lEtJIETOSTEfê MODERNE SALONBANK, zeer apart mode! 145.00 NIET ANDERS DAN DALINGEN m MASSA'S SLIJTERIJ DE DUITSCHE EX-KEIZER NIEUW PARIJS NIEUWE MODELLEN Onze Postvliegers onderweg OM'N CADEAU BIJ DE BOTER HERDENKING WILLEM I HET DRAMA TE PUTBROEK A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 HUMORHOEKJE DE MIDDELEN ST A AT De gewone bronnen van inkomsten heb ben in Juli van dit jaar in totaal slechts 25.910.018 opgeleverd tegen 36.694.281 in de overeenkomstige maand van 1931, zoo dat er een nadeelig verschil is van niet minder dan 10.784.263. Laten wij ook dit maal, vanwege den verwarrenden invloed, die er is ontstaan door de nieuwe finan- cieele betrekking tusschen het rijk en de gemeenten, de grond- en de personeelo'be lasting buiten de telling, dan komt men voor de overige negentien middelen toch nog tot een achterstand van 9.747.413. Voor de eerste zeven maanden stijgt het na- deeligo verschil hierdoor, na aftrek van de twee genoemde directe belastingen, tot 25.706.451. Het resultaat over Juli zou nog wat on gunstiger zijn geweest, indien de invoer rechten niet een stijging ten bedrage van 602.846 hadden getoond. De opbrengst der invoerrechten over de eerste zeven maan den is door de vermeerdering in Juli tot 44.298.141 gestegen, hetgeen 8.045.121 meer is dan in het overeenkomstige tijd perk van het voorafgaande jaar. Dit resul taat moet geheel aan de verhoogde heffing en de nieuwe benzinebelasting worden toe geschreven. Vergeleken met hetzelfde tijd perk van 1931 toont de invoer in de eerste zeven maanden nu reeds een achterstand van 379 millioen, terwijl de uitvoer met 312 millioen is achteruitgeloopen. Behalve do genoemde stijging van de in voerrechten toont de middelcnstaat voor Juli nagenoeg niet anders dan dalingen. Al leen de accijns op bier geeft, vermoedelijk als gevolg van een iets toegenomen ver bruik in den zomer, een luttele stijging van 11,921 te zien, terwijl domeinen, wegen en vaarten een met 9315 verminderde op brengst toonen. De belangrijkste daling toont de dividend en tantièmebelasting, die niet minder dan 3.519.816 bij de opbrengst van Juli 1931, toen er intusschcn een vermeerdering van 1.233.288 vergeleken met het jaar tevoren viel waar te nemen, ten achter blijft, waar door de achterstand over de eerste zeven maanden tot 5.208.444 aangroeit. Een daling van beteekenis valt ook bij den accijns op suiker te constateeren, die de maand tevoren reeds een achterstand van 884.300 toonde. Voor Juli bedraagt de ach teruitgang vergeleken met een jaar geleden echter 1.341.040. Met een bijna even groot bedrag, n.l. 1.095.785, zijn de successierechten in Juli gedaald tot 2.406.934, zijnde 1.35 millioen minder dan 1/12 van de raming. Wat de inkomstenbelasting betreft, die als bron van inkomsten voor den staat de. meeste beteekenis heeft, is Juli steeds een onbelangrijke maand. Het behoeft daarom nog geen bepaalde verontrusting te wek ken, dat de opbrengst van dit middel ten bedrage van 2.898.60S in de afgeloopen maand circa 3.35 millioen bij 1/12 van de raming is ten achter gebleven; vergeleken met de overeenkomstige maand van het vo rige jaar bedraagt de daling n.l. 863.2-40 en hoewel de achterstand voor de eerste zeven maanden vergeleken met vorig jaar daardoor tot f 5.320.061 is gestegen, gaat de totale opbrengst ad 49.902.114 toch nog 6.152.114 boven 7/12 van de raming uit. Evenzoo is het met de vermogensbelas ting. De opbrengst in Juli ad 501.S05 toont een achterstand van ruim 6'A ton bij 1/12 van de raming, doch vergeleken met Juli 1931 beloopt het nadeelig verschil nog geen ton en terwijl de achteruitgang in de eer ste zeven maanden 930.534 bedraagt, be loopt de totale opbrengst ad 8.304.584 toch nog 137.917 meer dan 7/12 der raming. Welk een ongunstigen invloed de malaise heeft op de bronnen van inkomsten, die rechtstreeks verband houden met den gang van zaken in het bedrijfsleven, kan blijken uit de belangrijke daling met 1.092.035 bij de zegelrechten en met 394.505 bij de re gistratierechten in Juli, waardoor de achter standen voor de eerste zeven