Woensdag 31 Augustus 1932 31e Jaargang No. 53 UIT DE STAATSCOURANT TWEEDE BLAD REORGANISATIE VAN DEFENSIE DE K.L.M. NIET MEER OVER PERZIË? DER00DE HAAN KRAAIT WEER ZWEEDSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT Bestuurder en marconist gedood LEERAREN BIJ HETM.O. Fortinbras' Toovermacht Overcompleet aan onden officieren Ontslag van beroepspersoneel Naar de Telegraaf verneemt, zal in verband met de vjoigjphomen reorganisatie volgens voorloopige berekening op het de partement van Defensie (waarin nog wel eenige wijziging mogelijk zal zijn) het over compleet aan onderofficieren bedragen: bij de infanterie: 8 adjudanten-onderofficicr-administr, 2 adjudanten-ondcroffcier-instructcur, 101 sergeanten-majoor-administrateur. 52 sergeanten majoor-instructeur, 118 sergeanten en fouriers. Bij de bereden artil'erie: A adjudanten-onderoff.-administrateur, 5 adjudantcn-onderofficier-instructcur, 26 opperwachtmeesters-administrateur, 19 opperwachtmeesters-instructeur, 2 opperwachtmeesters-pikeur. Bij de onbereden artillerie: 7 adjudanten-onderoff.-administratcur, 8 adjudanten-onderofficier-instructeur, 11 sergeanten-majoor-admini6trateur. 3 serganten-majoor-instructeur, 48 ser geanten en fouriers. Voorts ligt het in het voornemen hel aantal aanwezige magazijnbeheerders der artillerie terug te brengen tot 71 (het vast gestelde organieke aantal). Het is voorts de bedoeling het overcomplete beroepsper soneel te ontslaan aan de hand van het be paalde in art. 19, tweede lid, onder C van het reglement voor de militaire ambtena ren der koninklijke landmacht, terwijl be langhebbenden na verkregen ontslag, in dien zij d£n pensioengerechtigden leeftijd nebben bereikt, op verzoek kunnen worden gepensionneerd. Omstreeks half September zal de com missie voor georganiseerd overleg bijeen komen en zal deze ont6lag-maatregei een punt van bespreking uitmaken. Onze postdienst op lndië in het gedrang Bij de politieke onderhandelingen tusschen Perzië en Engeland is mede in he vuur ge bracht de toestemming, die Perzië gegeven heeft aan do Engelsche luchtvaartmaat schappij Imperial Airways, om wekelijks over Perzië te vliegen. Perzië heeft laten weten, dat die toestem ming ingetrokken zou worden. Van don aanvankelijk genoemden datum (1 Juli) heeft men uitstel weten te krijgen. Maar het Engelsche Luchtvaartdepartement heeft thans medegedeeld, dat met ingang van 1 October a.s. die toestemming zal worden ingetrokken. Tevens zal, volgens het Engelsche Dopar- tement, ook de toestemming aan Neder- land voor de weekdiensten der K.L.M. op lndië worden ingetrokken. De wekelijksche postvluchten dreigen dus met 1 October spaak to loopon. Want de Perzische kust is ongeveer 1400 K.M. lang. Van Basra naar Karachi halen de K.L.M. Fokkers het niet zonder tusschenlanding voor 't innemen van ben zine. Nu is Engeland wel bezig, om aan de an dere zijde van de Perzische Golf in Arabie dus, vliegvelden aan te leggen, maar het Engelsche Luchtvaartdepartement h3eft te vens medegedeeld, dat enkele dezer vlieg velden nog niet gereed zijn. Eén maand scheidt ons nog van 1 Octo ber. In dien tijd kan nog veel gedaan wor den. Ons Ministerie van Buitenlandsche Za ken is reeds langen tijd ter zake diligent. De Perzen hadden in eigen land een lucht verkeer, dank zij een concessie aan Junkers. De financieele moeilijkheden van Junkers in Duitschland waren echter aanleiding voor de onderneming, om zich uit Perzië terug te trekken. Men heeft den indruk, dat wij hier in een conflict betrokken worden, waarmede wij feitelijk niets uitstaande