MODERNE SALONBANK, zeer apart model 145.00 IN MASSA'S SLIJTERIJ KEUKENKASTEN DE „PASSIEVE HOUDING" VAN MIN. VERSCHUUR DRIE JEUGDIGE BOEFJES GEARRESTEERD Horlogemaker als heler NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 NIEUWE MODELLEN DE PREMIES VOOR HET PENSIOENFONDS ROEIBOOT OVERVAREN A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 HUMORHOEKJE mr: De vragen van den heer Drop inzake de kwestie Ver schuur :Kan beantwoord Op de vragen van den heer Drop in ver band met de door Staatsraad mr. J. B. Kan gestaakte bemiddelingspogingen in het be lang van het Visscherijbedrijf te IJmuiden. I. Indien juist is, dat Staatsraad Mr. J. B. Kan aan den burgemeester van Velzen heeft bericht, dat hij zich wegens de pas sieve houding van Minister Verschuur niet langer kon belasten met bemiddelingspo gingen, in het belang van het Vissoherijbe- drijf te IJmuiden, welke feiten en omstan digheden hebben Mr. Kan dan aanleiding kunnen geven om te gewagen van een „passieve houding" van den Minister? II. Wil de Minister mededeelen, wat het re sultaat is geweest van de besprekingen, die Mr. Kan op Maandag 13 Juni 1932 met belanghebbenden bij het Visscherijbedrijf heeft gevoerd, of dit resultaat ter kenni6 van den Minister is gekomen in den vorm van bepaalde voorstellen en op welken da tum, alsmede wat het standpunt der Re geering tegenover godane voorstellen is ge weest en of van haar zelf maatregelen zijn te verwachten? luidt het antwoord van den heer Ver schuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid: I. Van den brief van Staatsraad mr. J. B Kan aan den burgemeester van Velzen heeft de ondergeteekende geen inzage ge had. Wel heeft hij zelf dd. 7 Juli een brief ontvangen van Staatsraad mr. J. B. Kan. waarin deze mededeelt zich terug te trek ken, omdat hij op zijn 6poedvoorstellen geen reactie mocht ontwaren, zijn positie tegenover betrokken onaangenaam werd en hij uit het zwijgen van den ondergetee kende afleidde, dat de Minister zich met de voorgestelde maatregelen niet kon ver eenigen. II. degedeeld, dat wanneer de werkgevers af- vijzend zouden blijven staan tegenover deze zaak zij moeten rekenen op een con flict. Bij herhaling is aan de werkgevers om een ontwerp gevraagd voor een collec tief arbeidscontract cn ofschoon de be stuursleden hiertegenover niet onwillig staan, komt men in de ledenvergaderingen niet tot resultaat, zoodat de arbeidersbon den ongeduldig worden. Besloten is nu den werkgevers alsnog 'gelegenheid te geven om te vergaderen. 16 er op Zaterdag 20 Augustus geen toe zegging dat zij een definitieve regeling willen treffen, of geen arbitrage wenschen te aanvaarden, dan kan op elk gunstig oogenblik de staking worden verwacht In de gemeente Zaamslag en Axel. Er zouden naar schatting een zes A zevenhonderd landarbeiders bij betrokken zijn. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. TeL 292 Op Maandag 13 Juni 1932 heeft Staats raad mr. Kan besprekingen gevoerd met belangstellenden bij het visscherijbedrijf, nadat de ondergeteekende hem had verzocht te willen nagaan, welke middelen zouden kunnen worden aangewend ter bestrijding van de groote moeilijkheden, waarin het trawlvisscherijbedrijf te IJmuiden ver keert Het verzoek van den ondergeteeken de aan mr. Kan was het gevolg van een gemeenschappelijk verzoek van bij het vis scherijbedrijf betrokken groepen om zulk een onderzoek te doen instellen, terwijl men mr. Kan noemde als dengene wien het onderzoek ware toe te vertrouwen. Op den dag van de conferentie deed mr. Kan ver slag. Daarin werden voorstellen geformu leerd: a. de bestaande steunregeling zooveel mogelijk te vervangen door bevordering