maanden tot resp. 5.883.811 en 2.705.091 zijn aange groeid. De onder de zegelrechten begrepen beursbelasting is van 410.029 in Juli 1931 tot 296.518 in de afgeloopen maand ge daald, terwijl cr voor de eerste zeven maan den een daling is van 2.717.739 tot 1.566.835, dus met meer dan een millioen gulden. Het statistiekrecht is met 104.700 tot 156.350 gedaald, terwijl de loodsgelden met 8S.604 tot 256.429 zijn verminderd. Voor do eerste zeven maanden zijn daar door de nadeelige verschillen voor de beide middelen tot resp. 677.194 en 578.083 ge stegen. De belasting op gouden en zilveren wer ken is in Juli 26.407 lager en in de eerste zeven maanden 92 415 achteruit vergele ken met dezelfde periodes van vorig jaar. Wat de accijnzen betreft, was er, alleen bij bier een stijging, do overige accijnzen waren alle lager. De 6uikeraccijns is reeds hierboven besproken. Die op het gedistil leerd ad 705.705 is eenigszins te verklaren door het feit, dat Juli een betaaldag minder telde dan dezelfde maand van het vorige jaar, doch voor de eerste zeven maanden is er een op deze wijze toch niet te verklaren achteruitgang van 2.767.068. Voorts komt tabak met een daling van 691.197 over Juli en van 1.298.080 over de eerste zeven maanden. De accijnzen op geslacht, zout en wijn zijn in Juli met resp 236.586, 101.439 en 13.213 gedaald en voor de eerste zeven maanden zijn eerstge noemde twee middelen resp. met 1.374.166 en 30.3S9 achteruitgeloopen, terwijl er wat wijn aangaat nog een stijging van 28.801 voor deze periode overblijft. De inkomsten ten bate van het wegen fonds hebben in Juli 4.889.641 bedragen Dividend- en tantieme be lasting zeer teruggeloopen De invloed van de malaise tegen 4.293.833 in dezelfde maand van 1931. Hiervan kwam uit de rijwielbelasting 4.002.690 tegen 3.367.702, welke hooge opbrengst een gevolg is van het feit, dat op 1 Augustus de rijwielen van nieuwe be lastingplaatjes moesten zijn voorzien. Ovcv de eerste zeven maanden werd ten bate van het wegenfonds 13.310.157 ontvangen te gen 12.398.092 in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, waarvan 9.207.422 tegen 8.901.622 uit de wegenbelasting en 4.108.735 tegen 3.496.470 uit de rijwiel-, belasting. De vragen van den heer Floris Vos beantwoord Op de vragen van den heer F. Vos, be treffende het instellen van een onderzoek van Regeeringswege ter zake van loopendo geruchten omtrent terugkeer van den ge wezen Duitschcn. Keizer naar Duitschland: 1. Zijn aan de Ministers van Binnenland- sche en van Buitenlandsche Zaken de ge ruchten bekend, dat naar aanleiding van plannen van enkele Duitsche partijen om in Duitschland de monarchie te herstellen, door deze partijen met Wilhelm von Ho- henzollern, gewezen keizer van Duitschland contact is gezocht? 2. Zoo ja, hebben de Ministers een onder zoek ingesteld of deze in de pers ver spreide geruchten op waarheid berusten en of het juist is, dat te Doorn of elders in ons land voorbereidselen worden getroffen voor een eventueelen terugkeer naar Duitschland? 3. Indien deze geruchten in de pers geheel of gedeeltelijk op waarheid berusten, zijn de Ministers dan bereid mee te deelen welke maatregelen door hen zijn getroffen ten einde nakoming te verzekeren van dc in 1920 door do Nederlandsche Regeering af gelegde belofte volgens welke er door haar zou worden gewaakt tegen politieke acti viteit van den gewezen Duitschen keizer? luidt, het antwoord van den heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Mi nister van Binneulandsche Zaken, Voorzit ter van den Raad van Ministers: 1 en 2. Andere dan uiterst vage, niet te controleercn geruchten over herstel van den gewezen Duitschen Keizer in zijn vroegere waardigheid, zijn der Regeering niet ter oore gekomen. In verband hiermede zijn voorshands ook geen stappen, als in de tweede vraag bedoeld, gedaan. 