Omtrek PENNINGEN INPLAATS VAN GULDENS Het gevaar van het auto- matenstelsel DREIGENDE OPHEFFING EENER TRAMLIJN Actie te den Haag Onze Postvliegers onderweg KOLONEL OUDENDIJK Hilversumsch jongmensch op heeterdaad betrapt te Amsterdam Amsterdam, 14 Aug. Dat van het stelsel van verkoop door middel van auto maten door een bepaald slag menschen, die het met de eerlijkheid niet te nauw nemen, soms op schromelijke wijze misbruik wordt gemaakt, is in den nacht van Zaterdag op Zondag wear eens opnieuw gebleken. De banketbakker J. van Elk, die een zaak heeft op den hoek van den Amsteldijk en Jozef Israelskade, heeft sinds kort bij zijn winkel aan den openbaren weg een groote automaat doen plaatsen, welke na sluitings tijd het publiek gelegenheid geeft, zich door het inwerpen van een kwartje of een gul den in de daarvoor bestemde gleuven van een versnapering te voorzien. De vakken, waar men een gulden moet inwerpen, zijn zóó ingericht, dat men met de versnapering het wisselgeld terug ontvangt (Op welke ingenieuse wijze dit geschiedt meldt onze berichtgever niet. Vermoedelijk menschen- handen in het spel? Red.). De heer Van Elk nu had de onaangename ervaring opgedaan, dat hij bij het ledigen van de geldreservoirs der automaat, meermalen in plaats van een gulden, één of meer waarde- looze penningen van dezelfde grootte en dikte vond. Dit had hem doen besluiten een oog in het zeil te houden, als gevolg waar van hij zich ook Zaterdag op den laten avond verdekt had opgesteld. Omstreeks twaalf uur of kort na twaalven bemerkte hij dat een jongeman, die door zijn gedragingen den argwaan van den banketbakker opwek te, zich bij de automaat ophield, terwijl een jonger persoon op eenigen afstand bleef staan. De jong3man in kwestie deed twee maal achtereen in twee z.g. guldengleuven een voorwerp dat niet de glans van zilver hadDe automaat werkte niettemin prompt en mét de uitverkoren versnaperin gen stelde het jongmensch zich in het bezit van het zich daarbij bevindende wisselgeld. Toen hij voor de derde maal een zelfde voorwerp in een der gleuven deed verdwij nen achtte de kloeke banketbakker het oogenblik gekomen om in te grijpen. Hij kwam plotseling voor het front en greep het zich van geen gevaar bewuste jongmensch in den kraag en hield hem ge vangen, totdat de inmiddels gewaarschuwde politie van het bureau Pieter Aertszstraat den arrestant overnam en naar het bureau geleidde. Er was toen reeds geconstateerd dat hij zich met behulp van waardeloos penningen een in haar soort waardevolle buit had toegeëigend. De jongere persoon, die op eenigen afstand had toegekeken, had zich bij het zien van den slechten afloop van het avontuur ijlings uit de voeten gemaakt. De arrestant bleek te zijn een 22-jarige in woner van Hilversum. Bij zijn verhoor door de politie heeft hij medegedeeld, dat hij kans had gezien in genoemde gemeente een zeven tal penningen van dezelfde grootte en dikte als van een gulden op de kop te tikken. Zijn neefje de jongen, die in zijn gezelschap was een Amsterdammer van 16 of 17 jaar, was met het bestaan van zulke pen ningen bekend en had hem, naar zijn bewe ren, er toe aangezet om deze voorwerpen in een automaat te probeeren. Gisteravond waren beide in het Lunapark te Diemen ge weest en, daarvan teruggekeerd, had hij, langs den Amsteldijk komende, de verzoe king niet kunnen weerstaan om bij de be wuste automaat zijn slag te slaan. De arres tant is den geheelen nacht op het bureau in arrest gebleven. Naar