WETTELIJKE REGELING HUISINDUSTRIE DE INHOUD VAN HET WETSONTWERP INGEDIEND NA RUMBA DE TAP-TROT HET WATER EISCHT ZIJN SLACHTOFFERS HET TIENJARIG BESTAAN DER VESTING HOLLAND Onze Postvliegers onderweg DE VROEDVROUWENSCHOOL TE AMSTERDAM WENSCHT U IETS BIJZONDERS BIJ HET INSTALLEEREN UWER WONING? A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HUMORHOEKJE .- De Engelsche Trade Boards Act als voorbeeld genomen Ingediend ie naar wij reeds met een kort woord meldden een wetsontwerp tot wettelijke regeling van de huisindustrie. In de memorie van toelichting wordt o.a. gezegd, dat de huisindustrie van den tijd af, dat do huisarbeid dezen naam kreeg om industrieelen loonarbeid buiten de inrich ting van den ondernemer in de woning van den arbeider aan to duiden in tegenstelling tot den arbeid van den zelfstandigen klein- nijvere in zijn woning, een bron van scha de voor de arbeidors is geweest. De huisindustrie maakt het den onder nemer mogelijk, kosten te besparen voor werklokalen, vuur, licht en toezicht; zij vergemakkelijkt het voor hem, zich te onttrekken aan arbeidswet, veiligheidswet, ongevallen-, invaliditeits- en ziekteverze kering; zij wentelt alle risico van onregel matige werkgelegenheid op do arbeiders af; zij maakt alle beïnvloeding van de ar beidsvoorwaarden door de vakorganisaties uiteret moeilijk. De huisarbeiders hebben van dezen be drijfsvorm bijna niet6 dan groote nadee- len. In de memorie van toelichting wordt hiervan een uiteenzetting gegeven. Met huisindustrie zijn onafscheidelijk verbon den lage loonen, lange arbeidsduur, kinder arbeid, ongezonde werkplaatsen, slechte bewoning, ontoegankelijkheid voor organi satie, onttrekking aan een deel der sociale verzekering on benadeeling van het ge zinsleven. Over het voorkomen van de huisindustrie in Nederland verstrekken de drie deelen „Onderzoekingen naar de toestanden in de huisindustrie in Nederland", uitgegeven door de dircclio van den Arbeid in 1911 tot 1914, vrij volledige gegevens. Sedert is de omvang der huisindustrie belangrijk ver minderd. Geleidelijk hooft men eruit zien verdwijnen het spinnen en weven, het con- fectie-schoenmaken, het zakken-plakkcn, het breien, terwijl hei confectionccren van onder- en bovengoed reeds voor het groot ste deel fabriekmatig geschiedt In de vervaardiging van heerenkleeding speciaal maatwerk, is na een tijdelijke toe neming van het atelierwerk een groot deel hiervan naar de huisindustrie teruggegaan. In dit bedrijf, waar het handwerk over- heerscht, i6 dit voor den werkgever gemak kelijker en voordeeliger en de arbeiders, die in dit vak wel zoo sterk georganiseerd zijn, dat do loonen niet zonder hun invloed worden geregeld, zijn niet ongevoelig voor de voordeelen, die de huisindustrie in zoo'n geval biedt in den vorm van meer vrijheid en do mogelijkheid om hulpkrachten te ge bruiken. De middelen, die de werkgevers in ver schillende landen hebben beproefd om misstanden weg te nemen, waren aanvan kelijk uitsluitend van administratieven aard, zooals registratie van huisarbeiders en publicatie van stukloonen. Merkbare uitwerking hebben deze middelen niet ge had. Van daadwerkelijk verbeterd optre den wa6 eerst sprake toen een wet de mogelijkheid schiep om minimum-loonen vast te stellen. Toch kan ter bestrijding van de mis- standon niet volstaan worden met een re geling betreffende de vaststelling van mi- nimumloonen. Aan dezen bedrijfsvorm toch zijn ernstige nadcelen, inzonderheid van hygiênischen aard, verbonden, omdat de uitoefening van het bedrijf in hoofd zaak geschiedt in woningen of in gebou wen, welke tevens geheel of gedeeltelijk bewoond