3. De vraag als gesteld is niet voor be antwoording vatbaar. Wel kan de Regeering de verzekeringen herhalen, welke zij in 1920 en voorgaande jaren gaf met betrekking tot haar voornemen er nauwlettend op toe te zien, dat van de aan den gewezen Duit schen Keizer hier te lande verleende gast vrijheid geen gebruik worde gemaakt, dat strijdig zou zijn met het landsbelang. DE GESTORVEN ZEEOLSFANT Het skelet te Leiden in bewerking Leiden, 17 Aug. Het cadaver van den zeeolifant uit Hamburg, die gedurende de maand Augustus de gast zou zijn van de Rotterdamsche Diergaarde, doch aldaar Zaterdagnacht 1.1. is gestorven waaraan heeft men niet kunnen vaststellen is gis termorgen in het Museum van Natuurlijke Historie alhier gearriveerd, waar men di rect een aanvang gemaakt heeft met de voorbereidende werkzaamheden om het skelet te prepareeren, dat een belangrijke aanwinst voor het museum vormt. Daar dc huid bij aankomst te Leiden reeds bedorven was, was het niet mogelijk het dier op te zetten. De werkzaamheden voor het prepareeren van het skelet, waaraan vijf personen heb ben deelgenomen, hebben een vlot verloop gehad. Men is er echter nog niet geheel mco gereed gekomen. Het is het eerste skelet van een volwassen mannetje, dat het mu seum nu bezit. Het dier was 4.70 lang. Zeeolifanten zijn op het oogenblik vrij zeldzaam geworden, daar zij in den laat- sten tijd op de broedplaatsen door de rob- benjagers ontzettend zijn vervolgd. Het zal dan ook niet lang meer duren of zij zullen geheel van den aardbodem verdwenen zijn. Levende exemplaren van zeeolifanten be vinden zich op het oogenblik nog in het dierenpark van Hagenbeek te Stellingen hij Hamburg, terwijl ook de Dierentuin te Ko penhagen er een bezit. Jammer genoeg zal het skelet niet voor het publiek ten toon gesteld kunnen wor den, daar het Museum van Natuurlijke Historie geen tentoonstellingszaal bezit. (Telegraaf). zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. TftL 292. LANGESTRAAT 35 Ijsvogel 11-8 11-8 12-8 13-8 14-8 15-8 16-8 17-8 Amsterdam Budapest Weenen Athene Mersamatruh Cairo Gaza Rutbawells Bagdad Bonshir Dj ask Karachi Jodpoer Jhansi Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Medan Batavia Bandoeng 17—8 16—8 15—8 14—8 13—8 12—8 12—8 Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 18 Augustus. DIPLOMATIE. Onze gezant te Parijs jhr. dr. J. Loudon en die te Weenen F. E. M. H. baron Michiels van Verduynen. vertoeven met verlof Lier te lande- Foor 100 stuk geslagen Amsterdam, 17 Aug. Aan de Baarsjes is een firma gevestigd, die bij haar artike len bons geeft, die, wanneer men er vol doende van bijeengespaard heeft, recht ge ven op allerlei prachtige cadeaux, die in nog prachtiger catalogi worden omschreven en die dan ook niet nalaten de begeerte van vele klanten op te wokken. Een meneer uit de buurt had dc liefheb berij om dergelijke bons op te sporen cn na geruimen tijd had hij er zooveel bijeen, dat hij recht kon doen gelden op een stel email- Ie pannen. De bons werden ingeleverd, maar de af levering van liet cadeau liet nog al op zich wachten. Althans het duurde den meneer te lang. Hij beraadde zich niet long, requi- reerde een stuk of acht familieleden, die vanwege de pannen allen min of meer in een krijgslustige stemming waren en begaf zich met deze keurbende naar het bewuste magazijn aan de Baarsjes. Het gezelschap ging den winkel binnen en de aanvoerder eischte de levering van de beloofde pannen. De pannen schenen echter niet voorradig te zijn en dit wekte in de hoogste mate het misnoegen van den ach- terdochtigen klant, die meende, dat men hern het geschenk wilde onthouden. Er ontstond een woordenwisseling tus schen hem cn den winkelier. Dat de ove rige familieleden zich ook niet onbetuigd lieten, spreekt vanzelf. Aangezien woorden echter weinig uitwerking schenen te heb ben, nam hij zijn toevlucht tot krachtiger argumenten. Het eerste het beste voorwerp, dat hij binnen het bereik van zijn handen vond en dat bij nader onderzoek een wasch- ketel bleek te zijn, greep hij en liet het met volle kracht neerdalen in een grooten bak met porseleinen kopjes en schoteltjes, die daar niet tegen bestand waren en ten naastebij tot poeder geslagen werden. De winkelier werd nu ook handtastelijk en slaagde er in den opgewonden klant met familie