Tijdschriften Zaterdag 3 September 1932 AM EKSFÖÖBflfSCU DAGBltAD .DE EEMIANDER- MODERNE SLAVERNIJ 31e Jaargang No. 56 MEISJE ONTVOERD UIT LOSSER? TWEEDE BLAD KARDINAAL VAN ROSSUM HERDACHT Fortinbras' Toovermacht DE HEER M0LTMAKER BLIJFT IS HET MET DEN ZOMER GEDAAN? UIT DE STAATSCOURANT H. B. schrijft in het „Algemeen Week blad voor Christendom en Cultuur": Het is nog niet algemesn bekend, dat de desorganisatie van het transportwezen in on6 land toestanden heeft geschapen, waar op de naam slavernij ten volle van toepas sing is. De snelle opkomst van het autovervoer waarvoor weinig kapitaal noodig is, heeft een enorme overmaat van vervoersmidde len ten gevolge gehad Ten einde te kun nen concurreercn met spoorweg-, tramweg en scheepvaartondernemingen en niet in het minst door de onderlinge concurrentie, moeten de personeel kosten tot het uiterste gedrukt worden. Immers de pcrsoncelkosten maken een zeer groot deel van de exploita tiekosten uit. Tot welke toestanden dit leidt, blijkt uit het volgende. Diensttijden voor chauffeurs van autobus sen van 20 uur en langer zijn geen zeld zaamheid. Bij de exploitatie van vracht autodiensten is het nog erger. De expedi teur S. te Z. (Noord-Holland) had een vrachtautodienst op Groningen De chauf feur, die in dienst genomen werd en ver heugd was eindelijk iels te krijgen, moest per week ongeveer 120 uur werken tegen een weekloon van 30—. In die 120 uur moest worden gereden, gelost en geladen (dikwijls zware goederen). Tusschen de bedrijven door moest in de cabine van de auto maar wat gerust wor den Dat een dergelijke dienst niet vol te hou den is, is duidelijk. Na zeer korten tijd volgt ontslag en komen, door de groote werkloosheid, wel nieuwe liefhebbers op dagen. Een tweede voorbeeld. Een chauffeur van een S-tons vrachtauto reed des Zondags om 17 uur uit en moest Woensdag om 19 uur nog 110 K.M. afleg gen met een lading groenten. Hij was al dien tijd niet uit de kleeren geweest, rustte hier en daar zoo even tusschen de bedrij ven door. Deze gevallen komen veelvuldig voor en ook in werkgeverskringen voelt men het onhoudbare. Maar zonder wettelijke rege ling zal het niet gaan, dat ts wel gebleken. Welke regeering grijpt hier in? JONGEMAN OVERREDEN. Groningen, 2 Sept. De 11-jarige M. Helman te Aduard is gisteravond, toen het dorp te hoop liep bij de terugkomst van de ouden van dagen, die eon tocht hadden gemaakt, plotseling vlak voor één der auto's geloopen. De automobilist kon niet meer voorko men dat de jongen werd aangereden. Hij sloeg met het hoofd tegen de steenen en is even later overleden. OPLOSSING VAN HET BOTER- VRAAGSTUK. De besprekingen voortgezet Gisteren zijn op het Departement van Bui- tenlandsche Zaken voortgezet de besprekin gen met vertegenwoordigers der Duitschc regeering over het botervraagstuk. De mogelijkheid van een oplossing van het vraagstuk is gebleken, althans in dien zin, dat op de basis van de hier gevoerde besprekingen thans door de Duitsche dele gatie overleg met Denemarken en Finland gepleegd kan worden. ROTTERDAMSCHE TRAMCIJFERS. Rotterdam, 2 Sept. Uit de maandcij fers van het reizigersvervocr van de electri- sche tram blijkt, dat het aantal passagiers, dat in Augustus is vervoerd, weer met ruim anderhalf millioen is tcruggeloopen. De gel delijke opbrengst liep met ruim 120.000 achteruit. Sedert Januari is het vervoer reeds met ruim 9 millioen achteruitgegaan en de opbrengst staat bijna f 800.000 met die over dezelfde periode van 1931 te achter. De derde „Heerlen"-ultgave. Do derde uitgave in dit seizoen van het tijdschrift „Heerlen", officieel orgaan der Verecniging voor Vreemdelingenverkeer, al daar, is geliocl gewijd aan liet mijnwezen. Waar deze industrie van zoo'n buitengewoon groote importantie voor Zuid-Linihurg is, valt