SCHERPER OPTREDEN TEGEN DE TERREUR OM DEN ZILVEREN MOTOR EEN D00DE OP EEN 0NBE- WAAKTEN OVERWEG J. DE GRUYTER f VAANDEL-ONTHULLING 1 I Wolhandel „DE CONCURRENT" Een communiqué van drBracht aan de politie:autoriteiten Dr. Bracht heeft aan allo politie-autori- teiten en afdoclingen landjagcrs de volgen de wenken gegeven: De politie-autoriteiten en gendarmen moeten met alle krachten die hun ten dien ste staan, ieder geval van terreur zoo snol mogelijk aan het licht brengen. De be staande bepalingen van de criminecle po litie bieden een volkomen voldoende basis voor de vervulling van deze taak. Zij zijn een waarborg, dat in hot geheele land, voral ook in de kleinero steden en op het platteland, de met alle technische hulpmid delen uitgeruste grootestadspolitie kan in grijpen. Ik wijs alle politieposten er met nadruk op, dat zij onverwijld door telefoon, tele graaf of radio of door bijzondere bodon van alle daden van terreur melding moeten maken. De crimineele politie in de betrok ken landen moet zoo noodig een moordcom- missie ter onderzoek uitzenden. Zij hebben daartoe een voldoend aantal moordcom missies steeds gereed te houden. Ter onder steuning van deze moordcommissies moeten voor ieder district verschilende hulp-moord- commissies worden gevormd uit de daarvoor opgeleide en bijzondere geschikte gendar men. Deze hulp-moordcommissies moeten, wanneer een daad van terreur wordt ge meld, zich zoo snel mogelijk naar de plaats van de daad begeven en alles doen wat kan leiden tot een snelle vervolging en arresta tie der daders. Verder moeten zij crimi neele politie van het land onverwijld ver wittigen per telefoon, per telegram, per radio of door bijzondere boden. Tenslotte hebben zij ervoor te zorgen dat, wanneer zij weggeroepen zijn, een reservecommissie 'den gewonen dienst verricht. Orde en rast. Van bevoegde zijde wordt nog medege deeld, dat zoowel generaal Schleicher als rijkskanselier von Papen en rijkspresident Hindenburg Hitier hebben verzekerd dat in elk geval orde en rust in het rijk zullen worden gehandhaafd. De rijksregcering be schikt over de noodige middelen om elke poging tot het plogen van geweld, als reac tie op de mislukte onderhandelingen te on derdrukken. ZWAAR WEER BOVEN OOST FRIESLAND. Emden, 13 Augustus. (V.D.) In geheel Duitsch Oost-Friesland hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zware on- ivcders gewoed, waardoor -groote schade is aangericht, In de verschillende plaatsen werden in totaal zeven openbare gebouwen en woonhuizen door den bliksem getroffen; zij brandden tot den grond toe af. Veel vee is in de vlammen omgekomen, terwijl groo te oogstvoorraden verbrandden. Op do vel den is veel weidend vee door den bliksem getroffen en gedood. Eon groot aantal te- lefoonleidingcn is beschadigd. DC OVERSTROOMINGEN BIJ MüNCHEN. De schade weer gedeeltelijk hersteld. München, 13 Aug. (II. N.) De schade door de overstroomingen bij Harmisch Wörtenkirchen aan de spoorwegen toege bracht, is met behulp van de politietroepen en pioniers weer in zooverre hersteld, dat Zaterdagavond het verkeer in cle richting van München weder hervat kon worden. Terwijl: hedenmorgen ook het verkeer in de richting Innsbruck weer plaate kon heb ben. Ook de schade aan de Zugspitz spoor weg toegebracht is weder hersteld. De schade is zeer belangrijk, doch persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. 7.14. 7.24 7.36 7.38 7.42 ZWEMWEDSTRIJDEN BARNE- VELDSCHE BEEK. In de Barneveldsche beek hadden gisteren zwemwedstrijden voor dames en liccren plaats, waarvan de resultaten luiden: 400 M. vrije slag hoeren: 1. G. Lensink 2. P. van Nes, Neptunus, 3. G. van Duinen 4. .T. Lensink 5. W. van Essen 400 M. vrije slag dames. 