Goering Rijksdagpresident Geen incidenten HAVENSTAKING UITGE BROKEN IN GDINGEN HERRIOT'S REIS NAAR JERSEY Ook de Pruisische landdag bijeen HITLER EISCHT OPNIEUW DE MACHT OP COMMUNISTISCH COMPLOT IN SPANJE Clara Zetkin opent de zitting met een strijdrede tegen het fascisme Nederlaag der linksche partijen Berlijn, 30 Aug. (V.D.) De communisti sche Rijksdagafgevaardigde Klara Zetkin, die al6 oudste Rijksdaglid de eerste zitting van den nieuwen Rijksdag zal openen, ar riveerde hedenmorgen in gezelschap van verscheidene partij vrienden in het Rijks daggebouw door een der zijingangen, zoo dat de vele persfotografen en filmopera teurs, die aan den voorkant stonden te wachten, geen kans kregen. Klara Zetkin maakte den indruk zeer zwak te zijn en zij werd dan ook door eenige vrienden ge steund toen zij de trappen beklom. Omvangrijke voorzorgsmaat regelen. Berlijn, 30 Aug. (V.D.) Tegen drie uur, kort vóór de opening van de Rijksdagzit ting, was het aantal nieuwsgierigen dat zich voor het Rijksdaggebouw had verza meld zoodanig aangegroeid, dat de politie nog extra maatregelen moest nemen. De af zetting liep tot aan den Brandenburger Tor en omvatte ook een deel van den zoom van de Tiergarten. Incidenten deden zich niet voor en personen die in het bezit van een tribunekaart waren werden tusschcn de afzetting en den ingang van het Rijks daggebouw eenige malen aan een scherpe controle onderworpen. Vóór de opening van den Rijksdag werd in de Berlijnsche Domkerk vanmiddag te 12 uur de traditioncele kerkdienst gehou den, waaraan talrijke afgevaardigden van verschillende partijen deelnamen. De Sociaal-Democratische Rijks dagfractie bijeen. Berlijn, 30 Aug. (V.D.) Omtrent de bij eenkomst van de Sociaal-Democratische Rijksdagfractie voor de opening van den Rijksdag gehouden, wordt het volgende medegedeeld: De fractievoorzitter Breitscheid rappor teerde over den politieken toestand. De fractie besloot voor de verkiezing van pre sident van den nieuwen Rijksdag den af gevaardigde Loebe candidaat te stellen. Daar aangenomen kan worden, dat een lid van de Nationaal-Sociali6tische fractie tot president van den Rijksdag zal worden benoemd, zullen do Sociaal-Democraten Loebo voor de functie van eersten vice-pre sident candidaat stellen. De fractie zal het voorstel indienen de noodverordening in zake de politieke terreur en de verorde ning inzake het oprichten van speciale rechtbanken op te heffen. Tenslotte ver klaarde de fractie, dat het uitgeven van be lastingbons door de rijksregeering volgens een wet dient te geschieden. Het uitgeven daarvan zonder medewerking van den Rijksdag acht de fractie in strijd met de grondwet. Klara Zetkin spreekt. B or lijn, 30 Aug. (V.D.) Geruimen tijd voor de opening van de zitting van den Rijksdag waren de publieke tribunes ge heel bezet. Vrijwel alle leden van den Rijksdag bleken aanwezig te zijn, doch de Duitsch-Nationalen zijn nog niet versche nen. De Nationaal-Socialisten woonden in uniform de zitting bij. Direct na de opening van de eerste zit ting verzamelden zich in de buurt van het gebouw van den Rijksdag talrijke in uni form gestoken Nazi's, wicn het gedeeltelijk gelukte de politieafsïuiting te verbreken. Onder het roepen van „Heil Hitler'" tracht ten- de Nationaal-Socialisten het Rijksdag gebouw te bereiken. IJlings gealarmeerde politieversterkingen slaagden er in de de mons tenten terug te drijven. Klara Zetkin werd door twee vrouwelij ke partijgenooten naar haar voorzittersze tel gebracht, waar zij plaats