worden, althans niet in behoorlijk ingerichte werkplaatsen. Om deze nadeelen tegen te gaan dient de mogelijkheid te be staan om op grond van gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven, bepaalde soorten van arbeid in dergelijke ruimten te verbieden of alleen toe te staan onder bepaalde voorwaarden. De daartoe strekkende voorschriften kun nen niet beperkt blijven tot do eigenlijke huisindustrie, omdat in het zelfstandig kleinbedrijf zich soortgelijke misstanden voordoen als in de huisindustrie. In de middelen om tot vaststelling van minimumloonen in de huisindustrie te ko men, heeft de ervaring ook tot een algo- meen aanvaard stelsel geleid. Terwijl ook buiten de huisindustie hier en daar rege lingen hebben bestaan of nog bestaan om loonen door de overheid rechtstreeks te doen vaststellen of langs wettelijken weg door scheidsrechters of door het bindend verklaren van arbeidsovereenkomsten te doen vaststellen, is voor de huisindustrie het doel 6teeds het beste bereikt door het stelsel, dat het duidelijkst belichaamd en het meest omvangrijk toepassing heeft ge vonden In de Engel6che Trade Boards Act. Het is dit stelsel, dat ton grondslag ligt aan het ontwerp-verdrag en aan het thans aangeboden wetsontwerp. De grondgedachte daarvan is, dat in een bedrijfstak, waarin de huisarbeiders loo nen verdionen, die in vergelijking met loo nen voor gelijksoortigen arbeid in fabrie ken of werkplaatsen, abnormaal laag zijn en hierdoor oorzaak worden van overma- tigen arbeid, kinderarbeid en benadeeling van het gezinsleven, een raad of commis sie kan worden ingesteld, waarin vertegen woordigers van ondernemers en arbeiders zitting hebben en die tot taak heeft te on derzoeken of het gewenscht is minimum loonen vast te stellen en bij bevestigende beantwoording van deze vraag zoodanige loonen va6t te stellen, dan wel daartoe strekkende voorstellen te doen aan de be- woogde overheid. De betrekkelijke gunstige toestand van tegenwoordig in vergelijking met 15 en meer jaren geleden levert, naar het oordeel van den minister, geen reden op om invoe ring eener wettelijke regeling betreffende de huisindustrie achterwege te laten. In do eerste plaats is zoodanige regeling noodig ter bestrijding van thans nog be staande ernstige misstanden. In de tweede plaats bestaat er geen waarborg, dat de vermindering der huisindustrie niet bij wij ziging der conjunctuur voor een vermeer dering zal plaats maken. Er is toch geen reden om aan te nemen, dat er in de toe komst geen ondernemers zullen zijn, die misbruik zullen maken van den arbeid van arme personen, vrouwen en kinderen, wan neer daar voordeel mee te behalen is. Hot ontwerp bepaalt, dat de wet onder huisarbeid verstaat bij algemeenen maat regel van bestuur aangewezefi werkzaam heden, voor een onderneming in open of besloten ruimten, welke geen deel uitma ken van die onderneming, een en ander onder bepaalde voorwaarden. Het ontwerp 6telt dus als elementen van het begrip huisarbeid op den voorgrond, het verrich ten van bepaalde soorten van industrieele werkzaamheden voor een onderneming, doch buiten tot die onderneming behoo- rende ruimten. Niet alle werkzaamheden als bovenbedoeld zijn echter huisarbeid in economischen zin. Vandaar dat het ont werp in verschillend opzicht beperking aanbrengt, terwijl de werkzaamheden moe- ton zijn aangewezen bij algemeenen maat regel. Verder geeft de wet de regeering de macht bij algemeenen maatregel bepaal de soorten van werkzaamheden niet of slechts onder bepaalde voorwaarden toé te staan. Dit artikel heeft niet alleen be trekking op huisarbeid, doch ook op werk zaamheden door een ondernemer