van het gewone werk, n.l. door garantie van een minimum besomming, gelijk aan de kosten van de exploitatie der schepen,- b. den in verschillende gemeenten gege ven steun deels te vervangen door giften in natura, met name van visch. Daarnaast werden handelspolitieke maat regelen aanbevolen, met name verhooging van het in Frankrijk toegelaten contingent en vergemakkelijking van betaling wegens geleverde artikelen door Duitschland. Om zijn houding tegenover de gedane voorstellen te bepalen, heeft de ondergetee kende met de afdeeling Visscherijen van zijn Departement nagegaan of het onder zoek niet diende geleid te worden in een andere richting. Dientengevolge had een der hoofdambtenaren, vóórdat mr. Kan zich terugtrok, opdracht zich mondeling daar over met mr. Kan te verstaan. Immers, de moeilijkheden, welke in het visscherijbe drijf bestaan, zijn voor een deel van inter nen aard en het zijn juist die moeilijkhe den, welke zonder medewerking van het buitenland voor oplossing in aanmerking kunnen komen. De moeilijkheden immers, welke te IJmuiden bestaan, zijn van tweeërlei aard die, welke haar grond hebben in minder goede toestanden bij het bedrijf zelf, en die, welke van buitenaf komen. De eerste worden onderzocht door een commissie, door den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw dd. 18 Juli 1931 inge 6teld, cn werkende onder voorzitterschap van den gewezen burgemeester Rijkens. Van het onderzoek door die commissie moet hte resultaat worden afgewacht Overweging verdiende de vraag, of reeds nu, in afwachting van het rapport, interne verbeteringen in het bedrijf kunnen wor den aangebracht. Vervolgens zijn er de moeilijkheden, ons door het buitenland ten aanzien van den afzet in den weg gelegd. Hieraan wordt, en niet alleen voor visch, voortdurend en met kracht gewerkt Nog onlangs is ten aanzien van België een nie onbevredigend resultaat verkregen. Het behoeft echter geen betoog, dat hier geval voor geval moet worden behandeld en dat de uitslag met name afhangt van de hou ding van buitenlandsche Regeeringen. CONFLICT MET DE LANDBOUWERS IN OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Dreigement met staking. Axel, 15 Aug. Zaterdag had te Axel een 6poedconferentie plaats tueschen het be stuur van den Ring Oost Zeeuwscb-Vlaan deren van den Christ Boeren- en Tuinders bond en de Hoofdbesturen van de drie Landarbeidersbonden (Chr., R.K., en Neu trale) ter bespreking van een collectieve arbeidsovereenkomst. Door de Landarbeidersbonden werd me Ze hebben bekend zich aan verschil lende inbraken en gevallen van straatroof te hebben schuldig gemaakt 's-Gravenhage, 15 Aug. Naar wij ver nemen is de politie er dezer dagen in ge slaagd klaarheid te brengen in een aantal geruchtmakende zaken van diefstal en straatroof, die in den loop der laatste maanden in de residentie hebben plaats gehad. Op 8 Juli j.l. werd door een rechercheur bij een horlogemaker in Scheveningen, een partij gouden voorwerpen in beslag geno men, welke afkomstig waren van een in braak, eenigen tijd daarvoor in Schevenin- gen gepleegd. De rechercheur kwam in het bezit van enkele aanwijzingen omtrent den persoon die de voorwerpen te koop had aangeboden en hij slaagde er in nog dien zelfden dag een 17-jarigen scholier, J. v. d. M. genaamd, wonende te Scheveningen te nrresteeren. De jongen werd aan een scherp verhoor onderworpen en al spoedig bekende hij bij den bewusten inbraak betrokken te zijn geweest en de gestolen voorwerpen aan den horlogemaker te hebben verkocht. Zijn verklaringen leidden tot twee ande re arrestaties, n.l. die van den 19-jarigen tasschenmaker H. A. V. en van den 24-jari gen