EEN PRACHTREIS NAAR DEALPEN DIEFSTALLEN BIJ EEN MIJN. ONTEIGENINGEN BIJ DE VIJZELGRACHT Een ontwerp ingediend GLASTRA'S VISCHHANDEL DE VROEDVROUWENSCHOOL TE AMSTERDAM Door Maasdal en Vogezen naar Zwitserland Het Zwarte Woud Ofschoon dc zon omstreeks eind Augustus al merkbaar vroeger ter kimme gaat, is deze tijd toch bij uitstek geschikt voor lange autoreizen. De grootste drukte is dap van de wegen verdwenen, de zomervcrblijfplaat- sen zijn minder bezet en daarom ook min der duur en in den regel heeft men veel minder last van do warmte dan in het hoog seizoen. „De grooto belangstelling, die er juist nu voor verre autoreizen blijkt te be staan", zoo schrijft ons de A.N.W.B.- Toeris tenbond voor Nederland, „kan een vinger wijzing zijn, om juist thans eens iets te ver tellen over een prachtreis naar de Alpen, die evenwel ook geschikt is, om gedeeltelijk te worden uitgevoerd door hen, die niet over voldoenden tijd beschikken om het ge heel e traject af tc leggen". Op bijgaand schetskaartje is deze rondreis door een dikke lijn (met talrijke excursies; voorge steld; de lijnen 6tellen verschil lende bekortingen en variaties voor, met be hulp waarvan men zelf allerlei combinaties kan maken. De heenreis gaai door Maasdal en Vogezen naar Zwitserland. Vooral de gedeelten tus- schen Namen en Givet en tusschcn Nancy en Mulhouse, munten uit door natuur schoon. Men kan ook, uit oostelijko provin cies van ons land komende, een schitteren den tocht naar de Alpen maken door van Arnhem via Nijmegen, Verviers en Luxem burg naar Metz te rijden. Op dezen rit door kruist men een prachtig gedeelte van de Ardcnnpn. In Zwitserland zijn vanuit Bazel twee wegen geprojecteerd, een gemakkelijke over Luzern, langs de sprookjesachtige Axenstrasse (oever van het Vierwoudstedcn- meer) en zoo door het Reussdal naar Alt- dorf, de stad van Willem Teil terwijl een tweede, nog 6chooncrc weg via dc pitto reske hoofdstad Bern naar Interlaken gaat, dat buitengewoon mooi aan den voet van Eiger, Mönch en Jungfrau gelegen is tus- schen dc meren van Brienz en Thun. Van daar over Mciringen, (met de hoogst inte ressante Aare-Schlucht) naar het hartje van liet Berncr Oberland: de Grimsel- en Fur- kapassen, waartusschen Gletsch ligt. Men passeert dan o.m. den schitterend mooien Rhónegletscher (een gigantische blauwge- kleurde ijsmassa). Op deze kooge passen moet men vaak midden in den zomer nog links en rechts door sneeuwmassa's rijden (de weg is natuurlijk sneeuwvrij). Deze in drukwekkende toer door het woeste hoogge bergte is ondanks den schijn van het tegen deel niet bijzonder moeilijk. Elke behoor lijke automobilist, die een goeden wagen heeft, kan den rit volbrengen. Over Ander- matt bereikt men dan door het woeste Schöl- lenendal (hier ligt de Teufelsbrïicke fyver de Reuss) via Goschenen, waar de tunnel dooi den St. Gothard begint, eveneens het stadje Altdorf. Hier begint een betrekkelijk ge makkelijke pas (de Klauscnstrasse), welke naar Glarus vosrt. De tocht gaat daarna via Mollis langs den beroemden Wallensee; deze weg is onbeschrijfelijk mooi; hij gaat eerst hoog boven den diepblauwen water spiegel en tenslotte daalt men tot nabij de oppervlakte. Tusschen Mollis.cn Lindau, de mooie Beierscho stad in het Bodenmeer, gaat men door vier landen: Zwitserland, Liechtenstein, Oostenrijk (in dit gedeelte geldt dc normale regel: rechts houden en links voorbijrijden) en Duitscliland. Een dergelijke rondreis maakt men het gemak kelijkst met een Carnet de Passages en Douanes, waaromtrent inlichtingen bij den A.N.W.B.