verricht onder omstandigheden als waarin een huisarbeider gewoonlijk verkeert. Vier administratieve hulpmiddeleu wor den voorgesteld, om te bereiken dat de huisarbeider en de arbeidsinspectie bekend zijn met het loon enz. Dat zijn het loon- boekje, het huisarbeidsregisler, de loonlijst en het loonregister. Verder kan de minis ter plaatselijke en centrale huisarbeids commissies instellen, die tot taak hebben het ontwerpen van loonbepalingen betref fende den huisarbeid en het doen van voor stellen of het uitbrengen van advies aan den minister, de districtshoofden van de centrale huisarbeidscommissies. Centrale commissies hebben soortgelijke taak. De dansleeraren trotseeren de hitte Te Rotterdam in het Instituut Frenk, werd het op 16 Augustus aangevangen con gres van het Nederlandsche College van Dansleeraren voortgezet op 17 en 18 Aug. Ondanks het tropisch klimaat, worden met. enthousiasme de nieuwe dansen en variaties ingestudeerd. De instructeurs en afgevaardigden naar het buitenland, de heeren A. W. van Eek uit Utrecht, H. Leviet uit Leeuwarden en L. C. Muntz uit Den Haag, demonsteerden alle nieuwe dansen en variaties en gaven daarna technische instructies. Behalve de dansen Quickstep, Foxtrot, Eng. Waltz, Tango cn Paso Doble, welke reeds op het programma voorkomen en waarin veel nieuwe variaties werden ge leerd, werden als nieuwe dansen „The Now Blues", „Charles Step" en „Tap Trot" on derwezen. De New Blues zal zeker in het a.s. sei zoen gedanst worden; is uitstekend ge schikt voor kleine ruimten cn zal, vooral waar tegenwoordig veel langzame foxtrot ten worden gespeeld, blijken in een behoef te te voorzien. De Charles Step doet denken aan Char leston; of het publiek dat weer zal willen is een open vraag. In verband met de he- dcndaagsche stijl, is hot beter van niet. De Tap Trot is geschikt voor vlugge mu ziek doch zal de Paso Doble niet verdrin gen. De dansleoraren hebben bard gewerkt om alles in het a.s. seizoen goed aan hun leer lingen te kunneh onderwijzen. IS Augustus 's avonds werd het congres gesloten, waarbij den heer H. Frenk een cadeau werd aangeboden, als aandenken aan dit congres, wat door hem is voorbe reid en geregeld, terwijl de instructeurs hulde werd gebracht voor hun lessen en den heer Van Eek een behoorlijk douceur in ontvangst had te nemen, voor de ver zorging van het technischo jaarboek. HET ANTI-OORLOGSCONGRES. Het nationale comité ter voorbereiding van het wereldcongres tegen den oorlog deelt in een commuiqué o.m. mede, dat ook een aantal gedelegeerden uit Sovjet-Unie, door verschillende arbeidersorganisaties en organisaties van intelleclueelen aangewo- zen, aan dit congres zal deelnemen. In deze delgatie hebben o.a. zitting, Maxim Gorki, van het verbond van schrijvers in de Sov jet-Unie en Karl Radek, van de journalis ten-organisatie te Moskou. MET BUSKRUIT GESPEELD. Twee jongens ernstig gewond. Zaterdagmiddag vonden twee jongens, de 8-jarige A. van Ninhui9 en de 9-jarigo P. Pijnenburg te Helden-Beringen in een pak huis oen hoevoslheid buskruit, dat toebe hoorde aan de schutterij van het dorp. Voor zien van lucifers gingen de jongens in een droge sloot te midden van liet veld zich on ledig houden met vuurtjes-stoken. Toen het vuur van droog hout en papier opvlamde, wierp de 8-jarige van N. het pakje bus kruit in het vuur. Door de hevige ontplof fing, die hierop volgde, werd de jongen over zijn gïheele lichaam ernstig verbrand, ter wijl hem de kleeren gedeeltelijk van het lichaam werden gerukt. Men vreest, dat hij het licht zijner oogen zal moeten missen. De 9-jarige P. werd door de ontploffing eveneens vrij ernstig