hebben. (Vad.) Te Heerenveen is een blok huizen afgebrand II eer en veen, 30 Aug. In den afgeloo- pen nacht werd brand ontdekt in een blok woningen bewoond door 3 gezinnen en waarin tevens een groenten en turfpakhuis is gevestigd. ITet vuur greep zoo snel om zich heen, dat do pakhuizen spoedig een vuurzee waren en de vlammen oversloegen naar de woningen van de heer van dor Meulen. Dit gezin, waarvan de vrouw ziek te bed lag, moest zich in nachtgewaad in veiligheid brengen, terwijl eveneens de fa milie Mikkes met spoed een goed heenko men moest zoeken. De familie I-Iylkema, wier woning vlak naast de brandende per- ceelen is gelegen, moest zich door het kel derraam in veiligheid stellen, daar de vlam men hoog tegen de voordeur op laaide en zij langs deze weg hun woning niet kondon verlaten. Om 4 uur in den morgen, nadat men de muren van de brandende perceelen ornver had gehaald is men de brand, die om 2 uur 's nachts is uitgebroken, meester ge worden en kon de brandweer inrukken. De schade van alle eigenaars wordt door ver zekering gedekt! Omtrent de oorzaak is tot nu toe niets be kend. Landbouwschuur afgebrand IJ z e n d ij k e, 30 Aug. Gisteravond brand de de groote landbouwschuur van de heer M. van Oers door onbekende oorzaak ge heel af. Vruchten, tarwe, haverkooi en stroo gedorscht graan, aardappels, benevens nog verschillende landbouwwerktuigen gingen in de vlammen verloren. Verzekering dekt de schade. DR. J. F. P. VAN ANROOY. t Te Maastricht is vandaag in den ouder dom van 64 jaar overleden dr. J. F. P. van Anrooy, conrector aan het stedelijk gym nasium aldaar. DE POSTVLUCHTEN. Donderdagmorgen 1 September a.s. ver trekt het K. L. M. vliegtuig de „Pelikaan" van 'Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren C. Tepas, J. van Steenbergen, M. Franse en L. C. Dik, die resp. als 1c bestuurder, 2de bestuurder, werktuigkundige en radio-tele grafist de reis bullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk heden-, Woensdagavond, te Amsterdam zijn. Nabij Tubbergen tegen eenige boomen en een huis gevlogen Onderscheiding. Bij Kon. besluit is aan den kapitein ter zee J. T. A. Bruinsma vergunning verleend tot het aannemen der onderscheiding van commandeur 2c klasse der Orde van het Zwaard van Zweden, hem geschonken door Z.M. den koning van Zweden. Bij Kon. Besluit is toegekend de zilveren cerc-medaillc der'0ranje-Na6sau orde aan den adjudant-onderofficier administrateur J. H. Krispijn van hot regiment grenadiers. Bij Kon. besluit is verleend de cercme- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons, aan J. A. Verkerk, te Veghel, oud-machinist bij de N.V. Koop vaart c Veghel. VACANTIE-END. Bruingeblakcrd door de zon, Gaat een groepje naar 't station, Fier als een pauw stapt Ma vooruit, Aan elke hond houdt zij oen spruit F.n achter haar gaan twee aan twee De rest van hare kinderen mee, Maar Pa loopt hcclcmanl achteraan, Gelijk een lastdier, zwaar bclaan. Vacantie, ja dat Is een vreugd, Maar meestal enkel voor do jeugd. En 's anderdaags: de school begint, 't Is uit met de vreugde van het kind. Ook Moeder moet, schoon niet naar zin, Haar dompig, zwoele keuken in. Pa, met zijn hoedje op één oor Loopt vroolijk fluitend naar kantoor, Want eindelijk krijgt hij nu rust, Hij denkt dus blij: „fccit August" J. JORNA. zijn weder voor tijdelijk benoemd aan de Rijks hoogcre burgerschool te Winterswijk: tot leerares: mej. M. Wolfson en tot leeraar II. van der Tuin en W. F. Andriesscn; aan de Rijks hoogero burgerschool te Amersfoort: tot lccmres mej. M. A. Lan- genhorst en tot leeraar D. van