AM EPS F Ö0RTS CH DAGBLAD Feuilleton Dinsdag 16 Augustus 1932 .DE EEMiANDER" 31e Jaargang No. 40 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT EEN TEGENSPRAAK VAN DE KONINKLIJKE MET DEN STROOM IN AANRAKING INVAL IN EEN SPEELHOL TWEE PERSONEN VERDRONKEN Eén lijk gevonden Hartjesdag rustig verloopen Fortinbras' Toovermacht Versch gekarnd met 25°/o allerfijnste Roomboter o onder Rijkscontrole. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden Eere medaille, in brons, aan: J. Buscop, arbeider in dienst van den heer L. A. Hobbel, te Ooltgensplaat. Consulaire dienst. Tei^ vervanging van den heer C. J. L. G. Kampfraath als waarnemend consul der Nederlanden te Bloemfontein is de waarne ming van het consulaat opgedragen aan den heer H. H. van Rooyen. Bij Kon. besluit i6 aan den heer G. Scar- eelli op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-consul der Ne derlanden te Castellammare di Stabia en is het vice-consulaat der Nederlanden aldaar opgeheven. De consul der Nederlanden te Zagreb, de heer M. Crnadak, is van verlof op zijn post teruggekeerd. De consul-generaal der Nederlanden te Londen is met verlof van zijn post vertrok ken. De concul der Nederlanden in alge- meenen dienst, de heer A. J. Schrikker, treedt op als waarnemend consul-generaal. In verband met de verplaatsing van de kanselarij van het consulaat der Nederlan den te Koningsbergen luidt het nadere adres van dien consulairen post thans: Franzó- sischestr. 22, Königsherg i. Pr. Bij Koninklijk Besluit is de heer W. G. Bryant benoemd tot consul der Nederlan den te Detroit buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het consulaat 6trekt zich uit over de „counties" Macomb, Oakland, en Utayne in den staat Michigan. Aan den heer Bryant moet in de Engelsche taal worden geschreven. Bij Koninklijk Besluit 16 de heer G. Po well benoemd tot vice-consul der Nederlan den te Portland, Oregon, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het vice-consulaat 6trekt zich uit over den staat Oregon. Aan den heer Powell moet in de Engelsche taal worden geschreven. Departement van Justitie. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank met ingang van 1 Sept. H. J. Schobben, hoofdcommies aan het De partement van Justitie en is hij benoemd tot ridder der Oranje-Nassau-orde. Zeedienst. Bij Kon. besluit is verleend de titulaire rang van generaal-majoor aan den gepen- sionneerden kolonel der mariniers titulair J. C. J. B. A. de Josselin de Jong. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken en Arbeid zal op Donderdag 18 Augustus niet plaats hebben. Rijksverzekeringsbank. Bij Kon. besluit is te rekenen van 14 Juli 1932 aan mevr. M. G. A. Meijerink van Hes eervol ontslag verleend als adjunct-com mies bij de Rijksverzekeringsbank; is met ingang van 1 September 1932 aan D. J. Raap voor gezondheidsredenen eervol ontslag verleend ads adjunct-commies bij de Rijksverzekeringsbank. Posterijen, telegrafie ea telefonie. Bij beschikking van den Directeur-Gene raal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is met ingang van 1 September 1932 aange wezen als directeur van het post- en tele graafkantoor te Deventer de referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie J. W. Schouten, thans directeur van het post-, te legraaf- en telefoonkantoor te Alphen a.d. Rijn. De heer Oudegeest krijgt een afstraffing Den Haag, 15 Aug. De directie van de Koninklijke Nederlandscho Petroleum Maatschappij deelt het volgende mede: In het avondblad van de „Vooruit" van 8 Augustus 1932 tracht de heer J. Oudegeest, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, onder bovenstaandën sensationeelen titel een verklaring te geven van den strijd tusschen Bolivia en Paraguay. Voor dezen senator is er geen „twijfel" aan of de Koninklijke Shell-groep „ge bruikt de winsten, die de Nederlandsche re geering haar laat, door geen uitvoerpremie te heffen van -de Indische petroleum om in het vreedzame Zuid-Amcrika den oorlog aan te stoken." In het vreedzame Nederland kan het mis drijf van smaadschrift straffeloos worden gepleegd ten aanzien van Rechtspersonen en haar ontzegt de rechter ook de burger lijke rcchtvordering ter zake van beleedi- ging. Ware dit anders, op he schrijven van den heer Oudegeest zou slechts één antwoord passen. Thans moet de Kon. Ned. Petroleum- Maatschappij er mede volstaan liet artikel van dezen Nederlandschen hoogwaardig heidsbekleder te signalecren als ignobel, als ontbloot van zelfs maar een schijn van waarheid en zij legt, mede namens haar Engelsche zuster, de meest stellige verklaring af, dat tusschen het conflict in Zuid-Amerika en haar even weinig verband bestaat als tusschen den heer Oudegeest en een man, die het onderwerp kent waar over hij schrijft. Wagenpoetser komt er nog goed af Amsterdam, 15 Aug. Een wagenpoet- scr van de Nederlandsche Spoorwegen heeft hedenmorgen aan het Centraal Station een avontuur beleefd, dat veel slechter voor hem had kunnen afloopcn dan liet geval is geweest. De man was n.l. op het dak van een Pullmanwagen geklommen om een paar ruitjes van de dakbedekking schoon te maken. Toen hij zich oprichtte, kwam hij in aanraking met het zich vlak boven hem bevindend geleidingsnet van de elee trische treinen. Het gevolg was, dat de man gedurende een onderdeel van een 6econdc den vollen stroom door het lichaam kreeg. Hij maakte daardoor een buiteling, kwam opnieuw met het net in aanraking en tui melde daarna van het dak van den wagon op het perron. Wonderlijk genoeg was de poetser slechts een kort oogenblik buiten bewustzijn; toen hij weer bij zijn positieven was, bemerkte hij noch van den val, noch van de aanra king met het net ecnige schadelijke gevol gen. Wel was hij uiteraard zeer zenuwach tig. Een inmiddels gewaarschuwde genees heer van den G. G. en G. D. achtte het ech ter gewenscht om het slachtoffer ter obser vatie naar een der ziekenhuizen te zenden; per auto is hij daarheen vervoerd. De houder in arrest gesteld Rotterdam, 15 Augustus. Vanmiddag heeft in een pand aan de Boompjes te Rot terdam een inval door de politie plaats ge had, daar er vermoed werd, dat in dit pand een speelhol was gevestigd. Reeds geruimen tijd bestond dit vermoeden, en er waren de politie al eerder verhalen ter oore geko men, dat er in dit pand gelegenheid tot ha zard spelen werd gegeven. Er hadden dan ook -reeds eerder invallen plaats, maar zon der resultaat. Vanmiddag zijn opnieuw een aantal re chercheurs onder leiding van een inspec teur het pand binnengegaan, nadat de po litie het huis eerst had omsingeld. Op de eerste étage trof men een gezelschap aan van dertien personen, die om een tafel za ten. Op den tafel werd ecnig geld en ko kertjes voor het werpen van dobbelsteenen aangetroffen. Alle dertien mannen werden per politieauto naar het bureau overge bracht. Twaalf van hen, die bezoekers van de speelgclegcnheid waren, zijn later weer vrij gelaten. De huurder van het kantoorlo kaal, waarin het speelhol gevestigd was, zekere W. F. L. T., die reeds geruimen tijd bij de politie bekend staat als houder van speelholen, is in arrest gesteld. TRAGISCH ONGELUK. Rotterdam, 15 Aug. Een kindje van negen maanden van de familie Otten, wo nende in de Abcoudesti^at to Rotterdam is op tragische wijze om het leven gekomen. Toen de moeder uitging om een boodschap te doen, heeft zij het kindje aan een stoel vastgebonden. Het kindje wist zich echter los te werken en is van de stoel af geval len met het hoofdje tegen een deur. Toen de moeder na tien minuten weer thuis kwam bleek het reeds te zijn overleden. Gedurende het dreggen naar het eerste