aan gezicht, handen en armen verwond. Na voorloopig verbonden te zijn werden de beide slachtoffers naar het ziekenhuis overgebracht In de Waal onder de gemeente Ubber- gen is gisteren do 35-jarige T. van Raay uit Nijmegen bij het baden verdronken. Tc Zuid-Scharwoude is de 16-jarige W. Bakker uit Noord-Scharwoude, die in de diepe Schagersloot aan het baden wa6, verdronken. Aan het stille strand te Hoek van Hol la-fid is do 34-jarige havenarbeider L. He bing uit Rotterdam bij het baden door den stroom meegesleurd en verdronken. Zijn lijk is twee uur later aangespoeld. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Bij het baden in zee nabij den Vuur toren te Scheveningen is de 20-jarige v. B. uit de Walmaranstraat verdronken. Zijn lijk is opgehaald en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. In do Rotte bij Terbregge te Hillegers- berg is de 29-jarige W. Pluimmakers uit Rotterdam bij het baden verdronken. Zijn lijk is opgehaald. In het Overijsselsch kanaal nabij Vrie- zenveen is de 27-jarige gehuwde H. H. Veldhof bij het baden verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. In zee verdronken. Ca s tri cum (N.-H.), 21 Aug. Hedenmid dag te ongeveer twee uur heeft de zee al hier een slachtoffer gecischt. Een vijftal jongelui uit Amsterdam waren op het vrije strand gaan baden achter het wrak van de .Salamander". Hierbij gingen drie van het gezelschap te ver in zee. Op hun hulpge roep begaven twee leden van de Eerste Hulp, die toevallig in do nabijheid waren, zich te water. Het mocht hun gelukken twee der zwemmers op het 6trand te bren gen. De derde evenwel was in de diepte verdwenen. Zijn lijk is later aangespoeld. Het slachtoffer is de 21-jarige Th. Bus sing uit de Czaar Peterstraat te Amster dam. De twee gereddo drenkelingen ver keerden in bewusteloozen toestand. Door gedurende een half uur kunstmatige ademhaling toe te passen, mocht het ge lukken hen weer tot bewustzijn te bren gen. ONAANGENAAM AVONTUUR. De bij wordt in het algemeen voor een arbeidzaam en huiselijk dier gehouden. Deze beide eigenschappen schijnen toch niet altijd haar deel te zijn. Zoo nu en dan, in de zomermaanden, schijnt een gedeelte van een bijenkorf liet verblijf in het ouder lijk huis niet meer te bevallen en trekt er dan, aangevoerd door 'n koningin op uit, om een nieuwe woonplaats op te zoeken. Het is dan voor den imker een tijd van op letten, want slaagt hij er niet in de dieren op hun vlucht te achterhalen en gaat zoö'n zwerm er tusschen uit, dan is dit een aan merkelijk verlies. Zoo'n vliegpartijtje geschiedde dezer da gen vertelt de „N. Venl. Crt." bij een ouden imker te Helden. Toen deze, die in de buurt werkzaam wa6, de eerste symptomen hier van waarnam, haastte hij zich voor de vlie gende bijen te komen en trachtte, door met kluiten aarde te werpen, het doorvliegen van den zwerm te beletten en ze zoodoen de te dwingen op een der in de buurt staan de manden enz. aan te vliegen. De bijen dachten er echter anders over en na enkele rnalen rondgecirkeld te heb ben, ontdekten ze een schitterend landings terrein in den vorm van den rug van onzen imker. Toen het proces eenmaal grootendeels voltrokken was, wist de man niet beter te doen, dan, over den grond kruipend met het hoofd naar beneden, de bijen te belet ten dat ze zich in zijn puntbaard nestelden. Aldus manocuvrcerend werd hij door buur man uit de verte opgemerkt, die, denkende dat het onzen imker in het hoofd was ge slagen, den zoon waarschuwde, om toch een6 naar zijn vader te gaan kijken. Voorzichtig werd nu met vereende krach ten onze imker van het omhulsel ontdaan, waarop dc diertjes