DÉ ËÊMLANDEU MODERNE STRUIKR 00 VERS e Licht op JOH. DE HEER Donderdag25Augustus 1932 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a j 31e Jaargang No. 48~| GEZOND VOOR ZES STUIVERS PER DAG ENGELSCHE P00L0NDERZ0EKER VERDRONKEN FRANKRIJK BEZUINIGT EEN OVERWINNING DER REGEERINGSTROEPEN 8 uur 37 min. Piano's, Orgels, Radio NA DE UITSPRAAK TE BEUTHEN TSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS 3 maandtn voor Amersfoort 2.10. oer maand 0.75. ncr weck (met gratl» verzekering tegen ongelukkenl f 0.17'/r Bln°"'a°3 f;^nco pcr P°!' P" 3 maanden f 1-. Afzonderl.jke nnmmers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 51Ï PRIJS DER AOVERTENTIEN van 1—4 regels t 1.05 met inbegrip van c«n bewijsiiummff elke regel meer 10.25. Llefdadighclds-ndverteotlün voor de helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regelt 50 cent elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer eatxa f 0.05 Een jaar nationale regcering in Engeland. Verschillende successen der regeering-Mac- donald. De eerstvolgende taak: oplossing van het vraagstuk der oorlogsschul- dcn. Voor Engeland was het gisteren een be langrijke dag, daar het toen juist een jaar was geleden, dat de Labourrcgccring van liet tooncel verdween en Macdonald dooi den koning werd belast met de vorming eener nationale regeering. In het eenc jaar van crisis is, gelijk velen toegeven, verba zend veel gepresteerd dank zij de nationale concentratie der krachten. Op den weg naar den wederopbouw en de gezondma king van het bedrijfsleven zijn belangrijke etappen gezet en reeds nu kunnen vele mijlpalen worden aangewezen, die getui gen van den wil en de kracht der Kngel- echen. Deze mijlpalen zijn: saneering der begrooting, sanecring van dc betalingsba- MACDONALD, de leider der „nationale" regeering in Engeland. lans, handhaving der koopkracht van het pond, goedkooper maken van het staats- crediet door de conversie der oorlogsleenin- gen, Lausanne en Ottawa. De grondslagen voor den vooruitgang in Engeland zijn in elk geval gelegd en het succes van het Britsche experiment wordt feitelijk door heel de wereld erkend. On dertusschen zou het onjuist zijn de vraag Ie stellen, of het den Engclschen dan vver kelijk nu reeds beter gaat dan in het jaar tevoren. De Engelschen zelf hebben in hun officieele uitlatingen nooit iets anders be weerd dan dat het hun relatief gelukt is de crisis beter te verduren dan andere lan den. Deze bewering is volgens de Deutsche Allgemeinc Zeitung ongetwijfeld gemoti veerd. Men moet zich in gedachten terug- verplaatsen naar Augustus 1931 om te be seffen welke vorderingen er in Engeland zijn bereikt als uitvloeisel van de concen tratie aller krachten. Een jaar geleden zag het er allerbedroevendst uit met het Brit sche staalscrediet, terwijl het thans moge lijk is gebleken met gunstige resultaten over te gaan tot het convertceren der oor- logsleeningen: dc grootste financieele transactie cler moderne financieele geschie denis, en liet 6taatscrediet voor geruimen tijd op een lager rentevoet te 6tabiliscercn. Lang voor den vervaldag zijn de Engcl schen erin geslaagd dc noodcrcdictcn, die zij in 1931 hebben opgenomen, voor het grootste deel weer terug te betalen en bin nen korten tijd zal Engeland geheel bevrijd zijn van deze credieten. Do eerste belangrijke stappen ten gun ste van de uitbreiding van den rijkshandel zijn gedaan. liet pond is, allen sceptici in Engeland zelf ten spijt, het pond gebleven. Het oploopcn der prijzen is achterwege ge bleven en van inflatie is in het geheel geen sprake geweest. Veeleer heeft do wereld markt met zijn goudprijzen zich bij de waardevermindering van het pond moeten aanpassen. Niets is meer in staat de vve- reldbcteokenis van het pond duidelijker aan te toonen, dan hetgeen geschied is rnet het plotseling in nood geraakte cn naar be neden gegleden pond. Het behoeft dan ook niet te verbazen, dat de Engel6chc bladen in hoofdartikelen ge wagen van de successen, die in het eerste jaar der „nationale" regeering