AM EDSFdJOKTSCH DAGBLAD Vrijdag 19 Augustus 1932 .DE EEMLANDEEC 31e Jaargang No. 43 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT VEERPONT OMGESLAGEN EN GEZONKEN DE VERDUISTERING TE OEGSTGEEST Knoeierijen sedert 1923 VUURWERK TE ZAND- VOORT MAISON DE JAGER OP KLAARLICHTEN DAG HOLLAND'S BESTE KWALITEIT Versch gekarnd met 2 5 a 11 e r ff i j n s t e Roomboter onder Rijkscontrole. Fortinbras' Toovermacht Bij K. B. van 5 Aug. is wegens vcrande ring in de inrichting van het dienstvak waarhij hij werkzaam is, te rekenen van 1 Aug. 1932, aan den heer A. J. Eijckelhof aer vol ontslag verleend als hoofdcommies bij het departement van buitenlandsche zaken onder toekenning van den personeelen titel van referendaris; is aan E. Noordhoff op zijn verzoek met ingang van 15 Aug. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van waterschout te 's Gravenhage; is de zilveren eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend aan H. Renssen, opzichter bij de volksbad huizen te Utrecht. LandbouwhoogeschooL Bij beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid zijn aan de Landbouwhoogeschool te Wageningcn be noemd tot assistent voor het studiejaar 1932 1933, ir. R. H. J. Roborgh, J. H. van Em- den en A. M. Cornelissen en voor het tijd vak van 20 September 1932 tot 1 Februari 1933 A. Govers, allen aldaar en wederom tot tijdelijke assistente mcj. dr. C. A. Gou- wetak, aldaar. Zeedienst. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de le luitenant der mariniers C. L. M. Janssen den 18 September 1932 geplaatst bij de afdeeling mariniers te Rot terdam. Vreomd eereteeken. Bij Kon. Besluit is aan mr. A. G. N. Swart te Parijs verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis der orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Consulaire dienst. De vice-consul der Nederlanden te Can nes de heer A. C. de Beaufort is met verlof van zijn post vertrokken. De consul der Nederlanden te Nice, de heer E. A. J. de Kuijper, heeft zich belast met de afdoening der zaken van het vice- consulaat. Posterijen, Telegrafie en Telefoon. Bij Kon. Besluit is benoemd tot inspec teur der P.T.T. de heer J. Boer, thans re ferendaris der P.T.T., aangewezen als di recteur van het télegraaf- en telefoonkan toor te Groningen. MET DE N. R. V. NAAR ARDENNEN EN PARIJS. 'sGravenhage, 18 Aug. De Neder- landsche Reisvereeniging organiseert in Augustus en September extra-goedkoope reizen per autocar naar de Ardennen en den Rijn. De toeloop voor deze reizen is zoo groot, dat do N. R. V. een extra aantal reiswa gens heeft gereserveerd. De Ardennen-reizen, welke vijf dagen du ren en 6lechts weinige guldens per dag kosten, gaan tot Bouillon bij de Fransche grens, terwijl bij de Rijnreizen gereden wordt via Eifel, Ahrdal naar Midden-Rijn en terug via Königswintcr (Drachenfels), Keulen en Düsseldorf. Er stond alleen maar een gelukkig leege-bus op Amsterdam, 18 Aug. Hedenavond is de veerpont in het Zijkanaal F., die de ver binding onderhoudt tusschen den IJpolder en den Houtrijkpolder, omgeslagen en met een ledige autobus, welke zich op de boot bevond in de diepte verdwenen. De pont- wachter, die zich alleen aan boord bevond, kon met een roeiboot worden gered. De bus was met een gezelschap onderweg van IJmuiden naar Amersfoort. De passagiers zijn bij het kanaal uitgestapt en hebben zich te voet over de brug, welke over het kanaal loopt, naar den anderen oever bege ven. Dit was noodig, omdat de bus anders te zwaar zou zijn geweest voor de pont. Dat deze toch is gezonken, vindt zijn oorzaak in het feit, dat do bus te veel naar een zijde van de pont was opgesteld, waardoor het vaartuig kapseisde, vol water liep en ver volgens zonk. Het autoverkeer op den weg IJmuiden—Amsterdam is thans gestremd. Morgenochtend vroeg zal begonnen worden met het lichten van de pont en de autobuö. Waarschijnlijk zal men hiervoor 24 uur noodig hebben. Wielrijders en motorwiel rijders kunnen van de brug gebruik maken, zoodat deze geen hinder van het ongeval zullen ondervinden. OVERVAL OP EEN POSTAUTO. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van liet cassatieberoep van den koopman K., die door de rechtbank en het gerechtshof te Den Haag werd veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf wegens den overval op een postauto en diefstal daaruit van ruim 17.000, gepleegd aan de Van Lennepweg te Den Haag in September van het vorig jaar. Arrcat 2T Aüg. LANDHUISEOUDKUNDIG CONGRES. Het 84ste Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congres zal op 22 en 23 September a.s te Tiel worden gehouden. Waar heeft de verdachte het geld gelaten? Oogst ge est, 18 Aug. Omtrent de door ons vermeldde groote verduistering bij de R.-K. Boerenleenbank alhier, een filiaal van de R.K. Centrale te Den Haag, verneemt het'Lcidsch Dagblad nog, dat de verdachte, de gewezen kassier A. v. d. H., oud 40 jaar en sinds 1915 als kassier bij de bank werk zaam, volledig bekend heeft verduistering van geld en valschheid in geschrifte ge pleegd te hebben. Het totale bedrag met rente, móet zeer waarschijnlijk ongeveer 131.000 bedragen, welke gelden ten volle gedekt \vorden door roerende en onroeren de goederen en diverse borgen, bekende in gezetenen dezer gemeente. Met het plegen van fraude schijnt v. d. H. reeds in 1923 te zijn begonnen. Voorts werd medegedeeld, dat zeer waar schijnlijk nog wel iets van de gelden, ten gunste der borgstellers, terecht zal komen, die overigens wel sterk gedupeerd zullen worden. Het mysterieusc in deze geschiedenis is, dat v. d. H. steeds op zeer bescheiden voet leefde en waar de verdachte dus het geld heeft gelaten. Volgens zijn bekentenis heeft hij het uitgeleend aan familieleden om hen te helpen en aan anderen, zonder ecnig bewijs. In hoeverre dit juist is, zal het ver dere onderzoek moeten uitmaken. V. d. H. bleek het volle, vertrouwen van het bestuur te bezitten, dat mededeelde, dat de belan gen der spaarders veilig zijn. De verdachte, die gisteren door den burgemeester gedu rende eenige uren werd verhoord, wordt morgen voor den Officier van Justitie te Den Haag geleid. Algemeen veroorzaakte het bericht der verduistering in de ge meente groote opschudding. Men kon een en ander haast niet gelooven, temeer om dat v. d. II. oogenschijnlijk steeds zijn func tie op onberispelijke wijze vervulde en zuinig leefde. Do sedert een lange reeks van jaren ge pleegde knoeierijen zijn op uiterst geraffi neerde wijze geschied. Gebleken is, dat speciaal met het opnemen van voorschot ten falcificcaties zijn gepleegd, waarbij de handtcekcningen der borgen werden ver- valscht. Het betrof hier dan geheel gefin geerde bedragen. Tevens werd door v. d. II. geknoeid in de notulen er werd een ruimte opengelaten, welke, nadat zij waren goedgekeurd, benut werd om verschillende bedrógen bij te schrijven alsmede in de registers, terwijl ook gefingeerde terugbe- A».