- Toeristenbond voor Nederland kunnen worden verkregen. Van Lindau naar Stuttgart, heeft men weder de keuze tus schen twee routes, over Singmaringen of wel door Het Zwarte Wond. De laatsle weg is natuurlijk de meest interessante, men passeert dan o.m. Schaff- hausen (met den beroemden waterval), en bekende plaatsen in het Schwarzwald als Titisee, Triberg en Freudenstadt. In Stutt gart (prachtig tegen berghellingen gelegen) gekomen, kan men een korte, en niettemin fraaie route naar huis nemen, langs Hei delberg en door do Rijnvallei. Nog mooier is evenwel dc weg over Hall, Neurenberg (unieke, middeleeuwscho architectuur) en door de Frankische Schweiz (via Bayreuth). Wie den tocht van Neurenberg naar Frank fort door de prachtige bosschen van -den Spessart nog niet kent, kan van deze speel- goedstad over Bamberg naar Bayreuth gaan, over Forchheim naar Neurenberg te- rugkeeren en vandaar over Würzburg en zoo vervolgens langs den Rijn naar huis rijden. Dc verdere route op het kaartje, na melijk door mooie gedeelten van het Thü- ringerwald, via Kassei en zoo vervolgens door het Wescrgebied en het Sauerland, biedt evenwel zoo'n rijkdom aan natuur schoon, dat het aanbevelenswaardiger is, om den Rijn ditmaal „links tc laten lig gen" om van deze Buitsche middengeberg ten een onvcrgetelijken indruk te kunnen opdoen. Van Iserlohn kunnen de inwoners van de noordelijke provincies het gemakke lijkst naar huis rijden over Dortmund, Munster in Westfalen en door Twente. De hoofdroute gaat door het Bergischc land (ten zuiden van het Roergebied) langs Dar men en Elberfcld naar Düsseldorf. Het is natuurlijk onmogelijk, om in het korte be stek van een dagbladartikel dieper in tc gaan op het vele natuur- en stedenschoon, dat men aantreft langs een zoo verre rou te als hier getraceerd werd. Wie er meer over weten wil, kan zich tot onze Redactie wenden; met genoegen zullen wij onze le zers van dienst zijn. Tot slot volgen hier nog (globaal) enkele Kilomeicrafstandcn. Den HaagBazel: Den Haag—Rotterdam (25 K.M.)—Breda (75) Antwerpen (126) Brussel (173) Namen (233) Dinant (2G1) Givet (284) Charleviile (339) Sedan (361) Verdun (lil) Metz (506) Nancy (563) Epinal (631) Col de Bussang (699 731 m. hoog) Mulhouse (739) Bazel (773). BazelAltdorf - A: Bazel 01 ten (12) Bern (107)"—Thüri" (135) Interlaken (15S) Meiringen (190) Grimselpas (222 2165 m. hoog) Gletsch (228) Furkapas (238; 2-132 m. hoog) Andermatt (260) Altdorf (296). BazelAltdorf - B: Bazel 01 ten (12) Luzern (96; Brunnen (131; Altdorf (150). AltdorfFriedrichshafen* Altdorf Klausenpas (26; 1952 m. hoog) Glarus (66) Mollis (73) Wallcnstadt (97) Feldkirch (140) Bregenz (176) Lindau (185) Friedrichshafen (208). Fricdrichshafon—Stuttgart A Friedrichshafen Meersburg (18) Sin- gen (67) Schaffhausen (87) Donaue- schingen (123) Triberg (1&7) Alpirs- bach (213) Freudenstadt (231) Nagold (271) Boblingen (300) Stuttgart (318). FriedrichshafenStuttgart E: Friedrichshafen Heiligenberg (42) Sigmaringen (77) Honau (126) Reut- lingen (137) Stuttgart (191). StuttgartWürzburgEisenach: Stuttgart Backnang (31) Hall (67) Künzelsau (90) Mergcntheim (120) Würzburg (166) Neustadt (234) Mei- ringen (268) Eisenach (324). HallBayreuthEisenach: Hall Crailsheim (32) Fcuchtwangcn (53) Ansbach (79) Neurenberg (122) Forchheim (155) Pottenstein (190) Bay reuth (230) Kulmbaeh (252) Lichtcn- fels (2S4) Koburg (303) I-Iildburghau- scn (333) Meinimren (366) Eisenach (426). EisenachDen Haag: Eisenach Kassei (80) Wildungen (121) Laasphe (186) Altenhundcm (255) Iserlohn (327) Barmen (369) Düs seldorf (107) Gladbach (434) Roermond (469) Weert (490) Eindhoven (522) Tilburg (557) Breda (579) Dordrecht (60S) Rotterdam (628) Den Haag (653). IserlohnGroningen: Iserlohn Magen (20) Dortmund (40) Munster (100) Burgstein-Furt (130) Enschedé (165) Hengelo (174) Almelo (188) Raalte (215) Zwolle (237) Mep- pel (2o3) (Leeuwarden 331) Assen (308) Graningen (336). StuttgartMainzArnhem: Stuttgart Heilbronn (50) Heidelberg (136) Darmstadt (191) Mainz (226) Bingcn (254) Koblenz (318) Keulen (406) Düsseldorf (419) Gladbach (476) Venlo (510) Nijmegen (572) Arnhem (590). NeurenbergMainz: Neurenberg Neustadt (42) Kitzingen (83) Würzburg (102) Aschaffenburg (176) Frankf. a/M. (221) Mainz (257). RoermondMetz: Roermond Maastricht (48) Verviers (8S) Spa (106) Trois Poits/Cascade de Coo (127) Vianden (204) Luxemburg (255) Thionville (287) Metz (314). AmsterdamEindhoven: Amsterdam Utrecht (41) Culemborg (61) Zaltbommel (SI) "s Hertogenbosch (97) Eindhoven (129*. HaarlemDen Haag: 42 K.M. De dader wilde een ijzer- smederij opzetten! Heerlen, 24 Aug. Door de mijripölitie in de Oranje Nassaumijnen te Heerlen is op de Oranje Nassaumijn 1 aldaar aange houden de 25-jarige mijnwerker S., die een aanzienlijke hoeveelheid materiaal in de ondergrondsche werken had gestolen. Het feit 6trckt zich uit over de laatste maan den. lederen dag nam hij een aantal ge reedschappen in een zak mee. Hij was voor nemens een ijzersmederij op te zetten en meende zich op deze wijze van materiaal en benoodigdheden te moeten voorzien. De man heeft zich ook nog schuldig gemaakt aan diefstal van eenige laschapparaten ten nadeele van een ijzerhandelaar, die zijn werkplaats heeft op het stationsemplace ment bij de Oranje Nassau-mijncn I. De man is in verzekerde bewaring gesteld. De waarde van het gestnlene is aanzienlijk. HELING VAN EFFECTEN. Dom maar niet misdadig? Voor de Vacantiekamer der Arrondisse- ments-Rechtbank te Amsterdam stond te recht de 37-jarige manufacturicr D. C. J. M., wonende te Hilversum, verdacht van heling van effecten. De man is thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. De bewuste stukken bestonden uit een aandeel United States of Brazil van 20, een 6 pet. lecning 19'^2 van 500, een 4 pet. leening Nederland 1916, groot 1000 en ze ven stukken 3 pet. leening Amsterdam 1S74 éL 100. Hij had, aldus de dagvaarding, deze waar depapieren wetende of begrijpende dat die effecten door misdrijf waren verkregen, ge kocht althans uit winstbejag vervoerd, be waard of verborgen. De effecten waren ontvreemd ten huize van de familie H., wonende aan dc Bilder- dijkstraat te Amsterdam, waar op 24 De cember 1928 werd ingebroken. De man legde een bekentenis af, hij wist echter niet precies tc zeggen van wien hij de effecten had gekocht. Het zou in het jaar 1931 zijn geweest. Door bemiddeling van een café-kennis had hij getracht de stukken voor 1500.— tc verkoopen. Ook in Duitschland had lyj getracht de effecten te gelde te maken. Nadat een rechercheur en de oorspronke lijke bezitter van de effecten waren gehoord, was het woord aan den Officier van Justi tie, mr. Van Dullemen, die in zijn requisi toir zeide, dat de bewijsconstructie, ook al door de bekentenis van verd. zeer eenvou dig is. Het reclasseeringsrapport, aldus het O. M., tot de strafmaat komende, luidt niet ongunstig. Toch kan spreker met het oog op de generale preventie geen voorwaarde lijke straf eischen. De Officier vorderde een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van drie maanden voorarrest. De verdediger mr. Schorlesheim noemde den man slechts dom, doch niet misdadig. Op grond van het gunstige reclasseerings rapport en naar aanleiding van het feit, dat verd. reeds drie maanden in de preven tieve hechtenis heeft doorgebracht, vroeg pleiter een voorwaardelijke veroordeeling voor zijn cliënt. Vonnis 6 September Verkeersverbeteringen te Amsterdam noodig Ingediend is een wetsontwerp houdende verklaring van het. algemeen nut der ont eigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor en ten behoeve van het tot stand brengen van verkeersverbeteringen op en in de omge ving van de Vijzelgracht te Amsterdam. In de memorie van toelichting wordt uit voerig uiteengezet hoe zich in den Noord- Zuid gerichten hoofdverkeersweg te Am sterdam: Damrak, Dam, Rokin, Muntplein, Vijzelstraat, Vijzelgracht, Ferdinand Bol straat, Schildestraat, Schildeplein, viaduct Boerenwetcring van den Rijksweg naar Rotterdam zich enkele straatge.deelten be vinden, welke verbeterd of verbreed moeten worden, teneinde dien verkeersweg naar be- hooren aan zijn functie te doen beant woorden. Ten einde de noodzakelijke verbeteringen