zijn bereikt. Zij wijzen erop, dat nog heel wat belang rijke arbeid moet worden verricht. Nadat het de nationale regeering gelukt is een einde ie maken aan de herstelbetalingen, heeft zij nu tot taak ook ten aanzien van de oorlogsschulden een redelijke regeling naderbij te brengen, daar het bij de Engcl schen vaststaat, dat slechts een zoo sterke regeering als hun eigen in staat is de we reld. ertoe aan te sporen maatregelen te ne men, die voorwaarde zijn voor haar sa neering. LONDENSCH AANTEEKENBOEK Indigestie in Engeland een nationale kwaal (Van onzen eigen correspondent.) Londen, 17 Augustus. Dick Turpin, heet het, is opnieuw op de wegen van Engeland verschenen. Langer dan een eeuw is de reiziger of de wande laar of de tourist, die zijn weg nam langs de openbare heirbanen van het land, be trekkelijk veilig geweest. Hij ontmoette er niet de bandieten, die zijn geld eischten of zijn leven, die pistolen voor zijn kwets baar aangezicht hielden en hern met drei gende misdadige oogen aankeken van ach ter een masker of een rood stuk doek met spleten er in. Een eeuw, zegt men, is aldus het land veilig geweest. Geweest. Want nu is Dick Turpin dan teruggekeerd in nieu we gedaante, met nieuwe werkwijze. Wie was die Dick Turpin? In het bewustzijn "van het Engelsche volk leeft hij als de grootste roover van het verleden van het land. Een dichter heeft dezen bandiet niet weinig romantische glorie gegeven. Het was Harrison Ainsworth, die in een ro man, Rockwood, een levendig verhaal heeft gegeven van een bewonderenswaardi ge rit van Dick Turpin, op zijn paard Black Bless, van Londen naar York. Vooral door dit verhaal leeft de fameuso struik roover voort. Maar het is een verhaal van dichterlijke verbeelding, dat nergens niet de feiten van Dick Turpin's leven, een ge woon en leelijk misdadigersleven, klopt. Dick, die Richard was gedoopt, werd gebo ren in 1706 in Ilampstead, waar zijn vader een herberg had. Al vroeg bleek het dat hij niet wilde deugen. Hij werd bij een slager in de leer gedaan maar kon daar niet blij ven, aangezien hij op veedieverij was be trapt. Hij maakte zich uit de voeten en sloot zich aan bij ean beruchte bende smokkelaars en veedieven in Essex. On der Turpin's leiding breidde deze bende haar activiteit uit tot berooving van hof steden en schrikaanjaging van vrouwen bij afwezigheid van mannen en broeders. Toen die bende op gewelddadige wijze, door vechten onder elkaar, ontbonden werd, werd Dick Turpin compagnon van een berucht struikroover. Om arrestatie te ontgaan, vluchtte hij tenslotte uit Essex weg naar het noorden, waar hij in 1739 we gens diefstal van paarden tot den strop werd veroordeeld. Dat is, zeer kort, de ge schiedenis van Dick Turpin, die dan nu in Engeland is teruggekeerd.. Een struikroo ver, een bandiet, van den weg, heet in En geland een highwayman, een footpad of een Dick Turpin. In het begin van deze week zijn automobilisten in den avond op een zame wegen opgehouden, aangevallen en beroofd. In één geval gold de aanval een lange-afstands-omnibus, vol met passa giers. In een donker laantje verschenen in het licht van de lampen plotseling twee gemaskerde met knuppels gewapende ke rels. De beduusde bestuurder gaf gevolg aan een teeken om te stoppen. En toen de bus tot stilstand was gekomen, begonnen de roovers het voertuig te beklimmen. Het geluk wilde echter dat er toevallig een po litic-patrouille per motor naderde en dit ge zicht deed dc schurken besluiten hun oor- nemen op te geven. Op 'n weg in de buurt van Dunstable stopte in den nacht een automobilist uit Londen voor een man, die in het licht van zijn koplampen stond te zwaaien. Toen dc auto stilstond kwarn een andere kerel uit een heg te voorschijn en sloeg don automobilist met een ijzeren staaf op het hoofd, zoodat hij zijn bewust zijn verloor. Hij werd uit zijn auto ge sleept en de boeven zochten met het snelle en keurige wagentje een goed heenkomen. In een ander geval was een werkloos werk man het slachtoffer. Deze was in den la ten avond