en al buiten de deur te zotten, 't Slot ging op de deur en de winkelier liep naar zijn telefoontoestel om de politie te waar schuwen. Naast den winkel bevindt zich echter de étalage van een (showroom, waarin ver schillende premies, diie de winkelier aan zijn klanten beloofde, tentoongesteld waren. Deze showroom is van den winkel uit te be reiken. Het zien van al deze fraaie geschenken scheen den man nog meer te prikkelen. Hij bedacht zich niet lang, naim een aanloopje en daar de winkeldeur nu eenmaal ge grendeld was slak zijn hoofd dwars door de spicglruit van de showroom. Het hoofd bleef onbeschadigd, maar de ruit viel rinkelend in gruizelementen. In de showroom koelde de man zijn woede nog op 'n paar Japansche vazen en er zou zeker niets zijn gespaard door den van daal, wanneer de politie hem niet op een onzachtzinnige manier tot bedaren en tot bezinning had gebracht. Er is proces-ver baal opgemaakt tegen den man, die zijn cadeau nu waarschijnlijk wel niet meer zal krijgen en die t. z. t. wel voor den straf- Aanbieding van een gedenkraam voor de Nieuwe Kerk te Delft door de Baronie van Breda Zooals bekend is, zal op 24 April 1933 de geboorte, in 1533, van Prins Willem van Oranje worden herdacht. Reeds hebben bijdragen de commissie, welke deze herdenking voorbereid, in staat gesteld, onuitgegeven brieven van den Prins het licht te doen zien, en de uitgave van een biografie en van een gedenkboek is verzekerd. Als belangrijk geschenk van het Neder landsche volk is besloten tot een verder omlijsten van het graf van den Prins in de Nieuwe Kerk te Delft met gebrand schilderde ramen. Onder die ramen zijn groote en een paar kleine. De totstandko ming van drie groote ramen is bereids ver zekerd; van de kleine is nog slechts één raam voor bedoelde versiering beschikbaar. Nu is bij eenige leden van de nationale commissie, die bewoners van de Baronie van Breda zijn, de gedachte gerezen, voor de Baronie van Breda de verzorging van een klein raam op zich te#nemén, voor de Baronie, die in zoo bijzondere verhouding tot den Prins heeft gestaan, ook door zijn verblijf in deze streek, waar zijn voorzaten het eerst Nassau met Nederland verbon den en waar in den kasteelbewoner Réné van Chalons de band met Oranje werd ge legd. Op den herdenkingsdag, 24 April 1933, zou dit raam dan door de Baronie worden aangeboden. Degenen, die toch op eenigerlei wijze aan de hulde willen deelnemen en deze steunen wordt in de Baronie aldus de gelegenheid gegeven, dit op geheel eigen wijze te doen. De burgemeesters van de gemeenten der Baronie hebben ter zake van gedachten ge wisseld en het kwam hun het best voor, zich met ingezetenen te verstaan om door hen of met hen tot een inzameling van gelden te komen. Onder de middelen om het doel te berei ken, kwam in dc vergadering van burge meesters der Baronie naar voren het hou den van een bloempjesdag op 31 dezer. Ter bespreking hiervan is Dinsdagavond te Bre da op het stadhuis een vergadering ge houden. De burgemeester van Breda, mr. dr. W. G. A. van Sonsbecck, lichtte het doel nader toe en vestigde er de aandacht op, dat het hier gaat om de nagedachtenis van den grondlegger van de nationale eenheid. Door deze te eeren, zoo zeide de burgemeester, verhoogt men het nationale zelfbesef. Spr. deelde mee, dat van de 15 overige Baronie gemeenten er 14 volle medewerking verlee- nen. Reeds zijn de noodige maatregelen ge nomen om den bloempjesdag te doen sla gen. Daar echter circa 4000 benoodigcl is, werden nog andere middelen ter sprake be- bracht, die tot stijving van de kas zouden kunnen leiden. Zoo werd in beginsel beslo ten tot het rondzenden van een circulaire en tot het houden van een herdenkings avond. Tot president van de plaatselijke commis sie werd benoemd de heer Jan Ingenhousz Jr. Naast deze commisssie zal nog een eerp- comité worden gevormd, waarin hooge ker kelijke en militaire autoriteiten en andere persoonlijkheden zullen zitting hebben. PGLITIE-INVAL IN EEN JEUGD- HERBERG. Vragen aan den minister. De volgende vragen van den heer Her mans zijn gericht aan den