HET PATRONEN VERVEN IN UW KLEEDING. Een aantrekkelijk werkje. Nu langzamerhand de vacanties voor bij. de reizen achter den rug. de logé's weer vertrokken zijn en de huisvrouw het wat minder druk krijgt, blijft er weer eens tijd over voor naai- of borduur werk. Wil men hier wat afwisseling in bren gen. dan weten we iets heel aardigs: het verven in patronen. Dit werkje, dat ons aan de hand werd gedaan door het tijdschrift „Voor alles Gezondheidis ons zoo goed bevallen, dat wij onze lezeressen deze methode niet willen ont houden. In het volgende geven wij U een en ander er over weer: De goedkoopste en eenvoudigste ma terialen geven vaak het mooiste effect Heel gemakkelijk en dankbaar laten zich bijvoorbeeld baasdoek. ongebleekte katoen en tarlatan verwerken. Er is niets geheimzinnigs in ..geknoopt verven". Het is niets anders dan het woord zegt: eerst knoopen. dan verven Vooral in de sprekende kleuren bereikt u er de meest verrassende resultaten mee. Zelfs de fabrikanten van bedrukte zijden stoffen trachten de dessins van het verven met de hand te imiteeren Maar geen machine zal er ooit in slagen de figuren te benaderen, die men bij zelf verven ..per ongeluk" bereikt. Om het werk gemakkelijker te maken, lost men eerst de verf volgens de ge bruiksaanwijzing op. Kies dus om te be ginnen de kleuren, die u noodig hebt en giet de oplossing in klaargezette fles- schen. Gebruik voor het knoopen katoe nen koord of reepen katoen van 1 tot 2J/^ c.M. breed, die lang genoeg zijn. om drie tot zesmaal om het te verven stuk gewonden te worden. Dit hangt af van de breedte der gewenschte dessins. Voor zeer fijne dessins gebruike men gewoon wit garen. Deze methode vcreisclit geen bepaal de verfsoorten: met elk merk. dat dro gisten verkoopen. kunt u onderstaande effecten bereiken. Wij zullen u zes mooie dessins leeren maken. Dessin No. I. '1 J f 'Q Ook het tweede dessin wordt in één kleur uitgevoerd en eigent zich heel goed voor een leuken doek of een schootstuk Sü een jurk. Neem de stof in het midden vast. laat de rest in vouwen naar beneden hangen en begin het afhangende gedeelte op den gewenschten afstand van het mid den af te knoopen. Wind hierbij de koor den spiraalgewijze om de stof en weer terug, zooals figuur 3 aangeeft. Wind een reep zachte stof om het midden van het overblijvende gedeelte, doch op min stens 10 c.M. van den rand (zie fig. 3) Doop de omwoelde stof in het verfbad. laat het even koken, als de gebruiks aanwijzing dit voorschrijft en na het LAATSTE MODESNUFJES. MEN DRAAGT: spoelen zult u het effect van figuur 4 bereikt hebben. Op onze teekening lijkt dit uit drie kleuren samengesteld te zijn. maar in werkelijkheid hebt u er slechts twee voor noodig. Wordt de witte ruit b.v. in rose geverfd en de gespikkelde in blauw, dan zullen de donker getinte gedeelten lila worden. Neem ook hierbij de lap in het midden vast en laat haar in plooien afhangen. Knoop nu de strooken die lichtblauw moeten worden (de twee de ruit van ons figuur 5) met reepen ka toen af en verf het geheel in rose. Spoel na en bind een tweede reep katoen vlak Dessin No. J. onder het vorige omwoelsel. dat u daar na verwijdert. Verft u dan de rest in blauw, dan krijgt u het dessin van figuur 5. van het midden af in 9e kleuren lila. lichtblauw, rose en nog eens lila. Door de wijze van samenknoopen zijn hier na tuurlijk alle variaties mogelijk. En als u heel kleine stukjes met garen omwoelt, kunt u een heel aardig patroon op een jurk aanbrengen. Nu hebben wij nog drie heel mooie dessins te behandelen. Maar die zijn iets moeilijker dan de hierboven