op weg naar zijn woning. Hij had een korten en eenzamen weg gekozen. Zijn aanvaller, gemaskerd en met een re volver gewapend, vi-jcg zijn geld. De mah had geen geld en de teleurgestelde boef loste drie schoten op hem, waarvan er een hem ernstig in den buik wondde. Het zijn een paar voorbeelden van het optreden van de moderne Dick Turpins, die in het al gemeen de hoffelijkheid van den boef der verbeelding die begint met. geld te eischen missen. De moderne Dick Turpin schiet of slaat eerst zijn slachtoffer buiten kennis en helpt daarop zichzelf. Voedingsvraagstukken trekken in Enge land steeds algemeene belangstelling. Dat komt omdat ze zooveel leden der bevol king, die aan slechte spijsvertering lijden, rechtstreeks aangaan. Indigestie is een na tionale kwaal die moet zijn ontstaan uit het traditioneel dieet, waarin vlecsch over- heerscht, en waarin cle „high tea" een be langrijk aandeel heeft. Op het vasteland van Europa drinkt men natuurlijk niet de Engelsche „afternoon tea" Aan uw kant van het Kanaal is dit Engelsche maal een licht en fijn thee-uurtje geworden, dat in geen enkel opzicht met het inhccmsche, oorspronkelijke cetgebruik kan worden vergeleken. Dc middagthee van de Engel schen is een volledig maal van brood en boter, jam, jam-gebak, visehpastci en ma- telooze hoeveelheden vruchten-cakes van veelal ondeugdelijke samenstelling. Deze zaken worden weggespoeld met meestal te sterke thee. Al het lichamelijk lijden, dat voorkomt uit zulk onoordeelkundig eten, kan gemak kelijk worden voorkomen. Een geneesheer, die sprak op een medische jaarvergade ring, heeft niet alleen raad geschaft, welke opgevolgd aan de „chemists" driekwart van hun omzet zal ontnemen (n.l. den ver koop van middelen tegen slechte spijsver tering), welke voorts van Engeland een land zal maken vol gezonde magen, maar welke tevens met één slag een oplossing moet geven voog de netelige politieke, eco nomische en maatschappelijke vraagstuk ken, welke den landsbestuurders zooveel hoofdbrekens kosten. Met dieet, dat deze wonderen kan bewerken, bestaat uit ha ring, havermout en kool. Voor zes stuivers per hoofd per dag kan men er zich ge noeg van aanschaffen om het lichaam op do beste wijze in stand te houden. Het is niet de eerste maal, dat do haring dc menschheid wordt voorgehouden als de ge condenseerde zegen harer inwendigheid, als een pakhuis van bindweefsel stalende vilaminen, als een stapelplaats van calo rieën. Maar de Engelschen beschouwen de haring als voedsel voor halfbeschaafde vol ken en zijn niet te bewegen dit zee-banket tot hoofdschotel aan hun tafels te bevor deren. Men moet helaas vreczen, dat zij de aanzienlijke voordeden voor hun lichame lijk cn geestelijk heil, welke schuilgaan in dit diëtisch advies van een geleerde, niet zullen weten te \yaard,eere_n. En kan men het him kwalijk nemen? Zou de dood geen verlossing zijn, indien men werd ver oordeeld "de verscheidenheid van zijn ~da- gelijksch voedsel te beperken tot kool en havermout en haring? Het Engelsche volk wordt eiken 'dag overstelpt met vocdselwenkcn cn voor schriften. De onvergankelijke waarheid, dat men van brood alleen niet kan leven, wordt er bij veronachtzaamd. Hoe zeer is dit gedaan door dezen liaring-mout-kool kampioen? De man heeft niet alleen be wezen geen mcnschenkcnnis te bezitten, ook zijn inzicht in economischo verschijn selen moet zeer slecht zijn. In plaats van zes stuivers te kosten zouden de schotels, die hij aanbeveelt, met geen goud te beta len zijn indien hot gansche volk.er zich aan begon te vergasten. Zoodat ook dit visioen van een voor een kleinigheid ver zadigde natie, die onverschillig kan zijn voor een voedselbelasting door Ottawa aan gekondigd, en voor graan-quota's, voor de eischen van den fiscus, voor die van het huishoudelijk budget, die geen zorg behoeft te hebben voor de toekomst cn dokters en apothekers kan afdanken, zoodat ook dit visioen al weer zeer bedriegelijk blijkt to zijn. Men moet er zich altijd weer over verba zen, dat uitspraken als