liet gemakkelijk te begrijpen, dat de be schrijving nauwkeurig en gedetailleerd ge schiedde. Het Augustus nummer van het genoemde orgaan is er wol bij gevaren. Het ziet er keurig uit, is verlucht met tal van uitste kende foto's, bclioorendc bij lezenswaardige beseti rijvingen. Ook voor do bruinkool-ontginning wordt nog even de aandacht gevraagd. Tenslotte zij nog vermeld, dat als bijlage van het Mijncnnummcr con foto van de Maasbrug to Maastricht aangetroffen wordt. De 28:jarige dochter eener weduwe door een onbe: kende meegetroond Oldenzaal, 2 Sept. Het geheelc dorp Losser verkeert in ernstige ongerustheid over het lot van een 28-jarig meisje, van wie tihans als vrij zeker kan worden aan genomen, dat zij is ontvoerd en wellicht nimmer in de ouderlijke woning zal torug- kecren. In het begin der vorige week vervoegde zich een al6 heer gekleed persoon van om streeks dertig jaar ten huizo van Anna Tie- mers, een knap cn gezond uitziend meisje, woonachtig in de kom van het dorp met haar moeder, de weduwe Tiemers. Hij gaf voor weduwnaar te zijn en zeido een voste betrekking tc hebben met een verdiensto van 45 per week; bovendien bewoonde hij een mooi huis in Hengelo, zoodal hij meen de dat de dochter des huizes onder deze omstandigheden wel bereid zou zijn met hem te huwen. Om zijn christelijke gezind heid te toonen haalde de man eenige bij belteksten aan. Kortom, hij schilderde het meisje een mooie toekomst voor en dischto een cn ander zoo verleidelijk op, dat zelfs de moeder zich er over verheugde, dat haar dochter zulk een goede partij deed. Ten slotte stelde de bezoeker voor ter na dere kennismaking een uitstapje to maken. De broeder van Anna werd mede uitgenoo- digd en samen met hom'ging do bezoeker het dorp in om een auto to huren. Onder weg liet hij zijn toekomstigen zwager een sigaret opsteken, maar onmiddellijk na het rocken van deze sigaret werd Tiemers on wel, zoodat do huwelijkscandidaat het maar beter vond, dat Anna's broeder thuisbleef, aangezien hij zoo tooh niet veel aan het uit stapje zou hebben. Nog geen kwaad vermoedend, verliet Anna daarop met den man de woning. Sinds acht dagen heeft men thans taal noch toeken van het meisje gehoord. Uit een onderzoek is gebleken, dat een chauf feur uit Hengelo het tweetal nog denzelf- den avond naar Arnhem heeft gebracht. Als eenige bijzonderheid weet deze chauffeur te vertellen, dat Anna in Arnhem aange komen, weenend uit den auto is gestapt. Tot nu toe ontbreekt elk verder spoor. De weduwe verkeert in wanhopigen toestand en het geheele dorp leeft met haar mee. Verschillende verhalen doen do ronde, dat dezelfde persoon ook in andere plaatsen in Twente, o.a. in Hengelo en Oldenzaal zijn slag heeft trachten tc slaan. De burgemeester van Losser heeft giste ren per radio een volledig signalement van beide personen doen uitzenden en om aan houding verzocht. (Telegraaf). Persoonlijke herinneringen van een Katholiek landgenoot in de Haagsche Post Een Katholiek landgenoot geeft in de Haagsche Post eenige persoonlijke herinne ringen aan den dezer dagon overleden kar dinaal, dien hij nog niet lang terug in Rome ontmoette: „Prompt half 4 stond steeds de hoogbe jaarde op, om na inis en ontbijt om 5 uur reeds, winter of zomer, aan zijn schrijfta fel te zitten en vier uren documenten-stu die achter den rug te hebben voor stipt 9 uur de aartsbisschop-secretaris van zijn departement voor het dagelijksch rapport kwam. De middagsicsta duurde bij dezen etoeren werker nauwelijks een half uur. Dan bracht de 6nelle Lancia geschenk van zijn Hollandsche vrienden hem naar een der buitendrevcn van Rome, waar hij wat wandelen ging, een hooge ongebogen gestalte onder het schaarsche lommer der Via Appia. De eerste missionaris ter we reld in die historische sfeer van