zitting hadden genomen en werd dit op den grond gedeponeerd, waarna over het heele geval een bijenkorf werd geplaatst, waarmede de zaak was af gedaan. HET ONGEVAL IN PUTTEN. Naar aanleiding van het droevige onge val in Putten, waar een jongetje uit den trein is gevallen, deelt men ons van de zijde van de Spoorwegen mede, dat het gewicht van do verbandkist, die door een reiziger naar de plaats van het ongeluk gebracht werd, hoogstens ongeveer 8 Kilo kan zijn geweest. Het is verboden de kisten in de bagagewagen te openen, terwijl ze wel vats stevig materiaal vervaardigd moeten wor den omdat ze veel te lijden hebben. De nieuwste soorten zijn nu zoo geconstrueerd, dat zij slechts een gewicht, van 5 K.G. heb ben, doch men kan natuurlijk niet plotse ling alle oude verbandkisten, die nog uit stekend bruikbaar zijn, door nieuwe ver vangen. Dat zou een uitgaaf van ongevoor f 30.000 vorderen. Dat do afstand van het punt, waar de jongen lag, 500 M. bedroeg, komt omdat men pas eenigen tijd nadat hij gevallen waB, aan den noodrem heoft go- trokken, r - - Een jaarlijksch voordeel voor de schatkist van 175.000 Op 1 September a.s. zal het tien jaren geleden zijn dat de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, de Stelling van Amsterdam, de Stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak en de Stelling van de Mondon der Maas en van het Haringvliet werden vcr- eenigd tot de Vesting Holland en gebracht onder commando van den luit.-generaal C. van Tuinen met als chef van den staf de majoor van den gen. staf M. Belzer. Behalve dat daar de oprichting van de Vesting Holland, met een Noord-, Oost-, Zuid- en Westfront, een dadelijke besparing wegens vermindering van personeel enz. van ruim 13.500 per jaar is verkregen, zijn de \joordeelen van de eenhoofdige leiding dpr Vesting Holland vooral in verband met de hoogo tactische en technische eischen die in dc-n tegenwoordigen tijd aan een verdedi- gingsstelscl worden gesteld, van onschatbare waarde. In den loop der laatste jaren werd het ccmmando van de Vesting Holland overge dragen aan den commandant van het veld leger en do personeelsformatie nogmaals aanmerkelijk ingekrompen, zoodat weder om een besparing van ruim 40.000 per jaar werd verkregen. Zonder aan de vcrdedigingsbelangen van ons land schade te doen, was de oprichting van de Vesting Holland een financieel voor deel voor 's Rijks schatkist van ruim 175.000 per jaar. Vooral nu ons veldleger wederom zal wor den ingekrompen, krijgt hot bolwerk van dat veldleger met zijn sterke inundatie- en andere verdedigingsmiddelen oen nog groo- tere beteekenis. De omvangrijke arbeid, verbonden aan de tactische en technische voorbereiding, om bij oorlogsgevaar de Vesting Holland in staat van tegenweer te brengen, geschiedt thans door een kleinen staf van officieren en burger-ambtenaren onder leiding van den luit,-gencraal jhr. W. Roëll, tevens com mandant van het vcdleger, met als chef van den staf dc luit.-kolonel van den generalen staf W. F. A. Hackstroh. X. Ijsvogel Oehoe Duif Ibis 11-8 188 Amsterdam 20-8 BuJapest 19—8 Weenen 11-8 18—8 Athene 19—8 Mersamatruh OO 1 00 12—8 Caïro Gaza 13-8 Rutbawells 17—8 20—8 Bagdad 14-8 Booshir 21—8 Djask 16—8 15—8 Karachi Jodpoer OO 1 in 16—8 Jhansi Calcutta 14—8 21—8 17—8 Akvab Rangoon 13S 20—8 19—8 Bangkok Medan 12-8 19—8 20—8 Batavia 12-8 19—8 Bandoeng r Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 25 Augustus. REGEERING EN BOUWBEDRIJVEN. Vijftien pet. loonsverlaging noodzakelijk goacht. In de bijeenkomst tusschen de regeerings- vertegenwoordiging en vertegenwoordigers van een aantal patroons- en arbeidersbon