MODERNE STIJL IN KUIS. De gezelligheid hoeft er niet onder te lijden. door Ir. J. van Zeeland. Over het algemeen zijn de kamers der moderne huizen van geheel andere af metingen dai. die, welke men vroeger bouwde. De kamers zijn veel lager van verdie ping en heel veel ziet men -e van lang werpig formaat. De meubels vragen dus vanzelf een geheel andere afmeting. Zij zijn niet al léén laag. maar hebben een veel sober der lijn, soms <.elfs maken zij den indruk van gewild eenvoudig te zijn. Veel aandacht wordt besteed aan mooie houtsoorten, hetgeen ook wel noo- dig is om van de sobere meubels een smaakvol geheel te maken. Muurbekleeding speelt ook hier een groote rol. daar de moderne meubilee- iing geen druk gebloemd behang, doch zeer gedekte kleuren vraagt, vooral een jute muurbekleeding doet het bij een mo dern interieur uitstekend. Het voor 'cel van een modern gemeu bileerde woning is. dat men er inderdaad iets persoonlijks aan kan geven. Over dreven opschik en ornamenten moeten onherroepelijk verbannen worden. Hier en daar een mooi stuk aardewerk of een glazen vaas, enkele mooie houtsneden of litho's aan den muur, een perkamenten lamp, veel meer is niet noodig om een aardige huisinrichting te verkrijgen. De smaak der jongere generatie ont wikkelt zich in geheel andere banen dan vroeger en de anderen zullen er af en toe wel eens hoofdschuddend bij staan, als hun pasgetr- uwde kind-ren zich met ..stalen meubels" hebben ingericht, zoo nis men die ab dernier en" geëtaleerd ziet. Het divanbed of de ..couch" is zeker wel een prachtige uitvinding in de zit- eetkamer voor klein behuisde gezinnen die er geen logeerkamer meer op na kun nen houden en waarbij het beddegoed in een zich onderaan bevindende lade ge borgen kan worden. Ook de opklapbare bedden, die overdag den indruk geven van een lange, lage boekenkast, met ge zellig cretonne of shantung gordijn, ter wijl op de plank een klein schemerlamp je. wat boeken en een vaas voor een aardig geheel zorgen, zijn een uitkomst Een ander, niet minder groot voor deel. dat de moderne meubels hebben, is. dat zij in het onderhoud veel minder tijd - roovend zijn dan de gebeeldhouwde en gepolitoerde van vroeger. E enkt U zich eens een kamerdag in met hec tegen woordig vaak beperkte huispersoneel van een gebeeldhouwde sofa. stoelen en kastjes, om van de andere meubels nog niet te sprei die geboend moesten worden, ""'n dan al die andere stofnestt.: in den vorm van poppetjes en beeldjes. Wat is het leven van de moderne huis vrouw, die tevens alle mogelijke electri- sche hulpmiddelen tot haar beschikking heeft, toch ve-eenvoudigd. En waren de ouderwetsche interieurs, waaiin men zich dikwijls niet kon roeren, wel zoo heel ge zellig? Ondanks de moderne ..zakelijk heid" is de tegenwoordige huiskamer niet ongezelliger geworden. Integendeel, onze tegenwoordige woonkamer is in derdaad voor „wonen" ingericht, terwijl de ouderwetsche kamers dikwiji: op mu sea leken! GENEESKRACHT VAN EDELSTEENEN, Een oud bi'jcióor» In de oude tijden tot zelfs ver in de 19e eeuw schreef men verschillende cdelsteenen bepaalde geneeskrachtige eigenschappen toe, niet door de chemi sche samenstelling, maar vooral door de geheimzinnige magische uitstraling. Zoo was men de -neening toegedaan, dat bergkristal de eigens-:!.ap bezat cm pijn in de zijde te genezen, dc agaa: werd tegen ooglijden aangewend, de diamant bij krampen, barnsteen bij koorts, de smaragd bij bloedarmoede. In de 16e en 17e