de hier geschetste, blijkbaar alleen om het schijntje zin in den onzin, zooveel openbaarheid krijgen. Ze hebben geen praktisch nut, hoezeer ze met klaarblijkeüjkcn ernst worden voorgedra gen door menschen, die, getuige hun posi tie, goed bij hun verstand zijn. H. G. Wat kins, een veelbes lovend expeditieleider Londen, 24 Augustus (V.D.). Naar uit Angmagsalik op Groenland gemeld wordt, is dc leider ccner Britsche Poolexpeditie, de 25-jarige II. G. Watkins door een kano ongeval tijdens een jacht op zeehonden verdronken. De vorige maand was Watkins met een Amerikaansch-Britsche expeditie van Londen vertrokken ten einde de moge lijkheid van een vliegverbinding ie onder zoeken tusschen Canada cn Engeland. Watkins was reeds op 23-jarigen leeftijd leider van een Britscho expeditie naar Groenland. Hij ontving voor zijn verdien sten tijdens deze expeditie dc medaille van de Britscho Geographischc Vereeniging. Op 20-jarigcn leeftijd ondernam hij met twee metgezellen reeds een expeditie naar Labrador en toen hij 19 <jaar oud was, had hij reeds verscheidene bergen in Zwitser land bestegen, o.m. heeft hij drie maal de Mont Blanc beklommen. Parijs, 24 Augustus. (V.D.) Naar ge meld wordt zal Donderdag in het Staats blad een besluit gepubliceerd worden, waar bij alle bestuursuitgaven in Frankrijk met 5 procent zullen worden verminderd. Dit besluit zal 1 October in werking treden. Het heeft betrekking op de tractementen van alle burgerlijke en militaire ambtenaren. BRAND OP EEN SCHEEPSWERF TE KOPENHAGEN. Schade van 1 mlllioen kronen Kopenhagen, 24 Augustus (V.D.). Op de scheepswerf te Nakskow woedt momen teel een hevige brand. Een in aanbouw zijnd motortankschip, groot 14.000 tort, is reeds gedeeltelijk door het vuur vernield. De schade wordt tot nu toe geschat op meer dan 1 millioen kronen. HET EERSTE VONNIS VAN DE SPECIALE RECHTBANK TE BERLIJN. Berlijn, 24 Augustus. (V.D.) De speciale rechtbank te Berlijn deed heden uitspraak in de zaak tegen twee verdachten, die te recht hadden gestaan wegens landvrede- breuk en geweldpleging tegen personen. Een der verdachten werd veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf, de andere werd vrijgesproken. Van het strijdtooneel in Brazilië Buenos Aires, 24 Aug. (V.D.). Vol gens officieele berichten van de Brazili- aanscho regeering uit Rio do Janeiro heb ben de Brazil iaansche rcgecring6troepcn een groote overwinning behaald op dc op standelingen aan het Zuidelijk front van Sao Paulo. De opstandelingen hebben zich met zware verliezen over een afstand van 15 K.M. teruggetrokken. Volgens deze be richten was dit gevecht do grootste slag, die ooit op Zuid-Amerikaaii6chcn bodem is uitgevochten en waaraan meer dan 10.000 man deel namen. Een'II. N:-tclogram uit New York d d. 24 Aug. behelst nog: Het gevecht had met dc meest moderne wapenen over een front van 8 mijl plaats. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. Talrijke opstande lingen zijn gevangen gcnonïcn. Onder de gevangenen bevindt zich ook de zoon van den vroegeren president Washington Luiz. I-Iet regccringsleger bevindt zich thans op marsch naar Sao Paolo, waar onder dc ar beiders groote ontevredenheid moet heer- schcn over het bewind der opstandelingen. HITTEGOLF TE LISSABON. Lissabon, 24 Augustus. (V.D.) Momen teel heerscht er te Lissabon een hittegolf, waarbij de temperatuur op heden tot 38 graden Celsius was gestegen. Er is gebrek tan water. Verscheidene theaters moesten gesloten worden, daar de brandweer bij eventucele brandgevallcn niet over heb noodigo water beschikt. KOLENDIEFSTALLEN TE DORTMUND Dortmund, 24 Aug. (II.N.). Do kolen- diefstallen in de haven nemen grooten om vang aan. Zoo hebben dezer dagen onge veer 10 personen zich met gestolen liclv ters naar dc opslagplaats van het kolen syndicaat aan de haven begeven, waar zij niet minder dan 5 ton kolen stalen. Zij wer den echter door een bewaker opgemerkt, zoodat de politie gewaarschuwd werd. Met behulp van den politiehond gelukte het 4 der dieven te arresteeren, die