der Maar, P. J. Mulder, W. J. van Lee en A. van der Vring; aan de Rijk6 hoogerc burgerschool te Utrecht: tot leerares mej. M. A. Bekkering en tot leeraar dr. F. W. Bonnet, dr. C. F. Hofker, A. P. Baarspul, A. Tjcpema en J. P. Duyverman; 66e jaarvergadering te Leeuwarden Leeuwarden, 29 Aug. In hotel „Ami- citia'' alhier is heden de Zes en Zestigste AI- gcmecnc Vergadering aangevangen van de Algemccnc Vcreeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer L. C. Buurveld te Rotterdam, werd ter stond begonnen met het huishoudelijk ge deelte van de agenda. Er waren 40 afgevaar digden, terwijl 70 stemmen konden worden uitgebracht. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd tot ecrc-lid benoemd de heer J. van Andel te Den Haag, inspecteur van lycea. Tot lid van verdienste de heer F. Vaes, te Rotterdam, oud-lid van het Hoofdbestuur. Uit de jaarverslagen die hierna werden uitgebracht bleek dat de verceniging 1623 leden en 210 buitengewone leden telt. Besloten werd de kieskringen en het aan tal vertegenwoordigers volgens artikel 25 van het huishoudelijk reglement, wat de vaststelling betreft in den bestaanden toe stand te handhaven. Vervolgens werd En schede aangewezen als de plaats waar de volgende vergadering zal worden gehouden. In de middagvergadering hield Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn. een inleiding over het on derwerp: „Keuze- en kernvakken op de Mid delbare School". Hierna volgde een filmdemonstratie door de „Nederlandsche Vcreeniging voor Cul- tureele Films'' met toelichting door den heer D. van Staveren, voorzitter van de Cul tuurfilmcentrale. Hedenmiddag zullen de congressisten of ficieel worden ontvangen op het Stadhuis. Des avonds zal de gemeente in den Prinsen tuin een concert aanbieden. Tubbergen, 31 Aug. In den afgeloopen nacht is het Zweedschc postvliegtuig S. E. A. A. E., bestuurd door den bekenden Zwcedschen piloot Liljebcrg, dat te kwart over elf met de Scandinavische nachtpost van Schiphol was vertrokken, te Gcestcrcn nabij Tubbergen neergestort. liet toestel werd gedeeltelijk vernield. Liljeberg werd gedood, terwijl de mecanicien-marconist zwaar werd gewond. Het postvliegtuig be hoort aan de Zweedschc luchtvaart Mij. de A. B. A. Het was een 3-motorig Junckcr vliegtuig van het typo C 24. Het vertrok des avonds om kwart over elf van Sohiphol met de Scandinavische luchtpost uit Neder land en de voor Scandinavië bestemde lucht post, die met de laatste vliegtuigen uit Lon den, Parijs en Zuid Duitschland op Sohip hol arriveerde. D'c oorzaak van het onge luk is nog niet bekend, vermoed wordt dat Liljeberg door de duisternis misleid te laag heeft gevlogen en met een sohoorstecn in botsing is gekomen. Omtrent het vrccselijk on.geval meldt men ons nader: Geconstateerd werd dat de motoren van het vliegtuig boven Tubbergen reeds wei gerden. De piloot hééft nog getracht in do duisternis en in de dichte mist een weg te inden ten einde op eeil goed landingster rein neer te strijken. Dit is hem niet gelukt waardoor bet vliegtuig steeds lager kwam en eerst een huis raakte waarvan het dak- werd beschadigd. Hierop zakte het meer en meer en brak 3 boomen midden door alsmede enkele palón 'Van het telefoonnet GcestcrcnAlmelo. v. Vervolgens botste het vliegtuig tegen het huis van den winkólier Imfhink en nam een groot deel van het dak mode. Opvallend is dat de kinderen van den winkelier Immink, die onmiddellijk onder het dak sliepen, in liet geheel niet zijn getroffen. Nadat het vliegtuig een halve slag was omgedraaid, is het tegen een hooimijt