P. NIEROP Langestraat 90 IETS OVER HUWELIJKSADVERTENTIES WAPENS VOOR DEN BURGEROORLOG DUPLICATORS Telefoon 288 Motor- en Regenkleeding BEVROREN NEGERS DE RUBRIEK KLEINE ANNONCEN DE ONWETTIGE HANDEL IN DUITSCHLAND Een voordeelig zaakje KIEST UW EIGEN REIS VOOR KLEINE TUINEN HANDCYCLOSTYLES Fa. H. ELZENAAR Drogisterij „de Gaper" TAHEIROL Concertgebouw „DE VALK" BANKETBAKKER KOK P. Groenhuizen-Schatorjé Utr.weg53 Telefoon 336 C. DE JAGER HOEDEN Q<* J. VONK Wzn. W' o\\o HAAGSCHE ER I EE Onze residentie is een dorado voor somnabuleSy waarzeggers en andere duiUuiUde^zak kloppers De meeste journalisten bevinden zich met vacantie en zijn blij als ze enkele weken eens geen couranten en geen telegrammen lezen en verwerken moeten. Als we Duitschland niet voor het buitenlandsche en Los Angeles niet voor de sport hadden, zou het er met onze couranten treurig uitzien, dan .zou de jaarlijks in deze maanden opduiken de zeeslang zeker niet voldoende zijn, doch zou men zijn toevlucht moeten nemen tot een olifant-arend of een vliegende walvisch. Maar wat het binnenland betreft en vooral het stadsnieuws, dat heeft in den komkom mertijd altijd sterk te lijden van het afwezig zijn van een groot deel der journalistieke duimen, de nimmer opdrogende bron van regels nieuws of wat daarvoor moet door gaan. Maar geen nood, als de rubriek Stads nieuws ons in den steek laat, is er nog een andere buitengemeen belangrijke rubriek in een der Haagsche dagbladen, die steevast door de lezers zelf wordt verzorgd. Dat is de rubriek der kleine annonces. Nu moet u niet denken, dat zulk een rubriek in alle Nedcrlandscho bladen voorkomt. Daar moot ik als rechtgeaard Hagenaar dringend togen opkomen. De rubriek der kleine adverten- ticn is in tegenstelling met de kleurloosheid van het blad een bont conglomeraat van de meest uitloopende dingen des dagclijk- schen levens. Deze advertentie-rubriek is de uitlaatklep van de fantasie der burgers, die anders op geen andere wijze in de courant komen. In deze advertentien spelen zich soms de grootste drama's af. Dan lezen we bijv. „Keer terug lieveling, alles vergeven en vergeten Piet". En vlak daaronder: „Geen geld of goederen af te geven aan mijn weg- geloopen huisvrouw, daar voor deze door mij niet wordt ingestaan". Ofwel: „Geurige roos mijner droomen, wacht je onder den lindeboom met het ingesneden hart van avond op hetzelfde uur. Dolf". Of: „Dame met groen hoedje en dito steen aan ring, die gisteravond naast heer in lijn 14 van het vuurwerk naar de stad reed, wordt vriende lijk verzocht zich onder de letters A. M. O. R. bij het bureau van dit blad kenbaar te ma ken." En boven dit soort advertenties staan de huwelijksannonces van dames met eigen homes en eischeresscn in scheidingen, jon gemannen, die op geen andere wijze in de gelegenheid waren met meisjes in aanra king te komen, hoe is het mogelijk in dezen modernen tijd, vraagt men zich af, of oudere dames, die nog een kansje willen en voor wie een man met een lichaamsgebrek (bochel of mank been wordt er ter verdui delijking achtergezet) geen bezwaar is. Neen, ik spot niet, het zijn authentieke teksten van den laatsten tijd. Maar ofschoon men er wonderlijke teksten onder kan aantreffen, zijn dit toch lang niet de meest interessante van do advertenties, die het publiek dagelijks onder de oogen krijgt. Er is een soort annonces, dat onder gebracht is onder het vorzamclhoofdje Di versen. Hier leest men wie er genegen is aan een knap jongmensch of een knappe jongedame met vaste positie, doch zonder borg een som gelds te leenen, yarieerende van 50 tot 500 gulden. Daar ook lezen wc vandaag bijvoorbeeld die wonderlijke adver tentie wie van net slagorsbediende weke