wij vernamen zou het neefje, wiens adres door den dader was opgegeven, van daag door de politie worden aangehouden om gehoord te worden. In den loop van don middag is de dader, nadat proces-verbaal was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. Het eigenaardige van het geval is, dat hij naar alle waarschijnlijkheid niet. alleen wegens diefstal van de versnaperingen, maar ook wegens diefstal van geld, in casu het wisselgeld, zal worden vervolgd. Moch ten zijn verklaringen op waarheid blijken te berusten, dan zal deze voor zijn aandeel in de zaak met de kinderrechter kennis maken. Uiteraard kon hij nog niet ingaan op détails van zijn werk. De verschillende ge gevens moesten nog nader worden uitge werkt. In het geheel zijn 64 waarnemingen gedaan, welke gecombineerd werden met echoloodingen. Op het traject van Ponta Delgada naar Funchal, welke reis 12 dagen heeft geduurd, is niet minder dan 31 keer gedoken, wat wellicht een record betee- kent. Het spreekt vanzelf dat dit alles veel van de bemanning vergt. De diepteverhoudingen in het gebied ton Z.W. van de Azoren werden geheel anders bevonden dan op de kaarten 6taat aange geven. Zoo werd bemerkt, dat een rug 1000 M. onder dno zeespiegel lag, in plaats van 3000 M., zooals de kaarten vermeldden. De professor deelde nog mede, dat deze tocht waarschijnlijk ook resultaten zal op leveren betreffende het vraagstuk van het verloren gegano mythische land Atlantis Buitengewone algemeene verga: dering der Spoorweg Mij. Z wolleBlokzijl OVERREDEN. Eist (Geld.), 15 Augustus. Hedenavond is de garagehouder De Rooy uit Bloemen- daal, die met een gezelschap huiswaarts keerde, toen hij op den Rijksweg voor een auto heenliep door een passeerende vracht auto van Rollema uit Den Haag gegrepen. De man werd ernstig gewond aan het lin kerbeen en het hoofd. Na ter plaatse door Dr. Zeidner te zijn verbonden, is hij naar het St. Elisabeth-ziekenhui6 te Arnhem overgebracht. DE O 13 TE NIEUWEDIfiP TERUG. Het onderzoek van prof. Vening Meinesz. Zondagochtend is Hr. Ms. onderzeeboot O. 13, aan boord waarvan prof. Vening Meinesz zijn onderzoek in opdracht van de Rijkscommisie voor Graadmeting heeft verricht, in de haven van Nieuwediep te ruggekeerd. Prof. Vening Meinesz heeft aan een ver slaggevers van de Ct. het N. v. d. D. mede gedeeld, dat de tocht een zeer gunstig re sultaat had gehad. De uitkomsten hebben de verwachtingen overtroffen en dit is mede te danken aan de medewerking van de geheele bemanning. Vooral over de me dewerking van den commandant, den heer Rouwenhorst, liet de heer Vening Meinesz zich zeer waardeerend uit, evenals over de andere officieren. Zaterdagmorgen is te Zwolle een buiten gewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Spoorweg-Mij. Zwolle Blokzijl gehouden, waar de dreigende op heffing der tramlijn Zwolle—Blokzijl ter sprake is gekomen. Aan h£t verslag dier vergadering, dat wij in de Zwolsche Crt. aantreffen, ontleencn wij het volgende: Na opening door den voorzitter kreeg de heer Oprei, burgemeester van Zwartsluis, namens het college van commissarissen het woord, die als zijn meening te kennen gaf, dat een autobusdiènst de tram niet vervan gen kan, vooral met het oog op den smal- len, bochtigen dijk, waarover 't vervoer ge deeltelijk plaats vindt. Commissarissen hebben zich, toen het wetsontwerp tot naasting bekend werd, ge haast om zich tot den Minister van Water staat te wenden. Zij hebben uiteengezet, dat alleen door het instandhouden der tramlijn de belangen van den N. W.