beweren, dat zij uit nood gehandeld hebben. AANSLAG OP ITALIAANSCHEN GEZANT. Re val, 24 Augustus. (V.D.) Dc Italiaan se ie gezant in Estland, graaf Tosti Val minoeta werd heden door een zijner ambte naren in de zalen van het gezantschapsge bouw aangevallen. De aanvaller, zekere Ferraris, bracht den gezant met een scheer mes ecnige ernstige doch niet levensgevaar lijke sneden in het gelaat toe. De gezant zou Ferraris ernstig berispt hebben, dat hij een der vrouwelijke bedienden van het gc zantschap een klap om de ooren had ge geven. Tijdens het onderhoud stortte Fer raris zich op den gezant. Dc dader is Itali- aansche onderdaan, doch behoort niet tot het corps diplomatique. Hij is door de poli tie aangehouden. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE KATOENNIJVERHEID. Londen, 23 Aug. (V. D.) Vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers in de katoenindustrie van Lancashire hebben heden de uitnoodiging aanvaard van den burgemeester van Manchester voor een ge zamenlijke vergadering op morgen. In ver band met deze gunstige ontwikkeling van het conflict waren de textielaandeelen he den belangrijk hooger genoteerd ter beurze. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Berlijn, 2 3 Aug. (V. D.) Het aantal werkloozen op 15 Augustus j.l. bedro.0 5.383.000, d.w.z., dat het aantal in het tijd vak van 1 tot 15 Augustus met 10.000 teruggeloopen. BUITENLAND. Dc doodstraf tegen Sanjurgo gcëischt (Derde Blad, pag. 1). Frankrijk bezuinigt. (Eerste Blad, pag. 1). De Engelsche poolondcrzocker H. G. Wat kins verdronken. (Eerste Blad, pag. 1). BINNENLAND. Memorie van Antwoord van ir. Albarda over zijn wetsontwerp inzake mobilisatie. (Tweede Blad, pag. 2). Een wetsontwerp ingediend inzake de contingenteering van vlecsch. (Tweede Blad, pag. 2). De moord te Naaldwijk v.oor het Haag- <*che hof. (Tweede Blad, pag. 1). Relletjes te Rotterdam. (Tweede Blad, pag. 1.)' Krachtvoederfabrlek bij Zaandijk afge-* brand. (Tweede Blad pag. 1.) SPORT. Het Utrechtsch elftal verliest van de Hon jaren. (Derde Blad, pag. 2)< UIT DEN OMTREK. Gemeenteraadsvergadering te Hoevclakonu (Eerste Blad, pag. 3). Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt* Hoogste barometerstand 771.7 to Lerwickd Laagste barometerstand 752.1 te Vardó. Verwachting: In het Z. zwakke tot ma tige wind uit O. richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer overdag. In het N. zwakke tot matige, N. tot O. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer.. Hel hooge drukgebied breidde zich over Scandinavië en N.-Duitschland uit en in het N.W. cn Z.W. vertoonden zich baro- mclcrdalingen, zoodat in onze omgeving reeds heden O. winden de overhand kre gen cn dc zonneschijn toenam. Ook voor de volgende dagen lijkt de weerstoestand gun« stig en zal do temperatuur moer gaan stij-» gen zonder dat nog zeer hoogo tempera-i turen te wachten zijn. Alleen N.-Scandina-< viö heeft nog regen onder invloed van een depressie in het N.O. Overigens is in bijna het gcheele waarnemingsgebied het weer droog. Z.-Frankrijk heeft echter kans op onweer. Varkensmarkt 5 Tel. 1309 Een goede raad eerst even bij ons komen kijken. ïetoogingen te Breslau Brcslau, 2 3 Aug. (V. D.) Nadat hel reeds hedenmiddag in de binnenstad tot be toogingen was gekomen tegen de vonnissen van Beuthcn, waarbij de politie gebruik moest maken van den gummistok en acht nat.-soc. arresteerde, werden in den loop van hedenavond de protestbetoogingen her haald. Een groote menschenmenigte trok door de straten en riep: „Laat onze kame raden vrij, weg met het doodvonnis van Bcuthen, weg met de Papenregeering". De politie was zeer gereserveerd, maar trachtte toch op enkele plaatsen den stoet to ontbin^ den. DE GOUDUITVOER IN ZUID-AFRIKA, Kaapstad, 24 Aug. (V.D.) In de afge- loopen week werd in totaal 214.920 ons goud ter waarde van 914.031 naar Groot- Brittannie uitgevoerd. Naar Holland werd aan goudspecie iet waarde van 4000 geëxporteerd. —x

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 1