lijks het vet en vleescli gebruiken kan tegen zeer billijke condities. Is dat soms een nieuw soort kannibalisme, slacht die slagersknecht zichzelf af en levert hij menschcnvleesch? In deze rubriek worden ook de vriendinnen gezocht, die genegen zijn te wandelen, tango te dansen of liefhebsters van de film zijn. Maar het grootste gedeelte van deze rubriek wordt ingenomen door de helderzienden, psychometristen, astrologen, planeetkun- digen, kristal- en waterzieners, handlezers en handiczeressen, en hoe al dit soort men- schen, die op de domme goedgeloovigheid van het publiek speculceren meer mogen hectcn. Het waarzegvak schijnt in de residentie hoog in aanzien te staan en het hoeft daar om geen verwondering te baren, dat de „be roemde" buitenlandsche helderzienden, die in hotel Des Indes hun intrek kunnen ne men en honoraria van 25 en meer guldens durven verlangen voor toekomstvoorspel lingen Den Ilaag een zeer intelligente stad vinden, die ze hoog prijzen. Maar om terug te komen op onze eigen helderzienden, die volgens hun advertenties in niets behoeven onder te doen voor hun buitenlandsche collega's. Daar hebt u bijv. mevr. R. (zoo adverteert ze ook, alleen met een R.) astrologiste. Toekomstvoorspelling door begaafd medium. Uitvoerig serieus consult. Ook voorwerpen van 110 uur. Ook Zondags. Dames 1, Heeren 1.50. Waarom heeren meer moeten betalen dan dames is ons een raadsel. Trouwens een raadsel is het ons ook, dat er nog heeren gediend zijn van een dergelijk advies. We gaan verder. Onder deze annonce staat die van Ncdcrland's meest bekenden helder ziende. Waardevolle verklaringen aan da mes en heeren. Behandelt foto's, brieven enz. Consult 1.Dankbetuigingen van in vloedrijke personen ter inzage. Spreek- uren(!) van 11 tot 9 uur ook Zondags. Ne- derland's meest bekende helderziende, die intusschen zijn naam verzwijgt, blijkt oo! telefonisch te bereiken te zijn. „Hebt u er wel eens over nagedacht in hoeverre uw huisnummer invloed heeft op uw karakter?' aldus luidt de tekst van een volgende ad vertentie. Het blijkt een astroloog te zijn. die u voor den civielen prijs van een gulden over dit wonderlijke feit nadere ophelde ringen geeft. Maar ook op het gebied van de helder ziendheid loert de concurrentie. Daar heb je bijv. mej. de Jong, die opheldering geeft in alle zaken en dagelijks is te spreken ook Zondags voor dames en heeren voor slechts 5(i cents. Ze woont in een benedenhuis, de naam staat op de deur, lezen we nog in haar aankondiging. Er zijn er echter ook, die verschillende prijzen berekenen en niet aan concurren tie, maar wel aan menschelijkhcid mee doen. Nederlands knapste Clairvoyant houdt „half-uur-tockomst-consulten" ad 2.50, 2. en 1.50 naar stand en vermo gen! Werkloozen betalen 1. „Wilt u uw geld goed besteden? Wendt u dan tot de Berlijnsche Helderziende Frau Schroder. Niemand gaat teleurgesteld heen!" Dat dit bedrijf geen windeieren legt, meo- nen we te mogen opmaken uit de adverten tie van Madame de Thêbc, die adverteert, Tallooze kleine wapensmeden leveren de clandestiene vuurwapenen Berlijn, Augustus 1932. 20.000 ontplofbare patronen, 600 revolvers, 4 machinegeweren, 30,000 gewone patronen dat is o.a. wat er door de Berlijnsche politie alleen in do paar laatste dagen in beslag is genomen. Men zou langen tijd moeten teruggaan, voordat men een tijd vond, waarin er hier zooveel doodelijkc wapens in onbevoegde handen zijn geweest als thans. Onwillekeurig vraagt men zich af, waar deze groote hoeveelheden wapens vandaan komen; nu, precies hetzelfde vraagt de politie zich af, zij het ook op eenigszins andere wijze. Men zit bijv. in een willekeurig café. Plotseling wordt men opgeschrikt door een uitroep: „Handen omhoog! Allen opstaan! Niemand verlaat het vertrek." In de deur staan een paar „Schuppo's" in uniform en daarachter een paar mannen van de po litieke politie in burgerklceding met onver moeide gezichten. Weken- en maandenlang gaan zij er al bijna eiken avond op uit om de reusachtige hoeveelheid verboden wa pens in het land'althans gedeeltelijk in be slag te nemen, zoodat er geen verder on heil mee kan worden aangericht. Zij hou den nu een razzia in dit café, omdat, hot be kend staat als een rendez-vous van een terroristische partij. Het fouilleeren gaat verrassend snel en zonder ecnigc moeite. Met drie handgrepen is de kleeding afgezocht. „De volgende!" en zoo komen de bezoekers van het café een voor een naar voren. Een paar andere spe cialisten onderzoeken het lokaal zelf, de kachels, de toonbank, de stoelen. Het duurt 20, misschien 30 minuten. Dan liggen er 5 repeteerpistolen, een hoopje patronen, een paar boksbeugels, gummistokken, dolken en geweren voor den ambtenaar van de crimineele politie. Nu begint eclvter pas het c genlijke werk, waarbij vergeleken de razzia zelf maar kinderspel is. Den gehcelcn nacht duurt het verhoor. „Waar vandaan heeft u dat pistool?" Star zwijgen. „Bij wien heeft u dit gekocht?" Geen woord. Slechts een heel enkele van de gearresteerden kan deze vragen beant woorden. voor de meestcn was degene, die hun het schietwapen voor veel geld verkocht, werkelijk een onbekende. Zij ken nen dien „wilden" handelaar niet, zij heb ben niet het geringste vermoeden omtrent zijn naam of adres. En dan komen er dik ke albums op tafel. „Was het deze? Of die? Leek hij erop? Kunt u hem eenigs zins beschrijven?" Nu eerst worden lang zaam aan de eerste resultaten bereikt. De Jongens, brutale, krachtige kerels, begin man zich een en ander te herinneren. Ein delijk fluit een der commissarissen door do tanden: „Aha, do bende van X Bloedvergieten als winstobject. De clandestiene wapenhandelaars, die door de moordpraktijken der laatste maan den schitterende zaken hebben gemaakt zijn bijna zonder uitzondering oude beken den van do politie. Het zijn intelligente ke rels, die eenmaal in bun leven de beslis sende hoek omgeslagen hebben en thans hopeloos verloren zijn voor de maatschap pij. Met brutale gewetenloosheid drijven zij hun „zaken" en zij hebben den clandcstie- nen wapenhandel in Duitschland zoo schit terend georganiseerd, dat zijzelf, die er de eigenlijke leiders van zijn, nog steeds op vrije voeten zijn en nog steeds ongehinderd het bloed, dat dag aan dag wordt vergoten, in klinkende munt kunnen omzetten. Wanneer men in ecn'^ater tijdperk der wereldgeschiedenis gaat zoeken naar hen, die in den grond der zaak verantwoorde lijk moeten worden gesteld voor den bur geroorlog, die er thans ontegenzeggelijk in Duitschland heerscht, dan zal een conscien tious historicus deze lieden niet vergeten. De nood der tijden heeft ongetwijfeld de politieke tegenstellingen verscherpt en de onderlinge haat aangewakkerd, doch de handelaars hebben de massa de wapens in banden gegeven, die de moordpartijen mo gelijk maakten. De kwajongens, die met een revolver in de zak loopen en hun te genstanders neerschieten als dolle honden, zijn niet vrij te pleiten, doch de grootste verantwoordelijkheid dragen toch zij, die de revolvers en de ontplofbare patronen heb ben geleverd en van het moorden een winstobject hebben gemaakt. Het is in Duitschland precies zoo gesteld als elders ter wereld. Bij alle opstanden en onlusten moet men vragen: „Wie verdient eraan?" He-t antwoord kan verschillen, doch onveranderlijk zullen daarbij toch ge noemd dienen te worden: de wapenfabri kanten als Zaharoff. Vickcrs, Tzcetnoff en Skoda en met