vermelde en daarom bewaren wij ze tot den volgen den keer. Doe eerst uw best maar eens op de eerste drie. Begin met een lapje vóór u een jurk probeert. Wij wenschen u een heel goed resultaat. (Slot volgt). noemd. die zooals wij opmerken, de spijs vertering ..bevorderen" wanneer er ten minste nog geen sprake is van een hard nekkige of chronische constipatie. Hiertegen is het tijdelijk innemen van een of ander parafine preparaat een zacht werkend middel. Wij willen geen bepaal de fabrikaten noemen, maar bij een apo- theker*kan men deze verkrijgen. Nog een voorname factor is, dat de stadsmenschen veel te weinig beweging hebben: hoevelen zitten niet gansche da gen op kantoor. Wij hooren de huisvrouwen al zeggen: ..Wij bewegen ons genoeg in het gezin." Zonder dat wij dit laatste ook maar eenigermate wenschen te ontkennen, wil len wij er op wijzen, dat dit niet de ver- eischte beweging geeft. Hiervoor is noo dig een systematische min of meer in spannende beweging, die alle spiergroe pen en organen van het lichaam tot har monisch werken brengt, b.v. door (niet overdreven) gymnastische oefeningen. Wanneer man of vrouw begint met kamergymnastiek, dan zal hij of zij de eerste dagen spierpijn hebben die zijn oorzaak vindt in het feit. dat de thans ge bruikte spieren tot rust gedoemd waren. Indien eenigszins mogelijk moet iemand, die geheele dagen zittend werk verricht, alsmede vrouwen die. uit hoofde van haar beroep veel handenarbeid ver richten. minstens één uur trachten te vin den om flink te loopen. Tijd hiervoor is allicht te vinden, zij het dan ook dat men er iets vroeger voor op staat en in plaats van met de tram naar huis te gaan, na afloop van het werk. wandelt. Ten slotte nog. een goede raad: ..Eet niet meer. dan tótdat uw honger gestild is en laat den trek naar meer geen over hand krijgen". Indien men van tafel op staat moet dit nooit zijn met het gevoel: ..Ik kan niet meer", hetgeen een moeilijke spijsvertering maar al te zeer in de hand werkt. GESTREEPTE NAJAARS JAPONNEN. De groote mode. Ook voor gezette figuren. De mode geeft ons voor het naseizoen veelkleurige strepen, die. doordat zij in verschillende richting gebruikt worden, een buitengewoon aardig effect maken Wij zullen op de verschillende onderdee- len de richting der strepen aangeven, zoodat het knippen en maken, zelfs voor de minder ervaren werksters onder onze lezeressen, heel gemakkelijk is. Ons model geeft een japon, die uit twee deelen bestaat, n.l. de rok en de taille; het geheel maakt een zeer geklee- den indruk. Wij hebben den rok gedacht van marine-blauwe, wollen stof te maken en de taille van een wollen streep, waar in ook blauw voorkomt, doch het spreekt vanzelf, dat andere combinaties eveneens heel mooi kunnen zijn. Avondblouses, die veel gelijken op korte met zilver of metaaldraad bestikte tunieken: zijden japonnen met hoogen kraag en manchetten; zeer dunne blouses van zijde georgette, mousseline en kant met tulle ingezette stukken; garnituren voor kraag en manchetten van zeer stijf gesteven en gestreken kant stof; korte jakjes met of zonder pofmouwen en kleine capes: volants in plaats van mouwen over den bovenarm; avondschoenen in de kleur der japon; fluweelen bloemen, die de avond japonnen versieren en die in de hals uitsnijding. op een der schouders of zelfs aan den rug worden aangebracht; op zwarte japonnen rood fluweelen bloemen in twee tinten, onverschillig of de japon van fluweel, zijde of georgette is gemaakt. DE NIEUWE TAFELVERSIERING. In plaats van het gebruikelijke vaasje met bloemen in het midden der tafel, zien wij