het „Quo Vadis Domine", het is de visionnairc pen van ex Willa Cather waardig! In zijn salons, heel wat bescheidener dan die van Pacelli, en inet naive mengeling van kunst en ongekunstelde devotie-objec ten, wachtte gedurende de dagclijksche audientie-uren van 5 tot 7, een nog inter- nationaler wereld dan in die van het staats secretariaat. Een Chineesch hooglceraar zat er, die laatste maal dat ik er kwam, naast een stoer gebouwden Amerikaan schen prelaat uit Aljaska; een missie-bis schop met rossen baard wachtte er met al het geduld dat jaren in de tropen vervol maakt hebben; een jonge priester uit Cey lon lachte verlegen den lichtenden lach zij ner hei-witte tanden. Voor hen, men kon het in die klare open oogen duidelijk lezen, lag er groote wijding in het moment dat zij hun hoogsten chef gingen ontmoeten. Hier heerschte bij de wachtenden geen verve ling, hier laaide een brandende gloed. Is het het heilig enthousiasme van hen die alles opgaven om hun roeping te vol gen, dat den ouden Nederlander zoo lang jong hield? In zijn onvangkamer prijkte als cen.g pronkstuk het model der „Santa Ma ria", waarmede Columbus ter ontdekking van Amerika voer, geschenk der Hamburg- Amerika Lijn aan den kardinaal. Zijn oogen lichtten toen hij mij vertelde van zijn vor stelijk nieuw college op den Janunculus. van zijn studenten, uitgelezen uit de verste diocesen. Een korte kuur in Karlsbad, een congres in Denemarken, een bisschopswij ding in Nederland, dan een paar dagen uit rusten in een Zwitsersch klooster", aldus resumeerde kardinaal van Rossum mij zijn zomervacantie voor 1932, luttele maanden voor de wereld zou vernemen, dat zijn Ne- derlandsch verblijf door do eeuwige rust bezegeld was..." CONFLICT IN DE TILBURGSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Een staking aangekondigd. De Volkskrant meldt: De Nederlandsalie R.K. Textielarbeiders- bond St. Lambcrtus heeft ingaande 12 Sep tember de staking aangekondigd bij de N.V. Textielindustrie Verbunt in de Stedeke- straat te Tilburg, indien niet vóór of op Overgestrengheid heeft oogendienst ten gevolge. naar het Engolsch van William Locke door J. E. d. B. K. 65 Als hij Lucilla aan haar woord had ge houden cn met haar getrouwd was, hoe zou dan zijn leven zijn geweest? Zich sleepcn door de grooote wereld als het aanhangsel eener rijke vrouw. Afhankelijk van haar gulheid, zelfs waar het schoenveters be trof, zijn ziel verterend van snakkend ver langen naar de liefde, die zij niet geven kon. Tenslotte voortdurende onecnigheid, vellicht of misschien van alle wilskracht beroofd, een toelage aannemend om ge scheiden tc kunnen leven. Sinds hij in rij ke kringen had verkeerd, had hij van zul ke huwelijken gehoord. En zelfs als zij even hartstochtelijk van hem hield als hij van haar, zou hun geluk dan duurzaam ijn geweest? In zijn sombere stemming betwijfelde hij dit. Hij trachtte zichzelf te overtuigen, dat zijn verlies winst betee- kende. Beter dat hij verkeerde onder de rme menschen, die in hunne hemdsmou- ven aan tafel zitten, dan dat hij mede anzat om de vlceschpotten van Egypte. In de keuken van liet Hótel des Grottes had hij ook in zijn hemdsmouwen zitten eten. En toch hunkerde hij er naar haar te zien 't Leek hem onmogelijk, dat hij haar nooit. Zaterdag 10 September een bevredigende oplossing is verkregen. De oorzaak van het geechik is de aangekondigde loonsverlaging van 10 pet. voor de wevers. Het hoofdbestuur van St. Lambertu6 is van oordeel, dat de loonen der arbeiders en andere arbeidsvoorwaarden bij bedoelde onderneming van dien aard zijn, dat met een verdere verlaging geen genoegen kan worden genomen. De wevers zijn op een en kele uitzondering na allen aangesloten bij den R.K. Textielarbeidersbond. Hij aanvaardt wederom het voorzitterschap van den personeelraad Men schrijft ons: De Personeelraad der Ned. Spoorwegen in vergadering bijeen op 2 September, heeft kennis genomen van de nadere verklaring van het Hoofdbestuur van den B.A.N.S., voorkomende in het B.A.N.S. Orgaan No. 50 van 21 Augustus j.l., waarin gezegd wordt, dut bij de mededeeling in het tweede extra nummer van het B.A N.S.