amersfqobtsch dagbiab PUROL 1 Smetten, Doorziilen Stukloopen der Huid Zaterdag 20 Augustus 1S32 .DE EEMLANDER." 31e Jaargang No. 44 VIERDE BLAD DE SALARISSEN BIJ DE K.L.M. Requisieten in veiling kleedingmagazijn Lijstenmakerij en Kunsthandel SLACHTOFFERS VAN DE WARMTE „NIEUW PARIJS" BEZWAREN INZAKE DE WINKELSLUITINGSWET Ernstige overweging toegezegd PERSON. BELASTING EN BEDRIJFSLOKALITEITEN Actie van „Horecaf" en Middenstandsbond WEER EEN HITTEGOLF DE TOESTAND IN HET BOUWBEDRIJF 'Minister Reymer beantwoordt de vragen van den heer Braat Op de vragen van den heer Braat be treffende het instellen van een onderzoek van Begeeringswege ter zake van uitgaven door de Koninklijke Luohtvaart Maatschap pij aan salarissen, enz.: Is het den Minister bekend: dat bij de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij passage personeel in dienst is menschen die vreemde talen moeten ken nen dat betaald wordt met 60 gulden per maand en een diensttijd heeft van 80 uren per week; dat een expeditieknecht daar 17,5 gulden per week verdient; dat lager personeel met een maandgeld van 25—60 gulden wegens bezuiniging ont slagen wordt; dat een gids zich beloond ziet met gulden per week, die tevens 45,80 gulden per week marinepensioen geniet; dat een boekhouder 275 gulden per maand salaris geniet, terwijl hij uit een vroegere betrekking reeds pensioen geniet; dat een sous-chef bij den technischen dienst 275 gulden per maand verdient en een pensioen als oud-officier-machinist der marine heeft van 70 gulden per week; dat 5000 gulden voor tafelzilver, bestemd voor het restaurant der Maatschappij, uit gegeven is? Is de Minister bereid om een onderzoek naar deze gegevens in te stellen, en zoo die juist mogen blijken te zijn, deze Maatsohap pij wegens ondoelmatig beheer, en het be vorderen van cumulatie van pensioenen met functies niet meer voor Rijkssubsidie in aanmerking te laten komen? luidt het antwoord van den heer Reymer, Minister van Waterstaat. Blijkens bij do Koninklijke Luchtvaart Maatschappij ingewonnen inlichtingen zijn inderdaad bij de passage-afdeeling van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij per sonen in dienst, die een salam van 60 per möand verdienen. Het aantal dier be ambten bedraagt 5; dé'gemiddelde|jleeftjjjl i6 22 jaar.- Aangezienr het luchtvaartbedrijf uiteraard een internationaal karakter draagt, wordt bij voorkeur personeel in dienst genomen, hetwelk over kennis van vreemde talen beschikt. De werktijd van dit personeel bedraagt gemiddeld belang rijk minder dan 80 uren per week. Het is juist, dat bij de Koninklijke Lucht Vaart Maatschappij enkele expeditieknechts in dienst zijn, die 17,50 per week verdie nen. Aan enkele leden van het personeel met een maandgeld van 25 tot 60 is ont- slaag verleend wegens reorganisatie, waar door zij overbodig werden. Het is juist, dat een gids in dienst is, die 25 per, week ontvangt en tevens een ma rinepensioen geniet; dit pensioen is lager dan het in de vraag vermelde bedrag. De genoemde salarisbedragen van een boekhouder ad 275 per maand en van een sous-chef bij den technischen dienst ad 275 per maand, die tevens pensioen ge nieten, zijn niet geheel juist. Zij bedragen onderscheidenlijk 260 en 225 per maand. Het in de vraag genoemds pensioenbedrag is niet" juist. Voor tafelbestekken is niet 5000, doch 'f 2052,40 uitgegeven. Het betreft hier bo vendien geen zilver, maar z.g. hotelzilver. Voor verdere maatregelen bestaat, naar de ondergeteekende meent, geen aanleiding, te minder daar jaarlijks van Rijkswege een nauwgezet accountantsonderzoek geschiedt ten aanzien