-hoek behoorlijk gediend zouden kunnen worden. Tevens heeft men de kwestie van opheffing inmid dels juridisch laten onderzoeken. Verder is een bezoek afgelegd bij de N. S., waarbij met de directie over de zaak is ge sproken. Commissarissen hadden verwacht nader te worden ingelicht over de plannen tot exploitatie. In dit opzicht zijn ze te leurgesteld, zoodat zo geen inlichtingen over den stand van zaken zullen kunnen doen. Het zwaartepunt van de actie moet vol gens spr. niet worden gevoerd naar Utrecht, doch verlegd naar Den Haag. Het is de bedoeling der commissarissen voor te stellen in dje richting alles te doen. Veel positiefs is er niet te zeggen. Het is het ernstige voornemen van commissaris sen om diligent te blijven en strijd te voe ren tot het bittere einde. De heer J. Willinge Gratama zegt in aan sluiting van het gesprokene door den heer Oprei, dat het Prov. bestuur van Overijsel reeds heeft geantwoord, dat het voortbe staan der N. V. door hen wordt toege juicht. Ook door de K. v. K. te Zwolle en in beginsel door de K. v. K. te Meppel is gaarne medewerking toegezegd. Alleen de laatste wil graag cijfers hebben. Het blijkt dus dat van alle kanten in deze sterk mede werking is te verwachten. De Min. van Waterstaat is in Maart 1932 op de hoogte gebracht van het belang van het voortbestaan van den dienst. Men heeft zich in Den Haag aan het schrijven niet veel gestoord. Volgens spr. zal het niet al leen noodig zijn om brieven te schrijven, doch verdere actie te voeren. Volgens spr. wil men te Den Haag, dat de tekorten op de spoorwegen weggewerkt worden. Hoe, daar moeten de spoorwegen zelf maar voor zorgen! De afgelegen streken van het land, die met veel opoffering en moeite zich een baan hebben gebroken naar het centrum worden nu door de maatregelen van Den Haag weer in hun vroeger isolement terug gedrongen. Laat men eensgezind dus als N. V. en vooral als streek, optrekken tegen deze houding. MARINE-MUTATIES. Bij beschikking van den minister van dofensie zijn de volgende mutaties gelast: met 22 dezer: luitenant ter zee 2de klasse J. A. M. van der Brugh is geplaatst bij de marinekazerne te Willemsoord: met 1 September: kapitein-luitenant ter zee J. B. H. Blom is eervol onthevon van het bevel over Hr. Ms. Nautilus en ge plaatst in het commandemcnt der marine te Willemsoord: luitenant ter zee 1ste klasse L. F. Klaas- scn is belast met het bevel over Hr. Ms. Nautilus; luitenant ter zee 1ste klasse J. G. van den Berg is geplaatst bij de onderzeedienst- kazerne te Willemsoord als 1ste officier; luitenant ter zee 1ste klasse L. G. L. van dor Kun is geplaatst bij het departement van defensie; de officier van den marinestoomvaart dienst 1ste klasse C. F. J. Heitz, dienende aan boord Hr. Ms. Van Speyk, is ter be schikking gesteld; de officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse A. Hoogkamer is geplaatst bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord; met 3 September: de officier van den marinestoomvaartdienst 2de klasse J. H. van de Laar is geplaatst aan boord van Hr. Ms. Z 5. WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK OP MALOITZ Een zeldzaam type van echte helderziendheid Verrassende resultaten De bekende Maloitz heeft besloten, zijn gaven aan een wetenschappelijk onderzoek te onderwerpen. Dit is Donderdagmiddag ten huize van dr. Dietz to Den Haag en in tegenwoordig heid van dr. J. M. van der Spek begonnen, Het onderzoek