nam. Intus- 6chen riep de geheele Communistische frac tie „Rood Front!" Tcgcndcmonstraties vonden niet plaat6. Langzaam greep Klara Zetkin naar de bel on na deze eenige malen geluid te heb ben begon zij te spreken. Zij constateerde, dat zij, op 5 Juli 1851 geboren, het oudste lid was van den nieuwen Rijksdag en als zoodanig moest zij volgens het reglement van orde de eerste zitting leiden. Tot leden van het bureau van den Rijks dag benoemde zij de Sociaal-Democrate Lore Agnes, Rauch (Bcier6chc Volkspartij), Schulz (Centrum) en Torgler (Communist). Klara Zetkin hield vervolgens een rede, waarin zij o.m. wees op het dreigende oor logsgevaar in het Verre Oosten. Voorts sprak zij van den strijd tegen het fascisme, waarbij zij zcidc dat de proletarische mas sa's geweld met geweld zouden terugslaan Na gewezen te hebben op de ineenstorting van den burgclijken staat en zijn funda ment, het kapitalistische 6telsel, zeidc de presidente, dat alleen de Russische revolu tie in staat zou zijn het kapitalisme t< overwinnen. Het parool van heden wa6 de vorming van het eenheidsfront van alle arbeiders om het fascisme neer te slaan. Aan het slot van haar rede, welke bijna een uur geduurd had, gaf zij uiting aan de hoop, dat zij nog eens als presidente het eerste radencongres van Sovjet-Duitsch- land zou kunnen openen. Klara Zetkin moest steeds door vermoeid heid haar rede onderbreken en af en toe kon zij slechts met de grootste moeite ver der gaan, waarbij zij gesteund werd door den Communist Torgler. De rede werd zonder tegenderaonstraties aangehoord. Alleen van de uiterste linker zijde klonk telkens bravogeroep, terwijl aan het slot geapplaudiseerd werd. Ü8 verkiezing vnn het pre sidium. Hierna werden de namen der leden van den Rijksdag afgelezen. Het bleek, dat 578 afgevaardigden aanwezig waren. De presi dente verklaarde, dat thans aan de orde was de verkiezing van een president en van drie plaatsvervangende presidenten. Voor de functie van president van den Rijksdag stelden de Nationaal-Socialisten bij monde van hun fractievoorzitter dr. Frick hun partijgenoot Goering voor. De Communisten stelden Torgler (Comm.) candidaat, terwijl de Sociaal-Democraten hun partijgenoot Loebe voordroegen. Van communistische zijde werd er de aandacht op gevestigd, dat de fractie bij de eerste stemming op haar eigen candidaat zal stemmen. Bij de tweede stemming ech ter zouden de Communisten hun stem uit brengen op den sociaal-democraat, ten ein de een verkiezing van een nationaal-socia- list tot president te verhinderen. Verklaard werd echter, dat de communisten hun strijd tegen de sociaal-democratie niet zouden op geven, daar de S. P. D. de belangen van het proletariaat verraadt. Hierna ging men tot stemming over. De nationaal-socialist Goering werd tot presi dent van den Rijksdag gekozen met 367 stemmen. Behalve de nationaal-socialistcn brachten de afgevaardigden van het Centrum, der Duitsch-Nationalen, de leden van do Beier sche Volkspartij en der Duitsche Volkspar tij hun stem op de candidatuur-Goering uit. Loebe (sociaal-democraat) kreeg 135 en Torgler (communist) 80 stemmen. Het resultaat der stemming werd door de nationaal-socialisten met groote geest drift ontvangen. Nadat de nieuw gekozen president een toespraak had gehouden, welke door zijn partijgenooten staande werd aangehoord, benoemde Goering tot rapporteurs de afge vaardigden Kaufmann en Lidner (beiden Nationaal-Socialist), mevr. Teusch (Cen trum) en Lawerenz (Duitsch-Nationaal). Overgegaan werd tot