kantoorbediende H. L. R., beiden wo nende te Scheveningen. Het onderzoek toonde voorts aan, dat de horlogemaker zich in verschillende geval len aan heling had schuldig gemaakt, zoo dat den volgenden dag de recherche er toe overging hem eveneens te arresteeren. De aangehoudenen bekenden en hierme de was de bewuste inbraak in een villa aan den Belvedèreweg opgehelderd. Voor de arrestanten was de zaak echter hiermee niet afgeloopen, want toen de po litie aan het zoeken ging, kwam het een oor het ander aan het licht. Niet minder dan vijf belangrijke inbra ken zijn opgehelderd. Op 14 Juni werd ingebroken in een huis aan den Kweekerijweg, tijdens afwezigheid der bewoners. Een geldkistje met 300.- aan goud geld werd gestalen. Op 7 Mei werd in de Nieuwe Parklaan ingebroken en verschillende waardevolle voorwerpen gestolen. Op 2-4 April werd ingebroken in de Stad houderslaan en een groote partij sieraden gestolen. Op 27 April werd ingebroken in een villa aan den Badhuisweg en verschillende klei nere voorwerpen uitvreemd. Op 21 April werd ingebroken in een huis aan den Nieuwen Duinweg, waar voor ruim f 2000.aan gouden en zilveren voorwer pen werd gestolen. De drie aangehoudenen hebben bekend zich aan al deze inbraken te hebben schul dig gemaakt. In combinatie hebben zij deze diefstallen gepleegd, alles meenemende uit de huizen wat van hun gading was. Voor de beide oudsten van de arrestanten was de zaak hiermee nog niet tén einde. Zij hebben bekend zich schuldig gemaakt te hebben aan eenige gevallen van straat roof. Op 5 Januari werd op de Laan Lyon van Cattenburch een dame een taschje ont rukt, op 23 Januari in de Godenhovenstraat een dame een tasch met 1820.en op 19 Maart in de van Nijerodestraat even eens een dame, een taschje met kleine voorwerpen. Een groot aantal misdrijven is hiermede dus opgehelderd. Zoowel de drie jongelui als de horloge maker zijn in het Huis van Bewaring in gesloten. Het onderzoek in deze omvangrijke zaak is eerst dezer dagen geëindigd. A.s. WOENSDAG 12—4 uur wederom „VOLKS VISCHDAG". 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje! IJm. Vischh. Utrechtschestraat 40. „Het gesprek van den dag". Verlaging gevraagd voor de na 1 Juli 1922 aangestelde ambtenaren De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft zich gewend tot den minister van Financiën met een adres, waarin de geldelijke verplichtingen van de overheids lichamen aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds worden behandeld. Adressante wijst erop, dat het tekort in het Pensioenfonds op 1 Juli 1922 werd ge steld op rond 254 millioen, terwijl dit te kort van de tweede balans op 31 December 1927 was teruggeloopen tot rond 216 mil lioen. Deze gunstige uitkomst is een gevolg hier van, dat de openbare lichamen voor de na 1 Juli 1922 aangestelde ambtenaren een bij drage in het pensioenfonds storten, welk? ver uitgaat boven het bedrag, dat noodig is voor dekking van de werkelijke risico's. In de eerste balans werd dan ook reeds ge constateerd, dat de premie ad 15H pet. te hoog was. De vereeniging v^ijst er, verder op, dat de in de eerste balans uitgesproken meening, dat voor de nieuw aangestelden met een premie van 7.82 pet. voor het ambtenaren- pensioen kan worden volstaan, in de tweede balans feitelijk bevestiging vindt, daar die percentages niet worden weersproken. Adressante verzoekt daarom den minister zulk een verlaging van de premie voor het eigen- en voor het gszinspensioen voor de na 1 Juli 1922 aangestelde ambtenaren in ernstige overweging te nemen. En nu de ge meenten weldra staan voor de behandeling van de begrooting voor 1933, zou de ver eeniging het van heel