MOOI PROGRAMMA OP DE STADIONBAAN ROEMENIË'S NIEUWE KOERS MERKWAARDIGE VONDST KUNNEN WIJ UITGAAN? UIT DEN U.P.V.B. SPANNENDE SPRINTRACES Paillard wint achter de motoren NEDERLAND-BELGIE T.a.v. Rusland een vrede lievende politiek Boekarest, 17 Aug. (V.D.) In verband met een interpellatie) der oppositie inzake het Poolsoh-Russische non agressieverdrag, antwoordde minister-president dr. Alexan der Wajda Wojwod in de Kamer, dat do Roemeenscho regeering ten aanzien van Rusland een vredelievende politiek voert. In 1024, toen te Genèvo de toenmalige minis ter-president Jan Bratianoe verklaarde, dat Roemenië gaarne een non-agressieverdng met Rusland wenschte af te sluiten, heeft de Roemeensche regeering hierin toege stemd door het Litvinof-protocol te onder teekenen, hetwelk het Keüogpact tusschen Rusland en zijn grensstaten van te voren reeds bekrachtigde. Dr. Wajda Wojwod wees in het bijzonder op de onlangs afgelegde verklaringen van Stimson inzake het bin dend karakter van het Kellogpact, alsmede op de verklaring van den Russischcn ver tegenwoordiger, volgens welke verklaring dit pact de waarde van een echt staatsver drag heeft. Roemenië is bereid met Rus land een zelfde non-agressiepact te sluiten, als er tusschcn Rusland en Polen bestaat, doch daarbij zouden de rechtvaardige be langen van Roemenië gegarandeerd moe ten worden. De minister van financiën Mironescoe zeide nog, dat de Ro-.Mneensclie regcering heeft besloten haar huidige financiecle po litiek voort te zetten, de stabiliteit der va luta in stand te houden, terwijl aan de ver plichtingen ten aanzien van het buitenland ten volle zal worden voldaan. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN DE VEREENIGDE STATEN. Comité opgericht. Vijf en vijftig vooraanstaande figuren in handel, financiën en industrie hebben, zoo meldt het- Hbld., een comité gevormd ter bestrijding van de werkloosheidscrisis die den komenden winter verwacht wordt. Het comité staat onder voorzitterschap van Newton D. Baker, oud-minister van oorlog en tot de leden bchooren o.a. Owen D. Young, Alfred E. Smith (do vorige gouverneur van den slaat New-York), Thomas W. Lamont (van Morgans Bank), Roy D. Chapin (de nieuwbenoemde minister van handel), Wil liam Green (leider van de Amerikaansche vakvereenigingsfederatio) en nog ccnige an dere in Amerika zeer bekende personen. Het comité wil de regeering bewaren voor staats- werkloozensteun en wil do steun aan werk- loozon laten uitgaan van locale fondsen. Deze bestaan reeds, maar zijn vrijwel uit geput. De actie van het nieuw opgerichte comité heeft ten doel die kassen nogmaals te vullen. ONTWAPENING. Directe onderhandelingen tnsschen Duitschlond on Frankrijk. Par ij s, 17 Au g. (H.N.) Volgens een Ha- vas-bericht zullen tusschcn Duitschlaiul cn Frankrijk directe onderhandelingen over het vraagstuk der ontwapening worden ge voerd. WAPENVONDSTEN TE PINNEBERG. Pin neb erg, 17 Aug. (V.D.) Heden morgen vroeg heeft de politie in een voor namelijk door communisten bewoonde wijk tc Pinneberg bij verrassing een razzia ge houden, waarbij oen grootc hoeveelheid wa pens, twee bommen cn onderdeden voor granaten en patronen in beslag genomen konden worden. OVEREENSTEMMING MET DEN OVAMBO-STAM BEREIKT. Kaapstad, 17 Aug. (V. D.) Tusschen vertegenwoordigers van de Zuid-Afrikaan- eche regeering en van de Ovambo-stam, waartegen