ging hoofdzakelijk over het z.g. blindlezen. Dr. Dietz had voor het noodige materiaal gezorgd, door aanschaf fing van papier in verschillende kleuren, kaarten en gekleurde voorwerpen. Maloitz verscheen precies op tijd. Hij verklaarde zich niet bijzonder goed te voe len, maar hij had, om geen verkeerden schijn te wekken, niet willen afschrijven. Om bij deze temperatuur het verbinden van de oogen te vermijden, had dr. Dietz de volgende methode bedacht: Maloitz werd gezet in de achterkamer der suite, in de verbinding van de beide kamers was een ondoorzichtbaar gordijn gespannen. Voor Maloitz werd een tafeltje geplaatst, en daarop kwam het papier te liggen. Maloitz kon alleen zijn handen onder het gordijn doorsteken. Achtereenvolgens werden hem een oranje, wit, blauw, lichtgeel en rood papier en een rood gekleurd voorwerp in handen gegeven. Het resultaat was beslist onvol doende. Een paar maal slechts gaf hij do juiste kleur aan. Het blauwe papier, hem tweemaal in handen gegeven, ried hij beido keeren mis. Ter afleiding deed hij toen een telepa thische proef zonder contact met den lei der. Ook deze proef lukte niet. Toen vroeg Maloitz op de gewono metho de, waaraan hij gewend is, geblinddoekt te mogen worden. Daartegen bestond geen bezwaar. Dr. Dietz zelf deed hem de wat- proppen op do oogen en maakte deze met kleefpleister vast. Daarna werd Maloitz een dikke, breede, zware band om gedaan. Opeens wijzigde zich de toestand totaal, en onfeilbaar gelukten alle proeven. Dade lijk ried hij juist: rood, wit, blauw (don kere kleur, zei hijblauw), rose (zachte kleur, licht rood, rose), en bij een geheel anders getint rood dan den eersten keer, zei hij: vleeschkleur, rood, en, zacht rood, zwaar rose. Het was verbluffend juist. Toen werd hem een witte kaart voor het nationale kamp (uitnoodiging voor de fronttribune) in handen gegeven, waarop met twee roode streepjes de datum was aangestreept. Maloitz: witte kaart, zwarte letters, roode streepjes. Nog verrasender was bet aanvoelen van een briefkaart, waarvan de eigenaar dacht, dat deze maanden geleden hem uit Zwit serland was toegezonden. Maloitz ried kleur en waarde van den postzegel, dat op de kaart verhuizing was opgegeven, plaats van afkomst en adres. Bij verdere proeven werd op speelkaarten een glazen plaat gelegd; niettemin ried Maloitz precies kleur en waarde. De beide dokters waren hoogst verrast over de resultaten. Dr. Dietz meent in Ma loitz een zeldzaam type van echte helder ziendheid gevonden te hebben. Hij gelooft voorloopig, dat Maloitz het aanraken van de voorwerpen volstrekt niet noodig heeft en dat hij bij eenige oefening enkel door echte helderziendheid, hetzelfde zal kunnen doen, wat hij nu doet na aanraking. Het idee van Maloitz dat hij de voorwerpen in de hand moet hebben, acht dr. Dietz sug gestie, een waandenkbeeld. Hij schrijft het ook enkel aan suggestie toe, dat alles mis lukte bij het gordijn en alles lukte, nadat de oude bandage was aangelegd. De proeven worden voortgezet en Ma loitz heeft zich bereid verklaard, onder de leiding van dr. Dietz voor de studenten op te treden, wanneer dr. Diet in October zijn colleges in parapsychologie te Leiden be gonnen is. Met zijn volledige instemming heeft de voreeniging voor parapsychologie het ge- al-Maloitz in studie genomen. Men is in dezen kring voorloopig zeer ingenomen met deze vondst. NA HET ETEN VAN PALING ZIEK GEWORDEN. Geval van vergiftiging te Gla- nerbrng. Enschedé, 15 Aug. Gisteren werd