de verkiezing van Jen eerste-vice-president. De Nationaal- Socialisten stelden het Centrumlid Es9er candidaat, waarop de communist Torgler interrumpeert: De eerste daad van de coali tie! De Sociaal-Democraten stelden Loebe can didaat en de Communisten hun partijgenoot Torgler. Alle leden verlieten daarop de zaal, om bij hun terugkeer hun ingevuld sternbiljet aan de rapporteurs af te geven. De eerste stemming voor de verkiezing van den eersten vice-president had tot re sultaat, dat van de 568 geldig uitgebrachte stemmen Esser er 276 kreeg, Loebe 214 en Torgler 77, terwijl op Clara Zetkin 1 stem was uitgebracht. Daar Esser de helft der uitgebrachte gel Jige stemmen niet op zich vereenigd had, moest een herstemming worden gehouden tusschen hem en Loebe. Hot resultaat der herstemming luidde, Jat Esser (Centrum) gekozen werd met 364 stemmen als eerste vice-president van den Rijksdag Loebe (S. D.) verkreeg 138 stem men, terwijl 79 stembiljetten ongeldig waren, waarvan er 78 waren uitgebracht voor Torgler (Communist). Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van den tweeden vice-president. Candidaat zijn gesteld de leden Graf (Duitsch-Natio naal), Dittmann (Sociaal-Democraat) en Torgler (Communist). Gekozen werd Graf (Duitsch-Nationaal) met de absolute meerderheid, n.l. 335 stem men, tot tweeden vice-president. Loebe (S. P. D.) kreeg 139, Torgler (Comm.) 78 stemmen. Tenslotte werd overgegaan tot de verkie zing van den derden voce-president. Als candidaten zijn gesteld de leden Rauch fBeiersche Volkspartij), Loebe (Sociaal-De mocraat) en Torgler (Communist). Met 350 van de 551 uitgebrachte geldige stemmen werd Rauch van de Beiersche Volkspartij gekozen tot derden vice-presi dent. Op Loebe werden 124 stemmen, op Torgler 76 stemmen uitgebracht, terwijl 1 lid zijn stem had uitgebracht op Dingeldey van de Volkspartij. De rijksdag bezit weer een na- tionalo meerderheid. Berlijn, 3 0 Aug. (V. D.) Na de ver kiezing van het presidium van den Rijks dag verzocht president Goering het huis hem te machtigen, een telegram te zenden aan den Rijkspresident met het verzoek om het presidium van den Rijksdag onmiddel lijk te willen ontvangen. De zitting van heden heeft duidelijk aangetoond, dat de nieuwe Rijksdag over een groote tot arbeid in staat zijnde nationale meerderheid be schikt, waarmede dus op geen enkele wijze liet feit van een staatsrechtelijke noodtoe stand gerechtvaardigd is. De Rijksdag zal, wanneer alle krachten medewerken, de zware taak vervullen, welke hem wacht. Voor de eerste maal be zit de Rijksdag weer een nationale meerder heid, die hem in staat moet stellen het volk uit drukkenden materieelen en geestelijken nood op te heffen. De president verzocht verder hem te machtigen uur en dag van de volgende zitting zelf vast te stellen. De Communisten en de Sociaal-Democra ten stelden voor de eerstvolgende zitting Woensdagmiddag 13 uur te houden en op de agenda te plaatsen de moties van wantrou wen tegen de Rijksregeering. De Communistische en Sociaal-Democra tische voorstellen werden afgewezen met de stemmen van alle andere partijen tegen. De voorstellen van president Goering wer den goedgekeurd. Aan het slot der zitting herdacht presi dent Goering nog het ernstige verlies, het welk de rijksmarine door het vergaan van het schoolschip Niobe heeft getroffen. De zitting werd om half negen gesloten. Zitting van het seniorencon. vent. Berlijn, 30 Aug. (V.D.) Het senioren convent van den rijksdag is hedenavond na de plenaire zitting