eeuw waren wegens de therapeutische eigenschappen de volgen de edelsteenen zeer gewaardeerd: robij nen, smaragden, saphieren en diaman ten; men geloofde, dat zij eveneens de vier elementen vertegenwoordigden. De vurige robijn stelde het vuurele- ment voor; de groene smaragd de aarde, de blauwe saphier de lucht en de dia mant het water. Deze vier elementen spelen ook in de geneeskunde een rol en stemmen even eens met de vier temperamenten der menschen overeen, waardoor het aan zien der genoemde edelstcer.en in waar de steeg. Niet alleen het dragen dezer klein odiën hielp tegen allerlei ziekten, meende men eertijds, maar meermalen oordeelde m*m het noodig dat zij tot poeder ver malen moesten worden, die de zieke dan moest innemen. Smaragdpoeder b.v. werd bij vergifti gingen oebruikt en vermengd met honing heelde het z.g. oogontstekingen. Duizeligheid en hoocdpijn genas men met poeder van parelen of bloedkoraal!! MOET MEN ZOMERMANTELS VOEREN? Deze vraag brengt vele dames in ver legenheid. wier kleedgeld niet in over eenstemming is met hare wenschen en die daarom gaarne zoo zuinig mogelijk te werk willen gaan. Heel vaak worden zomermantels, niet alleen gedurende de zomermaanden, maar ook een flink deel van den herfst gedragen. Deze moeilijkheid is echter heel ge makkelijk op te lossen, door de voering zóó te jnaken, dat deze er uit genomen kan worden, n.l. door middel van druk- knoopen, die binnen in den mantel en op de voering bevestigd worden. Men kan de laatste naar verkiezing van zijde of dikker materiaal nemen. Heeft men niet gaarne gevoerde man tels. dan is het bezwaar, dat een dunne mantel in den herfst te koud is, te onder vangen door een aangesloten vest van wollen stof zonder mouwen over de japon te dragen. Voering kieze men altijd zoovéél mo gelijk in de tint der mantelstof. PRAKTISCHE SCHOOLJURK. Nu de vacanties afloopen, wordt het weer tijd om de garderobe na te zien en aan te vullen. Wat het laatste betreft, zijn de combinaties van blouses en rokjes met draagbanden, zooals wij er hier één afbeelden, een uitkomst. Met een paar blouses en rokjes kunnen een eindeloos aantal combinaties worden gemaakt, of wel. men kan het hier aangegeven idee volgen en bij een rokje van bedrukte stof blouses maken in alle kleuren, die in het rokje voorkomen. Het afgebeelde mo delletje is gemakkelijk te maken; ook het plooien levert geen moeilijkheden op. Het is gedacht voor meisjes van 8 tot 12 jaar. WELKE HUIDTINT IS MODE? Zeer waarschijnlijk klinkt deze vraag een weinig belachelijk en toch, hoevele vrouwen en meisjes, nemen haar niet in volle ernst op? Een verbrande huid is sedert jaren „zeer modern" en wanneer de Natuur niet meewerkt, dan roept men in deze de kunst vaak te hulp. Het laatste jaar schijnt men echter meer naar een lichte huidskleur over te hellen en tracht men zelfs van de vacan- tie buiten terug te keeren, zonder de voorheen moderne ,,indianen"-kleur. Voor de sportieve menschen valt dit echter niet gemakkelijk, want hoe kan men volop tennissen en zwemmen zonder gebruinde huid? Het beste is dan ook maar, om niet te veel aandacht aan deze „modetint" te schenken en volop te genieten van de heerlijke buitenlucht, waar lichaam en geest zich kunnen ontspannen. Van licht, lucht en zon kan men nooit te veel ge nieten. maar men moet oppassen voor de te warme zonnestralen, die zonnebrand ten gevolge kunnen hebben. MODERNE HOEDEN. Bijzonder flat- teerende capeline met iv/arten bol. De