veel belang achten, indien spoedig tot zulk een verlaging kon worden overgegaan. VALLEN TUINBOUWBEDRIJVEN ONDER DE CRISISPACHTWET? Oordeel van minister Donner gevraagd. De volgende vragen heeft het lid der Tweede Kamer de heer Van de Bilt gericht tot den minister van Justitie: 1. Is het juist dat de kantonrechter te Haarlem bij een beschikking van 28 Juli, zich onbevoegd heeft verklaard kennis te nemen van een verzoekschrift, ingediend door een pachter teneinde op grond van het bepaalde in de Crisispachtwet 1932 om gedeeltelijke ontheffing der pachtsom te be komen, en wel omdat de aanvrage een per ceel tuingrond betrof? 2. Is de minister ook van oordeel dat de Crisispachtwet niet geldt voor de tuin bouwbedrijven, zooals de bovengenoemde kantonrechter bij zijn decisie meende? 3. Wil de minister in geval hij meent dat de tuinbouwbedrijven wel onder genoemde wet vallen daarvan den kantonrechters doen blijken? NA HET KOPEREN FEEST. Onaangenaam ontwaken. Rotterdam, 15 Aug. Het echtpaar B. te Delfshaven vierde Zaterdag feest-, een ge noeglijk bruiloftsfeest. Groot was het aan tal gasten niet, dat ter gelegenheid van dit 12Vi-jarig huwelijksfeest was gekomen om met de familie B. het heugelijk feit' te her denken, maar ook met negen menschen kan de „stemming" komen. En die was er zeker. Eerst om halfdrie vannacht werd het feest beëindigd. Nog even werd er nage praat over koetjes en kalfjes en toen ging men slapen. Hoe onaangenaam was echter de gewaarwording van twee feestgangers, die bij het opstaan gistermorgen allerlei waardevolle voorwerpen misten. Eenige gouden ringen, een gouden broche, een armband, een horloge met gouden ketting, een fraaie gouden schakelketting, dat alles was verdwenen van de plaats waar het eenige uren te voren was neergelegd. Spo ren van inbraak waren niet te vinden. Mietje keek Pietje en Pietje keek Mietje aan, maar wie zou men van dezen diefstal kunnen verdenken. Het eind van het liedje was, dat men de politie waarschuwde, die thans zal trachten dezen diefstal op te hel deren. (Telegraaf). NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Algemeene vergadering te Breda. Den Haag, 15 Aug. De Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadig heid zal op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Sep tember a.6. te Breda een algemeene verga dering houden. Op den eersten dag zullen in behandeling komen prae-adviezen, uitgebracht door Dr. J. H. Adriani, secretaris van den Armen raad te Utrechtsen Mr. H. L. M. H. Sark, secretaris van denArmenraad te 's-Gra venhage, over het onderwerp: „Is het wen- schelijk en mogelijk het instituut der Ar menraden dienstbaar te maken voor het gcheele land?" Op den tweeden dag zal een bezoek wor den gebracht aan de Rijksweldadigheids- koloniën te Merxplas (België) en aan eeni ge instellingen ter plaatse. De bovengenoemde prac-adviezen zullen dezer dagen in druk verschijnen als no, LIV van de Geschriften der Vereeniging. HET WERELDSTRIJDCONGRES TEGEN DEN OORLOG De voorloopig vastgestelde agenda 2000 gedelegeerden naar Amsterdam VIII. Een Conferentie van Leden van Sportvereenigingen. In totaal zullen ongeveer 2000 gedelegeer den naar Amsterdam komen; uit alle lan den van Europa, uit Amerika, uit Azië en Zuid-Amerika. Voor het logies van deze gedelegeerden zal door het Congresbureau een oproep worden gepubliceerd om gast vrijheid aan de gedelegeerden te verschaf fen. Onder diegenen, die het congres zullen bezoeken, noemen wij nog: de Wed. Sun Jat Sen; Kathe Kollwitz; Sen Katajama; Albert Einstein; Henri Barbusse; Romain Rolland; Theodore Dreiser; Upton Sinclair; John Dos Passos en Maxim Gorki. Het Internationaal