onder voorzitter schap van president Goering bijeengeko men en heeft besloten, dat Woensdag ba halve de commissie tot waarborging dei rechten dor volksvertegenwoordiging en de commissie voor buitcnlandsche zaken de begrotingscommissie en do agenda-com missie zullen worden samengesteld. In de beide middelste commissies hebben de nat. soc. hot presidium in handen, terwijl in dp commissie ter waarborging der rechten dei volksvertegenwoordiging de soc.dem. en in de agendacommissie het Contrum het pre 8idium heeft. Voor de eerstvolgende rijksdagzitting zijn nog geen definitieve besluiten genomen, aangozien eerst het resultaat van de be sprekingen van het rijkedagpresidium in Ncudeck met den rijkspresident, benevens met de rijksregeering moet vvordon afgo wacht. Het tijdstip van de reis naar Neu deck zal ccr6t worden vastgosteld, wanneer het antwoord van den rijkspresident op hal telegram van het rijksdagpresidium onl vangen is, hetgeen waarschijnlijk Woens dag het geval zal zijn. Het voornemen is in ieder geval de volgende plenaire zittinc reeds de volgende week en wel Donderdaa of Vrijdag te houden. Op de agenda zal een verklaring van de rijksregeering geplaatst worden. Het seniorenconvent zal in een zit ting bijeengeroepen worden ingeval de re- georing zich niet bereid verklaart deze ver klaring af te leggen. Nog geen antwoord van von Hindenburg. Berlijn, 30 Aug. (V.D.) Een beslissing van den rijkspresident betreffende het te legram van den rijksdagpresident, waarin de wensch tot uiting wordt gebracht, door den rijkspresident ontvangen te worden, wordt eeret morgenochtend verwacht. In welingelichte kringen gelooft men echter, dat de rijk€presidcnt den wensch zal uit spreken de ontvangst van den rijkedagpre- sident uit te stellen tot hij in het midden van de volgende week te Berlijn zal zijn aangekomen. Aangezien de rijk6dag-presi dent de machtiging heeft dag cn uur van de volgende rijksdagzitting te bepalen, zou dit dus neerkomen op een uitstollen van de besluiten van den rijksdag. De demonstraties voor het Rijksdaggebouw. B er 1 ij n, 3 0 Aug. (V. D.) Van de zijde van het politiepresidium wordt medege deeld, dat bij het ontruimen van de orngc ving van het Rijksdaggebouw hedenmiddag vijf personen, waaronder een vrouw, zijn aangehouden. De politie werd op eenige plaatsen met stecncn en ijzeren stukken bekogeld. Een persoon, een lid van de Na tionaal-Socialistische partij, werd in voor- loopige hechtenis gesteld. Warschau, 30 Aug. (V.D.) Gisteren zijn de transportarbeiders in de haven van Gdingen in staking gegaan, nadat hun eischen tot verbetering vaa de loonen door verhooging van de havengelden waren af gewezen. De organisatie der transportar beiders beschouwt de in Juni j.l. toegepas- to loonsverlaging van 11 als ongerecht vaardigd; 70% van alle haven- cn trans portarbeiders zijn in staking gegaan. Parijs, 30 Aug. (VD). Ook de Franschc ochtendbladen bevatten uitvoerigo berich ten over de reis von minister-president Herriot naar Jersey. De Fransche journalisten, die Herriot naar Jersey hebben vergezeld, wijzen er nogmaals met nadruk op, dat het bezoek van Herriot een zuiver particulier karakter draagt, aangezien geen politieke 'onderhan delingen op het program staan. Dejeuner can boord van oen oorlogsschip. Parijs, 30 Augustus (V.D.) Herriot heeft op het Fransche consulaat te Saint Heiier de leden van de Fransche kolonie op het Kanaaleiland Jersey ontvangen. Het dejeu ner, dat Herriot aanbood, vond plaats aan boord van het