door het gouvernement een straf expeditie was uitgezonden, zijn onderhan delingen gevoerd, die tot overeenstemming hebben geleid, zoodat de strafmaatregelen der regeering zijn ingetrokken. WERKHERVATTING IN BELGISCHE MIJNEN. Brussel, 16 Aug. Do Telegraaf ver neemt: Volgens door het ministerie van bin- ncnlandsche zaken ontvangen inlichtingen hebben in Limburg heden 940 mijnwerkers den arbeid hervat en in Henegouwen 750. In 6ommige mijnen worden tegen morgen nog meer werkhervattingen tegemoet ge zien. De jongste dochtor van Rocke feller, die zelf al zestig jaar ls, bekend wegens haar onzinnige spilzucht zoodat haar vader alle flnanciëelo hulp geweigerd heeft, is thans in Chicago ernstig ziek geworden. Prae:Romeinsche graftomben uit de 2e en 4e eeuw vóór Chr. Rome, IS Aug. (V. D.) Bij den aanleg van den straatweg Pompei—Costellamare— Sorrento zijn bij Caslello di Angivino prae- Romeinsche graftomben uit de 2o en 4e eeuw vóór Christus voor den dag gekomen. Op ongeveer 5 M. onder het tegenwoordige wegniveau en bedekt door een dichte laag humus cn vulkaanlava, afkomstig van de Vesuviusuitbarsting in 79 na Christus, heeft men drie graftomben gevonden van groote stukken tufsteen vervaardigd, zoomede 10 andere grafkelders van grooto tegels. In de tufstecncn graven vond men bij de skelet ten heele grafuitrustingen, bestaande uit vaasjes en kannen van allerlei afmetingen; sommige van ruw haast onbewerkt leem, andere veel fijner cn versierd met geome trische figuren. Uit het gevondene maakt men met zekerheid op, dat deze tomben zijn gebouwd in den tijd der Samnitische over- heersching in Stabia. Bovengenoemde vond sten wijzen op de wenschelijkheid van een verdere systematische uitgraving. HEVIGE BRAND. Warschau, 17 Aug. (V.D.) Het dorp Szaflary in Galicié is door een grooten brand bijna geheel verwoest. Ongeveer 100 woonhuizen cn vele schuren zijn afgebrand. OOK IN ITALIË STIJGT DE WERKLOOS HEID. Rome, 17 Aug. (V.D.). Het aantal werk- loozen dat in Juni in Italië 905.000 bedroeg was per 31 Juli j.l. gestegen tot 931.000. HITLER EEREBURGER VAN BAD DOESRAN. De gemeenteraad van Bad Doberan beeft na het indienen van een urgentie-voorstel van de nat.-socialistische fractie en onder verzet van de linkerzijde Adolf Hitler het eereburgerschap der stad verleend. Ook een straat is naar hem genoemd. JAPANSCHE GEDELEGEERDEN. Tokio, 16 Aug. (V.D.) Het ministerie van oorlog heeft besloten lshihara en Tsoechi- hashi te benoemen tot militaire deskundi gen der Japansche delegatie, welke naar Gcnèvc zal gaan ter bijwoning van de No vember Assemblee van den Volkenbond. lshihara was vroeger aan het Kwantoeng- lcger verbonden, terwijl Tsoechihashi erva ren is in Volkenbondsaangelegenheden. VERLENGING VAN HET VERLOF VAN DR. BRACHT? B e r 1 ij n, 17 Aug. (V. D.) Volgens be richten in de Berlijnsche bladen zou de rijkskanselarij voornemens zijn een verlen ging voor te stellen van het verlof van dr. Bracht als burgemeester van Essen tot eind December 1932 in verband met zijn waarne ming der zaken als rijkscommissaris van Pruisen. EMGELSCH VOLGELINGE VAN GANDHI GEARRESTEERD. Bombay, 18 Aug. (V.D.) De bekende volgelinge van Gandhi cn dochter van een Kngelsch admiraal, Miss Slade, is gister voor do tweede maal in dit jaar tc Bombay gearresteerd, aangezien zij door de politie uit Bombay was uitgewezen