daar ter plaatse, alsmede in de omgeving tot stand te brengen, heeft de gemeente raad van Amsterdam besloten, dat zal wor den overgegaan tot demping van het water der Vijzelgracht, tot doortrekking van den aan de westzijde van die gracht gelegen weg, alsmede tot uitvoering van verschil lende daarmede verband houdende werken in de omgeving. Deze verkeersverbeteringen kunnen groo- tendeels worden tot stand gebracht op ter rein, hetwelk reeds eigendom is van de gemeente Amsterdam. Alleen voor de door trekking van het westelijk gedeelte der Vijzelgracht, de verlenging van de kade langs de Lijnbaansgracht en het verkrijgen van behoorlijke toestanden aan de nieuw aan te leggen wegen moet dc gemeente kunnen beschikken over particuliere eigen dommen, hetgeen, naar is gebleken, niet zonder toepassing van de onteigeningswet mogelijk zal zijn. Voor deze toepassing be staan naar het oordeel van den minister, voldoende termen. Drie bezwaarschriften zijn ingediend, n.l. door de Maatschappij van Meel- en Brood fabrieken te Amsterdam, door de Stoom- meubelfabriek wed. A. Kraak en door J. D. Ilaalmoijer en J. D. Haalmeijer als le den van de vennootschap onder de firma Staal en Haalmeijer. Omtrent deze bezwaarschriften is door den minister het oordeel van B. en W. van Amsterdam en van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ingewonnen. Naar hei oordeel van den minister kunnen de inge diende bezwaren'van* liet wêfsontwcrp niet in den weg staan. TOMATEN TOTAAL ONVERKOOPBAAR. Boonen brengen slechts plukloon op. Uit Zwijndrccht wordt d.d. Dinsdag aan II et Volk gemeld: Indien er ooit sprake is geweest van een ^slechten handel dan was het wel op de groenten- en fruitveiling voor „Zwijndrecht en Omstreken" in de afgeloopen week. De aanvoer der diverse producten was zoo groot als zelden is waargenomen. Op de hoofddagen bedroeg de aanvoer totaal 36,000 kisten, waaronder nog niet de toma ten begrepen zijn. De vraag uit het buiten land was beperkt. Niettegenstaande de lage prijzen wordt er door de handelaren weinig verdiend. Dc tomaten hadden een zeer slechte ontvangst. In het laatst der week kregen verschei dene exporteurs 'bericht, dat het product absoluut niet tc verkoopen was. Zooals te begrijpen was, had de handel dientengevol ge een traag verloop. Enkele honderdtallen bakken tomaten zijn onverkoopbaar. Zijn wij goed ingelicht, dan werd in het West land op een dag ruim 100,000 pond vernie tigd: Het is onnoodig te vermelden, dat de stroppen voor den kweeker zijn. De boonen brachten voor den tuinder niet meer dan het plukloon op. Voorts kan nog worden meegedeeld, dat de pruimenoogst in deze omgeving uiterst slecht is. Sporadisch komt een kleine partij aan de markt. Appe len en peren worden hoofdzakelijk van el ders aangeboden. O. S. KNOTTNERUS. Maakt een dienstreis naar de West. Aan boord van het stoomschip Stuyve- sant, dat 16 Aug. j.l. naar Paramaribo is vertrokken, maakt de heer O. S. Knottne- rus, president-directeur van de Neder- landsch-Indische Gas-Maatschappij te Rot terdam, een dienstreis naar de West. De heer Knottnerus is voornemens, drie we ken tc Paramaribo te vertoeven en dan naar Curasao te gaan, een en ander in verband met dienstaangelegenheden, de Ne- derlandsch-Indische Gas-Maatschappij be treffende. De heer Knottnerus heeft den 72-jarigen leeftijd reeds overschreden en reeds tal van koloniale reizen gemaakt. MEISJE VAN HAAR FIETS GEVALLEN. Amsterdam, 24 Aug. In het O.L.V.- gasthuls is hedenmiddag opgenomen een meisje van achttien jaar, dat op het Tulp plein van haar fiets was gevallen. Zij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat zij een schedelbreuk kreeg. DOOR EEN ADDER GEBETEN. In het ziekenhuis te Heerenveen is een 12-jarig jongetje uit Jubbega opgenomen, dat bij het gaan zwemmen door een adder in den voet was gebeten. WAT ETEN WIJ MORGEN? Leverpastei. KoffietafeL Middagtafel. Voorgerecht: sla met mayonnaise. Vleesch: kalfslappen. Groene: snijboonen. Aardappelen: gewoon. Nagerecht: Griesmeelvla met versche pruimen. DE BEftOGDIGDE VISCH even bestellen bij UTRECHTSCHESTRAAT 40. Telet. 