thans beeldige ronde glazen schalen van zwart, diep blauw of violet glas met een los onderstel van hetzelfde materiaal. Deze worden gevuld met kristallen vruchten, terwijl in het midden hiervan een electrisch gloeilampje wordt aange bracht, waarmede men de vruchten op betooverende wijze kan verlichten. ONZE GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. Patronen worden na overschrijving van 0.58 op postrekening 191919 van den ..Knippatronendienst" te 's-Gravenhage of na inzending van dit bedrag per postwissel of in postzegels aan de redactrice van de moderubriek. .Muzenstraat 5 B te 's-Gra venhage, toegezonden. De maat van het ge wenschte model en het nummer vooral niet ver geten op te geven. Bij elk patroon wordt een beknopte handleiding voor het gebruik medege- zonden. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Deze japon is zeer apart en garneert zich zelve door de variatie der rechte en schuine strepen. Aan het dwars genomen voorpand is de bovenpas gezet, die boven het arms gat begint en aan de tegenovergestelde zijde boven de taillelijn eindigt; de taiTe is nauw aangesloten, evenals het ge deelte, dat om de heupen is. De rok is ONZE GEZONDHEID. ZORGT VOOR GOEDE SPIJSVER TERING. De m?.ag ic de stookplaats van het lichaam. Door Dr. J. W. Frané. Van een goede spijsvertering hangt voor een groot deel onze gezondheid al en maag en darmen zijn zeker niet min der gewichtig dan de z.g. edele organen. Wanneer de ketel van een verwarming teveel slakken heeft, dan functioneert de geheele machine niet. Het menschelijk lichaam komt in vele opzichten met een machine overeen. De stofwisseling en de spijsvertering moeten perfect in orde zijn en anders weigert de machine goed te werken. Niet genoeg kan er op gewezen wor den. dat alle hulpmiddeltjes die hiertoe te baat worden genomen, slechts tot de uitzonderingen mogen behooren en tijde lijk werken. Heel vaak hebben in het bijzonder vrouwen last van een slechte spijsverte ring, waarmede tevens zeer vele onaan gename gevolgen gepaard gaan. In plaats van dit tegen te gaan door een meer doelmatige voeding, nemen zij hare toevlucht tot allerlei afvoermiddeltjes Men verwacht van poeders, pillen, bron water een wondere werking om het ge plaagde maag-darmkanaal weer behoor lijk te doen functioneeren. en als de zaak in orde is voor korten tijd, gaat men rus tig verder met zondigen. Het lichaam is voor zeer vele men- schen een noodzakelijk kwaad, een dood werktuig, waarmede zij naar goeddunken kunnen handelen, indien zij het zelve slechts aangenaam vinden. Men zegt, dat slechts in een gezond, normaal lichaam een gezonde ziel. een gezonde geest huist, hoewel uitzonderin gen den regel in dit opzicht wel eens kun nen bevestigen en er groote geesten in een ziek lichaam kunnen zijn! Om een goede spijsvertering te bevor deren gc.bruike men bruin brood, fruit, bladgroenten, honing, stroop, ontbijt koek. yoghurt, karnemelk, hangop, en niet te groote hoeveelheden vleesch. Wij hebben hier eenige dingen opge MODERN GARNITUUR. Vest, shawl en baret. Dit zeer elegante garnituur is niet al leen zeer apart, doch kleedt ook bijzon der goed en is zeer geschikt om op een rok en blouse gedragen te worden. Het vest doet denken aan smokingmodel en sluit midden voor met kleine knoopjes. De shawl is midden achter smal en loopt breeder uit; de muts bestaat uit vier gedeelten en omsluit het hoofd. Wil men dit gar- nituur completee- ren. dan make men (i kapoen, die iets wijder uitloopen en ever de blouse- mouw gedragen W X worden t) PÏHL Niet alleen van j j gestreepte stof (173). is