te Glanerbrug feest gevierd ter gelegenheid van een schietconcours aldaar. Er stond ook een vischventer met gerookte paling, die twee manden vol van zijn waar ver kocht. Later op den avond werd de ge neesheer uit Glanerbrug bij een zestal per sonen geroepen, die van de visch gegeten hadden. Bij hen werden ernstige vergifti gingsverschijnselen geconstateerd. De pa- itënten waren aanvankelijk vrij ernstig ziek, maar waren heden weer beterende. Uit het onderzoek is gebleken, dat men hier met gevallen van vischvergiftiging te doen had. De in beslag genomen visch is naar Utrecht ter onderzoek gezonden. Ook in Enschedé waren verschillende personen na het gebruik van de paling van denzelfden koopman onpasselijk geworden. V<x>r zoover bekend heeft de vischvergiftiging geen ern stige gevolgen gehad. (Telegraaf). TEWERKGESTELDEN BIJ HET TWENTE—RIJNKANAAL. Het bestuur van den Alg. Ned. Bouwar- beidersbond heeft in een telegram aan den Minister van Binnenl. Zaken geprotesteerd tegen tewerkstelling van arbeiders aan het TwenteRijnkanaal, bij wijze van werkver schaffing. Het schrijft, dat hier wordt ge handeld in strijd met de toezeggingen, door den minister gedaan, en verklaart hierin een aantasting te zien van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrij ven, 118 11—8 12—8 13—8 14—8 15—8 Amsterdam Budapest We enen Athene Mersamatruh Cairo Gaza Rutbawells Bagdad Boeshir Dj ask Karachi Jodpoer Jhansi Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Medan Batavia Bandoeng 15—8 14-8 13—8 12-8 12—8 Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 18 Augustus. HET GRAF VAN DEN ZWIJGER. Kranslegging door Vlamingen. In verband met den tweeden Blauwvoet- dag, die op 13, 14 en 15 Augustus te Mun6n (Belgie) wordt gehouden, heeft Zaterdag morgen een groep afgevaardigden van den Blauwvoetbond, die de Vlaamsche turners en turnsters vereenigt, een krans gelegd op het graf van Prins Willem I in de Nieu we Kerk te Delft. Deze Blauwvoetdagcn zijn in het bijzon der gewijd aan Willem den Zwijger, ter voorbereiding van de herdenking van diens geboortedag, 400 jaar geleden, welke her denking in 1934 zal plaats hebben. Nadat de vertegenwoordigers zich met het vaandel om het monument hadden ge schaard, trad de voorzitter van den Bond, dr. Aug. Borms, naar voren. Vader", zei zeide spr., „hier zijn eenige van uw kinderen uit Vlaanderen, die uit hun land een groet komen brengen en waarvoor zij eenige van hun schoonste bloemen hebben meegebracht. Maar naast rijke bloemen, die verwelken, spreekt ons hart, dat uw voorbeeld wil blij ven volgen, standvastig en offervaardig, n.l. de hcreeniging van Noord- en Zuid- Nederland." Nadat een krans was gelegd en een kort gebed gestort, werd het Wilhelmus gezon gen, waarna de Vlaamsche Leeuw volgde. ONZE KOLEN EN DE ELECTRICITEITSBEDRIJVEN. De door den miniser van Binnenlandsche Zaken bijeengeroepen bespreking met verte genwoordigers van provinciale gemeentelij ke en particuliere electriciteitsbedrijven, als mede met de Rijkscommissie Werkverrui ming en de Gezamenlijke Steenkolenbedrij ven in Limburg, zal met het oog op het groote aantal deelnemers niet, zooals aan vankelijk het voornemen was, op het depar tement van Binnenlandsche Zaken worden gehouden, doch op het departement van Wa terstaat. HET ROOKVERBOD OP VEERPONTEN. Aangezien is gebleken, dat aan het rook verbod op de veerponten te Nijmegen niet voldoende de hand wordt gehouden, hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. in