-Orgaan van 7 Juli 1932 de bedoeling heeft voorgezeten de persoonlijke beschuldiging aan het adres van den Voorzitter van den Personeelraad, voorkomende in het extra-nummer van het B.A.N.S.-Orgaan van 23 Juni 1932 in te trek ken on dat het Hoofdbestuur van den B. A. N. S. met algemeene stemmen heeft vast gesteld, dat met de mededeeling in het twee-de extra-nummer bedoeld wordt elke persoonlijke beleediging van den Voorzitter van den Raad te niet te doen. De Raad keurt echter af, dat het Hoofd bestuur van den B.A.N.S. er blijkbaar niet toe is kunnen komen zijn verontschuldiging aan den Voorzitter van den Raad aan te bieden. Waar volgens de unanieme meening van den Raad het belang van het personeel eischt, dat de Raad zijn werkzaamheden on gestoord voortzet en volgens de overtuiging van den Raad niet de minste aanleiding be stond voor de door den B. A. N. S. geuite beschuldiging cn de Raad op het voorzit terschap van den heer Moltmaker grooten prijs stelt, heeft hij den heer Moltmaker met aandrang verzocht zijn bedanken als Voorzitter in te trekken cn dit geschil als afgedaan te beschouwen. Na deze uitspraak van den Raad ver klaarde dc heer Moltmaker zich bereid hot voorzitterschap wederom te aanvaarden. BERGER KUNSTENAARS. VEREENIGING. De door de Berger Kunslenaars-Verecni- ging op touw gezette verkoop van werken der leden ten behoeve van het weerstands fonds der vereeniging is een succes geble ken. Bij opening der bus door den Burgemees ter van Bergen bleken er 9 inschrijvers te zijn; vier werken werden toegewezen. Buitendien werden er ruim 50 lithoe ver kocht. HERDENKING MGR. DR. W. H. NOLENS. Vcnlo, 1 Sept. Te Venlo werd Donder dagochtend in de O.L. Vrouwe-kerk een plechtige jaardienst opgedragen voor de zielerust van wijlen Mgr. Dr. W. H. Nolens. De Katholieke Kamer-club had hiervoor zorg gedragen. Aanwezig waren o.m. Mr. Aalb'erse, het Eerste Kamer-lid Schoonma ker, de Tweede Kamerleden Van de Bilt, Kuyper, Van Poll, Teulings en Loerakker, wereldlijke- en geestelijke autoriteiten uit Venlo en familieleden van den overledene. meer zien zou, dat hij nooit meer zou zien hoe een lachje om haar bewegelijke lippen speelde. Tevergeefs trachtte hij aan haar le denken als aan een afgestorvene. Dag en nacht had hij haar bekoorlijk wezen \oor oogen. Hij leerde wat het was om te lijden. Hij had passage genomen naar Hong kong, waarom wist bij niet. ITet leek zoo heel ver weg van baar. En naarmate de heete dagen voorbij gingen, réaliseerde bij pas hoe ver liet was. t Was voorbij Bombay, Colombo Penang cn Singapore. Waar hij kon, ging hij aan land, maar de betoovering van het Oosten was weg. Ilij kon niet meer genieten en beschouwde deze plaatsen, alleen nog maar als oorden, waar liij het eens probeeren kon, als zijn plannen in Hongkong mislukten, t' Was nu in den warmen tijd. Hij sliep op het dek cn begon er naar tc verlangen om For tinbras bij zich te hebben. Misschien had hij diens genegenheid met weinig heusch beid beantwoord. Hij schreef hem'n langen brief cn liet was hem of hij de woorden van opbouwende vertroosting hoorde, die de vriendelijke, melodieuze stem sprak: Mijn zoon, hebt gij liet groote avon tuur, dat in Augustus begon, niet heele- maal doorleefd? TIcbben niet hoofd cn hart geweldige sensaties doorgemaakt? Hebt ge niet onbeschrijfelijk genot gesmaakt? Hebt ge geen plaats veroverd in het hart van een groot cn loyaal volk? Hebt ge niet dc pracht