1. L. v. d. Sluyse, Neptunus, 7.36 2. Nel van Dijk, Nept. 8-H5 3. R, Peters 9-19 50 M. vrije slag meisjes 1. Cor Schuin, Nept., 35 sec. 2. A. Kamperman, 48 sec. 50 M. vrije slag jongens. I- H. v. d. Bund 34 H sec. 2. J. Fijnenberg 35 sec. 50 M. rugslag hecren 1- J. Handriksen, Nept, 32 sec. 2. Han Vierdag, Nept., 33 sec. 50 M. rugslag dames 1- Cor de Jong, Nept, 37 sec. 2- T. van Beek, Nept, 48 sec. 100 M. vrije slag heeren. 1. Han Vierdag, Nept, 1.04% 2. G. van Duinen, 4.07 J, .van Bekkum, Nept, 1-44 100 M. vrij slag Dames. 1. L. v. d. Sluyse, Nept., 1.22 2. Nel van Dijk, Nept., 1.32% 100 M. schoolslag heeren. 1. J. Hendrikscn, Nept, 1.12 2. G. Schinghamer, 1.15% 3. G. van Duinen, 1.18 4. A. den Baas, Nept. 1.10H 100 M. schoolslag dames. 1. J. O verwijk, Nept., 1.25 2. Nel van Dijk, Nept., 1.27% 3. C. de Jong, Nept» 1.28% 50 M. gekleed zwemmen heeren. 4 J. van Bekkum, Nept., 38 sec. 2. G. van Duinen 39% sec. 50 M. gekleed zwemmen dames. 4. C. Keet 43 sec. 2. Cor Schuin 50 sec. Goed en fair spel op den eersten dag Deze jaarlijks weerkecrende wedstrijden hebben Zondag te Soestcrborg een aanvang genomen cn werden begunstigd door bui tengewoon mooi weer, hoewel do tempera tuur voor voetbal veel te warm was. Soesterberg kan met genoegen op dezen eersten dag terugzien; er werd goed en bui tengewoon fair spel te zien gegeven, waar toe de leiding van do heeren Felix en Lief- fering veel heeft bijgedragen. Als eerste wedstrijd stond op het pro gramma: ScherpenzeelMinerva. Als de heer Felix de beide elftallen heeft doen opstellen, blijkt het, dat Minerva vol ledig is, terwijl Scherpenzeel eenige inval lers telt. De tweede klassers geven direct blijk volkomen op te kunnen tegen de eerste klassers en doen dan ook menige gevaar lijke aanval. Door slecht schieten leveren deze aanvallen geen resultaat op. Ook Scherpenzeel geeft blijk goed ge oefend te hebben en speciaal is het samen spel goed verzorgd. Ook hier ontbreekt ech ter het beslissende schot, hoewel erkend moet worden, dat de Mincrva-keeper weer geducht op dreef was en geen kans gaf tot doelpunten. De rust breekt aan met blanken stand. Ook in de tweede helft weet geen der par tijen het net te vinden. Wel zijn er enkele goede kansen daartoe geweest en werd een maal tegen de paal geschoten. In de laat ste 5 minuten doet Scherpenzeel een laat ste poging, doch Kercher blijft meester van zijn docL Do loting brengt Scherpenzeel in de vol gende ronde. Precies 4 uur vangt dan de wedstrijd: SoplaSt. Boys. Als de heer Licffering heeft laten tossen kiest Sopla de zon mee. Beide partijen heb ben enkele invallers, doch dit is in het veld niet lo merken. Ondanks de warmte ontwikkelt zich di rect een vlug spel met Sopla in de meer derheid. Verwey speelt echter een zeer tac tische partij back, zoodat v. Zoghei weinig kans krijgt zijn gevaarlijke schoten te los sen. Toch weet hij na een kwartier langs de achterhoede heen te komen en een schuin schot op doel te lossen. De keeper van St. Boys mist; een der backs doet het leer van richting veranderen en Verwey weet niet anders te doen dan den hal uit den linker bovenhoek te slaan. Do penalty wordt on berispelijk ingezet cn Sop.a leidt met 1—0. Het spel blijft aantrekkelijk en St. Boys doet verschillende goede aanvallen. Bij een hiervan moet Priem op v. Zoghei terug spelen, doch moet dit nogal hard doen. De keeper kan het strakke schot vallende stoppen, doch niet wegwerken, v. d. IIcu- irel deponeert den terugspringenden bal in