Wereldstrijdcongres tegen den Oorlog wordt op 27 en 28 Augus tus in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam ge houden. Op 26 Augustus wordt te Amsterdam een zitting gehouden van het uitgebreid Initia tief Comité, dat het congres bijeenroept. Buiten de leden van bet comité zullen daar bij vertegenwoordigers van de nationale co- mité's bijeen zijn. De agenda van het congres is voorloopig als volgt samengesteld: 1. Het dreigend gevaar van een imperia listische wereldoorlog en zijn nationale en internationale bestrijding. 2. Aanname van een manifest. 3. Verkiezing van een Internationaal Bu reau, dat de actie tegen den oorlog verder voort zal zetten. De hoofdreferent van het congres zal zijn Henri Barbusse, die reeds eenige dagen voor het congres te Amsterdam zal aanko men. Op 28 en 29 Augustus zullen de volgende Internationale conferenties plaats vinden. 1. Internationaal congres van de Interna tionale van Oud-Strijüers en Oorlogsslacht offers (I.A.C.). Bijeengeroepen door het Presidium der Internationale, Henri Barbusse, Hugo Graf, Fritz Schnellbacher, Franz Weidemann, Anna Woioki. II. Eerste Internationale Conferentie van Studenten tegen den Oorlog. Adhaesiebetuigingen en opgaven van deelname zijn ontvangen van: 557 Fransche studenten, de linksche groep van de Latein- Amerikaansche studenten Unie in Parijs; de roode studentengroepen in Duitschland; Studenten-Anti - Oorlogs - Comité Holland (groepen en personen uit Amsterdam, Delft, Leiden, Utrecht, Gent, Leuven, Antwerpen, de oppositiegroep der Chineesche 6tuden- tenvereeniging en der Perhimpoean Indo nesia); Litauen, Belgié, Zwitserland, Grie kenland, Bulgarije, Macedonië, Zuid-Ame rika, Engeland, U.S.S.R., Perzié, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Spanje. III. Internationale Juristenconferentie. Bijeengeroepen door de Internationale Ju risten-Vereeniging. IV. Internationale Conferentie van Schrij vers. Bijeengeroepen door de Internationale van Revolutionnaire schrijvers. V. Internationale Artsenconferentie tegen den Oorlog. Bijeengeroepen door een inter nationaal Artsen-comité, bestaande uit: prof. dr. Arthur Biedl, Praag; Prof. Piek, Koningsberg; dr. Felix Bönheim, Berlijn prof. dr. Alfred Kantorowicz, Bonn; prof. Sigmund Freud, Weenen en anderen. Het Hollandsch Comité bestaat uit: dr. J. van Breemen, dr. Heybroek, dr. van der Plaats, G. van Dam, D. Schrijver, K. J. Sneijders de Vogel, Mevr. dr. Schrijver Hertzberger cn D. Kolkman, arts, Waal straat 43, Amsterdam, secretaris. VI. Internationaal Vrouwencongres tegen den Oorlog. Bijeengeroepen door het Inter nationaal Vrouwen-comité tegen den oor log, waaraan tot nog toe meedoen plm. 30 vrouwenorganisaties en eenige honderden personen. Wij noemen hier: Internationale Vrou wenliga voor Vrede en Vrijheid; Bund für Mutterschutz, Berlijn; Liga für Mutter- schutz; Bund für Mutterschutz und Sexual- reform; Weltfriedensbund für Mutter und Erzieherinncn Frieden6kartell, Berlijn Frauenkomitee der Liga für Menschen- rechte; Kathe Kollwitz, dr. Helène Stócker, Klara Viebig; Frau Lehmann-Russbüldt, Klara Zetkin; Ruth Baker-Day, Californië, VII. Een Internationale Boerenconferen tie. Een ongeval te Heerenveen, dat zonder ongelukken afliep Heerenveen, 15 Aug. De familie Scheepstra, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, zou met de schoonmoeder van den heer S. en twee kinderen een dagje op het water doorbrengen. Nog maar net was men te ongeveer 8 uur met een roeiboot in de Heerensloot vertrokken, of van de richting Heerenveen naderde de motorboot van den heer U. de J. In plaats van rechts te passeeren, voer de motorboot recht op