vast- gelocpcn. Dadelijk waren omwonenden ter plaatse die geneeskundige hulp uit het dorp Tubbergen baalden. De piloot zat bekneld tusschen een der vleugels cn is op 6lag dood geweest. De marconist Nils Uttergard lag zwaar gewond in de nabijheid van het toe stel. Hij is naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht waar hij hedenmorgen is over leden. De burgemeester van Tubbergen was zeer spoedig met politie ter plaatse die da delijk de noodige maatregelen nam Ook een geestelijke was spoedig aanwezig. De officier van justitie heeft zich persoonlijk- op liet terrein van de ramp van een cn an der op de boogie gesteld. Rijk en gcmcento politie hebben het terrein afgezet. In het toestel zaten geen passagiers. Rechterlijke macht. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rechter plaatsvervanger in de rechtbank te 's-Grn venhage mr. J. M. van Bemmelen, hoog- '.ccraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Landmacht. Bij Kon. besluit is eervol uit den militai ren dienst ontslagen de reserve ccrste-lui tenant W. T. Kooiman, van het 3e regiment veldartillerie. Rijkswaterstaat. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Oct. 1932 aan S. Blok te s-Gravcnhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend al6 adjunct hoofdingenieur bij den Algcmeenen Dienst van den Rijkswaterstaat. Arbeidsinspectie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sep tember 1932 benoemd tot inspecteur van den Arbeid, de lieer jhr. mr. ir. W. J. J. de Muralt te Breda, thans adjunct-inspecteur van den Arbeid. Staatsvisschershavenbedrijl to IJmciden. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sep tember 1932 aan den dokmecster, bij het Saatsvisschcrshavenbedrijf to IJmuiden J. X. Born eervol ontslag uit zijn betrekking verleend wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak waitvbij bij werk zaam is en waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden. Tuinbouwonderwij's. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken cn Arbeid is met in gang van 1 September 1932 benoemd toi lid van de Commissie van Toezicht op de Bijkstuinbouwwinterschool te Nijmegen L. A. Alting Mees tc Hees, gem. Nijmegen; zijn, voor het tijdvak van 1 September 1932 tot 1 September 1933, wederom be noemd tot leeraar aan de Bijkötuinbouw- school te Aalsmeer J. Schaper te Kudel staart, gemeente Aalsmeer en J. A. Zouten dijk te Haarlem. Hooger Onderwijs. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen is aan J. W. Bochmer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdasistent bij de pathylogischen anatomie van de Rijksuni versiteit tc Leiden. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. Besluit zijn wederom tijdelijk benoemd aan de Rijks hoogerc burger school tc Deventer: tol leerares mej. H. M. S. Velsink cn tot leeraar II. Drijfhout; aan de Rijks hoogerc burgerschool te Ter Apel: tot leerares mej. A. M. van Gulik en tot leeraar W. Stoker en O. Visser Gzn.; aan de Rijks hoogerc burgerschool te Drachten: tot leerares mej. J. J. van Ellen en lot leeraar B. J. Cramer von Baumgar- ten; tot leeraar aan de Bijks hoogerc burger school te Zwolle: B. J. van Efferen cn W. J. Meyer; Geloof niet, al wat gij hoort, en verhaal niet, al wat ge gelooft. naar het Kngelscli van William Locke door J. E. d. B. K. 62 En in al deze intieme gesprekken hield hij zich getrouw aan de afspraak, hoe zwaar hem dit ook viel. En zoo, vergetelheid zoekend, onverschil lig voor do toekomst, alleen levende in liet volle kloppende heden, bleef hij met Lucilla cn haar vrienden in