van het geldelijk beheer der Koninklijke Luohtvaart Maatschappij, en nog zeer onlangs door het Centraal Bureau van Voorbereiding voor ^Ambtenarenzaken een bijzonder onderzoek naar de wensche- lijkheid van bezuiniging op de bezoldiging van het pereoneel is ingesteld, waarbij is gebleken, dat tegen het salarispeil van het personeel der Koninklijke Luchtvaart Maat schappij in het algemeen geen bezwaren kunnen worden ingebracht. In verband daarmede beantwoordt de on- "dergeteekende het tweede gedeelte van de laatste vraag eveneens ontkennend. denking tegen een geregelden bezoeker, jongeman uit Bodegraven, doch, tot nu toe "as hij er niet in geslaagd hem bij plegen van diefstal te snappen. Eens op een avond echter, toen hij we derom op den loer lag, zag hij den jonge man een klein kamertje binnengaan en uit (en zak van een broek een portemonnaie nemen en deze leegschudden. Op het oogen- oiik dat de dief het geld in zijn zak wilde steken, kwam de heer Tormbergen te voor schijn en greep den dief, die trachtte te ontsnappen bij den kraag. Hij werd aan de Keeuwijksche politie overgeleverd en legde voor deze een volledige bekentenis af. De inventaris van de Koninklijke wordt verkocht Amsterdam, 19 Aug. In het R.A.I.-ge bouw zullen over enkele dagen de décors en requisieten \an de voormalige Konink lijkc Vereeniging „Het iNcderlandsch Too- necl" door den curator in het failssemenl openbaar «orden verkocht. Men is thans druk bezig de pakhuizen waar deze décors liggen opgestapeld leeg te ruimen en bij karrcvrachten de linnen tooneelbouwsels naar liet R.A.I.-gebouw over te brengen Raar staan thans langs een der wanden groole hoeveelheden décors opgesteld, die herinneringen aan het gehecle repertoire van de K.V. oproepen. Het majestueuze „Grand Hotel" uit Vicky Baums' „Men schen im Hotel" staal er naast de schame le kamer waar de „Oplichters" na hun fi nqnclecie avonturen, weer gelukkig zijn teruggekeerd. Men ziet er verder de lngu here opiumkit uit. Somerset Maguhams „Bekentenis en irf^cwikkeld geconstrueer de décors van de „Misdadigers", het op zienbarende toonoelwerk, dat sleolits en kele opvoeringen beleefde. Dan is er natuurlijk een groot quantum neutrale décors, als kamers in verschillen de stijlen, van historische tijdperken tot en met het moderne interieur, boschdécors enz. Achter in het gebouw vindt men een soort meubelwinkel, waar een Louis XV ameublement prijkt naast een paar moder ne kantoorkrukken en een kartonnen „brandkast" op een byouterlctafèT 6taat waarvoor waarschijnlijk wel een „Histori sche gravin" haar kostbaarheden stond te bewonderen. Elders weer staan de kleercnrckken, waal-San een" pahr 'eeuw-jen oude costumes hangen en die bij nadere: beschouwing het gezegde dat niet alles goud is wat or blinkt tot een overtuigende waarheid maken. Dinèdag komt (leze tooneclwereld onder de hamer, een gebeurtenis die sterk spreekt voor het hcdcndaagsche noodlijden tooneel en een schril licht werpt op de moeilijkhe den die dit tooneel ondervindt. Amh. weg 32 Tel. 1069 Onze collectie lijsten munt uit door mooie profielen voor elke omlijsting BILLIJKE PRIJZEN HET EUCHARISTISCHE CONGRES DER NOORDELIJKE LANDEN. Kopenhagen, 19 Augustus (V.D.) He denavond. werd te Kopenhagen het Eucha ristische Congres der Noordelijike landen Plechtig geopend. Vertegenwoordigers van Frankrijk, Bergië, Nederland en Polen zijn eveneens aanwezig. De openingsplechtig heid werd per radio verspreid. Als vertegenwoordiger van Z.H. den Paus is Kardinaal van Rossum ten congresse aanwezig, DIEFSTAL IN DE ZWEMINRICHTING TE REEUWIJK. Op heeterdaad betrapt. Reeds