name de clandestiene wa penhandelaars. Voor hen beteekent het een voordcol, als de Duitschers hun landgenoo- ten neerschieten. Zij denken niet aan de 'tranen, die in dezen tijd in Duitschland worden vergoten. Hoe meer tranen, hoe dikker hun portefeuille wordt. Wapenfabricatie als huis* industrie. Doch terzake: waar komen al die wapens vandaan? Kan men ze zonder meer koo- pen? Hoe gaat het eigenlijk toe bij het verhandelen van clandestiene vuurwapens? Om te beginnen dient opgemerkt te wor den, dat geen officieel erkend wapenhan delaar zich met duistere zaakjes zal inla ten. Hij verkoopt pistolen, jachtgeweren en munitie, maar alleen aan personen, die niervoor een vergunnit?? kunnen toonen. Als hij zich aan de kleinste overtreding schuldig maakt, loopt hij niet alleen de kans op een gevoelige boete of vrijheids straf, doch bovendien wordt zijn winkel onherroepelijk gesloten. Zijn voorraden worden geregeld door de politie gecontro leerd en voor alles, wat hij verkocht heeft, moet hij een vergunning tot aankoop van de politie kunnen overleggen. Van den kant der loyale wapenhande laars dreigt het gevaar dus niet. Do clan destiene vuurwapens zijn alle afkomstig van clandesticno handelaars. En waar van daan betrekken deze hun artikelen? Ge deeltelijk van de groote, bekende wapen fabrieken. Gedeeltelijk echter ook van tal looze kleine wapensmeden in Thüringen en West-Duit3Chland. Volgens het verdrag van Versailles mochten er van vele Duit- scho wapenfabrieken slechts énkele in be drijf worden gehouden. De andere moesten worden gesloten, doch de werklieden daar van hebben hun oude vak nog niet verge ten. Zij vonden niut of slechts met moeite een andcv bestaan on grijpen elke gelegen heid aan om iets te verdienen. Bovendien verschuilen zij zich achter het feit, dat elk gezin slechts één bepaald onderdeel maakt; dan is hun werk „niet onwettig". De on- dcrdcelen worden dan weer ergens anders gemonteerd, meestal in het buitenland; de afgewerkte stukken moeten n.l. eerst nog worden ingeschoten. Eerst wanneer zij ge olied en gecontroleerd zijn, komen zij in Duitschland terug, bijv, in blikjes met ge conserveerd vleescb. Zoo komen ze bij de clandestiene handelaars. Ben voordeelig zaakje. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat in Duitschland momenteel iedereen, in elke eenigszins belangrijke stad, pistolen van elke soort, karabijnen en zelfs machinege weren kan koopen. Hij behoeft daarvoor slechts een bezoek te brengen aan de on gunstig bekend staande winkelbuurten. Daar loopen genoeg ongure type's rond, zoogenaamd als marskramers, doch be halve veters en zaklampen kan men bij hen ook pornografische literatuur en foto's, cocaïne en schietwapens krijgen. De prijzen zijn echter hoog. Een Colt met acht schoten, die bij een fatsoenlijken wa penhandelaar 2i Mark kost, is hier ge prijsd op 40 Mark of nog meer. Doch on danks deze hooge prijzen zijn er altijd koo- pers genoeg: terroristische groepen, dio dik wijls groote partijen tegelijk bestellen, jon gelui, die het gewichtig vinden, om met een revolver rond te loopen, misdadigers en natuurlijk ook spionnen, die hun „resulta ten" meer dan eens trachten to verkoopen, n.l. aan de politie en aan de politieke par tijen, die zich om onverschillig welke reden voor dergelijke dingen interesseeren. Nog gevaarlijker dan deze kleine verkoo- per9 zijn de groote clandestiene wapen winkels, die zelfs handelsreizigers uitzen den. Welk een gevaar deze voor de blnncn- landsche orde en rust betcekenen, blijkt o.a. hieruit, dat zij dikwijls de elkaar vij andig gezinde groepen financieel steunen in do hoop, dat er dan meer wapens be steld zullen worden. Als er een bestelling afgeleverd