slachtoffer, verdrinkt een tweede zwemmer Rotterdam, 15 Aug. Hedenavond om streeks vijf uur was J. M. Grunt uit de Vinkenstraat met een vriend aan 't zwem men in de Schie. De vriend kon goed zwemmen en ging van de Melkmarkt naar de ongeveer 200 Meter verder gelegen 6poor brug. Toen hij op de oude plaats terugge komen was zag hij Grunt niet meer, doch zijn kleeren lagen nog op de wal, zoodat hij het vermoeden kreeg dat Grunt in de diepte verdwenen was. Hij waarschuwde direct de politie, waarop vier agenten zijn gaan dreggen. Om zes uur hadden zij nog niets gevonden. Terwijl de agenten bezig waren met dreg gen hoorden zij op ongeveer vijftig meter afstand om hup roepen. Zij spoedden zich erheen cn vernamen van een zich daar bevindend zwemmer, dat zijn vriend plot seling in de diepte verdwenen was. De agenten hebben toen daar gedregd en had den hier meer succes. Na twintig minuten slaagden zij erin P. J. Langenberg uit de Acrt van Nesstraat op te halen. Er is nog getracht door toedienen van zuurstof de levensgeesten weer op te wek ken doch hierin mocht men niet slagen. De agenten zijn vervolgens weer aan het dreggen gegaan naar den eersten vermiste, doch deze. is nog niet boven gebracht. DE LOOLAAN TE APELDOORN. Naar aanleiding van een door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. bij den betrokken Rijkswaterstaatsdienst voorgebracht ver zoek om een betere geleiding van het ver keer op den hoek van de Loolaan bij Hotel Bloemink te Apeldoorn te verzekeren, ont vingen genoemde vereenigingen thans wel willend bericht, dat hiervoor zal worden zorg gedragen. Amsterdam, 15 Aug. De Hartjesdag is ditmaal rustiger verloopen dan andero jaren. De brandpunten waren ook nu weer do Kinker- en Dapperbuurten. Knalde het in vele wijken van de stad van voetzoekers, rotjes en ander vuurwerk, in deza beide wijken was hot toch wel weer het ergst. Het vuurwerk was er niet van do lucht. Vele nieuwsgierigen waren uit andero buurten gekomen en hadden zich op de hoeken van de straten verzameld om een optreden van de politie uit te lokken. Tot ongeregeldhe den kwam het echter nergens. Enkele ar restaties van opgeschoten jongens werden gedaan, daar zij het al to bont maakten. De brandweer had in vergelijking met an dere jaren ook een rustigen avond. Slechts behoefde uitgerukt te worden voor straat bandjes op Oostenburg, Ringdijk, J. M. Kem perstraat en le Oosterparkstraat. Tegen 11 uur was de rust in de stad weergekeerd en behoorde ook deze Hartjesdag weer tot het verleden. MOTORONGELUK. Rijder en duo-rljdor gewond. Boxtel, 15 Aug. Gisteravond te om streeks half twaalf kwam de heer Timmer mans uit Boxtel met zijn motorrijwiel, op de duo, waarvan de heer van Weert, even eens uit Boxtel, had plaats genomen, te rug van een cafébezoek to Vugt, In den bocht ter hoogte van het R.K. Krankzinni gengesticht „Voorburg" reed hij den rector van dit gesticht, die daar met zijn rijwiel reed, achterop en botste tegen hem aan. Timmermans en Van Weert werden van den motor geslingerd en bloven bewuste loos liggen. Dr. Kortenhorst van het ge sticht „Voorburg" en dr. Deelen uit Vugt verleenden do eerste hulp, waarna de heer T. naar zijn woning te Boxtel vervoerd werd. Van Weert werd naar het ziekenhuis te Boxtel overgebracht, waarvandaan hij later eveneens naar zijn woning werd ver voerd. Beiden hebben vrij ernstige verwon dingen bekomen. De rector van het gesticht „Voorburg" bekwam eenige lichte ontvel lingen. De motor cn het rijwiel wer^on aron tendcels vernield. HOOIBROEI. Oosterend, 15 Aug. Gistermiddag is door hooibroei do boerenhofstede St. Jo seph in do Westen op Texel, eigenaar en bewoner de heer H. Kuip in de vlammen opgegaan. Een groot gedeelte van den in boedel kon nog behouden blijven. BIJ HET WASSCHEN VERDRONKEN. A 1 p h e n a/d. R ij n 15 Augustus. Heden morgen vroeg is de 41-jarige echtgenoote van P. v. Doorn, wonende te Wijkhoorne, alhier bij het spoelen van kleedingstukkken in den achter het huis gelegen Ouden Rijn gevallen cn verdronken. Het lijk is later opgehaald. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 49 Ma petite Félise, zei Bigourdin den volgenden morgen, ik heb een telegram uit Parijs gekregen, dat ik dadelijk voor een ernstige zaak over moet komen. Ik zal drie of vier dagen afwezig zijn en Madame Chau- vinet komt die dagen hier logeeren voor de betamelijkheid. De fijne diplomaat glimlachte, en toen ze hem vroeg, wat dat voor ernstige zaak was, zei hij, dat hij een advocaat moest spreken en zij nam die uitlegging aap- Maar aan Martin zei hij met innig be droefd gelaat: 't Is de moeder van Félise. Ze is stervende. Een verval van krachten. Féli se mag het niet weten., ze zou dan mee willen gaan en dat is onmogelijk. Martin had een onbevangener oordeel over die zaak. Waarom? vroeg hij, ze is nu toch een volwassen meisje cn kan haar deel van 's levens tragedie dragen met moed en ver stand. Waarom laat u haar niet meegaan en de waarheid vernemen? Bigourdin maakte een gebaar van wan hoop. Evenals jij haat ik deze misleiding. Liegen ligt niet in mijn aard, evenmin als in die van jou. Mais que veux-tu? In de tra gedie van mijn zwager is iets jammerlijks en iets verhevens. En in zulk een geval is het bevel van een vader heilig. Die arme Cécile, zei hij, met de hand langs zijn oogen strijkende. Wat was ze. een knap meisje, twintig jaar geleden! Ze had een moeilijk cn vreemd karakter. Maar ik hield meer van haar dan van mijn zuster Clothilde, die alle deugden bezat. En hij zuchtte diep. Maar liet is wellicht ergens goed voor en ik aanvaard deze reis dus met moed. Na een 6igaret aangestoken te hebben, vervolgde hij: 't spijt me, dat je verlof uitge steld moet worden, maar het is slechts voor een dag of wat en ik laat Félise achter on der de goede hoede van jou en van Madame Chauvinet. Bigourdin ging naar Parijs en gaf zijn va lies af in een klein hotel in een zijstraat van den Boulevard Sébastopol, waar alle Bigour- din's gelogeerd hadden en waar een En- gelschman als gast den hotelhouder zou verbazen; waar de bedden keurig zijn, de cuisine onberispelijk is en waar alle andere dingen van groote, onhygiënische ouder- wetschheid getuigen. Als een provinciaal in Parijs komt, neemt hij nooit het air aan Parijzenaar te zijn; hij blijft provinciaal en logeert in het Hótel de la Dordogne. Na dus zijn valies afgegeven te hebben, begaf Bigourdin zich eerst naar de Ruc Maugrabinc. Hij was er nog nooit geweest cn evenals bij Félise zonk liet hart hem in de schoenen, toen hij de kille, vuile trap pen opklom en het appartement van Fortin bras zocht. Zijn zuster Clothilde met streng gezicht en in diepen rouw gekleed, deed hem open, gaf hem een koude omhelzing en bracht hem in de armoedige zitkamer, waar For tinbras in zijn kale jas en smoezelige witte das klaar stond om hem te ontvangen. Helaas, mijn beste Gaspard, zei Fortin bras, kom je te laat. Hij opende de wrakke deur in het dunne beschot. Bigourdin trad de slaapkamer bin nen en daar, achter gesloten gordijnen, lag met brandende kaarsen aan hoofd en voe teneind al wat over gebleven was van Ce cile Fortinbras. Hij kwam spoedig terug, terwijl hij zich de oogen afwischte, want herinnering aan de kinderjaren had tranen te voorschijn geroepen. Hij schudde Fortin bras hartelijk de hand. Dit is het treurige einde, mon vieux Daniel, van een leven, dat zeer tragisch was, maar met voldoening kun je terugzien op je langdurige toewijding en teederheid.. Clothilde Robineau schudde al snuffelend het hoofd. Ik zie niet veel teekenen van die twee hoedanigheden. Je verwijten, Clothilde, zijn even juist als de troostwoorden