en zich toch in de stad vertoonde. Zij is naar de gevan genis tc Bombay overgebracht. De Duitsche vliegtuigconstrncteur Sablatnig heoft een luidsprckerinstallatie voor vlieg- tuigen vervaardigd, waarvan de geluid sterkte voldoende is voor een vierkanten Kilometer. Links de spreker voor den microfoon in het vliegtuig, rechts do luid sprekertrechter aangebracht op een der vleugels. Weekend:weerkansen De verleden week uitgesproken verwach ting, dat de afkoeling, welke tegen het ein de der week op de hittegolf zou volgen, niet lang zou duren, is geheel cn al ver wezenlijkt geworden. Het warme weer keerde spoedig terug nadat het Westen van ons land met een soort windhoos verrast was geworden. Wat kunnen wij nu verder verwachten? Sedert de vorige week heeft de algcmec- ne weerstocstand over West-, Midden- en Zuid-Europa zich in een bijzonder gunsli- gen zin ontwikkeld, waaraan wij in ons land een weersgesteldheid hebben te dan ken, die in langen tijd niet ons deel is ge wcest. Tot Donderdag is de weerstoestand hoo langer hoe standvastiger geworden en waren de vooruitzichten op een langeren duur van het warme weer nog in zeker heid toegenomen. Er heeft zich intusschcn een nieuw hitte- gobied ontwikkeld over Frankrijk cn Zuid- Duitschland aan de Oostzijde van een vlak ke depressie over de Golf van Biskaye. Dit is het begin van een nieuw onweersgebied, waarvan men nooit precies weet op welke wijze het zich verder ontwikkelen zal. Ge woonlijk breidt zoo'n onweersgebied zich Noord- en Noord-oostwaarta uit cn ver plaatst zich naar het Noordoosten, waarbij dan groote uitgestrektheden door warmte- onweders cn slagregens, dikwijls ook door hagel worden bezocht. Deze onweders wor den ingeleid door drukende hitte cn onre gelmatig dalenden barometer. Het is dus van belang om de eerstvolgende dagen op deze verschijnselen te letten. Blijven zij tot Zaterdag uit (hetgeen nogil onwaarschijn lijk is) dan kan men Zondag mooi en warm weer verwachten, anders plaatselijke on weders en regen met ecnige afkoeling daarna, die waarschijnlijk nog niet van lan gen duur zal zijn. (Nadruk verboden). DUITSCH1GRIEKSCHE CLEARING- OVEREENKOMST. Athene, 17 Aug. (V. D.) Heden is door de Duitsche Rijksbank en de Bank van Griekenland voorloopig voor een tijd van 6 maanden een clearing-overeenkomst geslo ten en onderteckcnd. Bij de Rijksbank cn de Bank van Griekenland zullen speciale afdeelingen worden ingericht, waar do waarde der door beide landen ingevoerde goederen zal worden gedeponeerd. In be paalde periodes zal dan de afrekening ge schieden der ter beschikking staande mid delen. De competitienndeeling De nieuwe competitie-indeeling van de Utr. Prov. Voetbalbond is voor zoover thans bekend als volgt: le klasse: Brederodes, B.V.C. Esvac, 's-Graveland, Scherpcnzeel, Soestcrberg, Sopla, Sperwer, Stichtsche Boys, Veenendaal, Vreeswijk. 