbij de piloot door een luitenant-waarnemer werd vergezeld. Op 1000 meter hoogte verrichtte de piloot een looping, met het gevolg dat de waarnemer, die niet wa6 vastgebonden, uit het toestel stortte en tegen den grond te pletter sloeg. AUTOBUS-ONGELUKKEN. Danzig, 14 Aug. (V.D.). Zondagmorgen is een autobus in he dorpje Karrncn (Pom- mcrellcn) op een onbewaaktcn overweg door een goederentrein gegrepen. Vijf inzittenden werden op slag gedood. Londen, 14 Aug. (V.D.) In de nabijheid van Tarlbot aan het kanaal van Bristol een volle autobus in botsing gekomen met een leegen wagen. Vier personen werden ge dood, twaalf zwaar gewond. ZWAAR WEER BOVEN HET RIJNLAND. F. u s k i r c h e 1113 Aug. (V.D.) Boven Fettweis en Bubenheim heeft zich Zaterdag middag een zwaar on weder met hagelslag ontlast. De velden waren ver in den om trok met een dikken laag hagel bedekt en geleken hier cn daar op uitgestrekte meren De oogst werd volkomen verwoest. De schade is nog niet te overzien. STEEDS MEER SLACHTOFFERS. Peking. 14 Aug. (V.D.) Van officieele Chineesche zijde verluidt, dat het aantal der door hoog water en cholera om het leven gekomen personen gedurende de laatste twee dagen gestegen is tot ongeveer 35.000. Mussolini's bezems Rome, 13 Aug. (V.D.) Nu Mussolini de leiding van het Italiaansche ministerie van buitenlandsclie zaken op zich heeft geno men, zullen zooals reeds bekend was, ver schillende wijzigingen worden aangebracht in de bezetting van een aantal ambassades en gezantschapsposten. Gistermiddag zijn deze wijzigingen bekend gemaakt. In de 9 volgende hoofdsteden zijn nieuwe ambassa. deurs benoemd Berlijn, Parijs, Brussel, Washington, Bucnos-Aires, Warschau, Ma drid, Santiago en Rio de Janeiro. In de volgende hoofdsteden zijn nieuwe gezanten benoemd Stockholm, Boedapest, Kopenhagen, Athene, Praag, Lima, Monte video, Luxemburg, Mexico, Addis Abbeba en Tirana. Gepensionneerd worden de Berlijnsche, Parijsche, Washingtonsche, Brusselsche am bassadeurs, de ambassadeur van Madrid en voorts nog vijf gezanten. Voorloopig ter beschikking gehouden wordt de onderstaatssecretaaris van den Vol kenbond markies Calboli Barone, terwijl de gezant Butli is benoemd tot directeur-gene raal van het ministerie van buitenlandsche zaken. ZEDELIJKHEIDSAPOSTEL. B e r lij n 13 Aug. (II.N.) Dr. Bracht heeft een verordening uitgevaardigd waarin het naaktbadon, het bezoek van café's in bad- costuum en ook het houden van gymnas tiekoefeningen zonder voldoende kleeding verboden wordt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2