dit vest zeer ge kleed :naa; eveneens van zwart of gekleurd, bij de japon passend, fluweel. Hoe denkt ge over een geheel, dat bestaat uit een bruinen rok met een crème crêpe de chine blouse (overhemd-model) en een fluweelen vest in een mooie donkere, herfsttint? Cf wel een zwart rokje met witte waschzijden blouse en zwart vest? Shawl en muts kunnen van het fluweel van het vest gedragen worden, maar dan zouden wij willen aanraden ze met dunne zijde te voeren. Vest. shawl en muts zij.t geschikt voor de maten 40 tot en met 44, (174). Het gestreepte lijfje heeft een kraag en ondergedeelten der mouw in dezelfde stof van den rok. terwijl een witte cein tuur b.v. van leer het geheel afwerkt. De rok is heel eenvoudig en glad aan gesloten. hetgeen een slanke lijn geeft, terwijl de vóór- en achterbaan een glad ingezet stuk met opgestikte naden heb ben. Geschikt voor de maten 42 tot en met 50. PRACTISCH CADE.-ü VOOR HEEREN. Vaak bedenkt men zich. wat men toch aan heeren. vooral aan jongere, zal ge ven. Wanneer wij hen ten minste goed kennen, wordt ons dit zeer gemakkelijk gemaakt een cadeau te geven in den vorm van een das met bijbehoorende sok ken. Dit ensemble is het laatste snufje op ..heeren modegebied'". DISTELS. Distels kunnen een aardige versiering geven voor onze kamers gedurende de winter. Zij moeten geplukt worden, als zij nog groen zijn. Daarna worden de distels en de bladeren met een penseeltje gevernist en met behulp van een plukje watten met bronskleurige poeder besto ven. z.g. goudpoeder. Plaatst men een toef van deze gepre pareerde distels (met lange steel) b.v. in een ïapansche vaas. dan zal men zeer voldaan zijn over het verkregen effect en zal deze versiering in een hoek der zit kamer het zeer goed doen. (175). klokkend en bestaat uit twee banen; de gladde aangesloten mouw heeft geen garneering en de hals. die achter rond geknipt en vrij hoog is. heeft vóór een rechte lijn. Twee inknippen zijn op de lijn der halsuitsnijding gemaakt; deze worden omgeboord of gefestonneerd (dubbele stof), terwijl de derde inknip in het midden der schuine pas is gemaakt. Deze inknippen dienen om het bandflu weel. dat als garneering langs den hals loopt door te halen, terwijl het na het tweede knoopsgat onder de blouse door loopt en door de derde opening naar bo ven komt om in een strik te eindigen. Een smal lakceintuurtje maakt het ge heel af. Geschikt voor de maten 4243. Ve M 34 Het te verven materiaal moet nat zijn vóór men het knoopt. Anders wordt het niet stijf genoeg in elkaar geperst en blijft de knoop niet zitten. Door stijf knoopen kan de verf niet in de omwoel de gedeelten doordringen. Spoel de stof fen na het verven in schoon, koud wa ter uit. Heldere sprekende kleuren moe ten volgens de gebruiksaanwijzing even gekookt worden. Gebruik elk gewenscht materiaal, katoen, mousseline, batist, kaasdoek. zijde, crêpe georgette, satijn fluweel of niet te dikke wol. Oude lapjes of stukken van jurken kunt u tot shawls, kraagjes en manchetten verwerken. Een gewolkt effect bereikt men door een lap in lichte kleur te verven, naspoe len en dan de verf donkerder te maken Om woel nu den doek over de breedte, die u licht wilt houden, als aangegeven in fig. 2 en doop het geheel weer in het donkere verfbad. Bind nu ook de vol gende strook af. maak de verf weer don kerder en ga zoo voort, tot u het ge wenschte aantal tinten hebt bereikt. Fi guur 1 geeft (in zwart en wit) aan. hoe het resultaat zal zijn. Voor een zijden rokje is dit dessin zeer geschikt. Dessin No. z.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18