het doel (1—1). Direct hierop is het rusten. De tweccle helft was het mooiste gedeel te van den wedstrijd. Het spel verplaatst zich vliegensvlug alsof er geen hittegolf bestaat. Enthousiast geeft iedere speler zich, zonder ook maar een enkele koer tot ongeoorloofde handelingen over to gaan. De tijd verstrijkt. Een goede kans voor den linksbuiten van St. Boys gaat teniet door dat bij hands maakt. In de laatste minuut nog een pracht kans voor den rechtsbuiten van Sopla, doch hij schiet meters naast. Einde komt met 1—1. Ook hier dus loten, waarbij Sopla de gelukkigste is. Volgende week Soesterberg—N.I.O. en Soestdijk—Driebergen. Twee zeer aantrek kelijke wedstrijden dus. Voetbal. FEYENOORD WINT TE BERLIJN. Berlijn, 13 Augustus (V.D.) Heden won do Nederlandsche voetbalploeg Fcyenoord tegen Minerva *93 met 3—1. Met de rust was de stand 11. H.V.C.—AMERSF. BOYS 5—1. Om het kampioenschap van Amersfoort. Op Birkliovcn heeft gistermiddag de ont moeting H.V.C.Amerf. Boys, voor het kampioenschap van Amersfoort, een 5—1 /erwinning aan H.V.C. gebracht. Hierdoor ziet de stand er thans als volgt uit: H.V.C. 3 Amersf. Boys 3 Quick 2 A.P.W.C. 3 Amsvorde 3 3 6 17—2 2 14 12—6 1 12 5-5 1 2 2 6—16 - 3 5-16 Bij het Blauwe Huis onder Bunnik een man overreden Bunnik. Een der onbewaakte overwo gen onder den rook van Utrecht heeft Za terdagavond een slachtoffer geëischt. De zoon van den veehouder C. van L. van het „Blauwe Huis'' stond voor den onbeuaak ten overweg in den Mcervddschen weg op hot voorbijrijden van een goederentrein te wachten. Achter hem stond een jongeman ook met de fiets met een hengel in de hond te wachten. Toen de goederentrein was ge passeerd, ging do zoon van Van L. met zijn fiets over de spoorlijn Toen hij al een eindje was weggereden, keek hij nog eens om, om te zien waar de jongeman bleef, toen hij tot zijn groote schrik deze nog juist voor do locomotief van een uit de richting Den Bosch komenden sneltrein zag trach ten terug te draaien. De ongelukkige werd echter door den trein gegrepen en onmid dellijk gedood. De fiets werd totaal vernield en de 6tukken vlogen ver in het rond, een gedeelte van het frame werd nog con eind- weegs meegesleurd. De machinist van den trein hal hei on geval bemerkt on bracht den trein tot stil stand cn zette hem vervolgens weer wat achteruit. Het doode slachtoffer werd in den trein gedragen en naar Utrecht ver voerd en vervolgens naar het hoofdbureau van politic aan het Paardenveld gebracht Uit op het slachtoffer gevonden papleren bleek, dat het do 22-jarige K. van N. was, wonende aan de Meervoldsche weg (gom. Bunnik). De ouders van het slachtoffer waren in- tu6schen al ongerust over het lange uit blijven van hun zoon geworden, die was gaan visschen en omstreeks 7 uur thuis zou komen. Toen zij vernamen, dai op den on- bewaakten overweg in hun nabijheid een jongeman was gedood, nam hun ongerust heid nog meer toe. De vader kon enkele stukjes goed, die langs den spoorlijn nog werden gevonden, van de broek van zijn zoon afkomstig, herkennen en in de even eens gevonden hengellat tot zijn groote schrik en ontsteltenis vrij zeker constatee- ren, dat zijn zoon het slachtoffer was ge- wordon, totdat de Utrechtsche politie wat later in den avond hen inderdaad de droe ve werkelijkheid kwam meedeelen. Daar de zoon van C. van L. voldoende tijd heeft gehad om den spooroverweg over te steken, is het niet onmogelijk, dat het slachtoffer op don overweg op zijn fiets is geslapt en met zijn hengel in dit rijwiel is verward geraakt en helaas te laat den aankomenden sneltrein heeft