- u(,uuiuanKuuuRjca uueuil op het grootboek plaats vonden enz. Tijdens een vergelijking met de kwitan ties werd kortgeleden de fraude door een toeval ontdekt. Waarop er verder onder zoek volgde, dat de velerlei frauduleuze handelingen aan het licht bracht. Dc boek houding leek steeds prima in orde te zijn: twee jaar geleden had de directie daarvoor nog een compliment van de Centrale uit Eindhoven in ontvangst mogen nemen. Nimmer was door haar eenige onregelma tigheid ontdekt. Nog verneemt het blad, dat de boeken der bank door den burgemeester in beslag zijn genomen. De raadszitting moest worden geschorst! Zandvoort, 18 Aug. De Zandvoortsche jeugd gaat er dit jaar niet mede accoord, dat er geen vuurwerk gegeven wordt, en ze besloot nu zelf vuurwerk te maken. Gisterenavond verzamelden zich op het Strandplcin eenige honderden jongelui, die met knalbommcn, voetzoekers en ander knetter-materiaal de omgeving onveilig maakten. Het raadhuis ligt aan het Strand plcin en juist vergaderde daar dc raad. Om streeks half negen was het lawaai zoo groot, dat de sprekers in den raad elkaar niet meer konden verstaan, zoodat de bur gemeester de vergadering moest schorsen. Vanaf het bordes genoten de raadsleden daarna van het miniatuur-vuurwerk. In- tusschen waarschuwde de burgemeester de marechaussee, die na verloop van een kwartier'met vier man de orde trachtte te herstellen. liet bleef echter nog tot bij twaalven rumoerig. Om 9 uur werd de raadsvergadering weer voortgezet. Verschillende dames kwamen zich bij de politie beklagen, dat zij brandgaten in haar japonnen hadden gekregen; verschillende arrestaties waren hiervan het gevolg. (Maasbode). DE MOORD TE KERKDRIEL. Cassatieberoep voor den Hoogen Raad. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft heden geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van dc drie ge broeders R., die door dc rechtbank te Tiel waren veroordeeld ieder tot 13 jaar gevan genisstraf wegens moord op den rijksveld wachter Tap op Oudejaarsavond te Kerk- driel gepleegd. In hooger beroep verminderde het hof te Arnhem de straf van twea der verdachten tot 10 jaar. De Hooge Raad zal 27 Aug. arrest wijzen. VERDUISTERING DOOR EEN WINKEL- "■p'pwnp Amsterdam, i8 Aug. Aangehouden is een 25-jarig winl^elbediende, die er van wordt verdacht zich in Zutphen te hebben schuldig gemaakt aan verduistering in zijn betrekking van 150. LUNCHROOM H.v. d. PAVERT LANGESTRAAT 56. TEL. UI Voor de Vacantiedagen Amersf. Janhagel. Botersprits. Diverse soorten koekjes. Bef rapte inbreker breekt een been Zandvoort, 18 Aug. Terwijl de geheele familie naar het strand wa9, hebben giste ren twee inbrekers midden op don dag hun slag trachten te slaan in een villa aan dén boulevard Panlus Loot, te Zandvoort. Hun bedrijf werd ontdekt en de politie gewaar schuwd. Do waarnemende commissaris van poli tic, de heer Bollee, stoorde het tweetal in zijn bedrijf. De dieven dachten te kunnen ontkomen, werkten zich door een open raam op het dak en sprongen naar bene den. Eén der inbrekers kwam op het zand terecht en wist in de duinen te ontsnappen. De andere dief viel echter op een tegelpad en brak daarbij het dijbeen en kreeg andert. kwetsuren. Hij werd per brancard naar het politiebureau overgebracht en na door dr. van Faasscn te zijn verbonden, naar do stichting Johannes de Deo te Haarlem ter verdere verpleging overgebracht. liet warén bewoners van het tentenkamp. In den laat- sten tijd kwamen in Zandvoort-Zuid meer gevallen van insluiping voor. Een gedeelte van het geld, dat buit gemaakt is, werd in de keuken verstopt teruggevonden. VERBOND VAN NATIONALISTEN. Het Verbond van Nationalisten is bij Kon. besluit van G Augustus no. 51 erkend onder goedkeuring der Statuten. Dc benaming Nationalistische Militie is gewijzigd in Na tionalistische Garde met omschrijving daar van in de goedgekeurde statuten. AMMONIAKLEIDING GESPRONGEN. Groote schade aan een bloemen- vorzameling. Door het springen van een ammoniaklei- ding, die voor de koelcel in de vlecschhou- 'werij van den heer Van der Laan aan de Laan vaii Mcsrdervoort te 'sGravcnhago is aangebracht, is een pmni- '"vr moniaK in net naast gelegen bloemenmaga zijn van den heer Jochcmsen binnengedron gen. De kostbare planten- en bloemenver- zameling is door deze gassen zoo goed als geheel verloren gegaan. De schado is aan zienlijk. Geen geluk is mogelijk, wanneer men niet vertrouwt. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 52 Zooal6 ze daar zat, naast Martin op de rustbank, haar meisjesachtig figuurtje voor over gebogen, en de hanuen zenuwachtig in elkaar geklemd houdend op haar knieën, met een droevige uitdrukking op haar smal, ovaal gezichtje, had ze zoo iets liefs en aantrekkelijks, dat hij voor een oogen- blik de bekoorlijke Lucilla vergat en er naar verlangde haar le kunnen troosten. Hij legde zijn hand op haar witte vin gertjes. Ik zou er wat voor gevenzei hij Ze maakte haar vingers los, zoodat ze zijn aanraking ontweek en schoof wat op zijde. Madame Chauvet kwam uit de keuken met een kopje dampend vocht. Ma pauvre petite, ik heb hier een kopje warme kamillethee voor je. Dat moet je opdrinken, 't werkt kalmeerend. Martin stond op en de goede vrouw ging op zijn plaats zitten, en vertelde van het ziekbed, het overlijden en de begrafenis van haar eigen moeder, tot Félise, den kalmeerenden invloed van de kamille ten spijt, in tranen uitbarstte en naar haar kamer vluchtte. Arme, kleine meid, zei Madame Chau vet vriendelijk, ik huilde erg, ik herinner me alles nog, alsof het gisteren gebeurde. Den volgenden dag kwam Bigourdin te rug. Hij liep rond en.ademde de frissche lucht met volle teugen in als een echte provinciaal, die de stadslucht heeft doen stikken. Hij maakte grappen over de at mosfeer, het koortsige en het koude Pa rijs. Hier is het toch veel beter, zei hij, en de beschaving staat hier op veel hoo ger peil. Zelfs in het Hótel de la Dordogne is nog niet eens een badkamer. Hij had een lang gesprek met Félise en daarna kwam hij bij Martin, geheel van streek, met diepe rimpels in zijn voorhoofd. Ze heeft mij vragen gedaan, waarvoor ik al mijn tact en dipkmatiek talent noo dig had om ze te beantwoorden (goede he mel wat heb ik gelogen),, maar ik heb haar overtuigd, dat alles, wat voor haar moeder gedaan is, goedWas. Ik zal je vertellen wat ik gezegd heb. 't Is beter dat niet te doen, antwoord de Martin, die liever geen vertrouwelijke mededeelingen kreeg, hoe minder ik weet, hoe beter ik onbekendheid kan voorwen den wanneer Félise mij ondervragen wil en het is oprechter ook. Je hebt gelijk, zei Bigourdin. Groot is dew aarheid en zij zal zegevieren. En daar Martin verbaasd keek, omdat hij den zin op Fransche manier uitgespro ken, niet verstond, herhaalde hij de woor den. 'tls Latijn, zei hij. Waarom zou ik het niet aanhalen; ik heb een goede opvoeding gehad, HOOFDSTUK XVII. Een ondeugend duiveltje klom op Lucil- la's schouder en fluisterde iets in haar oor en zij schreef een kort briefje. Had ze dit briefje niet geschreven, dan zou Martin in Brantóme zijn gebleven en zou hij niet met Fortinbras hebben gespro ken. Nu, Félise hem weer in haar vertrou wen had genomen, bleef hun verhouding ook vertrouwelijker. In zijn gedachten had Félise in beteekenis gewonnen. Op zijn wat plompe, mannelijke manier réaliseerde hij, dat zij een veelzijdigen, gecompliceerdcn en, mysterieuzen aard had, eenvoudig en aan hankelijk als een kind, hartstochtelijk in haar genegenheid en ook kalm en zelfbe wust. Zij was een lieve, sterke persoonlijk heid. En voor het eerst kwam de gedachte aan een mogelijke verbintenis met haar, bij hem op. Als Bigourdin hem waardig oordeelde om zijn compagnon te zijn en de historische traditie van het Hótel des Grot- tes