de roeiboot aan, met het gevolg dat deze werd overvaren en onmiddellijk zonk. Van de inzittenden geraakten zes in de zeer diepe sloot, terwijl een der meisjes op een schip wist over te springen. De moeder van den heer S. en zijn echt- genoote wisten zich aan de motorboot vast te grijpen, maar van de drie kleine kinde ern van 3, 4 en 5 jaar waren twee reeds in de diepte verdwenen. De heer S. mocht het genoegen smaken de oudste te grijpen en aan een schipper over te reiken, terwijl de heer Wind, die het ongeluk hoorde gebeu ren, uit huis kwam snellen, gekleed te water sprong en een tweede kind op het droge bracht. Het derde van de kinderen, dat reeds eenigszins onder de motorboot was geraakt, werd eveneens door den heer S. op het droge gebracht, terwijl eenige an dere personen, die te hulp gesneld waren, de moeder en echtgenoote op den wal brachten. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. Omtrent de oorzaak van het onge val vernemen wij, dat de heer De J. zijn motorboot nog maar pas had. Het sturen van de boot geschiedde eerst op meer ouderwetsche wijze met een helmhout, doch nu had hij een motorstuur aangebracht, waardoor hij in de war was geraakt. In plaats van af te sturen had hij recht op de roeiboot aangestuurd. (Telegraaf). 5 PCT. NEDERLANDSCHE STAATS- LEENING 1932. EERSTE LEENING. Verwisseling der recepissen. Den Haag, 15 Aug. De Minister van Financiën maakt bekend, dat de gelegen heid tot verwisseling van de recepissen der 5 pCt. Staatsleening 1932 Eerste leening, ter verkrijging van de definitieve obliga- tien wordt opengesteld vanaf Maandag 22 Augustus a.s. bij het kantoor van in schrijving aan den voet der recepissen ver meld. De recepissen moeten worden vermeld op een nummer nota. De inlevering kan plaats hebben tus- schen 9 en 12 uur op alle werkdagen, be halve des Zaterdags. Dq, afgifte der obligaties zal uiterlijk drie werkdagen inlevering der recepissen geschieden. AFVLOEIING BIJ DEFENSIE. Door reorganisatie bij het departement van defensie zullen met ingang van 1 Jan. a.s. een 20-tal hoogere en lagere ambtenaren afvloeien, met toekenning van wachtgeld, en een tweetal worden gepensionneerd wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. WIJ BIEDEN U STEEDS HET NIEUWSTE BEZICHTIGT DE ETALAGE BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS HET VERKEER MET DE FRIESCHE EILANDEN. Het lid der Tweede Kamer de heer Kee stra, heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Waterstaat: Is de minister bereid, voor het verkrijgen van een goed overzicht van de lusten en lasten, die het Rijk heeft van het verkeer van en naar de Friesche eilanden, en van de vestiging van het verblijf aldaar van vastelandbewoners, een opgave te verstrek ken van: A. de „groote sommen, uitgegeven voor de noodzakelijke verbeteringen van de veer- dammen nabij Nes en Holwerd", waarvan sprake is in het antwoord, op vragen no. 257; B. de uitgaven, door het Rijk gedaan voor het onderhoud van de veerbooten, voor politietoezicht en contróle en voor andere doeleinden ten behoeve van den veerdienst op Ameland en op Schiermonnikoog (ge specificeerd, voor elk eiland); C. de voordeelen die het Rijk geniet. Ie. wegens verpachting van de veerdien sten op dio eilanden; 2e. wegens erfpacht van domeingronden, een en ander voor elk eiland afzonderlijk. Jeugdig en doortastend bezoeker (juist aangekomen in een zeebadplaats). Zie je dat knappe meisje Wel, volg haar taxi, en waar zij in trekt, daar wil ik in trekken. Taxi-chauffeur Ja meneer, kleinigheid, ik ken haar, ze is verpleegster in het zenuw lijdersgesticht alhier. (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6