bemerkt. BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders der ge meente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat zij voornemens zijn den Raad dier gemeente een voorstel te doen tot het onttrekken aan den publieken dienst van een gedeelte van het Monnikenpad, loopcn- do vanaf den Buurtweg in zuidelijke rich ting tot de noordgrens van het perceel ka dastraal bekend gemeente Amersfoort, sec tie F. no. 453; dat op Vrijdag den 26 Augustus 1932 des voormiddags ten half elf in bet gemeente huis aan den Westsingel door hun College zitting zal worden gehouden tot het aanhooren van bezwaren tegen dat voor stel; dat schriftelijke bezwaren vóór genoem den datum kunnen worden ingezonden aan den Raad dier gemeente. Amersfoort, 10 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, J. HAARS, L.S. Dc Burgemeester, v. RANDWIJCK. G. DEKKER, f Hedenmorgen overleden. Zoo juist bereikte ons het bericht, dat de heer G. Dekker, oud-chef van de afdeeling militaire zaken ten gemeentehuize alhier, hedenmorgen na eenc kortstondige onge steldheid in den ouderdom van 66 jaar in het Diaconessenhuis te Utrecht is over leden. EEN ZELDZAME GAST. Een lezer schrijft ons Zaterdag 13 Augustus werd onze veste verheugd door het bezoek van een ooievaar of niver, die zijn domicilie gekozen had op het dak van het waaggebouw aan de Groen markt. Direct toen ik dat vernam, spoedde ik mij daarheen en zag ook werkelijk op een schoorsteen van dat gebouw dien heilbelo- ver staan. Een klein meisje vroeg mij of hij een klein kindje bij zich had. Tot mijn spijt kon ik haar dit niet zeker zeggen, dat het was 10 uur de duisternis dit verhinderde. Zondagmorgen is hij vertrokken. Mogen wij spoedig onzen heiligen vogel wederzien! Gelukkig was onze kindervriend reeds den vorigen dag van het dak van „Concordia" door den beer de Voogd gekiekt. FLORALIA-TENTOONSTELLING. Het programma, Wij ontvingen het programma van de Flo- rnlia-tentoonstelling, wolke van 22—25 Au gustus in de Markthal gehouden wordt en daar a.s. Maandagmiddag om half vijf door don lieer Clir. Albregt, voorzitter der verce niging, geopend worden zal. Van 45 uur zal de lieer S. van Kalle veen wederom een carillonbespeling op do O. L. V.-loren geven. Des avonds heef een zang uitvoering plaats door het groote koor van „Mendelssohn" onder leiding van den heer J. R. v. d. Glas, evenals een muziekuitvoe ring van het strijkorkest „St. Caecilia", on der leiding van den heer L. G. Wiclaert. Onder leiding van don heer A. J. Hclmich heeft Dinsdagsmiddags een generale volks zang-repetitie plaats voor dc des avonds te houden zang-uitvoering van alle dcelne- mers(stcrs), met medewerking van de R.-K. Zangverceniging „St. Caecilia" en het gelijk namige strijkorkest. Woensdags wordt een speciale kinder middag gehouden met een zang-uitvoering van liet kinderkoor „De Kleine Stem", dat door den heer II. van Rheenen uit Utrocht gedirigeerd worden zal. Des avonds treedt do Arbeiders Gemengde Zangverceniging „Dc Stem des Volks", directeur de lieer II. v. Rheenen, op, met muzikale medewerking voor het avondprogramma van „The Red Boys." Tenslotte volgt des Donderdags de prijs uitreiking in eten theetuin „De ''Stichtsche Heuvel." Om kwart over twaalven zullen de deelnemers en deelneemsters zich op het Stationsplein verzamelen en onder begelei ding van het R. O. G.