meerdere malen gedurende den laatsten tijd werden in de kleedkamertjes van het zwembad „Elfhoeven" in de Rccu- wijksche Plassen uit daar opgehangen klee deren van zwomliefhebbers kostbare voor werpen of geld gestolen. De pachter, de beer .Tornbergen, koesterde weliswaar ver- In den Haag een man overleden 's-Gravenhage, 19 Aug. Eenige per sonen zijn in den loop van den dag het slachtoffer geworden van de buitengewone hitte. Een bejaarde man werd op de brug bij de Heerengracht onwel en zakte in elkaar. Toen de Geneeskundige Dienst ter plaatse kwam, hleek hij reeds te zijn overleden. Tiet lijk is naar het ziekenhuis gebracht. Voorts kreeg de Geneeskundigen Dienst nog een aantal andere gevallen te behan delen, welke een minder tragisch verloop hadden. Op de Beeklaan moest een juffrouw uit Voorburg uit een autobus gehaald wor den, waar zij in zwijm was gevallen. Zij werd naar het Roomsch-Katholiekc Zieken huis overgebracht. Voorts werd nog een 9-jarig jongetje op straat door de warmte bevangen, en werd door den Geneeskundigen Dienst naar zijn liuis gebracht. EEN HUURKWESTIE OP HET PLATTELAND. Communisten visschen in troebel water. Men meldt aan de Stand.: Te Langezwaag heeft een verhuurder van een boerderijtje den borg van den huurder, die niet bij machte was de verschuldigde huur te betalen, in rechten aangesproken. De bevolking trekt in het algemeen partij voor den borg en de boerderij van den borg wordt dag en nacht door boeren bewaakt, teneinde desnoods met geweld het weghalen van de te verkoopen goederen te verhinde ren. Een sleeper van Hccrcnveen, die de goederen zou weghalen, moest onverrichter zak tetrugkceren en ook de politie heeft aan vankelijk voor de overmacht moeten wijken, zoodat de verkooping, welke te Heerenveen zou plaats hebben, niet kon doorgaan. De verhuurder is directeur der Zuivelfabriek te Langezwaag en men begrijpt dat deze thans geen gemakkelijk leven heeft. De communisten hebben van een en ander handig gebruik gemaakt om de bevolking op te zetten en om die reden heeft de Bond van Landpachters zich zooveel mogelijk af zijdig gehouden. - GAAT U KAMPEEREN? rust U volledig uit voor een heerlijk en onbezorgd Kamplevon. Reeds voor 7.75 heeft U oen com plete Waterproof tent, ook tenten fn diverse maten te huur. LANGESTRAAT 35. De Kon. Ned. Middenstandsj bond confereert op het 0 Departement Als gevolg van de te Arnhem door de Al- gemeene Vergadering van -clai Kon. Ncd, Middenstandsbond aang#(]$meh motie in zake soepeler toepassing der, Winkelslui tingswet, heeft het Bondsbestuur kort daar op een audiëntie aangevraagd bij den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid, teneinde de ondervonden beswaren en cjc gronden, waarop deze motie steunt, nader toe te lichten. Bij afwezigheid va* den Minister, kon aan dit verzoek niet aanstonds worden voldaan, doch noodigde deze den secretaris-generaal van het Departement uit oni een eerste be spreking met den Bond te voeren. Deze con fcrentie heeft dezer dagen plaats gehad. Dc Bond was hierbij vertegenwoordigd door de heeren: Ed. G. Schürniann, L. de Groot en J. K. W. F. van Bommel, leden van het Dagelijksch Bestuur en F. L. van der Leeuw, adj. directeur van het Bondsbureau. Dc ernstige moeilijkheden, welke voor ver schillende branches en groepen ten gevolge van de in-werkingtreding der Winkelslui tingswet zijn ontstaan, werden van ver schillende kanten belicht, waarbij in het bij zonder de nadruk werd-gelegd op de na- deelen, welke de consumptiezaken door do te geringe of geheel ontbrekende gelegenheid tot verkoop op Zondag ondervinden. Voorts