verband met het zeer ernstige daaraan verbonden gevaar, aan het Gemeentebestuur van Nijmegen ver zocht het daarheen te leiden, dat bedoelde bepaling zooveel mogelijk wordt nagekomen. Het plaatsen van goed zichtbare zaakbetrek- kelijke borden, zoowel op de aanlegsteigers als op de ponten, is mede in overweging ge geven. DOODELIJK GEVOLG VAN EEN AUTO-ONGELUK. De 18-jarige wielrijder J. Th. P., die Don derdag j.l. op den Haagweg in Loosduinen werd aangereden door een auto, waarvan de bestuurder doorreed en onbekend bleef, is gisteren in het R.-K. Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Het lijk is in beslag genomen. Gisteren in functie getreden Soesterberg, 15 Aug. Kolonel K. E. Oudendijk, de door den Minister van De fensie benoemde directeur van het lucht vaartbedrijf te Soesterberg, is als zoodanig vandaag in functie getreden. Na zich in den loop van den voormiddag zijn personeel, elk afzonderlijk, te hebben laten voorstellen, werden in den aanvang van den namiddag aan Z.H. Edelgestr. door den commandant van het vliegkamp voorgesteld de officieren van de militaire Luchtvaartafdeeling. Naar wij vernemen is door deze nieuwe functie een splitsing tot stand gekomen in de voorheen bestaande alleen-verantwoor delijkheid van den commandant, met dien verstande, dat vanaf heden de leiding der niet-militaire werkzaamheden aan den di recteur van het luchtvaartbedrijf is over gegaan. Deze staat rechtstreeks onder den Minister van Defensie. Kolonel Oudendijk heeft zich metterwoon te Huis tor Heide gevestigd. EEN ONGELUKKIGE VERHUIZINO. De nieuwe woning den eer sten dag afgebrand. Baarn, 15 Augustus. Zaterdag vestig de zich in het alleenstaande woonhuis Ver lengde Dal weg 40 alhier een familie, af komstig uit Amsterdam. Toen Zondagmor gen omstreeks half zeven de nieuwe be woner bezig was met een blauwbrandcr, stortte deze om, waardoor de inboedel vlam vatte. De grootendeels nog in kisten gepakt staande inboedel werd geheel oen prooi der vlammen. Do motorspuit van do gemeente, die spoedig ter plaatse was, verrichtte zoo veel mogelijk het blusschingswerk. Van het huis, dat geheel uitbrandde, bleven alleen de muren over. DE HEER NAGELL HEEFT BEDANKT ALS STATENLID. Barneveld, 12 Aug. Onze oud-burge meester, de heer A. W. J. J. baron van Na- gell, die 25 December 1931 den 80-jarigen leeftijd heeft bereikt, heeft thans ook be dankt als lid van de Provinciale Staten van Gelderland, waarin hij den Vrijheidsbond vertegenwoordigde. Zijn opvolger is de heer R. Dinger, notaris te Lunteren. De heer Van Nagell, die, zijn hoogen leef tijd in aanmerking genomen, nog bijzonder kras is, is nog steeds directeur der Neder- landscho Heidemaatschappij. HET DORPJE GARDEREN TREKT VEEL PENSIONGASTEN. Barnoveld, 12 Aug. Wordt dit jaar op verschillende plaatsen geklaagd over slapte in het pensionbedrijf, het zoo idyllisch gelegen dorpje Garderen, dat ook nu weer bij stedelingen buitengewoon in den smaak blijkt te vallen, maakt hierop een gunstige uitzondering. Niet alleen toch, dat alle be schikbare ruimte door vreemdelingen is in genomen, doch velen verblijven in tenten, die tijdelijk in bosch oï op heide worden op getrokken, zoodat zelfs van een afzonderlijk tentendorp kan worden gesproken. Telkens toch arriveeren automobilisten en wielrij ders, voorzien van het noodige tentenmate riaal, die hier voor eenigen tijd hun bivak opslaan, om in deze verrukkelijk mooie om geving te profiteeren van het prachtige