rand bestaat uit aan elkander gestikte biezen van geel stroo. terwijl soepel zwart stroo- band om den bol gedraaid en vóór en achter in een strik ge legd wordt. Groote stroohoed van fantasie stroo, waarvan de rand met effen raffia is ge garneerd; een touffe raffia bloemen ver siert den bol. PRACTISCH ALLERLEI. Spiegelglas. Stukken van gebroken spiegels moet men, indien ze althans groot genoeg zijn, niet weggooien, maar er cirkelvormige of wel ovalen plateaux van laten snijden. Een kanten kleedje in het midden der tafel en hierop het spiegelglas met een vaasje bloemen geeft een zeer aard«q effect. Tegen tandbederf. Een zeer goed middel tegen het bederf der tandwortels is het volgende: Men masseere het tandvleesch iederen morgen met de vingertoppen in horizontale rich ting en spoele den mond daarna met lauw water, waarin een theelepel natron is op gelost,. EEN EENVOUDIGE MEISJESJURK. Deze aardige, eenvoudige, maar toch zoo moderne en gracieuze meisjesjruk is gedacht van effen zijde met een boven stuk in dezelfde kleur, doch met een klein open werkje en een strik van een smalle reep schuin geknipt linnen, die dichtge- stikt en omgekeerd wordt. De rok is iets klokkend, maar valt door de deels inge- stikte plooien der voorbaan tot op knie hoogte geheel glad. De mouw is aanslui tend en om hel middel komt een smal leeren ceintuurtje. Het geheel is zeer een voudig en gemakkelijk te maken en is aan te bevelen voor de maten 40 en 42 GEPREPAREERDE POETSDOEKEN Geprepareerde poetsdoeken kan men zelf maken door 50 gram zeepvlokken op te lossen in 2Y2 d.L. water. Hierbij w.r- den drie eetlepels witkalk gevoegd en één dessertlepel ammoniak. Dit mengsel doet men in een platte Lom en legt er eenige gezoomde doeken van b.v. oud flanel in of nieuwe lappen van een zeer goedkoope kwaliteit. Een uurtje laat men de poetsdoeken in het mengsel liggen, drukt ze c'aarna een weinig uit en hangt ze buiten t drogen. Indien men vorken en lepels na het wasschen hiermede opwrijft, zien zij er uit alsof zij juist gepoetst waren. Ook voor andere metalen voorwerpen zijn deze doeken zeer practisch. AARDIGE MEISJESJURK!. Deze jurk is geschikt voor meisjes van 12 tot 16 jaar en kan al naar het doel. waarvoor zij bestemd is. van verschillen de stoffen worden gemaakt en desge- wenscht ook van gewerkte stof. Het aar digst lijkt ze ons in effen zijden crêpe in een frissche, moderne kleur, zooals roze rood of een mooie kleur blauw of groen met een wit- of crèmekleurig kraagje. Het over elkaar slaande lijfje wordt ge sloten met parelmoeren of andere lichte knoopjes; de ceintuur is van de stof der jurk, de mouwopslagen van die van het kraagje. Het rokje is aan een glad om de ïeup zittende pas gezet en verkrijgt de noodige ruimte door vier groepen van plooien. Desgewenscht kan men het van achter glad nemen, doch het staat veel aardiger, om de plooien een eind vast te stikken; men heeft dan evenmin last van kreuken. ÜEWAREN 7 AN GROENTEN EN RESTEN. Kropsla verwelkt 's zomers zeer spoe dig, zelfs wanneei deze er bij het koo- pen zeer frisch uitzag. Men kan de sla echter heel goed twee of drie dagen frisch houden, wanneer men ze in een pan of groentenemmer bewaart en deze met een dekse! afdekt. Ook kan men een schoone witte of bonte keukendoek in koud water uitspoelen en hier de krop pen sla inwikkelen, bij de grootste hitte is de sla den volgenden dag dan nog frisch. Goede vaste kroppen kunnen op deze wijze minstens 2 a 3 dagen goed