Assouan, tot de voor- jaurswarmte hen weer naar Cairo dreef. Daar, op het terras van Shephcard s ho tel, vond hij Fortinbras terug. Deze was ook stil cn alleen als reizend wijsgeer naar Luxor geweest en had een rijken oogst van opgedane indrukken me degebracht, die hij over Martin uitstortte en deze luisterde verwonderd toe en kreeg het gevoel zelf geen koren, doch slechts kaf tc hebben verzameld. En boe gaat het met de zaak, waar over wij gesproken hebben? Martin antwoordde: Ik ben onbeschrijfelijk gelukkig ge weest. Laten we er niet meer over spre ken. Toen kwamen Lucilla en Mrs. Danger- field bij hen en Fortinbras werd medege- troond naar het Semiramis-hotel voor de lunch, 't Was een vroolijk maal. De Wat- ney-Holconibes hadden een paar jonge mi litairen gevraagd en de jeugd had veel in tc brengen. Fortinbras, vriendelijk en hof fel ijk, lachte hartelijk met de jongeren me de. De luitenants, die hem aanzagen voor een zeer belangrijk personage, die zoo vriendelijk was zich hunner aan te trek ken, betuigden hem grootcn eerbied. Hij deed zijn best in den smaak tc vallen, maar hield onderwijl Martin cn Lucilla, die aan de overzijde van de tafel naast elkaar za ten, in het oog. Eenmaal ving zij zijn blik op cn zijn oogen hielden de hare vast; toen bloosde zij van boosheid, naar het scheen, en vroeg hem iets, dat niets terzake deed o\er Félise. Toen de lunch af was geloopcn en bij afscheid had genomen, zei hij legen Martin, die hem begeleidde: Of je hebt mij nooit meer noodig, óf je hebt een vriendenhand meer van noode dan nog ooit in je leven hol geval is ge weest. Ik ga dit betooverende land over morgen verlaten. Ik mag maar niet aldcor geld verkwisten, boe prettig het ook zij. Als een andere, goedkoopcre Marchand de Bon- heur zich in het Quarticr Latin vestigt, ben ik verloren. Daar was, vóór ik wegging, al een Tentoon, die rnij wilde onderkruipen door een consult voor één franc te geven Ik kan de dingen niet zoo laten gaan. En jij, mijn zoon, Martin een beteekcnisvolioii slag op den schouder gevend, kunt clat evenmin. Een beetje humeurig hield Martin zich stijf rechtop en streek over zijn net snor retje. Alles goed cn wel, mijn jongen, zei Fortinbras. met zijn welwillcndcn glim lach, maar met dat air van „wat kan het mij voor den duivel schelen! doen je nog meer uitkomen, dat je een avonturier bent. Die niet waagt enz., je kent dat gezegde, maar dat is niet ecu wig van toepassing. Hij stak zijn hand uit. Je zult mij morgen vinden op onze gewone plaats. Fortinbras wuifde hem ccn afscheid toe. Martin stak ccp sigaret op cn ging in den \erston hock van de veranda zitten. De Wcs- terzon brandde op het gestreepte linnen scherm. Op kleinen afstand zaten eenige gasten naar een Indischen goochelaar te kijken. Voor het eerst na zijn komst in Egypte veroorloofde bij zich na te denken. Een avonturier! De moorden hadden een duistere betcekenis: een roofzuchtige vech tersbaas op zoek naar ccn fortuin: Lucilla's fortuin. Tot hiertoe was hij blind geweest voor lage opvattingen en berekeningen. Hij had maar altijd uit zijn zak met souvercincn gpput nis uit ccn beurs van Fortunatus. De schikgodinnen zouden wel zorgen voor zijn stoffelijke nooden. Wat konden hem, wiens ziel vervuld was van die eenc on vergetelijke vrouw, zulke onbelangrijke en minderwaardige voordeelen schelen! Ilij had geleefd in een droom. Hij bad geleefd in de betoovering cn de schittering van een vulkanische uitbarsting. En nu, met een barden smak was hij ter aarde gestort. Een avonturier, een gelukzoeker, een knoeier! Het brutale