-muziekcorps, gediri geerd door don heer P. J. F. Pala, naar den genoemden theetuin marcheercn. Uit deze beknopte opsomming blijkt wel, dat het weer mooie dagen zullen kunnen worden. Mooi, niet alleen voor de ouderen, doch ook speciaal voor de jongeren, die hun plantjes zullen exposeeren en waarop wij volgende weck in ons blad nog nader zullen terugkomen. Deze essayist van beteekenis is gisteren in den ouderdom van 72 jaar overleden Gistermorgen is in het ziekenhuis De Lichtenberg alhier overleden de heer J. de Gruytcr. De heer J. de Gruyter, die den leeftijd van 72 jaar bereikte, is „een essayist van be teekenis", zooals Dr. P. H. Ritter Jr. van hem getuigde bij den zeventigsten verjaar dag van den ontslapene, die aanvankelijk een andere loopbaan heeft gehad dan die van letterkundige. Jan de Gruyter werd go- boren op 18 December 1859 te Lekkerkerk; hij volgde de IT.B.S. te Utrecht, waarna hij van 18781881 het Ind. Instituut te Delft bezocht om vervolgens van 18811882 naar de landbouwschool te Buitenzorg tc gaan. In 1882 kwam hij op het gouverne mentsbureau te Batavia. Van 188318S9 was bij ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur voor Noord en Zuid Celebes, de Sangi- cn Talawi-eidand. Van 1889—1909 is hij in handelsbetrekking geweest te Rotterdam, Londen, Singapore en Oost Borneo. Sedert 1909 heeft De Gruyter zijn naam als letterkundige gekregen. Enkelo van dc voornaamste werken, welke sedert dat jaar van zijn hand zijn verschenen zijn: Het leven cn do werken van Ed. Douwes Dek ker (1920). Uren met Ruskin (1920); De Rus sische Revolutie (1922); Macdonald cn de Labour Partij (1924); Dostojewski cn het maatschappelijk leven (1924); Levend geloof (1927) cn Tusschcn rationalisme en mystiek (1929). Op dertigjarigen leeftijd begon De Gruyter het commercieel© hoofdstuk van zijn leven, dat voor zijn geestelijke ontwikkeling van groote beteekenis is geworden. Door zijn uitzending naar Londen is hij in kennis gekomen met do Engelsche dichters en de Engelschc socialisten. Vooral het persoon lijk kennis maken ract het moderne be drijfsleven heeft dezen idealistischen den ker tot een man van overtuiging doen rij pen, zoo lezen wij in een karakterschets van IL G. Canncgieter over dezen merk waardige figuur. Van de hand van De Gruyter zijn ook nog verschenen een paar opstellen over Koloniale problemen, welke vooral betrekking hebben op Engclsch In- dië en dc negerrassen. De Gruytcr heeft vooral veel bijdragen geschreven voor Elseviers maandschrift en De Beweging, in den tijd, dat hij te Lon ten moest blijven in verband met bet uit breken van den oorlog (19141918). De crematie zal plaats vinden op Woens dag 17 Augustus a.s. na aankomst van trein li.14 halte Driohuizen-Westcrveld. A.P.V. „DE ORDONNANS". Gisteren hield bovengenoemde verecni- glng een postduiven-wedvlucht vanuit Mons (afstand 214 K.M.), De duiven werden om 8 uur met gunstig weer en Noorden wind in vrijheid gesteld. De speciale 10 cents poule werd gewonnen door den heer M. Dekker met no. 1; idem de 25 cents poule door den heer N. de Waal met no. 5. Aankomst le duif 10.52.5; idem 28e duif 11.11.3. Dc prijzen werden als volgt gewonnen: M. Dekker 124. J. H. Paschedag 2, 3, 26. N. de Waal 4, 5, 6. W. Gcrlh 7, 9, 11, 19, 22, 25. B. Roetert 8, 13, 27. II. Waanders 10, 17. H. Kollen 12, 15. H. van Limbeek 14. J. G. van den Berg 16. Wed. Koppen 18, 23. J. Heddema 20, 21. M. van Keeken 28, Zaterdagavond in het feestelijk samenzijn van „D.V.V." in de Valk Wordt afgeweken van liet gebruik on» winteravonden te bozigen voor het organi- sceren van lodcnbijconkomston, dan moet daarvoor meestal wel oen bijzondero aan leiding zijn. Zoo één heeft er voor de plaat- selijko mondnccordeon-vereeniging „Door Vriendschap Verbonden" bestaan; haar zou een vereenigingsvaandel worden aangebo den cn voor die gelegenheid was Zaterdag avond een