is, laten zij dit weer „uitlekken", alleen met het doel, dat de politie do wa- pens in beslag neemt en er nieuwe zullen worden besteld. Nauwkeurige cijfers omtrent den omvang van den clandestienen wapenhandel kun nen natuurlijk niet worden gegeven. Vol gens de schattingen der politie-deskundigen bedraagt de omzet ongeveer 150% meer dan die van de officieel erkende handelaars. Het tegengaan van den clandestionen wa penhandel wordt alleen door het feit, dat de bezitters van clandestiene wapens elkaar onvoorwaardelijk steunen en door de eigen aardige vcrdeeling van deze personen over de verschillende bevolkingsgroepen reeds ten zeerste bemoeilijkt. De politie geeft dnn ock volmondig toe, dat het zelfs bij de grootste inspanning nog maanden zal du ren, voordat zij in dozen toestand een noe menswaardige verandering zal hebben ge bracht dat zij terug uit het buitenland is en we derom consult geeft. Kaart- en ha.idlee3- kunde en wetenschappelijke berekening van horoscopen. We zouden zoo nog een heelen tijd door kunnen gaan, want de voorraad helderzien de-annonces is hiermee nog niet ten einde. In het nummer van de courant, waaruit wij deze staaltjes van boerenbedrog pikken, stonden er vijftien onder elkaar. Leve de geestelijke standing van de Haagsche be volking! WILLY PETILLON. Bedenktdat smaken verschillen „Het mooie eigen land, vlak bij de hand". Dit en dergelijke suggereerende teksten zie je overal aangeplakt, in allerlei kranten en tijdschriften en druk wordt er reclame ge maakt voor ons kleine mooie landje, waar ze je wel vast zouden willen houden, als je juist dreigt de grens over te snappen Er wordt tóch nog veel gereisd per jaar, óók naar het buitenland en wie het inderdaad in eigen land zoekt, zal niet bedrogen uitko men, als hijde goede plekjes weet te vinden, die niet zoo maar eens even aan of af te raden zijn. Want geen twee menschen zijn hetzelfde cn de smaken loopen ver uit een, hoewel het meestal noodzakelijk is, dat in één gezin de smaken wat harmonieeren of geforceerd moeten worden. De een houdt van bosch en hei, de ander van zee cn duin; een derde van watertochtjes op meren en plassen; een vierde van een zeereis en een vijfde van wat drukte en gezelligheid. Juist: dót is al een eerste punt; men moet reke ning houden met den smaak om echt te ge nieten van de vacantie, als dit maar eenigs zins mogelijk is. Wie het zich juist nog kan permitteeren, moet er één of meerdere we ken uittrekken en zal zich dan af moeten vragen: Quo Vadis? omdat het „Waarheen" een puzzle op zichzelf is. Reis nooit naar een plaatsje dat u ijsolijlc aanbevolen is door familie of vrienden, als het niet overeenkomt met uw eigen smaak, want als zij dol zijn op zec; kunt gij nei ging voelen er met uw rug naar toe te gaan zitten en als zij over het „heerlijk geruisch" spreken, kunt gij U ergeren aan het eentonig geluid dat U persoonlijk irriteert. Als ande ren dwepen met stille onafzienbare bos- schen zooals men die in de buurt van Ame- rongen en Beekbergen nog aantreft, kunt gij het afschuwelijk vinden om niets te zien dan boomen en om „te luisteren naar de volko men stilte". Wanneer kennissen het een ge not vinden den geheelen dag te luieren en 's avonds in een klein boeren hotelletje of eenvoudig pension vroeg naar bed te gaan, kunt gij snakken naar wat afleiding cn be weging en als sommigen verre fiets- of wan deltochten maken, kunt gij alleen maar wil len rusten in uw vacaptie. Zooveel hoofden, zooveel zinnen en in een groot huishouden is het daarom dubbel las tig, de vacantie zóó in te deelen, dat alle le den ervan genieten. Vraagt U dus eerst af wat het meest genot cn ontspanning brengt en blijft persoonlijk, houdt uw eigen smaak