gezond verstands-gezichts- punt zag hem grijnzend in het gelaat. Aan boord had Fortinbras hem gewaarschuwd, dat hij een avondturier was en hij had er geen acht op geslagen. Hij was een avon turier, hij moest het ijzer smeden, terwijl liet licet was. Dat was het, wat Fortinbras bedoelde. Hij moest de rijke erfgename veroveren. Hij baatte Fortinbras. Plotse ling een helder inzicht in zijn toestand ver krijgend, was hij tot in zijn ziel geschokt. En toch had hij haar zoo lief. Hij begeerde haar, zooals hij nooit gedacht had, dat een man bcgccren kon. Eindelijk viel zijn blik op het kleine groepje rondom den goochelaar en hij zag haar daar als een duif onder de kraaien. Haar mond en oogen lachten kinderlijk om de gocheltoeren. Toen het kunstje uit was, wendde ze zich om cn zag hem glimlachend aan. Hij wenkte haar. Zc kwam nader met een vroolijkc uitdrukking op haar gezicht maar de uitdrukking veranderde toen ze dichterbij kwam. Wel, wat scheelt er aan? vroeg ze. Hij schoof haar ccn stoel toe, waarop ze ging zitten. Ik moet en ik zal met je spreken, zei hij. Zijn er hier niet te veel menschen? De fakir gaat weg cn dc menschen ook. 't Is veel te warm voor hen om hier te zitten. En hindert dit dan niet voor mij? vroeg zij. Een verontschuldiging stamelend, sprong hij op. Ze lachte. 't Doet er niet toe. Wc zitten hier best, ga zitten. Waarom opeens dit tragisch be sluit genomen? Door een los woord van Fortinbras. Hij noemde mij een avonturier. Dat is geen prettige benaming. Je bent een vrouw met een groot fortuin. Ik hen een man, die niets bezit. Ik heb geen positie, geen betrekking. Ik Jieb wat de wereld een avonturier noemt. Zij protesteerde. Dat is onzin. Je bent van het begin af altijd volkomen oprecht tegen mij geweest. Oprecht, in zóóver, dat ik mijn mate- rieelen toestand niet verborgen heb. Maar ook eervol? Als je in Brantöme had gewe ten dat ik toen reeds je lief durfde *te heb ben, zou je me dan hebben aangeraden naar Egypte te gaan? Misschien niet, antwoordde Lucilla, terwijl dc schaduw van een ironisch lach je om haar mondhoeken speelde. Maar.... wc kunnen vrijuit spreken, ik zie niet hoo jc me dat kon gezegd hebben. Natuurlijk kon ik dat niet, stemde hij toe. Maar omdat ik je zoo innig lief had, had ik niet moeten komen. DAt was niet eervol gehandeld. Met zijn elleboog op den arm van den rieten stoel en dc hand onder zijn kin, zag hij haar ernstig vragend in de oogen. Even hield zc zijntilik uit, toen keek ze neer op haar blauw geaderde handen. Zie je wel, jc loochent het niet, daar om noem ik mijzelvc een avonturier. Met steeds neergeslagen oogleden, zei hij: Je hebt geen reden jc zclvcn iets to verwijten. Zoodra je mij met fatsoen zeggen kon, dat je me liefhad, heb jc dat gedaan En ik ge loof niet, zei ze zacht, dat ik veel veront waardiging heb geloond. Waarom deed je dat niet? vroeg hij. Zenuwachtig strengelde ze haar vingers ineen. Somstijds vindt een vrouw het wel eens heerlijk om bemind te worden. En ik heb het al dien tijd goed en heerlijk gevonden. Eens was er iemand, jaren geleden, maar hij is overleden. Daarna hebben wel eens andere mannen pogingen gewaagd, maar ik heb ze altijd zoo vriendelijk mogelijk afgewezen. Maar niemand heeft voor mij die krankzinnige daad gedaan, die jij voor mij deed. En niemand is zoo eenvoudig ge weest, zoo loyaal en zoo sterk. Jij bent an ders. Ik heb 't gevoel gehad te worden lief gehad door een man, die rein was en on gerept. Do hemel weet, dat je niets gee® schuld treft (Wordt vervolgd^.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5