Minister van Justitie: Is het den Minister hekend, dat in een der nachten van de week van 713 Augus tus 1932, of daaromtrent, een politioneele inval, geleid door twee recheurcheurs en een persoon in uniform, heeft plaats gehad in de Jeugdherberg te Heerlen? Is het den Minister ook bekend, dat dit nachtelijk onderzoek geen enkele onbe hoorlijkheid aan het licht heeft gebracht, maar integendeel moest verklaard worden, dat alles in orde was? Wil de Minister aan de Kamer mededee- len, op welke aan de Heerlensche politie bekende feiten of vermoedens besloten is een dergelijken inva1 te doen? En wanneer het juist blijkt, zooals met recht vermoed wordt, dat de Heerlensche politie alleen op kwaadsprekerij is afge gaan, wil dan dc Minister niet als zijn mee ning verklaren, dat voor een dergelijk po litioneel optreden deugdelijker gronden moeten aanwezig zijn? AUTO TEGEN EEN BOOM. De bestuurder vloog door de voorruit. De heer A. S., fabrikant te Oosterhout, is op den Rijsbergschen weg met zijn auto tegen een boom gereden. Hij vloog door de voorruit en werd daarbij ernstig gewond aan het hoofd en andere lichaamsdeelen. Een passeerende gineesheer legde een nood verband en bracht S. naar het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda. De toestand van den gewonde is ernstig, doch niet levensge vaarlijk. Naar het Hbld. meldt, is de dagvaarding van een der nieuwe getuigen in de zaak van. den drievoudigen moord te Putbroek onder Echt, welke zaak weldra voor het gerechts hof te 's-Hertogenbosch in hooger beroep in behandeling zal komen, ingetrokken. Het betreft hier jhr. A. M. H. E. van Aef- ferden, burgemeester van het Zuid-Llm- burgsche plaatsje Geulle. Hij is eigenaar van de bosschen, waarin het drama zich heeft afgespeeld en werkgever van den ver dachte jachtopziener, die door de rechtbank te Roermond tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld. De advocaat-goneraal van het gerechtshof vernam, dat de burgemeester in een zenuw lijdersgesticht zou zijn opgenomen. Een offi- cieele verklaring, dat de man zenuwpatiënt is, heeft hij niet ontvangen. Het was hem zelfs niet bekend, in welk gesticht de bur gemeester zou vertoeven. Jhr. van Aefferden is een nieuwe getuige in deze zaak. Bij de behandeling voor de rechtbank te Roermond was hij niet opge roepen. Naar een berichtgever van het blad te Maastricht uit goede bron verneemt, ver toeft jhr. van Aefferden nog steeds in Geul le. Hij zou dan ook geheel niet zenuwziek zijn. Wel had de burgemeester zonder opga ve van redenen bericht gekregen, dat zijn naam van de getuigenlijst is afgevoerd. Nader wordt ons gemeld: Dc advocaat-generaal bij het gerechts hof te Den Bosch heeft, opmerkzaam ge-, maakt op het feit, dat jhr. van Aefferden. burgemeester van Geulle, werkgever van de beide beklaagden in de moordzaak te Putbroek zich te zijnon huize bevond, een onderzoek doen instellen naar aanleiding waarvan jhr. van Aefferden opnieuw is ge dagvaard als getuige in de zaak Putbroek. De advocaat-generaal had aanvankelijk naar aanleiding van verkregen inlichtingen aangenomen, dat jhr. van Aefferden in een gesticht voor zenuwlijders werd verpleegd. N.V. NEDERLANDSCHE RUBBER UNIE. Amsterdam, 17 Aug. In de gisteren alhier gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Ne derlandsche Rubber Unie werd op hun ver zoek ontslag en décharge verleend aan de commissarissen de heeren E. Enthoven, Mr. Dr. J. Bierens de Haan, Herbert Cremer, Gottfr. H. Crone, H. L. v. Eeghen, P. van Leeuwen Boomkamp, Jhr. Ch. F. J. Quar- les van Ufford, W. Ruys Bzn., Ad. Tame- ling en Mr. G. A. Vóute. De heer J. W. B. Everts is als commis saris aangebleven. Tot commissaris wer den nog benoemd de heeren A. P. Hooge- steyn en J. D. Brand. WBJ PBEÖEN STEEDS HET NIEUWSTE BEZICHTIGT DE ETALAGE BEZOEKT ONZE 3.3 MODELKAMERS reebtar IMsb.) Vrouw des huizes: Nu heb je ze nog niet zoo klein ge hakt als ik wilde. Landlooper: Neem me niet verkwalijk, dame, maar wat wou U eigenlijk, brandhout hebbe of tandestokertjes? (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6