werd onder de aandacht gebracht, dc eigen aardige wijze, waarop regelingen worden ge maakt ten aanzien van de Joodschc winke liers. Waar het wettelijk minimum door do belanghebbenden algemeen onvoldoende wordt geacht, was de hoop gevestigd op do gemeenteraden, doch deze worden in hun vrijheid van verordenen te zeer beknocht, terwijl bij het bcoordeelcn der verordeningen veelal verschillende maatstaven worden aangelegd. De betrokken winkeliers worden daarvan de dupe, hetgeen ook builen den Joodschen kring ten zeerste, wordt betreurd Do bezwaren worden in aanzienlijke mato vergroot door de toenemende crisismoeilijk heden in het middenstandsbedrijf, waardoor vele nijvere neringdoenden zich in hun be staan bedreigd zien. Vooral onder den z.g. kleinen middenstand wordt een toenemende ontevredenheid merkbaar, zich uitend in een geest van verzet. Het oogenblik zou wel eens kunnen komen, waarop de organisaties haar gedupeerde leden niet meer in bedwang kunnen houden, hetgeen t. a. v. de ongeor- aniseerden reeds het geval is. Deze mqntali- teit kan de regeering in deze toch reeds moeilijke tijden niet onverschillig laten. Met verschillende concrete feiten werd aangetoond, dat sommige bepalingen der Winkelsluitingswet aanwijsbaar nadeel voor bepaalde groepen opleveren. Voorts werd de aandacht gevestigd op de methode, welko het Departement t. a. v. de beoordeeling der plaatselijke verordeningen volgt en waarbij in afwijking van het standpunt, dat de mi nister in de Staten-Generaal heeft ingeno men, te zeer wordt getreden in de beoordce- ling van den materieelen inhoud der veror deningen. Aldus zijn reeds verscheidene re gelingen niet goed gekeurd, ingrijpend ge wijzigd en zelfs met ongevraagde bepalingen aangevuld, welke noch door de betrokken organisaties van bclanghebenden, noch door den gemeenteraad werden gewenscht. Deze methode belemmert een goede aanpassing der wet aan de plaatselijke omstandigheden cn aan de eischen der praktijk en is een bron van ontevredenheid. In dit verband werd betoogd ,dat wan neer men aan het Departement in ruime mate rekening zou willen houden met den ongunstigen economischcn toestand, dooi een soepele toepassing van art.a 9 dc? wel reeds vele bezwaren zouden kunnen wor den ondervangen. Aantasting der wet als zoodanig" ligl geenszins in de bedoeling van den Bond Zooals in de aangenomen motie duidelijk tot uitdrukking is gebracht, beoogt men slechts to streven naar verbetering op be paalde punten voor bepaalde groepen. Een dringend beroep werd derhalve op den mi nister cn zijn medewerkers gedaan oin zulks binnen korten tijd to willen bevorderen. Van de zijde van het Departement werd ernstige overweging hiervan toegezegd waarbij men zal ondeozoeken of eventucclo tegemoetkoming door wetswijziging dan wel door een andere toepassing der wet zou zijn te verkrijgen. Aanbevolen werd, dat de or ganisaties plaatselijk zullen aandringen op wijziging, aanvulling of totstandkoming ccner afwijkingsverordening, waarbij het Departement dan zal nagaan in hoeverre op dezo wijze kan worden tegemoctgetreden Desgevraagd verklaarde de Bond zich gaarne bereid om door middel van zijn plaatselijke vertakkingen een ondeizock in te stellen naar de ondervonden bezwaren cn deze in concreto aan den minister over tc leggen. Ook van regeeringswege zullen soortgelijke stappen gedaan worden. Na be ëindiging dezer op korten termijn in te stel len onderzoekingen zal het overleg zoo noo- dig hervat worden, terwijl de Bond zich ook overigens ter beschikking van het Departe ment stelde, waar dit gewenscht mocht worden geacht. Crisismoeilijkhedèn in het hotel', café' en restau rantbedrijf Men meldt ons: Dezer dagen hebben er tusschcn den Ned. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restau rant-, Café cn aanverwante bedrijven Ho recaf cn den Kon. Ncd. Middenstandsbond besprekingen plaats gevonden in verband met de erstige moejlijkheden;, waarin de ge noomde bedrijven ten gevolge van de crisis zijn komen tc ycrkceren. Niét alleen is het vreemdelingenverkeer gedurende liet sei zoen sterk verminderd, doch ook het ge regelde hotclbezock is aan aanzienlijke da- iing onderhevig. De omzetten in de eafé's en restaurants vertoonen daarbij hetzelfde beeld; er wordt veel minder verteerd dan vroeger. Daartegenover zijn de hooge lasten, welke op de bedrijven drukken, constant gebleven ja zelfs verzwaard. De vertegenwoordigers der genoemde or ganisaties stellen voorop dc principiecle on juistheid van heffing van Personcele Belas ting van bcdrijfslokalitcitcn, welke reeds sedert 1896 bestaat en naar hun oordeel zoo spoedig mogelijk moet worden opgeheven. Ofschoon men van regceringswegc dezen aandrang zou kunnen weerstaan, onder ver wijzing naar den toestand van 's Rijks fi nanciën, meenen de organisaties, dat de na deden voor dc bedrijven thans zóó sterk in het oog springen, dat er thans iets zal moe ten worden gedaan. Na raadpleging van deskundigen, werd besloten zich ten aanzien van de heffing der Personcele Belasting tot den minister van Financiën te wenden, ten einde de af schaffing voor hcdrijfslokaliteitcn. subsi diair van de onbillijkheid dér ongelijke be lasting van café-restaurant ten opzichte van winkels te verkrijgen. Bovendien zal gewe zen wórden op dc nadecligc gevolgen, welke vóór andere bevolkingsgroepen de werk nemers in liet bedrijf, zijn leveranciers cn credietgevers kunnen voortvloeien uit den steeds slechteren gang der exploitatie van hotels, eafé's cn restaurants. Ilorecaf zal den minister van Financiën tevens at tent maken op de wenschelijkhcid om de directeuren van Financiën tc machtigen art. 17 der Invorderingswet ten aanzien de ze: bedrijven tc kunnen toepassen. Voorts zullen nog nader maatregelen over wogen worden, welke langs indirecten weg het bezoek kunnen bevorderen. Gedacht is daarbij o.m. aan medewerking der Nederl. Spoorwegen. De organisaties besloten voorts geregeld overleg met elkaar te plegen en krachtig te blijven samenwerken, totdat verbetering in den noodtoestand zal zijn verkregen. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Te Ernst (gemeente Epe) is Woensdagmid dag drie uur de motortrein Apeldoorn— Zwolle op een overweg op een boerenwagen gereden. Bestuurder en paard kwamen er heelhuids af; de wagen werd geheel vernield. De trein moest naar het station i-rug- keeren. EEN CHINEES VERDRONKEN. Rotterdam, 19 Aug. De Chinees Mak Kin van het stoomschip Tapanoeli, liggen de in de Merwedehaven alhier, is heden avond, nadat hij gegeten had, in genoemde haven gaan zwemmen. Hierbij is hij onwel geworden; hij kon zich niet meer boven water houden en is in de diepte verdwe nen. Zijn lijk is later door de „rivierpolitie •^Qgehaald. Een periodewaarin het santrA warme dagen grootcr is dan het gemiddeld aantal Maximum - temperaturen Onze weerkundige medewerker schrijft ons Gisteren zijn over ons land maximum temperaturen waargenomen, dio hooger waren dan de hoogste in de twee vooraf gaande zomers. In het Westen van het land steeg dc temperatuur voor dc eerste maal in dezen zomer boven 30 gr. C. (86 gr. F.) en wel zooveel, dat dc hoogste temperaturen van den laatsten warmen zomer 1929 bijna overtroffen werden. Te