voort te helpen zetten, dan zou hij er niet óp tegen hebben, dat hij dat deed, verbonden aan zijn liefste bloedverwante. En Félise? Hij was bescheiden en oner varen en het kwam niet bij hem op te den ken, dat Félise hem reeds haar hart ge schonken had. En toen bedacht hij zich dat jonge, meisjes toch ook wel eens trouwen, met .mannen, niet knap van uiterlijk, niet aantrekkelijk. En Bigourdin, d.e beste ke rel met dat w.armc hart, legde beslag op hem en trok hem aan en Périgord, dat land van melk en honig, trok hem óók, aan. Hier lag zijn toekomst.Waarom zou hij niet zijn .uiterste wilskracht inspannen om dat andere bekoorlijke figuurtje te ver geten, dat zijn leven maakte tot een mar teling en een droom. En toen kwam dit briefje: Waarde heer Overshaw, Ik ga morgen naar Egypte. Ik hoop dat u uwe belofte houden zult. Vriendelijk groetend, L. M. Verlamd, te niet gedaan was zijn ver langen naar een gemakkelijk, weelderig le ven, naar kalme, echtelijke behagelijkhcid. De liefde riep hem tot een fantastisch, avontuurlijk bestaan. En hij was zijn even wichtigheid kwijt. Hij zou alles in handen geven van Fortinbras en diens raad vol gen. En diens vorige raadgeving was zoo goed uitgekomen. Had hij niet door Mar- gett's school te verlaten, de laatste vijf maanden vele heerlijke, nooit gekende kan ten van het leven gezien? Was hij dezelfde jonge man, die in Augustus zoo angstig en beschroomd aan Corinna geschreven had? Zijn blind vertrouwen in Fortinbras was nog grooter geworden, nu hij wist van het leed, waaronder de Marchand de Bonheur zijn levenswijsheid had verkregen. Welko richting Fortinbras hem ook aanweer, die richting zou hij gaan. En zoo suste hij- zijn geweten, toen hij Brantóme verliet. Bigourdin verwachtte hem terug na zijn veertiendaagsch verlof en Fé lise ook. Ze gaf hem mede een mandje met wat eetwaren en wijn en met een glimlach zeide zij hem, dat hij spoedig terug moest komen. Ze vroeg niet naar het doel van zijn reis. Hij had een verandering noodig, hij moest eens een kijkje nemen In het groote leven van Parijs en Londen. Als je maar een vierde hebt van den goeden tijd, dien ik gehad heb, dan benijd ik je, zei zij. En Bigourdin, toen hij hem tot afscheid hartelijk dc hand schudde, fluisterde: Ik zal die oude rok van jou geven aan Anatole, dén houder van het Café de l'Uni- vers; hij zal er dolblij mede zijn. De trein, die het station uitstoomde, voer de een dubbelhartigen verrader mede. En in Parijs stapte, na een slapeloozen nacht, een Jongmensch uit met angstige oogen en een bonzend hart» TLj reed naar het Hotel du Soleil et dc l'Ecosse. Zoo, is Monsieur teruggekomen? vroeg de dikke Monsieur Bocardon, die hem bin nen zag komen. Zooals u ziet, zei Martin, die tegenover hotelhouders alle beschroomdheid verloren had en op wien het niets geen indruk maak te, dat Bocardon hem nog herkende. Was hij zelf ook niet op het punt van Fransch hotelhouder te worden? Hij toonde hem een adreskaart van het Hótel des Grottes, door Bigourdin geschreven, en vroeg om een goede kamer. De zwarte kraaloogen van den provinciaal keken hem scherp aan. Eenige maanden geleden waart u leer- aar. Een eerlijk man mag toch altijd van betrekking veranderen? zei Martin.. Dat is heel waar, antwoordde Bocar don. Ik had veearts willen worden, maar ik wordt altijd door honden gebeten en krijg altU'd een trap van- een paard en daarom kwom ik in het hótel van mijn broeder,in Nimes. Het Hótel de la Curatterie, zei Mar tin. Kent u het? vroeg Bocardon verheugd* Niet persoonlijk, maar iedere corals- voyageur in Frankrijk kent het. JWordt vervolgd}.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5