2e klasse A: D.E.S., Soestdijk, Amerongen, Minerva, D.E.V., E.V.V., V.V.O.P., St. Voorwaarts, N.I.O., S.N.B., Wijk bij Duurstede. Afdeeling B: D.O.K., J.S.V., De Raven, Veneta, A.T.O., Volharding, U.F.C. W.D.O., D.U.C., Rohda, U.J.S. Reserve le klasse A: 't Gooi 4, Sopla 2, Hilversum 4, Soest 2, Amsvorde 2, Baarn 3, H.V.C. 3, Z.N.C. 2, B.V.C. 2. Afdeeling B: Hilversum 5, Brederodes 2, 't Gooi 5, U.V.V. 4, Kampong 3, Elinkwijk 2, Holland 2, St. Boys 2, P.V.C. 2. Reserve 2e klasse A: Utrecht 3, Elinkwijk 3, D.O.S. 3, Hercules 4, Zeist 3, U.V.V. 5, Velox 4, P.V.C. 3. Afdeeling B: Minerva 2, Veenendaal 2, B.V.C. 3, E.A.C. 2, D.U.C. 2, N.I.O. 2, Holland 3. Afdeeling C: Esvac 2, Donar 3, Quick 2, A.P.W.C. 2, Amersf. Boys 2, Laren 2, 's-Graveland 2. Reserve 3e klasse A: 't Gooi 6, Hilversum 6, Holland 4, Voor waarts 3, Elinkwijk 4, E.A.C. 4, Utrecht 4. Afdeeling B: Soestdijk 2, de Raven 2, Zeist 4, Scher- penzeel 2, Z.N.C. 3, Soesterberg 2, D.E.V. 2, N.I.O. 3. Afdeeling C: Allen Weerbaar 3, B.F.C. 3, Sperwer 2, Laren 3, H.V.C. 4, Baarn 4, Velox 5, P.V.C. 4. Afdeeling D: Vreeswijk 2, St. Boys 3, Volharding 2, W.D.O. 2, Wijk bij Duurstede 2, Rohda 2, E.A.C. 3. De derde klasse en de reserve 4e klasse afdeelingen zijn momenteel nog niet vast gesteld en volgen later. WIELRENNEN Tal van kampioenen aan de start Amsterdam, Donderdagavond. Het uitgezochte zomerweer en het buitengewo ne programma hebben vanavond een klei ne 20.000 liefhebbers van de wielersport naar het Amsterdamsche Stadion gelokt, waar men inderdaad van ccn programma buitengewone wielersport heeft kunnen ge nieten. Zoowel voor het sprintnummer, als voor het stayersnummer hebben wij eigen lijk een voorproefjo van de wereldkampi oenschappen te genieten gekregen. Alls stayers zullen nl. ook te Rome aan den 6tart verschijnen en in het sprintnummer kwa men ook vele candidatcn aan den start, hoewel onze Olympische kampioen van Egmond nog niet van de partij kon zijn, aangezien de „Statendam", aan boord van welk schip hij vertoeft, zich in het midden van den Atlantischen Oceaan bevindt. Ook de Franschman Michard was niet aanwe zig, naar werd medegedeeld, wegens onge steldheid. In zijn plaats 6tartte zijn landge noot Faucheux. Begonnen werd met een premiewedstrijd voor berocpsrijdors en onafhankelijken uit Amsterdam en omgeving, te verrijden over 6 K.M. De uitslag van dezen wedstrijd luidde: 1. Van Wijk. 2. De Wolff. 3. De Ringh de Vries. 4. J. v. d. Moot. 5. Klaas van Nek. Het sprintnummer werd geopend door onzen professional kampioen Piot Moes kops en den Franschman Faucheux. Lang durig blijven de beide sprinters balancee- ren, een manoeuvre, die bij het begin van de tweede ronde nog eens wordt herhaald, waarna Faucheux gedwongen wordt den kop te nemen. Nog vóór de helft van de tweede ronde schiet Moeskops naar voren. Met een krachtigen spurt weet hij de match met een ruimen voorsprong te winnen. Tijd over de laatste 200 Meter: 12sec. Vervol gens kwamen de Franschc kampioen Gé- rardin en de Belgische kampioen Scherens aan cn 6tart. Gérardin neemt den kop en begint het eerste te spurten, doch op de laatste 20 Meter wordt hij gedecideerd door Scherens geslagen. Tijd laatste 200 Meter: 12% sec. Het programma werd afgewisseld met een inhaalwedstrijd voor amateurs, te ver rijden in twee ritten over acht ronden. In eiken rit startten twee ploegen van vier renners op een onderlingen af6tand van 250 Meter. Een roode ploeg reed tegen een witte ploeg. De rooden wi6ten de witten in een tijd van 5 min. ló% sec. over een af stand van ongeveer 40 Meter in to halen. De tweede rit, tusschcn een blauwe en een Oranjeploeg wordt door de blauwe ploeg gewonnen in 5 min. 15 6ec. Dan worden de sprint wedstrijden weer voortgezet. De Dcensche wereldkampioen Falck Hansen komt aan den 6tart tegen den Franschman Faucheux. De