Fransche oorlogsschip Mino- taurc. Onder de aanwezigen bevonden zioh de ministers en talrijke Engelsche autori teitcn van liet Kanaaleiland. Dos middags organiseerde de Brit6chc gouverneur een tuinfeest. De Parijsche bladen citecrcn uit de Engelsche pers. dat de ontmoeting der ministers een nieuw bewijs is voor de en tentc cordiale. Woensdag zullen de Fran sc-he staatslieden en de Engelsche Minister van Binnenlandsche Zaken een bezoek brengen aan het eiland Guernsey, waar het huis iigt van den Franschen dichter Victor Hugo. De Fransche ministers zullen Donderdagmorgen weer te Parijs terugko men, op welken da»g een knbinetszitting plaats vindt. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Z i 11 a u, 29 Aug. (V.D.) Op den straatweg Zittau-Goerlitz heeft gisteravond een ern stig motorongeval plaats gehad, hetwelk aan twee personen het leven heeft gekost. BIJ het passeeren van een auto botsten twee motorrijders tegen elkaar. Beide bestuur ders werden gedood. Een duo-passagier werd zeer ernstig gewond naar het zieken huis te Zittau overgebracht» VOLMACHT VOOR VON PAPEN. Om den Rijksdag te ontbinden. B e r 1 ij n, 3 0 Aug. Bevestigd wordt, dat ijkskansclier von Papen van rijkspresident von Hindenburg volmacht heeft gekregen Jen rijksdag te ontbinden. De Bcrlijnsclic bladen melden in dit ver band, in tegenstelling met andersluidende berichten, die in den rijksdag verbreid waren, dat de volmacht tot ontbinding van don rijksdag zonder voorwaarde of beper king gegeven werd. Het optreden van rijkskanselier von Papen afgekeurd Vergadering verdaagd tot 21 September B e r 1 ij n, 30 Aug. (V.D.) Na zeven weken op reces te zijn geweest, was de Pruisische Landdag hedenmiddag bijna voltallig bij een in de openingszitting, waarvoor ook van de zijde van het publiek groote belangstel ling bestond, zoodat ook de tribunes dioht bezet zijn. Alleen de regeeringsbanken zijn loog. Te twee uur wordt de zitting door pre sident Kerrl geopend, die, terwijl de afge vaardigden zich van hun plaats verheffen, de overleden afgevaardigden herdenkt. Alvorens tot de behandeling van de agen da over te gaan, krijgt Dr. Hirtsiefer van het Centrum het woord, dio namens de af getreden Pruisische regeering-Braun een verklaring aflegt. Hij verklaart dat de Staatsrcgeering zich verplicht acht de Prui sische volksvertegenwoordiging omtrent de gebeurtenissen van den 20en Juli cn de daarop volgende da-gen in te lichten en op de hoogte te stellen van de houding der staatsministers. Na den gang van zaken te hebben ge schilderd, wordt erop gewezen, dat de re geering geen gelegenheid heeft gekregen om op de normale wijze te protesteeren. President Kerrl legde een verklaring af, waarin hij zioh verweerde tegen de aantij ging, als zou hij volgens den rijkscommissaris de opvatting zijn toegedaan, dat de com missoriale regeering niet verantwoordelijk is voor den Landdag en niet voor den Landdag behoeft te verschijnen. Von Papen, heeft aldus Kerrl in zijn rede te Münster gezegd, dat hij in Pruisen een bestuurereorganisatie wensohL) door te voeren zonder er den Landdag in te ken nen. Dit zou togen het volksbelang zijn. Hij waarschuwt er de regeering voor dezen weg te bewandelen. Do Nationaal-Socialistische Landdagfrac tie heeft een voorstel ingediend, waarin gc- cischt wordt, dat de Landdag het beleid van den rijkscommissaris von Papen af keurt. Dr. Bracht gehekeld, Berlijn, 30 Augustus (V.D.) Tijdens de politieke debatten in de middagzitting van den Landdag werd door bijna alle