zomerweder, waarin we ons thans mogen verheugen. Iets nieuws voor de eenvoudige bewoners van dit heidedorpje is ook, dat men de lief hebbers van baden, die zich dagelijks in het naburige Uddelermeer gaan verfrisschen, telkens in badcostuum door de straten van Garderen kan zien flaneeren. Het voorheen zoo stille Veluwe-dorpje, dat thans aan een verkeersagent handen vol werk geeft, heeft zich den laatsten tijd dus wel gemoderniseerd. ONGEVALLEN TE WOUDENBERG. Geen persoonlijke ongelukkon. Woudenberg, 15 Aug. De laatste paar dagen stonden alhier in het teeken der ongevallen, voornamelijk als gevolg van onoplettendheid van de weggebruikers, terwijl met het oog op het enorme verkeer dubbele waakzaamheid geboden is. Zaterdagmorgen botsten aan de beruchte „Poort" een auto en een motorrijwiel tegen elkander, zonder dat persoonlijke ongeluk ken veroorzaakt werden. Zaterdagavond reed een automobilist tegen de gesloten boomen op den spoorweg overgang aan den rijksstraatweg Wouden berg—Scherpenzeel. De afsluitboom brak af. Naar wij vernemen werd de autobe stuurder verblind, door de lichten van een aan de overzijde van de spoorbaan staan de auto. Zondagmorgen kwam aan „de Poort" een auto in aanrijding met een motorrijwiel. Een achter op het rijwiel zittende dame werd over den weg geslingerd en met een bloedende hoofdwonde opgenomen en bin nengedragen in het café de Poort. Na al daar door dr. Geyskes te zijn behandeld, is de gewonde per auto verder vervoerd. Tenslotte had, eveneens aan „de Poort", Zondagavond andermaal eene aanrijding plaats tusschen een auto en motorrijwiel. Hierbij werd alleen materieele schade ver oorzaakt. ERNSTIG ONGEVAL IN EEN IN AAN- BOUW ZIJNDE WATERTOREN. Laren, 15 Augustus. Hedenavond om streeks half acht is een 17-jarige bouwvak arbeider uit Hilversum, toen hij den in aan bouw zijnde watertoren te Laren bezocht, door een mi66tap gevallen in een tien me ter dieper liggend reservoir. Het kostte zeer veel moeite hom weer boven te krijgen. Dn Holtman, die gewaarschuwd was, consta teerde een hersenschudding en üreuken in breide knieën. De jongeman is naar het St, Jans Ziekenhuis te Laren overgebracht. Zijn toestand is ernstig. SLECHTE WEGEN OP DE VELUWE. Gevolg van de zware flnancleele lasten voor de gemeenten. De wegen van Harderwijk (Leuvenum) via Staverden naar Elspeet en van Staverden naar het Uddelermcor verkeeren in een slechten onderhoudstoestand. Niet alleen is de verharding zeer ongelijk, maar ook zijn er op vele plaatsen kippennesten. Het dek heeft een groote tonrondte, welke zeer hin derlijk en zelfs gevaarlijk is voor het ver keer, terwijl ook de groote stofontwikke ling bij droog weer een ernstig euvel vormt. In het belang van een veilig en vlot weg verkeer hebben de A. N. \V. B. en de K.N.A.C bij het betrokken gemeentebestuur ernstig aangedrongen op een spoedige af doende verbetering. Naar aanleiding hiervan vestigt het ge meentebestuur van Ermelo er de aandacht op, dat op die gemeente de onderhoudsplicht rust voor een complex verharde wegen tot een lengte van 170 K.M., en do lasten, die hieruit voor de publieke kas voortvloeien schier ondragelijk worden, te meer, waar na genoeg geen bijdragen worden ontvangen, die tot verlichtinc van deze kosten mede werken. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben voor de verbetering van deze wegen thans de hulp ingeroepen van het College van Ge deputeerde Staten van Gelderland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7