feestelijk samenzijn in „De Valk'* belegd. Ondanks hardnekkige ventilatiopogingen was het er tropisch warm. De temperatuur was echter voor de leden geen hek op den dam geweest, integendeel: in groote getalo was men opgekomen, men was toch „door riendsclmp verbondon" on daar kon geen hittegolf-temperatuur afbreuk aan doen. Dc voorzitter, do heer G. Verhaar, lieottó de aanwezigen welkom en zette met enkelo woorden het doel van het samenzijn uiteen, liet programma gaf vorder aan een uitvoe ring van dc mondaccordeonverconiging, on der leiding van den directeur, den heer M. Klijnen en opvoering van do komische schetsjes „Krelis", „Samenzweerders", Hoe ik vegetariër werd", „A cn Z" en „Bochel man" door enkele dilettanten, terwijl een en ander opgeluisterd werd door een muzikale illustratie van do heeren Erix cn Rector. Dat programma heeft hot bijzonder goed gedaan. Alle ondcrdcelcn werden bijzonder gewaardeerd en met een hartelijk applaus beloond. Bijzonder heeft het publiek zich ook geamuseerd met de aardige voordrach ten, die het wondergoed deden en de door do ernstige tij don wat verstroefdo lachspie ren eens extra smoorden! Tot slot van den avond volgde een bal, dat do aanwezigen heel lang in gezellige stemming bijeen hield cn allen de moest prettige herinneringen aan de uilvoering mee huiswaarts gegeven moet hebben. De vaandel-aanbieding. Een feestcommissie had er voor gozorgd, dat door medewerking van stadgenooten de noodige financiën bijeengekomen waren voor den aankoop van oen werkelijk keurig vereenigingsvaandel. De voorzitter van de commissie, de beer Ph. v. d. Beek, verzocht het bestuur ten tooneele te verschijnen en droeg daarna dat geschenk aan het bestuur over, waarbij hij do hoop uitspraak, dat liet zou mogen bijdragen tot den groei cn bloei van „Door Vriendschap Verbonden". Onmiddellijk daarop werd het speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde Vaan dellied gespeeld cn meegezongen. De voorzitter dankte in hartelijke bewoor dingen voor het fraaie vaandel, waarachter de vereeniging zich thans zou kunnon scharen. ITij waardeert den moeizamen ar- boid, die aan dezen dag voorafgegaan moet zijn. Eén ding mankeert er nog maar aan: de lauwertakken en medailles! Doch daar voor doet hij graag een beroep op de pres taties van den directeur en zijn gezelschap waarbij bij vertrouwen in do toekomst be toont. Namens den leverancier van het vaandel bood spreker den directeur een fraaie mand met bloemen aan. Tenslotte zij nog vermeld, dat de heer E. A. Sturs namens do zustervereeniging „Door Vriendschap Verbonden" uit Amster dam, enkele sympathieke woorden sprak en deze vergezeld deed gaan van een fraaie, bewerkt-zilveren lauwertak. STICHTING BADHUIZEN. Overzicht van Juli. In do maand Juli werden in het badhuis aan den Woestijgerweg 2728 baden geno men, of gemiddeld 105 per dag. Mannen: kuipbaden 300; stortbaden 1358. Vrouwen: kuipbaden 195; stortbaden 651. Wcrkloozen: stortbaden 13 (tegen geredu- ceerden prijs). Totaal: kuipbaden 495; stortbaden: 2233. AMERSFOORTSCHE ZWEMSCHOOL. Dc temperatuur van het water in de zweminrichting alhier bedroeg hedenmor gen 69 graden. Diploma. ITet diploma werd behaald door Leonard Chr. H. Mutsacrs. Wat achtarbleaf. Gevonden zijn: een zwart kralen ketting, cenigc haarlinten cn haarspeldjes. File d'écosse KINDER SPORTKOUSEN In effen en gekleurd met fraaie randen Natuurlijk weer In LANGESTRAAT 81 AMERSFO BURGERLIJKE STAND. 13 Augustus 1932. Geboren: Gecrtruida Hendrika, d. van Bart van Wcsterlaak en Geertruida Klasina Schimmel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3