partijen scherpe cri-tiek geuit op het optreden van den gevolmachtigde van den Rijkecommis saris voor Pruisen, dr. Bracht. Terwijl de Duitsch-Nationalen van moening waren, dat de voorloopige aanstelling van een rijkscommissaris de eenige mogelijk maat regel was in het werkelijk belang van den staat, critiscerden de vertegenwoordigers der andere partijen ten öoherpste de aan stelling van een rijkscommissaris en de meening van Dr. Bracht, dat de commis soriale regeering geen verantwoording ver schuldigd is aan den Landdag. De woordvoerders der Nationaal-Socialis ten en van het Centrum wezen er in het bijzonder op, dat hun partijen bereid zijn een parlementaire regeering in Pruisen tot stand te brengen ten einde de regeering van den rijkscommissaris zoo snel mogelijk ten val to brengen. Het Pruisische staatsministerie hield zich hedenmiddag bezig met de in te voeren be stuursreorganisatie. De beraadslagingen werden afgebroken. Woensdag of op een der volgende dagen zullen de besprekingen worden voortgezet. Von Papens' optreden afgekeurd. De Landdag verdaagd tot 21 Sep tember. Berlijn, 30 Augustus (V.D.) De Prui sisohe Landdag beëindigde hedenavond de debatten inzake de voorstellen, welke wa ren ingediend betreffende de aanstelling van den Rijkscommissaris voor Pruisen. Een Nationaal-Socialistische voorstel weril aangenomen, waarbij de Landdag er zijn afkeuring over uitspreekt betreffende de aanstelling van den Rijkscommissaris door von Papen in Pruisen. De Duitsch-nationalen stemden tegen, de Chr. Sociale Volksdienst onthield zioh van stemming. Met dezelfde stemmenverhouding werd een Sociaal-Democratische voorstel aange nomen om de noodverordening inzake de aanstelling van den Rijkscommissaris op te heffen, terwijl tevens in dit voorstel ge- eischt wordt om het Staatsgerecbtshof een spoedige beslissing te laten nemen. Met 6temmen der Nationaal-Socialisten en Communisten voor werd een Communis tisch voorstel aangenomen, vo-lgens hetwelk geen ambtenaar of ondergeschikte verplicht is de op grond der verordening inzake de aanstelling van den Rijkscommissaris uit gevaardigde dienstbevelen op te volgen. De Communisten stelden tenslotte voor de eerstvolgende zitting op 6 September te doen plaats vinden. In tegenstelling hier mede werd besloten den Landdag te verda gen tot Woensdag 21 September. Den president werd opgedragen de agen da op te stellen. Beiersche Volkspartij tegen rijks dagontbinding Berlijn, 29 Aug. (H.N.) A<lolf Hitier ertoeft op het oogenblik te Berlijn in het hotel Kaiserhof, waar hij vanmorgen de nntionaal-socialistische rijksdagfractie ont ving, om haar zijn instructies voor de in den eerstvolgendcn tijd tc volgen politiek te geven en de nieuwe leden door hand slag te verplichten, zich naar de Instruc ties van de leiding der partij te gedragen. De fractie vergadert morgenochtend, om haar houding tegenover liet kabinet vast te stellen. B e r 1 ij n, 29 Aug. (V.D.) Naar de D. A. Z. vomeemt, is de bespreking, die hedenmid dag is gehouden tusschen Von Papen, Hit- Ier en Von Sohleicher, zonder cenig resul taat gebleven. Hitier heeft wederom de vol ledige staatsmacht opgcèischL Geen enkoio toenadering bleek mogelijk. M n c h e n, 29 Aug. (V.D.) De Beierecho Volkspartij zet in een artikel in haar pers dienst uiteen, dat, mocht de regeering uit angst voor een motie van wantrouwen don rijksdag ontbinden, de rijkspresident zich dan blootstelt aan het gevaar, dat deze ont binding door vrijwel den goheolen rijksdag als onwettig