Fransch man neemt den kop cn tegen alle verwach ting in weet hij in den sprint, die door den wereldkampioen wordt ingezet, dezen ach ter zich te houden om met meer dan een wiellengte verschil het eerst door de finish te gaan. Tijd laatste 200 Meter: 12% sec. De volgende 6printmatch tusschen Géra- din en Moeskops werd door den Fransch man na een spannenden spurt met een hal ve wiellengte gewonnen. Dan komen de motoren in de baan voor den stayerewedstrijd in twee ritten over 40 K.M. Lacquehaye kwam wegens ziekte niet uit, zoodat zeven deelnemers aan de komende wereldkampioenschappen thans reeds hun krachten met elkaar maten. Na een vlotte start is de volgorde: 1. De F'ransche kampioen Paillard, 2. onze Neder landsche kampioen Schlebaum, 3. de Duit sche wereldkampioen Sawall, 4. de Belgi sche kampioen Thollembeek, 5. onze land genoot de Graaf, 6. de Begische veteraan Linart en 7. de Duitsche kampioen Möller. De eerste twintig ronden brengen weinig verandering. Schlebaum jaagt eenige ron den vergeefs achter Paillard aan, om de leiding te veroveren. Vervolgens ontstond een spannenden strijd tusschen Möller, De Graaf, Thollembeek cn Sawall om de derde plaats. Aanvankelijk weet Möller deze plaats te bezetten en tijdelijk slaagt hij er zelfs in Schlebaum van de tweede plaats te verdringen. De Graaf krijgt motorpech, waardoor hij ep de zesde plaats komt. Een spannende strijd tusschcn Sawall en Li- nart wordt door den ouden Belg gewonnen, zoodat deze op de derde plaats komt, zonder evenwel een kans te krijgen, den Neder* landschen kampioen van de tweede plaats tc verdringen. Onbedreigd gaat Paillard al6 eorste over de eindstreep, in 31 min. 49 sec. T. Schlebaum (100 Meter achter stand). 3. Linart (120 Meter). 4. Thol^mbeek (150 Meter). 5. Sawall (op 450 Meter). De Graaf (op 475 meter). 7. Möller (op 495 Meter). Vervolgens worden de sprintwedstrijden voortgezet, waarbij allereerst Faucheux te gen Scherens uitkomt. Schereis wint de race in den tijd van 13 sec. (Laxtste 200 Me ter). De volgende race brengt Moeskops te gen den Deenschen wereldkampioen Falck Hansen. Het balancoeren ean den 6tart duurt weer zoo lang, dat bet publiek er bijna ongeduldig van wordt. Tenslotte neemt de Deen de leiding en zet reeds bij het ingaan van de tweede vonde een formi dabele spurt in, die Moeskops echter weet te volgen en die stellig te vroeg begonnen is, want nog voor de laatste bocht passeert Moeskops Falck Hansen en gaat gemak kelijk met een grooten voorsprong ovel den eindstreep. Tijd laatste 200 Meter: 15 sec. Dan wordt de beslissingswedstrijd gere den voor dc inhaalrace voor amateurs over 4 K.M., tusschen de roodo en de blauwe ploeg. Deze wordt gewonnen met eenige tientallen meters verschil door de blauwe ploeg, bestaande uit Groot, Stroop, Roele en van Nassau. De deelnemers aan den premiewedstrijd voor beroepsrijders en onafhankelijken mo gen vervolgens een proef\ved6trijd over i K.M. rijden, die gewonnen wordt door Looyen. 2. W. Bouquet. 3. Engelmocr. 