92. Een adres tegen de voor* genomen opheffing Het bestuur van dc „Nederlandsche Ver- eeniging voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap" stelt pogingen in het werk een groot aantal handteekeningen te verkrijgen van verschillende vrouwenver- eenigingen voor het volgende adres aan mi nister Ruys de Beerenbrouck. „Namens de besturen der ondergeteeken- de Vereenigingen komen wij Uwe Excellen tie eerbiedig verzoeken het besluit tot op heffing der Rijkskweekschool voor Vroed vrouwen te Amsterdam voorloopig op te schorten, opdat er tijd zal zijn tot nader overleg. Wij achten het een groot Amsterdamsch belang, dat de Rijkskweekschool voor Vroed vrouwen niet zal worden opgeheven. De belangen van vele vrouwen met klei ne beurzen worden hierdoor onnoemelijk veel geschaad, maar bovendien zal ook het werk der Amsterdamsche Vereeniging voor Kraamverzorging wellicht niet kunnen worden voortgezet. Redenen, waarom wij Uwe Excellentie dringend verzoeken, onzen wensch in deze in te willigen". Het bestuur der Ned. yereeniging voor Vrouwenbelangen wijst erop, dpt de vacan- tieperiode het moeilijk maakt de besturen van andere vrouwenverenigingen te berei ken. 30 Augustus a.s. moet het adres wor den verzonden, vandaar dat de Vereeniging langs dezen weg bedoelde besturen uitnoo- dlgt, zich, kan het- zijn ornmddellijk, in ver binding te 6tellen:met .mevrouw A. M. Koek —Mulder, Reynier Vinkeleskade 24, Am sterdam. het corrcspondentje-adres der Ncd Ver. voor Vrouwenbelangen. DRIJFZAND AAN DE KUST? Paard zakt tot den bulk weg. Uit Bloemendaal wordt aan Het Volk ge meld: Maandagavond reed de melkhandclaar H. uit Bloemendaal, die de kampbewoners geregeld van melk voorziet, met zijn met paard bespannen wagen langs het Bloe- rncndaalsche strand in dc nabijheid van het tentenkamp. Tot grooten 6chrik van den voerman zakte het dier plotseling weg. De achterpooten waren spoedig geheel on zichtbaar, zoodat het beest met zijn buik op bet zand lag. Na heel veel moeite gelukte het, met be hulp van de kampbewoners eenige plan- kon onder den buik van het paard door te trekken, waardoor verder wegzakken voor komen werd. Met vereende krachten beeft men toen, door de planken op te lichten, het paard uit zijn netelige positie bevrijd. Dank zij het groole aantal behulpzame kampbewoners, werd het dier spoedig ver lost. Dc wagen werd vervolgens door do jeugd naar den Zeeweg getrokken, zoodat het paard op het strand geen dienst meer behoefde te doen. DE ZIEKTE VAN WEIL IN DORDRECHT. Geen verdere uitbreiding. Dordrecht, 24 Aug. De hier ter slede geconstateerde ziekte van Weil heeft zich tot nu toe niet uitgebreid en is tot het aan tal bestaande gevallen beperkt gebleven. Indachtig aan het feit, dat de ziekte wordt veroorzaakt door ratten en dus het aantal ratten de kans op deze ziekte bepaalt heeft de G.G.D. een aantal rattenvallen opgesteld bij de zweminrichting aan de Vest en aan de Staart. UIT DEN RAAD VERWIJDERD. Te Schiedam is het raadslid Frenay uit de vergadering verwijderd moeten worden. Hij vroeg n.l. het woord over de orde, om dat een voorstel was behandeld vóór zijn aangekondigde interpellatie. Hij sprak over het op de lange baan schuiven van al les wat de Comm. Partij betreft en uitte belecdigingcn aan hel adres van B. en W.» waéfrvoor hij tot de orde geroepen werd. Teen hij echter nog verder ging, ontnam de voorzitter hem het woord. Daar de spre ker desondanks verder ging en het geha mer van den voorzitter, dat oorverdoovend was, trachtte te overstemmen, is artikel 72 van de Gemeentewet op hem toegepast en heeft de heer Frenay de raadszaal op be vel van een inspecteur van politie onder ge leide van eenige agenten verlaten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2