cn laat u nooit beïnvloeden door derden, zelfs niet met reizen. Want als zij genoten in Staverden, kunt gij er snakken naar Brussel en de vacantiegenoegens ddar. Dus: Waarschuwingssein: Weest op uw hoede en kiest zelf naar eigen idee. Reist op uw eigen kompaslü! Herist-seringea Gedurende den bloeitijd van do herfst- sering of Phlox decussata kan onze bloe mentuin wel het meest kleurig en bloem rijk aanzien hebben. Het hoogtepunt van den bloei der verschillende variëteiten valt In Augustus; en vrijwel elke stengel draagt dan een forsche bloemtros. De kleu renrijkdom onder de variëteiten dezer Phloxsoort is bijzonder uitgebreid. Meest voorkomende kleuren zijn: wit, rose, lila, violet, oranje en rood, met tal van tusschcn- tinten. In 't algemeen behoeven de planten niet te worden opgehouden, alleen enkele hooggroeiende variëteiten zal men soms van steunsel moeten voorzien. Ze verlangen geen bijzondere behandeling maar wen- schen een beslist zonnige standplaats en een voedzame bodem. Om de drie jaar moet men de planten liefst verplanten en tevens scheuren. De bcsto tijd daarvoor is om streeks einde Sept. of begin October. Ook kan men in het voorjaar omstreeks Maart, April planten. Voor beplanting van boord- bedden zijn ze onmisbaar, maar ook als groepsgewijze aanplanting voor heesters cn coniferen zijn ze mooi. Ook als losse voor beplanting in het gazon maken ze een goed effect. Overigens planten we steeds in groe pen van 3, 5, 7 of meer stuks. We geven ze een afstand van 50 c.M. zöodat de plan ten voldoende ruimte hebben om zich krachtig te ontwikkelen. Tusschen de plan ten kunnen we zeer goed Darwintulpcn, Narcissen of andere vrocgbloeiende bolge wassen aanplanten. Zobdoende zal deze plek in het voorjaar ook mooi zijn, terwijl hier tevens het verdorrende loof dezer bol gewassen aan het oog wordt onttrokken door de jonge scheuten van de Phlox. Bij het planten moet men rekening houden met mogelijke kleurencombinatie's. Voor al de variëteiten met levendige kleuren zijn goed te combineeren met sommige Dahlia's. Bij 't beplanten van den bloementuin wordt nog veel te weinig gedacht aan een goede kleurencombinatie. Wanneer de planten eenmaal in bloei staan, ziet men de gomaak- to fouten soms wel, maar dan is het voor dat Jaar te laat. Maak daarom het geheele Jaar notitie's van uw tuin en beplant aan de hand van de op deze wijze verkregen gege vens uw tuin voor een volgend jaar. Wan neer men zoo werkt, wordt de verzorging van den bloementuin een genot. G. SPECIAAL ADRES VOOR AMERSFOORT Langestraat 84 Telefoon 528 ulianaplein s telefoon 63 NAAST APOTHEEi. DE HAAN n voorraad het indische nieuwe geneesmiddel tegen spataderen en aambeien Telefoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. Speciale verkoop ZIE ONZE ETALAGE Kleedingmagazjjn „DE ADELAAR" LANGESTRAAT 40. TEL. 224 Uitsluitend grondstoffen lc kwaliteit wor. den in onze artikelen verwerkt. Kent U onze eigen fabrikaat bonbons? Thans in prijs verlaagd. Vanille Roomijs in bekertjes en per liter, voordceliger dan per gewicht. Gedurende de zomermaanden Zondags geopend van 113 nur. Steeds versch gebak. LANGESTRAAT 19 ONTVANGEN DE NIEUWE COLLECTIE Bloemenmagazijn „MILLE FLEURS" Dagelijks versche bloemen. Groote keuze in diverse soorton potplanten. Bloemwerk: als manden, bouquetten, kransen, tafelversiering enz. enz. Voordeeligst adres hier ter stede. Zie étalages. Aanleg van Tuinen. Billijk tarief onderhoud* Aanbev: J. C. BLEIJERVELD. Langestraat 80. DAMESKAPSALON Tel 435 Ut recht scheweg 77 Vakkundige en aangename bediening ROOMIJS MET CHOCOLADE LANGESTRAAT 87 TELEFOON 50 TELEFOON 910 iqV- LANGESTRAAT 56

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 16