4. Brilman. De laatste twee ritten voor de pauze zijn de zevende en achtste race van den sprint wedstrijd. Falck Hansen heeft tegen Gérar din wederom geen geluk. De Franschman gaat als eerste door de finish (12% sec. op dc laatste 200 Meter). Vervolgens komt Moeskops uit tegen Scherens, die nog geen enkele race heeft verloren, zoodat deze wedstrijd een beslis send karakter kreeg. Weliswaar weet Moes kops aan het einde van de eerste ronde achter den Belg te komen, doch deze spurt beter en gaat met een halve wiellengte ver schil als eerete over den eindstreep. (Laat ste 200 Meter in 13% sec.). Na de pauze worden de laatste 2 ritten van den sprintwedstrijd gereden. De wereld kampioen Falck Hansen verliest ook zijn laatste rit van den Belg, Scherens. (Tijd laatste 200 Meter 13% sec.). Tenslotte rijdt de Franschman, Faucheux een spannende rit tegon zijn landgenoot Gerardin, die als eerste over de finish gaat. (Tijd laatsto 200 Meter 12% sec.). Totaalklassemcnt. 1. Scherens (België) 4 punten; 2. Gerar din (Frankrijk) 5 punten; 3. Moeskops (Hol land) 5 punten; 4. Faucheux (Frankrijk) 6 punten; 5. Falck Hansen (Denemarken) 8 punten. Het programma wordt besloten met den laat6ten rit over 40 K.M. achter gToote mo toren, die een succes werd voor den Belgi schen oud-wereldkampoen Linart en zeker niet minder voor onzen landgenoot Do Graaf, die tot het laatste toe zijn plaats achter den Belg op taaie wijze heeft verde digd. Na de start is de volgorde: Möller, Linart De Graaf, Thollembeek, Schlebaum en Sa wall, terwijl Paillard door motorpech als hekkesluiter fungeert. Hij moet als zijn motor hem voor de tweede maal in den steek laat, opgeven. Linart veroyert spoedig den kop en zet er een flnk tempo in. Na 30 ronden zijn Sa wall en Moeller gelapt en even later moet ook Thollembeek er aan geloovcn. Linart jaagt achter Schlebauw aan, die zijn aan val echter weet af te slaan en den afstand steeds meer vergroot zoodat Schlebaum in zijn laatste ronde zelf nog een poging doet om De Graaf de tweede plaats afhandig te maken, wat hem echter niet gelukte. Uitslag: 1. Linart 31 min. 09 sec.; 2. De Graaf (30 M.); 3. Schlebaum (60 Meter); 4. Thollembeek (540 M.); 5. Sawall (bijna 2 ronden). 6. Moeller (1450 M.). Totaalklassement: 1. Linart 4 punten; 2. Schlebaum 5 punten; 3. De Graaf 8 punten; 4a Thollembeek 8 punten; 5. Sawall 10 pun- tn; 6. Moeller 13 punten. WATERPOLO Het Nederlandsche zevental Amsterdam, 18 Augustus. De Water- polo-commissie van den Nederlandschen Zwerabond heeft het volgende zevental sa mengesteld voor den wedstrijd Nederland— Belgic, welke op Zondag 21 Augustus a.e. te Utrecht zal worden gespeeld: Doel: J. Veen9tra. Achter: E. G. Ingeluyff, M. Schat, J. van Oostrum Soede. Vóór: F. v. d. Bosch, J. W. Daatselaar, G. W. van Ommeren. Reserves zijn: Mousset (doel), J. Kohier cn Uitendaal (achter). Het Belgische zevental is als volgt sa mengesteld: Castelyn, v. Gheem, de Pauw, G. Blitz, Malissart, de Combo, Brandeleer. I Reserve: Melardie. DE OLYMPISCHE SPELEN. Batig saldo van meer dan een millioen dollar. Los Angeles, 17 Aug. De Olympische Spelen hebben, naar de Tel. meldt, een batig saldo van meer dan één millioen dollar op gebracht. Hiervan wordt een millioen dollar gebruikt om de leening af te lossen, die Californië in 1928 gesloten had om de Spe len in 1932 te Los Angeles te financieren, j Zwemmen. MISLUKTE KANAALTOCHT. Londen, 18 Augustus (V.D.) De Duit sche zwemmer Fischer, die van Kaap Gris Nez gestart is voor een poging het Kanaal over te zwemmen, heeft heden zijn poging moeten opgeven toen hij nog slechts 6 K.M# verwijderd was van de Engelsche kust,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10