blijven. Deze methode kan men ook toe passen, indien slechts een gedeelte van een krop gebruikt wordt. Groentenresten mogen met in de pan. waarin zij bereid zijn, bewaard worden; 's zomers kan dit zeifs gevaarlijk zijn. Alle spijsres'en moefen in een porse leinen of aardewerk schaal of kom be waard worden en eerst nadat zij volko men a'gekoeld zijn met en bord of dek sel bedekt worden. Goed geglazuurde aarden potten kunnen eveneens gebruikt worden! Heeft men een ijskast, dan worden de spijsresten natuurlijk hierin bewaard, doch eerst na volkomen afkoeling er in geplaatst. Alle levensir.:'ddelen moeten tegen vlie gen beschermd worden; d^ce schijnbaar onschuldige dieren zi.'n in werkelijkheid hoogst gevaarlijk en zijn zeer vaak de overbrengers van alle mogelijke ziekte kiemen. Het is daarom de plicht der huis vrouw tc zorgen, dat alle mogelijke le vensmiddelen goed afgedekt zijn. Hierbij bewijst het cellophaanpapier. dat men in de meeste huishoudelijke win kels kan krijgen, uitstekende diensten. Verder moeien, (hoewel wij ♦oegeven, dat het vrij onsmakelijke dingen zijnfc vliegenhangers worden opgehangen daaelijks worden vernieuwd. Reinheid is zoo ooit. dan zeker in den zomer geboden: de keu' cnvloer, aan recht en t. fel moe ^n iederen dag r zt water worden afgenomen; indien de vuilnisemmer in den keuken staat, deze zoo mogelijk dagelijks ledigen, wat al leen al uit hygiënisch oogpui-t bezien ab soluut noodzakelijk is. Zijn er vele vlie gen in den Keuken, dan wordt er even iets tegen elkander opengezet, want vlie gen houden niet van tocht. Boter en melk zijn bijzonder gevoelig voor de warmte. Boter moet in donker bewaard worden en melk onmiddellijk nadat men ze in huis heeft gekookt, zoo als van zelf spreekt in zeer zorgvuldig schoongemaakte melkkoker of speciaal voor dit doel gebruikte pan. Melk die over is van den vorigen dag kan men bewaren, door ze nogmaals op te koken. Ze verliest dan wel een ge deelte der voedingswaarde, doch doet men dit niet. dan beloopt men de kans van zuur worden. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen van de op deze pagina afgebeelde modellen worden toegezonden na overschrijving van 0.58 op girorekening 191919 t.n.v. den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Aanvragen kunnen ook per postwissel of per brief onder bijsluiting van bet bedrag In post zegels worden gezonden aan de Moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5B. 's-Gravenhage. '3e maat en het nummer van het gewenschte model moet met uw naam en volledig adres op giro- of postwisselstrookje worden vermeld. Bij elk patroon wordt een beknopte handleiding voor het gebruik medegezonden. AVONDJAPON. Zeer moderne avondjapon van mousse line de soie of crêpe georgette met don ker fond en motieven in afstekende tint; ook van effen zwart crêpe georgette is deze gekleede japon bijzonder geschikt om door oudere dames gedragen te wor den, maar dan met een lange manchet to* de elleboog, waarbij langs de naad kleine met georgette overtrokken knoop jes worden gezet en de hals b.v. puntig is geknipt. Het lijfje van deze japon is in de taille glad aangesloten en evenals de rok op het heupstuk gestikt, terwijl de rok ruia klokkend tot de enkels valt: de gladde bovenmouw heeft een ruim aangezette pof. die aan den onderkant ingezet is en met een smal boordje van georgette, dat in een strik eindigt, wordt afgemaakt. Ve Ai $3

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 16