beschouwd wordt. Daarmedo erepert de regeering zich zelf ook den weg om als zakelijke rogeering verder te bestaan. Het is overigens nog de vraag of uit een votum van wantrouwen do conse quenties getrokken dienen te worden. Juist an het standpunt eener conservatieve ro geering zou het onverantwoordelijk zijn het Duitsche volk binnen een jaar in een twee den verkiezingsstrijd te storten. Groote belangstelling voor de rijksdagzitting. Berlijn, 30 Aug. (V.D.) Voor do opening an den rijksdag door Klara Zetkin be staat groote belangstelling. Tegen den middag begint een vrij groote politiemacht met de afzetting van de om geving van het gebouw. Het staat thans vrijwel vast, dat dc zitting zolf door do communiste Klara Zetkin als oudste rij'ks- daglid zal worden geopend. In hoeverre het daarbij tot incidenten of rumoerige tooneelcn zal komen, zal waar schijnlijk gedeeltelijk afhangen van de korte politieke verklaring, die Klara Zetkin volgens parlementair gebruik in haar ope ningsrede zal afleggen. Naar verluidt, zouden de nat.-soc. en do Duitsch-nationalen willen volstaan met een duidelijk protest, of met zich uit de zaal terug to trokken. Indien zich gep.n. incidenten voordoen, zal het presidium misschien reeds vanmiddag, misschien in eon vanmiddag vast te stel len volgende zitting, worden gekozen. Madrid, 30 Aug. (V.D.) De politie te Madrid arresteerde gisteren een 20-tal com munisten, die verdacht worden van deel neming aan en voorbereiding van een over hot gchcele land verspreid complot tegen do rogeering. De betrokken communisten zouden voor al uiting willen geven aan hun ontevreden heid over de clemente wijze, waarop ge neraal Sanjurjo is gestraft DE POLITIEKE TOESTAND IN PRUISEN. De coalitieonderhandelingen tus schen centrum en nazi's. Berlijn, 30 Aug. (VD). In het gebouw van den Pruisischen landdag hecrschte he denmorgen vroeg reeds groote drukte; alle fracties hebben vanmorgen vergaderd om in dc eersto plaats haar houding vast te stellen voor dc om 12 uur beginnende ver gadering van het senioren-eonvent. Naar verluidt, zullen de op do agenda staande discussies over dc politieke terrrcur in ver schillende deelen van Pruisen voorloopig worden uitgesteld. Waarschijnlijk zal de landdag nog vanavond worden verdaagd tot het begin van de volgendo weck en wel met het oog op den morgen tc Essen be- ginnenden katholiekendag. Het centrum zet zijn gister begonnen coa litie-onderhandelingen met de nat.-soc. voort. Het staat nog niet vast of men he den tot een beslissing komt. Van groote betcekenis is de zitting van het seniorenconvent dat o.a. moet beslui ten over de bijeenroeping van een juridi sche commissie en een commissie van on derzoek inzake het proces te Béuthen. Ove rigens wordt met spanning gewacht of het seniorenconvent zich vandaag zal bezig houden met de verkiezing van een minis ter-president. S.A.-LEIDER GESTORVEN. Swinemünde, 30 Aug. (HN). De ho- telhoudcrszooon Edwin Thorns is in den afgclooopen nacht overleden aan de ver wondingen, die hem Zaterdagnacht door een onbekende zijn toegebracht. Thorns was een S.A.-leidcr. DE LEIPZIGER HEEBSTMESSE GEOPEND. Amorikaausche belangstelling. Leipzig, 2 8 Aug. (V. D.) Heden is d* Leipziger Herbstmesse geopend. Ook hier doen de economische moeilijkheden Zich gelden, maar toch worden er nog zaken gedaan. De buitenlanders, vooral de Ame rikanen, zijn talrijker vertegenwoordigd dan vorig jaar. Veel nieuwe dingen zijn echter niet verschonen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2