Voorschoten werd een maximum-temperatuur van 34 0 gr. C. (93 gr .F.) opgeteekend, terwijl aldaar den iden September 1929 34.7 gr. C. (94 gr. F.) werd geregistreerd. Deze hitte-golf komt niet geheel onver wacht. In de eerste plaats werd reeds eer gisteren in dc internationale weerberichten melding gemaakt van zeer hooge tempera turen, o.a. 36 graden C. op verscheidene plaatsen in Frankrijk, terwijl verschillende omstandigheden erop gewezen, dat het hitte- gebiod zich naar het Noorden zou uit breiden. In dc tweede plaats moeten wij in aan merking nemen, dat tot nog toe in dezep zomer meer zomerschc dagen (met max. temperatuur hoven 25 gr.) zijn voorgekomen dan gewoonlijk. Wij verkecrcn n.l. in oen periode, waarin het aantal warme dagen grooter is dan het gemiddeld aantal. Een vergelijking van do tempcratuur-waarne- mingen van de laatste veertig jaren bij Den Haag laat ons zien, dat omstreeks dc jaren 1S99, 1911 cn 1921 het aantal warme dagen aanzienlijk grooter was dan omstreeks dc jaren 1894, 1906, 1918 en 1924. welke feiten goed overeenstemmen met het voorkomen van een ongeveer elfjarige periode in dc temperatuur. Vanaf het jaar 1924 was een stijging in het aantal warme dagen op te merken cn volgens de elfjarige periode moet omstreeks 1933 een warme zomer voorko men. Daar de schommeling niet geheel regelmatig optreedt, is het niet mot zeker heid te zeggen, of de warmste zomer nu of een of twee jaren later zal vallen. Opge merkt dient ook te worden, dat het voor komen van een warme periode in 1932 door den Duitschen meteoroloog Baur op grond van de toeneminc van dc z.g. zonne-con- stante waarschijnlijk werd geacht. Het is dus niet al te gewaagd om nog ten minste enkele warme dagen in dezen zomer te ver wachten, nu dc algemeene weerstoestand in Europa daarvoor zeer gunstig is en het. soi- zoen nog niet zooVcr is gevorderd, dat na een afkoeling door onweer geen herstel van het warme weer mogelijk zou zijn (Nadruk verboden). De regeering dringt op een loonsverlaging aan Den Haag, 19 Aug. Onder voorzitter schap van mr. dr. K. J. Frederiks, secreta ris-generaal van het Departement van Bin- ncnlandsche Zaken, heeft heden een bespre king plaats gevonden met de organisaties van werkgevers en werknemers over aan gelegenheden het bouwbedrijf botreffende. De voorzitter deelde namens den Minister mede, nadat dc vertegenwoordigers van beide groepen enkele wenschcn hadden ge uit, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken het zeer op prijs zou stellen, iundien thans tot een afdoende oplossing zou kun nen worden gekomen. De organisatie-vertegenwoordigers ver klaarden, dat zij in principe bereid waren de collectieve arbeidsovereenkomst op het punt van de loonregeling te verlagen, in dien de Regeering bereid is: A. de werkgelegenheid in het bouwbedrijf te vergrooten; B. de werkloozenkassen van de bouw vakarbeidersorganisaties extra hulp te ver- lecncn; C. de bouwvakarbeiders in de Rijks steunregeling op te nerntm. Namens de Rcgecring is medegedeeld, dat de Regcering aan de geuite wenschen wil voldoen, mits een verlaging van de loonen tot stand komt. Na deze verklaring van Regecringswege hebben de werkgevers cn werknemers eersfc afzonderlijk vergaderd, daarna heeft dc Re- geerings-delegatie met elk der groepen de zaak besproken, waarop is komen vast te staan, dat dc partijen zoo spoedig mogelijk de Regeering schriftelijk zal raededeclen, tot welke wijziging in de loonen zij bereid zijn. •erzachi en geneesl men mei Dooïco jo-60 co 90 ct. Tube 80 Bl) Apoth. co Drogltteo

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11