den, Vrijdagmiddag te 'sGravenhage gehou den, heeft, naar in ons blad is gemeld, de voorzitter, mr. dr. K. J. Frederiks, het stand punt der regeering inzake de noodzakelijk geachte loonsverlaging kenbaar gnnaakt. Men wijst er thans het Hd.bl. op, dat als de meening van de regeering is uitgespro ken, dat, wil het tot credietverleening ko men, een loonsverlaging van 15 pcU (en niet 5 pet, zooals gemeld) noodzakelijk zal zijn. Het blad meldt voorts, dat de regccring van plan is om arbeidersgroepen, die niet willen meewerken aan verlaging van de bouwkosten, niet in aanmerking te doen komen voor extra-subsidie ten bate van de werkloozenkassen en hen ook niet t.e bren gen onder de crisisregeling. Het schijnt de bedoeling te zijn, aldus bet blad, dat de gemeenten dergelijke groepen niet op andere wijze zullen steunen. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Toen Zaterdag de ploegbaas Jonker, werkzaam op de spoorlijn tusschen Twello en Teuge, voor den sneltrein uit Deventer wilde uitwijken, naderde juist van de an dere zijde een D-trein. Jonker werd door dezen trein geraakt en verwond. Hij is naar Deventer vervoerd en daar overleden. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de „Ijsvogel" te Bandoeng is geland. Nieuwe vragen van Kamerleden inzake de voorgenomen opheffing Door mevr. De Vries-Bruins is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd, of het hem bekend is, dat de direc teur van den Gemeentelijken Geneeskundi gen- en Gezondheisdicnst te Amsterdam zijn groote ongerustheid heeft uitgesproken over een mogelijke opheffing van de Rijkskweek school voor vroedvrouwen aldaar. In verband daarmee vraagt zij of de mi nister zou willen toezeggen, om geen maat regelen te nemen of voor te bereiden, die eventueele opheffing van deze inrichting tengevolge zouden hebben .alvorens overleg te plegen met het gemeentebestuur van Am sterdam. Ook door mej. Katz zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken eenige vragen gesteld. Zij vraagt o.m. of het juist is, dat door de regeering aan de commissie van be heer cn toezicht van de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam, notabene eerst in de tweede helft van Juli 1.1. is aan gezegd, dat deze school op 1 September a.s. zou worden gesloten, met uitzondering van het derde leerjaar, dat nog tot 15 December a.s. zou kunnen doorgaan. Volgens dr. Meurcr, directeur der school zal de geheele bezuiniging door de opheffing dezer school te verkrijgen, voor dit jaar niet meer dan f 3500 bedragen, omdat belang rijke posten zullen blijven bestaan en daar bij een post voor wachtgelders zal komen. Mej. Katz verzocht de regcering dezen maat regel alsnog in te trekken, althans hem op te schorten, totdat er gelegenheid zal zijn geweest omtrent die aangelegenheid over leg te plegen met de Staten-Gencraal. J. G. H. M, CROUTE OVERLEDEN. Amsterdam, 21 Augustus. Heden overleed op bijna 86-jarigen leeftijd, de heer J. G. H. M. Croute, oud-griffier der Pro vinciale Staten van Limburg. De overlede ne was Officier in de Orde van Oranje Nas sau. De teraardebestelling zal plaats vinden op Donderdag 25 Augustus des voormid dags te kwart voor twaalf op de R.K. Be graafplaats tc Maastricht. WIJ ONTWERPEN EN VERVAAR DIGEN MEUBELEN WELKE U STEEDS VOLDOEN TEGEN BILLIJKE PRIJZEN! KOMT U EENS BIJ ONS ZIEN, HET VERPLICHT U TOT NIETS! 18 MODELKAMERS! I HIÉilllHIIIBIIHI III illil 'li III I l'l Vrouw, oude herinneringen ophalend „Kijk, Hendrik daar ls de hoek waar Je me Iedere avond stond op te wachten." Man „Maar dat bord was er toen nog niet." (Humorist

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6