van 't Oosten gezien? Hebt ge niet intens geleefd? En nu je door het branden de vuur bent gegaan, ben je niet gelou terd geworden en wijzer? Een jaar geleden was je een slaaf. Wat ben je nu? Een vrij man! Martin verscheurde zijn brief en wierp Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Toen na eenige dagen van regenaohtig weer den 5den Augustus een periode van groote droogte en van meestal zeer warm weer intrad en een krachtig geibied van hooge druk zich over het grootste gedeelte van Europa ontwikkelde, 6chccn het wel alsof regenweer in langen tijd niet meer te verwachten zou zijn, afgezien natuurlijk van den regen, die bij locale onweersbuien zou kunnen vallen en dan ook hier en daar in ons land gevallen is. In dat gedeelte van de wereld, waarin ons land ligt, duurt dc heerschappij van zoo'n mooiweer-brengend gebied van hoogen druk nooit heel lang en 6taan wij altijd bloot aan den invloed van de depressies over Noordwest-Europa, wanneer deze haar invloed wat ver naar het Zuiden uitbrei den. Tegen het einde van de vorige maand verscheen in de omgeving van IJsland een diep depressie-gebied, dat een arm uitzond naar de Britsche eilanden. Blijkbaar was daar ver in het Noordwesten een krach tige, warm-vochtige luchtstroom doorgeko men. Deze 6loring bracht vrij veel regen in ons land op den 30en Augustus cn sedert dien dag is het weer ongestadig en regen achtig geworden. Gaan wij de veranderingen in den alge- meencn weerstoestand der laatste dagen na dan blijkt wel, dat dit depressie-gebied in het Noordwesten gaandeweg van meer be- tcekenis is geworden en zijn invloed hoe langer hoe verder naar Midden-Europa uit breidt, een verschijnsel, dat voor den tijd van het jaar heel normaal is. Wij kunnen dan ook wel rekenen, dat do langdurige periode van zeer warm en droog weer hier mede tot een einde is gekomen en dat wij nu gekomen zijn in een periode van z.g. wisselwerking tusschen depressies in het Westen en Noordwesten cn een nng krach tig gebied van hoogen druk, dat zich van de Azorcn tot midden- cn Noord-oost- Europa uitstrekt. Zulk een periode van wisselwerking is daardoor gekenmerkt, dat afwisselend het gebied van hoogen druk en de depressie bij ons den weerstoestand bcheerschen, waardoor het weer wisselvallig en onbere kenbaar wordt en waarbij dc kansen op winderig, regenachtig en rustiger, droog, zonnig weer ongeveer gelijk komen te staan. Dat boteekent dus, dat wij nog best mooie dagen kunnen verwachten, maar dat wij daarop niet meer zoo vast kunnen rekenen als een paar woken geleden. Maar dat bc- teokent ook, dat de midzomer heeft afgc- .daan en dat wij nu begonnen zij aan een soort inleiding tot don nazomer- en vroo.ge- herfst-weertoestand, die altijd door deze wisselwerking wordt ingeleid. In den wcersomslag der laatste dagen, die geheel het gevolg is van het doorkomen van een krachtigen, warm-vochtigen Z.W.- lijken luchtstroom over N.W.-Europa heb ben wij intusschen een mooi voorbeeld hoe een toestand van betrekkelijke rust in den dampkring plotseling kan overgaan in een toestand van groote activiteit, waarbij alle weersversohijnselen snel en met kracht ver- loopen. Mocht het weer nu blijven achteruitgaan, dan kunnen wij toch niet anders dan den achter ons liggenden zomer roemen we gens het veelvuldige mooie en warme weer. (Nadrufk verboden). Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden me daille in zilver, aan: A. W. Willems, chef van de afd. bakkerij van Jb Bussink's en A. P. Pieterman's De venter Koekfabriekcn N.V. te Deventer en aan A. J. Schadé, bierbottelaarsknecht bij de Naamlooze Vennootschap Utrechtsche Bierhandel, voorheen P. Mesch te Utrecht. hem in zee. Twee dagen daarna landde hij in Victoria, de hoofdplaats van Hongkong. Een halfbloed-kantoorklerk, aan wie hij zijn kaarje gegeven had, kwain terug uit het kntoor van den chef. Mr. Tudslev zal u ontvangen, mijn heer. Martin volgde hem in het donker ge maakte kantoor, waar een electrische waa ier koelte toewuifde en waar een in het wit gekleede, magere Engelschman met gele gelaatskleur achter zijn schrijfbureau zat. Met vriendelijken glimlach stond hij op, Mikte op Martin's kaartje en vroeg* Mr. Overshaw, wat kan ik voor u doen? U kunt mij arbeid geven. Ik vrees dat niet te kunnen. Dat spijt me, zei Martin. Ik maak u mijn verontschuldiging, dat ik u lastig ben gevallen. Hij wilde weggaan. Mr. Tudslcy nam hem scherp op. Wacht u even. Ga zitten. Ik kan u niet thuisbrengen. Wie bent u cn waar komt u vandaan? Dat is mijn naam. zei Martin naar zijn kaartje wijzend, en ik kom uit Europa, of om nauwkeurig te zijn, uit Egypte. Met de Sesostris? Ja. Mr. Tudsley nam een vel getypt papier en bestudeerde dat. Ik zie uw naam niet op de passagiers lijst. Waarschijnlijk niet, zei Martin. Ik kwam als dekpassagier. Werkelijk! Martin zag er in zijn goed zittend grijs flanellen pak niets uit als een dekpassa gier. x Waarom deed u dat? Uit zuinigheid. En waarom bent u bij mij gekomen? Gisteravond maakte ik in het hotel een lijst van de eerste handelshuizen in Hongkong en daaronder behoorde u. Hebt u eenige aanbevelingen? Neen. Wat dreef u dan om naar deze kleine hel op aarde te gaan? 't Toeval. De oene plaats mankt voor mij geen verschil met een andere. Wat voor «arbeid zoekt u? Wat ik maar krijgen kan. De vloeren vegen of een zaak drijven. De koelies vegen hier de vloeren, zei mr. Tudsley, zijn stoel achteruit schuivend, terwijl hij dc armen langs zijn rug kruiste. En alleen ervaren zakeninenschen drijven een zaak. In wat voor zaak bent u geweest? In geen zaak Wat voor aanbeveling heb u? Geenc. Maar ik heb gestudeerd. Cam bridge. Ja, dat kan ik wel zien, maar er zijn er duizenden zoo Het gesprek ging nog eenigen tijd door, toen liet de geelblecke rnan zijn stoel rond draaien, tot hij Martin vlak in het gezicht zag. Mr. Overshaw, zei hij, vergeef het een volslagen vreemde als hij u een raad geeft, maar u schijnt mij een eerlijk, vrij man te zijn. U hebt een vergissing begaan door naar Hongkong te komen, 't Is een beest achtig klimaat. Over een paar dagen begint de regentijd en die duurt bijna onafgebro ken vier maanden. Ei is hier te Hongkong geen enkele vacature. Is u in andere hui zen geweest? Ja, en zij zeiden daar wat u ook zegt Mijn raad is, dat u Hongkong moet verlaten. Hoe denkt u over Shanghai? Dat is nog verder van Europa. Singapore? Dat is beter. Dat ligt aan uw weg terug. Ik dank u, dat u mij zooveel van uw tijd hebt gegeven, zei Martin. Geen dank. 't Spijt mo dat ik geen be trekking voor u heb. Vaarwel en goedo reis, zei mr. Tudsley. Vaarwel, antwoordde Martin. Tot het vertrek van de eerstvolgende boot deed Martin vele pogingen om werk te vinden, maar tevergeefs. Toen vertrok hij naar Singapore HOOFDSTUK XXIII. Toen Martin in Marseille landde, was de oorlog op het punt van uit te barsten. 't Eerste deel van den zomer had hij door gebracht met zwerven door het Oosten, zoe kend naar werk, dat hem fortuin kon be zorgen. Zooals hij in Hongkong had gedaan, doch hij had niets kunnen vinden. Een aan val van malaria had een vriendelijken dok ter in Penang overtuigd van de noodzaak om hem met de eerstvolgende boot naar Europa terug te zenden. Op zijn tochten op zoek naar een betrekking had hij altijd regen gehad en in den regentijd zijn do Straits Settlements nu juist niet een para dijs. Martin nam het philosophisch op, dat hij weer scheeps moest gaan. Hij had het in het Oosten geprobeerd, omdat het 'fc dichtste was bij zijn punt van uitgang. (Wordt vervolgd),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3