van Gaspard edelmoe dig zijn, zei Fortinbras. Ik ben blij dat je dit erkent, want jij bent het die mijn ongelukkige zuster in deze ellende heeft gebracht. Fortinbras gaf hierop geen antwoord. Le vens als het zijne moet men begrijpen cn vergeven, zooaïs Bigourdin gedaan had. Niets, wat hij ook zeggen kon, zou den toorn van Clothilde verzachten, den toorn, dien hij had opgewekt door met haar zuster te trouwen. En of men al pleitte, dat de ver kwisting van zijn vrouw en haar onmatig heid hem had gedreven tot het knoeien met andersmans geld (geld, eerlijk terugbetaald, maar toch een tijdlang onrechtmatig ge bruikt), waardoor hij van de advocaten-rol in Engeland was geschrapt en het land in oneer had moeten verlaten, antwoordde zij, dat als hij niet zoo'n neiging had gehad voor geestrijke dranken en niet zooveel theaters en restaurants bezocht had, Cecile sober en arbeidzaam zou zijn gebleven, zoo als zij zelve cn Gaspard. Fortinbras erkende: ik ben de schuldige en hij kikte niet van de laatste jaren van onaf gebroken worsteling. Waarom ook? Dade lijk na de begrafenis van Cecile zou Clothil de voor altijd uit zijn leven verdwijnen. Bi gourdin wist van zijn berouw, van de ver schrikking aan zijn huiselijken haard, van het blok aan zijn been, dat hem belette hoo- ger te stijgen, cn hem al lager en lager trok. Maar zelfs Bigourdin, die de laatste tien ja ren niet in Parijs was geweest, had niet ge realiseerd, tot welke diepe armoede Fortin bras en zijn zuster waren vervalien. Zijn laatste bezoek bij hen was pijnlijk geweest. Een dronken, slordige gastvrouw was zijn zuster toen geweest. Maar zij woonden des tijds op een goed appartement in Auteuil. In den salon lag een knap karpet op den vloer; de meubels waren netjes en de goud bronzen klok op den schoorsteenmantel en de platen aan den wand waren nog uit hun ne woning in Londen. Hoe waren ze tot deze ellende vervallen? Ilij huiverde van koude cn onbehagelijkheid. Fortinbras wendde geen gastvrijheidvvoor. Al had hij een rijk maal kunnen aanbieden, zou toch iedere bete, dat voelde hij, een steen zijn geworden onder de ijskoude blik ken van Clothilde. Beide mannen stonden tegelijkertijd op, zich verheugende vrij te zijn. Zp gingen uit, namen de eerste de beste bus en tra den een restaurant binnen, dicht bij de Rue St. Jacquet Mon vieux Daniel, zei Bigourdin, toen beiden gezeten waren, vertel me nu eens eerlijk, want ik begrijp het niet, hoe kom je in dezen ellendigen toestand? Fortinbras glimlachte droevig. Je verdient weinig met van het Fransch in het Engelsch te vertalen en ge luk te bezorgen aan de jeugd. Maar Bigourdin aarzelde je hebt toch ook andei'e bronnen van inkomsten, wel niet veel opleverend, maar toch altijd iets. Wat bedoel je? vroeg Fortinbras. Je w«et dat Cecile in vijf jaar haar bruidschat heeft verteerd en een massa schulden heeft gemaakt. Alles, wat ik bezat, maakte Ik te gelde om niet in dc gevangenis te komen. Van haar vader heeft ze niets geërfd. We moesten dus leven van mijn wisselvallige verdiensten Bigourdin, met beide armen op de tafel leunende, wreef over zijn stoppelig haar, terwijl hij Fortinbras steeds aankeek. Sinds die rampspoedige gebeurtenis, toen je naar Frankrijk terugkeerde, heeft Cecile toch haar eigen inkomen gehad. Gaspard, je droomt. Waar zou dat in komen vandaan zijn gekonjen? Van mij, parbleu! riep Bigourdin. Ik heb altijd mijns vaders testament onrecht vaardig gevonden. Cecile had haar deel moeten hebben. Toen ik dacht, dat zij bij stand noodig had, heb ik met zijn zaak waarnemer afgesproken, met Maltre Dupuy, 33 Rue des Augustins, om haar jaarlijks vijfduizend francs in maandelijksche ter mijnen uit te betalen en ik weet sacre- bleu dat het uitbetaald is. (Wordt vervolgd). O

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5